HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

St Catherine of Siena
Summer Festival
Preston, CT - 3.8 Miles

June 22, 2006

Timing & Results by:
SNERRO


The traffic flew and so did Matt Liebel and Melissa Perkins-Banas as they out ran their respective competitions at this summer evening staple.


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Matthew Liebal                              20     1 M 19-39      21:22.0    5:37/M
       2    Zachary Eckard          Canterbury  CT      16     1 M  1-18      22:41.0    5:58/M
       3    Tim SMITH               Norwich  CT         58     1 M 50-59      22:57.0    6:02/M
       4    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT         35     1 F 19-39      23:10.0    6:06/M
       5    Keith Pellerin          BROOKLYN  CT        41     1 M 40-49      23:45.0    6:15/M
       6    Joe Banas               Norwich  CT         49     2 M 40-49      23:55.0    6:18/M
       7    Jamie Wallace           North Grosvenordale 35     2 M 19-39      23:57.0    6:18/M
       8    Eddie Eckard            Canterbury  CT      41     3 M 40-49      24:17.0    6:23/M
       9    Oaty FRYE               WATERFORD           15     2 M  1-18      24:18.0    6:24/M
      10    Glenn Coughlin          Griswold  CT        37     3 M 19-39      24:40.0    6:29/M
      11    David Jacobs            Niantic  CT         61     1 M 60-99      24:49.0    6:32/M
      12    Eddie Fromm             COVENTRY  RI        68     2 M 60-99      25:13.0    6:38/M
      13    Alison DUPONT           Uncasville  CT      39     2 F 19-39      25:29.0    6:42/M
      14    Lance REED              Preston  CT         33     4 M 19-39      25:36.0    6:44/M
      15    Tim KANE                Preston  CT         49     4 M 40-49      25:59.0    6:50/M
      16    Catherine Sikorski      Norwich  CT         38     3 F 19-39      26:25.0    6:57/M
      17    Cassy Hunter            Preston  CT         14     1 F  1-18      26:35.0    7:00/M
      18    Craig Pettit                                48     5 M 40-49      26:47.0    7:03/M
      19    Nathan Homiski                              15     3 M  1-18      26:51.0    7:04/M
      20    John Sacrey             Preston  CT         54     2 M 50-59      26:59.0    7:06/M
      21    DANIEL CAMPBELL         Norwich  CT         27     5 M 19-39      27:11.0    7:09/M
      22    Dan Watterson           Marlborough  CT     27     6 M 19-39      27:48.0    7:19/M
      23    Brennan Phillips                            25     7 M 19-39      27:55.0    7:21/M
      24    Pasquale Dinonsie                           54     3 M 50-59      28:05.0    7:23/M
      25    DAVID Sonstroem         STORRS MANSFIELD  C 70     3 M 60-99      28:07.0    7:24/M
      26    Clair Millous           New London  CT      37     4 F 19-39      28:15.0    7:26/M
      27    Nancy DAVIS             Griswold  CT        38     5 F 19-39      29:08.0    7:40/M
      28    Mike Homiski                                41     6 M 40-49      29:12.0    7:41/M
      29    Spring Cole             Dayville  CT        41     1 F 40-49      29:17.0    7:42/M
      30    BRIAN Andstrom          PLAINFIELD  CT      50     4 M 50-59      29:20.0    7:43/M
      31    Adam Sorensen           Middlefield  CT     26     8 M 19-39      29:30.0    7:46/M
      32    Paul Gray                                   39     9 M 19-39      29:36.0    7:47/M
      33    Charlie Underhill       East Greenwich  RI  49     7 M 40-49      29:43.0    7:49/M
      34    David Bessette          Pawcatuck  CT       52     5 M 50-59      29:44.0    7:49/M
      35    BOB Neidbala            Norwich  CT         59     6 M 50-59      29:45.0    7:50/M
      36    Geodi Johnson           Brooklyn  CT        40     2 F 40-49      29:49.0    7:51/M
      37    Sandy Collins           WAUREGAN  CT        50     1 F 50-59      30:00.0    7:54/M
      38    Ted Phillips                                65     4 M 60-99      30:01.0    7:54/M
      39    Leonard Kostek          Preston  CT         58     7 M 50-59      30:23.0    8:00/M
      40    Ron Gale                Norwich  CT         70     5 M 60-99      31:03.0    8:10/M
      41    Kyle Liang              Norwich  CT         10     4 M  1-18      31:09.0    8:12/M
      42    Jaclyn Tules            PLAINFIELD  CT      13     2 F  1-18      31:28.0    8:17/M
      43    Lorenzo Morales         Preston  CT         13     5 M  1-18      31:29.0    8:17/M
      44    Carol Ann GRAY          Pawcatuck  CT       37     6 F 19-39      31:38.0    8:19/M
      45    Bruce GRISAFE           Salem  CT           52     8 M 50-59      32:00.0    8:25/M
      46    David Sorensen                              46     8 M 40-49      32:05.0    8:27/M
      47    Caitlyn Walker                              12     3 F  1-18      32:10.0    8:28/M
      48    Jerry Brown             East Lyme  CT       64     6 M 60-99      32:17.0    8:30/M
      49    Ronald Dombrowski       Norwich  CT         62     7 M 60-99      32:23.0    8:31/M
      50    Susan Ryan              Oakdale  CT         39     7 F 19-39      32:30.0    8:33/M
      51    ROSE BUCKINHAM          NORWICH  CT         58     2 F 50-59      32:33.0    8:34/M
      52    Kathy SMOLENSKI         Colchester  CT      49     3 F 40-49      32:47.0    8:38/M
      53    Liz Teft                Baltic  CT          31     8 F 19-39      33:20.0    8:46/M
      54    Judy McGrath            Colchester  CT      64     1 F 60-99      33:33.0    8:50/M
      55    Randy Schlegel          Moosup  CT          52     9 M 50-59      33:52.0    8:55/M
      56    Norma Vivar-Orum        Lisbon  CT          43     4 F 40-49      34:05.0    8:58/M
      57    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      59     3 F 50-59      34:14.0    9:01/M
      58    GERALDINE Palonen       CANTERBURY  CT      63     2 F 60-99      35:00.0    9:13/M
      59    Michael WALTER                              27    10 M 19-39      35:44.0    9:24/M
      60    Steven Palange                              45     9 M 40-49      35:49.0    9:26/M
      61    Craig Barnes                                50    10 M 50-59      36:24.0    9:35/M
      62    Ray McDermott           Uncasville  CT      62     8 M 60-99      36:25.0    9:35/M
      63    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      51     4 F 50-59      37:15.0    9:48/M
      64    Patricia PHILLIPS                           59     5 F 50-59      37:38.0    9:54/M
      65    Carol Choches Obrien    Wakefield  RI       51     6 F 50-59      37:47.0    9:57/M
      66    Mike Gouthro                                53    11 M 50-59      38:06.0   10:02/M
      67    Tom Sullivan            Wakefield  RI       66     9 M 60-99      38:34.0   10:09/M
      68    Diane Cain              North Stonington  C 47     5 F 40-49      39:46.0   10:28/M
      69    LORI Andrzeicik         Jewett City  CT     42     6 F 40-49      40:07.0   10:33/M
      70    Kendall Kobelski        Preston  CT         12     4 F  1-18      43:26.0   11:26/M
      71    Maggie Oconnor                              12     5 F  1-18      43:26.0   11:26/M
      72    Cecelia GRISAFE         Salem  CT           50     7 F 50-59      44:39.0   11:45/M
      73    Sue Gordon              Charlestown  RI     50     8 F 50-59      51:57.0   13:40/M
      74    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT      55     9 F 50-59      56:45.0   14:56/M


------------------------------------------------------------------------

Age Group Results

Men: 0- 0 1-18 19-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-18 19-39 40-49 50-59 60-99

Women 1 to 18



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Cassy Hunter            Preston  CT         14       17      26:35.0    7:00/M
       2    Jaclyn Tules            PLAINFIELD  CT      13       42      31:28.0    8:17/M
       3    Caitlyn Walker                              12       47      32:10.0    8:28/M
       4    Kendall Kobelski        Preston  CT         12       70      43:26.0   11:26/M
       5    Maggie Oconnor                              12       71      43:26.0   11:26/M
Top

Women 19 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT         35        4      23:10.0    6:06/M
       2    Alison DUPONT           Uncasville  CT      39       13      25:29.0    6:42/M
       3    Catherine Sikorski      Norwich  CT         38       16      26:25.0    6:57/M
       4    Clair Millous           New London  CT      37       26      28:15.0    7:26/M
       5    Nancy DAVIS             Griswold  CT        38       27      29:08.0    7:40/M
       6    Carol Ann GRAY          Pawcatuck  CT       37       44      31:38.0    8:19/M
       7    Susan Ryan              Oakdale  CT         39       50      32:30.0    8:33/M
       8    Liz Teft                Baltic  CT          31       53      33:20.0    8:46/M
Top

Women 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Spring Cole             Dayville  CT        41       29      29:17.0    7:42/M
       2    Geodi Johnson           Brooklyn  CT        40       36      29:49.0    7:51/M
       3    Kathy SMOLENSKI         Colchester  CT      49       52      32:47.0    8:38/M
       4    Norma Vivar-Orum        Lisbon  CT          43       56      34:05.0    8:58/M
       5    Diane Cain              North Stonington  C 47       68      39:46.0   10:28/M
       6    LORI Andrzeicik         Jewett City  CT     42       69      40:07.0   10:33/M
Top

Women 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sandy Collins           WAUREGAN  CT        50       37      30:00.0    7:54/M
       2    ROSE BUCKINHAM          NORWICH  CT         58       51      32:33.0    8:34/M
       3    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      59       57      34:14.0    9:01/M
       4    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      51       63      37:15.0    9:48/M
       5    Patricia PHILLIPS                           59       64      37:38.0    9:54/M
       6    Carol Choches Obrien    Wakefield  RI       51       65      37:47.0    9:57/M
       7    Cecelia GRISAFE         Salem  CT           50       72      44:39.0   11:45/M
       8    Sue Gordon              Charlestown  RI     50       73      51:57.0   13:40/M
       9    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT      55       74      56:45.0   14:56/M
Top

Women 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Judy McGrath            Colchester  CT      64       54      33:33.0    8:50/M
       2    GERALDINE Palonen       CANTERBURY  CT      63       58      35:00.0    9:13/M
Top

Men 1 to 18


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Zachary Eckard          Canterbury  CT      16        2      22:41.0    5:58/M
       2    Oaty FRYE               WATERFORD           15        9      24:18.0    6:24/M
       3    Nathan Homiski                              15       19      26:51.0    7:04/M
       4    Kyle Liang              Norwich  CT         10       41      31:09.0    8:12/M
       5    Lorenzo Morales         Preston  CT         13       43      31:29.0    8:17/M
Top

Male 19 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Matthew Liebal                              20        1      21:22.0    5:37/M
       2    Jamie Wallace           North Grosvenordale 35        7      23:57.0    6:18/M
       3    Glenn Coughlin          Griswold  CT        37       10      24:40.0    6:29/M
       4    Lance REED              Preston  CT         33       14      25:36.0    6:44/M
       5    DANIEL CAMPBELL         Norwich  CT         27       21      27:11.0    7:09/M
       6    Dan Watterson           Marlborough  CT     27       22      27:48.0    7:19/M
       7    Brennan Phillips                            25       23      27:55.0    7:21/M
       8    Adam Sorensen           Middlefield  CT     26       31      29:30.0    7:46/M
       9    Paul Gray                                   39       32      29:36.0    7:47/M
      10    Michael WALTER                              27       59      35:44.0    9:24/M
Top

Men 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Keith Pellerin          BROOKLYN  CT        41        5      23:45.0    6:15/M
       2    Joe Banas               Norwich  CT         49        6      23:55.0    6:18/M
       3    Eddie Eckard            Canterbury  CT      41        8      24:17.0    6:23/M
       4    Tim KANE                Preston  CT         49       15      25:59.0    6:50/M
       5    Craig Pettit                                48       18      26:47.0    7:03/M
       6    Mike Homiski                                41       28      29:12.0    7:41/M
       7    Charlie Underhill       East Greenwich  RI  49       33      29:43.0    7:49/M
       8    David Sorensen                              46       46      32:05.0    8:27/M
       9    Steven Palange                              45       60      35:49.0    9:26/M
Top


Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim SMITH               Norwich  CT         58        3      22:57.0    6:02/M
       2    John Sacrey             Preston  CT         54       20      26:59.0    7:06/M
       3    Pasquale Dinonsie                           54       24      28:05.0    7:23/M
       4    BRIAN Andstrom          PLAINFIELD  CT      50       30      29:20.0    7:43/M
       5    David Bessette          Pawcatuck  CT       52       34      29:44.0    7:49/M
       6    BOB Neidbala            Norwich  CT         59       35      29:45.0    7:50/M
       7    Leonard Kostek          Preston  CT         58       39      30:23.0    8:00/M
       8    Bruce GRISAFE           Salem  CT           52       45      32:00.0    8:25/M
       9    Randy Schlegel          Moosup  CT          52       55      33:52.0    8:55/M
      10    Craig Barnes                                50       61      36:24.0    9:35/M
      11    Mike Gouthro                                53       66      38:06.0   10:02/M
Top


Men 60 and over

 



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    David Jacobs            Niantic  CT         61       11      24:49.0    6:32/M
       2    Eddie Fromm             COVENTRY  RI        68       12      25:13.0    6:38/M
       3    DAVID Sonstroem         STORRS MANSFIELD  C 70       25      28:07.0    7:24/M
       4    Ted Phillips                                65       38      30:01.0    7:54/M
       5    Ron Gale                Norwich  CT         70       40      31:03.0    8:10/M
       6    Jerry Brown             East Lyme  CT       64       48      32:17.0    8:30/M
       7    Ronald Dombrowski       Norwich  CT         62       49      32:23.0    8:31/M
       8    Ray McDermott           Uncasville  CT      62       62      36:25.0    9:35/M
       9    Tom Sullivan            Wakefield  RI       66       67      38:34.0   10:09/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com