HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Run Around The Block
Block Island, RI - 15K

September 9, 2006

Timing & Results by:
SNERRO


You missed it!  The best running day in 10 years!  The weather was great, Especially after the race. Dan Cabral and Tara Cardi both repeated as winners in their respective divisions

Results By: SNERRO, LLC


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Dan Cabral              Glastonbury  CT     16     1 M  1-29      51:50.0    5:34/M
       2    John Rogers             Providence  RI      27     2 M  1-29      52:41.0    5:40/M
       3    Mark Hixson             Simsbury  CT        41     1 M 40-49      53:34.0    5:46/M
       4    Matthew Brousseau       Attleboro  MA       17     3 M  1-29      54:34.0    5:52/M
       5    Brian McNeiece          Narragansett  RI    34     1 M 30-39      55:36.0    5:59/M
       6    David Hurtado           Groton  CT          24     4 M  1-29      56:08.0    6:02/M
       7    James Llamas            Glastonbury  CT     16     5 M  1-29      56:49.0    6:07/M
       8    Todd Robbins            Attleboro  MA       18     6 M  1-29      57:43.0    6:12/M
       9    Mike Kerin              Bethany  CT         48     2 M 40-49      57:48.0    6:13/M
      10    Ian Hedges              Glastonbury  CT     16     7 M  1-29      58:03.0    6:15/M
      11    Patrick Meacham         East Greenwich  RI  33     2 M 30-39      58:31.0    6:18/M
      12    Martin Mickus           New York  NY        37     3 M 30-39      58:55.0    6:20/M
      13    Ken Kirejczyk           Providence  RI      37     4 M 30-39      59:01.0    6:21/M
      14    Timothy Coffey                              47     3 M 40-49      59:03.0    6:21/M
      15    Hiran Cantu             New York  NY        39     5 M 30-39      59:10.0    6:22/M
      16    Bryan Feitel            Haddam  CT          38     6 M 30-39      59:25.0    6:23/M
      17    Dan Hartnett            Wakefield  RI       50     1 M 50-59      59:49.0    6:26/M
      18    Sergio Cano             Union City  NJ      42     4 M 40-49    1:00:08.0    6:28/M
      19    Kevin CALLAHAN          Portsmouth  RI      50     2 M 50-59    1:00:14.0    6:29/M
      20    Stanley MICKUS          Mystic  CT          38     7 M 30-39    1:00:22.0    6:29/M
      21    Mark Novotny            El                  49     5 M 40-49    1:00:24.0    6:30/M
      22    David Tetreault         Narragansett  RI    43     6 M 40-49    1:00:25.0    6:30/M
      23    Tara Cardi              East Greenwich  RI  37     1 F 30-39    1:00:27.0    6:30/M
      24    Joe Sullivan            Providence  RI      50     3 M 50-59    1:00:41.0    6:32/M
      25    David Poirot            Simsbury  CT        39     8 M 30-39    1:01:12.0    6:35/M
      26    Timothy Kane            Preston  CT         49     7 M 40-49    1:01:28.0    6:37/M
      27    David Wright            Shandaken  NY       21     8 M  1-29    1:01:57.0    6:40/M
      28    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      51     4 M 50-59    1:02:41.0    6:44/M
      29    Wayno Jolley            Brooklyn  CT        55     5 M 50-59    1:02:48.0    6:45/M
      30    Andrea Brayman                              33     2 F 30-39    1:02:52.0    6:46/M
      31    Mike Bottini            East Hampton  NY    51     6 M 50-59    1:03:12.0    6:48/M
      32    Patrick Ennis           Attleboro  MA       16     9 M  1-29    1:03:25.0    6:49/M
      33    John Trahan             Mystic  CT          50     7 M 50-59    1:03:35.0    6:50/M
      34    Gaboury Benoit          New Haven  CT       52     8 M 50-59    1:03:45.0    6:51/M
      35    Robis Degimenci         Oyster Bay  NY      36     9 M 30-39    1:03:54.0    6:52/M
      36    Terry Delaney           Haddonfield  NJ     45     8 M 40-49    1:04:31.0    6:56/M
      37    Mike Proto              Bristol  RI         46     9 M 40-49    1:04:41.0    6:57/M
      38    Dana Award              WATERFORD           41    10 M 40-49    1:04:48.0    6:58/M
      39    John GODOY              Middletown  RI      24    10 M  1-29    1:05:32.0    7:03/M
      40    Joe KOMOSINSKI                              48    11 M 40-49    1:05:44.0    7:04/M
      41    Pattie Dalconzo                             43     1 F 40-49    1:05:54.0    7:05/M
      42    John Koster             Wethersfield  CT    33    10 M 30-39    1:05:57.0    7:05/M
      43    Kevin Belhmer                               17    11 M  1-29    1:06:00.0    7:06/M
      44    Kevin Kierty            Narragansett  RI    36    11 M 30-39    1:06:11.0    7:07/M
      45    Maureen Larkin          Walpole  MA         42     2 F 40-49    1:06:15.0    7:07/M
      46    Rick Konon              Colchester  CT      49    12 M 40-49    1:06:30.0    7:09/M
      47    Clif Ennis              Attleboro  MA       49    13 M 40-49    1:06:32.0    7:09/M
      48    Tony Yin                Attleboro  MA       17    12 M  1-29    1:06:42.0    7:10/M
      49    Laura Brown             Westhampton Beach   38     3 F 30-39    1:07:04.0    7:13/M
      50    Joe Balavender          Salem  CT           52     9 M 50-59    1:07:29.0    7:15/M
      51    Scott McCue             Reading  MA         31    12 M 30-39    1:07:29.0    7:15/M
      52    Kirk Littlefield        Block Island  RI    38    13 M 30-39    1:07:42.0    7:17/M
      53    Frank Dequattro         Wakefield  RI       45    14 M 40-49    1:07:43.0    7:17/M
      54    Paul Steidinger         Attleboro  MA       17    13 M  1-29    1:07:44.0    7:17/M
      55    Emily Fournier          Attleboro  MA       17     1 F  1-29    1:07:44.0    7:17/M
      56    Clifford Lane           Simsbury  CT        49    15 M 40-49    1:07:47.0    7:17/M
      57    Susan Manchester        Wakefield  RI       42     3 F 40-49    1:07:57.0    7:18/M
      58    Peter Barbera                               49    16 M 40-49    1:07:58.0    7:18/M
      59    Jan Schole              Ridgefield  CT      39    14 M 30-39    1:08:00.0    7:19/M
      60    Ellen Bernstein         Huntington  NY      36     4 F 30-39    1:08:02.0    7:19/M
      61    Patti Mullin            Wrentham  MA        42     4 F 40-49    1:08:03.0    7:19/M
      62    Scott Bristol           Old Saybrook  CT    33    15 M 30-39    1:08:12.0    7:20/M
      63    Timothy Reason          Roslindale  MA      35    16 M 30-39    1:09:06.0    7:26/M
      64    Bob Fernald             Whitman  MA         48    17 M 40-49    1:09:18.0    7:27/M
      65    Lawrence Walker                             40    18 M 40-49    1:09:28.0    7:28/M
      66    John Sacrey             Preston  CT         55    10 M 50-59    1:09:35.0    7:29/M
      67    David Reavill           Dover  MA           45    19 M 40-49    1:09:40.0    7:29/M
      68    Brian Ciaccio           Attleboro  MA       15    14 M  1-29    1:09:52.0    7:31/M
      69    Daniel Gaioto           Parsippany  NJ      31    17 M 30-39    1:09:59.0    7:32/M
      70    Thomas Rozek            Attleboro  MA       16    15 M  1-29    1:10:08.0    7:32/M
      71    Joe Lemieux             Norwich  CT         54    11 M 50-59    1:10:20.0    7:34/M
      72    Ken Anderson            Narragansett  RI    47    20 M 40-49    1:10:31.0    7:35/M
      73    Bill Marshall           Yantic  CT          61     1 M 60-69    1:10:51.0    7:37/M
      74    Darrell Netto           Colchester          54    12 M 50-59    1:10:54.0    7:37/M
      75    Stephen Hancock         Bozrah  CT          23    16 M  1-29    1:10:56.0    7:38/M
      76    Jim Loos                Enfield  CT         43    21 M 40-49    1:10:58.0    7:38/M
      77    Tom Chabot              North Kingston  RI  39    18 M 30-39    1:11:02.0    7:38/M
      78    Matthew Beizer          Weatogue  CT        39    19 M 30-39    1:11:35.0    7:42/M
      79    David Ptaszynski        Cheshire  CT        49    22 M 40-49    1:11:36.0    7:42/M
      80    Sue McAdams             Oakdale  CT         39     5 F 30-39    1:11:46.0    7:43/M
      81    Jeff Redding            Marlborough  MA     48    23 M 40-49    1:11:51.0    7:44/M
      82    Chris Lewis             West Hartford  CT   27    17 M  1-29    1:11:56.0    7:44/M
      83    Ronda REILLY            North Kingstown  RI 41     5 F 40-49    1:12:06.0    7:45/M
      84    Roark Maynard           Pawcatuck  CT       50    13 M 50-59    1:12:09.0    7:45/M
      85    Shaun Leska             West Hartford  CT   27    18 M  1-29    1:12:10.0    7:46/M
      86    Chris Pels              East Greenwich  RI  52    14 M 50-59    1:12:14.0    7:46/M
      87    Haydn Downes            Blackstone  MA      39    20 M 30-39    1:12:27.0    7:47/M
      88    David Brady             Colchester  CT      53    15 M 50-59    1:12:29.0    7:48/M
      89    Erin Hickey             Charlestown  MA     26     2 F  1-29    1:12:31.0    7:48/M
      90    Ino Cantu               Richmond  TX        72     1 M 70-99    1:12:39.0    7:49/M
      91    William Odonnell        East Hampton  NY    11    19 M  1-29    1:12:43.0    7:49/M
      92    Michael Sweeney         West Greenwich  RI  51    16 M 50-59    1:12:47.0    7:50/M
      93    Julie Coleman           Groton  MA          21     3 F  1-29    1:12:50.0    7:50/M
      94    Joe Gaffney             Grantham  NH        26    20 M  1-29    1:12:55.0    7:50/M
      95    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       56    17 M 50-59    1:12:57.0    7:51/M
      96    John Varadian           Charlestown  RI     55    18 M 50-59    1:13:09.0    7:52/M
      97    Elizabeth Varadian      New York  NY        28     4 F  1-29    1:13:09.0    7:52/M
      98    John Walter             Block Island  RI    46    24 M 40-49    1:13:11.0    7:52/M
      99    Bart Blanken            Riverdale  NJ       31    21 M 30-39    1:13:19.0    7:53/M
     100    Neil Goldman            Mystic  CT          42    25 M 40-49    1:13:20.0    7:53/M
     101    John Underhill          Wakefield  RI       48    26 M 40-49    1:13:30.0    7:54/M
     102    Ed Vallerie             Stratford  CT       42    27 M 40-49    1:13:42.0    7:55/M
     103    Lutz Hoffmann           Northport  NY       60     2 M 60-69    1:13:44.0    7:56/M
     104    Joe Dalton              Salem  CT           51    19 M 50-59    1:13:54.0    7:57/M
     105    Kevin Tranberg          Wethersfield  CT    38    22 M 30-39    1:13:55.0    7:57/M
     106    Marilyn Walker          West Hartford  CT   33     6 F 30-39    1:14:00.0    7:57/M
     107    Tim Lynch               North Kingstown  RI 45    28 M 40-49    1:14:08.0    7:58/M
     108    Joe Harrop              Blackstone  MA      40    29 M 40-49    1:14:18.0    7:59/M
     109    Karen Martin            East Hampton  NY    45     6 F 40-49    1:14:23.0    8:00/M
     110    Mike Cummings           Narragansett  RI    48    30 M 40-49    1:14:24.0    8:00/M
     111    Pam Award               WATERFORD           40     7 F 40-49    1:14:27.0    8:00/M
     112    Mary BUCCO              Tiverton  RI        47     8 F 40-49    1:14:31.0    8:01/M
     113    Christian Vye           Wakefield  RI       46    31 M 40-49    1:14:34.0    8:01/M
     114    Judith Beck             Norfolk  MA         42     9 F 40-49    1:14:37.0    8:01/M
     115    Fred Millar             North Providence  R 52    20 M 50-59    1:14:59.0    8:04/M
     116    Brian Gulotta           Park City  UT       26    21 M  1-29    1:15:13.0    8:05/M
     117    Eric Thornton           Boston  MA          39    23 M 30-39    1:15:26.0    8:07/M
     118    Jennifer Caley          North Granby  CT    35     7 F 30-39    1:15:31.0    8:07/M
     119    Joseph Behl             Charlestown  RI     62     3 M 60-69    1:15:36.0    8:08/M
     120    Paul Fiondella          East Hampton  NY    59    21 M 50-59    1:15:42.0    8:08/M
     121    Luke Selby              Allston  MA         23    22 M  1-29    1:15:46.0    8:09/M
     122    Diane Odonnell          East Hampton  NY    55     1 F 50-59    1:15:47.0    8:09/M
     123    Donald Pare             West Warwick  RI    56    22 M 50-59    1:16:00.0    8:10/M
     124    Dyan Newberry           Los Angeles  CA     58     2 F 50-59    1:16:03.0    8:11/M
     125    Andrew Walter           Chadds Ford  PA     48    32 M 40-49    1:16:04.0    8:11/M
     126    Rick Cota               Wakefield  RI       37    24 M 30-39    1:16:08.0    8:11/M
     127    Scott Lucarelli         Greenville  RI      31    25 M 30-39    1:16:13.0    8:12/M
     128    Kathy Oneel-Webster     Saunderstown  RI    45    10 F 40-49    1:16:44.0    8:15/M
     129    Patrice FRENCH          Warwick  RI         44    11 F 40-49    1:16:54.0    8:16/M
     130    Neil Petersen           Cheshire  CT        55    23 M 50-59    1:17:10.0    8:18/M
     131    Nicolas Duloe                               28    23 M  1-29    1:17:15.0    8:18/M
     132    Carol Kane              Weston  CT          61     1 F 60-69    1:17:16.0    8:18/M
     133    Steve Parriccto         Pelham  NY          43    33 M 40-49    1:17:20.0    8:19/M
     134    Michele Dezso           Fairfield  CT       42    12 F 40-49    1:17:31.0    8:20/M
     135    Robert SABRE            Fairfield  CT       56    24 M 50-59    1:17:31.0    8:20/M
     136    Justin SERBERT          Exeter  RI          44    34 M 40-49    1:17:38.0    8:21/M
     137    Kathryn Leibfried       West Kingston  RI   25     5 F  1-29    1:17:50.0    8:22/M
     138    Lymam Fox               Boston  MA          25    24 M  1-29    1:17:51.0    8:22/M
     139    Evan Bernier            West Kingston  RI   27    25 M  1-29    1:17:52.0    8:22/M
     140    Chris Flynn             Somers  CT          40    35 M 40-49    1:17:54.0    8:23/M
     141    Dennis McGarty          Wakefield  RI       60     4 M 60-69    1:18:05.0    8:24/M
     142    Jim Leahy               Orange  CT          57    25 M 50-59    1:18:11.0    8:24/M
     143    Lauren Omeara                               37     8 F 30-39    1:18:19.0    8:25/M
     144    Ryan Oconnell           Charleston  RI      25    26 M  1-29    1:18:28.0    8:26/M
     145    Heather Caputo          East Hampton  NY    29     6 F  1-29    1:18:28.0    8:26/M
     146    Jeff BILEZIKIAN         Watertown  MA       38    26 M 30-39    1:18:28.0    8:26/M
     147    Ryan DUFFY                                  32    27 M 30-39    1:18:35.0    8:27/M
     148    Michael BLANEY          Jersey City  NJ     53    26 M 50-59    1:18:36.0    8:27/M
     149    Emily Lukin             Attleboro  MA       16     7 F  1-29    1:18:41.0    8:28/M
     150    David McDermott         Fryeburg  ME        52    27 M 50-59    1:18:42.0    8:28/M
     151    Kathryn Fisher          Coventry  RI        42    13 F 40-49    1:18:49.0    8:28/M
     152    Roberta Fagan           Jamestown  RI       36     9 F 30-39    1:19:03.0    8:30/M
     153    Ryan SAWICKI            Madison  CT         17    27 M  1-29    1:19:07.0    8:30/M
     154    Mike Cianfaglione       Madison  CT         15    28 M  1-29    1:19:11.0    8:31/M
     155    Michael Patterson                           39    28 M 30-39    1:19:14.0    8:31/M
     156    Douglas DINIZIO         Greenport  NY       43    36 M 40-49    1:19:16.0    8:31/M
     157    Russell Poe             Groton  CT          40    37 M 40-49    1:19:18.0    8:32/M
     158    Roy Walker              Holland  MA         43    38 M 40-49    1:19:19.0    8:32/M
     159    Tony Walter                                 49    39 M 40-49    1:19:23.0    8:32/M
     160    Jennifer Doll                               30    10 F 30-39    1:19:26.0    8:32/M
     161    Miggs Burroughs         Westport  CT        60     5 M 60-69    1:19:30.0    8:33/M
     162    Ed Jarret               Charlestown  RI     02    29 M  1-29    1:19:31.0    8:33/M
     163    Wendy Bergen            Wickford  RI        50     3 F 50-59    1:19:34.0    8:33/M
     164    Perry Spero             Melrose  MA         35    29 M 30-39    1:19:35.0    8:33/M
     165    Shannon Kee             Warren  RI          22     8 F  1-29    1:19:36.0    8:34/M
     166    Erin Kopecky            Warren  RI          31    11 F 30-39    1:19:46.0    8:35/M
     167    Lisa RYAN               Narraganesett  RI   41    14 F 40-49    1:20:02.0    8:36/M
     168    Brian Hodges            Providence  RI      23    30 M  1-29    1:20:10.0    8:37/M
     169    Susan Naughton          Holliston  MA       42    15 F 40-49    1:20:20.0    8:38/M
     170    Gillian Langhm          North Scituate  RI  39    12 F 30-39    1:20:28.0    8:39/M
     171    Chris Catapane          Stratford  CT       41    40 M 40-49    1:20:34.0    8:40/M
     172    Erin McInrue            Providence  RI      23     9 F  1-29    1:20:35.0    8:40/M
     173    Karen Lucas             Manchester  MA      50     4 F 50-59    1:20:44.0    8:41/M
     174    Roger Juppe             Ridgewood  NJ       42    41 M 40-49    1:20:44.0    8:41/M
     175    Tom Bradley             Wakefield  RI       37    30 M 30-39    1:20:52.0    8:42/M
     176    Greg Whitehead          Durham  CT          50    28 M 50-59    1:20:55.0    8:42/M
     177    Raymond Reddington      Caldwell  NJ        49    42 M 40-49    1:21:09.0    8:44/M
     178    Terri Weiss             Madison  CT         56     5 F 50-59    1:21:15.0    8:44/M
     179    James Griffin           Wakefield  RI       49    43 M 40-49    1:21:19.0    8:45/M
     180    Carolyn KAPLAN          Niantic  CT         37    13 F 30-39    1:21:20.0    8:45/M
     181    Davie Moore             Green Cove Springs  58    29 M 50-59    1:21:24.0    8:45/M
     182    Jodi Richmond           Groton  CT          35    14 F 30-39    1:21:28.0    8:46/M
     183    Molly FREDERICKSON      Providence  RI      31    15 F 30-39    1:21:28.0    8:46/M
     184    Joshua FREDERICKSON     Providence  RI      30    31 M 30-39    1:21:35.0    8:46/M
     185    Terry Porter            North Kingstown  RI 48    16 F 40-49    1:21:39.0    8:47/M
     186    Tracy Fredericks        Block Island  RI    38    16 F 30-39    1:21:43.0    8:47/M
     187    Natalie Romer           Providence  RI      29    10 F  1-29    1:21:45.0    8:47/M
     188    Stephen GRIFFIN         Cheshire  CT        53    30 M 50-59    1:21:46.0    8:48/M
     189    Peter Schaeffer         Darien  CT          41    44 M 40-49    1:21:47.0    8:48/M
     190    Daniel Van Schalkwyk    Groton  MA          22    31 M  1-29    1:21:56.0    8:49/M
     191    Kelly Cummings          Narragansett  RI    45    17 F 40-49    1:22:01.0    8:49/M
     192    Peter Boucher           Manchester  CT      49    45 M 40-49    1:22:21.0    8:51/M
     193    David Larocque          Wakefield  RI       47    46 M 40-49    1:22:22.0    8:51/M
     194    Thomas Nally            South Dennis  MA    57    31 M 50-59    1:22:27.0    8:52/M
     195    Teresa Pelletier        Attleboro  MA       16    11 F  1-29    1:22:30.0    8:52/M
     196    Kit Caldicott           Maynard  MA         41    18 F 40-49    1:22:35.0    8:53/M
     197    Al Puerini              Clayville  RI       55    32 M 50-59    1:22:36.0    8:53/M
     198    Madelaine Lloyd         New York   NY       40    19 F 40-49    1:22:36.0    8:53/M
     199    William WEINHEIMER      Shelton  CT         55    33 M 50-59    1:22:37.0    8:53/M
     200    Leonard Digiovanni      Upton  MA           47    47 M 40-49    1:22:44.0    8:54/M
     201    Amanda Beaverman        Washington  CT      21    12 F  1-29    1:22:44.0    8:54/M
     202    Hope Clark              Attleboro  MA       18    13 F  1-29    1:22:46.0    8:54/M
     203    Mara Bensson            Attleboro  MA       17    14 F  1-29    1:22:48.0    8:54/M
     204    Thomas Garvey           West Greenwich  RI  45    48 M 40-49    1:22:50.0    8:54/M
     205    Bob Newman              Smithfield  RI      55    34 M 50-59    1:22:57.0    8:55/M
     206    Kurt Zimmermann         Durham  CT          39    32 M 30-39    1:22:58.0    8:55/M
     207    Dave Giacalone          Ellington  CT       40    49 M 40-49    1:22:59.0    8:55/M
     208    Robert FERULLO          Boston  MA          40    50 M 40-49    1:23:00.0    8:55/M
     209    Joseph McGlinchey       Cumberland  RI      34    33 M 30-39    1:23:01.0    8:56/M
     210    David Reiss             Wakefield  RI       50    35 M 50-59    1:23:03.0    8:56/M
     211    Jill Schafer            Hudson  MA          38    17 F 30-39    1:23:27.0    8:58/M
     212    Fran Harrington         Wakefield  RI       50     6 F 50-59    1:23:29.0    8:59/M
     213    Jennifer Bradley        Wakefield  RI       35    18 F 30-39    1:23:35.0    8:59/M
     214    Angela Stewart          Providence  RI      33    19 F 30-39    1:23:42.0    9:00/M
     215    Kelly O’brien           Providence  RI      29    15 F  1-29    1:23:42.0    9:00/M
     216    Tim Kehoe               Providence  RI      45    51 M 40-49    1:23:43.0    9:00/M
     217    Nancy BILEZIKIAN        Waterrown  MA       34    20 F 30-39    1:23:45.0    9:00/M
     218    Martha Huston           North Scituate  RI  48    20 F 40-49    1:23:52.0    9:01/M
     219    Donald Kelleter         Wakefield  RI       42    52 M 40-49    1:23:58.0    9:02/M
     220    Iris Hansen             Colchester  CT      38    21 F 30-39    1:24:00.0    9:02/M
     221    David Skrainski         Chester  CT         55    36 M 50-59    1:24:06.0    9:03/M
     222    Tricia Curry            Monroe  CT          41    21 F 40-49    1:24:24.0    9:05/M
     223    Ray Sheridan III        Wakefield  RI       27    32 M  1-29    1:24:26.0    9:05/M
     224    Joanne Yurso            Windsor  CT         47    22 F 40-49    1:24:37.0    9:06/M
     225    Joshua Girard           Rockland  MA        26    33 M  1-29    1:24:42.0    9:06/M
     226    Scott Leonard           Somers  CT          34    34 M 30-39    1:24:42.0    9:06/M
     227    Donna Cannon            Farmington  CT      36    22 F 30-39    1:24:43.0    9:07/M
     228    Bruce Woolley           West Hartford  CT   52    37 M 50-59    1:24:59.0    9:08/M
     229    Ellen Monocchia         Narragansett  RI    41    23 F 40-49    1:25:02.0    9:09/M
     230    Chris Bollmann          Exeter  RI          43    24 F 40-49    1:25:02.0    9:09/M
     231    Randy Forget            Chartley  MA        44    53 M 40-49    1:25:05.0    9:09/M
     232    Eileen Tarpey           Stratford  CT       41    25 F 40-49    1:25:06.0    9:09/M
     233    Colleen Sullivan                            34    23 F 30-39    1:25:08.0    9:09/M
     234    Steven Langlais         Ellington  CT       32    35 M 30-39    1:25:12.0    9:10/M
     235    Robert Pompel           Cumberland  RI      58    38 M 50-59    1:25:18.0    9:10/M
     236    Nadine IRISH            Sand Lake  NY       31    24 F 30-39    1:25:18.0    9:10/M
     237    Eric Schaeffer          New York  NY        35    36 M 30-39    1:25:19.0    9:10/M
     238    Pat Nally               South Dennis  MA    55     7 F 50-59    1:25:20.0    9:11/M
     239    Jessica Koehle          Saint Paul  MN      24    16 F  1-29    1:25:21.0    9:11/M
     240    Robert Gallagher        Attleboro  MA       41    54 M 40-49    1:25:29.0    9:12/M
     241    Chris Adams             Attleboro  MA       42    55 M 40-49    1:25:32.0    9:12/M
     242    Jackie Gallagher        Attleboro  MA       37    25 F 30-39    1:25:35.0    9:12/M
     243    Ron Bernard             Southington  CT     70     2 M 70-99    1:25:46.0    9:13/M
     244    Kathleen Russo          Storrs Mansfield  C 39    26 F 30-39    1:26:08.0    9:16/M
     245    Tim Cowen               Uncasville  CT      58    39 M 50-59    1:26:11.0    9:16/M
     246    Paul Edwards            Stockton  NJ        41    56 M 40-49    1:26:20.0    9:17/M
     247    Donald Thompson         North Granby  CT    51    40 M 50-59    1:26:24.0    9:17/M
     248    John Basler             East Providence  RI 54    41 M 50-59    1:26:25.0    9:18/M
     249    Dan Callahan            Wethersfield  CT    47    57 M 40-49    1:26:25.0    9:18/M
     250    Karlyn Darling          Glastonbury  CT     44    26 F 40-49    1:26:26.0    9:18/M
     251    Karl Zirolli                                48    58 M 40-49    1:26:33.0    9:18/M
     252    Christine Lasateveu     Hartford  CT        40    27 F 40-49    1:26:33.0    9:18/M
     253    Cheryl Hewitt           Cambridge  MA       34    27 F 30-39    1:26:34.0    9:18/M
     254    Gerald RIKER            Block Island  RI    34    37 M 30-39    1:26:35.0    9:19/M
     255    Paul Whitehead          Rumford  RI         46    59 M 40-49    1:26:36.0    9:19/M
     256    Christine Mattern       Gilman  CT          38    28 F 30-39    1:26:37.0    9:19/M
     257    James Hinthorn          Fall River  MA      57    42 M 50-59    1:26:51.0    9:20/M
     258    Jean Hickox             Chepachet  RI       42    28 F 40-49    1:26:52.0    9:20/M
     259    Christine Picklo        Niantic  CT         51     8 F 50-59    1:26:59.0    9:21/M
     260    Donald Hewitt           Lincolnville  ME    63     6 M 60-69    1:27:03.0    9:22/M
     261    Ann Comer               West Roxbury  MA    41    29 F 40-49    1:27:04.0    9:22/M
     262    Martin Ouimet           Somerville  MA      31    38 M 30-39    1:27:04.0    9:22/M
     263    Steven Canner           Manchester  CT      56    43 M 50-59    1:27:12.0    9:23/M
     264    Anne Parsells           New Haven  CT       43    30 F 40-49    1:27:14.0    9:23/M
     265    Steve Barnes            Southport  CT       40    60 M 40-49    1:27:19.0    9:23/M
     266    Michael Cook            Wakefield  RI       45    61 M 40-49    1:27:21.0    9:24/M
     267    John Serbent            Killingworth  CT    50    44 M 50-59    1:27:21.0    9:24/M
     268    Mark Rohlfs             Killingworth  CT    37    39 M 30-39    1:27:27.0    9:24/M
     269    Stephen Kuback          Providence  RI      45    62 M 40-49    1:27:28.0    9:24/M
     270    Kevin Moran             Reading  MA         53    45 M 50-59    1:27:37.0    9:25/M
     271    Susan Fallon            Westborough  MA     38    29 F 30-39    1:27:45.0    9:26/M
     272    John Leancu             Block Island  RI    22    34 M  1-29    1:27:50.0    9:27/M
     273    Bill Walter             Middletown  CT      42    63 M 40-49    1:28:01.0    9:28/M
     274    Jim Cotter              Wakefield  RI       56    46 M 50-59    1:28:03.0    9:28/M
     275    Bill Schumann           Rocky Hill  CT      66     7 M 60-69    1:28:04.0    9:28/M
     276    David Seddon            Rumford  RI         48    64 M 40-49    1:28:08.0    9:29/M
     277    David Barber            Cranston  RI        54    47 M 50-59    1:28:10.0    9:29/M
     278    Anne Marie Uebbing      Jersey City  NJ     47    31 F 40-49    1:28:58.0    9:34/M
     279    Darlene Goetz           Westborough  MA     39    30 F 30-39    1:29:05.0    9:35/M
     280    Katherine Gulotta       New York  NY        28    17 F  1-29    1:29:07.0    9:35/M
     281    Bill Marshall           South Windsor  CT   60     8 M 60-69    1:29:08.0    9:35/M
     282    Nicole Brouwer          Attleboro  MA       17    18 F  1-29    1:29:10.0    9:35/M
     283    Kristen Thistle         Hopkinton  MA       25    19 F  1-29    1:29:11.0    9:35/M
     284    Linda Jaynes            Colchester  CT      43    32 F 40-49    1:29:14.0    9:36/M
     285    Bill Siegmund           Hampton Bays  NY    52    48 M 50-59    1:29:15.0    9:36/M
     286    Beth Turgeon            Boston  MA          36    31 F 30-39    1:29:33.0    9:38/M
     287    Alex Iglecia            Boston  MA          28    35 M  1-29    1:29:35.0    9:38/M
     288    Amy Callahan            Westborough  MA     43    33 F 40-49    1:29:40.0    9:38/M
     289    Maggie Komosinski       Annandale  VA       53     9 F 50-59    1:29:53.0    9:40/M
     290    Sarah Edgens            Highlands  NC       37    32 F 30-39    1:29:56.0    9:40/M
     291    Christine Low           Providence  RI      34    33 F 30-39    1:29:58.0    9:40/M
     292    Darcy Ries              Providence  RI      26    20 F  1-29    1:30:05.0    9:41/M
     293    Brian Cruse             Norwalk  CT         32    40 M 30-39    1:30:05.0    9:41/M
     294    Tommy Craig             Fairfield  CT       50    49 M 50-59    1:30:21.0    9:43/M
     295    Bill Hudock             Clarksville  MD     56    50 M 50-59    1:30:22.0    9:43/M
     296    Brian Park              Preston  CT         42    65 M 40-49    1:30:22.0    9:43/M
     297    Barbara Gutierrez       Mansfield  MA       34    34 F 30-39    1:30:23.0    9:43/M
     298    Jane CRONIN             Swansea  MA         52    10 F 50-59    1:30:24.0    9:43/M
     299    David Nolan             Attleboro  MA       45    66 M 40-49    1:30:26.0    9:43/M
     300    Julie Rosenblum         West Hartford  CT   25    21 F  1-29    1:30:30.0    9:44/M
     301    H Wayne Curtis          Little Compton  RI  69     9 M 60-69    1:30:44.0    9:45/M
     302    Jim BLAKE               Greenwich  CT       59    51 M 50-59    1:30:44.0    9:45/M
     303    Karen Blanken           Riverdale  NJ       28    22 F  1-29    1:30:49.0    9:46/M
     304    Bill McVey              Charlestown  RI     55    52 M 50-59    1:30:51.0    9:46/M
     305    Lori CALLAHAN           Branford  CT        46    34 F 40-49    1:30:52.0    9:46/M
     306    Susan Roman             Windsor  CT         44    35 F 40-49    1:31:02.0    9:47/M
     307    David Driscoll          Mystic  CT          31    41 M 30-39    1:31:05.0    9:48/M
     308    Chris Holmes            Granby  CT          42    36 F 40-49    1:31:09.0    9:48/M
     309    Robert Spurrier         Newton  MA          58    53 M 50-59    1:31:14.0    9:49/M
     310    Eileen Melley           Windsor  CT         46    37 F 40-49    1:31:18.0    9:49/M
     311    Jim Kennedy             Goshen  NY          61    10 M 60-69    1:31:18.0    9:49/M
     312    Paul Martino            North Hampton  NH   37    42 M 30-39    1:31:27.0    9:50/M
     313    Jeffrey CAPIZZANO       Washington  DC      37    43 M 30-39    1:31:44.0    9:52/M
     314    Raymond Aubin           North Attleboro  MA 54    54 M 50-59    1:31:47.0    9:52/M
     315    Liz Masci               Bedford  NH         42    38 F 40-49    1:31:48.0    9:52/M
     316    Brenda Hancock          Bozrah  CT          55    11 F 50-59    1:31:49.0    9:52/M
     317    Tom Lee                 Chester  CT         58    55 M 50-59    1:31:54.0    9:53/M
     318    Rae Allain              Watertown  MA       40    39 F 40-49    1:31:55.0    9:53/M
     319    Laura Hargraus          Groton  CT          43    40 F 40-49    1:31:57.0    9:53/M
     320    Claudin Spaulding                           50    12 F 50-59    1:32:17.0    9:55/M
     321    Peter Donahue           Barrington  RI      54    56 M 50-59    1:32:23.0    9:56/M
     322    Jim Horiagon            Wakefield  RI       40    67 M 40-49    1:32:24.0    9:56/M
     323    John Wefel              Block Island  RI    56    57 M 50-59    1:32:25.0    9:56/M
     324    John Dey                Massapequa  NY      44    68 M 40-49    1:32:29.0    9:57/M
     325    Sara Fowler             Block Island  RI    16    23 F  1-29    1:32:37.0    9:58/M
     326    Jack Frain              Lancaster  MA       41    69 M 40-49    1:32:43.0    9:58/M
     327    Harold Becker           Arlington  MA       43    70 M 40-49    1:33:12.0   10:01/M
     328    Elysa Jacobs                                32    35 F 30-39    1:33:14.0   10:02/M
     329    Jacquelyn Bastedo       Milford  CT         36    36 F 30-39    1:33:30.0   10:03/M
     330    Betsie Ptaszynski       Cheshire  CT        46    41 F 40-49    1:33:33.0   10:04/M
     331    Norman Selby            Block Island  RI    54    58 M 50-59    1:33:47.0   10:05/M
     332    Victor Dowling          West Hartford  CT   49    71 M 40-49    1:34:16.0   10:08/M
     333    Dara Engelgau           Mystic  CT          40    42 F 40-49    1:34:17.0   10:08/M
     334    Doug Michel             Block Island  RI    56    59 M 50-59    1:34:21.0   10:09/M
     335    Lynn Everett            West Hartford  CT   48    43 F 40-49    1:34:22.0   10:09/M
     336    Katharine Hein          Centerport  NY      43    44 F 40-49    1:34:31.0   10:10/M
     337    Amy Schwartz            Cumberland  RI      40    45 F 40-49    1:34:38.0   10:11/M
     338    Catherine Cormier       Tolland  CT         44    46 F 40-49    1:34:58.0   10:13/M
     339    Jim Moody               Mystic  CT          45    72 M 40-49    1:34:59.0   10:13/M
     340    Evon Cooper             Lincoln  MA         50    13 F 50-59    1:35:05.0   10:13/M
     341    Tiffany Sisco           Storrs Mansfield  C 26    24 F  1-29    1:35:06.0   10:14/M
     342    Sokraty Ung             Trumbull  CT        26    36 M  1-29    1:35:07.0   10:14/M
     343    Tom Cooper              Lincoln  MA         49    73 M 40-49    1:35:07.0   10:14/M
     344    Bob Catanzaro           East Greenwich  RI  72     3 M 70-99    1:35:11.0   10:14/M
     345    Nel Poisson             Warwick  RI         57    60 M 50-59    1:35:20.0   10:15/M
     346    Jen Labrie              Warwick  RI         37    37 F 30-39    1:35:26.0   10:16/M
     347    Beth Carling            Middletown  CT      46    47 F 40-49    1:35:27.0   10:16/M
     348    Mark Trottier                               38    44 M 30-39    1:35:49.0   10:18/M
     349    Evelyn Mortin           North Kingstown  RI 39    38 F 30-39    1:36:07.0   10:20/M
     350    Ray Sheridan Jr         Warwick  RI         52    61 M 50-59    1:36:11.0   10:21/M
     351    John Hogan              Wakefield  RI       46    74 M 40-49    1:36:14.0   10:21/M
     352    Kevin Boudreau          Narragansett  RI    53    62 M 50-59    1:36:17.0   10:21/M
     353    Misty Carroll           Newington  CT       27    25 F  1-29    1:36:19.0   10:21/M
     354    Kathy Natareno          Cranston  RI        41    48 F 40-49    1:36:28.0   10:22/M
     355    Craig PARDI             MANCHESTER  CT      35    45 M 30-39    1:36:34.0   10:23/M
     356    Charles Ferguson                            42    75 M 40-49    1:37:00.0   10:26/M
     357    Kerry Manley            Mystic  CT          20    26 F  1-29    1:37:01.0   10:26/M
     358    Thomas Schipritt        Charlestown  RI     25    37 M  1-29    1:37:08.0   10:27/M
     359    Susan Adams             Underhill  VT       67     2 F 60-69    1:37:08.0   10:27/M
     360    Maura Burke             Westborough  MA     40    49 F 40-49    1:37:12.0   10:27/M
     361    Bernadette Coleman      Windsor  CT         47    50 F 40-49    1:37:54.0   10:32/M
     362    Amy Green               Chicago  IL         32    39 F 30-39    1:38:19.0   10:34/M
     363    Lauren Simpson          Attleboro  MA       18    27 F  1-29    1:38:20.0   10:34/M
     364    Steph Harvey            Attleboro  MA       17    28 F  1-29    1:38:26.0   10:35/M
     365    Margaret Doenges        Milford  CT         54    14 F 50-59    1:38:29.0   10:35/M
     366    Ann Stone               Woods Hole  MA      45    51 F 40-49    1:38:30.0   10:35/M
     367    Susan Gilbert           Southwick  MA       46    52 F 40-49    1:38:57.0   10:38/M
     368    Alissa Wurtzel          Manchester  CT      25    29 F  1-29    1:39:09.0   10:40/M
     369    Rodney Bastedo          Milford  CT         40    76 M 40-49    1:39:26.0   10:42/M
     370    Lynn Coyne              Wallingford  CT     32    40 F 30-39    1:39:27.0   10:42/M
     371    Josh Coyne              Wallingford  CT     32    46 M 30-39    1:39:34.0   10:42/M
     372    Rosanne Carroll         Watertown  CT       50    15 F 50-59    1:39:39.0   10:43/M
     373    Kevin Sullivan          Wakefield  RI       39    41 F 30-39    1:39:46.0   10:44/M
     374    Beth MARTEL             Hawthorne  NJ       40    53 F 40-49    1:39:56.0   10:45/M
     375    Nancy Twitchell         Warwick  RI         48    54 F 40-49    1:40:03.0   10:45/M
     376    Anna Fredh              Seekonk  MA         30    42 F 30-39    1:40:09.0   10:46/M
     377    Rhonda Paltauf          ESSEX  CT           43    55 F 40-49    1:40:28.0   10:48/M
     378    Jeff Hickey             Trumbull  CT        49    77 M 40-49    1:40:28.0   10:48/M
     379    Joe Weinberger          South Yarmouth  MA  64    11 M 60-69    1:40:46.0   10:50/M
     380    Marilyn Biedrycki       Milford  CT         50    16 F 50-59    1:41:12.0   10:53/M
     381    Karen Rogers            Old Saybrook  CT    56    17 F 50-59    1:41:36.0   10:55/M
     382    Steve Leech             East Greenwich  RI  54    63 M 50-59    1:42:01.0   10:58/M
     383    Stacia Soucy            Ashaway  RI         28    30 F  1-29    1:42:32.0   11:02/M
     384    Kim Powderly            Walpole  MA         42    56 F 40-49    1:42:37.0   11:02/M
     385    Robert Falaguerra       Chicago  IL         35    47 M 30-39    1:43:50.0   11:10/M
     386    Lori Walker                                 46    57 F 40-49    1:43:56.0   11:11/M
     387    Mark PARE               Cranston  RI        52    64 M 50-59    1:43:59.0   11:11/M
     388    John Parrish            Center Moriches  NY 59    65 M 50-59    1:44:01.0   11:11/M
     389    Gerard Adams            Underhill  VT       68    12 M 60-69    1:44:05.0   11:12/M
     390    Norman Stone Jr         Southington  CT     64    13 M 60-69    1:44:19.0   11:13/M
     391    Jack Maloney            Wakefield  RI       59    66 M 50-59    1:44:50.0   11:16/M
     392    Mike SULLIVAN           Narragansett  RI    54    67 M 50-59    1:44:50.0   11:16/M
     393    Holly Bourides                              30    43 F 30-39    1:45:15.0   11:19/M
     394    Alan Blazar                                 53    68 M 50-59    1:45:47.0   11:22/M
     395    Lisa White              New York  NY        32    44 F 30-39    1:46:08.0   11:25/M
     396    Jamie Buckley           Block Island  RI    30    45 F 30-39    1:46:09.0   11:25/M
     397    Alida Cella             Wallingford  CT     29    31 F  1-29    1:46:18.0   11:26/M
     398    George Wilso            Newington  CT       56    69 M 50-59    1:46:35.0   11:28/M
     399    Lynn Siverd             East Rochester  NY  44    58 F 40-49    1:46:44.0   11:29/M
     400    Charles Allen           Bellingham  MA      54    70 M 50-59    1:47:35.0   11:34/M
     401    James Beckett           Middlebury  CT      47    78 M 40-49    1:47:48.0   11:35/M
     402    Maureen McAdams         Brewster  MA        40    59 F 40-49    1:48:12.0   11:38/M
     403    Karen Edwards           Stockton  NJ        43    60 F 40-49    1:49:59.0   11:50/M
     404    Masey Ann Landley       Waterbury  CT       56    18 F 50-59    1:50:24.0   11:52/M
     405    Joan Warrenski          Belmont  MA         51    19 F 50-59    1:50:55.0   11:56/M
     406    Jacqueline Abberton     Westerly  RI        42    61 F 40-49    1:51:46.0   12:01/M
     407    Ashley Chotain          Westerly  RI        22    32 F  1-29    1:51:47.0   12:01/M
     408    David Kershaw           Southington  CT     48    79 M 40-49    1:52:00.0   12:03/M
     409    Emily Pelletier         Attleboro  MA       14    33 F  1-29    1:52:04.0   12:03/M
     410    Liz Winnett             Attleboro  MA       15    34 F  1-29    1:52:05.0   12:03/M
     411    Hannah Tighe            Providence  RI      11    35 F  1-29    1:52:05.0   12:03/M
     412    Keith Womble            Fort Mill  SC       31    48 M 30-39    1:52:10.0   12:04/M
     413    Brian Womble            Wood River Junction 34    49 M 30-39    1:52:11.0   12:04/M
     414    Stephen Kelleter        Woonsocket  RI      45    80 M 40-49    1:52:17.0   12:04/M
     415    Helen Ubinas            Coventry  CT        36    46 F 30-39    1:52:42.0   12:07/M
     416    Michael Dunne           Coventry  CT        35    50 M 30-39    1:52:43.0   12:07/M
     417    Tamara Kaminska         Block Island  RI    22    36 F  1-29    1:53:47.0   12:14/M
     418    Thomas Frain            Newton  MA          44    81 M 40-49    1:56:22.0   12:31/M
     419    Colburn Graves          North Stonington  C 73     4 M 70-99    1:58:07.0   12:42/M
     420    William Barry Toole     Becket  MA          46    82 M 40-49    2:01:32.0   13:04/M
     421    Jennifer Fike           Boston  MA          36    47 F 30-39    2:02:45.0   13:12/M
     422    Robert Kennedy          Bristol  RI         53    71 M 50-59    2:08:13.0   13:47/M
     423    Kevin Coleman           Charleston  RI      52    72 M 50-59    2:11:56.0   14:11/M
     424    Laurie Lamb             North Stonington  C 53    20 F 50-59    2:21:16.0   15:11/M

Men: 0- 0 1-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female 1 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Emily Fournier          Attleboro  MA       17        6    1:07:44.0    7:17/M
       2    Erin Hickey             Charlestown  MA     26       12    1:12:31.0    7:48/M
       3    Julie Coleman           Groton  MA          21       13    1:12:50.0    7:50/M
       4    Elizabeth Varadian      New York  NY        28       14    1:13:09.0    7:52/M
       5    Kathryn Leibfried       West Kingston  RI   25       27    1:17:50.0    8:22/M
       6    Heather Caputo          East Hampton  NY    29       29    1:18:28.0    8:26/M
       7    Emily Lukin             Attleboro  MA       16       30    1:18:41.0    8:28/M
       8    Shannon Kee             Warren  RI          22       35    1:19:36.0    8:34/M
       9    Erin McInrue            Providence  RI      23       40    1:20:35.0    8:40/M
      10    Natalie Romer           Providence  RI      29       48    1:21:45.0    8:47/M
      11    Teresa Pelletier        Attleboro  MA       16       50    1:22:30.0    8:52/M
      12    Amanda Beaverman        Washington  CT      21       53    1:22:44.0    8:54/M
      13    Hope Clark              Attleboro  MA       18       54    1:22:46.0    8:54/M
      14    Mara Bensson            Attleboro  MA       17       55    1:22:48.0    8:54/M
      15    Kelly O’brien           Providence  RI      29       60    1:23:42.0    9:00/M
      16    Jessica Koehle          Saint Paul  MN      24       73    1:25:21.0    9:11/M
      17    Katherine Gulotta       New York  NY        28       87    1:29:07.0    9:35/M
      18    Nicole Brouwer          Attleboro  MA       17       88    1:29:10.0    9:35/M
      19    Kristen Thistle         Hopkinton  MA       25       89    1:29:11.0    9:35/M
      20    Darcy Ries              Providence  RI      26       96    1:30:05.0    9:41/M
      21    Julie Rosenblum         West Hartford  CT   25       99    1:30:30.0    9:44/M
      22    Karen Blanken           Riverdale  NJ       28      100    1:30:49.0    9:46/M
      23    Sara Fowler             Block Island  RI    16      110    1:32:37.0    9:58/M
      24    Tiffany Sisco           Storrs Mansfield  C 26      120    1:35:06.0   10:14/M
      25    Misty Carroll           Newington  CT       27      124    1:36:19.0   10:21/M
      26    Kerry Manley            Mystic  CT          20      126    1:37:01.0   10:26/M
      27    Lauren Simpson          Attleboro  MA       18      131    1:38:20.0   10:34/M
      28    Steph Harvey            Attleboro  MA       17      132    1:38:26.0   10:35/M
      29    Alissa Wurtzel          Manchester  CT      25      136    1:39:09.0   10:40/M
      30    Stacia Soucy            Ashaway  RI         28      146    1:42:32.0   11:02/M
      31    Alida Cella             Wallingford  CT     29      152    1:46:18.0   11:26/M
      32    Ashley Chotain          Westerly  RI        22      159    1:51:47.0   12:01/M
      33    Emily Pelletier         Attleboro  MA       14      160    1:52:04.0   12:03/M
      34    Liz Winnett             Attleboro  MA       15      161    1:52:05.0   12:03/M
      35    Hannah Tighe            Providence  RI      11      162    1:52:05.0   12:03/M
      36    Tamara Kaminska         Block Island  RI    22      164    1:53:47.0   12:14/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tara Cardi              East Greenwich  RI  37        1    1:00:27.0    6:30/M
       2    Andrea Brayman                              33        2    1:02:52.0    6:46/M
       3    Laura Brown             Westhampton Beach   38        5    1:07:04.0    7:13/M
       4    Ellen Bernstein         Huntington  NY      36        8    1:08:02.0    7:19/M
       5    Sue McAdams             Oakdale  CT         39       10    1:11:46.0    7:43/M
       6    Marilyn Walker          West Hartford  CT   33       15    1:14:00.0    7:57/M
       7    Jennifer Caley          North Granby  CT    35       20    1:15:31.0    8:07/M
       8    Lauren Omeara                               37       28    1:18:19.0    8:25/M
       9    Roberta Fagan           Jamestown  RI       36       32    1:19:03.0    8:30/M
      10    Jennifer Doll                               30       33    1:19:26.0    8:32/M
      11    Erin Kopecky            Warren  RI          31       36    1:19:46.0    8:35/M
      12    Gillian Langhm          North Scituate  RI  39       39    1:20:28.0    8:39/M
      13    Carolyn KAPLAN          Niantic  CT         37       43    1:21:20.0    8:45/M
      14    Jodi Richmond           Groton  CT          35       44    1:21:28.0    8:46/M
      15    Molly FREDERICKSON      Providence  RI      31       45    1:21:28.0    8:46/M
      16    Tracy Fredericks        Block Island  RI    38       47    1:21:43.0    8:47/M
      17    Jill Schafer            Hudson  MA          38       56    1:23:27.0    8:58/M
      18    Jennifer Bradley        Wakefield  RI       35       58    1:23:35.0    8:59/M
      19    Angela Stewart          Providence  RI      33       59    1:23:42.0    9:00/M
      20    Nancy BILEZIKIAN        Waterrown  MA       34       61    1:23:45.0    9:00/M
      21    Iris Hansen             Colchester  CT      38       63    1:24:00.0    9:02/M
      22    Donna Cannon            Farmington  CT      36       66    1:24:43.0    9:07/M
      23    Colleen Sullivan                            34       70    1:25:08.0    9:09/M
      24    Nadine IRISH            Sand Lake  NY       31       71    1:25:18.0    9:10/M
      25    Jackie Gallagher        Attleboro  MA       37       74    1:25:35.0    9:12/M
      26    Kathleen Russo          Storrs Mansfield  C 39       75    1:26:08.0    9:16/M
      27    Cheryl Hewitt           Cambridge  MA       34       78    1:26:34.0    9:18/M
      28    Christine Mattern       Gilman  CT          38       79    1:26:37.0    9:19/M
      29    Susan Fallon            Westborough  MA     38       84    1:27:45.0    9:26/M
      30    Darlene Goetz           Westborough  MA     39       86    1:29:05.0    9:35/M
      31    Beth Turgeon            Boston  MA          36       91    1:29:33.0    9:38/M
      32    Sarah Edgens            Highlands  NC       37       94    1:29:56.0    9:40/M
      33    Christine Low           Providence  RI      34       95    1:29:58.0    9:40/M
      34    Barbara Gutierrez       Mansfield  MA       34       97    1:30:23.0    9:43/M
      35    Elysa Jacobs                                32      111    1:33:14.0   10:02/M
      36    Jacquelyn Bastedo       Milford  CT         36      112    1:33:30.0   10:03/M
      37    Jen Labrie              Warwick  RI         37      121    1:35:26.0   10:16/M
      38    Evelyn Mortin           North Kingstown  RI 39      123    1:36:07.0   10:20/M
      39    Amy Green               Chicago  IL         32      130    1:38:19.0   10:34/M
      40    Lynn Coyne              Wallingford  CT     32      137    1:39:27.0   10:42/M
      41    Kevin Sullivan          Wakefield  RI       39      139    1:39:46.0   10:44/M
      42    Anna Fredh              Seekonk  MA         30      142    1:40:09.0   10:46/M
      43    Holly Bourides                              30      149    1:45:15.0   11:19/M
      44    Lisa White              New York  NY        32      150    1:46:08.0   11:25/M
      45    Jamie Buckley           Block Island  RI    30      151    1:46:09.0   11:25/M
      46    Helen Ubinas            Coventry  CT        36      163    1:52:42.0   12:07/M
      47    Jennifer Fike           Boston  MA          36      165    2:02:45.0   13:12/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Pattie Dalconzo                             43        3    1:05:54.0    7:05/M
       2    Maureen Larkin          Walpole  MA         42        4    1:06:15.0    7:07/M
       3    Susan Manchester        Wakefield  RI       42        7    1:07:57.0    7:18/M
       4    Patti Mullin            Wrentham  MA        42        9    1:08:03.0    7:19/M
       5    Ronda REILLY            North Kingstown  RI 41       11    1:12:06.0    7:45/M
       6    Karen Martin            East Hampton  NY    45       16    1:14:23.0    8:00/M
       7    Pam Award               WATERFORD           40       17    1:14:27.0    8:00/M
       8    Mary BUCCO              Tiverton  RI        47       18    1:14:31.0    8:01/M
       9    Judith Beck             Norfolk  MA         42       19    1:14:37.0    8:01/M
      10    Kathy Oneel-Webster     Saunderstown  RI    45       23    1:16:44.0    8:15/M
      11    Patrice FRENCH          Warwick  RI         44       24    1:16:54.0    8:16/M
      12    Michele Dezso           Fairfield  CT       42       26    1:17:31.0    8:20/M
      13    Kathryn Fisher          Coventry  RI        42       31    1:18:49.0    8:28/M
      14    Lisa RYAN               Narraganesett  RI   41       37    1:20:02.0    8:36/M
      15    Susan Naughton          Holliston  MA       42       38    1:20:20.0    8:38/M
      16    Terry Porter            North Kingstown  RI 48       46    1:21:39.0    8:47/M
      17    Kelly Cummings          Narragansett  RI    45       49    1:22:01.0    8:49/M
      18    Kit Caldicott           Maynard  MA         41       51    1:22:35.0    8:53/M
      19    Madelaine Lloyd         New York   NY       40       52    1:22:36.0    8:53/M
      20    Martha Huston           North Scituate  RI  48       62    1:23:52.0    9:01/M
      21    Tricia Curry            Monroe  CT          41       64    1:24:24.0    9:05/M
      22    Joanne Yurso            Windsor  CT         47       65    1:24:37.0    9:06/M
      23    Ellen Monocchia         Narragansett  RI    41       67    1:25:02.0    9:09/M
      24    Chris Bollmann          Exeter  RI          43       68    1:25:02.0    9:09/M
      25    Eileen Tarpey           Stratford  CT       41       69    1:25:06.0    9:09/M
      26    Karlyn Darling          Glastonbury  CT     44       76    1:26:26.0    9:18/M
      27    Christine Lasateveu     Hartford  CT        40       77    1:26:33.0    9:18/M
      28    Jean Hickox             Chepachet  RI       42       80    1:26:52.0    9:20/M
      29    Ann Comer               West Roxbury  MA    41       82    1:27:04.0    9:22/M
      30    Anne Parsells           New Haven  CT       43       83    1:27:14.0    9:23/M
      31    Anne Marie Uebbing      Jersey City  NJ     47       85    1:28:58.0    9:34/M
      32    Linda Jaynes            Colchester  CT      43       90    1:29:14.0    9:36/M
      33    Amy Callahan            Westborough  MA     43       92    1:29:40.0    9:38/M
      34    Lori CALLAHAN           Branford  CT        46      101    1:30:52.0    9:46/M
      35    Susan Roman             Windsor  CT         44      102    1:31:02.0    9:47/M
      36    Chris Holmes            Granby  CT          42      103    1:31:09.0    9:48/M
      37    Eileen Melley           Windsor  CT         46      104    1:31:18.0    9:49/M
      38    Liz Masci               Bedford  NH         42      105    1:31:48.0    9:52/M
      39    Rae Allain              Watertown  MA       40      107    1:31:55.0    9:53/M
      40    Laura Hargraus          Groton  CT          43      108    1:31:57.0    9:53/M
      41    Betsie Ptaszynski       Cheshire  CT        46      113    1:33:33.0   10:04/M
      42    Dara Engelgau           Mystic  CT          40      114    1:34:17.0   10:08/M
      43    Lynn Everett            West Hartford  CT   48      115    1:34:22.0   10:09/M
      44    Katharine Hein          Centerport  NY      43      116    1:34:31.0   10:10/M
      45    Amy Schwartz            Cumberland  RI      40      117    1:34:38.0   10:11/M
      46    Catherine Cormier       Tolland  CT         44      118    1:34:58.0   10:13/M
      47    Beth Carling            Middletown  CT      46      122    1:35:27.0   10:16/M
      48    Kathy Natareno          Cranston  RI        41      125    1:36:28.0   10:22/M
      49    Maura Burke             Westborough  MA     40      128    1:37:12.0   10:27/M
      50    Bernadette Coleman      Windsor  CT         47      129    1:37:54.0   10:32/M
      51    Ann Stone               Woods Hole  MA      45      134    1:38:30.0   10:35/M
      52    Susan Gilbert           Southwick  MA       46      135    1:38:57.0   10:38/M
      53    Beth MARTEL             Hawthorne  NJ       40      140    1:39:56.0   10:45/M
      54    Nancy Twitchell         Warwick  RI         48      141    1:40:03.0   10:45/M
      55    Rhonda Paltauf          ESSEX  CT           43      143    1:40:28.0   10:48/M
      56    Kim Powderly            Walpole  MA         42      147    1:42:37.0   11:02/M
      57    Lori Walker                                 46      148    1:43:56.0   11:11/M
      58    Lynn Siverd             East Rochester  NY  44      153    1:46:44.0   11:29/M
      59    Maureen McAdams         Brewster  MA        40      154    1:48:12.0   11:38/M
      60    Karen Edwards           Stockton  NJ        43      155    1:49:59.0   11:50/M
      61    Jacqueline Abberton     Westerly  RI        42      158    1:51:46.0   12:01/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Diane Odonnell          East Hampton  NY    55       21    1:15:47.0    8:09/M
       2    Dyan Newberry           Los Angeles  CA     58       22    1:16:03.0    8:11/M
       3    Wendy Bergen            Wickford  RI        50       34    1:19:34.0    8:33/M
       4    Karen Lucas             Manchester  MA      50       41    1:20:44.0    8:41/M
       5    Terri Weiss             Madison  CT         56       42    1:21:15.0    8:44/M
       6    Fran Harrington         Wakefield  RI       50       57    1:23:29.0    8:59/M
       7    Pat Nally               South Dennis  MA    55       72    1:25:20.0    9:11/M
       8    Christine Picklo        Niantic  CT         51       81    1:26:59.0    9:21/M
       9    Maggie Komosinski       Annandale  VA       53       93    1:29:53.0    9:40/M
      10    Jane CRONIN             Swansea  MA         52       98    1:30:24.0    9:43/M
      11    Brenda Hancock          Bozrah  CT          55      106    1:31:49.0    9:52/M
      12    Claudin Spaulding                           50      109    1:32:17.0    9:55/M
      13    Evon Cooper             Lincoln  MA         50      119    1:35:05.0   10:13/M
      14    Margaret Doenges        Milford  CT         54      133    1:38:29.0   10:35/M
      15    Rosanne Carroll         Watertown  CT       50      138    1:39:39.0   10:43/M
      16    Marilyn Biedrycki       Milford  CT         50      144    1:41:12.0   10:53/M
      17    Karen Rogers            Old Saybrook  CT    56      145    1:41:36.0   10:55/M
      18    Masey Ann Landley       Waterbury  CT       56      156    1:50:24.0   11:52/M
      19    Joan Warrenski          Belmont  MA         51      157    1:50:55.0   11:56/M
      20    Laurie Lamb             North Stonington  C 53      166    2:21:16.0   15:11/M
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Carol Kane              Weston  CT          61       25    1:17:16.0    8:18/M
       2    Susan Adams             Underhill  VT       67      127    1:37:08.0   10:27/M
Top

Male 1 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dan Cabral              Glastonbury  CT     16        1      51:50.0    5:34/M
       2    John Rogers             Providence  RI      27        2      52:41.0    5:40/M
       3    Matthew Brousseau       Attleboro  MA       17        4      54:34.0    5:52/M
       4    David Hurtado           Groton  CT          24        6      56:08.0    6:02/M
       5    James Llamas            Glastonbury  CT     16        7      56:49.0    6:07/M
       6    Todd Robbins            Attleboro  MA       18        8      57:43.0    6:12/M
       7    Ian Hedges              Glastonbury  CT     16       10      58:03.0    6:15/M
       8    David Wright            Shandaken  NY       21       26    1:01:57.0    6:40/M
       9    Patrick Ennis           Attleboro  MA       16       30    1:03:25.0    6:49/M
      10    John GODOY              Middletown  RI      24       37    1:05:32.0    7:03/M
      11    Kevin Belhmer                               17       40    1:06:00.0    7:06/M
      12    Tony Yin                Attleboro  MA       17       44    1:06:42.0    7:10/M
      13    Paul Steidinger         Attleboro  MA       17       49    1:07:44.0    7:17/M
      14    Brian Ciaccio           Attleboro  MA       15       59    1:09:52.0    7:31/M
      15    Thomas Rozek            Attleboro  MA       16       61    1:10:08.0    7:32/M
      16    Stephen Hancock         Bozrah  CT          23       66    1:10:56.0    7:38/M
      17    Chris Lewis             West Hartford  CT   27       72    1:11:56.0    7:44/M
      18    Shaun Leska             West Hartford  CT   27       74    1:12:10.0    7:46/M
      19    William Odonnell        East Hampton  NY    11       79    1:12:43.0    7:49/M
      20    Joe Gaffney             Grantham  NH        26       81    1:12:55.0    7:50/M
      21    Brian Gulotta           Park City  UT       26       97    1:15:13.0    8:05/M
      22    Luke Selby              Allston  MA         23      101    1:15:46.0    8:09/M
      23    Nicolas Duloe                               28      107    1:17:15.0    8:18/M
      24    Lymam Fox               Boston  MA          25      111    1:17:51.0    8:22/M
      25    Evan Bernier            West Kingston  RI   27      112    1:17:52.0    8:22/M
      26    Ryan Oconnell           Charleston  RI      25      116    1:18:28.0    8:26/M
      27    Ryan SAWICKI            Madison  CT         17      121    1:19:07.0    8:30/M
      28    Mike Cianfaglione       Madison  CT         15      122    1:19:11.0    8:31/M
      29    Ed Jarret               Charlestown  RI     02      129    1:19:31.0    8:33/M
      30    Brian Hodges            Providence  RI      23      131    1:20:10.0    8:37/M
      31    Daniel Van Schalkwyk    Groton  MA          22      142    1:21:56.0    8:49/M
      32    Ray Sheridan III        Wakefield  RI       27      159    1:24:26.0    9:05/M
      33    Joshua Girard           Rockland  MA        26      160    1:24:42.0    9:06/M
      34    John Leancu             Block Island  RI    22      188    1:27:50.0    9:27/M
      35    Alex Iglecia            Boston  MA          28      196    1:29:35.0    9:38/M
      36    Sokraty Ung             Trumbull  CT        26      222    1:35:07.0   10:14/M
      37    Thomas Schipritt        Charlestown  RI     25      232    1:37:08.0   10:27/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brian McNeiece          Narragansett  RI    34        5      55:36.0    5:59/M
       2    Patrick Meacham         East Greenwich  RI  33       11      58:31.0    6:18/M
       3    Martin Mickus           New York  NY        37       12      58:55.0    6:20/M
       4    Ken Kirejczyk           Providence  RI      37       13      59:01.0    6:21/M
       5    Hiran Cantu             New York  NY        39       15      59:10.0    6:22/M
       6    Bryan Feitel            Haddam  CT          38       16      59:25.0    6:23/M
       7    Stanley MICKUS          Mystic  CT          38       20    1:00:22.0    6:29/M
       8    David Poirot            Simsbury  CT        39       24    1:01:12.0    6:35/M
       9    Robis Degimenci         Oyster Bay  NY      36       33    1:03:54.0    6:52/M
      10    John Koster             Wethersfield  CT    33       39    1:05:57.0    7:05/M
      11    Kevin Kierty            Narragansett  RI    36       41    1:06:11.0    7:07/M
      12    Scott McCue             Reading  MA         31       46    1:07:29.0    7:15/M
      13    Kirk Littlefield        Block Island  RI    38       47    1:07:42.0    7:17/M
      14    Jan Schole              Ridgefield  CT      39       52    1:08:00.0    7:19/M
      15    Scott Bristol           Old Saybrook  CT    33       53    1:08:12.0    7:20/M
      16    Timothy Reason          Roslindale  MA      35       54    1:09:06.0    7:26/M
      17    Daniel Gaioto           Parsippany  NJ      31       60    1:09:59.0    7:32/M
      18    Tom Chabot              North Kingston  RI  39       68    1:11:02.0    7:38/M
      19    Matthew Beizer          Weatogue  CT        39       69    1:11:35.0    7:42/M
      20    Haydn Downes            Blackstone  MA      39       76    1:12:27.0    7:47/M
      21    Bart Blanken            Riverdale  NJ       31       85    1:13:19.0    7:53/M
      22    Kevin Tranberg          Wethersfield  CT    38       91    1:13:55.0    7:57/M
      23    Eric Thornton           Boston  MA          39       98    1:15:26.0    8:07/M
      24    Rick Cota               Wakefield  RI       37      104    1:16:08.0    8:11/M
      25    Scott Lucarelli         Greenville  RI      31      105    1:16:13.0    8:12/M
      26    Jeff BILEZIKIAN         Watertown  MA       38      117    1:18:28.0    8:26/M
      27    Ryan DUFFY                                  32      118    1:18:35.0    8:27/M
      28    Michael Patterson                           39      123    1:19:14.0    8:31/M
      29    Perry Spero             Melrose  MA         35      130    1:19:35.0    8:33/M
      30    Tom Bradley             Wakefield  RI       37      134    1:20:52.0    8:42/M
      31    Joshua FREDERICKSON     Providence  RI      30      139    1:21:35.0    8:46/M
      32    Kurt Zimmermann         Durham  CT          39      151    1:22:58.0    8:55/M
      33    Joseph McGlinchey       Cumberland  RI      34      154    1:23:01.0    8:56/M
      34    Scott Leonard           Somers  CT          34      161    1:24:42.0    9:06/M
      35    Steven Langlais         Ellington  CT       32      164    1:25:12.0    9:10/M
      36    Eric Schaeffer          New York  NY        35      166    1:25:19.0    9:10/M
      37    Gerald RIKER            Block Island  RI    34      176    1:26:35.0    9:19/M
      38    Martin Ouimet           Somerville  MA      31      180    1:27:04.0    9:22/M
      39    Mark Rohlfs             Killingworth  CT    37      185    1:27:27.0    9:24/M
      40    Brian Cruse             Norwalk  CT         32      197    1:30:05.0    9:41/M
      41    David Driscoll          Mystic  CT          31      205    1:31:05.0    9:48/M
      42    Paul Martino            North Hampton  NH   37      208    1:31:27.0    9:50/M
      43    Jeffrey CAPIZZANO       Washington  DC      37      209    1:31:44.0    9:52/M
      44    Mark Trottier                               38      226    1:35:49.0   10:18/M
      45    Craig PARDI             MANCHESTER  CT      35      230    1:36:34.0   10:23/M
      46    Josh Coyne              Wallingford  CT     32      234    1:39:34.0   10:42/M
      47    Robert Falaguerra       Chicago  IL         35      238    1:43:50.0   11:10/M
      48    Keith Womble            Fort Mill  SC       31      250    1:52:10.0   12:04/M
      49    Brian Womble            Wood River Junction 34      251    1:52:11.0   12:04/M
      50    Michael Dunne           Coventry  CT        35      253    1:52:43.0   12:07/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mark Hixson             Simsbury  CT        41        3      53:34.0    5:46/M
       2    Mike Kerin              Bethany  CT         48        9      57:48.0    6:13/M
       3    Timothy Coffey                              47       14      59:03.0    6:21/M
       4    Sergio Cano             Union City  NJ      42       18    1:00:08.0    6:28/M
       5    Mark Novotny            El                  49       21    1:00:24.0    6:30/M
       6    David Tetreault         Narragansett  RI    43       22    1:00:25.0    6:30/M
       7    Timothy Kane            Preston  CT         49       25    1:01:28.0    6:37/M
       8    Terry Delaney           Haddonfield  NJ     45       34    1:04:31.0    6:56/M
       9    Mike Proto              Bristol  RI         46       35    1:04:41.0    6:57/M
      10    Dana Award              WATERFORD           41       36    1:04:48.0    6:58/M
      11    Joe KOMOSINSKI                              48       38    1:05:44.0    7:04/M
      12    Rick Konon              Colchester  CT      49       42    1:06:30.0    7:09/M
      13    Clif Ennis              Attleboro  MA       49       43    1:06:32.0    7:09/M
      14    Frank Dequattro         Wakefield  RI       45       48    1:07:43.0    7:17/M
      15    Clifford Lane           Simsbury  CT        49       50    1:07:47.0    7:17/M
      16    Peter Barbera                               49       51    1:07:58.0    7:18/M
      17    Bob Fernald             Whitman  MA         48       55    1:09:18.0    7:27/M
      18    Lawrence Walker                             40       56    1:09:28.0    7:28/M
      19    David Reavill           Dover  MA           45       58    1:09:40.0    7:29/M
      20    Ken Anderson            Narragansett  RI    47       63    1:10:31.0    7:35/M
      21    Jim Loos                Enfield  CT         43       67    1:10:58.0    7:38/M
      22    David Ptaszynski        Cheshire  CT        49       70    1:11:36.0    7:42/M
      23    Jeff Redding            Marlborough  MA     48       71    1:11:51.0    7:44/M
      24    John Walter             Block Island  RI    46       84    1:13:11.0    7:52/M
      25    Neil Goldman            Mystic  CT          42       86    1:13:20.0    7:53/M
      26    John Underhill          Wakefield  RI       48       87    1:13:30.0    7:54/M
      27    Ed Vallerie             Stratford  CT       42       88    1:13:42.0    7:55/M
      28    Tim Lynch               North Kingstown  RI 45       92    1:14:08.0    7:58/M
      29    Joe Harrop              Blackstone  MA      40       93    1:14:18.0    7:59/M
      30    Mike Cummings           Narragansett  RI    48       94    1:14:24.0    8:00/M
      31    Christian Vye           Wakefield  RI       46       95    1:14:34.0    8:01/M
      32    Andrew Walter           Chadds Ford  PA     48      103    1:16:04.0    8:11/M
      33    Steve Parriccto         Pelham  NY          43      108    1:17:20.0    8:19/M
      34    Justin SERBERT          Exeter  RI          44      110    1:17:38.0    8:21/M
      35    Chris Flynn             Somers  CT          40      113    1:17:54.0    8:23/M
      36    Douglas DINIZIO         Greenport  NY       43      124    1:19:16.0    8:31/M
      37    Russell Poe             Groton  CT          40      125    1:19:18.0    8:32/M
      38    Roy Walker              Holland  MA         43      126    1:19:19.0    8:32/M
      39    Tony Walter                                 49      127    1:19:23.0    8:32/M
      40    Chris Catapane          Stratford  CT       41      132    1:20:34.0    8:40/M
      41    Roger Juppe             Ridgewood  NJ       42      133    1:20:44.0    8:41/M
      42    Raymond Reddington      Caldwell  NJ        49      136    1:21:09.0    8:44/M
      43    James Griffin           Wakefield  RI       49      137    1:21:19.0    8:45/M
      44    Peter Schaeffer         Darien  CT          41      141    1:21:47.0    8:48/M
      45    Peter Boucher           Manchester  CT      49      143    1:22:21.0    8:51/M
      46    David Larocque          Wakefield  RI       47      144    1:22:22.0    8:51/M
      47    Leonard Digiovanni      Upton  MA           47      148    1:22:44.0    8:54/M
      48    Thomas Garvey           West Greenwich  RI  45      149    1:22:50.0    8:54/M
      49    Dave Giacalone          Ellington  CT       40      152    1:22:59.0    8:55/M
      50    Robert FERULLO          Boston  MA          40      153    1:23:00.0    8:55/M
      51    Tim Kehoe               Providence  RI      45      156    1:23:43.0    9:00/M
      52    Donald Kelleter         Wakefield  RI       42      157    1:23:58.0    9:02/M
      53    Randy Forget            Chartley  MA        44      163    1:25:05.0    9:09/M
      54    Robert Gallagher        Attleboro  MA       41      167    1:25:29.0    9:12/M
      55    Chris Adams             Attleboro  MA       42      168    1:25:32.0    9:12/M
      56    Paul Edwards            Stockton  NJ        41      171    1:26:20.0    9:17/M
      57    Dan Callahan            Wethersfield  CT    47      174    1:26:25.0    9:18/M
      58    Karl Zirolli                                48      175    1:26:33.0    9:18/M
      59    Paul Whitehead          Rumford  RI         46      177    1:26:36.0    9:19/M
      60    Steve Barnes            Southport  CT       40      182    1:27:19.0    9:23/M
      61    Michael Cook            Wakefield  RI       45      183    1:27:21.0    9:24/M
      62    Stephen Kuback          Providence  RI      45      186    1:27:28.0    9:24/M
      63    Bill Walter             Middletown  CT      42      189    1:28:01.0    9:28/M
      64    David Seddon            Rumford  RI         48      192    1:28:08.0    9:29/M
      65    Brian Park              Preston  CT         42      200    1:30:22.0    9:43/M
      66    David Nolan             Attleboro  MA       45      201    1:30:26.0    9:43/M
      67    Jim Horiagon            Wakefield  RI       40      213    1:32:24.0    9:56/M
      68    John Dey                Massapequa  NY      44      215    1:32:29.0    9:57/M
      69    Jack Frain              Lancaster  MA       41      216    1:32:43.0    9:58/M
      70    Harold Becker           Arlington  MA       43      217    1:33:12.0   10:01/M
      71    Victor Dowling          West Hartford  CT   49      219    1:34:16.0   10:08/M
      72    Jim Moody               Mystic  CT          45      221    1:34:59.0   10:13/M
      73    Tom Cooper              Lincoln  MA         49      223    1:35:07.0   10:14/M
      74    John Hogan              Wakefield  RI       46      228    1:36:14.0   10:21/M
      75    Charles Ferguson                            42      231    1:37:00.0   10:26/M
      76    Rodney Bastedo          Milford  CT         40      233    1:39:26.0   10:42/M
      77    Jeff Hickey             Trumbull  CT        49      235    1:40:28.0   10:48/M
      78    James Beckett           Middlebury  CT      47      248    1:47:48.0   11:35/M
      79    David Kershaw           Southington  CT     48      249    1:52:00.0   12:03/M
      80    Stephen Kelleter        Woonsocket  RI      45      252    1:52:17.0   12:04/M
      81    Thomas Frain            Newton  MA          44      254    1:56:22.0   12:31/M
      82    William Barry Toole     Becket  MA          46      256    2:01:32.0   13:04/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dan Hartnett            Wakefield  RI       50       17      59:49.0    6:26/M
       2    Kevin CALLAHAN          Portsmouth  RI      50       19    1:00:14.0    6:29/M
       3    Joe Sullivan            Providence  RI      50       23    1:00:41.0    6:32/M
       4    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      51       27    1:02:41.0    6:44/M
       5    Wayno Jolley            Brooklyn  CT        55       28    1:02:48.0    6:45/M
       6    Mike Bottini            East Hampton  NY    51       29    1:03:12.0    6:48/M
       7    John Trahan             Mystic  CT          50       31    1:03:35.0    6:50/M
       8    Gaboury Benoit          New Haven  CT       52       32    1:03:45.0    6:51/M
       9    Joe Balavender          Salem  CT           52       45    1:07:29.0    7:15/M
      10    John Sacrey             Preston  CT         55       57    1:09:35.0    7:29/M
      11    Joe Lemieux             Norwich  CT         54       62    1:10:20.0    7:34/M
      12    Darrell Netto           Colchester          54       65    1:10:54.0    7:37/M
      13    Roark Maynard           Pawcatuck  CT       50       73    1:12:09.0    7:45/M
      14    Chris Pels              East Greenwich  RI  52       75    1:12:14.0    7:46/M
      15    David Brady             Colchester  CT      53       77    1:12:29.0    7:48/M
      16    Michael Sweeney         West Greenwich  RI  51       80    1:12:47.0    7:50/M
      17    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       56       82    1:12:57.0    7:51/M
      18    John Varadian           Charlestown  RI     55       83    1:13:09.0    7:52/M
      19    Joe Dalton              Salem  CT           51       90    1:13:54.0    7:57/M
      20    Fred Millar             North Providence  R 52       96    1:14:59.0    8:04/M
      21    Paul Fiondella          East Hampton  NY    59      100    1:15:42.0    8:08/M
      22    Donald Pare             West Warwick  RI    56      102    1:16:00.0    8:10/M
      23    Neil Petersen           Cheshire  CT        55      106    1:17:10.0    8:18/M
      24    Robert SABRE            Fairfield  CT       56      109    1:17:31.0    8:20/M
      25    Jim Leahy               Orange  CT          57      115    1:18:11.0    8:24/M
      26    Michael BLANEY          Jersey City  NJ     53      119    1:18:36.0    8:27/M
      27    David McDermott         Fryeburg  ME        52      120    1:18:42.0    8:28/M
      28    Greg Whitehead          Durham  CT          50      135    1:20:55.0    8:42/M
      29    Davie Moore             Green Cove Springs  58      138    1:21:24.0    8:45/M
      30    Stephen GRIFFIN         Cheshire  CT        53      140    1:21:46.0    8:48/M
      31    Thomas Nally            South Dennis  MA    57      145    1:22:27.0    8:52/M
      32    Al Puerini              Clayville  RI       55      146    1:22:36.0    8:53/M
      33    William WEINHEIMER      Shelton  CT         55      147    1:22:37.0    8:53/M
      34    Bob Newman              Smithfield  RI      55      150    1:22:57.0    8:55/M
      35    David Reiss             Wakefield  RI       50      155    1:23:03.0    8:56/M
      36    David Skrainski         Chester  CT         55      158    1:24:06.0    9:03/M
      37    Bruce Woolley           West Hartford  CT   52      162    1:24:59.0    9:08/M
      38    Robert Pompel           Cumberland  RI      58      165    1:25:18.0    9:10/M
      39    Tim Cowen               Uncasville  CT      58      170    1:26:11.0    9:16/M
      40    Donald Thompson         North Granby  CT    51      172    1:26:24.0    9:17/M
      41    John Basler             East Providence  RI 54      173    1:26:25.0    9:18/M
      42    James Hinthorn          Fall River  MA      57      178    1:26:51.0    9:20/M
      43    Steven Canner           Manchester  CT      56      181    1:27:12.0    9:23/M
      44    John Serbent            Killingworth  CT    50      184    1:27:21.0    9:24/M
      45    Kevin Moran             Reading  MA         53      187    1:27:37.0    9:25/M
      46    Jim Cotter              Wakefield  RI       56      190    1:28:03.0    9:28/M
      47    David Barber            Cranston  RI        54      193    1:28:10.0    9:29/M
      48    Bill Siegmund           Hampton Bays  NY    52      195    1:29:15.0    9:36/M
      49    Tommy Craig             Fairfield  CT       50      198    1:30:21.0    9:43/M
      50    Bill Hudock             Clarksville  MD     56      199    1:30:22.0    9:43/M
      51    Jim BLAKE               Greenwich  CT       59      203    1:30:44.0    9:45/M
      52    Bill McVey              Charlestown  RI     55      204    1:30:51.0    9:46/M
      53    Robert Spurrier         Newton  MA          58      206    1:31:14.0    9:49/M
      54    Raymond Aubin           North Attleboro  MA 54      210    1:31:47.0    9:52/M
      55    Tom Lee                 Chester  CT         58      211    1:31:54.0    9:53/M
      56    Peter Donahue           Barrington  RI      54      212    1:32:23.0    9:56/M
      57    John Wefel              Block Island  RI    56      214    1:32:25.0    9:56/M
      58    Norman Selby            Block Island  RI    54      218    1:33:47.0   10:05/M
      59    Doug Michel             Block Island  RI    56      220    1:34:21.0   10:09/M
      60    Nel Poisson             Warwick  RI         57      225    1:35:20.0   10:15/M
      61    Ray Sheridan Jr         Warwick  RI         52      227    1:36:11.0   10:21/M
      62    Kevin Boudreau          Narragansett  RI    53      229    1:36:17.0   10:21/M
      63    Steve Leech             East Greenwich  RI  54      237    1:42:01.0   10:58/M
      64    Mark PARE               Cranston  RI        52      239    1:43:59.0   11:11/M
      65    John Parrish            Center Moriches  NY 59      240    1:44:01.0   11:11/M
      66    Jack Maloney            Wakefield  RI       59      243    1:44:50.0   11:16/M
      67    Mike SULLIVAN           Narragansett  RI    54      244    1:44:50.0   11:16/M
      68    Alan Blazar                                 53      245    1:45:47.0   11:22/M
      69    George Wilso            Newington  CT       56      246    1:46:35.0   11:28/M
      70    Charles Allen           Bellingham  MA      54      247    1:47:35.0   11:34/M
      71    Robert Kennedy          Bristol  RI         53      257    2:08:13.0   13:47/M
      72    Kevin Coleman           Charleston  RI      52      258    2:11:56.0   14:11/M
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bill Marshall           Yantic  CT          61       64    1:10:51.0    7:37/M
       2    Lutz Hoffmann           Northport  NY       60       89    1:13:44.0    7:56/M
       3    Joseph Behl             Charlestown  RI     62       99    1:15:36.0    8:08/M
       4    Dennis McGarty          Wakefield  RI       60      114    1:18:05.0    8:24/M
       5    Miggs Burroughs         Westport  CT        60      128    1:19:30.0    8:33/M
       6    Donald Hewitt           Lincolnville  ME    63      179    1:27:03.0    9:22/M
       7    Bill Schumann           Rocky Hill  CT      66      191    1:28:04.0    9:28/M
       8    Bill Marshall           South Windsor  CT   60      194    1:29:08.0    9:35/M
       9    H Wayne Curtis          Little Compton  RI  69      202    1:30:44.0    9:45/M
      10    Jim Kennedy             Goshen  NY          61      207    1:31:18.0    9:49/M
      11    Joe Weinberger          South Yarmouth  MA  64      236    1:40:46.0   10:50/M
      12    Gerard Adams            Underhill  VT       68      241    1:44:05.0   11:12/M
      13    Norman Stone Jr         Southington  CT     64      242    1:44:19.0   11:13/M
Top

Male 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ino Cantu               Richmond  TX        72       78    1:12:39.0    7:49/M
       2    Ron Bernard             Southington  CT     70      169    1:25:46.0    9:13/M
       3    Bob Catanzaro           East Greenwich  RI  72      224    1:35:11.0   10:14/M
       4    Colburn Graves          North Stonington  C 73      255    1:58:07.0   12:42/M

*Overall place within gender.


  

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com