HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

A Moveable Feast 5K
Waterford, CT - 5K

October 7, 2006

Timing & Results by:
SNERRO


A beautiful day at the park.  A beautiful feast after the race.  
A beautiful run for Lars Selmer-Larsen and Laurie Schaeffer

as they hurried to the feast ahead of their respective divisions.


A Moveable Feast 5 km Race

Overall Finish List

October 07, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC
------------------------------------------------------------------------


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Larz Selmer-Larson      Niantic  CT          2063   26     1 M 20-29      17:06.0    5:31/M
       2    Chris Wiles             New London  CT       2116   16     1 M 13-19      17:47.0    5:44/M
       3    Chris Hansen            Hope Valley  RI      2022   40     1 M 40-49      18:16.0    5:54/M
       4    Eddie Eckard            Canterbury  CT       2097   41     2 M 40-49      18:44.0    6:03/M
       5    Tim Kane                Preston  CT          2094   49     3 M 40-49      18:53.0    6:05/M
       6    Curtiss Thompson        Pawcatuck  CT        2041   52     1 M 50-59      19:09.0    6:11/M
       7    Peter Weeden            Ashaway  RI          2113   42     4 M 40-49      19:13.0    6:12/M
       8    Kevin Gallerani         Uncasville  CT       2017   51     2 M 50-59      19:50.0    6:24/M
       9    Dave Jacobs             Niantic  CT          2024   61     1 M 60-69      19:54.0    6:25/M
      10    Laurie Schaeffer        Oakdale  CT          2117   40     1 F 40-49      20:11.0    6:31/M
      11    Michael Didato          Waterford            2095   45     5 M 40-49      20:23.0    6:35/M
      12    Carla Thompson          Pawcatuck  CT        2040   47     2 F 40-49      20:28.0    6:36/M
      13    Carolyn Fusaro          Norwich  CT          2014   36     1 F 30-39      20:28.0    6:36/M
      14    Steven Lohmann          Middletown  CT       2127   28     2 M 20-29      20:36.0    6:39/M
      15    Miguel Ramierez         Wethersfield  CT     2115   49     6 M 40-49      20:39.0    6:40/M
      16    Kris-Anne Kane          Preston  CT          2093   42     3 F 40-49      20:47.0    6:42/M
      17    Ben Desrochers          Wethersfield  CT     2012   35     1 M 30-39      20:50.0    6:43/M
      18    Anastasia Pilato        New London  CT       2062   15     1 F 13-19      20:59.0    6:46/M
      19    Lance Magnuson          Lebanon  CT          2030   62     2 M 60-69      21:00.0    6:46/M
      20    Vince Thompson          East Lyme  CT        2042   47     7 M 40-49      21:02.0    6:47/M
      21    Bill Marshall           Yantic  CT           2107   61     3 M 60-69      21:04.0    6:48/M
      22    Doug Peachey            Ivoryton  CT         2076   56     3 M 50-59      21:09.0    6:49/M
      23    Alison Dupont           Uncasville  CT       2013   39     2 F 30-39      21:36.0    6:58/M
      24    Gene Maran              Waterford            2110   53     4 M 50-59      21:48.0    7:02/M
      25    Lynne Hansen            Whitman  MA          2023   40     4 F 40-49      22:11.0    7:09/M
      26    Robert Davis            Naugatuck  CT        2091   55     5 M 50-59      22:20.0    7:12/M
      27    Paul Gray               Pawcatuck  CT        2111   39     2 M 30-39      22:26.0    7:14/M
      28    Ted Phillips            Niantic  CT          2104   65     4 M 60-69      22:36.0    7:17/M
      29    Jay Reed                Wilbraham  MA        2109   48     8 M 40-49      22:40.0    7:19/M
      30    John Wong               East Lyme  CT        2045   51     6 M 50-59      22:43.0    7:20/M
      31    Tom Lee                 Chester  CT          2114   58     7 M 50-59      22:56.0    7:24/M
      32    Stuart Vyse             Stonington  CT       2043   55     8 M 50-59      23:07.0    7:27/M
      33    Richard Conant          Mystic  CT           2011   51     9 M 50-59      23:25.0    7:33/M
      34    Lylette Ozimek          Colchester  CT       2112   21     1 F 20-29      23:34.0    7:36/M
      35    Brian Andstrom          Plainfield  CT       2100   50    10 M 50-59      23:38.0    7:37/M
      36    Darryl Johnson          East Granby  CT      2108   46     9 M 40-49      23:41.0    7:38/M
      37    Rachel Wong             East Lyme  CT        2046   20     2 F 20-29      23:49.0    7:41/M
      38    Robert Myers            New London  CT       2058   45    10 M 40-49      24:01.0    7:45/M
      39    Sandy Collins           Wauregan  CT         2102   51     1 F 50-59      24:23.0    7:52/M
      40    Tom Baker               Oakdale  CT          2005   63     5 M 60-69      24:30.0    7:54/M
      41    Stephen Montafia        Groton  CT           2033   38     3 M 30-39      24:35.0    7:56/M
      42    Ronald Gale             Norwich  CT          2016   70     1 M 70-99      24:36.0    7:56/M
      43    Lynne Love              Lisbon  CT           2125   47     5 F 40-49      24:55.0    8:02/M
      44    Ed Lewis                Salem  CT            2086   53    11 M 50-59      24:58.0    8:03/M
      45    Ron Dombrowski          Norwich  CT          2075   63     6 M 60-69      24:59.0    8:04/M
      46    Zachary Wesolek         Norwich  CT          2132   12     1 M  1-12      25:01.0    8:04/M
      47    Bruce Grisafe           Salem  CT            2124   53    12 M 50-59      25:09.0    8:07/M
      48    Troy Gelinas            Waterford            2118   35     4 M 30-39      25:20.0    8:10/M
      49    Clem McGrath            Colchester  CT       2031   67     7 M 60-69      25:23.0    8:11/M
      50    Ken Deary               Dudley  MA           2103   54    13 M 50-59      25:26.0    8:12/M
      51    Bernie Dennler          Colchester  CT       2050   49    11 M 40-49      25:30.0    8:14/M
      52    Mary Grace Dennler      Colchester  CT       2051   46     6 F 40-49      25:33.0    8:15/M
      53    Morris Scully           Gales Ferry  CT      2083   57    14 M 50-59      25:35.0    8:15/M
      54    Matt Slater                                  2074   20     3 M 20-29      25:36.0    8:15/M
      55    Katie Serafin           New London  CT       2073   20     3 F 20-29      25:37.0    8:16/M
      56    Carol Myers             New London  CT       2057   31     3 F 30-39      25:38.0    8:16/M
      57    Danielle Wright         Rocky Hill  CT       2126   27     4 F 20-29      25:39.0    8:16/M
      58    Melody Edmunds          Oxford  CT           2052   25     5 F 20-29      25:40.0    8:17/M
      59    Tami Jones              Groton  CT           2025   40     7 F 40-49      25:44.0    8:18/M
      60    Mary Allen              East Lyme  CT        2002   42     8 F 40-49      26:08.0    8:26/M
      61    Steven Boucher          Niantic  CT          2006   48    12 M 40-49      26:08.0    8:26/M
      62    Andres Ramirez          East Lyme  CT        2077   45    13 M 40-49      26:22.0    8:30/M
      63    Michelle Majeski                             2081   28     6 F 20-29      26:26.0    8:32/M
      64    Michael Vinette         Killingworth  CT     2070   50    15 M 50-59      27:15.0    8:47/M
      65    Fred Loxsom             Mansfield Center  C  2029   64     8 M 60-69      27:17.0    8:48/M
      66    Alexander Pesiak        Ansonia  CT          2061   27     4 M 20-29      27:36.0    8:54/M
      67    George Gillespie        Coventry  CT         2018   64     9 M 60-69      27:42.0    8:56/M
      68    Gerald Ricketson        Waterford  CT        2088   38     5 M 30-39      27:43.0    8:56/M
      69    Shannon Cathen          Norwich  CT          2099   36     4 F 30-39      27:48.0    8:58/M
      70    Jan MacGregor           Mystic  CT           2121   66    10 M 60-69      27:55.0    9:00/M
      71    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT       2096   59     2 F 50-59      28:03.0    9:03/M
      72    Jan Robes               New London  CT       2038   44     9 F 40-49      28:06.0    9:04/M
      73    Patricia Phillips       Niantic  CT          2105   59     3 F 50-59      28:28.0    9:11/M
      74    Linda Wesolek           Norwich  CT          2131   46    10 F 40-49      28:29.0    9:11/M
      75    Kristen Lester          Oakdale  CT          2056   40    11 F 40-49      28:30.0    9:12/M
      76    Robert Lohmann          North Stonington  C  2028   62    11 M 60-69      29:13.0    9:25/M
      77    Liz Andstrom            Plainfield  CT       2101   52     4 F 50-59      29:23.0    9:29/M
      78    Judy McGrath            Colchester  CT       2032   64     1 F 60-69      29:34.0    9:32/M
      79    Leo Sullivan            Waterford  CT        2119   43    14 M 40-49      30:21.0    9:47/M
      80    Pat Baker               Oakdale  CT          2004   61     2 F 60-69      31:00.0   10:00/M
      81    Katherine Diaz-Saavedra New London  CT       2120   42    12 F 40-49      31:12.0   10:04/M
      82    Kimberly Williamson     Gales Ferry  CT      2044   28     7 F 20-29      31:17.0   10:05/M
      83    Kristi-Lyn Purpura      Southington  CT      2036   32     5 F 30-39      31:34.0   10:11/M
      84    Daniel Lee              Windsor  CT          2106   24     5 M 20-29      31:34.0   10:11/M
      85    Andrew Ramirez          East Lyme  CT        2078    9     2 M  1-12      31:47.0   10:15/M
      86    Margaret Abbott         Waterford            2001   49    13 F 40-49      32:09.0   10:22/M
      87    Stuart Sharack          Waterford            2064   61    12 M 60-69      32:10.0   10:23/M
      88    Lori Andrzeicik         GRISWOLD  CT         2003   41    14 F 40-49      32:47.0   10:35/M
      89    Colburn Graves          North Stonington  C  2021   73     2 M 70-99      32:56.0   10:37/M
      90    Allcia Hennessey        New London  CT       2122   44    15 F 40-49      33:30.0   10:48/M
      91    Tom Richards            Mystic  CT           2092   58    16 M 50-59      33:41.0   10:52/M
      92    Cecelia Grissafe        Salem  CT            2123   50     5 F 50-59      33:51.0   10:55/M
      93    Melissa Smith           Killingworth  CT     2080   49    16 F 40-49      34:03.0   10:59/M
      94    Rick Borg               Portland  CT         2047   52    17 M 50-59      34:20.0   11:05/M
      95    James Canfield          Columbioa  CT        2049   47    15 M 40-49      34:22.0   11:05/M
      96    Cashay Poudrier         Chaplin  CT          2069   9      1 F  1-12      35:07.0   11:20/M
      97    Edwina Callaghan        Salem  CT            2008   56     6 F 50-59      35:16.0   11:23/M
      98    Susan Gordon            Charlestown  RI      2020   50     7 F 50-59      35:32.0   11:28/M
      99    Joy Ramirez             East Lyme  CT        2079   48    17 F 40-49      36:04.0   11:38/M
     100    Cecile Thompson         Pawcatuck  CT        2085   50     8 F 50-59      38:14.0   12:20/M

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Anne Pierson            Old Lyme  CT         2035   77     1 F 70-99      38:32.0   12:26/M
     102    Victoria Sorensen       Old Lyme  CT         2065   23     8 F 20-29      38:52.0   12:32/M
     103    Philip Prior            Niantic  CT          2129   55    18 M 50-59      43:34.0   14:03/M
     104    Joanne Wildes                                2084   58     9 F 50-59      43:35.0   14:04/M
     105    Theresa Prior           Niantic  CT          2128   55    10 F 50-59      43:38.0   14:05/M
     106    Margaret Breen          New London  CT       2007   44    18 F 40-49      52:14.0   16:51/M
     107    Leslie Carey            Waterford            2010   47    19 F 40-49      55:19.0   17:51/M
     108    Dorie Carey             Waterford  CT        2009   74     2 F 70-99      55:19.0   17:51/M
     109    Anna Thompson           East Lyme  CT        2039   13     2 F 13-19      55:20.0   17:51/M
     110    Pam Leclaire            Waterford            2089   52    11 F 50-59    1:09:47.0   22:31/M


------------------------------------------------------------------------



A Moveable Feast 5 km Race

Age Group Results

October 07, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC
------------------------------------------------------------------------

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female 1 to 12


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Cashay Poudrier         Chaplin  CT         9        96      35:07.0   11:20/M
Top


Female 13 to 19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Anastasia Pilato        New London  CT      15       18      20:59.0    6:46/M
       2    Anna Thompson           East Lyme  CT       13      109      55:20.0   17:51/M
Top


Female 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lylette Ozimek          Colchester  CT      21       34      23:34.0    7:36/M
       2    Rachel Wong             East Lyme  CT       20       37      23:49.0    7:41/M
       3    Katie Serafin           New London  CT      20       55      25:37.0    8:16/M
       4    Danielle Wright         Rocky Hill  CT      27       57      25:39.0    8:16/M
       5    Melody Edmunds          Oxford  CT          25       58      25:40.0    8:17/M
       6    Michelle Majeski                            28       63      26:26.0    8:32/M
       7    Kimberly Williamson     Gales Ferry  CT     28       82      31:17.0   10:05/M
       8    Victoria Sorensen       Old Lyme  CT        23      102      38:52.0   12:32/M
Top


Female 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Carolyn Fusaro          Norwich  CT         36       13      20:28.0    6:36/M
       2    Alison Dupont           Uncasville  CT      39       23      21:36.0    6:58/M
       3    Carol Myers             New London  CT      31       56      25:38.0    8:16/M
       4    Shannon Cathen          Norwich  CT         36       69      27:48.0    8:58/M
       5    Kristi-Lyn Purpura      Southington  CT     32       83      31:34.0   10:11/M
Top


Female 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Laurie Schaeffer        Oakdale  CT         40       10      20:11.0    6:31/M
       2    Carla Thompson          Pawcatuck  CT       47       12      20:28.0    6:36/M
       3    Kris-Anne Kane          Preston  CT         42       16      20:47.0    6:42/M
       4    Lynne Hansen            Whitman  MA         40       25      22:11.0    7:09/M
       5    Lynne Love              Lisbon  CT          47       43      24:55.0    8:02/M
       6    Mary Grace Dennler      Colchester  CT      46       52      25:33.0    8:15/M
       7    Tami Jones              Groton  CT          40       59      25:44.0    8:18/M
       8    Mary Allen              East Lyme  CT       42       60      26:08.0    8:26/M
       9    Jan Robes               New London  CT      44       72      28:06.0    9:04/M
      10    Linda Wesolek           Norwich  CT         46       74      28:29.0    9:11/M
      11    Kristen Lester          Oakdale  CT         40       75      28:30.0    9:12/M
      12    Katherine Diaz-Saavedra New London  CT      42       81      31:12.0   10:04/M
      13    Margaret Abbott         Waterford           49       86      32:09.0   10:22/M
      14    Lori Andrzeicik         GRISWOLD  CT        41       88      32:47.0   10:35/M
      15    Allcia Hennessey        New London  CT      44       90      33:30.0   10:48/M
      16    Melissa Smith           Killingworth  CT    49       93      34:03.0   10:59/M
      17    Joy Ramirez             East Lyme  CT       48       99      36:04.0   11:38/M
      18    Margaret Breen          New London  CT      44      106      52:14.0   16:51/M
      19    Leslie Carey            Waterford           47      107      55:19.0   17:51/M
Top


Female 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sandy Collins           Wauregan  CT        51       39      24:23.0    7:52/M
       2    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      59       71      28:03.0    9:03/M
       3    Patricia Phillips       Niantic  CT         59       73      28:28.0    9:11/M
       4    Liz Andstrom            Plainfield  CT      52       77      29:23.0    9:29/M
       5    Cecelia Grissafe        Salem  CT           50       92      33:51.0   10:55/M
       6    Edwina Callaghan        Salem  CT           56       97      35:16.0   11:23/M
       7    Susan Gordon            Charlestown  RI     50       98      35:32.0   11:28/M
       8    Cecile Thompson         Pawcatuck  CT       50      100      38:14.0   12:20/M
       9    Joanne Wildes                               58      104      43:35.0   14:04/M
      10    Theresa Prior           Niantic  CT         55      105      43:38.0   14:05/M
      11    Pam Leclaire            Waterford           52      110    1:09:47.0   22:31/M
Top


Female 60 to 69


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Judy McGrath            Colchester  CT      64       78      29:34.0    9:32/M
       2    Pat Baker               Oakdale  CT         61       80      31:00.0   10:00/M
Top


Female 70 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Anne Pierson            Old Lyme  CT        77      101      38:32.0   12:26/M
       2    Dorie Carey             Waterford  CT       74      108      55:19.0   17:51/M
Top


Male 1 to 12


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Zachary Wesolek         Norwich  CT         12       46      25:01.0    8:04/M
       2    Andrew Ramirez          East Lyme  CT        9       85      31:47.0   10:15/M
Top


Male 13 to 19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Wiles             New London  CT      16        2      17:47.0    5:44/M
Top


Male Open 20-29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Larz Selmer-Larson      Niantic  CT         26        1      17:06.0    5:31/M
       2    Steven Lohmann          Middletown  CT      28       14      20:36.0    6:39/M
       3    Matt Slater                                 20       54      25:36.0    8:15/M
       4    Alexander Pesiak        Ansonia  CT         27       66      27:36.0    8:54/M
       5    Daniel Lee              Windsor  CT         24       84      31:34.0   10:11/M
Top


Male Sub Master 30-39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ben Desrochers          Wethersfield  CT    35       17      20:50.0    6:43/M
       2    Paul Gray               Pawcatuck  CT       39       27      22:26.0    7:14/M
       3    Stephen Montafia        Groton  CT          38       41      24:35.0    7:56/M
       4    Troy Gelinas            Waterford           35       48      25:20.0    8:10/M
       5    Gerald Ricketson        Waterford  CT       38       68      27:43.0    8:56/M
Top


Male 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Hansen            Hope Valley  RI     40        3      18:16.0    5:54/M
       2    Eddie Eckard            Canterbury  CT      41        4      18:44.0    6:03/M
       3    Tim Kane                Preston  CT         49        5      18:53.0    6:05/M
       4    Peter Weeden            Ashaway  RI         42        7      19:13.0    6:12/M
       5    Michael Didato          Waterford           45       11      20:23.0    6:35/M
       6    Miguel Ramierez         Wethersfield  CT    49       15      20:39.0    6:40/M
       7    Vince Thompson          East Lyme  CT       47       20      21:02.0    6:47/M
       8    Jay Reed                Wilbraham  MA       48       29      22:40.0    7:19/M
       9    Darryl Johnson          East Granby  CT     46       36      23:41.0    7:38/M
      10    Robert Myers            New London  CT      45       38      24:01.0    7:45/M
      11    Bernie Dennler          Colchester  CT      49       51      25:30.0    8:14/M
      12    Steven Boucher          Niantic  CT         48       61      26:08.0    8:26/M
      13    Andres Ramirez          East Lyme  CT       45       62      26:22.0    8:30/M
      14    Leo Sullivan            Waterford  CT       43       79      30:21.0    9:47/M
      15    James Canfield          Columbioa  CT       47       95      34:22.0   11:05/M
Top


Men 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Curtiss Thompson        Pawcatuck  CT       52        6      19:09.0    6:11/M
       2    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      51        8      19:50.0    6:24/M
       3    Doug Peachey            Ivoryton  CT        56       22      21:09.0    6:49/M
       4    Gene Maran              Waterford           53       24      21:48.0    7:02/M
       5    Robert Davis            Naugatuck  CT       55       26      22:20.0    7:12/M
       6    John Wong               East Lyme  CT       51       30      22:43.0    7:20/M
       7    Tom Lee                 Chester  CT         58       31      22:56.0    7:24/M
       8    Stuart Vyse             Stonington  CT      55       32      23:07.0    7:27/M
       9    Richard Conant          Mystic  CT          51       33      23:25.0    7:33/M
      10    Brian Andstrom          Plainfield  CT      50       35      23:38.0    7:37/M
      11    Ed Lewis                Salem  CT           53       44      24:58.0    8:03/M
      12    Bruce Grisafe           Salem  CT           53       47      25:09.0    8:07/M
      13    Ken Deary               Dudley  MA          54       50      25:26.0    8:12/M
      14    Morris Scully           Gales Ferry  CT     57       53      25:35.0    8:15/M
      15    Michael Vinette         Killingworth  CT    50       64      27:15.0    8:47/M
      16    Tom Richards            Mystic  CT          58       91      33:41.0   10:52/M
      17    Rick Borg               Portland  CT        52       94      34:20.0   11:05/M
      18    Philip Prior            Niantic  CT         55      103      43:34.0   14:03/M
Top


Male 60 to 69


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         61        9      19:54.0    6:25/M
       2    Lance Magnuson          Lebanon  CT         62       19      21:00.0    6:46/M
       3    Bill Marshall           Yantic  CT          61       21      21:04.0    6:48/M
       4    Ted Phillips            Niantic  CT         65       28      22:36.0    7:17/M
       5    Tom Baker               Oakdale  CT         63       40      24:30.0    7:54/M
       6    Ron Dombrowski          Norwich  CT         63       45      24:59.0    8:04/M
       7    Clem McGrath            Colchester  CT      67       49      25:23.0    8:11/M
       8    Fred Loxsom             Mansfield Center  C 64       65      27:17.0    8:48/M
       9    George Gillespie        Coventry  CT        64       67      27:42.0    8:56/M
      10    Jan MacGregor           Mystic  CT          66       70      27:55.0    9:00/M
      11    Robert Lohmann          North Stonington  C 62       76      29:13.0    9:25/M
      12    Stuart Sharack          Waterford           61       87      32:10.0   10:23/M
Top


Male Seniors


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ronald Gale             Norwich  CT         70       42      24:36.0    7:56/M
       2    Colburn Graves          North Stonington  C 73       89      32:56.0   10:37/M

------------------------------------------------------------------------
 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com