HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

29th Jack O'Keefe Memorial
Waterford, CT - 5K/10K

October 15, 2006

Timing & Results by:
SNERRO


5K RESULTS


Who ever heard of steak after a road race? The Jack O’Keefe Memorial Strides for the Handicapped 5k,
sponsored by the Outback Steakhouse in Waterford did.  
We’re talking about sit-down, cut-it-with-a-knife steak!  

Anson Moody III and Kathryn Sikorski had plenty of time for
carving after out running their respective divisions.


------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC
------------------------------------------------------------------------


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Anson Moody III                               193   21     1 M 18-39      18:00.0    5:48/M
       2    Eddie Eckard                                  263   41     1 M 40-49      18:38.0    6:01/M
       3    Warren Ross                                   210   28     2 M 18-39      19:50.0    6:24/M
       4    Barrett Nuttall                               196   16     1 M 12-17      19:57.0    6:26/M
       5    Mitchell Hadfield                             284   15     2 M 12-17      20:08.0    6:30/M
       6    Catherine Sikorski                            267   38     1 F 18-39      20:28.0    6:36/M
       7    Jaclyn Tules                                  282   13     1 F 12-17      21:08.0    6:49/M
       8    Gary Deal                                     167   48     2 M 40-49      21:17.0    6:52/M
       9    Kevin Halter                                  181   25     3 M 18-39      21:21.0    6:53/M
      10    Isaac Zeldis                                  257   26     4 M 18-39      21:40.0    6:59/M
      11    Torren McCarthy                               252   15     3 M 12-17      21:46.0    7:01/M
      12    Jim Nuttall                                   197   49     3 M 40-49      21:47.0    7:02/M
      13    Vicky Kosakowski                              249   43     1 F 40-49      21:49.0    7:02/M
      14    Gene Maran                                    264   53     1 M 50-59      21:56.0    7:05/M
      15    Zachary Wesolek                               245   12     4 M 12-17      22:03.0    7:07/M
      16    Eric Wood                                     230   22     5 M 18-39      22:24.0    7:14/M
      17    Jennifer Zeldis                               258   30     2 F 18-39      22:33.0    7:16/M
      18    Patrick Dooley                                172   13     5 M 12-17      22:54.0    7:23/M
      19    Jeffrey Sturm                                 251   36     6 M 18-39      22:56.0    7:24/M
      20    Brandy Leclair                                188   12     2 F 12-17      22:57.0    7:24/M
      21    Jamie Gaudet                                  176   13     6 M 12-17      23:10.0    7:28/M
      22    Way Hedding                                    65   57     2 M 50-59      23:19.0    7:31/M
      23    Neal Bobruff                                  233   47     4 M 40-49      23:21.0    7:32/M
      24    Philip Sutton                                 220   50     3 M 50-59      24:04.0    7:46/M
      25    Daniel Gage                                   174   11     1 M  1-11      24:21.0    7:51/M
      26    Kristina Campo                                161   32     3 F 18-39      24:22.0    7:52/M
      27    Ronald Gale                                   175   70     1 M 60-99      24:35.0    7:56/M
      28    Liz Tefft                                     247   32     4 F 18-39      24:40.0    7:57/M
      29    Barry Shekley                                 239   59     4 M 50-59      24:42.0    7:58/M
      30    Josh Zeldis                                   256   33     7 M 18-39      24:43.0    7:58/M
      31    Sage Bagwell                                  260   13     3 F 12-17      24:49.0    8:00/M
      32    Nora Tocheny                                  225   12     4 F 12-17      24:52.0    8:01/M
      33    John Wood                                     231   56     5 M 50-59      24:58.0    8:03/M
      34    Alexander Leen                                238   12     5 F 12-17      24:59.0    8:04/M
      35    Larry Orum                                    266   42     5 M 40-49      24:59.0    8:04/M
      36    Brian Boldt                                   155   37     8 M 18-39      25:01.0    8:04/M
      37    Mary Sturgeon                                 215   48     2 F 40-49      25:05.0    8:05/M
      38    Katelyn Sykora                                223   13     6 F 12-17      25:06.0    8:06/M
      39    Nolan Brown                                   158   15     7 M 12-17      25:07.0    8:06/M
      40    Gerald Ricketsen                              246   38     9 M 18-39      25:08.0    8:06/M
      41    Bill Robinson                                 207   22    10 M 18-39      25:10.0    8:07/M
      42    Richard Walsh                                 283   65     2 M 60-99      25:12.0    8:08/M
      43    Richard MacDonald                             190   65     3 M 60-99      25:23.0    8:11/M
      44    Michelle Majeski                              253   28     5 F 18-39      25:26.0    8:12/M
      45    Peter Deangelis                               168   35    11 M 18-39      25:31.0    8:14/M
      46    Holly Ryan                                    211   37     6 F 18-39      25:46.0    8:19/M
      47    Anoles Ramirez                                273   45     6 M 40-49      25:51.0    8:20/M
      48    Karl Richter                                  274   44     7 M 40-49      25:56.0    8:22/M
      49    Denise Zingus                                 232   38     7 F 18-39      25:58.0    8:23/M
      50    James Brown                                   157   47     8 M 40-49      26:00.0    8:23/M
      51    Denise Descheneaux                            169   37     8 F 18-39      26:02.0    8:24/M
      52    Kirsten Wesolek                               243   9      1 F  1-11      26:04.0    8:25/M
      53    Peggy Pelland                                 248   50     1 F 50-59      26:09.0    8:26/M
      54    William Robinson                              208   53     6 M 50-59      26:16.0    8:28/M
      55    Nancy Dooley                                  171   54     2 F 50-59      26:26.0    8:32/M
      56    John Dooley                                   170   42     9 M 40-49      26:27.0    8:32/M
      57    Norma Vivar Orum                              265   43     3 F 40-49      26:37.0    8:35/M
      58    Tom Harrington                                184   52     7 M 50-59      26:41.0    8:36/M
      59    Claire Tocheny                                224   12     7 F 12-17      26:43.0    8:37/M
      60    Leilani Laroco Chance                         187   27     9 F 18-39      27:06.0    8:45/M
      61    Fred Loxsom                                   275   64     4 M 60-99      27:09.0    8:45/M
      62    Susan Shekley                                 240   58     3 F 50-59      27:10.0    8:46/M
      63    Paula Whitley Miner                           277   44     4 F 40-49      27:19.0    8:49/M
      64    Jullian Cirillo                               163   10     2 F  1-11      27:20.0    8:49/M
      65    Michaeleen Haeseler                           180   60     1 F 60-99      27:32.0    8:53/M
      66    Mary Beth Buckley                             261   47     5 F 40-49      27:38.0    8:55/M
      67    Thomas Sullivan                               219   62     5 M 60-99      27:45.0    8:57/M
      68    Patrick Brown                                 159   13     8 M 12-17      27:47.0    8:58/M
      69    Rich Cirilo                                   164   45    10 M 40-49      27:55.0    9:00/M
      70    Colin Harrington                              182   10     2 M  1-11      27:57.0    9:01/M
      71    Paula Gaudet                                  177   39    10 F 18-39      28:01.0    9:02/M
      72    Carolyn Ryan                                  279   37    11 F 18-39      28:05.0    9:04/M
      73    Susan Smith                                   241   48     6 F 40-49      28:05.0    9:04/M
      74    Allen Mary                                    150   42     7 F 40-49      28:14.0    9:06/M
      75    Steven Boucher                                156   48    11 M 40-49      28:15.0    9:07/M
      76    Sharon Moody                                  195   48     8 F 40-49      28:45.0    9:16/M
      77    Andy Moody                                    194   48    12 M 40-49      28:49.0    9:18/M
      78    Lisa Courter                                  166   45    13 M 40-49      29:02.0    9:22/M
      79    Elaine Sullivan                               272   10     3 F  1-11      29:06.0    9:23/M
      80    Jillian Sykora                                222   8      4 F  1-11      29:08.0    9:24/M
      81    David Sykora                                  221   37    12 M 18-39      29:09.0    9:24/M
      82    Jaime Ross                                    209   30    12 F 18-39      29:28.0    9:30/M
      83    Karl McCarthy                                 278   11     3 M  1-11      30:09.0    9:44/M
      84    Ashley Lodovice                               189   32    13 F 18-39      30:15.0    9:45/M
      85    Carrie Whitney Pickett                        226   36    14 F 18-39      30:15.0    9:45/M
      86    Tammy Jones                                    28   40     9 F 40-49      30:35.0    9:52/M
      87    Christine Parizo                              201   33    15 F 18-39      30:35.0    9:52/M
      88    Billy Sullivan                                271   12     9 M 12-17      30:53.0    9:58/M
      89    Karen Barber                                  262   52     4 F 50-59      30:59.0   10:00/M
      90    Suzanne Sturm                                 250   37    16 F 18-39      31:05.0   10:02/M
      91    Rich Gaudet                                   178   11     4 M  1-11      31:39.0   10:13/M
      92    Edwina Callaghan                              160   56     5 F 50-59      31:50.0   10:16/M
      93    Julie Shafer                                  213   34    17 F 18-39      31:59.0   10:19/M
      94    Stuart Sharack                                214   61     6 M 60-99      32:06.0   10:21/M
      95    Denise Ide                                    186   26    18 F 18-39      33:28.0   10:48/M
      96    Gabriel Dugal                                 280   15    10 M 12-17      33:33.0   10:49/M
      97    Diane Morin Annino                            281   41    10 F 40-49      33:35.0   10:50/M
      98    Barbara Leen                                  237   43    11 F 40-49      33:55.0   10:56/M
      99    Andrew Ramirez                                204   9      5 M  1-11      34:48.0   11:14/M
     100    Cashay Poudrier                               203   9      5 F  1-11      34:49.0   11:14/M

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Emily Leen                                    236   10     6 F  1-11      34:52.0   11:15/M
     102    Joy Ramirez                                   205   48    12 F 40-49      35:11.0   11:21/M
     103    Erica Wesoleh                                 242   9      7 F  1-11      36:29.0   11:46/M
     104    Linda Wesolek                                 244   46    13 F 40-49      36:30.0   11:46/M
     105    Susan Gordon                                  516   50     6 F 50-59      36:48.0   11:52/M
     106    Martin Zeldis                                 254   62     7 M 60-99      37:33.0   12:07/M
     107    Anne Pierson Md                               202   77     2 F 60-99      39:23.0   12:42/M
     108    Patty Vuylsteke                               270   55     7 F 50-59      43:04.0   13:54/M
     109    Susan Olone                                   198   52     8 F 50-59      44:27.0   14:20/M
     110    Claudia Wiersch                               227   52     9 F 50-59      44:38.0   14:24/M
     111    Kelley Sanok                                  212   33    19 F 18-39      44:39.0   14:24/M
     112    David Cavasino                                162   46    14 M 40-49      45:28.0   14:40/M
     113    Kathleen Cavasino                             412    0     1 F  0- 0      45:28.0   14:40/M
     114    Nancy Corina                                  165   37    20 F 18-39      49:26.0   15:57/M
     115    Meagan Barlow                                 154   23    21 F 18-39      49:28.0   15:57/M
     116    Diane Barlow                                  153   47    14 F 40-49      49:28.0   15:57/M
     117    Diane Harrington                              183   46    15 F 40-49      49:30.0   15:58/M
     118    Genevieve Hobbs Fernie                        235   42    16 F 40-49      50:15.0   16:13/M
     119    Sylvia Zeldis                                 259   59    10 F 50-59      50:16.0   16:13/M
     120    Kerri Zeldis                                  255   27    22 F 18-39      50:18.0   16:14/M
     121    Austin Hobbgs Fernie                          234   11     6 M  1-11      50:23.0   16:15/M


------------------------------------------------------------------------




29th Annual Jack O'Keefe Memorial 5k Run

Age Group Results

October 15, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC
------------------------------------------------------------------------

Men: 0- 0 1-11 12-17 18-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-11 12-17 18-39 40-49 50-59 60-99

Female 0 and under


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kathleen Cavasino                            0      113      45:28.0   14:40/M
Top


Female 1 to 11


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kirsten Wesolek                             9        52      26:04.0    8:25/M
       2    Jullian Cirillo                             10       64      27:20.0    8:49/M
       3    Elaine Sullivan                             10       79      29:06.0    9:23/M
       4    Jillian Sykora                              8        80      29:08.0    9:24/M
       5    Cashay Poudrier                             9       100      34:49.0   11:14/M
       6    Emily Leen                                  10      101      34:52.0   11:15/M
       7    Erica Wesoleh                               9       103      36:29.0   11:46/M
Top


Female 12 to 17


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jaclyn Tules                                13        7      21:08.0    6:49/M
       2    Brandy Leclair                              12       20      22:57.0    7:24/M
       3    Sage Bagwell                                13       31      24:49.0    8:00/M
       4    Nora Tocheny                                12       32      24:52.0    8:01/M
       5    Alexander Leen                              12       34      24:59.0    8:04/M
       6    Katelyn Sykora                              13       38      25:06.0    8:06/M
       7    Claire Tocheny                              12       59      26:43.0    8:37/M
Top


Female 18 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Catherine Sikorski                          38        6      20:28.0    6:36/M
       2    Jennifer Zeldis                             30       17      22:33.0    7:16/M
       3    Kristina Campo                              32       26      24:22.0    7:52/M
       4    Liz Tefft                                   32       28      24:40.0    7:57/M
       5    Michelle Majeski                            28       44      25:26.0    8:12/M
       6    Holly Ryan                                  37       46      25:46.0    8:19/M
       7    Denise Zingus                               38       49      25:58.0    8:23/M
       8    Denise Descheneaux                          37       51      26:02.0    8:24/M
       9    Leilani Laroco Chance                       27       60      27:06.0    8:45/M
      10    Paula Gaudet                                39       71      28:01.0    9:02/M
      11    Carolyn Ryan                                37       72      28:05.0    9:04/M
      12    Jaime Ross                                  30       82      29:28.0    9:30/M
      13    Ashley Lodovice                             32       84      30:15.0    9:45/M
      14    Carrie Whitney Pickett                      36       85      30:15.0    9:45/M
      15    Christine Parizo                            33       87      30:35.0    9:52/M
      16    Suzanne Sturm                               37       90      31:05.0   10:02/M
      17    Julie Shafer                                34       93      31:59.0   10:19/M
      18    Denise Ide                                  26       95      33:28.0   10:48/M
      19    Kelley Sanok                                33      111      44:39.0   14:24/M
      20    Nancy Corina                                37      114      49:26.0   15:57/M
      21    Meagan Barlow                               23      115      49:28.0   15:57/M
      22    Kerri Zeldis                                27      120      50:18.0   16:14/M
Top


Female 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Vicky Kosakowski                            43       13      21:49.0    7:02/M
       2    Mary Sturgeon                               48       37      25:05.0    8:05/M
       3    Norma Vivar Orum                            43       57      26:37.0    8:35/M
       4    Paula Whitley Miner                         44       63      27:19.0    8:49/M
       5    Mary Beth Buckley                           47       66      27:38.0    8:55/M
       6    Susan Smith                                 48       73      28:05.0    9:04/M
       7    Allen Mary                                  42       74      28:14.0    9:06/M
       8    Sharon Moody                                48       76      28:45.0    9:16/M
       9    Tammy Jones                                 40       86      30:35.0    9:52/M
      10    Diane Morin Annino                          41       97      33:35.0   10:50/M
      11    Barbara Leen                                43       98      33:55.0   10:56/M
      12    Joy Ramirez                                 48      102      35:11.0   11:21/M
      13    Linda Wesolek                               46      104      36:30.0   11:46/M
      14    Diane Barlow                                47      116      49:28.0   15:57/M
      15    Diane Harrington                            46      117      49:30.0   15:58/M
      16    Genevieve Hobbs Fernie                      42      118      50:15.0   16:13/M
Top


Female 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Peggy Pelland                               50       53      26:09.0    8:26/M
       2    Nancy Dooley                                54       55      26:26.0    8:32/M
       3    Susan Shekley                               58       62      27:10.0    8:46/M
       4    Karen Barber                                52       89      30:59.0   10:00/M
       5    Edwina Callaghan                            56       92      31:50.0   10:16/M
       6    Susan Gordon                                50      105      36:48.0   11:52/M
       7    Patty Vuylsteke                             55      108      43:04.0   13:54/M
       8    Susan Olone                                 52      109      44:27.0   14:20/M
       9    Claudia Wiersch                             52      110      44:38.0   14:24/M
      10    Sylvia Zeldis                               59      119      50:16.0   16:13/M
Top


Female 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michaeleen Haeseler                         60       65      27:32.0    8:53/M
       2    Anne Pierson Md                             77      107      39:23.0   12:42/M
Top


Male 1 to 11


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Daniel Gage                                 11       25      24:21.0    7:51/M
       2    Colin Harrington                            10       70      27:57.0    9:01/M
       3    Karl McCarthy                               11       83      30:09.0    9:44/M
       4    Rich Gaudet                                 11       91      31:39.0   10:13/M
       5    Andrew Ramirez                              9        99      34:48.0   11:14/M
       6    Austin Hobbgs Fernie                        11      121      50:23.0   16:15/M
Top


Male 12 to 17


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Barrett Nuttall                             16        4      19:57.0    6:26/M
       2    Mitchell Hadfield                           15        5      20:08.0    6:30/M
       3    Torren McCarthy                             15       11      21:46.0    7:01/M
       4    Zachary Wesolek                             12       15      22:03.0    7:07/M
       5    Patrick Dooley                              13       18      22:54.0    7:23/M
       6    Jamie Gaudet                                13       21      23:10.0    7:28/M
       7    Nolan Brown                                 15       39      25:07.0    8:06/M
       8    Patrick Brown                               13       68      27:47.0    8:58/M
       9    Billy Sullivan                              12       88      30:53.0    9:58/M
      10    Gabriel Dugal                               15       96      33:33.0   10:49/M
Top


Male 18 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Anson Moody III                             21        1      18:00.0    5:48/M
       2    Warren Ross                                 28        3      19:50.0    6:24/M
       3    Kevin Halter                                25        9      21:21.0    6:53/M
       4    Isaac Zeldis                                26       10      21:40.0    6:59/M
       5    Eric Wood                                   22       16      22:24.0    7:14/M
       6    Jeffrey Sturm                               36       19      22:56.0    7:24/M
       7    Josh Zeldis                                 33       30      24:43.0    7:58/M
       8    Brian Boldt                                 37       36      25:01.0    8:04/M
       9    Gerald Ricketsen                            38       40      25:08.0    8:06/M
      10    Bill Robinson                               22       41      25:10.0    8:07/M
      11    Peter Deangelis                             35       45      25:31.0    8:14/M
      12    David Sykora                                37       81      29:09.0    9:24/M
Top


Male 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Eddie Eckard                                41        2      18:38.0    6:01/M
       2    Gary Deal                                   48        8      21:17.0    6:52/M
       3    Jim Nuttall                                 49       12      21:47.0    7:02/M
       4    Neal Bobruff                                47       23      23:21.0    7:32/M
       5    Larry Orum                                  42       35      24:59.0    8:04/M
       6    Anoles Ramirez                              45       47      25:51.0    8:20/M
       7    Karl Richter                                44       48      25:56.0    8:22/M
       8    James Brown                                 47       50      26:00.0    8:23/M
       9    John Dooley                                 42       56      26:27.0    8:32/M
      10    Rich Cirilo                                 45       69      27:55.0    9:00/M
      11    Steven Boucher                              48       75      28:15.0    9:07/M
      12    Andy Moody                                  48       77      28:49.0    9:18/M
      13    Lisa Courter                                45       78      29:02.0    9:22/M
      14    David Cavasino                              46      112      45:28.0   14:40/M
Top


Male 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Gene Maran                                  53       14      21:56.0    7:05/M
       2    Way Hedding                                 57       22      23:19.0    7:31/M
       3    Philip Sutton                               50       24      24:04.0    7:46/M
       4    Barry Shekley                               59       29      24:42.0    7:58/M
       5    John Wood                                   56       33      24:58.0    8:03/M
       6    William Robinson                            53       54      26:16.0    8:28/M
       7    Tom Harrington                              52       58      26:41.0    8:36/M
Top


Male 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ronald Gale                                 70       27      24:35.0    7:56/M
       2    Richard Walsh                               65       42      25:12.0    8:08/M
       3    Richard MacDonald                           65       43      25:23.0    8:11/M
       4    Fred Loxsom                                 64       61      27:09.0    8:45/M
       5    Thomas Sullivan                             62       67      27:45.0    8:57/M
       6    Stuart Sharack                              61       94      32:06.0   10:21/M
       7    Martin Zeldis                               62      106      37:33.0   12:07/M

-----------------------------


10K RESULTS

Where were all the tough guys who bemoan the loss of the 10K?  
Larz Selmer-Larsen and Margaret Haire weren’t bemoaning as they ran this 10K faster than their respective divisions.


Jack O'Keefe Memorial Strides 10K

Overall Finish List



    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Larz Selmer-Laresen                            43   26     1 M 18-39      35:38.0    5:45/M
       2    Tim Donahue                                    14   37     2 M 18-39      38:20.0    6:11/M
       3    Dennis Crowe                                   12   58     1 M 50-59      39:12.0    6:19/M
       4    Dave Jacobs             Niantic  CT            27   61     1 M 60-99      41:27.0    6:41/M
       5    Michael Didato                                 58   45     1 M 40-49      42:08.0    6:48/M
       6    Philip McKenna                                 33   45     2 M 40-49      42:17.0    6:49/M
       7    Maraget Haire                                  70   45     1 F 40-49      42:23.0    6:50/M
       8    Alison Dupont                                  68   39     1 F 18-39      42:31.0    6:51/M
       9    John Lamattina          Stonington  CT         29   56     2 M 50-59      42:35.0    6:52/M
      10    Paul Toth                                      52   52     3 M 50-59      43:11.0    6:58/M
      11    Tracy Montoya                                  59   42     3 M 40-49      43:33.0    7:01/M
      12    Lance Magnuson                                 31   62     2 M 60-99      43:44.0    7:03/M
      13    Christopher Storer      Waterford              44   54     4 M 50-59      44:08.0    7:07/M
      14    John Sacrey             Preston  CT            41   55     5 M 50-59      44:19.0    7:09/M
      15    Navin Varshney                                 48   33     3 M 18-39      44:23.0    7:10/M
      16    Thomas Restivo                                 39   45     4 M 40-49      44:23.0    7:10/M
      17    Aidan Power                                    66   45     5 M 40-49      45:29.0    7:20/M
      18    Guy Cashman             GRISWOLD  CT            9   51     6 M 50-59      45:33.0    7:21/M
      19    Paul Gray                                      73   39     4 M 18-39      46:11.0    7:27/M
      20    Manuel Duval            New London  CT         15   40     6 M 40-49      46:25.0    7:29/M
      21    Gerah Ventresca                                60   32     2 F 18-39      46:29.0    7:30/M
      22    Kathy Cashman           Griswold  CT           10   51     1 F 50-59      46:32.0    7:30/M
      23    Don Weller                                     49   50     7 M 50-59      46:44.0    7:32/M
      24    Dean Berardi                                    5   45     7 M 40-49      47:04.0    7:35/M
      25    Scott Partosan                                 77   41     8 M 40-49      47:08.0    7:36/M
      26    Jean Tuneski                                   72   46     2 F 40-49      47:28.0    7:39/M
      27    Robert Morton                                  36   55     8 M 50-59      47:34.0    7:40/M
      28    Crystal Park                                   71   43     3 F 40-49      47:37.0    7:41/M
      29    Richard Conant          Mystic  CT             11   51     9 M 50-59      47:44.0    7:42/M
      30    Michael Carta           Waterford               8   48     9 M 40-49      47:53.0    7:43/M
      31    Ronald Gaudet                                  19   40    10 M 40-49      48:04.0    7:45/M
      32    Claire Millous          New London  CT         34   37     3 F 18-39      48:10.0    7:46/M
      33    Thomas Sullivan                                45   36     5 M 18-39      48:37.0    7:50/M
      34    Brian Andstrom                                 56   50    10 M 50-59      48:49.0    7:52/M
      35    John Ryan               Waterford  CT          40   43    11 M 40-49      49:06.0    7:55/M
      36    Gene Ryan                                      50   49    12 M 40-49      49:06.0    7:55/M
      37    Fred Alletto                                   51   46    13 M 40-49      49:09.0    7:56/M
      38    Bruce Grisafe           Salem  CT              74   53    11 M 50-59      49:50.0    8:02/M
      39    Steve Montafia                                 35   38     6 M 18-39      50:38.0    8:10/M
      40    Tom Baker               Oakdale  CT             4   63     3 M 60-99      50:42.0    8:11/M
      41    Marc Hamm                                      24   35     7 M 18-39      50:50.0    8:12/M
      42    Ed Lewis                                       63   53    12 M 50-59      50:53.0    8:12/M
      43    Sandy Collins                                  57   51     2 F 50-59      50:57.0    8:13/M
      44    Katherine Essington                            16   39     4 F 18-39      51:02.0    8:14/M
      45    Peggy Pelland           NORTH STONINGTON  C    67   50     3 F 50-59      51:37.0    8:20/M
      46    Michele Millham                                61   39     5 F 18-39      51:59.0    8:23/M
      47    Ellen Bellicchi                                76   56     4 F 50-59      52:54.0    8:32/M
      48    Rose Buckingham         Norwich  CT             7   58     5 F 50-59      53:20.0    8:36/M
      49    Laura Howe              Norwich  CT            53   42     4 F 40-49      56:28.0    9:06/M
      50    Shane Mathis                                   32   21     8 M 18-39      56:31.0    9:07/M
      51    Jay Phillips                                   64   43    14 M 40-49      56:39.0    9:08/M
      52    Carol Myers             New London  CT         75   31     6 F 18-39      57:14.0    9:14/M
      53    Jeannette Sullivan                             46   31     7 F 18-39      57:44.0    9:19/M
      54    Terrence Hickey                                25   35     9 M 18-39      57:45.0    9:19/M
      55    Michael Gouthro                                21   54    13 M 50-59      58:53.0    9:30/M
      56    Howard Brensilver       Stonington  CT          6   63     4 M 60-99      59:13.0    9:33/M
      57    Karen Santacroce        Groton  CT             42   37     8 F 18-39      59:51.0    9:39/M
      58    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT         55   52     6 F 50-59    1:00:39.0    9:47/M
      59    Judy McGrath            Colchester  CT         54   64     1 F 60-99    1:00:46.0    9:48/M
      60    Tom Sullivan                                   62   67     5 M 60-99    1:02:19.0   10:03/M
      61    Carole Powell                                  69   58     7 F 50-59    1:02:36.0   10:06/M
      62    Annibal Torres                                 47   72     6 M 60-99    1:06:29.0   10:43/M
      63    Lori Andrzeicik                                 3   41     5 F 40-49    1:07:13.0   10:50/M
      64    Cecilia Grisafe                                23   51     8 F 50-59    1:09:26.0   11:12/M
      65    Susan Gordon            Charlestown  RI       179   50     9 F 50-59    1:11:17.0   11:30/M
      66    Colburn Graves          North Stonington  C    22   73     7 M 60-99    1:13:44.0   11:54/M
      67    Rosa Fontanez                                  17   47     6 F 40-49    1:18:52.0   12:43/M


------------------------------------------------------------------------


Men: 0- 0 1-11 12-17 18-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-11 12-17 18-39 40-49 50-59 60-99

Female 18 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Alison Dupont                               39        8      42:31.0    6:51/M
       2    Gerah Ventresca                             32       21      46:29.0    7:30/M
       3    Claire Millous          New London  CT      37       32      48:10.0    7:46/M
       4    Katherine Essington                         39       44      51:02.0    8:14/M
       5    Michele Millham                             39       46      51:59.0    8:23/M
       6    Carol Myers             New London  CT      31       52      57:14.0    9:14/M
       7    Jeannette Sullivan                          31       53      57:44.0    9:19/M
       8    Karen Santacroce        Groton  CT          37       57      59:51.0    9:39/M
Top


Female 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Maraget Haire                               45        7      42:23.0    6:50/M
       2    Jean Tuneski                                46       26      47:28.0    7:39/M
       3    Crystal Park                                43       28      47:37.0    7:41/M
       4    Laura Howe              Norwich  CT         42       49      56:28.0    9:06/M
       5    Lori Andrzeicik                             41       63    1:07:13.0   10:50/M
       6    Rosa Fontanez                               47       67    1:18:52.0   12:43/M
Top


Female 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kathy Cashman           Griswold  CT        51       22      46:32.0    7:30/M
       2    Sandy Collins                               51       43      50:57.0    8:13/M
       3    Peggy Pelland           NORTH STONINGTON  C 50       45      51:37.0    8:20/M
       4    Ellen Bellicchi                             56       47      52:54.0    8:32/M
       5    Rose Buckingham         Norwich  CT         58       48      53:20.0    8:36/M
       6    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      52       58    1:00:39.0    9:47/M
       7    Carole Powell                               58       61    1:02:36.0   10:06/M
       8    Cecilia Grisafe                             51       64    1:09:26.0   11:12/M
       9    Susan Gordon            Charlestown  RI     50       65    1:11:17.0   11:30/M
Top


Female 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Judy McGrath            Colchester  CT      64       59    1:00:46.0    9:48/M
Top


Male 18-39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Larz Selmer-Laresen                         26        1      35:38.0    5:45/M
       2    Tim Donahue                                 37        2      38:20.0    6:11/M
       3    Navin Varshney                              33       15      44:23.0    7:10/M
       4    Paul Gray                                   39       19      46:11.0    7:27/M
       5    Thomas Sullivan                             36       33      48:37.0    7:50/M
       6    Steve Montafia                              38       39      50:38.0    8:10/M
       7    Marc Hamm                                   35       41      50:50.0    8:12/M
       8    Shane Mathis                                21       50      56:31.0    9:07/M
       9    Terrence Hickey                             35       54      57:45.0    9:19/M
Top


Male 40-49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Didato                              45        5      42:08.0    6:48/M
       2    Philip McKenna                              45        6      42:17.0    6:49/M
       3    Tracy Montoya                               42       11      43:33.0    7:01/M
       4    Thomas Restivo                              45       16      44:23.0    7:10/M
       5    Aidan Power                                 45       17      45:29.0    7:20/M
       6    Manuel Duval            New London  CT      40       20      46:25.0    7:29/M
       7    Dean Berardi                                45       24      47:04.0    7:35/M
       8    Scott Partosan                              41       25      47:08.0    7:36/M
       9    Michael Carta           Waterford           48       30      47:53.0    7:43/M
      10    Ronald Gaudet                               40       31      48:04.0    7:45/M
      11    John Ryan               Waterford  CT       43       35      49:06.0    7:55/M
      12    Gene Ryan                                   49       36      49:06.0    7:55/M
      13    Fred Alletto                                46       37      49:09.0    7:56/M
      14    Jay Phillips                                43       51      56:39.0    9:08/M
Top


Male 50-59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dennis Crowe                                58        3      39:12.0    6:19/M
       2    John Lamattina          Stonington  CT      56        9      42:35.0    6:52/M
       3    Paul Toth                                   52       10      43:11.0    6:58/M
       4    Christopher Storer      Waterford           54       13      44:08.0    7:07/M
       5    John Sacrey             Preston  CT         55       14      44:19.0    7:09/M
       6    Guy Cashman             GRISWOLD  CT        51       18      45:33.0    7:21/M
       7    Don Weller                                  50       23      46:44.0    7:32/M
       8    Robert Morton                               55       27      47:34.0    7:40/M
       9    Richard Conant          Mystic  CT          51       29      47:44.0    7:42/M
      10    Brian Andstrom                              50       34      48:49.0    7:52/M
      11    Bruce Grisafe           Salem  CT           53       38      49:50.0    8:02/M
      12    Ed Lewis                                    53       42      50:53.0    8:12/M
      13    Michael Gouthro                             54       55      58:53.0    9:30/M
Top


Male 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         61        4      41:27.0    6:41/M
       2    Lance Magnuson                              62       12      43:44.0    7:03/M
       3    Tom Baker               Oakdale  CT         63       40      50:42.0    8:11/M
       4    Howard Brensilver       Stonington  CT      63       56      59:13.0    9:33/M
       5    Tom Sullivan                                67       60    1:02:19.0   10:03/M
       6    Annibal Torres                              72       62    1:06:29.0   10:43/M
       7    Colburn Graves          North Stonington  C 73       66    1:13:44.0   11:54/M

------------------------------------------------------------------------


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com