HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

25th Woodbridge Road Race
October 21, 2006 - 5K
Woodbridge, CT

OVERALL WINNERS

Chris Dickerson, Woodbridge, CT - 16:49
Leah Vogel, Woodbridge, CT - 20:05

wood102101.jpg (88693 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Woodbridge

Library
WEATHER
45 Degrees
Sunny & Windy

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Dickerson         Woodbridge  CT         70   40 ***** M 40-49        16:49    5:25/M
       2    Mike Kerin              Bethany  CT           174   48     1 M 40-49        18:14    5:53/M
       3    Lindsay D'Anna          Milford  CT           182   23     1 M 19-29        18:25    5:56/M
       4    Gary Dubois             Milford  CT           135   49     2 M 40-49        19:28    6:17/M
       5    John Ferguson           New Haven  CT         161   27     2 M 19-29        19:40    6:21/M
       6    Keith Moody             Vienna  VA             36   40     3 M 40-49        19:45    6:22/M
       7    Teddy Schaffer          Woodbridge  CT         52   12     1 M  1-12        19:47    6:23/M
       8    David Klotz             New Haven  CT         163   24     3 M 19-29        19:58    6:26/M
       9    Michael Harrison                              128   50     1 M 50-59        20:01    6:27/M
      10    Rob Trombley            Beacon Falls  CT      153   45     4 M 40-49        20:04    6:28/M
      11    Leah Vogel              Woodbridge  CT         57   49 ***** F 40-49        20:05    6:29/M
      12    Matthew Beland          Woodbridge  CT        107   13     1 M 13-18        20:17    6:33/M
      13    Peter Varone            Shelton  CT           176   48     5 M 40-49        20:18    6:33/M
      14    Dave Chameides          Oxford  CT            184   48     6 M 40-49        20:24    6:35/M
      15    Andrew Jackson          Woodbridge  CT        203   41     7 M 40-49        20:41    6:40/M
      16    Margaret Coffey         Woodbridge  CT         65   47     1 F 40-49        20:43    6:41/M
      17    Nicholas Savoie         Middletown  CT         51   27     4 M 19-29        20:54    6:45/M
      18    Kurt De Guzman          New Haven  CT          17   46     8 M 40-49        20:59    6:46/M
      19    Debby Criscuolo         Woodbridge  CT        112   35     1 F 30-39        21:00    6:46/M
      20    Michael Joyce           Wallingford  CT        25   13     2 M 13-18        21:04    6:48/M
      21    Steven Joyce            Wallingford  CT        26   44     9 M 40-49        21:04    6:48/M
      22    Tom Jackson             New Haven  CT         165   25     5 M 19-29        21:04    6:48/M
      23    Paul Misur              Shelton  CT            35   47    10 M 40-49        21:09    6:49/M
      24    Bob Stephenson          Milford  CT            69   58     2 M 50-59        21:11    6:50/M
      25    Jack Cunningham         Chesire  CT           474   13     3 M 13-18        21:12    6:50/M
      26    Michael Cocco           Woodbridge  CT        117   49    11 M 40-49        21:18    6:52/M
      27    Mindy Struwas           West Haven  Ct        172   53     1 F 50-59        21:19    6:53/M
      28    Bill Trombley           Prospect  CT          152   47    12 M 40-49        21:27    6:55/M
      29    Anson Johnson           New Haven  CT         162   24     6 M 19-29        21:27    6:55/M
      30    Doug Fisher             Northford  CT          22   58     3 M 50-59        21:30    6:56/M
      31    Barbara Pearce          Guilford  CT           45   52     2 F 50-59        21:41    7:00/M
      32    Jerry Augustine         Middletown  CT        143   61     1 M 60-69        21:54    7:04/M
      33    David Katz              Woodbridge  CT        105   47    13 M 40-49        21:59    7:05/M
      34    Sara Beland             Woodbridge  CT        108   11     1 F  1-12        22:03    7:07/M
      35    Ryan Black              Cheshire  CT          154   12     2 M  1-12        22:12    7:10/M
      36    Thomas Surina           Shelton  CT           151   52     4 M 50-59        22:14    7:10/M
      37    Clark Shurtleff         Bethany  CT            54   12     3 M  1-12        22:20    7:12/M
      38    Mary Haselkamp          Milford  CT           136   45     2 F 40-49        22:20    7:12/M
      39    Katie Beland            Woodbridge  CT        109   11     2 F  1-12        22:32    7:16/M
      40    Mario Guevara           Woodbridge  CT        470   40    14 M 40-49        22:35    7:17/M
      41    Charlie Yescott         Unionville  CT        189   66     2 M 60-69        22:40    7:19/M
      42    Linda Cordova           Hamden  CT             67   41     3 F 40-49        22:43    7:20/M
      43    Austin Pokluda          Woodbridge  CT        201   11     4 M  1-12        22:47    7:21/M
      44    Nan Cunningham          Chesire  CT           473   43     4 F 40-49        22:51    7:22/M
      45    McKenzie Dey            Woodbridge  CT        125   12     3 F  1-12        22:53    7:23/M
      46    John Adamovich          Woodbridge  CT        157   23     7 M 19-29        22:54    7:23/M
      47    Jerry Lynch             Monroe  CT            146   42    15 M 40-49        22:56    7:24/M
      48    Bill Purcell            Woodbridge  CT        177   50     5 M 50-59        22:58    7:25/M
      49    David Byron-Brown       Brooklyn  NY          188   48    16 M 40-49        23:03    7:26/M
      50    Sarah Kaminski          Naugatuck  CT          27   28     1 F 19-29        23:06    7:27/M
      51    Ric Villareal           Waterbury  CT         155   49    17 M 40-49        23:06    7:27/M
      52    Phillip Pierce          Woodbridge  CT         46   57     6 M 50-59        23:16    7:30/M
      53    Greg Lynch              Monroe  CT            147   13     4 M 13-18        23:21    7:32/M
      54    Tom Walsh               Glastonbury  CT       480   50     7 M 50-59        23:27    7:34/M
      55    Jillian Parker          Milford  CT           181   24     2 F 19-29        23:32    7:35/M
      56    Susan Dennis            Colchester  CT        126   32     2 F 30-39        23:34    7:36/M
      57    Tyler Young             Bethany  CT           160   12     5 M  1-12        23:43    7:39/M
      58    Paul Eldracher          Woodbridge  CT        195   43    18 M 40-49        23:44    7:39/M
      59    Shane Brennan           Naugatuck  CT         193   36     1 M 30-39        23:44    7:39/M
      60    Claudia Kersten         Derby  CT             150   52     3 F 50-59        23:58    7:44/M
      61    Kendall Heitzman        New Haven  CT         164   33     2 M 30-39        23:58    7:44/M
      62    David Kolakoski         Waterbury  CT          28   47    19 M 40-49        24:00    7:45/M
      63    A.j. Cappiello          Woodbridge  CT          9   22     8 M 19-29        24:01    7:45/M
      64    Jack Dunleavy           Orange  CT             21   13     5 M 13-18        24:14    7:49/M
      65    Bob Marum               Simsbury  CT           31   66     3 M 60-69        24:21    7:51/M
      66    Sam Chameides           Oxford  CT            183   18     6 M 13-18        24:25    7:53/M
      67    Participant   123                             123    0     1 M  0- 0        24:29    7:54/M
      68    Jen Hutchinson          Burlington  NJ        156   28     3 F 19-29        24:29    7:54/M
      69    Frank Lang              Seymour  CT           179   67     4 M 60-69        24:30    7:54/M
      70    Peter Rzasa             Seymour  CT            49   59     8 M 50-59        24:41    7:58/M
      71    Laura Peters            Derby  CT             124   39     3 F 30-39        24:53    8:02/M
      72    Meagan Conklin          Milford  CT           190   25     4 F 19-29        24:53    8:02/M
      73    Molly Sullivan          Plantsville  CT       166   21     5 F 19-29        24:56    8:03/M
      74    Nick Wright             Woodbridge  CT         61   10     6 M  1-12        24:59    8:04/M
      75    Kevin Kucinskas         Woodbridge  CT        200   53     9 M 50-59        25:05    8:05/M
      76    George Huffman          Shelton  CT            24   49    20 M 40-49        25:10    8:07/M
      77    Anne O'Brien            Portland  ME           41   46     5 F 40-49        25:21    8:11/M
      78    Pam Zaniewski           Woodbridge  CT        142   42     6 F 40-49        25:23    8:11/M
      79    Greg Stamos             Woodbridge  CT        476   51    10 M 50-59        25:24    8:12/M
      80    Jerry Meshell           Orange  CT            187   51    11 M 50-59        25:28    8:13/M
      81    Richard Zbrozek         Berlin  CT            134   59    12 M 50-59        25:41    8:17/M
      82    Nathan Arndt            Woodbridge  CT        169   12     7 M  1-12        25:42    8:17/M
      83    David Merriam           Woodbridge  CT        113   38     3 M 30-39        25:43    8:18/M
      84    Francois Minaux         New Haven  CT          34   23     9 M 19-29        25:54    8:21/M
      85    Connor Dunleavy         Orange  CT             20   11     8 M  1-12        25:58    8:23/M
      86    Brian Dunleavy          Orange  CT             19   11     9 M  1-12        26:01    8:24/M
      87    Adena Coste             Woodbridge  CT         13   12     4 F  1-12        26:02    8:24/M
      88    Kristine Cucurello      Orange  CT            192   25     6 F 19-29        26:03    8:24/M
      89    Arthur Oefinger         Shelton  CT           194   61     5 M 60-69        26:16    8:28/M
      90    Russell Scovin          Bethany  CT           178   47    21 M 40-49        26:18    8:29/M
      91    David Levine            Branford  CT           29   37     4 M 30-39        26:23    8:31/M
      92    Taylor Tambis           Woodbridge  CT        479   13     7 M 13-18        26:25    8:31/M
      93    Zachary Morowitz        New Haven  CT          39   49    22 M 40-49        26:26    8:32/M
      94    Eric Vitols             Cheshire  CT          468   42    23 M 40-49        26:28    8:32/M
      95    Alfred Smith            Woodbridge  CT        116   50    13 M 50-59        26:34    8:34/M
      96    Crowshaw Crowshaw       Milford  CT            16   57    14 M 50-59        26:41    8:36/M
      97    Stephen Malinconico     Woodbridge  CT         30   46    24 M 40-49        26:44    8:37/M
      98    Shellie Carr            New Haven  CT          10   36     4 F 30-39        26:49    8:39/M
      99    Mary Kernan             Woodbridge  CT        133   47     7 F 40-49        26:55    8:41/M
     100    Adam Kelley             Woodbridge  CT        114   12    10 M  1-12        26:56    8:41/M
     101    Rick Bourdeau           Woodbridge  CT        111   43    25 M 40-49        26:56    8:41/M
     102    Alexander Metro         New Haven  CT          33   66     6 M 60-69        27:13    8:47/M
     103    Susan Rosenberg         Orange  CT            472   53     4 F 50-59        27:17    8:48/M
     104    Jocelyn Savenelli       Hamden  CT            462   25     7 F 19-29        27:20    8:49/M
     105    Tyler Zaniewski         Woodbridge  CT        141   13     8 M 13-18        27:29    8:52/M
     106    Jennifer Purcell        Bethany  CT           101   14     1 F 13-18        27:30    8:52/M
     107    Steve Sax               Woodbridge  CT        170   43    26 M 40-49        27:48    8:58/M
     108    Daniel Giannim          Woodbridge  CT        103   59    15 M 50-59        27:53    9:00/M
     109    Erica Gamble            Woodbridge  CT         68   46     8 F 40-49        27:58    9:01/M
     110    Abbie Viner             Stratford  CT         469   13     2 F 13-18        28:05    9:04/M
     111    Nancy Bennett-Morgens   Bethany  CT           144   42     9 F 40-49        28:08    9:05/M
     112    Will Lee                Monroe  CT            145   13     9 M 13-18        28:09    9:05/M
     113    Bob Davidson            Collinsville  CT      129   77     1 M 70-79        28:09    9:05/M
     114    Barry Doohan            New Haven  CT         475   52    16 M 50-59        28:14    9:06/M
     115    Wendy Price             Woodbridge  CT         47   35     5 F 30-39        28:31    9:12/M
     116    April Savoie            Middletown  CT         50   25     8 F 19-29        28:41    9:15/M
     117    Sara Warncke            Orange  CT            131   15     3 F 13-18        28:50    9:18/M
     118    Danielle Eldracher      Woodbridge  CT        463   13     4 F 13-18        28:51    9:18/M
     119    Armand Levasseur        New Haven  CT         138   59    17 M 50-59        29:07    9:24/M
     120    Donna Cramond           Monroe  CT            140   57     5 F 50-59        29:09    9:24/M
     121    Mary Nenell             New Haven  CT          40   56     6 F 50-59        29:15    9:26/M
     122    Cecile Wilson           Cheshire  CT          159   55     7 F 50-59        29:16    9:26/M
     123    Gaelan Kerin            Bethany  CT           173    9    11 M  1-12        29:27    9:30/M
     124    M Charles                                     481   60     7 M 60-69        29:34    9:32/M
     125    Ray Stuart              Shelton  CT           171   54    18 M 50-59        29:35    9:33/M
     126    Charles Kaywood         Woodbridge  CT        122   53    19 M 50-59        29:36    9:33/M
     127    Andrew Cronin           Woodbridge  CT         15   12    12 M  1-12        29:46    9:36/M
     128    Eric Jiang              Woodbridge  CT        205   12    13 M  1-12        29:48    9:37/M
     129    Kathy Jackson           Woodbridge  CT        204   41    10 F 40-49        30:05    9:42/M
     130    William Koob            Hamden  CT            149   63     8 M 60-69        30:11    9:44/M
     131    Rich Olderman           Ansonia  CT            42   66     9 M 60-69        30:27    9:49/M
     132    Mara Shurtleff          Bethany  CT            55   49    11 F 40-49        30:29    9:50/M
     133    Maddie Molot            Woodbridge  CT         38   10     5 F  1-12        30:31    9:51/M
     134    Jean Molot              Woodbridge  CT         37   42    12 F 40-49        30:31    9:51/M
     135    Mary Degennaro          Woodbridge  CT        202   43    13 F 40-49        30:36    9:52/M
     136    Meredith Thomas         Woodbridge  CT        478   12     6 F  1-12        30:39    9:53/M
     137    Betsy Quist             Woodbridge  CT        198   41    14 F 40-49        30:47    9:56/M
     138    Mary Huda               Union  CT             197   39     6 F 30-39        30:51    9:57/M
     139    Colin McNulty           Woodbridge  CT         32   13    10 M 13-18        31:45   10:15/M
     140    Rob Falkowski           North Haven  CT       464   41    27 M 40-49        31:50   10:16/M
     141    Eli Silvert             Woodbridge  CT        180    8    14 M  1-12        32:00   10:19/M
     142    Steve Arndt             Woodbridge  CT        477   40    28 M 40-49        32:01   10:20/M
     143    Colleen Mc Sherry       New Haven  CT         466   25     9 F 19-29        32:01   10:20/M
     144    Kaz Rybak               Wallingford  CT       191   52    20 M 50-59        32:25   10:27/M
     145    Sonia Caban             Woodbridge  CT        196   52     8 F 50-59        32:33   10:30/M
     146    Aaron Barkin            Woodbridge  CT        167    9    15 M  1-12        32:38   10:32/M
     147    William Vasquez         Hamden  CT             56   49    29 M 40-49        32:40   10:32/M
     148    Molly Pines             Woodbridge  CT        168   10     7 F  1-12        32:46   10:34/M
     149    David Barkin            Woodbridge  CT          5   47    30 M 40-49        32:47   10:35/M
     150    Mary Ann Pillar         Orange  CT             62   44    15 F 40-49        33:01   10:39/M
     151    Tamar Braverman         New Haven  CT           8   40    16 F 40-49        33:17   10:44/M
     152    Pat Warncke             Orange  CT            130   52     9 F 50-59        33:52   10:55/M
     153    Katie Falkowski         North Haven  CT       465   41    17 F 40-49        33:54   10:56/M
     154    Jeanette Stoneway       Hamden  CT            467   44    18 F 40-49        34:08   11:01/M
     155    Marie Durrant           Hamden  CT             63   40    19 F 40-49        34:09   11:01/M
     156    Holly Francy            Vernon  CT            148   23    10 F 19-29        34:32   11:08/M
     157    Lauren Bonaddio         Glastonbury  CT         7   24    11 F 19-29        34:52   11:15/M
     158    Susan Kane              Glastonbury  CT       137   24    12 F 19-29        35:44   11:32/M
     159    Emily Read              Shippensburg  PA       48   51    10 F 50-59        37:03   11:57/M
     160    Ruth Drews              New Haven  CT          18   52    11 F 50-59        38:35   12:27/M
     161    James Cramond           Monroe  CT            139   59    21 M 50-59        39:20   12:41/M
     162    Kathy Barkin            Woodbridge  CT          6   48    20 F 40-49        39:20   12:41/M
     163    Diane Shannon           Woodbridge  CT         53   47    21 F 40-49        39:21   12:42/M
     164    Doris Beland            Meriden  CT           186   77     1 F 70-79        39:28   12:44/M
     165    Maria Charity           North Haven  CT        11   38     7 F 30-39        39:36   12:46/M
     166    Phyl Charity            North Haven  CT        12   38     5 M 30-39        39:37   12:47/M
     167    Dr George Whitney       Orange  CT             87   87     1 M 80-99        39:51   12:51/M
     168    Ann Onton               Fairfield  CT         185   63     1 F 60-69        40:25   13:02/M
     169    Carolyn Stevens         Woodbridge  CT        104   13     5 F 13-18        41:10   13:17/M
     170    Meghan McGovern         Woodbridge  CT        102   12     8 F  1-12        41:16   13:19/M
     171    Raynetta Woods          New Haven  CT          60   31     8 F 30-39        45:52   14:48/M
     172    Stacey Katz             Woodbridge  CT        106   46    22 F 40-49        46:35   15:02/M
     173    M Guglin                Woodbridge  CT        175   51    12 F 50-59        46:49   15:06/M
     174    Adrienne Micci-Smith    Woodbridge  CT        115   54    13 F 50-59        46:59   15:09/M
     175    Shaina Friedman         Woodbridge  CT         23   22    13 F 19-29        47:18   15:15/M
     176    Lucia Brianchi          Woodbridge  CT        158   76     2 F 70-79        48:20   15:35/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Leah Vogel Woodbridge CT

49

11

20:05

6:29/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Beland Woodbridge CT

11

34

22:03

7:07/M

2

Katie Beland Woodbridge CT

11

39

22:32

7:16/M

3

McKenzie Dey Woodbridge CT

12

45

22:53

7:23/M

 
Top

Women 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer Purcell Bethany CT

14

106

27:30

8:52/M

2

Abbie Viner Stratford CT

13

110

28:05

9:04/M

3

Sara Warncke Orange CT

15

117

28:50

9:18/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Kaminski Naugatuck CT

28

50

23:06

7:27/M

2

Jillian Parker Milford CT

24

55

23:32

7:35/M

3

Jen Hutchinson Burlington NJ

28

68

24:29

7:54/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Debby Criscuolo Woodbridge CT

35

19

21:00

6:46/M

2

Susan Dennis Colchester CT

32

56

23:34

7:36/M

3

Laura Peters Derby CT

39

71

24:53

8:02/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Margaret Coffey Woodbridge CT

47

16

20:43

6:41/M

2

Mary Haselkamp Milford CT

45

38

22:20

7:12/M

3

Linda Cordova Hamden CT

41

42

22:43

7:20/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mindy Struwas West Haven Ct

53

27

21:19

6:53/M

2

Barbara Pearce Guilford CT

52

31

21:41

7:00/M

3

Claudia Kersten Derby CT

52

60

23:58

7:44/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ann Onton Fairfield CT

63

168

40:25

13:02/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Doris Beland Meriden CT

77

164

39:28

12:44/M

2

Lucia Brianchi Woodbridge CT

76

176

48:20

15:35/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Dickerson Woodbridge CT

40

1

16:49

5:25/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Teddy Schaffer Woodbridge CT

12

7

19:47

6:23/M

2

Ryan Black Cheshire CT

12

35

22:12

7:10/M

3

Clark Shurtleff Bethany CT

12

37

22:20

7:12/M

 
Top

Men 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Beland Woodbridge CT

13

12

20:17

6:33/M

2

Michael Joyce Wallingford CT

13

20

21:04

6:48/M

3

Jack Cunningham Chesire CT

13

25

21:12

6:50/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lindsay D'Anna Milford CT

23

3

18:25

5:56/M

2

John Ferguson New Haven CT

27

5

19:40

6:21/M

3

David Klotz New Haven CT

24

8

19:58

6:26/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shane Brennan Naugatuck CT

36

59

23:44

7:39/M

2

Kendall Heitzman New Haven CT

33

61

23:58

7:44/M

3

David Merriam Woodbridge CT

38

83

25:43

8:18/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Kerin Bethany CT

48

2

18:14

5:53/M

2

Gary Dubois Milford CT

49

4

19:28

6:17/M

3

Keith Moody Vienna VA

40

6

19:45

6:22/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Harrison  

50

9

20:01

6:27/M

2

Bob Stephenson Milford CT

58

24

21:11

6:50/M

3

Doug Fisher Northford CT

58

30

21:30

6:56/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Augustine Middletown CT

61

32

21:54

7:04/M

2

Charlie Yescott Unionville CT

66

41

22:40

7:19/M

3

Bob Marum Simsbury CT

66

65

24:21

7:51/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Davidson Collinsville CT

77

113

28:09

9:05/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dr George Whitney Orange CT

87

167

39:51

12:51/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com