HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bradley Space Race
East Granby, CT

July 14, 2007

Timing & Results by:
Club CT


Sunny, warm (75), dry
Results by Club Connecticut

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           Zachary Charney, 18, Hamden, CT             17:26    5:37
    2           Kyle Reiss, 18, North Haven, CT             17:27    5:37
    3           Connor Green, 17, Wethersfield, CT          17:51    5:45
    4    1  M40 John Agosto, 43, East Hartford, CT          18:03    5:49
    5    1  M20 Steve Burns, 22, El Paso, TX                18:05    5:49
    6    1  M50 Dennis Barone, 52, West Hartford, CT        18:10    5:51
    7    1  M16 Brendan Nelson, 17, Wethersfield, CT        18:10    5:51
    8    1  M11 Dylan Hammerman, 14, Windsor, CT            18:11    5:51
    9    2  M16 Tim O'Shea, 17, Windsor, CT                 18:25    5:55

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

10    2  M40 Scott Brew, 41, Suffield, CT                18:42    6:01
   11    1  M30 Stephen Graham, 33, South Windsor, CT       18:46    6:02
   12    2  M50 Ray Wise, 52, Hartford, CT                  19:10    6:10
   13    3  M16 Anthony Varca, 16, Wethersfield, CT         19:12    6:11
   14    2  M30 Timothy McGrath, 38, Ellington, CT          19:20    6:13
    1           Laurie Yorgensen, 23*, Middletown, CT       19:23    6:14
   15    3  M40 David Monti, 47, New York, NY               19:33    6:17
    2           Kalle Deyette, 17*, Farmington, CT          19:36    6:18
   16    3  M50 Rick Pentz, 52, Bloomfield, CT              19:50    6:23
   17    4  M50 Larry Inge, 59, New Haven, CT               19:52    6:24
   18    2  M20 Dan Tuohey, 24, Middletown, CT              20:11    6:30
   19    3  M20 Aaron Wilson, 29, Thomaston, CT             20:20    6:33
   20    3  M30 Paul Wai, 35, Hartford, CT                  20:26    6:35
   21    2  M11 Alan Zaffetti, 13, Suffield, CT             21:05    6:47
   22    4  M16 Oscar Acevedo, 17, Meriden, CT              21:05    6:47
   23    4  M20 Louis Manfredi, 27, Vernon, CT              21:07    6:48
   24    4  M40 Mark Laudati, 48, Winsted, CT               21:13    6:50
   25    5  M50 Wes Rogers, 51, Hartford, CT                21:17    6:51
   26    5  M20 Waldo Polanco, 21, Hartford, CT             21:36    6:57
   27    6  M50 Robert Davis, 56, Naugatuck, CT             21:36    6:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

28    7  M50 Darrell Netto, 55, Colchester, CT           21:55    7:03
    3           Fran Basbagill, 32*, Oxford, CT             22:04    7:06
    4    1  W30 Keron Smith, 32*, Manchester, CT            22:08    7:07
    5    1  W40 Barbara Bosworth, 45*, Wilbraham, MA        22:09    7:08
   29    4  M30 Steve Mitzel, 35, Suffield, CT              22:14    7:09
    6    1  W50 Mary Anne Rogers, 50*, Hartford, CT         22:16    7:10
    7    2  W40 Jean Mocadlo, 46*, Broadbrook, CT           22:21    7:12
    8    3  W40 Sheila Bassett, 41*, Cheshire, CT           22:25    7:13
    9    1  W20 Tessa Karabin, 25*, Windsor, CT             22:27    7:14
   30    1  M60 Fred Hudak, 63, Torrington, CT              22:29    7:14
   31    5  M16 William Carpenter, 17, North Branford, CT   22:37    7:17
   32    5  M30 Leo Coughlin, 39, East Longmeadow, MA       22:42    7:18
   33    5  M40 William Cipkas, 49, East Granby, CT         22:44    7:19
   34    8  M50 Jim Lofink, 52, Granby, CT                  22:47    7:20
   35    6  M20 Robert Britton, 26, Winsted, CT             22:51    7:21
   36    9  M50 Thomas Cella, 50, Manchester, CT            22:52    7:21
   37    6  M30 Carl Gorski, 39, Vernon, CT                 22:53    7:22
   10    2  W50 Ellen Griffing, 51*, East Granby, CT        22:55    7:22
   38    7  M30 Biff Bouse, 34, Hartford, CT                22:56    7:23
   39   10  M50 Howard Charney, 51, North Haven, CT         23:01    7:24
   40   11  M50 Sam Lewbel, 57, Stafford Springs, CT        23:06    7:26
   41    8  M30 Scot Foster, 38, Windsor Locks, CT          23:06    7:26
   42    3  M11 Bryan Gilbert, 11, Tolland, CT              23:07    7:26
   43    1  JrM Michael Messersmith, 10, South Windsor, CT  23:09    7:27
   11    2  W20 Grauity Goldberg, 29*, East Granby, CT      23:10    7:27
   44    9  M30 Mike D'Addario, 33, West Suffield, CT       23:11    7:28
   12    2  W30 Karen Warner, 35*, Willington, CT           23:14    7:29
   45    6  M40 Nathan Messersmith, 46, South Windsor, CT   23:15    7:29
   13    3  W30 Lani Ralston, 36*, Granby, CT               23:20    7:30
   46   10  M30 Douglas Jahn, 39, Granby, CT                23:20    7:31
   47    2  JrM Rory Milsark, 8, Northampton, MA            23:22    7:31
   14    4  W40 Jean Henneberry, 46*, Northampton, MA       23:23    7:31
   48    7  M40 Ted Ostrowski, 41, West Hartford, CT        23:26    7:32
   15    3  W20 Betst Udal, 27*, Avon, CT                   24:00    7:43
   49   11  M30 Jason Karadimas, 34, Granby, CT             24:05    7:45
   50    4  M11 Alexander Moger, 12, East Granby, CT        24:07    7:45
   51    2  M60 Harvey Struss, 66, New York, NY             24:10    7:47
   52    7  M20 Kenneth Alberti, 27, Guilford, CT           24:14    7:48
   53    8  M40 Dennis Shaughnessy, 43, Southwick, MA       24:17    7:49
   16    5  W40 Terry Shaughnessy, 48*, Southwick, MA       24:17    7:49
   54    5  M11 Luke Chvisuk, 15, North Haven, CT           24:20    7:50
   55    9  M40 James Nadeau, 46, Holyoke, MA               24:21    7:50
   56   10  M40 Darryl Johnson, 47, Windsor Locks, CT       24:24    7:51
   57   12  M30 John Mah, 37, Windsor, CT                   24:25    7:51
   17    6  W40 Sheila Thompson, 42*, Coventry, CT          24:27    7:52
   58   12  M50 Paul Rabenold, 54, Avon, CT                 24:33    7:54
   18    4  W20 Meghan Pugliese, 27*, Granby, CT            24:37    7:55
   19    4  W30 Renee Houser, 32*, Brooklyn, NY             24:42    7:57
   59    3  M60 Bob Marum, 67, Simsbury, CT                 24:43    7:57
   20    7  W40 Kasey Grimaldi, 42*, Granby, CT             24:44    7:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

21    5  W30 Amy Donelle, 32*, Enfield, CT               24:56    8:01
   60   13  M30 Jeffrey York, 37, West Hartford, CT         24:57    8:02
   22    5  W20 Shannon O'Donnell, 26*, Middletown, CT      24:59    8:02
   61   14  M30 Jeffrey Lee, 36, Glastonbury, CT            25:02    8:03
   23    1  W16 Jemma Coletta, 17*, Unionville, CT          25:06    8:05
   24    6  W30 Katie Pitts, 35*, Willington, CT            25:09    8:06
   62    4  M60 Ed Evis, 67, Unionville, CT                 25:10    8:06
   25    6  W20 Beth Matonak, 28*, East Hartford, CT        25:14    8:07
   63    8  M20 Kenneth Burke, 27, Cheshire, CT             25:15    8:07
   64   11  M40 Eric Knight, 47, Unionville, CT             25:23    8:10
   65   15  M30 Christopher Demchalk, 30, Rocky Hill, CT    25:29    8:12
   26    7  W20 Kerri Sullivan, 24*, Granby, CT             25:31    8:13
   66   16  M30 Sean Decatur, 38, Windsor, CT               25:36    8:14
   67   12  M40 Paul Taft, 49, South Windsor, CT            25:37    8:15
   68   13  M40 Bill Sullivan, 44, Waterbury, CT            25:57    8:21
   27    8  W20 Szandra Bereczky, 27*, Cheshire, CT         26:06    8:24
   69    5  M60 Richard Zbrozek, 60, Berlin, CT             26:17    8:27
   28    7  W30 kim phillips, 30*, South Windsor, CT        26:18    8:28
   70    9  M20 Joshua Reed, 28, Middletown, CT             26:24    8:30
   71    6  M16 Matt Kleckner, 17, Canton, CT               26:29    8:31
   72   17  M30 Will Whiting, 31, Springfield, MA           26:30    8:32
   73   18  M30 Kirk Gartside, 36, East Windsor, CT         26:35    8:33
   74   19  M30 Mack Tu, 30, East Hampton, CT               26:37    8:34
   75   20  M30 Gabe Estebanez, 31, Wethersfield, CT        26:37    8:34
   76   10  M20 Gary Zarella, 24, Enfield, CT               26:42    8:35
   29    9  W20 Christine Colella, 28*, Prospect, CT        26:43    8:36
   77   21  M30 Peter Malloy, 35, Granby, CT                26:45    8:36
   30   10  W20 Sara Alberti, 26*, Guilford, CT             26:46    8:37
   78   14  M40 Mike Smiles, 47, Noank, CT                  27:03    8:42
  109           TURKEY                                      27:07    8:43
   79   15  M40 Marc Pierpoint, 43, Glastonbury, CT         27:16    8:46
   80   13  M50 Ronald Blinstrubas, 57, Woodbury, CT        27:20    8:48
   81    1  M70 Barrett True, 70, Windsor, CT               27:48    8:57
   82   11  M20 Elliott Clark, 21, Willington, CT           27:50    8:57
   83    6  M11 Nicholas Randles, 13, Bristol, CT           27:51    8:58
   84   14  M50 John Moran, 57, Norwich, CT                 27:53    8:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

31    8  W40 Melanie Champion, 49*, Meriden, CT          27:59    9:00
   85    7  M11 Joseph Petrone, 11, Enfield, CT             28:02    9:01
   32    8  W30 Michele Neary, 32*, Windsor, CT             28:03    9:02
   86   15  M50 Michael Rood, 55, Suffield, CT              28:06    9:02
   87   22  M30 Ed Demarco, 38, Enfield, CT                 28:07    9:03
   33    3  W50 Cathy Lord, 52*, Hartford, CT               28:15    9:05
   34    9  W40 Martha Shaw, 45*, Hartford, CT              28:17    9:06
   88   23  M30 Glenn Watts, 30, Manchester, CT             28:20    9:07
   35    4  W50 Deborah Chessari, 55*, Waterford, CT        28:26    9:09
   89   16  M40 Jim Randles, 45, Bristol, CT                28:29    9:10
   36   11  W20 Diana Johnstone, 25*, Suffield, CT          28:31    9:11
   90    2  M70 Tony Lucia, 70, Agawam, MA                  28:34    9:12
   37   10  W40 Viola Kay Mullen, 46*, Waterford, CT        28:36    9:12
  129           TURKEY                                      28:40    9:13
  130           TURKEY                                      28:40    9:13
   38   12  W20 Maria Clavijo, 29*, Rocky Hill, CT          28:43    9:14
   39   13  W20 Natasha Bangel, 23*, Colchester, CT         28:51    9:17
   40    9  W30 Kelly Moyher, 31*, Rocky Hill, CT           29:01    9:20
   91   17  M40 Michael Moriarty, 46, Holyoke, MA           29:03    9:21
   92    8  M11 Luke Smith, 12, Bristol, CT                 29:43    9:34
   93   18  M40 Bob Smith, 42, Bristol, CT                  29:43    9:34
   94    9  M11 Dan Kleckner, 13, Canton, CT                29:47    9:35
   41    1  W60 Virginia Mullen, 68*, Unionville, CT        29:50    9:36
   95   16  M50 Roy Kleckner, 52, Canton, CT                29:55    9:38
   42   10  W30 Rachael Barlow, 30*, Portland, CT           30:03    9:40
  141           TURKEY                                      30:25    9:47
   43    5  W50 Colette Bloduc, 51*, New Britain, CT        30:41    9:52
   44   11  W30 Mindy Shilansky, 34*, Bloomfield, CT        30:53    9:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

45   14  W20 Rebcca Roberts, 27*, Springfield, MA        31:07   10:01
   46   12  W30 Stacy Brusa, 33*, Windsor, CT               31:25   10:06
   47   11  W40 Elsie Matthews, 45*, Unionville, CT         31:29   10:08
   48   15  W20 Molly Roehl, 23*, Enfield, CT               31:36   10:10
   96   24  M30 Brian Bielawiec, 30, Windsor, CT            31:37   10:10
   49    6  W50 Josette Lumbruno, 56*, East Granby, CT      31:47   10:14
   50   16  W20 Rebecca Dew, 27*, East Granby, CT           32:03   10:19
   97   17  M50 Jean-paul Bolduc, 53, Marlborough, CT       32:04   10:19
   98   25  M30 Michael Furey, 32, Enfield, CT              32:21   10:24
   99    6  M60 James Gadarowski, 64, Newington, CT         32:59   10:37
   51   13  W30 Kathryn Berera, 35*, Torrington, CT         33:03   10:38
  100   19  M40 John Murphy, 49, Chicopee, MA               33:11   10:41
   52    7  W50 Judy Cooke, 50*, East Granby, CT            33:16   10:42
   53   14  W30 Kathy Adams, 34*, Ellington, CT             33:31   10:47
   54   12  W40 Ceclila Harman, 44*, Broadbrook, CT         33:34   10:48

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

55    1  JrW Cashay Poudrier, 10*, Chaplin, CT           34:48   11:12
  101    7  M60 Ed Snyder, 60, Wallingford, CT              34:56   11:14
  102   10  M11 Jacob Bellet, 12, North Haven, CT           35:39   11:28
   56   15  W30 Christy Robertson, 31*, Cheshire, CT        36:14   11:39
   57    8  W50 Ginger Blinstrubas, 59*, Woodbury, CT       36:29   11:44
   58    9  W50 Harriet Unger, 59*, Rocky Hill, CT          36:51   11:52
   59   17  W20 Amanda Furey, 27*, Enfield, CT              37:13   11:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

60   13  W40 Theresa Scott, 49*, South Windsor, CT       37:20   12:01
  103    3  JrM James Potticary, 8, San Antonio, TX         38:22   12:21

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

61    2  JrW Abby Potticary, 6*, San Antonio, TX         41:07   13:14
   62   16  W30 Debby Potticary, 35*, San Antonio, TX       41:07   13:14

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

63    2  W60 Joyce Jacius, 62*, East Granby, CT        1:01:07   19:40
   64    3  W60 Susan Thomspon, 61*, East Granby, CT      1:01:08   19:41
   65   14  W40 Terry Garvey, 49*, Enfield, CT            1:01:08   19:41
   66   15  W40 Victoria Rose, 46*, Enfield, CT           1:01:09   19:41
"*" indicates females
3 finishers among Men 10 & Under
10 finishers among Men 11 - 15
6 finishers among Men 16 - 19
11 finishers among Men 20 - 29
25 finishers among Men 30 - 39
19 finishers among Men 40 - 49
17 finishers among Men 50 - 59
7 finishers among Men 60 - 69
2 finishers among Men 70 - 79
2 finishers among Women 10 & Under
1 finishers among Women 16 - 19
17 finishers among Women 20 - 29
16 finishers among Women 30 - 39
15 finishers among Women 40 - 49
9 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Women 60 - 69
103 male finishers
66 female finishers
169 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Men
    1    1  M16 Zachary Charney, 18, Hamden, CT             17:26    5:37
    2    2  M16 Kyle Reiss, 18, North Haven, CT             17:27    5:37
    3    3  M16 Connor Green, 17, Wethersfield, CT          17:51    5:45

Open Women
    1    1  W20 Laurie Yorgensen, 23, Middletown, CT        19:23    6:14
    2    2  W16 Kalle Deyette, 17, Farmington, CT           19:36    6:18
    3    3  W30 Fran Basbagill, 32, Oxford, CT              22:04    7:06

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Men 10 & Under
   43    1      Michael Messersmith, 10, South Windsor, CT  23:09    7:27
   47    2      Rory Milsark, 8, Northampton, MA            23:22    7:31
  103    3      James Potticary, 8, San Antonio, TX         38:22   12:21

Men 11 - 15
    8    1      Dylan Hammerman, 14, Windsor, CT            18:11    5:51
   21    2      Alan Zaffetti, 13, Suffield, CT             21:05    6:47
   42    3      Bryan Gilbert, 11, Tolland, CT              23:07    7:26
   50    4      Alexander Moger, 12, East Granby, CT        24:07    7:45
   54    5      Luke Chvisuk, 15, North Haven, CT           24:20    7:50

Men 16 - 19
    7    1      Brendan Nelson, 17, Wethersfield, CT        18:10    5:51
    9    2      Tim O'Shea, 17, Windsor, CT                 18:25    5:55
   13    3      Anthony Varca, 16, Wethersfield, CT         19:12    6:11
   22    4      Oscar Acevedo, 17, Meriden, CT              21:05    6:47
   31    5      William Carpenter, 17, North Branford, CT   22:37    7:17

Men 20 - 29
    5    1      Steve Burns, 22, El Paso, TX                18:05    5:49
   18    2      Dan Tuohey, 24, Middletown, CT              20:11    6:30
   19    3      Aaron Wilson, 29, Thomaston, CT             20:20    6:33
   23    4      Louis Manfredi, 27, Vernon, CT              21:07    6:48
   26    5      Waldo Polanco, 21, Hartford, CT             21:36    6:57

Men 30 - 39
   11    1      Stephen Graham, 33, South Windsor, CT       18:46    6:02
   14    2      Timothy McGrath, 38, Ellington, CT          19:20    6:13
   20    3      Paul Wai, 35, Hartford, CT                  20:26    6:35
   29    4      Steve Mitzel, 35, Suffield, CT              22:14    7:09
   32    5      Leo Coughlin, 39, East Longmeadow, MA       22:42    7:18

Men 40 - 49
    4    1      John Agosto, 43, East Hartford, CT          18:03    5:49
   10    2      Scott Brew, 41, Suffield, CT                18:42    6:01
   15    3      David Monti, 47, New York, NY               19:33    6:17
   24    4      Mark Laudati, 48, Winsted, CT               21:13    6:50
   33    5      William Cipkas, 49, East Granby, CT         22:44    7:19

Men 50 - 59
    6    1      Dennis Barone, 52, West Hartford, CT        18:10    5:51
   12    2      Ray Wise, 52, Hartford, CT                  19:10    6:10
   16    3      Rick Pentz, 52, Bloomfield, CT              19:50    6:23
   17    4      Larry Inge, 59, New Haven, CT               19:52    6:24
   25    5      Wes Rogers, 51, Hartford, CT                21:17    6:51

Men 60 - 69
   30    1      Fred Hudak, 63, Torrington, CT              22:29    7:14
   51    2      Harvey Struss, 66, New York, NY             24:10    7:47
   59    3      Bob Marum, 67, Simsbury, CT                 24:43    7:57
   62    4      Ed Evis, 67, Unionville, CT                 25:10    8:06
   69    5      Richard Zbrozek, 60, Berlin, CT             26:17    8:27

Men 70 - 79
   81    1      Barrett True, 70, Windsor, CT               27:48    8:57
   90    2      Tony Lucia, 70, Agawam, MA                  28:34    9:12


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Women 10 & Under
   55    1      Cashay Poudrier, 10, Chaplin, CT            34:48   11:12
   61    2      Abby Potticary, 6, San Antonio, TX          41:07   13:14

Women 16 - 19
   23    1      Jemma Coletta, 17, Unionville, CT           25:06    8:05

Women 20 - 29
    9    1      Tessa Karabin, 25, Windsor, CT              22:27    7:14
   11    2      Grauity Goldberg, 29, East Granby, CT       23:10    7:27
   15    3      Betst Udal, 27, Avon, CT                    24:00    7:43
   18    4      Meghan Pugliese, 27, Granby, CT             24:37    7:55
   22    5      Shannon O'Donnell, 26, Middletown, CT       24:59    8:02

Women 30 - 39
    4    1      Keron Smith, 32, Manchester, CT             22:08    7:07
   12    2      Karen Warner, 35, Willington, CT            23:14    7:29
   13    3      Lani Ralston, 36, Granby, CT                23:20    7:30
   19    4      Renee Houser, 32, Brooklyn, NY              24:42    7:57
   21    5      Amy Donelle, 32, Enfield, CT                24:56    8:01

Women 40 - 49
    5    1      Barbara Bosworth, 45, Wilbraham, MA         22:09    7:08
    7    2      Jean Mocadlo, 46, Broadbrook, CT            22:21    7:12
    8    3      Sheila Bassett, 41, Cheshire, CT            22:25    7:13
   14    4      Jean Henneberry, 46, Northampton, MA        23:23    7:31
   16    5      Terry Shaughnessy, 48, Southwick, MA        24:17    7:49

Women 50 - 59
    6    1      Mary Anne Rogers, 50, Hartford, CT          22:16    7:10
   10    2      Ellen Griffing, 51, East Granby, CT         22:55    7:22
   33    3      Cathy Lord, 52, Hartford, CT                28:15    9:05
   35    4      Deborah Chessari, 55, Waterford, CT         28:26    9:09
   43    5      Colette Bloduc, 51, New Britain, CT         30:41    9:52

Women 60 - 69
   41    1      Virginia Mullen, 68, Unionville, CT         29:50    9:36
   63    2      Joyce Jacius, 62, East Granby, CT         1:01:07   19:40
   64    3      Susan Thomspon, 61, East Granby, CT       1:01:08   19:41

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com