HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Kelley's Pace Hare Hop
Mystic, CT - 5K

March 4, 2007

Timing & Results by:
SNERRO


Welcome Spring!  The Hare didn’t see his shadow today, but he got to enjoy his fur coat.  Stephen Herrera and Laura Brustolon enjoyed the wins as they started the season by out running their respective divisions.


Kelley's Pace Hare Hop 5k

Overall Finish List

March 04, 2007
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC
------------------------------------------------------------------------


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Stephen Herrera         Waterford              73   36     1 M 30-39      16:14.0    5:14/M
       2    Jefrfrey Wadecki        Ledyard  CT            22   23     1 M 20-29      16:38.0    5:22/M
       3    Mat Ridley              Ledyard  CT            72   16     1 M  0-19      18:49.0    6:04/M
       4    Tim Smith               Norwich  CT             8   58     1 M 50-59      19:07.0    6:10/M
       5    John Ditomasso          Greenville  RI         58   53     2 M 50-59      19:11.0    6:11/M
       6    Laura Brustolon         Mystic  CT             56   18     1 F  0-19      19:14.0    6:12/M
       7    Bob Lane                Westerly  RI           37   47     1 M 40-49      19:18.0    6:14/M
       8    Jeffrey Vuono           Westerly  RI           69   44     2 M 40-49      19:27.0    6:16/M
       9    Paul Doming             East Haddam  CT        50   46     3 M 40-49      19:40.0    6:21/M
      10    Tim Donahue             Gales Ferry  CT         1   38     2 M 30-39      19:42.0    6:21/M
      11    Scott Edwards           North Stonington  C    38   43     4 M 40-49      20:05.0    6:29/M
      12    John Bigouette          Pawcatuck  CT          33   16     2 M  0-19      20:09.0    6:30/M
      13    James Harnois           Preston  CT            39   18     3 M  0-19      20:17.0    6:33/M
      14    Alison Dupont           Uncasville  CT         63   39     1 F 30-39      20:30.0    6:37/M
      15    Eddie Eckard            Canterbury  CT         18   42     5 M 40-49      20:32.0    6:37/M
      16    Dave Jacobs             Niantic  CT            23   61     1 M 60-69      20:35.0    6:38/M
      17    Kurt Hansen             Mystic  CT             31   52     3 M 50-59      20:39.0    6:40/M
      18    Ned Smith               Norwich, Ct            61   21     2 M 20-29      20:42.0    6:41/M
      19    Becky Iselin            Madison  CT            41   31     2 F 30-39      20:45.0    6:42/M
      20    Charles Iselin          Madison  CT            42   43     6 M 40-49      20:58.0    6:46/M
      21    Gary Deal               Oakdale  CT            21   49     7 M 40-49      21:01.0    6:47/M
      22    Tracy Montoya                                  88   42     8 M 40-49      21:02.0    6:47/M
      23    Micheal Cruise          Wyoming  RI            24   59     4 M 50-59      22:07.0    7:08/M
      24    Gene Maran              Waterford              60   54     5 M 50-59      22:12.0    7:10/M
      25    Claire Millous          New London  CT         11   38     3 F 30-39      22:13.0    7:10/M
      26    Robert Davis            Naugatuck  CT          51   55     6 M 50-59      22:38.0    7:18/M
      27    Ted Phillips            Niantic  CT            35   65     2 M 60-69      22:48.0    7:21/M
      28    Gerah Ventresea         Westerly  RI           75   32     4 F 30-39      23:04.0    7:26/M
      29    Nancy McBride           Westerly  RI           71   33     5 F 30-39      23:29.0    7:35/M
      30    Brian Andstrom          Plainfield  CT         15   51     7 M 50-59      23:41.0    7:38/M
      31    Fred Zuleger III        Coventry  RI            6   68     3 M 60-69      24:35.0    7:56/M
      32    Stephen Montafia        Groton  CT              5   38     3 M 30-39      24:40.0    7:57/M
      33    Eric Benevides          Johnston  RI           32   36     4 M 30-39      24:52.0    8:01/M
      34    Janice Drummond         Wyoming  RI            77   46     1 F 40-49      24:52.0    8:01/M
      35    Spring Cole             Dayville  CT           79   41     2 F 40-49      25:00.0    8:04/M
      36    Stephen Avery           Voluntown  CT          59   51     8 M 50-59      25:02.0    8:05/M
      37    Joshua Sheppard         Niantic  CT            86   27     3 M 20-29      25:11.0    8:07/M
      38    Sandra Collins          Wauregan  CT           62   51     1 F 50-59      25:18.0    8:10/M
      39    Tom Baker               Oakdale  CT            55   63     4 M 60-69      25:20.0    8:10/M
      40    Amy Zenion              Hope Valley  RI        78   35     6 F 30-39      25:40.0    8:17/M
      41    Jerry Brown             East Lyme  CT          45   65     5 M 60-69      25:42.0    8:17/M
      42    Ronald Gale             Norwich, Ct            17   71     1 M 70-99      25:49.0    8:20/M
      43    Carol Ann Gray          Pawcatuck  CT          83   38     7 F 30-39      25:58.0    8:23/M
      44    Luis Martinez           Uncasville  CT         48   52     9 M 50-59      26:05.0    8:25/M
      45    Peggy Pelland           North Stonington  C    85   50     2 F 50-59      26:15.0    8:28/M
      46    Norma Vivar-Orum        Griswold  CT           20   43     3 F 40-49      26:21.0    8:30/M
      47    Scott McIntyre          Arlington  MA          36   42     9 M 40-49      26:35.0    8:35/M
      48    Kris Talar              Waterford              80   30     5 M 30-39      26:36.0    8:35/M
      49    Kristen Trevana         Stonington  CT         96   31     8 F 30-39      26:38.0    8:35/M
      50    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT         76   63     6 M 60-69      26:47.0    8:38/M
      51    Chris Bryant            Griswold  CT           54   33     6 M 30-39      26:58.0    8:42/M
      52    John Ryan               Waterford  CT          89   44    10 M 40-49      27:00.0    8:43/M
      53    Brenda Bryant           Griswold  CT           53   32     9 F 30-39      27:00.0    8:43/M
      54    Bruce Grisafe           Salem  CT              93   53    10 M 50-59      27:05.0    8:44/M
      55    Mark Lineweber          Plainfield  CT         70   51    11 M 50-59      27:08.0    8:45/M
      56    Ashley Chetaih          Waltham  MA            29   23     1 F 20-29      27:18.0    8:48/M
      57    Annette Montoya         Waterford              87   42     4 F 40-49      27:22.0    8:50/M
      58    Bill Sullivan           Waterford              90   38     7 M 30-39      27:28.0    8:52/M
      59    Tom Harrington          Waterford              91   53    12 M 50-59      27:28.0    8:52/M
      60    Emily Lunds             Moodus  CT             64   15     2 F  0-19      27:38.0    8:55/M
      61    Kayla Kaan              East Haddam  CT        65   14     3 F  0-19      27:39.0    8:55/M
      62    Michael Shaw            Plainfield  CT         49   15     4 M  0-19      27:50.0    8:59/M
      63    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT         44   60     1 F 60-69      28:02.0    9:03/M
      64    Bridget Merrill         Norwich, Ct            74   33    10 F 30-39      28:09.0    9:05/M
      65    Lawrence Williams       Stonington  CT         26   59    13 M 50-59      28:10.0    9:05/M
      66    Gary Depolito           Canterbury  CT         57   47    11 M 40-49      28:44.0    9:16/M
      67    Patricia Phillips       Niantic  CT            34   59     3 F 50-59      29:25.0    9:29/M
      68    Leo Sullivan            Waterford  CT          92   44    12 M 40-49      29:43.0    9:35/M
      69    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT         16   52     4 F 50-59      29:53.0    9:38/M
      70    Bozena Chmielewski      Johnston  RI           81   29     2 F 20-29      29:56.0    9:39/M
      71    Carrie Modon            Mystic  CT             27   36    11 F 30-39      30:20.0    9:47/M
      72    Eileen Edwards          Mystic  CT             28   42     5 F 40-49      30:20.0    9:47/M
      73    Ann Leal                                       95   45     6 F 40-49      30:20.0    9:47/M
      74    Caro Choches-Obrien     Wakefield  RI          14   52     5 F 50-59      30:33.0    9:51/M
      75    Michael Drummond        Wyoming  RI            82   48    13 M 40-49      30:38.0    9:53/M
      76    Jeri Menard             Westerly  RI           68   52     6 F 50-59      31:26.0   10:08/M
      77    Edwina Callaghan        Salem  CT              19   57     7 F 50-59      31:54.0   10:17/M
      78    Marlene Link            North Stonington  C    84   41     7 F 40-49      31:58.0   10:19/M
      79    Dawn Petterley          Groton  CT             66   30    12 F 30-39      32:21.0   10:26/M
      80    Karen Frit6ZLER         Waterford              67   35    13 F 30-39      32:22.0   10:26/M
      81    Jim Lawrence            Wakefield  RI          25   63     7 M 60-69      32:28.0   10:28/M
      82    Steven Depolito         Preston  CT            52   48    14 M 40-49      32:32.0   10:30/M
      83    Lori Andrzeicik         Griswold  CT           13   42     8 F 40-49      32:36.0   10:31/M
      84    Michael Epstein         New London  CT         46   45    15 M 40-49      33:04.0   10:40/M
      85    Susan Epstein           New London  CT         47   49     9 F 40-49      33:05.0   10:40/M
      86    Cashay Pou7DRIER        Granby  CT             40   9      4 F  0-19      35:23.0   11:25/M
      87    Sarah Ledingham         North Stonington  C     2   26     3 F 20-29      35:44.0   11:32/M
      88    William Anger           Providence  RI          9   55    14 M 50-59      39:01.0   12:35/M
      89    Colburn Graves          N. Stonigton, Ct        3   73     2 M 70-99      40:04.0   12:55/M
      90    Carlton Smith           Fall River  MA         43   54    15 M 50-59      41:36.0   13:25/M
      91    Betty Vuylsteke                                12   55     8 F 50-59      44:33.0   14:22/M
      92    Suellen Adams           Wakefield  RI           7   50     9 F 50-59      45:07.0   14:33/M
      93    Mary Pendleton          Griswold  CT           94   42    10 F 40-49      59:43.0   19:16/M


------------------------------------------------------------------------



Kelley's Pace Hare Hop

Age Group Results

March 04, 2007
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC
------------------------------------------------------------------------

Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5k

Women 19 and under


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Laura Brustolon         Mystic  CT          18        1      19:14.0    6:12/M
       2    Emily Lunds             Moodus  CT          15       18      27:38.0    8:55/M
       3    Kayla Kaan              East Haddam  CT     14       19      27:39.0    8:55/M
       4    Cashay Pou7DRIER        Granby  CT          9        36      35:23.0   11:25/M
Top


Women 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ashley Chetaih          Waltham  MA         23       16      27:18.0    8:48/M
       2    Bozena Chmielewski      Johnston  RI        29       24      29:56.0    9:39/M
       3    Sarah Ledingham         North Stonington  C 26       37      35:44.0   11:32/M
Top


Women 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Alison Dupont           Uncasville  CT      39        2      20:30.0    6:37/M
       2    Becky Iselin            Madison  CT         31        3      20:45.0    6:42/M
       3    Claire Millous          New London  CT      38        4      22:13.0    7:10/M
       4    Gerah Ventresea         Westerly  RI        32        5      23:04.0    7:26/M
       5    Nancy McBride           Westerly  RI        33        6      23:29.0    7:35/M
       6    Amy Zenion              Hope Valley  RI     35       10      25:40.0    8:17/M
       7    Carol Ann Gray          Pawcatuck  CT       38       11      25:58.0    8:23/M
       8    Kristen Trevana         Stonington  CT      31       14      26:38.0    8:35/M
       9    Brenda Bryant           Griswold  CT        32       15      27:00.0    8:43/M
      10    Bridget Merrill         Norwich, Ct         33       21      28:09.0    9:05/M
      11    Carrie Modon            Mystic  CT          36       25      30:20.0    9:47/M
      12    Dawn Petterley          Groton  CT          30       32      32:21.0   10:26/M
      13    Karen Frit6ZLER         Waterford           35       33      32:22.0   10:26/M
Top


Women 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Janice Drummond         Wyoming  RI         46        7      24:52.0    8:01/M
       2    Spring Cole             Dayville  CT        41        8      25:00.0    8:04/M
       3    Norma Vivar-Orum        Griswold  CT        43       13      26:21.0    8:30/M
       4    Annette Montoya         Waterford           42       17      27:22.0    8:50/M
       5    Eileen Edwards          Mystic  CT          42       26      30:20.0    9:47/M
       6    Ann Leal                                    45       27      30:20.0    9:47/M
       7    Marlene Link            North Stonington  C 41       31      31:58.0   10:19/M
       8    Lori Andrzeicik         Griswold  CT        42       34      32:36.0   10:31/M
       9    Susan Epstein           New London  CT      49       35      33:05.0   10:40/M
      10    Mary Pendleton          Griswold  CT        42       40      59:43.0   19:16/M
Top


Women 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sandra Collins          Wauregan  CT        51        9      25:18.0    8:10/M
       2    Peggy Pelland           North Stonington  C 50       12      26:15.0    8:28/M
       3    Patricia Phillips       Niantic  CT         59       22      29:25.0    9:29/M
       4    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      52       23      29:53.0    9:38/M
       5    Caro Choches-Obrien     Wakefield  RI       52       28      30:33.0    9:51/M
       6    Jeri Menard             Westerly  RI        52       29      31:26.0   10:08/M
       7    Edwina Callaghan        Salem  CT           57       30      31:54.0   10:17/M
       8    Betty Vuylsteke                             55       38      44:33.0   14:22/M
       9    Suellen Adams           Wakefield  RI       50       39      45:07.0   14:33/M
Top


Women 60 to 69


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      60       20      28:02.0    9:03/M
Top


Male 0-19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mat Ridley              Ledyard  CT         16        3      18:49.0    6:04/M
       2    John Bigouette          Pawcatuck  CT       16       11      20:09.0    6:30/M
       3    James Harnois           Preston  CT         18       12      20:17.0    6:33/M
       4    Michael Shaw            Plainfield  CT      15       43      27:50.0    8:59/M
Top


Men 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jefrfrey Wadecki        Ledyard  CT         23        2      16:38.0    5:22/M
       2    Ned Smith               Norwich, Ct         21       16      20:42.0    6:41/M
       3    Joshua Sheppard         Niantic  CT         27       29      25:11.0    8:07/M
Top


Men 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Stephen Herrera         Waterford           36        1      16:14.0    5:14/M
       2    Tim Donahue             Gales Ferry  CT     38        9      19:42.0    6:21/M
       3    Stephen Montafia        Groton  CT          38       26      24:40.0    7:57/M
       4    Eric Benevides          Johnston  RI        36       27      24:52.0    8:01/M
       5    Kris Talar              Waterford           30       35      26:36.0    8:35/M
       6    Chris Bryant            Griswold  CT        33       37      26:58.0    8:42/M
       7    Bill Sullivan           Waterford           38       41      27:28.0    8:52/M
Top


Men 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bob Lane                Westerly  RI        47        6      19:18.0    6:14/M
       2    Jeffrey Vuono           Westerly  RI        44        7      19:27.0    6:16/M
       3    Paul Doming             East Haddam  CT     46        8      19:40.0    6:21/M
       4    Scott Edwards           North Stonington  C 43       10      20:05.0    6:29/M
       5    Eddie Eckard            Canterbury  CT      42       13      20:32.0    6:37/M
       6    Charles Iselin          Madison  CT         43       17      20:58.0    6:46/M
       7    Gary Deal               Oakdale  CT         49       18      21:01.0    6:47/M
       8    Tracy Montoya                               42       19      21:02.0    6:47/M
       9    Scott McIntyre          Arlington  MA       42       34      26:35.0    8:35/M
      10    John Ryan               Waterford  CT       44       38      27:00.0    8:43/M
      11    Gary Depolito           Canterbury  CT      47       45      28:44.0    9:16/M
      12    Leo Sullivan            Waterford  CT       44       46      29:43.0    9:35/M
      13    Michael Drummond        Wyoming  RI         48       47      30:38.0    9:53/M
      14    Steven Depolito         Preston  CT         48       49      32:32.0   10:30/M
      15    Michael Epstein         New London  CT      45       50      33:04.0   10:40/M
Top


Men 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Smith               Norwich  CT         58        4      19:07.0    6:10/M
       2    John Ditomasso          Greenville  RI      53        5      19:11.0    6:11/M
       3    Kurt Hansen             Mystic  CT          52       15      20:39.0    6:40/M
       4    Micheal Cruise          Wyoming  RI         59       20      22:07.0    7:08/M
       5    Gene Maran              Waterford           54       21      22:12.0    7:10/M
       6    Robert Davis            Naugatuck  CT       55       22      22:38.0    7:18/M
       7    Brian Andstrom          Plainfield  CT      51       24      23:41.0    7:38/M
       8    Stephen Avery           Voluntown  CT       51       28      25:02.0    8:05/M
       9    Luis Martinez           Uncasville  CT      52       33      26:05.0    8:25/M
      10    Bruce Grisafe           Salem  CT           53       39      27:05.0    8:44/M
      11    Mark Lineweber          Plainfield  CT      51       40      27:08.0    8:45/M
      12    Tom Harrington          Waterford           53       42      27:28.0    8:52/M
      13    Lawrence Williams       Stonington  CT      59       44      28:10.0    9:05/M
      14    William Anger           Providence  RI      55       51      39:01.0   12:35/M
      15    Carlton Smith           Fall River  MA      54       53      41:36.0   13:25/M
Top


Men 60 to 69


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         61       14      20:35.0    6:38/M
       2    Ted Phillips            Niantic  CT         65       23      22:48.0    7:21/M
       3    Fred Zuleger III        Coventry  RI        68       25      24:35.0    7:56/M
       4    Tom Baker               Oakdale  CT         63       30      25:20.0    8:10/M
       5    Jerry Brown             East Lyme  CT       65       31      25:42.0    8:17/M
       6    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT      63       36      26:47.0    8:38/M
       7    Jim Lawrence            Wakefield  RI       63       48      32:28.0   10:28/M
Top


Men 70 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ronald Gale             Norwich, Ct         71       32      25:49.0    8:20/M
       2    Colburn Graves          N. Stonigton, Ct    73       52      40:04.0   12:55/M


*Overall place within gender.
------------------------------------------------------------------------


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com