HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Julia's Run For Children
April 15, 2007 - 4 Miles
New Haven, CT

OVERALL WINNERS
Ryan Vigil, New Haven, CT - 22:23
Eliza Halsey, New Haven, CT - 33:23

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Yale

University
WEATHER
40 Degrees
Rain & Wind

Click Here To Visit Julia's Run Website

Overall Finish List

 

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Ryan Vigil              New Haven  CT         184   28 ***** M 20-29        22:23    5:36/M
       2    Cory Loftis             Branford  CT          183   17     1 M 13-19        22:35    5:39/M
       3    David Harvey            Killingworth  CT      179   43     1 M 40-49        25:22    6:21/M
       4    Mark Thompson           Mamaroneck  NY        171   44     2 M 40-49        26:28    6:37/M
       5    Gary Du Bois            Milford  CT           182   49     3 M 40-49        26:43    6:41/M
       6    John McCarthy           Branford  CT          100   53     1 M 50-59        26:49    6:42/M
       7    Emad Haerizadeh         Orange  CT            177   54     2 M 50-59        27:11    6:48/M
       8    Martin Espino           Trumbull  CT          194   47     4 M 40-49        27:12    6:48/M
       9    Brian Fidler            West Haven  CT          9   36     1 M 30-39        27:27    6:52/M
      10    Cody Caron              Portland  CT          176   15     2 M 13-19        27:28    6:52/M
      11    Neal Slobin             Old Saybrook  CT      116   51     3 M 50-59        27:46    6:57/M
      12    Esteban Sequera         Milford  CT           106   34     2 M 30-39        28:05    7:01/M
      13    Tim Hawley              Middletown  CT        115   53     4 M 50-59        28:45    7:11/M
      14    Peter Gloor             Branford  CT           72   48     5 M 40-49        28:50    7:13/M
      15    Nicholas Nassra         Danbury  CT           192   41     6 M 40-49        28:53    7:13/M
      16    Matthew Milone          Ozone Park  NY        109   26     1 M 20-29        29:29    7:22/M
      17    Ty'Shaun Bell           Hamden  CT            144   24     2 M 20-29        30:34    7:39/M
      18    Che Dawson              New Haven  CT          80   32     3 M 30-39        30:37    7:39/M
      19    Participant   266                             266    0     1 M  0- 0        30:38    7:40/M
      20    Ed Gorecki              Farmington  CT        168   53     5 M 50-59        31:26    7:52/M
      21    Steve Mele              Hamden  CT            189   52     6 M 50-59        31:30    7:53/M
      22    Adam Schatz             Mapleville  RI         24   23     3 M 20-29        32:03    8:01/M
      23    Bill Derech             Rocky Hill  CT        178   37     4 M 30-39        32:05    8:01/M
      24    Andrea Sboner           New Haven  CT          98   34     5 M 30-39        32:38    8:10/M
      25    Brian Joseph            New York  NY           64   27     4 M 20-29        32:41    8:10/M
      26    Mark Oppenheimer        New Haven  CT           8   31     6 M 30-39        32:42    8:11/M
      27    Eliza Halsey            New Haven  CT         167   28 ***** F 20-29        33:23    8:21/M
      28    Stephanie Sheehan       New Haven  CT         196   29     1 F 20-29        33:36    8:24/M
      29    Adam McKenzie           Huntington  NY        166   43     7 M 40-49        34:02    8:31/M
      30    James Pechette          New Haven  CT          90   38     7 M 30-39        34:18    8:35/M
      31    Dustin Brown            New York  NY           56   29     5 M 20-29        34:30    8:38/M
      32    Karyn Le Hur            New Haven  CT         188   36     1 F 30-39        34:47    8:42/M
      33    Ben Mattheis            Cheshire  CT          172   53     7 M 50-59        34:48    8:42/M
      34    Kevin Yip               New Haven  CT          41   29     6 M 20-29        34:50    8:43/M
      35    Eugene Frid             Great Neck  NY         92   54     8 M 50-59        34:57    8:44/M
      36    Duane Samuel            New Haven  CT         195   31     8 M 30-39        35:08    8:47/M
      37    Prianka Patel           New Haven  CT          52   26     2 F 20-29        35:18    8:50/M
      38    Ann Tramontana          New Haven  CT          99   54     1 F 50-59        35:33    8:53/M
      39    Natan Baumann           Cheshire  CT           49   61     1 M 60-69        35:38    8:55/M
      40    Laura Raymond           Harrisville  RI        23   21     3 F 20-29        35:57    8:59/M
      41    Robert Marum            Simsbury  CT           71   66     2 M 60-69        36:17    9:04/M
      42    Dawn Clark              Hamden  CT              2   27     4 F 20-29        36:28    9:07/M
      43    Karl Salvati            North Haven  CT        33   54     9 M 50-59        36:34    9:09/M
      44    Cody Greene             New Haven  CT         173   25     7 M 20-29        36:49    9:12/M
      45    Chris Romeo             Cheshire  CT          180   11     1 M  1-12        37:00    9:15/M
      46    William Gagnon          Old Saybrook  CT      120   70     1 M 70-79        37:03    9:16/M
      47    Kristine Klarman        Branford  CT          127   44     1 F 40-49        37:14    9:19/M
      48    Barrett True            Windsor  CT            15   70     2 M 70-79        38:15    9:34/M
      49    Erin Begg               Newtown  CT           200   12     1 F  1-12        39:19    9:50/M
      50    Bill Begg               Newtown  CT           199   43     8 M 40-49        39:20    9:50/M
      51    Joseph Raymond          Harrisville  RI        22   52    10 M 50-59        39:30    9:53/M
      52    Jim Rooney              Bethany  CT            27   49     9 M 40-49        40:25   10:06/M
      53    Judith Serlin           Springfield  VA       169   26     5 F 20-29        41:29   10:22/M
      54    Andrew Krause           New York  NY           35   28     8 M 20-29        41:31   10:23/M
      55    Erica Helms             New York  NY           36   29     6 F 20-29        41:32   10:23/M
      56    Natalie Adsuar          New Haven  CT          89   31     2 F 30-39        41:38   10:25/M
      57    Deirdre Brown           Trumbull  ct          197   44     2 F 40-49        41:58   10:30/M
      58    Sean Croteau            Andover  MA            82   30     9 M 30-39        42:08   10:32/M
      59    Kristin Belmonte        Poughkeepsie  NY       81   31     3 F 30-39        42:08   10:32/M
      60    Michael Sobel           New York  NY           30   40    10 M 40-49        42:17   10:34/M
      61    Vivian Sobel            New York  NY           31   33     4 F 30-39        42:18   10:35/M
      62    Joshua Haller           New Haven  CT         118   31    10 M 30-39        42:33   10:38/M
      63    Gary Haller             New Haven  CT         117   65     3 M 60-69        42:33   10:38/M
      64    Kinga Hyatt             Wesport  CT            83   33     5 F 30-39        42:38   10:40/M
      65    Henry Rusinek           Great Neck  NY          1   60     4 M 60-69        44:01   11:00/M
      66    Chris Omeltchenko       Great Neck  NY        174   48    11 M 40-49        44:01   11:00/M
      67    Patty Carton            Stratford  CT          85   68     1 F 60-69        45:41   11:25/M
      68    Herman Bershtein        Hamden  CT             43   81     1 M 80-99        51:02   12:46/M
      69    Malwin Davila           New Haven  CT         165   31    11 M 30-39        51:07   12:47/M
      70    Salek Zeligman          Brooklyn  NY          112   60     5 M 60-69        51:12   12:48/M
      71    Esther Karasek          Teaneck  NJ            67   41     3 F 40-49        51:36   12:54/M
      72    Arnold Adams            New Haven  CT         143   23     9 M 20-29        51:57   12:59/M
      73    Luis Cotto              Hartford  CT          124   39    12 M 30-39        52:15   13:04/M
      74    Mercedes Soto           New Haven  CT          17   39     6 F 30-39        52:15   13:04/M
      75    Ke'John Ervin           New Haven  CT         148   13     3 M 13-19        54:08   13:32/M
      76    George Whitney          Orange  CT             84   88     2 M 80-99        54:32   13:38/M
      77    Dora Wecler             Edgewater  NJ          69   58     2 F 50-59      1:07:12   16:48/M
      78    Henry Malinowski        Edgewater  NJ          70   58    11 M 50-59      1:07:12   16:48/M
      79    Victor Bekker           Forest Hills Garden   186   63     6 M 60-69      1:07:12   16:48/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Eliza Halsey New Haven CT

28

27

33:23

8:21/M

 
Top

Women 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Begg Newtown CT

12

49

39:19

9:50/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephanie Sheehan New Haven CT

29

28

33:36

8:24/M

2

Prianka Patel New Haven CT

26

37

35:18

8:50/M

3

Laura Raymond Harrisville RI

21

40

35:57

8:59/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karyn Le Hur New Haven CT

36

32

34:47

8:42/M

2

Natalie Adsuar New Haven CT

31

56

41:38

10:25/M

3

Kristin Belmonte Poughkeepsie NY

31

59

42:08

10:32/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristine Klarman Branford CT

44

47

37:14

9:19/M

2

Deirdre Brown Trumbull ct

44

57

41:58

10:30/M

3

Esther Karasek Teaneck NJ

41

71

51:36

12:54/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ann Tramontana New Haven CT

54

38

35:33

8:53/M

2

Dora Wecler Edgewater NJ

58

77

1:07:12

16:48/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patty Carton Stratford CT

68

67

45:41

11:25/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Vigil New Haven CT

28

1

22:23

5:36/M

 
Top

Men 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Romeo Cheshire CT

11

45

37:00

9:15/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cory Loftis Branford CT

17

2

22:35

5:39/M

2

Cody Caron Portland CT

15

10

27:28

6:52/M

3

Ke'John Ervin New Haven CT

13

75

54:08

13:32/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Milone Ozone Park NY

26

16

29:29

7:22/M

2

Ty'Shaun Bell Hamden CT

24

17

30:34

7:39/M

3

Adam Schatz Mapleville RI

23

22

32:03

8:01/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Fidler West Haven CT

36

9

27:27

6:52/M

2

Esteban Sequera Milford CT

34

12

28:05

7:01/M

3

Che Dawson New Haven CT

32

18

30:37

7:39/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Harvey Killingworth CT

43

3

25:22

6:21/M

2

Mark Thompson Mamaroneck NY

44

4

26:28

6:37/M

3

Gary Du Bois Milford CT

49

5

26:43

6:41/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John McCarthy Branford CT

53

6

26:49

6:42/M

2

Emad Haerizadeh Orange CT

54

7

27:11

6:48/M

3

Neal Slobin Old Saybrook CT

51

11

27:46

6:57/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Natan Baumann Cheshire CT

61

39

35:38

8:55/M

2

Robert Marum Simsbury CT

66

41

36:17

9:04/M

3

Gary Haller New Haven CT

65

63

42:33

10:38/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

William Gagnon Old Saybrook CT

70

46

37:03

9:16/M

2

Barrett True Windsor CT

70

48

38:15

9:34/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

81

68

51:02

12:46/M

2

George Whitney Orange CT

88

76

54:32

13:38/M


Kids Fun Run

Overall Finish List


HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Darnell Lucky           New Haven  CT         149    9 ***** M  0-99        06:35    9:24/M
       2    Alexandra McKenzie      Huntington  NY        264   6  ***** F  0-99        07:20   10:29/M
       3    Bruno Sequera           Milford  CT           107    4     1 M  0-99        09:40   13:49/M
       4    Nicholas Gonzalez       Milford  CT           187   3      2 M  0-99        09:42   13:51/M
       5    Victor Torres           New Haven  CT         163    9     3 M  0-99        11:03   15:47/M
       6    Joseph Torres           New Haven  CT         162    9     4 M  0-99        11:50   16:54/M
       7    Merlin Gogdin           New York  NY          181   2      5 M  0-99        13:47   19:41/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com