HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

EBAC Fall Challenge
New London, CT - 4.75 Miles

November 10, 2007

Timing & Results by:
SNERRO


Wind with sun and cold, except in the Pilot House at Ocean Beach where the heat, chowder and beer flowed.  Zachary Echard and Jeanne Lucey flowed to the finish ahead of their respective divisions.

Overall Finish List
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Zachary Eckard          Canterbury  CT        304   17     1 M 13-19      25:14.0    5:19/M
       2    Jeff Wadecki            Ledyard  CT           294   24     1 M  0- 0      26:01.0    5:29/M
       3    Chris Kane              Waterford             267   39     1 M 30-39      26:10.0    5:31/M
       4    John Babcock            Niantic  CT           293   20     2 M  0- 0      26:33.0    5:35/M
       5    Joe Haidul              Glastonbury  CT       295   23     3 M  0- 0      27:13.0    5:44/M
       6    John Quatroche          Salem  CT             325   18     2 M 13-19      27:53.0    5:52/M
       7    Jim Doherty             Stonington  CT        345   53     1 M 50-59      28:19.0    5:58/M
       8    Joe Banas               Norwich  CT           308   50     2 M 50-59      28:23.0    5:59/M
       9    William Lunn            Mystic  CT            236   33     2 M 30-39      28:26.0    5:59/M
      10    Randy Evans             Lisbon  CT            355   17     3 M 13-19      28:38.0    6:02/M
      11    Matthew Edwards         North Stonington  C   316   17     4 M 13-19      28:50.0    6:04/M
      12    Jonathan Buckingham     Old Lyme  CT          314   23     4 M  0- 0      28:52.0    6:05/M
      13    Andrew Orum             Lisbon  CT            354   18     5 M 13-19      28:59.0    6:06/M
      14    Phillip Loiselle        Colchester  CT        234   28     5 M  0- 0      28:59.0    6:06/M
      15    Bobby Clark             Mystic  CT            203   51     3 M 50-59      29:07.0    6:08/M
      16    Leszek Wojciechowski    Gales Ferry  CT       274   43     1 M 40-49      29:25.0    6:12/M
      17    John Hadcock            East Lyme  CT         284   49     2 M 40-49      29:42.0    6:15/M
      18    Eddie Eckard            Canterbury  CT        216   42     3 M 40-49      29:59.0    6:19/M
      19    Peter Dibiaso           Colchester  CT        272   41     4 M 40-49      30:08.0    6:21/M
      20    Greg Sugar              Pawcatuck  CT         317   16     6 M 13-19      30:13.0    6:22/M
      21    Matt Smith              East Lyme  CT         278   39     3 M 30-39      30:31.0    6:25/M
      22    Walt Smolenski          Colchester  CT        305   51     4 M 50-59      30:33.0    6:26/M
      23    Harold Haugeto          Gales Ferry  CT       228   32     4 M 30-39      30:36.0    6:27/M
      24    Jeanne Lucey            Old Lyme  CT          300   43     1 F 40-49      30:40.0    6:27/M
      25    Brennan Downes          Stonington  CT        303   29     6 M  0- 0      31:12.0    6:34/M
      26    Michael Fusaro          Norwich  CT           219   41     5 M 40-49      31:19.0    6:36/M
      27    Brian Lundie            Gales Ferry  CT       235   53     5 M 50-59      31:21.0    6:36/M
      28    Nicholas Godlewski      Groton  CT            222   25     7 M  0- 0      31:22.0    6:36/M
      29    John Trahan             Mystic  CT            331   51     6 M 50-59      31:23.0    6:36/M
      30    Richard England         East Lyme  CT         275   53     7 M 50-59      31:28.0    6:37/M
      31    Dave Jacobs             Niantic  CT           230   62     1 M 60-69      31:32.0    6:38/M
      32    Rich Rice               Uncasville  CT        333   47     6 M 40-49      32:25.0    6:49/M
      33    Gary Deal               Oakdale  CT           210   49     7 M 40-49      32:31.0    6:51/M
      34    Josh Harwell            Mystic  CT            227   34     5 M 30-39      32:34.0    6:51/M
      35    Steve Turner            Mystic  CT            327   41     8 M 40-49      32:35.0    6:52/M
      36    Rob Dahmer              Oakdale  CT           257   41     9 M 40-49      32:36.0    6:52/M
      37    Alan Hall               Mystic  CT            226   51     8 M 50-59      32:37.0    6:52/M
      38    John Lamatina           Stonington  CT        288   57     9 M 50-59      32:42.0    6:53/M
      39    Darcy Jacobitz          New London  CT        292   35     6 M 30-39      32:49.0    6:55/M
      40    Nicholas Novakowski     Groton  CT            242   26     8 M  0- 0      32:51.0    6:55/M
      41    Paul Andruskiewicz      Preston  CT           196   48    10 M 40-49      32:52.0    6:55/M
      42    Greg Gulla              Westerly  RI          264   43    11 M 40-49      32:59.0    6:57/M
      43    Mark Henson             Quaker Hill  CT       276   34     7 M 30-39      33:06.0    6:58/M
      44    Ken Conforto            Essex                 302   60     2 M 60-69      33:08.0    6:59/M
      45    Joe Gioia               Ledyard  CT           277   52    10 M 50-59      33:12.0    6:59/M
      46    Ken Wadecki             Uncasville  CT        254   54    11 M 50-59      33:32.0    7:04/M
      47    Guy Pulino              Moodus  CT            330   62     3 M 60-69      33:33.0    7:04/M
      48    Addy Danaher            Mystic  CT            328   27     1 F 20-29      33:36.0    7:04/M
      49    Kenny Dolce             Groton  CT            213   19     7 M 13-19      33:41.0    7:05/M
      50    Brandy Leclair          Groton  CT            232   13     1 F 13-19      33:45.0    7:06/M
      51    Matthew Wilson          Groton  CT            347   25     9 M  0- 0      33:58.0    7:09/M
      52    Moshen Safari           Groton  CT            246   56    12 M 50-59      34:04.0    7:10/M
      53    Roger Hill              Salem  CT             290   48    12 M 40-49      34:13.0    7:12/M
      54    Stewart Dunsmore        Groton  CT            215   28    10 M  0- 0      34:20.0    7:14/M
      55    Connor Gralton          Gales Ferry  CT       224    9     1 M  1-12      34:27.0    7:15/M
      56    Valerie Barnett         Gales Ferry  CT       349   37     1 F 30-39      34:28.0    7:15/M
      57    Way Hedding             Niantic  CT           229   58    13 M 50-59      34:34.0    7:17/M
      58    Mauel Duval             New London  CT        291   41    13 M 40-49      34:38.0    7:17/M
      59    Basil Polsonetti        Gales Ferry  CT       341   14     8 M 13-19      34:41.0    7:18/M
      60    Donald Weller           Niantic  CT           289   54    14 M 50-59      34:42.0    7:18/M
      61    Eric Laettner           Oakdale  CT           260   37     8 M 30-39      34:46.0    7:19/M
      62    Mark Berry              Mystic  CT            269   46    14 M 40-49      34:55.0    7:21/M
      63    Brian Malhoit           Stonington  CT        237   51    15 M 50-59      35:05.0    7:23/M
      64    Mark Sugar              Pawcatuck  CT         318   49    15 M 40-49      35:12.0    7:25/M
      65    Bryan Buckingham        Old Lyme  CT          315   15     9 M 13-19      35:17.0    7:26/M
      66    Ama Amoah               Westerly  RI          270   35     2 F 30-39      35:21.0    7:27/M
      67    Pat Swim                Groton  CT            321   53     1 F 50-59      35:27.0    7:28/M
      68    Jim Wolfley             Waterford             256   40    16 M 40-49      35:30.0    7:28/M
      69    Paul Collette           Pawcatuck  CT         206   51    16 M 50-59      35:31.0    7:29/M
      70    Eusevio Quinones        Groton  CT            244   41    17 M 40-49      35:32.0    7:29/M
      71    Christopher Storer      Waterford             282   56    17 M 50-59      35:33.0    7:29/M
      72    Charles Underhill       East Greenwich  RI    250   50    18 M 50-59      35:47.0    7:32/M
      73    Lisa Rodman             New London  CT        332   26     2 F 20-29      35:54.0    7:33/M
      74    Ted Phillips            Niantic  CT           311   66     4 M 60-69      35:57.0    7:34/M
      75    Laurence Potter         Waterford             243   49    18 M 40-49      36:05.0    7:36/M
      76    Mark Chartier           Baltic  CT            202   37     9 M 30-39      36:06.0    7:36/M
      77    Jenny Brown             Westerly  RI          265   28     3 F 20-29      36:22.0    7:39/M
      78    Brian Andstrom          Plainfield  CT        198   51    19 M 50-59      36:36.0    7:42/M
      79    Barb Goodrich           New London  CT        340   53     2 F 50-59      36:49.0    7:45/M
      80    Angela Ison             Stonington  CT        319   38     3 F 30-39      36:53.0    7:46/M
      81    Karen G. Short          New London  CT        287   47     2 F 40-49      36:58.0    7:47/M
      82    Carrie Wager            New London  CT        285   35     4 F 30-39      36:59.0    7:47/M
      83    Gerald Ricketson        Waterford             348   39    10 M 30-39      37:00.0    7:47/M
      84    Spring Cole             Dayville  CT          205   42     3 F 40-49      37:03.0    7:48/M
      85    Melanie Diamanti        Pawcatuck  CT         273   34     5 F 30-39      37:09.0    7:49/M
      86    Carol Rose              Ledyard  CT           283   41     4 F 40-49      37:11.0    7:50/M
      87    Luke Varanko            Groton  CT            251   49    19 M 40-49      37:24.0    7:52/M
      88    Nels Hanson             Waterford             286   33    11 M 30-39      37:27.0    7:53/M
      89    Clem McGrath            Colchester  CT        266   68     5 M 60-69      37:37.0    7:55/M
      90    Bob Gralton             Gales Ferry  CT       225   40    20 M 40-49      37:39.0    7:56/M
      91    Edward Lewis            Groton  CT            326   54    20 M 50-59      37:51.0    7:58/M
      92    Susan Berlam            Pawcatuck  CT         279   47     5 F 40-49      38:22.0    8:05/M
      93    Lewis Mostowy           Groton  CT            241   48    21 M 40-49      38:43.0    8:09/M
      94    Norman Diggs            Gales Ferry  CT       352   45    22 M 40-49      38:48.0    8:10/M
      95    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT        214   64     6 M 60-69      38:57.0    8:12/M
      96    Ronald Gale             Norwich  CT           220   71     1 M 70-99      39:14.0    8:16/M
      97    Carol Ann Gray          Pawcatuck  CT         324   38     6 F 30-39      39:15.0    8:16/M
      98    Leslie Book             Gales Ferry  CT       299   37     7 F 30-39      39:19.0    8:17/M
      99    Peter Dlubac            Clinton  CT           212   56    21 M 50-59      39:20.0    8:17/M
     100    Danielle Godin          Oakdale  CT           342   27     4 F 20-29      39:21.0    8:17/M

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Sandy Collins           Wauregan  CT          309   52     3 F 50-59      39:41.0    8:21/M
     102    Richard Conant          Mystic  CT            208   52    22 M 50-59      39:44.0    8:22/M
     103    David Lucey             Old Lyme  CT          301   43    23 M 40-49      39:47.0    8:23/M
     104    Patrick Nyangani        Groton  CT            356   28    11 M  0- 0      39:48.0    8:23/M
     105    Kevin Groth             Groton  CT            313   26    12 M  0- 0      40:18.0    8:29/M
     106    Jim McKinney            Foxboro  MA           240   51    23 M 50-59      40:24.0    8:30/M
     107    Tom Swim                Groton  CT            322   62     7 M 60-69      40:32.0    8:32/M
     108    Peter McDeuitt          Willimantic  CT       238   44    24 M 40-49      40:48.0    8:35/M
     109    James Campbell          Waterford             201   46    25 M 40-49      40:49.0    8:36/M
     110    Richard McDonald        Niantic  CT           239   66     8 M 60-69      41:04.0    8:39/M
     111    Paul Berlam             Pawcatuck  CT         339   48    26 M 40-49      41:20.0    8:42/M
     112    Joshua Ainscough        Mystic  CT            195   30    12 M 30-39      41:24.0    8:43/M
     113    Andrea Davis            Charlestown  RI       209   52     4 F 50-59      41:31.0    8:44/M
     114    Dan Bennett             Colchester  CT        335   42    27 M 40-49      41:36.0    8:45/M
     115    David Sorensen          LISBON  CT            247   47    28 M 40-49      41:38.0    8:46/M
     116    Rick Szepkouski         Waterford  CT         249   55    24 M 50-59      41:47.0    8:48/M
     117    Bill Beglau             Groton  CT            258   43    29 M 40-49      41:50.0    8:48/M
     118    George Gillespie        Coventry  CT          221   65     9 M 60-69      42:03.0    8:51/M
     119    Jennifer Bennett        Colchester  CT        336   38     8 F 30-39      42:04.0    8:51/M
     120    Michael Brannan         Ledyard  CT           344   14    10 M 13-19      42:06.0    8:52/M
     121    Joseph Haggan           Waterford             334   41    30 M 40-49      42:07.0    8:52/M
     122    Peter Colonis           Waterford  CT         207   66    10 M 60-69      42:12.0    8:53/M
     123    Larry Bradsford         Norwich  CT           353   52    25 M 50-59      42:13.0    8:53/M
     124    Louis Diamanti          Pawcatuck  CT         338   43    31 M 40-49      42:15.0    8:54/M
     125    Bruce Grisafe           Salem  CT             346   54    26 M 50-59      42:16.0    8:54/M
     126    Suzanne Podurgiel       Groton  CT            320   38     9 F 30-39      42:18.0    8:54/M
     127    Christine Picklo        Niantic  CT           329   52     5 F 50-59      42:18.0    8:54/M
     128    Valerie Volpe Criste    Gales Ferry  CT       253   29     5 F 20-29      42:32.0    8:57/M
     129    Carol Myers             New London  CT        350   32    10 F 30-39      42:34.0    8:58/M
     130    Sara Blechinger         New London  CT        280   29     6 F 20-29      42:37.0    8:58/M
     131    Charlie Rose            Ledyard  CT           312   11     2 M  1-12      43:03.0    9:04/M
     132    Tammy Jones             Groton  CT            231   41     6 F 40-49      43:06.0    9:04/M
     133    Charlie Fenick          Niantic  CT           218   66    11 M 60-69      43:28.0    9:09/M
     134    Patricia Phillips       Niantic  CT           310   60     1 F 60-69      43:31.0    9:10/M
     135    Michaleen Haeseler      Canterbury  CT        296   61     2 F 60-69      43:48.0    9:13/M
     136    Pamela Norberg          Richmond  RI          281   35    11 F 30-39      44:18.0    9:20/M
     137    John Therioi            Groton  CT            261   36    13 M 30-39      44:35.0    9:23/M
     138    Rebecca Foss            Tolland  CT           337   36    12 F 30-39      44:41.0    9:24/M
     139    Adam Sprecace           New London  CT        248   37    14 M 30-39      45:54.0    9:40/M
     140    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT        199   53     6 F 50-59      46:05.0    9:42/M
     141    Robert Lohmann          North Stonington  C   233   63    12 M 60-69      46:41.0    9:50/M
     142    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT            197   43     7 F 40-49      47:04.0    9:55/M
     143    Bernie Murray           Waterford             343   72     2 M 70-99      47:25.0    9:59/M
     144    Mario McGill            Groton  CT            307   28    13 M  0- 0      47:51.0   10:04/M
     145    Kristen Traini          Lisbon  CT            298   36    13 F 30-39      49:16.0   10:22/M
     146    Eric Traini             Lisbon  CT            297   40    32 M 40-49      49:17.0   10:23/M
     147    Tim Capazzi             New London  CT        306   32    15 M 30-39      50:35.0   10:39/M
     148    Salvinu Vella           Gales Ferry  CT       252   63    13 M 60-69      50:54.0   10:43/M
     149    Carol Chochesobrien     Wakefield  RI         351   53     7 F 50-59      51:22.0   10:49/M
     150    Peter Demarco, Jr.      New London  CT        211   57    27 M 50-59      51:39.0   10:52/M
     151    Eddie Root              Old Saybrook  CT      245   61    14 M 60-69      53:19.0   11:13/M
     152    Taryn Brogan            Manchester  CT        323   14     2 F 13-19      54:05.0   11:23/M
     153    Tracy Clark             Groton  CT            204   34    14 F 30-39      55:10.0   11:37/M
     154    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT       268   43     8 F 40-49    1:09:59.0   14:44/M


------------------------------------------------------------------------



EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race

Age Group Results

November 10, 2007
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
------------------------------------------------------------------------

Men: 0- 0 1-12 13-19 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female 13 to 19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brandy Leclair          Groton  CT          13       50      33:45.0    7:06/M
       2    Taryn Brogan            Manchester  CT      14      152      54:05.0   11:23/M
Top


Female 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Addy Danaher            Mystic  CT          27       48      33:36.0    7:04/M
       2    Lisa Rodman             New London  CT      26       73      35:54.0    7:33/M
       3    Jenny Brown             Westerly  RI        28       77      36:22.0    7:39/M
       4    Danielle Godin          Oakdale  CT         27      100      39:21.0    8:17/M
       5    Valerie Volpe Criste    Gales Ferry  CT     29      128      42:32.0    8:57/M
       6    Sara Blechinger         New London  CT      29      130      42:37.0    8:58/M
Top


Female 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Valerie Barnett         Gales Ferry  CT     37       56      34:28.0    7:15/M
       2    Ama Amoah               Westerly  RI        35       66      35:21.0    7:27/M
       3    Angela Ison             Stonington  CT      38       80      36:53.0    7:46/M
       4    Carrie Wager            New London  CT      35       82      36:59.0    7:47/M
       5    Melanie Diamanti        Pawcatuck  CT       34       85      37:09.0    7:49/M
       6    Carol Ann Gray          Pawcatuck  CT       38       97      39:15.0    8:16/M
       7    Leslie Book             Gales Ferry  CT     37       98      39:19.0    8:17/M
       8    Jennifer Bennett        Colchester  CT      38      119      42:04.0    8:51/M
       9    Suzanne Podurgiel       Groton  CT          38      126      42:18.0    8:54/M
      10    Carol Myers             New London  CT      32      129      42:34.0    8:58/M
      11    Pamela Norberg          Richmond  RI        35      136      44:18.0    9:20/M
      12    Rebecca Foss            Tolland  CT         36      138      44:41.0    9:24/M
      13    Kristen Traini          Lisbon  CT          36      145      49:16.0   10:22/M
      14    Tracy Clark             Groton  CT          34      153      55:10.0   11:37/M
Top


Female 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeanne Lucey            Old Lyme  CT        43       24      30:40.0    6:27/M
       2    Karen G. Short          New London  CT      47       81      36:58.0    7:47/M
       3    Spring Cole             Dayville  CT        42       84      37:03.0    7:48/M
       4    Carol Rose              Ledyard  CT         41       86      37:11.0    7:50/M
       5    Susan Berlam            Pawcatuck  CT       47       92      38:22.0    8:05/M
       6    Tammy Jones             Groton  CT          41      132      43:06.0    9:04/M
       7    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT          43      142      47:04.0    9:55/M
       8    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT     43      154    1:09:59.0   14:44/M
Top


Female 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Pat Swim                Groton  CT          53       67      35:27.0    7:28/M
       2    Barb Goodrich           New London  CT      53       79      36:49.0    7:45/M
       3    Sandy Collins           Wauregan  CT        52      101      39:41.0    8:21/M
       4    Andrea Davis            Charlestown  RI     52      113      41:31.0    8:44/M
       5    Christine Picklo        Niantic  CT         52      127      42:18.0    8:54/M
       6    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      53      140      46:05.0    9:42/M
       7    Carol Chochesobrien     Wakefield  RI       53      149      51:22.0   10:49/M
Top


Female 60 to 69


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Patricia Phillips       Niantic  CT         60      134      43:31.0    9:10/M
       2    Michaleen Haeseler      Canterbury  CT      61      135      43:48.0    9:13/M
Top


Men Under 13


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Connor Gralton          Gales Ferry  CT      9       55      34:27.0    7:15/M
       2    Charlie Rose            Ledyard  CT         11      131      43:03.0    9:04/M
Top


Men 13-19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Zachary Eckard          Canterbury  CT      17        1      25:14.0    5:19/M
       2    John Quatroche          Salem  CT           18        6      27:53.0    5:52/M
       3    Randy Evans             Lisbon  CT          17       10      28:38.0    6:02/M
       4    Matthew Edwards         North Stonington  C 17       11      28:50.0    6:04/M
       5    Andrew Orum             Lisbon  CT          18       13      28:59.0    6:06/M
       6    Greg Sugar              Pawcatuck  CT       16       20      30:13.0    6:22/M
       7    Kenny Dolce             Groton  CT          19       49      33:41.0    7:05/M
       8    Basil Polsonetti        Gales Ferry  CT     14       59      34:41.0    7:18/M
       9    Bryan Buckingham        Old Lyme  CT        15       65      35:17.0    7:26/M
      10    Michael Brannan         Ledyard  CT         14      120      42:06.0    8:52/M
Top





    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeff Wadecki            Ledyard  CT         24        2      26:01.0    5:29/M
       2    John Babcock            Niantic  CT         20        4      26:33.0    5:35/M
       3    Joe Haidul              Glastonbury  CT     23        5      27:13.0    5:44/M
       4    Jonathan Buckingham     Old Lyme  CT        23       12      28:52.0    6:05/M
       5    Phillip Loiselle        Colchester  CT      28       14      28:59.0    6:06/M
       6    Brennan Downes          Stonington  CT      29       25      31:12.0    6:34/M
       7    Nicholas Godlewski      Groton  CT          25       28      31:22.0    6:36/M
       8    Nicholas Novakowski     Groton  CT          26       40      32:51.0    6:55/M
       9    Matthew Wilson          Groton  CT          25       51      33:58.0    7:09/M
      10    Stewart Dunsmore        Groton  CT          28       54      34:20.0    7:14/M
      11    Patrick Nyangani        Groton  CT          28      104      39:48.0    8:23/M
      12    Kevin Groth             Groton  CT          26      105      40:18.0    8:29/M
      13    Mario McGill            Groton  CT          28      144      47:51.0   10:04/M
Top


Men 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Kane              Waterford           39        3      26:10.0    5:31/M
       2    William Lunn            Mystic  CT          33        9      28:26.0    5:59/M
       3    Matt Smith              East Lyme  CT       39       21      30:31.0    6:25/M
       4    Harold Haugeto          Gales Ferry  CT     32       23      30:36.0    6:27/M
       5    Josh Harwell            Mystic  CT          34       34      32:34.0    6:51/M
       6    Darcy Jacobitz          New London  CT      35       39      32:49.0    6:55/M
       7    Mark Henson             Quaker Hill  CT     34       43      33:06.0    6:58/M
       8    Eric Laettner           Oakdale  CT         37       61      34:46.0    7:19/M
       9    Mark Chartier           Baltic  CT          37       76      36:06.0    7:36/M
      10    Gerald Ricketson        Waterford           39       83      37:00.0    7:47/M
      11    Nels Hanson             Waterford           33       88      37:27.0    7:53/M
      12    Joshua Ainscough        Mystic  CT          30      112      41:24.0    8:43/M
      13    John Therioi            Groton  CT          36      137      44:35.0    9:23/M
      14    Adam Sprecace           New London  CT      37      139      45:54.0    9:40/M
      15    Tim Capazzi             New London  CT      32      147      50:35.0   10:39/M
Top


Men 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Leszek Wojciechowski    Gales Ferry  CT     43       16      29:25.0    6:12/M
       2    John Hadcock            East Lyme  CT       49       17      29:42.0    6:15/M
       3    Eddie Eckard            Canterbury  CT      42       18      29:59.0    6:19/M
       4    Peter Dibiaso           Colchester  CT      41       19      30:08.0    6:21/M
       5    Michael Fusaro          Norwich  CT         41       26      31:19.0    6:36/M
       6    Rich Rice               Uncasville  CT      47       32      32:25.0    6:49/M
       7    Gary Deal               Oakdale  CT         49       33      32:31.0    6:51/M
       8    Steve Turner            Mystic  CT          41       35      32:35.0    6:52/M
       9    Rob Dahmer              Oakdale  CT         41       36      32:36.0    6:52/M
      10    Paul Andruskiewicz      Preston  CT         48       41      32:52.0    6:55/M
      11    Greg Gulla              Westerly  RI        43       42      32:59.0    6:57/M
      12    Roger Hill              Salem  CT           48       53      34:13.0    7:12/M
      13    Mauel Duval             New London  CT      41       58      34:38.0    7:17/M
      14    Mark Berry              Mystic  CT          46       62      34:55.0    7:21/M
      15    Mark Sugar              Pawcatuck  CT       49       64      35:12.0    7:25/M
      16    Jim Wolfley             Waterford           40       68      35:30.0    7:28/M
      17    Eusevio Quinones        Groton  CT          41       70      35:32.0    7:29/M
      18    Laurence Potter         Waterford           49       75      36:05.0    7:36/M
      19    Luke Varanko            Groton  CT          49       87      37:24.0    7:52/M
      20    Bob Gralton             Gales Ferry  CT     40       90      37:39.0    7:56/M
      21    Lewis Mostowy           Groton  CT          48       93      38:43.0    8:09/M
      22    Norman Diggs            Gales Ferry  CT     45       94      38:48.0    8:10/M
      23    David Lucey             Old Lyme  CT        43      103      39:47.0    8:23/M
      24    Peter McDeuitt          Willimantic  CT     44      108      40:48.0    8:35/M
      25    James Campbell          Waterford           46      109      40:49.0    8:36/M
      26    Paul Berlam             Pawcatuck  CT       48      111      41:20.0    8:42/M
      27    Dan Bennett             Colchester  CT      42      114      41:36.0    8:45/M
      28    David Sorensen          LISBON  CT          47      115      41:38.0    8:46/M
      29    Bill Beglau             Groton  CT          43      117      41:50.0    8:48/M
      30    Joseph Haggan           Waterford           41      121      42:07.0    8:52/M
      31    Louis Diamanti          Pawcatuck  CT       43      124      42:15.0    8:54/M
      32    Eric Traini             Lisbon  CT          40      146      49:17.0   10:23/M
Top


Men 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jim Doherty             Stonington  CT      53        7      28:19.0    5:58/M
       2    Joe Banas               Norwich  CT         50        8      28:23.0    5:59/M
       3    Bobby Clark             Mystic  CT          51       15      29:07.0    6:08/M
       4    Walt Smolenski          Colchester  CT      51       22      30:33.0    6:26/M
       5    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     53       27      31:21.0    6:36/M
       6    John Trahan             Mystic  CT          51       29      31:23.0    6:36/M
       7    Richard England         East Lyme  CT       53       30      31:28.0    6:37/M
       8    Alan Hall               Mystic  CT          51       37      32:37.0    6:52/M
       9    John Lamatina           Stonington  CT      57       38      32:42.0    6:53/M
      10    Joe Gioia               Ledyard  CT         52       45      33:12.0    6:59/M
      11    Ken Wadecki             Uncasville  CT      54       46      33:32.0    7:04/M
      12    Moshen Safari           Groton  CT          56       52      34:04.0    7:10/M
      13    Way Hedding             Niantic  CT         58       57      34:34.0    7:17/M
      14    Donald Weller           Niantic  CT         54       60      34:42.0    7:18/M
      15    Brian Malhoit           Stonington  CT      51       63      35:05.0    7:23/M
      16    Paul Collette           Pawcatuck  CT       51       69      35:31.0    7:29/M
      17    Christopher Storer      Waterford           56       71      35:33.0    7:29/M
      18    Charles Underhill       East Greenwich  RI  50       72      35:47.0    7:32/M
      19    Brian Andstrom          Plainfield  CT      51       78      36:36.0    7:42/M
      20    Edward Lewis            Groton  CT          54       91      37:51.0    7:58/M
      21    Peter Dlubac            Clinton  CT         56       99      39:20.0    8:17/M
      22    Richard Conant          Mystic  CT          52      102      39:44.0    8:22/M
      23    Jim McKinney            Foxboro  MA         51      106      40:24.0    8:30/M
      24    Rick Szepkouski         Waterford  CT       55      116      41:47.0    8:48/M
      25    Larry Bradsford         Norwich  CT         52      123      42:13.0    8:53/M
      26    Bruce Grisafe           Salem  CT           54      125      42:16.0    8:54/M
      27    Peter Demarco, Jr.      New London  CT      57      150      51:39.0   10:52/M
Top


Male 60 to 69


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         62       31      31:32.0    6:38/M
       2    Ken Conforto            Essex               60       44      33:08.0    6:59/M
       3    Guy Pulino              Moodus  CT          62       47      33:33.0    7:04/M
       4    Ted Phillips            Niantic  CT         66       74      35:57.0    7:34/M
       5    Clem McGrath            Colchester  CT      68       89      37:37.0    7:55/M
       6    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT      64       95      38:57.0    8:12/M
       7    Tom Swim                Groton  CT          62      107      40:32.0    8:32/M
       8    Richard McDonald        Niantic  CT         66      110      41:04.0    8:39/M
       9    George Gillespie        Coventry  CT        65      118      42:03.0    8:51/M
      10    Peter Colonis           Waterford  CT       66      122      42:12.0    8:53/M
      11    Charlie Fenick          Niantic  CT         66      133      43:28.0    9:09/M
      12    Robert Lohmann          North Stonington  C 63      141      46:41.0    9:50/M
      13    Salvinu Vella           Gales Ferry  CT     63      148      50:54.0   10:43/M
      14    Eddie Root              Old Saybrook  CT    61      151      53:19.0   11:13/M
Top


Men Senior


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ronald Gale             Norwich  CT         71       96      39:14.0    8:16/M
       2    Bernie Murray           Waterford           72      143      47:25.0    9:59/M

------------------------------------------------------------------------



Team Summary Report

November 10, 2007
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
------------------------------------------------------------------------




4.75 mi Race



LARGE CORP OPEN MEN


                                         Top  5             ------- Finishers -------
Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*  8*  9*

  1     1 Pfizer Men                        96               3  16  17  21  39  43  88         
       Top  5 Times: 2:28:37.0
        Average Time: 29:43.4

  2     8 EBAC men's Open                  125              14  23  27  28  33                 
       Top  5 Times: 2:34:49.0
        Average Time: 30:57.8



LARGE CORP OPEN WOMEN


                                         Top  5             ------- Finishers -------
Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*  8*  9*

  1     4 Pfizer Foxes                     394              66  80  81  82  85  86  92 127 130
       Top  5 Times: 3:03:20.0
        Average Time: 36:40.0



LARGE CORP MASTER MEN


                                         Top  5             ------- Finishers -------
Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*  8*  9*

  1     3 EBAC Men's Master                179              15  29  37  46  52  57  72         
       Top  5 Times: 2:40:43.0
        Average Time: 32:08.6

  2     2 Pfizer Mens' Master              198              19  30  38  53  58  62  71         
       Top  5 Times: 2:43:09.0
        Average Time: 32:37.8



SMALL COMPANY


                                         Top  5             ------- Finishers -------
Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*  8*  9*

  1    10 proto power                     3 finishers       63  69 106                         
       Top  5 Times:
        Average Time:



MILITARY TEAMS


                                         Top  5             ------- Finishers -------
Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*  8*  9*

  1     6 NSSF Wardroom                   4 finishers       36  61 117 137                     
       Top  5 Times:
        Average Time:



OPEN MASTER MENS


                                         Top  5             ------- Finishers -------
Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*  8*  9*

  1     9 R E D Enterprises               4 finishers       31  44  74  95                     
       Top  5 Times:
        Average Time:



EB INTERDEPARTMENT


                                         Top  5             ------- Finishers -------
Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*  8*  9*

  1     7 D330 Material Mongers           2 finishers       42  77                             
       Top  5 Times:
        Average Time:

  

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com