HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

30th Norwalk Summer Series
Norwalk, CT - 9 Miles

July 28, 2007

Timing & Results by:
Lightfoot Running Club


                     CAFE PASTURE BEACH NORWALK,CT.  
              Weather: Hot. Very Humid, Scorcher. Full Sun.  
  
Place Div/Tot  Name                Age S City            St Time    Pace  
===== ======== =================== === = =============== == ======= ===== 
    1   1/27   George Buchanan      49 M Shelton         CT   53:58  6:00 
    2   1/14   James Hall           23 M Norwalk         CT   57:58  6:27 
    3   2/27   David Furnari        47 M Scarsdale       NY   58:54  6:33 
    4   3/27   Brian Foley          40 M Norwalk         CT   59:27  6:37 
    5   2/14   Timothy Milenkevich  25 M Ansonia         CT   59:32  6:37 
    6   3/14   Jon Scott            27 M Bronx           NY   59:36  6:38 
    7   4/14   Aaron Mitchell       24 M New Haven       CT 1:00:04  6:41 
    8   5/14   Pete Lagos           24 M Bow             NH 1:01:10  6:48 
    9   1/21   Wes Byerly           55 M Ridgefield      CT 1:01:12  6:48 
   10   1/15   Victor Xicohtencatl  35 M Bridgeport      CT 1:01:53  6:53 
   11   6/14   Adam Skrypack        28 M New City        NY 1:02:23  6:56 
   12   4/27   Carl Curran          42 M White Plains    NY 1:03:14  7:02 
   13   7/14   Daniel Campbell      28 M Oakdale         CT 1:03:33  7:04 
   14   2/21   Joseph Vonehr        54 M Southport       CT 1:03:41  7:05 
   15   1/13   Gail Jaques          47 F Rowayton        CT 1:04:05  7:08 
   16   2/13   Kathleen Kilbride    49 F New Canaan      CT 1:04:22  7:10 
   17   2/15   Brian Fidler         36 M West Haven      CT 1:04:48  7:12 
   18   3/15   Gavasker Manayath    36 M Stamford        CT 1:05:11  7:15 
   19   5/27   Sean McCue           47 M Briarcliff Mano NY 1:06:29  7:24 
   20   4/15   Marc Ferland         32 M Greenwich       CT 1:06:43  7:25 
   21   6/27   Evan Lister          44 M Norwalk         CT 1:06:48  7:26 
   22   1/9    Rob Fryer            60 M New Canaan      CT 1:07:23  7:30 
   23   7/27   David Silvia         40 M Wilton          CT 1:08:30  7:37 
   24   3/21   Dave Ulmer           59 M Ridgefield      CT 1:08:33  7:37 
   25   8/14   Jamey Maswick        24 M Scotia          NY 1:09:18  7:42 
   26   4/21   Michael McKay        51 M Stamford        CT 1:09:51  7:46 
   27   8/27   Tom Shrader          46 M Wilton          CT 1:10:16  7:49 
   28   5/21   Art Nager            58 M Norwalk         CT 1:11:18  7:56 
   29   1/18   Perry Moody          37 F Westport        CT 1:11:39  7:58 
   30   9/27   Stephen Russo        46 M Norwalk         CT 1:11:44  7:59 
   31   9/14   Michael Creeth       20 M Wilton          CT 1:12:01  8:01 
   32   5/15   Matt Dembski         36 M Westport        CT 1:12:12  8:02 
   33   2/18   Kate Driscoll        31 F New Haven       CT 1:12:20  8:03 
   34   6/21   Richard Kurtzman     55 M Norwalk         CT 1:12:50  8:06 
   35   3/18   Eileen Rice          33 F Norwalk         CT 1:13:05  8:08 
   36  10/27   Michael D'Angelo     47 M Monroe          CT 1:13:18  8:09 
   37   4/18   Emily Locher         31 F Greenwich       CT 1:13:33  8:11 
   38  10/14   Jason Freitag        27 M Norwalk         CT 1:13:41  8:12 
   39   6/15   Eric Opdyke          35 M Norwalk         CT 1:13:45  8:12 
   40   7/15   James Grabarz        36 M Trumbull        CT 1:13:57  8:13 
   41  11/14   Paul McLaughlin      27 M Wilton          CT 1:14:08  8:15 
   42   7/21   John Widomski        57 M Shelton         CT 1:14:28  8:17 
   43   8/21   Michael Carpenter    50 M Redding         CT 1:14:29  8:17 
   44   9/21   Geoff Steadman       56 M Norwalk         CT 1:14:49  8:19 
   45   1/16   Lindsay McHugh       24 F Darien          CT 1:14:59  8:20 
   46   5/18   Jennifer Ross        37 F Stratford       CT 1:15:08  8:21 
   47   1/1    Ryan Haney           18 M Wilton          CT 1:15:32  8:24 
   48   6/18   Christine Klimek     39 F Norwalk         CT 1:15:54  8:26 
   49  10/21   David Haney          53 M Wilton          CT 1:16:47  8:32 
   50   2/16   Alison Ramsey        24 F Stamford        CT 1:17:02  8:34 
   51  11/27   Nathan Tinker        41 M Norwalk         CT 1:17:04  8:34 
   52   8/15   Chris Kory           39 M Stamford        CT 1:17:21  8:36 
   53   9/15   Kenneth Hill         38 M Oceanside       NY 1:17:24  8:36 
   54  12/14   Tom McLaughlin       23 M Norwalk         CT 1:17:28  8:37 
   55   3/16   Maura Morash         26 F Stamford        CT 1:17:31  8:37 
   56   4/16   Martine Gorevic      27 F Woodside        NY 1:17:50  8:39 
   57  13/14   John Morash          27 M Stamford        CT 1:17:50  8:39 
   58   5/16   Ailene Janeczek      24 F Norwalk         CT 1:17:51  8:39 
   59  12/27   Louie Reyes          48 M Woodside        NY 1:17:58  8:40 
   60  11/21   Ken Ritt             55 M Rowayton        CT 1:18:05  8:41 
   61  10/15   Jim Ross             38 M Stratford       CT 1:18:06  8:41 
   62  11/15   John Trider          37 M Farmington      CT 1:18:13  8:42 
   63  14/14   Christopher Connoll  27 M Port Chester    NY 1:18:21  8:43 
   64  13/27   John Levin           48 M Norwalk         CT 1:18:45  8:45 
   65  14/27   Nicholas Mongiardo   49 M Norwalk         CT 1:18:51  8:46 
   66   2/9    Kaz Oda              64 M Darien          CT 1:18:52  8:46 
   67  12/21   Richard Reposky      53 M Eldensburg      MD 1:18:58  8:47 
   68  15/27   Eric Goulet          44 M Milford         CT 1:19:16  8:49 
   69  16/27   David Hoffman        44 M Rowayton        CT 1:19:43  8:52 
   70  12/15   Brian Cruse          33 M Norwalk         CT 1:20:15  8:55 
   71   6/16   Brigid Sobolewski    25 F Bridgeport      CT 1:20:28  8:57 
   72   3/13   Alicia O'Neil        48 F                 CT 1:20:53  9:00 
   73  17/27   Adel Joobeur         44 M Milford         CT 1:21:53  9:06 
   74   7/18   Kathy Pike           37 F Stamford        CT 1:21:56  9:07 
   75  18/27   Vin Dipalma          47 M Bridgeport      CT 1:22:06  9:08 
   76   7/16   Elizabeth Allison    22 F Charlestown     MA 1:22:33  9:11 
   77  19/27   Mike Tamborrino      49 M Stamford        CT 1:22:43  9:12 
   78   4/13   Orlyna Starr         45 F Norwalk         CT 1:22:46  9:12 
   79   1/6    Luanne Roy           52 F Seymour         CT 1:22:52  9:13 
   80  20/27   Howard Gosenfeld     40 M Hastings On Hud NY 1:23:54  9:20 
   81  13/21   Ken Liebeskind       51 M Westport        CT 1:24:18  9:22 
   82  21/27   John Hoctor          46 M Stratford       CT 1:24:21  9:23 
   83   8/18   Sarah Albertyn       31 F Stamford        CT 1:24:25  9:23 
   84  13/15   Jason Panzer         36 M Fairfield       CT 1:24:28  9:24 
   85   9/18   Mary Obermeier       31 F Croton On Hudso NY 1:24:41  9:25 
   86  10/18   Amelia Farquhar      32 F Yonkers         NY 1:24:41  9:25 
   87  11/18   Jennifer Cippoletti  35 F Darien          CT 1:24:45  9:25 
   88  14/15   Gregory Albertyn     36 M Stamford        CT 1:25:08  9:28 
   89   3/9    Anton Deiters        66 M Ridgefield      CT 1:25:10  9:28 
   90   8/16   Kathryn Moosbrugger  28 F Norwalk         CT 1:25:15  9:29 
   91  14/21   Ray Ditoto           51 M Oxford          CT 1:25:20  9:29 
   92  12/18   Dawn Verrelli        34 F Beacon Falls    CT 1:25:28  9:30 
   93   9/16   Jaime Janda          28 F Fairfield       CT 1:26:04  9:34 
   94  13/18   Alison Hirsch        30 F Darien          CT 1:26:05  9:34 
   95  22/27   Dave Hager           45 M Norwalk         CT 1:26:20  9:36 
   96   5/13   Dawn Bolling         43 F Norwalk         CT 1:26:26  9:37 
   97   6/13   Trish Carroll        48 F Darien          CT 1:26:46  9:39 
   98  15/21   Matt McLaughlin      56 M Wilton          CT 1:26:47  9:39 
   99   7/13   Stacey Schott        40 F Greenwich       CT 1:27:01  9:41 
  100  10/16   Erin Peck            23 F Fairfield       CT 1:27:47  9:46 
  101  16/21   Ken Dolan            57 M Stamford        CT 1:28:39  9:51 
  102  17/21   Jay Elliot           54 M Wilton          CT 1:28:43  9:52 
  103   2/6    Sue Holden           53 F Stamford        CT 1:29:22  9:56 
  104   8/13   Liz Stafford         41 F Norwalk         CT 1:29:23  9:56 
  105   9/13   Dierdre Brown        44 F Trumbull        CT 1:30:02 10:01 
  106  10/13   Florene Nichols      47 F Stratford       CT 1:30:24 10:03 
  107  11/13   Cynthia Loynd        47 F Stratford       CT 1:30:52 10:06 
  108   4/9    Sean Fogarty         65 M Stamford        CT 1:31:01 10:07 
  109  12/13   Christine Glenn      45 F Oxford          CT 1:31:16 10:09 
  110  11/16   Laurie Anglin        26 F Boston          MA 1:32:05 10:14 
  111   5/9    Robert McKean        64 M Ridgefield      CT 1:32:26 10:17 
  112  14/18   Anita Kohli-Pamnani  32 F Norwalk         CT 1:33:08 10:21 
  113  18/21   John Bailey          53 M Riverside       CT 1:33:39 10:25 
  114   3/6    Mary Hayes           59 F Ridgefield      CT 1:33:56 10:27 
  115   4/6    Karen Jones          51 F Wilton          CT 1:34:26 10:30 
  116  12/16   Heather Herman       24 F Pennsauken      NJ 1:34:32 10:31 
  117  15/15   Todd Hutchison       37 M Fairfield       CT 1:34:49 10:33 
  118  15/18   Aimee Jetti          34 F Ridgefield      CT 1:35:02 10:34 
  119   5/6    Marilyn Biedrycki    51 F Milford         CT 1:35:05 10:34 
  120  13/16   Erin Morris          29 F Ridgefield      CT 1:35:16 10:36 
  121  14/16   Julie Long           26 F Fairfield       CT 1:35:59 10:40 
  122   6/9    Arthur Wernicke      64 M Norwalk         CT 1:36:08 10:41 
  123  16/18   Peggy McGuinness     30 F New York        NY 1:36:29 10:44 
  124  17/18   Jennifer Gerwein     30 F Milford         CT 1:36:56 10:47 
  125   7/9    Rudy Funke           62 M Riverside       CT 1:37:38 10:51 
  126  18/18   Angela Hill          34 F Stamford        CT 1:37:42 10:52 
  127  19/21   Roman Sterzyeki      58 M Madison         CT 1:38:51 10:59 
  128  23/27   Chris Lee            46 M Fairfield       CT 1:40:27 11:10 
  129  24/27   Nick Theoklitos      45 M Norwalk         CT 1:40:52 11:13 
  130  25/27   Thomas Rich          43 M Stratford       CT 1:41:00 11:14 
  131  15/16   Ellen De Moll        19 F Wilton          CT 1:42:10 11:22 
  132  13/13   Paulette Christie    49 F Danbury         CT 1:42:11 11:22 
  133   6/6    Barbara Kowal        54 F North Haven     CT 1:42:30 11:24 
  134  20/21   Stephen Simonson     57 M North Haven     CT 1:42:30 11:24 
  135   1/1    Kay Anderson         63 F Norwalk         CT 1:42:40 11:25 
  136   8/9    Daniel Stepanek      62 M New Canaan      CT 1:42:49 11:26 
  137   1/1    Lindsey Russo        14 F Norwalk         CT 1:49:03 12:07 
  138  21/21   David Urban          50 M Stratford       CT 1:50:43 12:19 
  139  16/16   Elizabeth Locher     23 F Stamford        CT 1:52:01 12:27 
  140  26/27   William Bennet       46 M Bridgeport      CT 1:52:02 12:27 
  141  27/27   Chris Quinn          48 M Stamford        CT 1:55:02 12:47 
  142   9/9    Tom Hartch           65 M Greenwich       CT 2:02:43 13:39 
  143   1/1    Joe Handelman        77 M Katonah         NY 2:08:40 14:18 

 

                   ********** AWARDS LIST **************
                ********** MALE OVERALL WINNER ***********
    1 George Buchanan      49 Shelton         CT   53:58 
               ********** FEMALE OVERALL WINNER ***********
    1 Gail Jaques          47 Rowayton        CT 1:04:05 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 14
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
    1   137 Lindsey Russo        14 NORWALK            CT 1:49:03 
                         MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1    47 Ryan Haney           18 Wilton             CT 1:15:32 
                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1   131 Ellen De Moll        19 Wilton             CT 1:42:10 
                         MALE AGE GROUP:  20 - 29
    1     2 James Hall           23 Norwalk            CT   57:58 
    2     5 Timothy Milenkevich  25 ANSONIA            CT   59:32 
    3     6 Jon Scott            27 BRONX              NY   59:36 
    4     7 Aaron Mitchell       24 New Haven          CT 1:00:04 
    5     8 Pete Lagos           24 BOW                NH 1:01:10 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
    1    45 Lindsay McHugh       24 Darien             CT 1:14:59 
    2    50 Alison Ramsey        24 Stamford           CT 1:17:02 
    3    55 Maura Morash         26 Stamford           CT 1:17:31 
    4    56 Martine Gorevic      27 WOODSIDE           NY 1:17:50 
    5    58 Ailene Janeczek      24 NORWALK            CT 1:17:51 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1    10 Victor Xicohtencatl  35 BRIDGEPORT         CT 1:01:53 
    2    17 Brian Fidler         36 West Haven         CT 1:04:48 
    3    18 Gavasker Manayath    36 STAMFORD           CT 1:05:11 
    4    20 Marc Ferland         32 Greenwich          CT 1:06:43 
    5    32 Matt Dembski         36 Westport           CT 1:12:12 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1    29 Perry Moody          37 westport           CT 1:11:39 
    2    33 Kate Driscoll        31 New Haven          CT 1:12:20 
    3    35 Eileen Rice          33 Norwalk            CT 1:13:05 
    4    37 Emily Locher         31 Greenwich          CT 1:13:33 
    5    46 Jennifer Ross        37 Stratford          CT 1:15:08 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
    1     3 David Furnari        47 SCARSDALE          NY   58:54 
    2     4 Brian Foley          40 Norwalk            CT   59:27 
    3    12 Carl Curran          42 White Plains       NY 1:03:14 
    4    19 Sean McCue           47 Briarcliff Manor   NY 1:06:29 
    5    21 Evan Lister          44 NORWALK            CT 1:06:48 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
    1    16 Kathleen Kilbride    49 NEW CANAAN         CT 1:04:22 
    2    72 Alicia O'Neil        48                    CT 1:20:53 
    3    78 Orlyna Starr         45 Norwalk            CT 1:22:46 
    4    96 Dawn Bolling         43 Norwalk            CT 1:26:26 
    5    97 Trish Carroll        48 DARIEN             CT 1:26:46 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
    1     9 Wes Byerly           55 Ridgefield         CT 1:01:12 
    2    14 Joseph Vonehr        54 Southport          CT 1:03:41 
    3    24 Dave Ulmer           59 Ridgefield         CT 1:08:33 
    4    26 Michael McKay        51 Stamford           CT 1:09:51 
    5    28 Art Nager            58 NORWALK            CT 1:11:18 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
    1    79 Luanne Roy           52 Seymour            CT 1:22:52 
    2   103 Sue Holden           53 Stamford           CT 1:29:22 
    3   114 Mary Hayes           59 Ridgefield         CT 1:33:56 
    4   115 Karen Jones          51 Wilton             CT 1:34:26 
    5   119 Marilyn Biedrycki    51 Milford            CT 1:35:05 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
    1    22 Rob Fryer            60 New Canaan         CT 1:07:23 
    2    66 Kaz Oda              64 Darien             CT 1:18:52 
    3    89 Anton Deiters        66 Ridgefield         CT 1:25:10 
    4   108 Sean Fogarty         65 Stamford           CT 1:31:01 
    5   111 Robert McKean        64 Ridgefield         CT 1:32:26 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
    1   135 Kay Anderson         63 NORWALK            CT 1:42:40 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 99
    1   143 Joe Handelman        77 Katonah            NY 2:08:40 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 99

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com