HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Flanders 5K
East Lyme, CT - 5K

April 26, 2008

Timing & Results by:
SNERRO


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace

       1    John Babcock            Niantic  CT           126   20     1 M 20-29      16:40.9    5:23/M

       2    Jake Alderman           Lebanon  CT           176   15     1 M 15-19      18:42.8    6:02/M

       3    William Harriman        Portland  CT           71   49     1 M 40-49      18:46.1    6:03/M

       4    Andrew Cody             Niantic  CT           180   27     2 M 20-29      19:02.1    6:08/M

       5    Kevin Gallagher         Salem  CT              79   29     3 M 20-29      19:02.5    6:08/M

       6    Melissan Perkins-Banas  Norwich  CT           123   37     1 F 30-39      19:18.2    6:14/M

       7    John Trahan             Mystic  CT            148   52     1 M 50-59      19:36.4    6:19/M

       8    Rob Dahmer              Oakdale  CT            61   41     2 M 40-49      19:51.5    6:24/M

       9    Dave Jacobs             Niantic  CT             3   62     1 M 60-99      19:56.8    6:26/M

      10    Eddie Eckard            Canterbury  CT        154   43     3 M 40-49      20:12.3    6:31/M

      11    Mike Manifold           East Lyme  CT         117   38     1 M 30-39      20:14.9    6:32/M

      12    Vincent McCurdy         East Lyme  CT         114   50     2 M 50-59      20:17.9    6:33/M

      13    Ken Roberts             Niantic  CT           198   40     4 M 40-49      20:23.9    6:35/M

      14    John Walter             Niantic  CT           181   42     5 M 40-49      20:44.3    6:41/M

      15    Lauren Iwanicki         East Lyme  CT         136   23     1 F 20-29      20:53.5    6:44/M

      16    Brandon Dinsmore        East Lyme  CT          96   10     1 M  0-10      21:10.6    6:50/M

      17    Brandy Leclair          Groton  CT             58   13     1 F 11-14      21:17.0    6:52/M

      18    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT         156   44     1 F 40-49      21:19.3    6:53/M

      19    Way Hedding             Niantic  CT           135   58     3 M 50-59      21:25.1    6:55/M

      20    Don Weller              Niantic  CT           152   54     4 M 50-59      21:30.6    6:56/M

      21    Jeff Arenson            East Lyme  CT          23   16     2 M 15-19      21:38.1    6:59/M

      22    Ken Wadecki             Uncasville  CT         54   55     5 M 50-59      21:39.2    6:59/M

      23    Nathan Garry            Boston  MA            128   33     2 M 30-39      21:41.6    7:00/M

      24    Mitchell Ryan           Salem  CT             187   11     1 M 11-14      21:46.7    7:01/M

      25    Mary Ann Martinez       Waterbury Center  V   190   47     2 F 40-49      21:47.7    7:02/M

      26    Adam Opsahl             El                    107   12     2 M 11-14      21:53.0    7:04/M

      27    Mauel Duval             New London  CT         15   41     6 M 40-49      21:56.2    7:05/M

      28    Jenna Worgul            El                    127   24     2 F 20-29      21:58.8    7:05/M

      29    Devon Marcaurele        Salem  CT             118   12     3 M 11-14      22:18.5    7:12/M

      30    Aidon Power             East Lyme  CT         150   47     7 M 40-49      22:27.0    7:15/M

      31    Paul Ruddy              Groton  CT            125   25     4 M 20-29      22:37.6    7:18/M

      32    Brian Rago              Colchester  CT         62   30     3 M 30-39      22:39.0    7:18/M

      33    Mike Spellman           Pawcatuck  CT         206   14     4 M 11-14      22:41.8    7:19/M

      34    Brian Andstrom          Plainfield  CT         12   52     6 M 50-59      22:43.1    7:20/M

      35    Gerald Ricketson        Waterford             201   40     8 M 40-49      22:44.1    7:20/M

      36    Alexandra Place                               109   31     2 F 30-39      22:51.1    7:22/M

      37    Nancy Davis             LISBON  CT             40   40     3 F 40-49      22:52.4    7:23/M

      38    Gene Maran              Waterford  CT         119   55     7 M 50-59      22:57.7    7:24/M

      39    Bob Myers               New London  CT        193   46     9 M 40-49      23:07.5    7:27/M

      40    Shaun O'Dea             East Lyme  CT          87   38     4 M 30-39      23:07.9    7:27/M

      41    Steve Dinsmore          East Lyme  CT          95   47    10 M 40-49      23:20.9    7:32/M

      42    Sarah Van Alsten        Niantic  CT            43   11     2 F 11-14      23:22.9    7:32/M

      43    Matthew Munch           East Lyme  CT         145   41    11 M 40-49      23:26.7    7:34/M

      44    Zoe Smallidge           Salem  CT             121   12     3 F 11-14      23:38.7    7:37/M

      45    Michaela Ryan           Salem  CT             186   12     4 F 11-14      23:41.7    7:38/M

      46    Josh Sheppard           Niantic  CT           177   28     5 M 20-29      23:48.8    7:41/M

      47    Gregory Preston         Salem  CT             179   47    12 M 40-49      23:57.9    7:44/M

      48    Stacey Raimondi                               162   25     3 F 20-29      23:58.7    7:44/M

      49    David Weston            Pawtucket  RI         147   33     5 M 30-39      23:59.7    7:44/M

      50    Jeffrey Van Deusen      East Lyme  CT          64   40    13 M 40-49      24:15.6    7:49/M

      51    Norman Malbaurn         Waterford  CT          41   36     6 M 30-39      24:18.8    7:50/M

      52    Eric Lewandoski                               208   29     6 M 20-29      24:19.4    7:51/M

      53    Sandy Collins           Wauregan  CT          130   52     1 F 50-59      24:20.6    7:51/M

      54    Scott Williams          Gales Ferry  CT       115   32     7 M 30-39      24:21.7    7:51/M

      55    Janine Sitko            East Lyme  CT          82   44     4 F 40-49      24:30.4    7:54/M

      56    Walter Volberg          Salem  CT              30   45    14 M 40-49      24:34.8    7:55/M

      57    Ron Dombrowski          Uncasville  CT        141   64     2 M 60-99      24:40.5    7:57/M

      58    Noelene Power           East Lyme  CT         149   13     5 F 11-14      24:45.6    7:59/M

      59    Tom Baker               Oakdale  CT            67   64     3 M 60-99      24:52.3    8:01/M

      60    Mike Carta              Waterford  CT          32   49    15 M 40-49      25:01.7    8:04/M

      61    Tony Buglione           East Lyme  CT          88   45    16 M 40-49      25:05.7    8:05/M

      62    Ethan Opsahl            El                    104   11     5 M 11-14      25:09.4    8:07/M

      63    Paige Schneider         East Lyme  CT          91   13     6 F 11-14      25:10.2    8:07/M

      64    Kelly Kincaid           New London  CT        197   29     4 F 20-29      25:11.0    8:07/M

      65    Alexander Huang                               133   22     7 M 20-29      25:22.0    8:11/M

      66    Rose Buckingham         Norwich  CT            53   60     1 F 60-99      25:25.9    8:12/M

      67    Craig Thibeau           Oakdale  CT           137   39     8 M 30-39      25:32.0    8:14/M

      68    Donna Schneider         East Lyme  CT          89   45     5 F 40-49      25:39.4    8:16/M

      69    Ted Peterson            Niantic  CT           139   62     4 M 60-99      25:44.2    8:18/M

      70    Richard Whtie           El                    132   36     9 M 30-39      25:51.7    8:20/M

      71    Michael Bass            New London  CT        160   28     8 M 20-29      25:54.1    8:21/M

      72    Jack Mryer              Old Lyme  CT          166   10     2 M  0-10      25:55.6    8:22/M

      73    Abi Cushman             New London  CT         27   27     5 F 20-29      25:56.3    8:22/M

      74    Margaret Chu-Mryer      Old Lyme  CT          167   43     6 F 40-49      25:58.6    8:23/M

      75    Evan Opsahl             El                    106   11     6 M 11-14      26:03.4    8:24/M

      76    Steven Munzner          North Haven  CT        36   42    17 M 40-49      26:06.7    8:25/M

      77    Carol Myers             New London  CT        192   33     3 F 30-39      26:07.3    8:25/M

      78    Brianne Munch           East Lyme  CT         144   13     7 F 11-14      26:09.7    8:26/M

      79    Jeff Bartlett           East Lyme  CT         163   46    18 M 40-49      26:11.0    8:27/M

      80    Bvarry Sheckley         Niantic  CT           200   61     5 M 60-99      26:14.4    8:28/M

      81    Paul Munzner            EL                    174   39    10 M 30-39      26:26.8    8:32/M

      82    Alan Opsahl             El                    108   46    19 M 40-49      26:28.4    8:32/M

      83    David Keller            East Lyme  CT          68   47    20 M 40-49      26:32.9    8:34/M

      84    Mary Boucher            Groton  CT             19   44     7 F 40-49      26:33.4    8:34/M

      85    Steven Boucher          Niantic  CT            20   49    21 M 40-49      26:38.5    8:35/M

      86    Gary Walens             East Lyme  CT          17   50     8 M 50-59      27:03.4    8:44/M

      87    Arthur Jenkins II       Salem  CT             170   39    11 M 30-39      27:07.8    8:45/M

      88    Pete Yapchanyk          East Lyme  CT          94   10     3 M  0-10      27:09.4    8:45/M

      89    Maureen Werner          Niantic  CT           158   46     8 F 40-49      27:13.3    8:47/M

      90    Ryan Williams           Coventry  RI           49   32    12 M 30-39      27:16.5    8:48/M

      91    Susan Sheckley          Niantic  CT           199   60     2 F 60-99      27:28.7    8:52/M

      92    Stephanie Soranno       Cromwell  CT           39   27     6 F 20-29      27:29.8    8:52/M

      93    Daniel Arenson          East Lyme  CT          21   45    22 M 40-49      27:33.6    8:53/M

      94    Michelle Williams       Coventry  RI           48   27     7 F 20-29      27:34.3    8:54/M

      95    Janet Meinhard          Waterford  CT         146   37     4 F 30-39      27:35.3    8:54/M

      96    Pat Gaffey              East Lyme  CT          75   49     9 F 40-49      27:38.5    8:55/M

      97    Marc Murray             Niantic  CT            97   34    13 M 30-39      27:39.5    8:55/M

      98    Jennifer Munzner        East Lyme  CT         175   34     5 F 30-39      27:41.0    8:56/M

      99    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT         52   61     3 F 60-99      27:46.4    8:57/M

     100    Jody Ziskind            Niantic  CT            80   50     2 F 50-59      27:51.0    8:59/M



    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace

     101    Mary Beth Gonski        East Lyme  CT         153   49    10 F 40-49      27:57.4    9:01/M

     102    Isha Weerasinghe        East Lyme  CT          28   26     8 F 20-29      27:59.7    9:02/M

     103    Cynthia Wills           Mystic  CT             10   43    11 F 40-49      28:17.7    9:07/M

     104    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT         11   53     3 F 50-59      28:27.2    9:11/M

     105    Bobbie Van Alsten       Niantic  CT            42   48    12 F 40-49      28:50.3    9:18/M

     106    Bill Ghio                                     205   54     9 M 50-59      28:52.5    9:19/M

     107    Tiffany Hunt            Niantic  CT            29   41    13 F 40-49      28:53.8    9:19/M

     108    Tim Capazzi             New London  CT        143   33    14 M 30-39      29:07.4    9:24/M

     109    Maria Valakos           Niantic  CT           138   35     6 F 30-39      29:10.8    9:25/M

     110    Ken McNeil              Niantic  CT            78   39    15 M 30-39      29:11.9    9:25/M

     111    Lori Hatajik            East Lyme  CT          72   38     7 F 30-39      29:21.7    9:28/M

     112    Bruce Grisafe           Salem  CT             204   54    10 M 50-59      29:23.3    9:29/M

     113    Judy McGrath            Colchester  CT        116   66     4 F 60-99      29:29.8    9:31/M

     114    John Boettcher          East Lyme  CT          44   51    11 M 50-59      29:39.3    9:34/M

     115    Pat Baker               Oakdale  CT            66   63     5 F 60-99      29:45.9    9:36/M

     116    Philip Waterman         East Lyme  CT         195   15     3 M 15-19      29:49.9    9:37/M

     117    Rebecca Finney          Groton  CT            129   25     9 F 20-29      29:51.0    9:38/M

     118    Gretchen Volberg        Salem  CT              31   15     1 F 15-19      30:27.0    9:49/M

     119    William Leclair         Groton  CT             56    0     4 M  0-10      30:30.9    9:50/M

     120    Phyllis Sanul                                 124   52     4 F 50-59      30:34.6    9:52/M

     121    Lindsay Schneider       East Lyme  CT          90   13     8 F 11-14      30:36.6    9:52/M

     122    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT              9   43    14 F 40-49      30:38.5    9:53/M

     123    Caeleigh Jennings                             191   12     9 F 11-14      30:41.7    9:54/M

     124    Sarah White             El                    131   33     8 F 30-39      30:43.4    9:55/M

     125    Carolyn Yapchanyk       East Lyme  CT         207   47    15 F 40-49      30:54.8    9:58/M

     126    Bernie Murray           Waterford             161   73     6 M 60-99      30:56.6    9:59/M

     127    Diane Swan                                    202   40    16 F 40-49      31:08.6   10:03/M

     128    Sara Saleino                                  157   31     9 F 30-39      31:18.3   10:06/M

     129    Jason Arenson           East Lyme  CT          24   11     7 M 11-14      31:19.6   10:06/M

     130    Edwina Callaghan        Salem  CT              13   58     5 F 50-59      31:20.4   10:06/M

     131    Sharon Coombs           LISBON  CT             35   52     6 F 50-59      31:21.6   10:07/M

     132    Alli Abraham            New London  CT         74   32    10 F 30-39      31:25.7   10:08/M

     133    Christine Sacrey        Preston  CT           122   54     7 F 50-59      31:27.8   10:09/M

     134    Inge Pilngermayer       Mystic  CT             16   40    17 F 40-49      32:03.4   10:20/M

     135    Tara Mazzella           Waterford  CT         140   39    11 F 30-39      32:15.6   10:24/M

     136    B. Lynn Tavormina       East Lyme  CT          47   52     8 F 50-59      32:33.3   10:30/M

     137    Laurie Laflesh          LISBON  CT             55   38    12 F 30-39      32:34.2   10:30/M

     138    Lucy Walter             Niantic  CT           182   46    18 F 40-49      32:37.5   10:31/M

     139    Anthony Madore          East Lyme  CT         111   11     8 M 11-14      33:13.0   10:43/M

     140    Robin Waterman          East Lyme  CT         194   11    10 F 11-14      34:46.4   11:13/M

     141    Ken Waterman            East Lyme  CT         196   49    23 M 40-49      34:46.9   11:13/M

     142    Malcom Sanders          Salem  CT              59   53    12 M 50-59      35:28.9   11:26/M

     143    Dawn Nelson             New London  CT        142   33    13 F 30-39      35:33.1   11:28/M

     144    Jacquelyn Wilson        Niantic  CT           165   49    19 F 40-49      36:04.5   11:38/M

     145    Shauna Rago             Colchester  CT         63   30    14 F 30-39      36:06.3   11:39/M

     146    Chris Hollaway          Niantic  CT            92   42    24 M 40-49      36:18.2   11:43/M

     147    Barbara Seagraves       LISBON  CT              2   44    20 F 40-49      38:43.0   12:29/M

     148    Colburn Graves          North Stonington  C    25   74     7 M 60-99      39:29.8   12:44/M

     149    Dawn Clark              Hamden  CT             34   29    10 F 20-29      40:11.3   12:58/M

     150    Frank Ellsworth         Norwich  CT            33   45    25 M 40-49      40:12.4   12:58/M

     151    Maureen Gada            Niantic  CT           134   28    11 F 20-29      40:43.0   13:08/M

     152    Rachael Soranno         E Hampton  CT         155   28    12 F 20-29      40:43.7   13:08/M

     153    Nadia Nazarko           East Lyme  CT           8    7     1 F  0-10      44:37.2   14:24/M

     154    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT        18   54     9 F 50-59      44:45.6   14:26/M

     155    Diane Nazarko           East Lyme  CT           6   44    21 F 40-49      44:53.1   14:29/M

     156    Chelsea Dahmer          Oakdale  CT            60   13    11 F 11-14      45:55.5   14:49/M

     157    Maureen Munzner         North Haven  CT        37   46    22 F 40-49      46:10.7   14:54/M

     158    Tom Towne               Griswold  CT          183   46    26 M 40-49      48:31.8   15:39/M

     159    Mary Ann Tourrae                              164   41    23 F 40-49      48:32.5   15:39/M

     160    Suzan Weller            Niantic  CT           151   50    10 F 50-59      48:36.2   15:41/M

     161    Laurie Lamb             North Stonington  C    26   55    11 F 50-59      48:37.7   15:41/M

     162    Katie Murphy            Clinton  CT            76   34    15 F 30-39      50:18.8   16:14/M

     163    Rich Murphy             Clinton  CT            77   39    16 M 30-39      50:19.8   16:14/M

     164    Chris Kluge             East Lyme  CT         184   38    16 F 30-39      50:33.5   16:18/M

     165    Kathy Keller            East Lyme  CT          69   47    24 F 40-49      50:34.3   16:19/M

     166    Heather Boland          LISBON  CT              5   10     2 F  0-10      51:27.8   16:36/M

     167    Kayla Songrey           Griswold  CT          188   11    12 F 11-14      51:28.9   16:36/M

     168    Susan Boland            LISBON  CT              4   45    25 F 40-49      51:30.6   16:37/M

     169    Stephanie Gustavson     Niantic  CT            50   32    17 F 30-39      52:08.0   16:49/M

     170    Mark Gustavson          Niantic  CT            51   33    17 M 30-39      52:09.8   16:49/M

     171    Nancy Pennington        Niantic  CT            98   57    12 F 50-59      54:03.3   17:26/M

     172    Emma Larson             El                    120   9      3 F  0-10      54:04.5   17:26/M

     173    Carol Keemon            Stonington  CT        171   50    13 F 50-59      54:08.5   17:28/M

     174    Grom Pennington         Niantic  CT            99   59    13 M 50-59      54:09.7   17:28/M

     175    Hillary McCurdy         East Lyme  CT         113   16     2 F 15-19      58:02.5   18:43/M

     176    Jane McCurdy            East Lyme  CT         112   48    26 F 40-49      58:03.3   18:44/M

 

Men: 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Women 10 and under


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Nadia Nazarko           East Lyme  CT        7      153      44:37.2   14:24/M

       2    Heather Boland          LISBON  CT          10      166      51:27.8   16:36/M

       3    Emma Larson             El                  9       172      54:04.5   17:26/M

Top

Women 11 to 14


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Brandy Leclair          Groton  CT          13       17      21:17.0    6:52/M

       2    Sarah Van Alsten        Niantic  CT         11       42      23:22.9    7:32/M

       3    Zoe Smallidge           Salem  CT           12       44      23:38.7    7:37/M

       4    Michaela Ryan           Salem  CT           12       45      23:41.7    7:38/M

       5    Noelene Power           East Lyme  CT       13       58      24:45.6    7:59/M

       6    Paige Schneider         East Lyme  CT       13       63      25:10.2    8:07/M

       7    Brianne Munch           East Lyme  CT       13       78      26:09.7    8:26/M

       8    Lindsay Schneider       East Lyme  CT       13      121      30:36.6    9:52/M

       9    Caeleigh Jennings                           12      123      30:41.7    9:54/M

      10    Robin Waterman          East Lyme  CT       11      140      34:46.4   11:13/M

      11    Chelsea Dahmer          Oakdale  CT         13      156      45:55.5   14:49/M

      12    Kayla Songrey           Griswold  CT        11      167      51:28.9   16:36/M

Top

Women 15 to 19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Gretchen Volberg        Salem  CT           15      118      30:27.0    9:49/M

       2    Hillary McCurdy         East Lyme  CT       16      175      58:02.5   18:43/M

Top

Women 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Lauren Iwanicki         East Lyme  CT       23       15      20:53.5    6:44/M

       2    Jenna Worgul            El                  24       28      21:58.8    7:05/M

       3    Stacey Raimondi                             25       48      23:58.7    7:44/M

       4    Kelly Kincaid           New London  CT      29       64      25:11.0    8:07/M

       5    Abi Cushman             New London  CT      27       73      25:56.3    8:22/M

       6    Stephanie Soranno       Cromwell  CT        27       92      27:29.8    8:52/M

       7    Michelle Williams       Coventry  RI        27       94      27:34.3    8:54/M

       8    Isha Weerasinghe        East Lyme  CT       26      102      27:59.7    9:02/M

       9    Rebecca Finney          Groton  CT          25      117      29:51.0    9:38/M

      10    Dawn Clark              Hamden  CT          29      149      40:11.3   12:58/M

      11    Maureen Gada            Niantic  CT         28      151      40:43.0   13:08/M

      12    Rachael Soranno         E Hampton  CT       28      152      40:43.7   13:08/M

Top

Women 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Melissan Perkins-Banas  Norwich  CT         37        6      19:18.2    6:14/M

       2    Alexandra Place                             31       36      22:51.1    7:22/M

       3    Carol Myers             New London  CT      33       77      26:07.3    8:25/M

       4    Janet Meinhard          Waterford  CT       37       95      27:35.3    8:54/M

       5    Jennifer Munzner        East Lyme  CT       34       98      27:41.0    8:56/M

       6    Maria Valakos           Niantic  CT         35      109      29:10.8    9:25/M

       7    Lori Hatajik            East Lyme  CT       38      111      29:21.7    9:28/M

       8    Sarah White             El                  33      124      30:43.4    9:55/M

       9    Sara Saleino                                31      128      31:18.3   10:06/M

      10    Alli Abraham            New London  CT      32      132      31:25.7   10:08/M

      11    Tara Mazzella           Waterford  CT       39      135      32:15.6   10:24/M

      12    Laurie Laflesh          LISBON  CT          38      137      32:34.2   10:30/M

      13    Dawn Nelson             New London  CT      33      143      35:33.1   11:28/M

      14    Shauna Rago             Colchester  CT      30      145      36:06.3   11:39/M

      15    Katie Murphy            Clinton  CT         34      162      50:18.8   16:14/M

      16    Chris Kluge             East Lyme  CT       38      164      50:33.5   16:18/M

      17    Stephanie Gustavson     Niantic  CT         32      169      52:08.0   16:49/M

Top

Women 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT       44       18      21:19.3    6:53/M

       2    Mary Ann Martinez       Waterbury Center  V 47       25      21:47.7    7:02/M

       3    Nancy Davis             LISBON  CT          40       37      22:52.4    7:23/M

       4    Janine Sitko            East Lyme  CT       44       55      24:30.4    7:54/M

       5    Donna Schneider         East Lyme  CT       45       68      25:39.4    8:16/M

       6    Margaret Chu-Mryer      Old Lyme  CT        43       74      25:58.6    8:23/M

       7    Mary Boucher            Groton  CT          44       84      26:33.4    8:34/M

       8    Maureen Werner          Niantic  CT         46       89      27:13.3    8:47/M

       9    Pat Gaffey              East Lyme  CT       49       96      27:38.5    8:55/M

      10    Mary Beth Gonski        East Lyme  CT       49      101      27:57.4    9:01/M

      11    Cynthia Wills           Mystic  CT          43      103      28:17.7    9:07/M

      12    Bobbie Van Alsten       Niantic  CT         48      105      28:50.3    9:18/M

      13    Tiffany Hunt            Niantic  CT         41      107      28:53.8    9:19/M

      14    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT          43      122      30:38.5    9:53/M

      15    Carolyn Yapchanyk       East Lyme  CT       47      125      30:54.8    9:58/M

      16    Diane Swan                                  40      127      31:08.6   10:03/M

      17    Inge Pilngermayer       Mystic  CT          40      134      32:03.4   10:20/M

      18    Lucy Walter             Niantic  CT         46      138      32:37.5   10:31/M

      19    Jacquelyn Wilson        Niantic  CT         49      144      36:04.5   11:38/M

      20    Barbara Seagraves       LISBON  CT          44      147      38:43.0   12:29/M

      21    Diane Nazarko           East Lyme  CT       44      155      44:53.1   14:29/M

      22    Maureen Munzner         North Haven  CT     46      157      46:10.7   14:54/M

      23    Mary Ann Tourrae                            41      159      48:32.5   15:39/M

      24    Kathy Keller            East Lyme  CT       47      165      50:34.3   16:19/M

      25    Susan Boland            LISBON  CT          45      168      51:30.6   16:37/M

      26    Jane McCurdy            East Lyme  CT       48      176      58:03.3   18:44/M

Top

Women 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Sandy Collins           Wauregan  CT        52       53      24:20.6    7:51/M

       2    Jody Ziskind            Niantic  CT         50      100      27:51.0    8:59/M

       3    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      53      104      28:27.2    9:11/M

       4    Phyllis Sanul                               52      120      30:34.6    9:52/M

       5    Edwina Callaghan        Salem  CT           58      130      31:20.4   10:06/M

       6    Sharon Coombs           LISBON  CT          52      131      31:21.6   10:07/M

       7    Christine Sacrey        Preston  CT         54      133      31:27.8   10:09/M

       8    B. Lynn Tavormina       East Lyme  CT       52      136      32:33.3   10:30/M

       9    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT     54      154      44:45.6   14:26/M

      10    Suzan Weller            Niantic  CT         50      160      48:36.2   15:41/M

      11    Laurie Lamb             North Stonington  C 55      161      48:37.7   15:41/M

      12    Nancy Pennington        Niantic  CT         57      171      54:03.3   17:26/M

      13    Carol Keemon            Stonington  CT      50      173      54:08.5   17:28/M

Top

Women 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Rose Buckingham         Norwich  CT         60       66      25:25.9    8:12/M

       2    Susan Sheckley          Niantic  CT         60       91      27:28.7    8:52/M

       3    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      61       99      27:46.4    8:57/M

       4    Judy McGrath            Colchester  CT      66      113      29:29.8    9:31/M

       5    Pat Baker               Oakdale  CT         63      115      29:45.9    9:36/M

Top

Men 10 and under


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Brandon Dinsmore        East Lyme  CT       10       16      21:10.6    6:50/M

       2    Jack Mryer              Old Lyme  CT        10       72      25:55.6    8:22/M

       3    Pete Yapchanyk          East Lyme  CT       10       88      27:09.4    8:45/M

       4    William Leclair         Groton  CT           0      119      30:30.9    9:50/M

Top

Men 11 to 14


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Mitchell Ryan           Salem  CT           11       24      21:46.7    7:01/M

       2    Adam Opsahl             El                  12       26      21:53.0    7:04/M

       3    Devon Marcaurele        Salem  CT           12       29      22:18.5    7:12/M

       4    Mike Spellman           Pawcatuck  CT       14       33      22:41.8    7:19/M

       5    Ethan Opsahl            El                  11       62      25:09.4    8:07/M

       6    Evan Opsahl             El                  11       75      26:03.4    8:24/M

       7    Jason Arenson           East Lyme  CT       11      129      31:19.6   10:06/M

       8    Anthony Madore          East Lyme  CT       11      139      33:13.0   10:43/M

Top

Men 15 to 19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Jake Alderman           Lebanon  CT         15        2      18:42.8    6:02/M

       2    Jeff Arenson            East Lyme  CT       16       21      21:38.1    6:59/M

       3    Philip Waterman         East Lyme  CT       15      116      29:49.9    9:37/M

Top

Men 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    John Babcock            Niantic  CT         20        1      16:40.9    5:23/M

       2    Andrew Cody             Niantic  CT         27        4      19:02.1    6:08/M

       3    Kevin Gallagher         Salem  CT           29        5      19:02.5    6:08/M

       4    Paul Ruddy              Groton  CT          25       31      22:37.6    7:18/M

       5    Josh Sheppard           Niantic  CT         28       46      23:48.8    7:41/M

       6    Eric Lewandoski                             29       52      24:19.4    7:51/M

       7    Alexander Huang                             22       65      25:22.0    8:11/M

       8    Michael Bass            New London  CT      28       71      25:54.1    8:21/M

Top

Men 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Mike Manifold           East Lyme  CT       38       11      20:14.9    6:32/M

       2    Nathan Garry            Boston  MA          33       23      21:41.6    7:00/M

       3    Brian Rago              Colchester  CT      30       32      22:39.0    7:18/M

       4    Shaun O'Dea             East Lyme  CT       38       40      23:07.9    7:27/M

       5    David Weston            Pawtucket  RI       33       49      23:59.7    7:44/M

       6    Norman Malbaurn         Waterford  CT       36       51      24:18.8    7:50/M

       7    Scott Williams          Gales Ferry  CT     32       54      24:21.7    7:51/M

       8    Craig Thibeau           Oakdale  CT         39       67      25:32.0    8:14/M

       9    Richard Whtie           El                  36       70      25:51.7    8:20/M

      10    Paul Munzner            EL                  39       81      26:26.8    8:32/M

      11    Arthur Jenkins II       Salem  CT           39       87      27:07.8    8:45/M

      12    Ryan Williams           Coventry  RI        32       90      27:16.5    8:48/M

      13    Marc Murray             Niantic  CT         34       97      27:39.5    8:55/M

      14    Tim Capazzi             New London  CT      33      108      29:07.4    9:24/M

      15    Ken McNeil              Niantic  CT         39      110      29:11.9    9:25/M

      16    Rich Murphy             Clinton  CT         39      163      50:19.8   16:14/M

      17    Mark Gustavson          Niantic  CT         33      170      52:09.8   16:49/M

Top

Men 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    William Harriman        Portland  CT        49        3      18:46.1    6:03/M

       2    Rob Dahmer              Oakdale  CT         41        8      19:51.5    6:24/M

       3    Eddie Eckard            Canterbury  CT      43       10      20:12.3    6:31/M

       4    Ken Roberts             Niantic  CT         40       13      20:23.9    6:35/M

       5    John Walter             Niantic  CT         42       14      20:44.3    6:41/M

       6    Mauel Duval             New London  CT      41       27      21:56.2    7:05/M

       7    Aidon Power             East Lyme  CT       47       30      22:27.0    7:15/M

       8    Gerald Ricketson        Waterford           40       35      22:44.1    7:20/M

       9    Bob Myers               New London  CT      46       39      23:07.5    7:27/M

      10    Steve Dinsmore          East Lyme  CT       47       41      23:20.9    7:32/M

      11    Matthew Munch           East Lyme  CT       41       43      23:26.7    7:34/M

      12    Gregory Preston         Salem  CT           47       47      23:57.9    7:44/M

      13    Jeffrey Van Deusen      East Lyme  CT       40       50      24:15.6    7:49/M

      14    Walter Volberg          Salem  CT           45       56      24:34.8    7:55/M

      15    Mike Carta              Waterford  CT       49       60      25:01.7    8:04/M

      16    Tony Buglione           East Lyme  CT       45       61      25:05.7    8:05/M

      17    Steven Munzner          North Haven  CT     42       76      26:06.7    8:25/M

      18    Jeff Bartlett           East Lyme  CT       46       79      26:11.0    8:27/M

      19    Alan Opsahl             El                  46       82      26:28.4    8:32/M

      20    David Keller            East Lyme  CT       47       83      26:32.9    8:34/M

      21    Steven Boucher          Niantic  CT         49       85      26:38.5    8:35/M

      22    Daniel Arenson          East Lyme  CT       45       93      27:33.6    8:53/M

      23    Ken Waterman            East Lyme  CT       49      141      34:46.9   11:13/M

      24    Chris Hollaway          Niantic  CT         42      146      36:18.2   11:43/M

      25    Frank Ellsworth         Norwich  CT         45      150      40:12.4   12:58/M

      26    Tom Towne               Griswold  CT        46      158      48:31.8   15:39/M

Top

Men 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    John Trahan             Mystic  CT          52        7      19:36.4    6:19/M

       2    Vincent McCurdy         East Lyme  CT       50       12      20:17.9    6:33/M

       3    Way Hedding             Niantic  CT         58       19      21:25.1    6:55/M

       4    Don Weller              Niantic  CT         54       20      21:30.6    6:56/M

       5    Ken Wadecki             Uncasville  CT      55       22      21:39.2    6:59/M

       6    Brian Andstrom          Plainfield  CT      52       34      22:43.1    7:20/M

       7    Gene Maran              Waterford  CT       55       38      22:57.7    7:24/M

       8    Gary Walens             East Lyme  CT       50       86      27:03.4    8:44/M

       9    Bill Ghio                                   54      106      28:52.5    9:19/M

      10    Bruce Grisafe           Salem  CT           54      112      29:23.3    9:29/M

      11    John Boettcher          East Lyme  CT       51      114      29:39.3    9:34/M

      12    Malcom Sanders          Salem  CT           53      142      35:28.9   11:26/M

      13    Grom Pennington         Niantic  CT         59      174      54:09.7   17:28/M

Top

Men 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         62        9      19:56.8    6:26/M

       2    Ron Dombrowski          Uncasville  CT      64       57      24:40.5    7:57/M

       3    Tom Baker               Oakdale  CT         64       59      24:52.3    8:01/M

       4    Ted Peterson            Niantic  CT         62       69      25:44.2    8:18/M

       5    Bvarry Sheckley         Niantic  CT         61       80      26:14.4    8:28/M

       6    Bernie Murray           Waterford           73      126      30:56.6    9:59/M

       7    Colburn Graves          North Stonington  C 74      148      39:29.8   12:44/M 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com