HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Riverfront 5K
Groton, CT - 3.4 Miles

May 17, 2008

Timing & Results by:
SNERRO


As Spring struggled to arrive, the runners struggled with the wind and cold. ?The struggle ended early for 17-year old Bryan Scully and 13-year old Brandy LeClare as they finished in front of their respective divisions.

 

Overall Finish List


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)



    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace

       1    Bryan Scully            Gales Ferry  CT        51   17     1 M 13-19      20:11.7    5:56/M

       2    Bob Stack               Gales Ferry  CT        52   51     1 M 50-59      21:13.7    6:14/M

       3    Harold Etherington      Durham  CT             53   46     1 M 40-49      21:53.2    6:26/M

       4    Nick Godlewski                      Groton     59   26     1 M 20-29      22:11.5    6:31/M

       5    D Droogleever           New London  CT         68   26     2 M 20-29      22:41.6    6:40/M

       6    Roger Davis             Eastford  CT           11   47     2 M 40-49      22:44.5    6:41/M

       7    Dave Jacobs             Niantic  CT            43   63     1 M 60-99      22:48.9    6:42/M

       8    Brandy Leclair          Groton  CT             22   13     1 F 13-19      23:18.1    6:51/M

       9    Lori Gatheral           Waterford              15   46     1 F 40-49      24:13.1    7:07/M

      10    Lauren Iwanicki         East Lyme  CT          19   23     1 F 20-29      24:19.3    7:09/M

      11    James Valentine         North Stonington  C    33   52     2 M 50-59      24:22.8    7:10/M

      12    Scott Partosan          Mystic  CT             57   42     3 M 40-49      25:02.2    7:22/M

      13    Manuel Duval            Nl                     14   41     4 M 40-49      25:10.6    7:24/M

      14    Frank Norosky           Groton  CT             27   45     5 M 40-49      25:22.1    7:28/M

      15    Jessica Blodgett        Niantic  CT             6   16     2 F 13-19      25:43.7    7:34/M

      16    Kenneth Blodgett        Groton  CT             36   46     6 M 40-49      25:44.2    7:34/M

      17    David Cox               West Warwick  RI       38   33     1 M 30-39      26:35.2    7:49/M

      18    Karin Wallace           Westbrook  CT          34   32     1 F 30-39      26:58.3    7:56/M

      19    Nicholas Barner         New London  CT         54   29     3 M 20-29      27:20.7    8:02/M

      20    Daniel O'Connor         Stonington  CT         28   25     4 M 20-29      27:26.3    8:04/M

      21    Tammy Jones             Groton  CT             20   42     2 F 40-49      28:10.8    8:17/M

      22    Joshua Sheppard         Niantic  CT            66   28     5 M 20-29      28:16.8    8:19/M

      23    Taylor Gunnek           Ledyard  CT            50   15     2 M 13-19      28:21.4    8:20/M

      24    Janet Holtz             East Lyme  CT          18   40     3 F 40-49      28:56.3    8:31/M

      25    Chelsea Gunnels         Ledyard  CT            49   20     2 F 20-29      29:06.7    8:34/M

      26    Brian Carroll           Groton  CT              8   52     3 M 50-59      29:11.3    8:35/M

      27    Mike Marconi            Westerly  RI           25   39     2 M 30-39      29:23.0    8:39/M

      28    Kathi Wood              Westerly  RI           35   37     2 F 30-39      29:23.5    8:39/M

      29    Kenneth, McNeil,        Niantic  CT            46   39     3 M 30-39      29:34.5    8:42/M

      30    Tom Baker               Oakdale  CT             3   64     2 M 60-99      29:48.4    8:46/M

      31    Angel Bartlett          Uncasville  CT          4   42     4 F 40-49      30:02.0    8:50/M

      32    Jay Reed                Wilbraham  MA          62   49     7 M 40-49      30:09.0    8:52/M

      33    Ken Cupples             Pawcatuck  CT          10   39     4 M 30-39      30:33.4    8:59/M

      34    Michelle Rwoe           Old Lyme  CT           67   14     3 F 13-19      30:36.7    9:00/M

      35    Jacqueline Blodgett     Niantic  CT             5   16     4 F 13-19      31:25.9    9:14/M

      36    Ken Miller              East Lyme  CT          63   42     8 M 40-49      31:30.0    9:16/M

      37    Pat Phillips            Niantic  CT            69   60     1 F 60-99      31:35.9    9:17/M

      38    Cynthia Wills           Mystic  CT             47   43     5 F 40-49      31:46.5    9:21/M

      39    Bill Bentley            Lisbon  CT             56   42     9 M 40-49      31:59.6    9:24/M

      40    Tom Sullivan                        Groton     48   64     3 M 60-99      32:06.2    9:26/M

      41    Chuck Bartnicki         Preston  CT            37   57     4 M 50-59      32:10.9    9:28/M

      42    Amy Ward                Waterford  CT          64   27     3 F 20-29      32:26.6    9:32/M

      43    Melissa Watrous         Groton  CT             65   29     4 F 20-29      32:27.9    9:33/M

      44    Pat Baker               Oakdale  CT             2   63     2 F 60-99      33:21.2    9:49/M

      45    Karen Santacroce        Groton  CT             30   39     3 F 30-39      33:41.0    9:54/M

      46    Robert Lohmann          North Stonington  C    60   64     4 M 60-99      33:52.4    9:58/M

      47    Robert Menard           Groton  CT             26   49    10 M 40-49      34:20.7   10:06/M

      48    Emily Sylvain           Groton  CT             31   23     5 F 20-29      35:32.9   10:27/M

      49    Constancia Malahias     Waterford              23   15     5 F 13-19      35:36.0   10:28/M

      50    Joanne Malahias         Waterford              24   50     1 F 50-59      35:43.4   10:30/M

      51    Frank Hogan             Niantic  CT            17   47    11 M 40-49      36:27.4   10:43/M

      52    Michael Tabos           New London  CT         71   24     6 M 20-29      36:39.7   10:47/M

      53    Peter C. Demarco, Jr.   New London  CT         12   57     5 M 50-59      37:41.4   11:05/M

      54    Tammy Clark             Pawcatuck  CT           9   50     2 F 50-59      37:44.4   11:06/M

      55    Corey Jones             Groton  CT             58   11     1 M  1-12      39:15.8   11:33/M

      56    Malcolm Sanders         Salem  CT              61   53     6 M 50-59      40:17.4   11:51/M

      57    David Grote             Coventry  RI           41   36     5 M 30-39      42:56.2   12:38/M

      58    Colburn Graves          North Stonington  C    16   74     5 M 60-99      44:08.1   12:59/M

      59    Arlene McCoy            Pawcatuck  CT          70   74     3 F 60-99      47:19.0   13:55/M

      60    Laurie Lamb             North Stonington  C    21   55     3 F 50-59      55:19.0   16:16/M

      61    Cheyanne Grote          Coventry  RI           39   10     1 F  1-12    1:12:19.0   21:16/M

      62    Jess Barbosa            Coventry  RI           42   14     6 F 13-19    1:12:19.0   21:16/M

      63    Matt Grote              Coventry  RI           40   14     3 M 13-19    1:12:19.0   21:16/M

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female 12 and under


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Cheyanne Grote          Coventry  RI        10       61    1:12:19.0   21:16/M

Top

Female 13 to 19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Brandy Leclair          Groton  CT          13        8      23:18.1    6:51/M

       2    Jessica Blodgett        Niantic  CT         16       15      25:43.7    7:34/M

       3    Michelle Rwoe           Old Lyme  CT        14       34      30:36.7    9:00/M

       4    Jacqueline Blodgett     Niantic  CT         16       35      31:25.9    9:14/M

       5    Constancia Malahias     Waterford           15       49      35:36.0   10:28/M

       6    Jess Barbosa            Coventry  RI        14       62    1:12:19.0   21:16/M

Top

Female 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Lauren Iwanicki         East Lyme  CT       23       10      24:19.3    7:09/M

       2    Chelsea Gunnels         Ledyard  CT         20       25      29:06.7    8:34/M

       3    Amy Ward                Waterford  CT       27       42      32:26.6    9:32/M

       4    Melissa Watrous         Groton  CT          29       43      32:27.9    9:33/M

       5    Emily Sylvain           Groton  CT          23       48      35:32.9   10:27/M

Top

Female 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Karin Wallace           Westbrook  CT       32       18      26:58.3    7:56/M

       2    Kathi Wood              Westerly  RI        37       28      29:23.5    8:39/M

       3    Karen Santacroce        Groton  CT          39       45      33:41.0    9:54/M

Top

Female 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Lori Gatheral           Waterford           46        9      24:13.1    7:07/M

       2    Tammy Jones             Groton  CT          42       21      28:10.8    8:17/M

       3    Janet Holtz             East Lyme  CT       40       24      28:56.3    8:31/M

       4    Angel Bartlett          Uncasville  CT      42       31      30:02.0    8:50/M

       5    Cynthia Wills           Mystic  CT          43       38      31:46.5    9:21/M

Top

Female 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Joanne Malahias         Waterford           50       50      35:43.4   10:30/M

       2    Tammy Clark             Pawcatuck  CT       50       54      37:44.4   11:06/M

       3    Laurie Lamb             North Stonington  C 55       60      55:19.0   16:16/M

Top

Female 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Pat Phillips            Niantic  CT         60       37      31:35.9    9:17/M

       2    Pat Baker               Oakdale  CT         63       44      33:21.2    9:49/M

       3    Arlene McCoy            Pawcatuck  CT       74       59      47:19.0   13:55/M

Top

Male 12 and under


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Corey Jones             Groton  CT          11       55      39:15.8   11:33/M

Top

Male 13-19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Bryan Scully            Gales Ferry  CT     17        1      20:11.7    5:56/M

       2    Taylor Gunnek           Ledyard  CT         15       23      28:21.4    8:20/M

       3    Matt Grote              Coventry  RI        14       63    1:12:19.0   21:16/M

Top

Male 20-29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Nick Godlewski                      Groton  26        4      22:11.5    6:31/M

       2    D Droogleever           New London  CT      26        5      22:41.6    6:40/M

       3    Nicholas Barner         New London  CT      29       19      27:20.7    8:02/M

       4    Daniel O'Connor         Stonington  CT      25       20      27:26.3    8:04/M

       5    Joshua Sheppard         Niantic  CT         28       22      28:16.8    8:19/M

       6    Michael Tabos           New London  CT      24       52      36:39.7   10:47/M

Top

Male 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    David Cox               West Warwick  RI    33       17      26:35.2    7:49/M

       2    Mike Marconi            Westerly  RI        39       27      29:23.0    8:39/M

       3    Kenneth, McNeil,        Niantic  CT         39       29      29:34.5    8:42/M

       4    Ken Cupples             Pawcatuck  CT       39       33      30:33.4    8:59/M

       5    David Grote             Coventry  RI        36       57      42:56.2   12:38/M

Top

Male 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Harold Etherington      Durham  CT          46        3      21:53.2    6:26/M

       2    Roger Davis             Eastford  CT        47        6      22:44.5    6:41/M

       3    Scott Partosan          Mystic  CT          42       12      25:02.2    7:22/M

       4    Manuel Duval            Nl                  41       13      25:10.6    7:24/M

       5    Frank Norosky           Groton  CT          45       14      25:22.1    7:28/M

       6    Kenneth Blodgett        Groton  CT          46       16      25:44.2    7:34/M

       7    Jay Reed                Wilbraham  MA       49       32      30:09.0    8:52/M

       8    Ken Miller              East Lyme  CT       42       36      31:30.0    9:16/M

       9    Bill Bentley            Lisbon  CT          42       39      31:59.6    9:24/M

      10    Robert Menard           Groton  CT          49       47      34:20.7   10:06/M

      11    Frank Hogan             Niantic  CT         47       51      36:27.4   10:43/M

Top

Male 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Bob Stack               Gales Ferry  CT     51        2      21:13.7    6:14/M

       2    James Valentine         North Stonington  C 52       11      24:22.8    7:10/M

       3    Brian Carroll           Groton  CT          52       26      29:11.3    8:35/M

       4    Chuck Bartnicki         Preston  CT         57       41      32:10.9    9:28/M

       5    Peter C. Demarco, Jr.   New London  CT      57       53      37:41.4   11:05/M

       6    Malcolm Sanders         Salem  CT           53       56      40:17.4   11:51/M

Top

Male 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         63        7      22:48.9    6:42/M

       2    Tom Baker               Oakdale  CT         64       30      29:48.4    8:46/M

       3    Tom Sullivan                        Groton  64       40      32:06.2    9:26/M

       4    Robert Lohmann          North Stonington  C 64       46      33:52.4    9:58/M

       5    Colburn Graves          North Stonington  C 74       58      44:08.1   12:59/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com