HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

White Woods XC
Summer Series
Litchfield, CT

July 17, 2008

 


(conditions: sunny, 83 degrees, high humidity)

Timing by:

SUNSTROKE TIMING SYSTEMS

Marathon Bob & 5k Dave

 

On a hot summer evening, the beaches in the area must have been deserted as a record 83 runners showed up to run one of the three courses! 5k winner Jeremy Schmid of Litchfield dropped 17 seconds off his time from the previous week with a 16:24. 3k female winner Megan Bobinski, Torrington, prepped for the Junior Olympic Nationals in Omaha next week, shaving 18 seconds off her best time with a 12:16.

3k Results

1. Robby Breakell, 17, Goshen 10:50

2. Will Graustein, 47, Harwinton 11:37

3. Alex Dumschott, 15, Watertown 11:54

4. Megan Bobinski, 13, Torrington 12:16

5. Jeremy Pollutro, 31, Torrington 13:33

6. Dan Zoldy, 15, Watertown 14:47.10

7. Sara Peterson, 14, Litchfield 14:47.55

8. Doodle Funk, 15, Litchfield 14:51

9. Calvah McKenna, 9, Litchfield 14:52

10. Zachary Oliver, 9, Canton 14:53

11. Erin Schumacher, 27, Morris 15:05

12. Stephen Oliver, 9, Canton 15:18

13. Cheyenne Schumacher, 9, Colebrook 15:23

14. Jeffrey Schumacher, 8, Colebrook 15:28

15. Kevin Shipp, 10, Litchfield 15:40

16. Mark Olsen, 48, Thomaston 15:42

17. Meghan Shipp, 11, Litchfield 15:43

18. Miranda Tranquillo, 8, Barkhamsted 15:54

19. Jamie Zoldy, 13, Watertown 16:05

20. Sue Curtis, 37, Barkhamsted 16:06

21. Colleen Iannone, 11, Northfield 16:10

3k results cont.

22. Jim Zoldy, 46, Watertown 16:12

23. Sinead McKenna, 11, Litchfield 16:21

24. Connor Ives, 13, Goshen 17:36

25. Nathan Hoey, 15, Watertown 17:38

26. Katie Schipp, 10, Litchfield 17:43

27. Joyce Olsen, 51, Thomaston 17:59

28. Lauren Johnston, 8, Litchfield 18:07

29. Carrie Rindos, 14, Litchfield 18:09

30. Steve Funk, 45, Litchfield 18:10

31. Elizabeth Tuxbury, 20, New Hartford 18:36

32. Alyssa Curtis, 9, Barkhamsted 19:31

33. Michelle Tranquillo, 34, Barkhamsted 19:33

34. Ericka Brayton, 36, Bethlehem 19:53

35. Galvin Brayton, 6, Bethlehem 20:01

36. Ben Vermilyea, 8, Litchfield 20:03

37. Pete Vermilyea, 35, Litchfield 20:04

38. Nicholas Winsser, 12, West Cornwall 21:03

39. Rob McKenna, 57, Litchfield 21:04

40. Nellie Funk, 10, Litchfield 21:45.22

41. Chelsea Lamond, 11, Litchfield 21:45.99

42. Lorrane Schumacher, 46, Colebrook 26:56

43. Tyler Schumacher, 2, Colebrook 27:00

4k Results

1. Tristan Kishonis, 13, Watertown 17:01.09

2. Quinton Hoey, 12, Watertown 17:01.99

3. Jack Hoey, 47, Watertown 17:37

4. Nick Yetman, 14, Oxford 19:54

5. Sara Iannone, 13, Northfield 21:09

6. Kayla Kishonis, 11, Watertown 21:40

7. Erica Romanelli, 14, Thomaston 23:31

8. Emily Normandin, 14, Thomaston 23:34

5k Results

1. Jeremy Schmid, 17, Litchfield 16:24

2. Jeromie Schumacher, 34, Morris 17:02

3. Gabe Olsen, 15, Thomaston 17:16

4. Justin Redente, 17, Morris 17:25

5. Connor Hackert, 16, Thomaston 18:06

6. Michal Dichter, 17, Litchfield 18:25

5k results cont.

7. Bryan Atwood, 40, Litchfield 18:41

8. Roger Mahieu, 44, Litchfield 18:45

9. Colin Gannon, 17, Litchfield 18:51

10. Kim Marchand, 44, Winsted 19:56

11. Jeffrey Dingwell, 53, Bethlehem 20:41

12. AnnMarie Tuxbury, 14, New Hartford 20:47

13. Sean Gannon, 15, Litchfield 20:55

14. Ryan Gannon, 13, Litchfield 21:43

15. Johan Winsser, 60, West Cornwall 21:58

16. Chris Morcone, 45, Bethlehem 22:12

17. Philip Smith, 14, New Hartford 23:12

18. Anna Willis, 49, Torrington 23:26

19. Mark Anderson, 47, New Milford 24:01

20. Rod Dixon, 58, New Zealand 24:38

21. Brent Hawkins, 54, Torrington 24:39

22. John Lane, 16, Goshen 24:43

23. Rosemary Lane, 52, Goshen 24:44

24. Megan Perusse-Oberman, 37, Okinawa, Jpn. 25:40

25. Marty Redente, 53, Morris 28:17

26. Walt Schuttler, 56, Seymour 28:31

27. Linda Anderson, 42, New Milford 28:39

28. Thomas Brayton, 10, Bethlehem 29:39

29. Tom Brayton, 46, Bethlehem 29:43

30. Maria Hill, 51, Bethlehem 31:10

31. Theresa Johnston, 42, Litchfield 32:24

32. Debra Brandt, 42, Litchfield 32:25

TOP TEN TIMES: 3K Summer Series

Male Course Record: 9:21, Mike Hall, New Milford ‘07

1. Mike Hall, New Milford (9:21) ‘07

Bob Davenport, Litchfield (9:42) ‘04

Mike Owens, Goshen, (9:44) ‘04

Steve Pretak, Torrington (9:49) ‘04

Peter Kanieg, Medford, Mass. (9:53) ‘06

Dan Berry, Sheffield, Mass. (9:59) ‘04

Spencer Sass, Litchfield (10:03) ‘05

Jeromie Schumacher, Morris (10:05) ‘08

Roger Mahieu, Colebrook (10:24) ‘05

Trevor Doyon, Bantam (10:28) ‘0

Female Course Record: 11:01, Kelly Wallace, South Windsor, ‘03

Madeline Marecki, Morris (11:11) ‘04

Emily Mallick, Torrington (11:18) ‘05

Andrea Szarkowicz, Watertown (11:38) ‘05

Jill Snopkowski, Torrington (12:00) ‘04

Hannah Bourne, Litchfield (12:15) ‘05

Megan Bobinski, Torrington (12:16) ‘08

Katie Pratt, Bantam (12:20) ‘05

Emmy Sass, Litchfield (12:48) ‘04

Sabrina Olsen, Thomaston (12:57) ‘06

Eibhlin McKenna, Litchfield (13:10) ‘06

 

TOP 10 TIMES: 4K Summer Series

Male Course Record: 14:08, Rich Klauber, Thomaston, ‘06

Rich Klauber, Thomaston (14:08) ‘06

Josh Olsen, Thomaston (14:20) ‘06

Tim Olsen, Thomaston (15:04) ‘06

Kyle Courtney, Litchfield (15:11) ‘06

Eric Normandin, Thomaston (15:41) ‘06

Roy Lapointe, Thomaston, (15:47) ‘06

Jeromie Schumacher, Morris (15:52) ‘07

Dan Lane, Goshen (15:59) ‘06

Greg Lush, Thomaston (16:06) ‘07

Rob Breakell, Goshen (16:16) ‘06

 

 

 

Female Course Record: 15:36, Heather Burns, Woodbury, ‘01

Anna Shields, Harwinton (16:35) ‘06

Andrea Szarkowicz,Watertown (17:58) ‘07

Sabrina Olsen, Thomaston (18:08) ‘07

Katie Pratt, Bantam (18:48) ‘06

Carol Morenz, Thomaston (19:37) ‘06

Melanie Marecki, Morris (19:22) ‘06

Hannah Bourne, Litchfield (20:46) ‘06

Sara Iannone, Northfield (21:09) ‘08

Lucy Aziz, Litchfield (21:12) ‘06

Madeline Funk, Litchfield (21:13) ‘06

 

TOP 10 TIMES: 5K Summer Series

Male Course Record: 15:14.64, Richard Klauber, Thomaston, ‘08

Richard Klauber, Thomaston (15:14.64) ‘08

Josh Olsen, Thomaston, (16:23) ‘07

Jeremy Schmid, Litchfield (16:24) ‘08

Dan Lane, Goshen, (16:40) ‘0

Bob Davenport, Litchfield (16:43) ‘07

Kyle Courtney,Litchfield (16:57) ‘07

Jeromie Schumacher, Morris (17:02 ‘08

Eric Normandin,Thomaston (17:07) ‘07

Gabe Olsen, Thomaston (17:16) ‘08

Justin Redente, Morris (17:25.07) ‘08

Tim Olsen, Thomaston (17:25.47) ‘08

 

Female Course Record: 18:05, Smita Gypta, Wallingford ‘03

1. Annmarie Tuxbury, New Hartford (20:29) ‘08

Katie Pratt, Bantam (20:53)’07

Sabrina Olsen, Thomaston (21:00)’-7

Chloe Bourne,Litchfield (21:16.85) ‘07

Paige Davenport, Litchfield (21:39) ‘07

Carol Morenz, Thomaston (21:49) ‘06

Eunice Bussom, Southbury (21:54) ‘07

Ashley Langer,Bantam (21:55) ‘07

Elizabeth Buttrick, Torrington (23:20) ‘07

Jodi Russo, Thomaston (23:56) ‘07

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com