HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Tommy Fund 5K
New Haven, CT

September 28, 2008

Timing & Results by:
CLUB CT


Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1    1  M13 Lucas Pratt, 19, Columbia, NJ               17:13    5:32
    2    2  M13 Jeremy Lent, 19, New Haven, CT              17:34    5:39
    1    1  W20 Cheryl Anderson, 27*, Branford, CT          17:41    5:41
    3    1  M20 Jonathan Espitia, 20, Farmingville, NY      18:00    5:48
    4    2  M20 Kevin Woodin, 29, West Haven, CT            18:05    5:49

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

5    1  M50 Jerry Munck, 52, North Haven, CT            18:56    6:06
    6    1  M30 Ryan O'Connell, 36, North Haven, CT         18:57    6:06
    7    2  M30 Robert McBride, 31, New Haven, CT           19:28    6:16
    8    1  M40 Nelson Azevedo, 49, Southbury, CT           19:28    6:16
    9    3  M20 Avik Chatterjee, 28, New Haven, CT          19:30    6:16
   10    2  M40 James Drummond, 45, Wallingford, CT         19:32    6:17
   11    3  M40 Denny Lo, 42, Bethlehem, CT                 19:42    6:20
   12    4  M40 Robert Halloran, 41, Branford, CT           19:50    6:23
   13    3  M30 Shawn Ferguson, 33, New Haven, CT           19:58    6:25
   14    5  M40 Philip O'Connor, 41, New Haven, CT          20:01    6:26
   15    2  M50 Dave Chameides, 50, Oxford, CT              20:05    6:28
   16    4  M30 Jeff Kravetz, 36, Woodbridge, CT            20:15    6:31
   17    5  M30 Francese Lopez-Giraldez, 30, New Haven, CT  20:49    6:42
   18    6  M40 Kurt Deguzman, 48, New Haven, CT            21:05    6:47
   19    3  M50 William Brubaker, 52, Cheshire, CT          21:06    6:47
   20    3  M13 Nicholas Hilton, 15, Fairfield, CT          21:07    6:48
   21    6  M30 Robert Howard, 38, Guilford, CT             21:12    6:49
   22    4  M20 Etan Harmelech, 25, Hamden, CT              21:20    6:52
    2    1  W30 Leah Samson, 30*, Woodbridge, CT            21:22    6:52
   23    1  M60 John Courtemanche, 65, New Haven, CT        21:26    6:54

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

24    5  M20 Mike Monaro, 28, Branford, CT               21:49    7:01
    3    2  W30 Leah Begg, 39*, Newtown, CT                 21:50    7:02
   25    2  M60 Guy Pulino, 63, Moodus, CT                  21:51    7:02
   26    7  M30 Nathan Cropper, 34, Wethersfield, CT        21:58    7:04
    4    1  W13 Debbie Krtikos, 14*, Peabody, MA            21:58    7:04
   27    6  M20 Matthew Fischer, 25, New Haven, CT          22:04    7:06
   28    4  M13 Bobby Wallace, 15, Fairfield, CT            22:06    7:06
   29    4  M50 Woodrow Gaskin, 54, Fairfield, CT           22:07    7:07
   30    7  M40 Gerald Lynch, 44, Monroe, CT                22:08    7:07
   31    8  M40 Tim O'Connor, 42, Madison, CT               22:18    7:10
   32    5  M13 Micahel Gould, 15, Sandy Hook, CT           22:32    7:15
   33    6  M13 Jerry McLellan, 14, Woodbury, CT            22:32    7:15
   34    8  M30 Po Ting, 31, Derby, CT                      22:35    7:16
   35    5  M50 Paul Violante, 55, Waterbury, CT            22:36    7:16
   36    7  M13 Joe Dorman, 16, SouTh Glastonbury, CT       22:51    7:21
   37    9  M40 Kevin Rooney, 44, Coraopolis, PA            22:54    7:22
    5    2  W20 Sairy Hernandez, 24*, New Haven, CT         22:54    7:22
   38    8  M13 Samuel Lawes, 16, Glastonbury, CT           22:59    7:24
   39    9  M13 John Nowosodko, 15, Glastonbury, CT         23:00    7:24
   40   10  M13 Evan Horwitz, 15, Woodbridge, CT            23:10    7:27
   41    6  M50 Tom Caione, 58, Danbury, CT                 23:10    7:27
   42    7  M20 Joseph Cadrin, 24, Bridgeport, CT           23:11    7:27
   43   10  M40 Chris Breuer, 44, Bethany, CT               23:13    7:28
   44   11  M40 Christian Nelson, 40, West Hartford, CT     23:15    7:29
   45   12  M40 Dean Morgan, 47, Orange, CT                 23:17    7:30
   46    9  M30 Robert Gagnon, 38, Orange, CT               23:18    7:30
   47   13  M40 Ed Kingston, 47, Hamden, CT                 23:28    7:33
   48   14  M40 Peter Parente, 48, Woodbridge, CT           23:28    7:33
    6    3  W20 Heba Nowyhed, 24*, New Haven, CT            23:29    7:33
   49    7  M50 Joe Bouchard, 55, Fairfield, CT             23:31    7:34
   50   11  M13 Maxwell Rein, 15, Fairfield, CT             23:32    7:34
    7    2  W13 Sarah Nutman, 19*, New Haven, CT            23:32    7:34
   51    8  M50 Sean Lane, 50, New Haven, CT                23:33    7:35
   52    3  M60 Larry Inge, 60, New Haven, CT               23:39    7:36
   53   12  M13 James Wayne, 15, East Haven, CT             23:40    7:37
   54   13  M13 Bryan Munger, 14, Stratford, CT             23:44    7:38
   55   14  M13 Anthony Fortunato, 18, Norwalk, CT          23:47    7:39
    8    1  W60 Jo Mrachetti, 65*, Newington, CT            23:49    7:40
   56   10  M30 Walter Li, 31, New Haven, CT                23:57    7:42
    9    3  W30 Jennifer Jewett, 36*, Hamden, CT            23:59    7:43
   10    3  W13 Stephaine Matthews, 16*                     23:59    7:43
   11    4  W13 Alisa Keyes, 17*, Trumbull, CT              24:00    7:43
   57   15  M13 Allan Visochek, 16, New Haven, CT           24:01    7:44
   12    4  W20 Olga Obraztsova, 21*, New Haven, CT         24:02    7:44
   58    9  M50 Albert Defilippo, 52, East Haven, CT        24:03    7:44
   59   15  M40 Ohiz Higgin, 44, Bridgeport, CT             24:04    7:45
   60   16  M40 Joe Flaherty, 41, Madison, CT               24:05    7:45
   61   11  M30 Brian Nolan, 33, Hamden, CT                 24:07    7:46
   62   17  M40 Torin Thurston, 48, New Haven, CT           24:09    7:46
   13    5  W20 Christine Lavalleo, 27*, New Haven, CT      24:12    7:47
   63   18  M40 Howard Levine, 43, New Haven, CT            24:18    7:49
   64   16  M13 Ben Lowden, 15, Darien, CT                  24:20    7:50
   65   17  M13 Jake Albert, 15, Middlebury, CT             24:24    7:51
   66   19  M40 Gary Kupfer, 46, Woodbridge, CT             24:29    7:53
   14    1  W40 Jenny Glass, 43*, Branford, CT              24:31    7:53
   15    2  W40 Carol Dorfman, 46*, Guilford, CT            24:38    7:55
   67   12  M30 Damian Paglia, 31, New Haven, CT            24:46    7:58
   68   13  M30 Jefferey Agli, 37, Hamden, CT               24:48    7:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

69   10  M50 Rick Meskill, 52, Shelton, CT               24:51    8:00
   70   14  M30 Leo Gonzales, 34, East Haven, CT            24:52    8:00
   16    6  W20 Lindsay Madson, 25*, Orange, CT             24:53    8:00
   71   20  M40 Bill Robertson, 45, Cheshire, CT            24:54    8:01
   72   11  M50 Jim Horwitz, 51, Woodbridge, CT             24:56    8:01
   73   21  M40 Jeffrey McLellan, 47, Woodbury, CT          24:57    8:02
   17    4  W30 Karena Swan, 33*, Hamden, CT                24:59    8:02
   74   15  M30 Andrew Swan, 33, Hamden, CT                 25:00    8:03
   75    4  M60 Frank Lang, 69, Seymour, CT                 25:01    8:03
   18    7  W20 Nicole Ottersopoor, 27*, Trumbull, CT       25:02    8:03
   76   22  M40 Ted Russell, 42, Stratford, CT              25:04    8:04
   77   18  M13 Domingo Perez, 16, Stratford, CT            25:04    8:04
   19    8  W20 Jessica Klein, 26*, Vernon, CT              25:05    8:04
   20    5  W30 Lauren Lyons, 30*, Southbury, CT            25:06    8:05
   21    9  W20 Tham Nguyen, 27*, West Haven, CT            25:07    8:05
   22    1  JrW Sophie Bysiewicz, 12*, Branford, CT         25:10    8:06
   78    5  M60 Nelson Wyman, 62, Newington, CT             25:11    8:06
   23   10  W20 Stephanie Kosakowski, 23*, Oxford, CT       25:13    8:07
   79    6  M60 Peter Rzasa, 61, Seymour, CT                25:15    8:08
   80    8  M20 Matthew Egensteiner, 24, Shelton, CT        25:16    8:08
   24   11  W20 Yvette Sincavage, 29*, New Haven, CT        25:20    8:09
   81   19  M13 Edgardo Soberal, 16, Bridgeport, CT         25:23    8:10
   25    6  W30 Jennifer Gebert, 32*, East Northport, NY    25:26    8:11
   26    7  W30 Nicole Barucci, 36*, Guilford, CT           25:32    8:13
   82   12  M50 Ira Mills, 52, Branford, CT                 25:38    8:15
   27    8  W30 Allison Poncie, 32*, New Haven, CT          25:47    8:18
   28    3  W40 Julie Breuer, 42*, Bethany, CT              25:53    8:20
   29    2  JrW Elysia St George, 10*, Shelton, CT          25:55    8:20
   83   16  M30 Michael Colon, 31, Branford, CT             25:57    8:21
   30   12  W20 Nicole Colon, 28*, Branford, CT             25:57    8:21
   31    9  W30 Monika Mosiej-Gagnon, 36*, Orange, CT       25:59    8:22
   32   10  W30 Jill Petrie, 36*, Stratford, CT             25:59    8:22
   33   11  W30 Tara Courtmanche, 36*, Madison, CT          26:01    8:22
   84   17  M30 Matthew Steellmach, 33, Waterbury, CT       26:04    8:23
   34   12  W30 Katie Devir, 34*, Milford, CT               26:07    8:24
   35    4  W40 Maryann Fisher, 44*, Newtown, CT            26:09    8:25
   36    5  W40 Kristine Klarman, 46*, Branford, CT         26:14    8:27
   85    1  JrM Billy Begg, 12, Newtown, CT                 26:17    8:27
   86   23  M40 Russell Scovin, 49, Bethany, CT             26:18    8:28
   87   13  M50 Kevin Doyle, 53, Westport, CT               26:19    8:28
   88    7  M60 Tom Shanahan, 62, Southington, CT           26:23    8:29
   37    6  W40 Dianne Andreoli, 43*, Bethany, CT           26:24    8:30
   89   14  M50 Thomas Cotter, 52, Stratford, CT            26:25    8:30
   90    2  JrM Max Breiner, 12, Stratford, CT              26:29    8:31
   91   15  M50 Matt Hoey, 52, Guilford, CT                 26:30    8:32
   92   20  M13 Zack Skleton, 15, East Lyme, CT             26:32    8:32
   93   21  M13 Andrew Bi, 15, East Lyme, CT                26:33    8:33
   38   13  W20 Jamie Casini, 28*, Derby, CT                26:42    8:35
   39   13  W30 Sarah Ahearn, 32*, Ansonia, CT              26:42    8:36
   94   24  M40 Anthony Parillo, 46, New Haven, CT          26:43    8:36
   40   14  W30 Sharon Fisher, 39*, NorWich, CT             26:44    8:36
   41   15  W30 Laura Petrie, 38*, Stratford, CT            26:45    8:36
   42    1  W50 Lisa Lawlor, 52*, WatErtown, CT             26:47    8:37
   95   25  M40 Mike Rooney, 46, Dresher, PA                26:49    8:38
   43   16  W30 Jennifer Prato, 35*, N Branford, CT         26:50    8:38
   96   18  M30 Christopher Prato, 36, North Branford, CT   26:51    8:38
   44    5  W13 Belinda Platt, 18*, Hamden, CT              26:57    8:40
   45    6  W13 Stephanie Parente, 17*, Orange, CT          26:58    8:41
   97           #597                                        27:02    8:42
   98   26  M40 Kevin Doyle, 42, North Haven, CT            27:05    8:43
   99           #699                                        27:11    8:45
   46   14  W20 Liz Laroque, 29*, West Haven, CT            27:12    8:45
  100    9  M20 Pat Allen, 29, New Haven, CT                27:14    8:46
  101   19  M30 Shannon Flynn, 37, North Haven, CT          27:15    8:46
   47    7  W40 Meg Kingston, 45*, Hamden, CT               27:26    8:50
  102   27  M40 Tom Gould, 45, Sandy Hook, CT               27:34    8:52
   48   17  W30 Kristen Bayer, 38*, East Haven, CT          27:35    8:52
   49   15  W20 Kc Budrewicz, 27*, Wallingford, CT          27:36    8:53
  103    3  JrM Liam Massey, 9, Stratford, CT               27:36    8:53
  104    8  M60 George Horbal, 60, Ansonia, CT              27:38    8:53
  105   28  M40 Eric Albert, 49, Southbury, CT              27:39    8:54
  106   29  M40 Charles Lawes, 49, Glastonbury, CT          27:39    8:54
   50   18  W30 Caryn Stellmach, 33*, Waterbury, CT         27:41    8:55
   51   16  W20 Emily Cropper, 27*, Wethersfield, CT        27:43    8:55
   52    8  W40 Pam Petro, 44*, Shelton, CT                 27:43    8:55
   53   19  W30 Lori Grindrod, 38*, Stratford, CT           27:44    8:56
  107    4  JrM Harrison Mahoney, 9, Stratford, CT          27:47    8:56
  108   22  M13 Joe Rooney, 17, Stratford, CT               27:47    8:56
  109   16  M50 Armando Pereira, 51, Milford, CT            27:51    8:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

54   17  W20 Renee Forte, 29*, Cheshire, CT              27:57    9:00
   55    2  W50 Melanie Champion, 50*, Meriden, CT          28:02    9:01
  110   30  M40 Chris St George, 41, Shelton, CT            28:03    9:02
  111   23  M13 Wes Barlow, 15, Weston, CT                  28:07    9:03
  112    9  M60 Ronald Holmes, 67, New Haven, CT            28:11    9:04
  113   24  M13 Steve Venablef, 15                          28:12    9:04
   56    9  W40 Tracy Whittingslow, 40*, Canton, CT         28:14    9:05
  114   17  M50 Tom O'Connor, 55, Stratford, CT             28:15    9:05
   57   20  W30 Erin Spaulding, 36*, Branford, CT           28:16    9:06
   58   18  W20 Heather Tory, 28*, New Haven, CT            28:18    9:06
  115   20  M30 Scott Weiner, 36, Cheshire, CT              28:19    9:07
   59   10  W40 Karen Clarke, 40*, Fairfield, CT            28:23    9:08
   60   11  W40 Teresa Delvecchio, 41*, Hamden, CT          28:24    9:08
   61    3  JrW Molly Begg, 10*, Newtown, CT                28:24    9:08
  116   10  M20 Luis Vega, 23, New Haven, CT                28:26    9:09
   62   12  W40 Megan Cotter, 47*, Stratford, CT            28:30    9:10
   63   13  W40 Eileen Tarpey, 43*, Boca Raton, FL          28:34    9:11
   64    4  JrW Victoria Stanko, 11*, Monroe, CT            28:34    9:12
  117   31  M40 Sergio Stanko, 43, Monroe, CT               28:46    9:16
   65    7  W13 Alexandra Ramos, 17*, Woodbridge, CT        28:47    9:16
   66    8  W13 Erin Kinney, 18*, Woodbridge, CT            28:52    9:17
   67   14  W40 Lisa Pollock, 45*, Sandy Hook, CT           28:55    9:18
  118   21  M30 Adam Weinstein, 32, New Haven, CT           28:57    9:19
  119   18  M50 George Massas, 51, Brewster, NY             29:06    9:22
  120   25  M13 Molefi McIntosh, 16, New Haven, CT          29:10    9:23
  121   32  M40 John Venables, 44, Monroe, CT               29:13    9:24
   68   21  W30 Lia Donahue, 31*, North Haven, CT           29:14    9:24
   69    3  W50 Wendy Parente, 51*, Orange, CT              29:14    9:25
   70   15  W40 Suzanne Beck, 41*, New Haven, CT            29:15    9:25
  122   33  M40 Tim O'Rourke, 49, Ansonia, CT               29:16    9:25
  123   34  M40 Tino Diotalevi, 44, Seymour, CT             29:22    9:27
   71   22  W30 Toni Fracasso, 36*, Hamden, CT              29:36    9:32
  124   35  M40 Paul Virviro, 43, Easton, CT                29:39    9:32
  125   36  M40 Dave Palony, 40, Prospect, CT               29:43    9:34
   72   23  W30 Kari Adanuncio, 35*, New Fairfield, CT      29:43    9:34
   73   24  W30 Katie Scully, 33*, New Haven, CT            29:54    9:37
   74   16  W40 Jacqueline Gibbons, 41*, Woodbridge, CT     29:58    9:39
   75   25  W30 Stacy Cacace, 37*, East Haven, CT           30:01    9:39
   76   17  W40 Joan Jasien, 41*, New Haven, CT             30:10    9:42
  126   26  M13 Paolo Perez, 17, Stratford, CT              30:12    9:43
   77    9  W13 Morgan Mahoney, 14*, CT                     30:13    9:43
   78   18  W40 Christine Munger, 40*, Stratford, CT        30:20    9:46
   79   26  W30 Kerstyn Deskin, 36*, Guilford, CT           30:21    9:46
   80           Tracy Carafero*, Guilford, CT               30:22    9:46
  127   37  M40 Allan Rodrigues, 48, Shelton, CT            30:30    9:49
   81   27  W30 Karen Peterson, 39*, Stamford, CT           30:30    9:49
   82   19  W20 Jacqueline Bacha, 25*, Ansonia, CT          30:33    9:50
   83   28  W30 Kristina Garlin, 32*, Shelton, CT           30:37    9:51
  128   19  M50 William Armstrong, 57, North Haven, CT      30:39    9:52
   84   10  W13 Katie Redman, 19*, Wallingford, CT          30:45    9:54
   85   11  W13 Rachel Hart, 16*, Trumbull, CT              30:48    9:55
   86   19  W40 Donna Parente, 48*, Woodbridge, CT          30:48    9:55
   87   29  W30 Nazorie Paglia, 32*, New Haven, CT          30:49    9:55
  129   38  M40 Jonathan Albert, 47, Middlebury, CT         30:56    9:57
  130   39  M40 Jan Wetherell, 44, New Haven, CT            30:58    9:58
   88   20  W40 Susan Venables, 41*, Monroe, CT             31:00    9:58
  131   20  M50 Thomas Sincavage, Jr, 58, New Haven, CT     31:01    9:59
  132   27  M13 John Hubert, 15, Trumbull, CT               31:02    9:59
  133   21  M50 Michael Alevy, 51, New Haven, CT            31:02    9:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

89   21  W40 Cynthia Gibbons, 46*, Woodbridge, CT        31:05   10:00
   90    4  W50 Jane Doyle, 52*, Westport, CT               31:08   10:01
  134   22  M30 Alan Grindrod, 37, Stratford, CT            31:09   10:01
  135   11  M20 Nicholas Pietris, 29, Branford, CT          31:10   10:02
   91   20  W20 Katie Pietris, 28*, Branford, CT            31:11   10:02
   92   12  W13 Elise Lopta, 16*                            31:14   10:03
   93   30  W30 Kauta Bhandary-Alexande, 30*, New Haven, CT 31:15   10:03
   94   21  W20 Ahsa Bhandary, 28*, New Haven, CT           31:15   10:03
  136   28  M13 Taylor Smith, 16                            31:18   10:04
  137   10  M60 Lee Jung, 60, Guilford, CT                  31:23   10:06
  138   40  M40 Gary Redman, 46, Wallingford, CT            31:29   10:08
   95   22  W40 Patricia Thurston, 45*, New Haven, CT       31:33   10:09
  139    1  M70 Carl Sylvester, 75, Shelton, CT             31:40   10:11
   96    5  W50 Lisa Riley, 51*, Milford, CT                31:41   10:12
  140   41  M40 Christopher Nolan, 40, Naugatuck, CT        31:44   10:13
   97   31  W30 Kathy Duggan, 39*, NorWich, CT              31:46   10:13
  141   29  M13 Bayindir Citah, 16                          31:47   10:14
  142   30  M13 David Jackson, 16, Stratford, CT            31:52   10:15
   98   32  W30 Cecilia Roe, 34*, Orange, CT                31:57   10:17
  143   42  M40 Tony Petrie, 41, Stratford, CT              32:03   10:19
  144   43  M40 Craig Somma, 42, North Haven, CT            32:06   10:20
   99   22  W20 Shannon Powers, 27*, West Haven, CT         32:15   10:23
  145   44  M40 Eric Emanuelson, 47, Guilford, CT           32:21   10:25
  100   23  W40 Trish Nelson, 42*, West Hartford, CT        32:27   10:26
  146   23  M30 Kurt Newell, 33, Waterbury, CT              32:30   10:27
  101   33  W30 Julie Shirah, 34*, New Haven, CT            32:36   10:30
  102   34  W30 Asankena Dawson, 33*, New Haven, CT         32:39   10:31
  147    5  JrM Anthony Juliani, 10, Stratford, CT          32:43   10:32
  148   31  M13 Michael Fraguda, 17, Stratford, CT          32:45   10:32
  149   22  M50 David Marcial, 52, Columbia, CT             33:02   10:38
  150   23  M50 Chris Rooney, 52, Stratford, CT             33:31   10:47
  151    6  JrM Nick Wright, 12, Woodbridge, CT             33:40   10:50
  152   11  M60 Edward Snyder, 62, Wallingford, CT          33:45   10:52
  103   13  W13 Maggie Doyle, 16*, Westport, CT             33:51   10:54
  153   32  M13 Quinn Rooney, 15, Stratford, CT             34:05   10:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

104    6  W50 Jan Truitt, 54*, Derby, CT                  34:19   11:02
  105   35  W30 Jennifer Mudd, 37*, Orange, CT              34:32   11:07
  106   36  W30 Rebekah Melville, 33*, Orange, CT           34:33   11:07
  107    7  W50 Maureen Miller, 51*, Milford, CT            35:03   11:17
  108   37  W30 Amy MacKay, 38*, Southington, CT            35:03   11:17
  109   14  W13 Ashley Azevedo, 19*, Southbury, CT          35:12   11:20
  110   38  W30 Agnes Orlowski, 32*, New Haven, CT          35:36   11:27
  111    8  W50 Patricia Axtmayer, 57*, Wallingford, CT     35:43   11:30
  112   24  W40 Tamar Braveman, 42*, New Haven, CT          35:55   11:33
  113    9  W50 Caroline Lesieur, 53*, New Haven, CT        35:55   11:33
  154    7  JrM Zachary Pollock, 12, Sandy Hook, CT         37:00   11:54
  114   23  W20 Rochelle Liska, 25*, Seymour, CT            37:16   11:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

155   12  M20 Joel Kopylec, 29, North Haven, CT           37:16   12:00
  156   24  M50 Jake Meskill, 54, Shelton, CT               37:19   12:01
  115   39  W30 Heather Stone, 36*, New Fairfield, CT       37:27   12:03
  116   40  W30 Jen Newell, 34*, Waterbury, CT              37:50   12:10
  117    5  JrW Daphne Kroeger, 9*, Woodbridge, CT          37:55   12:12
  157   45  M40 Howard Kroeger, 46, Woodbridge, CT          37:56   12:12
  158           #386                                        38:15   12:19
  118   24  W20 Amanda Altieri, 21*, North Haven, CT        38:35   12:25
  159    1  M80 Herman Bershtein, 83, Hamden, CT            38:55   12:31
  119   25  W40 Lisa Rodriguez, 40*, Oxford, CT             39:32   12:43
  160    8  JrM Azaan Dawson, 5, New Haven, CT              39:48   12:48
  161   24  M30 Che Dawson, 34, New Haven, CT               39:49   12:49
  120    6  JrW Ana Docarmo, 11*, Stratford, CT             39:59   12:52
  282           TURKEY                                      40:01   12:53
  162   12  M60 Rich Olderman, 68, Ansonia, CT              40:14   12:57
  284           TURKEY                                      40:16   12:58
  285           TURKEY                                      40:17   12:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

121   26  W40 Theresa Baskin-Mghee, 41*, West Haven, CT   41:26   13:20
  122   10  W50 Joanne Taylor, 50*, New Haven, CT           41:26   13:20
  163    9  JrM Jack Munger, 10, Stratford, CT              41:27   13:20
  164   46  M40 Christopher Munger, 41, Stratford, CT       41:27   13:20
  123    7  JrW Elizabeth Meskill, 12*, Shelton, CT         41:28   13:21
  124   41  W30 Chelsea Lennon, 36*, New Haven, CT          43:18   13:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

125    8  JrW Madison Lionetti-Hultma, 9*, Ansonia, CT    43:35   14:01
  126   27  W40 Elizabeth Lionetti, 49*, Derby, CT          43:37   14:02

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

127    9  JrW Cecilia Vinas, 5*, Fairfield, CT            47:32   15:18
  128   42  W30 Jennifer Vinas, 34*, Fairfield, CT          47:33   15:18
"*" indicates females
9 finishers among Men 12 & Under
32 finishers among Men 13 - 19
12 finishers among Men 20 - 29
24 finishers among Men 30 - 39
46 finishers among Men 40 - 49
24 finishers among Men 50 - 59
12 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Men 70 - 79
1 finishers among Men 80 & Up
9 finishers among Women 12 & Under
14 finishers among Women 13 - 19
24 finishers among Women 20 - 29
42 finishers among Women 30 - 39
27 finishers among Women 40 - 49
10 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 - 69
164 male finishers
128 female finishers
292 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Men
    1    1  M13 Lucas Pratt, 19, Columbia, NJ               17:13    5:32

Open Women
    1    1  W20 Cheryl Anderson, 27, Branford, CT           17:41    5:41

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Men 12 & Under
   85    1      Billy Begg, 12, Newtown, CT                 26:17    8:27
   90    2      Max Breiner, 12, Stratford, CT              26:29    8:31
  103    3      Liam Massey, 9, Stratford, CT               27:36    8:53
  107    4      Harrison Mahoney, 9, Stratford, CT          27:47    8:56
  147    5      Anthony Juliani, 10, Stratford, CT          32:43   10:32

Men 13 - 19
    1    1      Lucas Pratt, 19, Columbia, NJ               17:13    5:32
    2    2      Jeremy Lent, 19, New Haven, CT              17:34    5:39
   20    3      Nicholas Hilton, 15, Fairfield, CT          21:07    6:48
   28    4      Bobby Wallace, 15, Fairfield, CT            22:06    7:06
   32    5      Micahel Gould, 15, Sandy Hook, CT           22:32    7:15

Men 20 - 29
    3    1      Jonathan Espitia, 20, Farmingville, NY      18:00    5:48
    4    2      Kevin Woodin, 29, West Haven, CT            18:05    5:49
    9    3      Avik Chatterjee, 28, New Haven, CT          19:30    6:16
   22    4      Etan Harmelech, 25, Hamden, CT              21:20    6:52
   24    5      Mike Monaro, 28, Branford, CT               21:49    7:01

Men 30 - 39
    6    1      Ryan O'Connell, 36, North Haven, CT         18:57    6:06
    7    2      Robert McBride, 31, New Haven, CT           19:28    6:16
   13    3      Shawn Ferguson, 33, New Haven, CT           19:58    6:25
   16    4      Jeff Kravetz, 36, Woodbridge, CT            20:15    6:31
   17    5      Francese Lopez-Giraldez, 30, New Haven, CT  20:49    6:42

Men 40 - 49
    8    1      Nelson Azevedo, 49, Southbury, CT           19:28    6:16
   10    2      James Drummond, 45, Wallingford, CT         19:32    6:17
   11    3      Denny Lo, 42, Bethlehem, CT                 19:42    6:20
   12    4      Robert Halloran, 41, Branford, CT           19:50    6:23
   14    5      Philip O'Connor, 41, New Haven, CT          20:01    6:26

Men 50 - 59
    5    1      Jerry Munck, 52, North Haven, CT            18:56    6:06
   15    2      Dave Chameides, 50, Oxford, CT              20:05    6:28
   19    3      William Brubaker, 52, Cheshire, CT          21:06    6:47
   29    4      Woodrow Gaskin, 54, Fairfield, CT           22:07    7:07
   35    5      Paul Violante, 55, Waterbury, CT            22:36    7:16

Men 60 - 69
   23    1      John Courtemanche, 65, New Haven, CT        21:26    6:54
   25    2      Guy Pulino, 63, Moodus, CT                  21:51    7:02
   52    3      Larry Inge, 60, New Haven, CT               23:39    7:36
   75    4      Frank Lang, 69, Seymour, CT                 25:01    8:03
   78    5      Nelson Wyman, 62, Newington, CT             25:11    8:06

Men 70 - 79
  139    1      Carl Sylvester, 75, Shelton, CT             31:40   10:11

Men 80 & Up
  159    1      Herman Bershtein, 83, Hamden, CT            38:55   12:31

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Women 12 & Under
   22    1      Sophie Bysiewicz, 12, Branford, CT          25:10    8:06
   29    2      Elysia St George, 10, Shelton, CT           25:55    8:20
   61    3      Molly Begg, 10, Newtown, CT                 28:24    9:08
   64    4      Victoria Stanko, 11, Monroe, CT             28:34    9:12
  117    5      Daphne Kroeger, 9, Woodbridge, CT           37:55   12:12

Women 13 - 19
    4    1      Debbie Krtikos, 14, Peabody, MA             21:58    7:04
    7    2      Sarah Nutman, 19, New Haven, CT             23:32    7:34
   10    3      Stephaine Matthews, 16                      23:59    7:43
   11    4      Alisa Keyes, 17, Trumbull, CT               24:00    7:43
   44    5      Belinda Platt, 18, Hamden, CT               26:57    8:40

Women 20 - 29
    1    1      Cheryl Anderson, 27, Branford, CT           17:41    5:41
    5    2      Sairy Hernandez, 24, New Haven, CT          22:54    7:22
    6    3      Heba Nowyhed, 24, New Haven, CT             23:29    7:33
   12    4      Olga Obraztsova, 21, New Haven, CT          24:02    7:44
   13    5      Christine Lavalleo, 27, New Haven, CT       24:12    7:47

Women 30 - 39
    2    1      Leah Samson, 30, Woodbridge, CT             21:22    6:52
    3    2      Leah Begg, 39, Newtown, CT                  21:50    7:02
    9    3      Jennifer Jewett, 36, Hamden, CT             23:59    7:43
   17    4      Karena Swan, 33, Hamden, CT                 24:59    8:02
   20    5      Lauren Lyons, 30, Southbury, CT             25:06    8:05

Women 40 - 49
   14    1      Jenny Glass, 43, Branford, CT               24:31    7:53
   15    2      Carol Dorfman, 46, Guilford, CT             24:38    7:55
   28    3      Julie Breuer, 42, Bethany, CT               25:53    8:20
   35    4      Maryann Fisher, 44, Newtown, CT             26:09    8:25
   36    5      Kristine Klarman, 46, Branford, CT          26:14    8:27

Women 50 - 59
   42    1      Lisa Lawlor, 52, WatErtown, CT              26:47    8:37
   55    2      Melanie Champion, 50, Meriden, CT           28:02    9:01
   69    3      Wendy Parente, 51, Orange, CT               29:14    9:25
   90    4      Jane Doyle, 52, Westport, CT                31:08   10:01
   96    5      Lisa Riley, 51, Milford, CT                 31:41   10:12

Women 60 - 69
    8    1      Jo Mrachetti, 65, Newington, CT             23:49    7:40

Top

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com