HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Niantic Bay 10K
Niantic, CT - 10K

June 13, 2008

Timing & Results by:
SNERRO


On the best day, so far, of summer, this evening race provided the perfect ending to a perfect day.  John Babcock and Heather Bessette ended the day in winning fashion as they started enjoying the perfect evening before their respective divisions

 

NIANTIC BAY 10 K


Overall Finish List


June 13, 2008

------------------------------------------------------------------------

Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com) 

------------------------------------------------------------------------



    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace

       1    John Babcock            Niantic  CT           172   21     1 M 20-24      35:45.0    5:45/M

       2    Joe Zavalishin          Moodus  CT            170   34     1 M 30-34      38:35.0    6:13/M

       3    John Matthews           Canton  CT             79   51     1 M 50-54      38:50.0    6:15/M

       4    Johnathan Wang Buckingh Old Lyme  CT           39   23     2 M 20-24      38:54.0    6:16/M

       5    Scott Griswold          Bethlehem  CT         201   28     1 M 25-29      38:59.0    6:17/M

       6    Gary Power              East Lyme  CT         205   16     1 M 15-19      39:18.0    6:20/M

       7    William Davis           Ledyard  CT           113   40     1 M 40-44      39:18.0    6:20/M

       8    Andrew Cody             Niantic  CT           156   27     2 M 25-29      39:35.0    6:22/M

       9    Stephen Bessette        Mystic  CT            223   45     1 M 45-49      40:02.0    6:27/M

      10    Bill Borla              Torrington  CT         55   68     1 M 65-69      40:14.0    6:29/M

      11    Peter Buffington        Winter Springs  FL     29   30     2 M 30-34      40:23.0    6:30/M

      12    Sean Saucier            Woodstock  CT          37   32     3 M 30-34      40:28.0    6:31/M

      13    Harold Haugeto          Gales Ferry  CT       103   32     4 M 30-34      40:29.0    6:31/M

      14    Oaty Frye               Waterford  CT         228   17     2 M 15-19      40:39.0    6:33/M

      15    Dana Award              Waterford             176   43     2 M 40-44      40:42.0    6:33/M

      16    Heather Bessette        Mystic  CT            222   45     1 F 45-49      40:56.0    6:35/M

      17    Karl Christiansen       Niantic  CT           226   45     2 M 45-49      41:00.0    6:36/M

      18    John Hadcock            East Lyme  CT          58   49     3 M 45-49      41:07.0    6:37/M

      19    Shawn Young             Niantic  CT           106   19     3 M 15-19      41:43.0    6:43/M

      20    John Ditomasso          Hope Valley  RI       127   54     2 M 50-54      41:46.0    6:44/M

      21    Rick Breckenridge       North Stonington  C   227   47     4 M 45-49      41:49.0    6:44/M

      22    Dave Jacobs             Niantic  CT            16   63     1 M 60-64      41:57.0    6:45/M

      23    Scott Briston           Old Saybrook  CT       90   34     5 M 30-34      42:06.0    6:47/M

      24    Addy Danaher            Mystic  CT            168   28     1 F 25-29      42:30.0    6:51/M

      25    Marcy Withington        Old Lyme  CT           69   38     1 F 35-39      42:39.0    6:52/M

      26    Lance Flott             Old Saybrook  CT      102   50     3 M 50-54      42:40.0    6:52/M

      27    Jessica Cini            Niantic  CT            88   29     2 F 25-29      42:40.0    6:52/M

      28    Michael Stroneski       Waterford  CT         238   16     4 M 15-19      42:57.0    6:55/M

      29    Tracy Montoya           Waterford  CT         135   44     3 M 40-44      43:22.0    6:59/M

      30    Bradley Brunaugh        Niantic  CT           109   27     3 M 25-29      43:26.0    7:00/M

      31    Kevin Gallagher         Salem  CT              89   29     4 M 25-29      43:43.0    7:02/M

      32    Jeremy Medford          Groton  CT            166   26     5 M 25-29      43:44.0    7:03/M

      33    Cathleen Balantic       Niantic  CT           141   21     1 F 20-24      43:50.0    7:04/M

      34    Eddie Eckard            Canterbury  CT        190   43     4 M 40-44      43:54.0    7:04/M

      35    Mark Davis              Virginia Beach  VA    204   47     5 M 45-49      43:55.0    7:04/M

      36    Charles Whynacht        Niantic  CT           118   58     1 M 55-59      43:58.0    7:05/M

      37    Marc Shok               Hebron  CT            138   49     6 M 45-49      43:59.0    7:05/M

      38    Alan Hall               Mystic  CT             56   52     4 M 50-54      44:07.0    7:06/M

      39    Bob Hefflefinger        Niantic  CT           132   49     7 M 45-49      44:08.0    7:06/M

      40    John Sacrey             Preston  CT           116   56     2 M 55-59      44:26.0    7:09/M

      41    Gregory Niles           Stonington  CT        173   48     8 M 45-49      44:29.0    7:10/M

      42    Terrence Stansfield     Warwick  RI           234   46     9 M 45-49      44:35.0    7:11/M

      43    Ray Bigalbal            Oakdale  CT           192   44     5 M 40-44      44:43.0    7:12/M

      44    Scott Davenport         Salem  CT             182   35     1 M 35-39      44:54.0    7:14/M

      45    Michael Parulis         East Lyme  CT          97   49    10 M 45-49      44:58.0    7:14/M

      46    Alan Fafard             East Haddam  CT       171   42     6 M 40-44      45:10.0    7:16/M

      47    Frank Bestwilly         East Haddam  CT       111   48    11 M 45-49      45:28.0    7:19/M

      48    Bryan Young             Niantic  CT           107   20     3 M 20-24      45:33.0    7:20/M

      49    John Walter             Niantic  CT             4   42     7 M 40-44      45:35.0    7:20/M

      50    Pasquale Dion           Wakefield  RI         189   56     3 M 55-59      45:38.0    7:21/M

      51    Claire Millous          Wyoming  RI            78   39     2 F 35-39      45:39.0    7:21/M

      52    Gino Deliseo            Niantic  CT           158   39     2 M 35-39      45:40.0    7:21/M

      53    Ben Mattheis            Cheshire  CT           18   54     5 M 50-54      45:47.0    7:22/M

      54    F David Tingley         Waterford  CT         167   44     8 M 40-44      45:53.0    7:23/M

      55    Guy Pulino              Moodus  CT             47   63     2 M 60-64      45:55.0    7:24/M

      56    Aldan Power             East Lyme  CT         206   47    12 M 45-49      46:03.0    7:25/M

      57    Scott Cowan             Oakdale  CT            77   43     9 M 40-44      46:24.0    7:28/M

      58    Shawn Elizabeth Savage  Deep River  CT         44   26     3 F 25-29      46:29.0    7:29/M

      59    Kim Morrissey           Niantic  CT           208   42     1 F 40-44      46:42.0    7:31/M

      60    Scott Jezek             East Haddam  CT        46   56     4 M 55-59      46:54.0    7:33/M

      61    Pam Award               Waterford             175   42     2 F 40-44      47:01.0    7:34/M

      62    Scott Partosan          Mystic  CT             63   42    10 M 40-44      47:05.0    7:35/M

      63    Liviu Arustei           Salem  CT             164   40    11 M 40-44      47:13.0    7:36/M

      64    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT         131   44     3 F 40-44      47:24.0    7:38/M

      65    Ann Boland              Old Saybrook  CT      162   48     2 F 45-49      47:30.0    7:39/M

      66    Maryann Babcock         Griswold  CT          207   41     4 F 40-44      47:38.0    7:40/M

      67    Mauel Duval             New London  CT        191   42    12 M 40-44      47:44.0    7:41/M

      68    Jennifer Zingus         Mystic  CT            161   39     3 F 35-39      47:48.0    7:42/M

      69    Tom Ayer                Eastford  CT           70   42    13 M 40-44      48:10.0    7:45/M

      70    Christine Lubeski       Niantic  CT            71   40     5 F 40-44      48:13.0    7:46/M

      71    Paul L. Ruddy           Groton  CT             82   25     6 M 25-29      48:32.0    7:49/M

      72    Peter Follet            Woodstock  CT         224   35     3 M 35-39      48:33.0    7:49/M

      73    Stephen Dinsmore        East Lyme  CT           1   48    13 M 45-49      48:36.0    7:50/M

      74    Dave Veschi             Amston  CT             72   41    14 M 40-44      48:43.0    7:51/M

      75    Donald Weller           Niantic  CT           152   55     5 M 55-59      48:44.0    7:51/M

      76    Alexandra Place         North Stonington  C   202   31     1 F 30-34      49:00.0    7:53/M

      77    Brian Andstrom          Plainfield  CT         15   52     6 M 50-54      49:04.0    7:54/M

      78    Timothy William Johnson Groton  CT             85   29     7 M 25-29      49:12.0    7:55/M

      79    Richard Rics            Uncasville  CT        237   48    14 M 45-49      49:14.0    7:56/M

      80    David P. King           East Lyme  CT         128   40    15 M 40-44      49:18.0    7:56/M

      81    Bob Myers               New London  CT        230   46    15 M 45-49      49:26.0    7:58/M

      82    Scott Cietanno          East Haddam  CT       216   37     4 M 35-39      49:39.0    8:00/M

      83    Amy Teper               Lisbon  CT            134   32     2 F 30-34      49:45.0    8:01/M

      84    Beth McCrabb            East Lyme  CT         200   47     3 F 45-49      49:49.0    8:01/M

      85    Harlan Montague         Niantic  CT            86   51     7 M 50-54      50:00.0    8:03/M

      86    Mary Liz Williams       West Hartford  CT     219   46     4 F 45-49      50:07.0    8:04/M

      87    Lynne Hill              Plainfield  CT         67   42     6 F 40-44      50:17.0    8:06/M

      88    Gerald Ricketson        Waterford             232   40    16 M 40-44      50:17.0    8:06/M

      89    Bethany Lepine          Colchester  CT         92   23     2 F 20-24      50:25.0    8:07/M

      90    Susan Jones             Gales Ferry  CT        13   41     7 F 40-44      50:41.0    8:10/M

      91    Paul Filippetti         Mystic  CT             10   45    16 M 45-49      50:41.0    8:10/M

      92    Mary Murphy             East Lyme  CT         203   39     4 F 35-39      50:42.0    8:10/M

      93    Chris Zingus            Mystic  CT            160   49    17 M 45-49      50:48.0    8:11/M

      94    Jenine Gesino           East Lyme  CT         239   37     5 F 35-39      50:49.0    8:11/M

      95    Spring Cole             Dayville  CT          183   43     8 F 40-44      50:50.0    8:11/M

      96    Nels Hanson             Waterford             169   34     6 M 30-34      50:53.0    8:12/M

      97    Josh Sheppard           Niantic  CT           218   28     8 M 25-29      50:59.0    8:13/M

      98    Carolyn Kaplan          Niantic  CT           165   39     6 F 35-39      51:03.0    8:13/M

      99    Bob Gralton             Gales Ferry  CT       180   40    17 M 40-44      51:04.0    8:13/M

     100    Michael Carta           Waterford             124   49    18 M 45-49      51:13.0    8:15/M


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace

     101    Jeffery Zirbel          Colchester  CT        181   36     5 M 35-39      51:20.0    8:16/M

     102    Gene Maran              Waterford  CT         187   55     6 M 55-59      51:23.0    8:16/M

     103    Gregory M. Smith        Niantic  CT            75   25     9 M 25-29      51:26.0    8:17/M

     104    Steve Mele              Hamden  CT            184   53     8 M 50-54      51:32.0    8:18/M

     105    John Natale             East Haddam  CT        61   46    19 M 45-49      51:38.0    8:19/M

     106    Jeffrey Van Deusen      East Lyme  CT         100   40    18 M 40-44      51:43.0    8:20/M

     107    Russ Depallina          Waterford             217   46    20 M 45-49      51:53.0    8:21/M

     108    Barb Goodrich           New London  CT        157   54     1 F 50-54      51:53.0    8:21/M

     109    Jen Norris              Arlington  VA          22   37     7 F 35-39      51:57.0    8:22/M

     110    Victor Dowling          West Hartford  CT     120   51     9 M 50-54      52:21.0    8:26/M

     111    Kelly Kincaid           New London  CT        244   29     4 F 25-29      52:22.0    8:26/M

     112    Ryan C. Kahl            East Lyme  CT          59   23     4 M 20-24      52:24.0    8:26/M

     113    Thomas McColl           East Lyme  CT         196   50    10 M 50-54      52:29.0    8:27/M

     114    Nicole Gomes            Norwich  CT            49   38     8 F 35-39      52:41.0    8:29/M

     115    Doug Story              Westbrook  CT          50   43    19 M 40-44      52:47.0    8:30/M

     116    Dawn Clark              Hamden  CT             19   28     5 F 25-29      52:54.0    8:31/M

     117    Ralph W. Bates          Niantic  CT             2   65     2 M 65-69      52:54.0    8:31/M

     118    Brittanie Volk          Storrs Mansfield  C   115   24     3 F 20-24      53:02.0    8:32/M

     119    Susan Anway             Old Lyme  CT          163   47     5 F 45-49      53:10.0    8:34/M

     120    Michael Moynihan        East Hartford  CT      64   39     6 M 35-39      53:39.0    8:38/M

     121    Sarah McNally           Slingerlands  NY       20   26     6 F 25-29      53:40.0    8:39/M

     122    Mary Ellen Porter       West Hartford  CT      74   49     6 F 45-49      53:41.0    8:39/M

     123    Tammy Jones             Groton  CT             80   42     9 F 40-44      53:43.0    8:39/M

     124    Emily Parulis           East Lyme  CT          96   19     1 F 15-19      53:45.0    8:39/M

     125    Larry Updyke            East Lyme  CT          57   46    21 M 45-49      53:47.0    8:40/M

     126    Harlan Taliaferro       East Lyme  CT         129   37     7 M 35-39      53:55.0    8:41/M

     127    Blakley Maggi           Gales Ferry  CT       145   29     7 F 25-29      53:59.0    8:42/M

     128    Stephen Avery           Voluntown  CT         209   53    11 M 50-54      54:00.0    8:42/M

     129    Karen Cook              Colchester  CT         32   32     3 F 30-34      54:08.0    8:43/M

     130    Jeff Bartlett           Niantic  CT           150   41    20 M 40-44      54:13.0    8:44/M

     131    Frank Gesino            East Lyme  CT         241   35     8 M 35-39      54:29.0    8:46/M

     132    Randall Potterton       Andover  CT           221   49    22 M 45-49      54:33.0    8:47/M

     133    Carol Myers             New London  CT        229   33     4 F 30-34      54:34.0    8:47/M

     134    Victoria Dwyer          Waterford             108   35     9 F 35-39      54:41.0    8:48/M

     135    Katie Giurleo           Oakdale  CT           194   30     5 F 30-34      54:51.0    8:50/M

     136    Eve Barakos             Westbrook  CT         155   28     8 F 25-29      55:08.0    8:53/M

     137    John Vernaglia          Niantic  CT           186   62     3 M 60-64      55:22.0    8:55/M

     138    Sandy Collins           Wauregan  CT          214   52     2 F 50-54      55:31.0    8:56/M

     139    Kathleen Berry          West Hartford  CT     240   50     3 F 50-54      55:50.0    8:59/M

     140    Laura Farley            Slingerlands  NY       21   24     4 F 20-24      55:52.0    9:00/M

     141    Heli Lehtiosrni         Stonington  CT        220   44    10 F 40-44      55:55.0    9:00/M

     142    Karina Julius           Old Saybrook  CT       91   41    11 F 40-44      56:02.0    9:01/M

     143    Maureen Werner          Niantic  CT           215   46     7 F 45-49      56:20.0    9:04/M

     144    Adrian Elsie Natale     East Haddam  CT        60   16     2 F 15-19      56:23.0    9:05/M

     145    Brian Sullivan          Waterford  CT         225   50    12 M 50-54      56:25.0    9:05/M

     146    Joe Smith               Niantic  CT           148   54    13 M 50-54      56:30.0    9:06/M

     147    Janit Romayko           East Hartford  CT     137   62     1 F 60-64      56:47.0    9:09/M

     148    Mark Dignoti            Niantic  CT           198   41    21 M 40-44      56:49.0    9:09/M

     149    Barry Sheckley          Niantic  CT           143   61     4 M 60-64      56:53.0    9:10/M

     150    Gail Glenn              East Lyme  CT         195   56     1 F 55-59      57:06.0    9:12/M

     151     Rick Carrol            Salem  CT             179   46    23 M 45-49      57:07.0    9:12/M

     152    Jake Wickstrom          Niantic  CT            68   39     9 M 35-39      57:15.0    9:13/M

     153    Jayme Brainard          Cheshire  CT           41   19     3 F 15-19      57:27.0    9:15/M

     154    Matthew Smith           East Lyme  CT         149   29    10 M 25-29      57:35.0    9:16/M

     155    Debra Raymond           Niantic  CT           212   48     8 F 45-49      57:38.0    9:17/M

     156    Eric Christiana         Newington  CT         199   39    10 M 35-39      57:41.0    9:17/M

     157    Mark Bjerke             Oakdale  CT           235   33     7 M 30-34      57:47.0    9:18/M

     158    Benjamin Ladd           Norwich  CT            73   35    11 M 35-39      57:51.0    9:19/M

     159    Kerri Dewalace          Waterford             193   41    12 F 40-44      57:53.0    9:19/M

     160    Jay Churchill           Chester  CT            48   63     5 M 60-64      58:12.0    9:22/M

     161    John Micali             Niantic  CT             9   61     6 M 60-64      58:15.0    9:23/M

     162    Susan Elizabeth Natale  East Haddam  CT        62   47     9 F 45-49      58:20.0    9:24/M

     163    Rebecca Mae Miller      East Lyme  CT          27   26     9 F 25-29      59:24.0    9:34/M

     164    Bruce Grisafe           Salem  CT             104   54    14 M 50-54      59:24.0    9:34/M

     165    Susan Sheckley          Niantic  CT           140   60     2 F 60-64      59:44.0    9:37/M

     166    Jerry Brown             East Lyme  CT         117   66     3 M 65-69      59:49.0    9:38/M

     167    Michele Royce Williams  Coventry  RI           76   27    10 F 25-29      59:59.0    9:40/M

     168    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT         14   53     4 F 50-54    1:00:00.0    9:40/M

     169    Peter Smith             New London  CT         24   27    11 M 25-29    1:00:16.0    9:42/M

     170    Matthew Loos            Broad Brook  CT       122   22     5 M 20-24    1:00:18.0    9:43/M

     171    Patricia Phillips       Niantic  CT           211   61     3 F 60-64    1:00:23.0    9:43/M

     172    Scott Loos              East Windsor  CT      123   44    22 M 40-44    1:00:35.0    9:45/M

     173    Megan Brunaugh          Niantic  CT           110   27    11 F 25-29    1:00:50.0    9:48/M

     174    Abi Cushman             New London  CT         23   27    12 F 25-29    1:01:25.0    9:53/M

     175    Dawn Zavalishin         Moodus  CT             94   38    10 F 35-39    1:01:54.0    9:58/M

     176    William Scott Hergott   Norwich  CT            81   25    12 M 25-29    1:02:34.0   10:05/M

     177    Denise Avery            Voluntown  CT         210   48    10 F 45-49    1:03:00.0   10:09/M

     178    Mary Boucher            Groton  CT             83   44    13 F 40-44    1:03:12.0   10:11/M

     179    Steven Boucher          Niantic  CT            84   50    15 M 50-54    1:03:13.0   10:11/M

     180    Rene Aguirre            Oakdale  CT           236   32     6 F 30-34    1:04:34.0   10:24/M

     181    Sue Smith               New London  CT        153   49    11 F 45-49    1:04:52.0   10:27/M

     182    Teresa Dickson          Oakdale  CT           144   49    12 F 45-49    1:04:53.0   10:27/M

     183    Beth Perry              Niantic  CT           151   45    13 F 45-49    1:04:53.0   10:27/M

     184    Karen Short             New London  CT        133   47    14 F 45-49    1:04:54.0   10:27/M

     185    Christopher Bourque     Saunderstown  RI      188   53    16 M 50-54    1:05:00.0   10:28/M

     186    Pam Cavaliere           East Hartford  CT      65   45    15 F 45-49    1:05:01.0   10:28/M

     187    Mary Walsh              Niantic  CT           177   45    16 F 45-49    1:05:04.0   10:29/M

     188    Brian Cosentino         Niantic  CT            34   31     8 M 30-34    1:05:10.0   10:30/M

     189    Chris Cooper            Sterling  MA           35   42    23 M 40-44    1:05:33.0   10:33/M

     190    Dean Walston            East Lyme  CT         242   17     5 M 15-19    1:05:43.0   10:35/M

     191    Tim Capazzi             New London  CT        231   33     9 M 30-34    1:06:10.0   10:39/M

     192    James Pals              Mystic  CT            174   35    12 M 35-39    1:07:17.0   10:50/M

     193    Tiffen Hovey            Westbrook  CT         154   37    11 F 35-39    1:08:18.0   11:00/M

     194    Barbara N. Frasca       Wethersfield  CT       54   70     1 F 70-99    1:08:19.0   11:00/M

     195    An Christopher          Waterford  CT         178   42    24 M 40-44    1:10:21.0   11:20/M

     196    Barbara Keating         West Hartford  CT     243   50     5 F 50-54    1:11:20.0   11:29/M

     197    Brigid O'Rourke         Medford  MA            30   31     7 F 30-34    1:12:02.0   11:36/M

     198    Stephanie Bates         Frederick  MD          45   34     8 F 30-34    1:12:39.0   11:42/M

     199    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT              6   43    14 F 40-44    1:13:08.0   11:47/M

     200    Linda Kronick Dmd       Norwich  CT           112   43    15 F 40-44    1:13:31.0   11:50/M


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace

     201    Lilian Navarrete        Niantic  CT           146   50     6 F 50-54    1:16:14.0   12:17/M

     202    Celeste Cremia                                245   41    16 F 40-44    1:16:47.0   12:22/M

     203    Becca Allen                                   246   38    12 F 35-39    1:16:48.0   12:22/M

     204    James Hodues            Vernon Rockville  C   136   68     4 M 65-69    1:18:43.0   12:41/M

     205    Crystal Andrews         Ellington  CT         185   24     5 F 20-24    1:18:58.0   12:43/M

     206    Colburn Graves          North Stonington  C     7   74     1 M 70-99    1:20:21.0   12:56/M

     207    Jeannette Cyr           Kensington  CT         38   73     2 F 70-99    1:21:51.0   13:11/M

     208    Kristen Smith           Oakdale  CT           147   26    13 F 25-29    1:22:15.0   13:15/M

     209    Karla R. Ford           Preston  CT            40   42    17 F 40-44    1:25:27.0   13:46/M

     210    Marjorie Sasiela        Newington  CT         119   69     1 F 65-69    1:25:28.0   13:46/M



------------------------------------------------------------------------




NIANTIC BAY 10K 10 K


Age Group Results


June 13, 2008

------------------------------------------------------------------------

Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com) 

------------------------------------------------------------------------


Men: 0- 0 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99 

Women: 0- 0 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99 


Female 15 to 19



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Emily Parulis           East Lyme  CT       19      124      53:45.0    8:39/M

       2    Adrian Elsie Natale     East Haddam  CT     16      144      56:23.0    9:05/M

       3    Jayme Brainard          Cheshire  CT        19      153      57:27.0    9:15/M

Top



Female 20 to 24



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Cathleen Balantic       Niantic  CT         21       33      43:50.0    7:04/M

       2    Bethany Lepine          Colchester  CT      23       89      50:25.0    8:07/M

       3    Brittanie Volk          Storrs Mansfield  C 24      118      53:02.0    8:32/M

       4    Laura Farley            Slingerlands  NY    24      140      55:52.0    9:00/M

       5    Crystal Andrews         Ellington  CT       24      205    1:18:58.0   12:43/M

Top



Female 25 to 29



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Addy Danaher            Mystic  CT          28       24      42:30.0    6:51/M

       2    Jessica Cini            Niantic  CT         29       27      42:40.0    6:52/M

       3    Shawn Elizabeth Savage  Deep River  CT      26       58      46:29.0    7:29/M

       4    Kelly Kincaid           New London  CT      29      111      52:22.0    8:26/M

       5    Dawn Clark              Hamden  CT          28      116      52:54.0    8:31/M

       6    Sarah McNally           Slingerlands  NY    26      121      53:40.0    8:39/M

       7    Blakley Maggi           Gales Ferry  CT     29      127      53:59.0    8:42/M

       8    Eve Barakos             Westbrook  CT       28      136      55:08.0    8:53/M

       9    Rebecca Mae Miller      East Lyme  CT       26      163      59:24.0    9:34/M

      10    Michele Royce Williams  Coventry  RI        27      167      59:59.0    9:40/M

      11    Megan Brunaugh          Niantic  CT         27      173    1:00:50.0    9:48/M

      12    Abi Cushman             New London  CT      27      174    1:01:25.0    9:53/M

      13    Kristen Smith           Oakdale  CT         26      208    1:22:15.0   13:15/M

Top



Female 30 to 34



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Alexandra Place         North Stonington  C 31       76      49:00.0    7:53/M

       2    Amy Teper               Lisbon  CT          32       83      49:45.0    8:01/M

       3    Karen Cook              Colchester  CT      32      129      54:08.0    8:43/M

       4    Carol Myers             New London  CT      33      133      54:34.0    8:47/M

       5    Katie Giurleo           Oakdale  CT         30      135      54:51.0    8:50/M

       6    Rene Aguirre            Oakdale  CT         32      180    1:04:34.0   10:24/M

       7    Brigid O'Rourke         Medford  MA         31      197    1:12:02.0   11:36/M

       8    Stephanie Bates         Frederick  MD       34      198    1:12:39.0   11:42/M

Top



Female 35 to 39



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Marcy Withington        Old Lyme  CT        38       25      42:39.0    6:52/M

       2    Claire Millous          Wyoming  RI         39       51      45:39.0    7:21/M

       3    Jennifer Zingus         Mystic  CT          39       68      47:48.0    7:42/M

       4    Mary Murphy             East Lyme  CT       39       92      50:42.0    8:10/M

       5    Jenine Gesino           East Lyme  CT       37       94      50:49.0    8:11/M

       6    Carolyn Kaplan          Niantic  CT         39       98      51:03.0    8:13/M

       7    Jen Norris              Arlington  VA       37      109      51:57.0    8:22/M

       8    Nicole Gomes            Norwich  CT         38      114      52:41.0    8:29/M

       9    Victoria Dwyer          Waterford           35      134      54:41.0    8:48/M

      10    Dawn Zavalishin         Moodus  CT          38      175    1:01:54.0    9:58/M

      11    Tiffen Hovey            Westbrook  CT       37      193    1:08:18.0   11:00/M

      12    Becca Allen                                 38      203    1:16:48.0   12:22/M

Top



Female 40 to 44



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Kim Morrissey           Niantic  CT         42       59      46:42.0    7:31/M

       2    Pam Award               Waterford           42       61      47:01.0    7:34/M

       3    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT       44       64      47:24.0    7:38/M

       4    Maryann Babcock         Griswold  CT        41       66      47:38.0    7:40/M

       5    Christine Lubeski       Niantic  CT         40       70      48:13.0    7:46/M

       6    Lynne Hill              Plainfield  CT      42       87      50:17.0    8:06/M

       7    Susan Jones             Gales Ferry  CT     41       90      50:41.0    8:10/M

       8    Spring Cole             Dayville  CT        43       95      50:50.0    8:11/M

       9    Tammy Jones             Groton  CT          42      123      53:43.0    8:39/M

      10    Heli Lehtiosrni         Stonington  CT      44      141      55:55.0    9:00/M

      11    Karina Julius           Old Saybrook  CT    41      142      56:02.0    9:01/M

      12    Kerri Dewalace          Waterford           41      159      57:53.0    9:19/M

      13    Mary Boucher            Groton  CT          44      178    1:03:12.0   10:11/M

      14    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT          43      199    1:13:08.0   11:47/M

      15    Linda Kronick Dmd       Norwich  CT         43      200    1:13:31.0   11:50/M

      16    Celeste Cremia                              41      202    1:16:47.0   12:22/M

      17    Karla R. Ford           Preston  CT         42      209    1:25:27.0   13:46/M

Top



Female 45 to 49



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Heather Bessette        Mystic  CT          45       16      40:56.0    6:35/M

       2    Ann Boland              Old Saybrook  CT    48       65      47:30.0    7:39/M

       3    Beth McCrabb            East Lyme  CT       47       84      49:49.0    8:01/M

       4    Mary Liz Williams       West Hartford  CT   46       86      50:07.0    8:04/M

       5    Susan Anway             Old Lyme  CT        47      119      53:10.0    8:34/M

       6    Mary Ellen Porter       West Hartford  CT   49      122      53:41.0    8:39/M

       7    Maureen Werner          Niantic  CT         46      143      56:20.0    9:04/M

       8    Debra Raymond           Niantic  CT         48      155      57:38.0    9:17/M

       9    Susan Elizabeth Natale  East Haddam  CT     47      162      58:20.0    9:24/M

      10    Denise Avery            Voluntown  CT       48      177    1:03:00.0   10:09/M

      11    Sue Smith               New London  CT      49      181    1:04:52.0   10:27/M

      12    Teresa Dickson          Oakdale  CT         49      182    1:04:53.0   10:27/M

      13    Beth Perry              Niantic  CT         45      183    1:04:53.0   10:27/M

      14    Karen Short             New London  CT      47      184    1:04:54.0   10:27/M

      15    Pam Cavaliere           East Hartford  CT   45      186    1:05:01.0   10:28/M

      16    Mary Walsh              Niantic  CT         45      187    1:05:04.0   10:29/M

Top



Female 50 to 54



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Barb Goodrich           New London  CT      54      108      51:53.0    8:21/M

       2    Sandy Collins           Wauregan  CT        52      138      55:31.0    8:56/M

       3    Kathleen Berry          West Hartford  CT   50      139      55:50.0    8:59/M

       4    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      53      168    1:00:00.0    9:40/M

       5    Barbara Keating         West Hartford  CT   50      196    1:11:20.0   11:29/M

       6    Lilian Navarrete        Niantic  CT         50      201    1:16:14.0   12:17/M

Top



Female 55 to 59



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Gail Glenn              East Lyme  CT       56      150      57:06.0    9:12/M

Top



Female 60 to 64



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Janit Romayko           East Hartford  CT   62      147      56:47.0    9:09/M

       2    Susan Sheckley          Niantic  CT         60      165      59:44.0    9:37/M

       3    Patricia Phillips       Niantic  CT         61      171    1:00:23.0    9:43/M

Top



Female 65 to 69



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Marjorie Sasiela        Newington  CT       69      210    1:25:28.0   13:46/M

Top



Female 70 and over



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Barbara N. Frasca       Wethersfield  CT    70      194    1:08:19.0   11:00/M

       2    Jeannette Cyr           Kensington  CT      73      207    1:21:51.0   13:11/M

Top



Male 15 to 19



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Gary Power              East Lyme  CT       16        6      39:18.0    6:20/M

       2    Oaty Frye               Waterford  CT       17       14      40:39.0    6:33/M

       3    Shawn Young             Niantic  CT         19       19      41:43.0    6:43/M

       4    Michael Stroneski       Waterford  CT       16       28      42:57.0    6:55/M

       5    Dean Walston            East Lyme  CT       17      190    1:05:43.0   10:35/M

Top



Male 20 to 24



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    John Babcock            Niantic  CT         21        1      35:45.0    5:45/M

       2    Johnathan Wang Buckingh Old Lyme  CT        23        4      38:54.0    6:16/M

       3    Bryan Young             Niantic  CT         20       48      45:33.0    7:20/M

       4    Ryan C. Kahl            East Lyme  CT       23      112      52:24.0    8:26/M

       5    Matthew Loos            Broad Brook  CT     22      170    1:00:18.0    9:43/M

Top



Men 25 to 29



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Scott Griswold          Bethlehem  CT       28        5      38:59.0    6:17/M

       2    Andrew Cody             Niantic  CT         27        8      39:35.0    6:22/M

       3    Bradley Brunaugh        Niantic  CT         27       30      43:26.0    7:00/M

       4    Kevin Gallagher         Salem  CT           29       31      43:43.0    7:02/M

       5    Jeremy Medford          Groton  CT          26       32      43:44.0    7:03/M

       6    Paul L. Ruddy           Groton  CT          25       71      48:32.0    7:49/M

       7    Timothy William Johnson Groton  CT          29       78      49:12.0    7:55/M

       8    Josh Sheppard           Niantic  CT         28       97      50:59.0    8:13/M

       9    Gregory M. Smith        Niantic  CT         25      103      51:26.0    8:17/M

      10    Matthew Smith           East Lyme  CT       29      154      57:35.0    9:16/M

      11    Peter Smith             New London  CT      27      169    1:00:16.0    9:42/M

      12    William Scott Hergott   Norwich  CT         25      176    1:02:34.0   10:05/M

Top



Men 30 to 34



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Joe Zavalishin          Moodus  CT          34        2      38:35.0    6:13/M

       2    Peter Buffington        Winter Springs  FL  30       11      40:23.0    6:30/M

       3    Sean Saucier            Woodstock  CT       32       12      40:28.0    6:31/M

       4    Harold Haugeto          Gales Ferry  CT     32       13      40:29.0    6:31/M

       5    Scott Briston           Old Saybrook  CT    34       23      42:06.0    6:47/M

       6    Nels Hanson             Waterford           34       96      50:53.0    8:12/M

       7    Mark Bjerke             Oakdale  CT         33      157      57:47.0    9:18/M

       8    Brian Cosentino         Niantic  CT         31      188    1:05:10.0   10:30/M

       9    Tim Capazzi             New London  CT      33      191    1:06:10.0   10:39/M

Top



Men 35 to 39



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Scott Davenport         Salem  CT           35       44      44:54.0    7:14/M

       2    Gino Deliseo            Niantic  CT         39       52      45:40.0    7:21/M

       3    Peter Follet            Woodstock  CT       35       72      48:33.0    7:49/M

       4    Scott Cietanno          East Haddam  CT     37       82      49:39.0    8:00/M

       5    Jeffery Zirbel          Colchester  CT      36      101      51:20.0    8:16/M

       6    Michael Moynihan        East Hartford  CT   39      120      53:39.0    8:38/M

       7    Harlan Taliaferro       East Lyme  CT       37      126      53:55.0    8:41/M

       8    Frank Gesino            East Lyme  CT       35      131      54:29.0    8:46/M

       9    Jake Wickstrom          Niantic  CT         39      152      57:15.0    9:13/M

      10    Eric Christiana         Newington  CT       39      156      57:41.0    9:17/M

      11    Benjamin Ladd           Norwich  CT         35      158      57:51.0    9:19/M

      12    James Pals              Mystic  CT          35      192    1:07:17.0   10:50/M

Top



Men 40 to 44



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    William Davis           Ledyard  CT         40        7      39:18.0    6:20/M

       2    Dana Award              Waterford           43       15      40:42.0    6:33/M

       3    Tracy Montoya           Waterford  CT       44       29      43:22.0    6:59/M

       4    Eddie Eckard            Canterbury  CT      43       34      43:54.0    7:04/M

       5    Ray Bigalbal            Oakdale  CT         44       43      44:43.0    7:12/M

       6    Alan Fafard             East Haddam  CT     42       46      45:10.0    7:16/M

       7    John Walter             Niantic  CT         42       49      45:35.0    7:20/M

       8    F David Tingley         Waterford  CT       44       54      45:53.0    7:23/M

       9    Scott Cowan             Oakdale  CT         43       57      46:24.0    7:28/M

      10    Scott Partosan          Mystic  CT          42       62      47:05.0    7:35/M

      11    Liviu Arustei           Salem  CT           40       63      47:13.0    7:36/M

      12    Mauel Duval             New London  CT      42       67      47:44.0    7:41/M

      13    Tom Ayer                Eastford  CT        42       69      48:10.0    7:45/M

      14    Dave Veschi             Amston  CT          41       74      48:43.0    7:51/M

      15    David P. King           East Lyme  CT       40       80      49:18.0    7:56/M

      16    Gerald Ricketson        Waterford           40       88      50:17.0    8:06/M

      17    Bob Gralton             Gales Ferry  CT     40       99      51:04.0    8:13/M

      18    Jeffrey Van Deusen      East Lyme  CT       40      106      51:43.0    8:20/M

      19    Doug Story              Westbrook  CT       43      115      52:47.0    8:30/M

      20    Jeff Bartlett           Niantic  CT         41      130      54:13.0    8:44/M

      21    Mark Dignoti            Niantic  CT         41      148      56:49.0    9:09/M

      22    Scott Loos              East Windsor  CT    44      172    1:00:35.0    9:45/M

      23    Chris Cooper            Sterling  MA        42      189    1:05:33.0   10:33/M

      24    An Christopher          Waterford  CT       42      195    1:10:21.0   11:20/M

Top



Men 45 to 49



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Stephen Bessette        Mystic  CT          45        9      40:02.0    6:27/M

       2    Karl Christiansen       Niantic  CT         45       17      41:00.0    6:36/M

       3    John Hadcock            East Lyme  CT       49       18      41:07.0    6:37/M

       4    Rick Breckenridge       North Stonington  C 47       21      41:49.0    6:44/M

       5    Mark Davis              Virginia Beach  VA  47       35      43:55.0    7:04/M

       6    Marc Shok               Hebron  CT          49       37      43:59.0    7:05/M

       7    Bob Hefflefinger        Niantic  CT         49       39      44:08.0    7:06/M

       8    Gregory Niles           Stonington  CT      48       41      44:29.0    7:10/M

       9    Terrence Stansfield     Warwick  RI         46       42      44:35.0    7:11/M

      10    Michael Parulis         East Lyme  CT       49       45      44:58.0    7:14/M

      11    Frank Bestwilly         East Haddam  CT     48       47      45:28.0    7:19/M

      12    Aldan Power             East Lyme  CT       47       56      46:03.0    7:25/M

      13    Stephen Dinsmore        East Lyme  CT       48       73      48:36.0    7:50/M

      14    Richard Rics            Uncasville  CT      48       79      49:14.0    7:56/M

      15    Bob Myers               New London  CT      46       81      49:26.0    7:58/M

      16    Paul Filippetti         Mystic  CT          45       91      50:41.0    8:10/M

      17    Chris Zingus            Mystic  CT          49       93      50:48.0    8:11/M

      18    Michael Carta           Waterford           49      100      51:13.0    8:15/M

      19    John Natale             East Haddam  CT     46      105      51:38.0    8:19/M

      20    Russ Depallina          Waterford           46      107      51:53.0    8:21/M

      21    Larry Updyke            East Lyme  CT       46      125      53:47.0    8:40/M

      22    Randall Potterton       Andover  CT         49      132      54:33.0    8:47/M

      23     Rick Carrol            Salem  CT           46      151      57:07.0    9:12/M

Top



Men 50 to 54



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    John Matthews           Canton  CT          51        3      38:50.0    6:15/M

       2    John Ditomasso          Hope Valley  RI     54       20      41:46.0    6:44/M

       3    Lance Flott             Old Saybrook  CT    50       26      42:40.0    6:52/M

       4    Alan Hall               Mystic  CT          52       38      44:07.0    7:06/M

       5    Ben Mattheis            Cheshire  CT        54       53      45:47.0    7:22/M

       6    Brian Andstrom          Plainfield  CT      52       77      49:04.0    7:54/M

       7    Harlan Montague         Niantic  CT         51       85      50:00.0    8:03/M

       8    Steve Mele              Hamden  CT          53      104      51:32.0    8:18/M

       9    Victor Dowling          West Hartford  CT   51      110      52:21.0    8:26/M

      10    Thomas McColl           East Lyme  CT       50      113      52:29.0    8:27/M

      11    Stephen Avery           Voluntown  CT       53      128      54:00.0    8:42/M

      12    Brian Sullivan          Waterford  CT       50      145      56:25.0    9:05/M

      13    Joe Smith               Niantic  CT         54      146      56:30.0    9:06/M

      14    Bruce Grisafe           Salem  CT           54      164      59:24.0    9:34/M

      15    Steven Boucher          Niantic  CT         50      179    1:03:13.0   10:11/M

      16    Christopher Bourque     Saunderstown  RI    53      185    1:05:00.0   10:28/M

Top



Men 55 to 59



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Charles Whynacht        Niantic  CT         58       36      43:58.0    7:05/M

       2    John Sacrey             Preston  CT         56       40      44:26.0    7:09/M

       3    Pasquale Dion           Wakefield  RI       56       50      45:38.0    7:21/M

       4    Scott Jezek             East Haddam  CT     56       60      46:54.0    7:33/M

       5    Donald Weller           Niantic  CT         55       75      48:44.0    7:51/M

       6    Gene Maran              Waterford  CT       55      102      51:23.0    8:16/M

Top



Men 60 to 64



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         63       22      41:57.0    6:45/M

       2    Guy Pulino              Moodus  CT          63       55      45:55.0    7:24/M

       3    John Vernaglia          Niantic  CT         62      137      55:22.0    8:55/M

       4    Barry Sheckley          Niantic  CT         61      149      56:53.0    9:10/M

       5    Jay Churchill           Chester  CT         63      160      58:12.0    9:22/M

       6    John Micali             Niantic  CT         61      161      58:15.0    9:23/M

Top



Men 65 to 69



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Bill Borla              Torrington  CT      68       10      40:14.0    6:29/M

       2    Ralph W. Bates          Niantic  CT         65      117      52:54.0    8:31/M

       3    Jerry Brown             East Lyme  CT       66      166      59:49.0    9:38/M

       4    James Hodues            Vernon Rockville  C 68      204    1:18:43.0   12:41/M

Top



Male 70 and over



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Colburn Graves          North Stonington  C 74      206    1:20:21.0   12:56/M


------------------------------------------------------------------------


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com