HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

St Catherine Sienna
Summer Festival 5K

Preston, CT - 5K

June 19, 2008

Timing & Results by:
SNERRO


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace

       1    Jon-Paul Mandelburg     Norwich  CT           198   23     1 M 19-39      15:34.0    5:01/M

       2    Jeff Wadecki            Ledyard  CT           205   24     2 M 19-39      16:06.0    5:12/M

       3    Greg Rossolimo          Pomfret  CT           236   27     3 M 19-39      18:46.0    6:03/M

       4    Joe Massad              Oakdale  CT           219   16     1 M  1-18      19:14.0    6:12/M

       5    Wayne Jolley            Brooklyn  CT          167   57     1 M 50-59      19:24.0    6:15/M

       6    Ned Smith               Hartford  CT          211   22     4 M 19-39      19:33.0    6:18/M

       7    Rob Dahmer              Oakdale  CT           150   41     1 M 40-49      19:44.0    6:22/M

       8    Dan Campbell            Oakdale  CT           149   29     5 M 19-39      19:57.0    6:26/M

       9    Brian Lundie            Gales Ferry  CT       176   53     2 M 50-59      20:16.0    6:32/M

      10    Dave Jacobs             Niantic  CT           165   63     1 M 60-99      20:40.0    6:40/M

      11    Antone Almida           Lisbon  CT            200   14     2 M  1-18      20:45.0    6:42/M

      12    Matthew Stultz          Norwich  CT           197   16     3 M  1-18      20:48.0    6:43/M

      13    Eddie Eckard            Canterbury  CT        158   43     2 M 40-49      20:55.0    6:45/M

      14    Jared Farley            Preston  CT           159   16     4 M  1-18      20:57.0    6:45/M

      15    Eddie Hogan             Lisbon  CT            162   38     6 M 19-39      21:09.0    6:49/M

      16    James Grillo            Preston  CT           222   43     3 M 40-49      21:24.0    6:54/M

      17    David Flagg             East Haddam  CT       220   34     7 M 19-39      21:25.0    6:55/M

      18    David Bessette          Pawcatuck  CT         232   54     3 M 50-59      21:30.0    6:56/M

      19    John Sacrey             Preston  CT           194   56     4 M 50-59      21:38.0    6:59/M

      20    Connor Gralton          Gales Ferry  CT       216   10     5 M  1-18      21:38.0    6:59/M

      21    Glenn Coughlin          Griswold  CT          233   39     8 M 19-39      21:44.0    7:01/M

      22    Gary Deal               Oakdale  CT           199   50     5 M 50-59      21:47.0    7:02/M

      23    Paul Andruskiewwicz     Preston  CT           136   49     4 M 40-49      22:10.0    7:09/M

      24    Ethan Andstrom          Plainfield  CT        228   15     6 M  1-18      22:27.0    7:15/M

      25    Lance Reed              Preston  CT           235   35     9 M 19-39      22:41.0    7:19/M

      26    Way Hedding             Niantic  CT           212   58     6 M 50-59      22:58.0    7:25/M

      27    David Sonstroem         Storrs Mansfield  C   195   72     2 M 60-99      23:00.0    7:25/M

      28    Adam Sorensen           Middlefield  CT       231   28    10 M 19-39      23:10.0    7:28/M

      29    Jeff Osowski            Preston  CT           225   30    11 M 19-39      23:31.0    7:35/M

      30    Craig Pettit            Norwich  CT           208   50     7 M 50-59      23:33.0    7:36/M

      31    Brian Andstrom          Plainfield  CT        137   52     8 M 50-59      23:37.0    7:37/M

      32    Robert Davis            Naugatuck  CT         152   57     9 M 50-59      23:39.0    7:38/M

      33    Alan Muench             Preston  CT           185   34    12 M 19-39      23:55.0    7:43/M

      34    Charles Underhill       Norwich  CT           196   51    10 M 50-59      24:21.0    7:51/M

      35    Bob Gralton             Gales Ferry  CT       215   40     5 M 40-49      24:24.0    7:52/M

      36    Peter While             Uncasville  CT        243   37    13 M 19-39      24:26.0    7:53/M

      37    Edward Keegan           Preston  CT           230   23    14 M 19-39      24:49.0    8:00/M

      38    Ron Dombrowski          Uncasville  CT        223   64     3 M 60-99      24:58.0    8:03/M

      39    Sarah Parker            North Stonington  C   227   17     1 F  1-18      25:16.0    8:09/M

      40    Ronald Gale             Norwich  CT           160   72     4 M 60-99      25:17.0    8:09/M

      41    Stephanie Hunter        Preston  CT           206   40     1 F 40-49      25:27.0    8:13/M

      42    Dennis Muench           Preston  CT           184   33    15 M 19-39      25:31.0    8:14/M

      43    Rose Buckingham         Norwich  CT           221   60     1 F 60-99      25:33.0    8:15/M

      44    Kyra Coughlin           Griswald  CT          234   13     2 F  1-18      25:36.0    8:15/M

      45    Steve Avery             Voluntown  CT         226   53    11 M 50-59      25:42.0    8:17/M

      46    Mike Spellman           Pawcatuck  CT         239   14     7 M  1-18      26:04.0    8:25/M

      47    Gabrielle McGrath       Ledyard  CT           179   33     1 F 19-39      26:25.0    8:31/M

      48    Scott Hunter            Preston  CT           207   43     6 M 40-49      26:42.0    8:37/M

      49    Norman Owsley           Gales Ferry  CT       189   66     5 M 60-99      27:07.0    8:45/M

      50    Matthew Recore          North Smithfield  R   213   23    16 M 19-39      27:09.0    8:45/M

      51    Amanda Berard           Moosup  CT            209   52     1 F 50-59      27:33.0    8:53/M

      52    Mike Gouthro            Oakdale  CT           218   55    12 M 50-59      27:53.0    9:00/M

      53    Peter Keegan            Norwich  CT           229   57    13 M 50-59      28:03.0    9:03/M

      54    Simon Phillips          Niantic  CT           203   30    17 M 19-39      28:26.0    9:10/M

      55    Patricia Phillips       Niantic  CT           204   61     2 F 60-99      28:55.0    9:20/M

      56    William Bentley         Lisbon  CT            147   42     7 M 40-49      29:13.0    9:25/M

      57    Mike Lafleur            Preston  CT           241   48     8 M 40-49      29:27.0    9:30/M

      58    Michaeleen Hasseler     Canterbury  CT        161   61     3 F 60-99      29:47.0    9:36/M

      59    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT        140   53     2 F 50-59      30:15.0    9:45/M

      60    Pat Baker               Oakdale  CT           142   63     4 F 60-99      30:26.0    9:49/M

      61    Judy McGrath            Colchester  CT        210   66     5 F 60-99      30:44.0    9:55/M

      62    Gail White              Uncasville  CT        242   44     2 F 40-49      31:04.0   10:01/M

      63    Elizeu Desousa          Preston  CT           201   25    18 M 19-39      32:05.0   10:21/M

      64    Steve Depoliot                                202   49     9 M 40-49      32:55.0   10:37/M

      65    Christine Sacrey        Preston  CT           240   54     3 F 50-59      33:08.0   10:41/M

      66    Judith Owsley           Gales Ferry  CT       187   65     6 F 60-99      33:16.0   10:44/M

      67    Valerie Bentley         Lisbon  CT            148   47     3 F 40-49      33:23.0   10:46/M

      68    Wess Ludlow             Preston  CT           224   37    19 M 19-39      33:34.0   10:50/M

      69    Tana Jolley             Brooklyn  CT          244   29     2 F 19-39      33:56.0   10:57/M

      70    Steven Vanderveer       Storrs Mansfield  C   214   23    20 M 19-39      34:08.0   11:01/M

      71    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT       135   43     4 F 40-49      34:24.0   11:06/M

      72    Catherine Jones         Preston  CT           238   53     4 F 50-59      47:20.0   15:16/M

      73    John McCann             Ledyard  CT           217   64     6 M 60-99      49:49.0   16:04/M

      74    Marvin Jones            Preston  CT           237   55    14 M 50-59      49:50.0   16:05/M

Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)


Men: 0- 0 1-18 19-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-18 19-39 40-49 50-59 60-99

Women 1 to 18


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Sarah Parker            North Stonington  C 17       39      25:16.0    8:09/M

       2    Kyra Coughlin           Griswald  CT        13       44      25:36.0    8:15/M

Top

Women 19 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Gabrielle McGrath       Ledyard  CT         33       47      26:25.0    8:31/M

       2    Tana Jolley             Brooklyn  CT        29       69      33:56.0   10:57/M

Top

Women 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Stephanie Hunter        Preston  CT         40       41      25:27.0    8:13/M

       2    Gail White              Uncasville  CT      44       62      31:04.0   10:01/M

       3    Valerie Bentley         Lisbon  CT          47       67      33:23.0   10:46/M

       4    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT     43       71      34:24.0   11:06/M

Top

Women 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Amanda Berard           Moosup  CT          52       51      27:33.0    8:53/M

       2    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      53       59      30:15.0    9:45/M

       3    Christine Sacrey        Preston  CT         54       65      33:08.0   10:41/M

       4    Catherine Jones         Preston  CT         53       72      47:20.0   15:16/M

Top

Women 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Rose Buckingham         Norwich  CT         60       43      25:33.0    8:15/M

       2    Patricia Phillips       Niantic  CT         61       55      28:55.0    9:20/M

       3    Michaeleen Hasseler     Canterbury  CT      61       58      29:47.0    9:36/M

       4    Pat Baker               Oakdale  CT         63       60      30:26.0    9:49/M

       5    Judy McGrath            Colchester  CT      66       61      30:44.0    9:55/M

       6    Judith Owsley           Gales Ferry  CT     65       66      33:16.0   10:44/M

Top

Men 1 to 18


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Joe Massad              Oakdale  CT         16        4      19:14.0    6:12/M

       2    Antone Almida           Lisbon  CT          14       11      20:45.0    6:42/M

       3    Matthew Stultz          Norwich  CT         16       12      20:48.0    6:43/M

       4    Jared Farley            Preston  CT         16       14      20:57.0    6:45/M

       5    Connor Gralton          Gales Ferry  CT     10       20      21:38.0    6:59/M

       6    Ethan Andstrom          Plainfield  CT      15       24      22:27.0    7:15/M

       7    Mike Spellman           Pawcatuck  CT       14       46      26:04.0    8:25/M

Top

Male 19 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Jon-Paul Mandelburg     Norwich  CT         23        1      15:34.0    5:01/M

       2    Jeff Wadecki            Ledyard  CT         24        2      16:06.0    5:12/M

       3    Greg Rossolimo          Pomfret  CT         27        3      18:46.0    6:03/M

       4    Ned Smith               Hartford  CT        22        6      19:33.0    6:18/M

       5    Dan Campbell            Oakdale  CT         29        8      19:57.0    6:26/M

       6    Eddie Hogan             Lisbon  CT          38       15      21:09.0    6:49/M

       7    David Flagg             East Haddam  CT     34       17      21:25.0    6:55/M

       8    Glenn Coughlin          Griswold  CT        39       21      21:44.0    7:01/M

       9    Lance Reed              Preston  CT         35       25      22:41.0    7:19/M

      10    Adam Sorensen           Middlefield  CT     28       28      23:10.0    7:28/M

      11    Jeff Osowski            Preston  CT         30       29      23:31.0    7:35/M

      12    Alan Muench             Preston  CT         34       33      23:55.0    7:43/M

      13    Peter While             Uncasville  CT      37       36      24:26.0    7:53/M

      14    Edward Keegan           Preston  CT         23       37      24:49.0    8:00/M

      15    Dennis Muench           Preston  CT         33       42      25:31.0    8:14/M

      16    Matthew Recore          North Smithfield  R 23       50      27:09.0    8:45/M

      17    Simon Phillips          Niantic  CT         30       54      28:26.0    9:10/M

      18    Elizeu Desousa          Preston  CT         25       63      32:05.0   10:21/M

      19    Wess Ludlow             Preston  CT         37       68      33:34.0   10:50/M

      20    Steven Vanderveer       Storrs Mansfield  C 23       70      34:08.0   11:01/M

Top

Men 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Rob Dahmer              Oakdale  CT         41        7      19:44.0    6:22/M

       2    Eddie Eckard            Canterbury  CT      43       13      20:55.0    6:45/M

       3    James Grillo            Preston  CT         43       16      21:24.0    6:54/M

       4    Paul Andruskiewwicz     Preston  CT         49       23      22:10.0    7:09/M

       5    Bob Gralton             Gales Ferry  CT     40       35      24:24.0    7:52/M

       6    Scott Hunter            Preston  CT         43       48      26:42.0    8:37/M

       7    William Bentley         Lisbon  CT          42       56      29:13.0    9:25/M

       8    Mike Lafleur            Preston  CT         48       57      29:27.0    9:30/M

       9    Steve Depoliot                              49       64      32:55.0   10:37/M

Top

Men 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Wayne Jolley            Brooklyn  CT        57        5      19:24.0    6:15/M

       2    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     53        9      20:16.0    6:32/M

       3    David Bessette          Pawcatuck  CT       54       18      21:30.0    6:56/M

       4    John Sacrey             Preston  CT         56       19      21:38.0    6:59/M

       5    Gary Deal               Oakdale  CT         50       22      21:47.0    7:02/M

       6    Way Hedding             Niantic  CT         58       26      22:58.0    7:25/M

       7    Craig Pettit            Norwich  CT         50       30      23:33.0    7:36/M

       8    Brian Andstrom          Plainfield  CT      52       31      23:37.0    7:37/M

       9    Robert Davis            Naugatuck  CT       57       32      23:39.0    7:38/M

      10    Charles Underhill       Norwich  CT         51       34      24:21.0    7:51/M

      11    Steve Avery             Voluntown  CT       53       45      25:42.0    8:17/M

      12    Mike Gouthro            Oakdale  CT         55       52      27:53.0    9:00/M

      13    Peter Keegan            Norwich  CT         57       53      28:03.0    9:03/M

      14    Marvin Jones            Preston  CT         55       74      49:50.0   16:05/M

Top

Men 60 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         63       10      20:40.0    6:40/M

       2    David Sonstroem         Storrs Mansfield  C 72       27      23:00.0    7:25/M

       3    Ron Dombrowski          Uncasville  CT      64       38      24:58.0    8:03/M

       4    Ronald Gale             Norwich  CT         72       40      25:17.0    8:09/M

       5    Norman Owsley           Gales Ferry  CT     66       49      27:07.0    8:45/M

       6    John McCann             Ledyard  CT         64       73      49:49.0   16:04/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com