HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

46th Annual Westport Roadrunners Summer Series #7

6.8 Miles, Compo Beach, Westport, CT
August 9, 2008


Sunny, warm (68), NOT humid!

MEN'S WINNER: Tom Parise - 41:05
WOMEN'S WINNER: Meredith Anand - 42:44

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

?Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
?
         
          CLASS  
 PLACE    PLACE            FINISHER          TIME    PACE
    1    1  JrM Tom Parise, 19, Atlanta, GA                 41:05    6:03
    2    2  JrM Max Robinson, 16, Rye, NY                   41:18    6:04
    3    1  M50 Takashi Ogawa, 51, East Chester, NY         42:23    6:14
    4    3  JrM Patrick Hubbell, 16, North Haven, CT        42:31    6:15
    1    1  W30 Meredith Anand, 30*, Easton, CT             42:44    6:17
    5    1  M20 Fred Willis, 23, Stratford, CT              42:50    6:18
    6    1  M40 Paul Greenberg, 47, Westport, CT            43:08    6:21
    7    2  M20 Wes Spivey, 28, Westport, CT                43:58    6:28
    8    2  M40 Anthony Kelly, 44, Fairfield, CT            44:33    6:33
    9    1  M30 Roger Baxley, 39, Weston, CT                44:36    6:34
   10    2  M30 Mike Horgan, 36, Old Greenwich, CT          44:41    6:34
   11    2  M50 Rich Olmstead, 54, New Haven, CT            44:54    6:36
    2    1  W20 Emily Williams, 22*, Norwalk, CT            44:57    6:37
   12    3  M50 Joe Von Ehr, 55, Southport, CT              45:22    6:40
   13    3  M40 Yves McGale, 46, Irvine, CA                 45:50    6:44
   14    4  M40 Matthew Spiegel, 48, Westport, CT           45:57    6:45
   15    3  M30 Peter Huggins, 37, Westport, CT             46:23    6:49
   16    3  M20 Lindsay Crause, 24, New York, NY            46:47    6:53
   17    4  M20 Rob Wynn, 22, Stratford, CT                 47:27    6:59

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

18    5  M40 Ed O'Keefe, 41, Fairfield, CT               47:42    7:01
    3    1  W40 Heidi Mitchell, 42*, Darien, CT             47:52    7:02
   19    4  M30 Jack McCabe, 36, Westport, CT               48:08    7:05
    4    1  W50 Emmy Stocker, 50*, Cos Cob, CT              48:20    7:06
   20    6  M40 Mike Walters, 41, Stamford, CT              48:36    7:09
   21    5  M30 Wladyslaw Lotos, 30                         48:40    7:09
   22    4  M50 Kevin Lloyd, 55, Darien, CT                 48:42    7:10
   23    7  M40 Ray Vogt, 45, Fairfield, CT                 48:52    7:11
    5    2  W50 Joy Palmer, 50*, Weston, CT                 49:20    7:15
   24    5  M20 Brian Englunds, 26, Wolcott, CT             49:56    7:21
   25    1  M60 Ramsay Merriss, 60, Weston, CT              50:24    7:25
    6    2  W40 Diedre O'Farrelly, 48*, Westport, CT        51:07    7:31
   26    6  M30 Rob Leder, 37, Stamford, CT                 51:19    7:33
   27    8  M40 Jeff Hammer, 45, Westport, CT               51:21    7:33
   28    9  M40 Frans Hijkoop, 47, New Canaan, CT           52:00    7:39
    7    2  W20 Val Marmanides, 27*, Easton, CT             52:03    7:39
   29    7  M30 Dan Clark, 34, Westport, CT                 52:07    7:40
   30    5  M50 Roy Van Eick, 59, Stamford, CT              52:12    7:41
   31   10  M40 Marc Landy, 47, Westport, CT                52:12    7:41
    8    3  W20 Kerri Cahoy, 29*, Staniford, CA             52:37    7:44
   32   11  M40 Andrew Flower, 45, Westport, CT             52:49    7:46
   33   12  M40 Charlie Adams, 48, Westport, CT             52:50    7:46
   34    8  M30 Martin Green, 39, Shelton, CT               52:52    7:46
   35    4  JrM Rob Parise, 18, Suffield, CT                52:57    7:47
   36    6  M50 Dan Clark, 55, Stamford, CT                 53:02    7:48
    9    3  W40 Paula Scaminaci, 42*, Greenwich, CT         53:14    7:50
   10    4  W40 Marilyn Pozzuto, 40*, Westport, CT          53:16    7:50
   37   13  M40 Bud McDonald, 48, Westport, CT              53:17    7:50
   38    6  M20 Jason Domena, 27, Milford, CT               53:19    7:50
   39    7  M50 Steve Sylvestro, 58, Fairfield, CT          53:22    7:51
   11    5  W40 Cindy Fox, 49*, Easton, CT                  53:24    7:51
   40    9  M30 Scott Pesavente, 33, Milford, CT            53:34    7:53

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

12    2  W30 Liz Forgash, 34*, Westport, CT              54:24    8:00
   41    8  M50 Doug Kniffin, 55, Westport, CT              54:24    8:00
   13    6  W40 Gail Jaques, 48*, Rowayton, CT              54:51    8:04
   14    4  W20 Bridget Hurley, 22*, White Plains, NY       54:52    8:04
   42   14  M40 Terry Sauer, 48, Westport, CT               54:56    8:05
   15    5  W20 Kimberly Ellenson, 21*, White Plains, NY    55:20    8:08
   43   15  M40 Frank Colella, 45, Scarsdale, NY            55:24    8:09
   44    9  M50 Alex White, 51, Westport, CT                55:37    8:11
   16    7  W40 Laura Davidson, 41*, Wilton, CT             55:49    8:13
   45   10  M50 Jim Gerweck, 53, Norwalk, CT                55:51    8:13
   46   11  M50 Conrad Vescey, 54, East Hanover, NJ         56:13    8:16
   47   16  M40 Matthew Greene, 41, Weston, CT              56:15    8:16
   48   10  M30 Sean Connelly, 37, Ridgefield, CT           56:17    8:17
   49    2  M60 Clarence Chesney, 60, Norwalk, CT           57:16    8:25
   50    5  JrM Armand Wilson, 19, Fairfield, CT            57:30    8:27
   17    6  W20 Kathryn Wilkinson, 29*, New Haven, CT       57:37    8:28
   51   17  M40 Joel Whidden, 41, Westport, CT              57:52    8:31
   52    3  M60 Pete Wideulski, 61, Pelham, NY              58:04    8:32
   53   12  M50 Robert Cioffoletti, 56, Southport, CT       58:11    8:33
   54   13  M50 Don Capone, 59, Norwalk, CT                 58:32    8:36
   55   18  M40 Steve DeNicola, 45, Stamford, CT            58:35    8:37
   56    1  M70 Michael Goldman, 72, Scarsdale, NY          58:44    8:38
   57   11  M30 James Cavaliere, 33, Stratford, CT          59:11    8:42
   58    7  M20 Joe Thorsteinson, 26, Greenwich, CT         59:14    8:43
   59   19  M40 John Vester, 45, Westport, CT               59:26    8:44
   60   14  M50 Bill Armstrong, 55, Stamford, CT            59:37    8:46
   18    1  W60 Unknown, 61*, New Canaan, CT                59:38    8:46
   61   12  M30 Ryan Bell, 37, Darien, CT                   59:48    8:48
   19    8  W40 Susan McCabe, 44*, Westport, CT             59:53    8:48
   20    7  W20 Effy Clopfer, 28*, Stamford, CT             59:55    8:49
   21    8  W20 Alissa Lee, 28*, Edgewater, MD            1:00:08    8:51
   62   20  M40 Michael Lashendock, 47, Rowayton, CT      1:00:09    8:51
   63   21  M40 Rafael Martin, 42, Norwalk, CT            1:00:10    8:51
   22    9  W20 Taya Page, 27*, Stamford, CT              1:00:44    8:56
   64   15  M50 Jerid O'Connell, 52, Westport, CT         1:01:01    8:58

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

65    4  M60 Alex Iljin, 67, Orange, CT                1:01:21    9:01
   66   16  M50 Mike Tamborrino, 51, Stamford, CT         1:01:40    9:04
   23    3  W30 Kim Piagentini, 35*, Fairfield, CT        1:02:02    9:07
   24    9  W40 Dorothy Williams, 49*, Weston, CT         1:02:03    9:08
   67    5  M60 Jack Jacobs, 68, Sea Cliff, NY            1:02:12    9:09
   25    3  W50 Maj-Britt Hagsted, 52*, Westport, CT      1:02:50    9:14
   26    4  W30 Pam Kelly, 32*, Stamford, CT              1:02:52    9:15
   27   10  W20 Elizabeth Cunnane, 27*, Fairfield, CT     1:02:56    9:15
   28   11  W20 Katherine Abel, 27*, Hamden, CT           1:02:56    9:15
   68   13  M30 Sean Maher, 34, Norwalk, CT               1:03:45    9:23
   69    8  M20 Noah Rhodes, 27, Greenwich, CT            1:03:53    9:24
   70    6  M60 Bob Ditemer, 68, Ridgewood, NJ            1:03:59    9:25
   29   10  W40 Dawn Bolling, 44*, Norwalk, CT            1:04:00    9:25
   30   12  W20 Kristin Hantier, 28*, Stamford, CT        1:04:12    9:26
   31    5  W30 Jana Dupree, 31*, Westport, CT            1:04:12    9:26
   71   22  M40 Frank McEachern, 43, Stamford, CT         1:04:46    9:31
   72   14  M30 Brian Dickerson, 33, Milford, CT          1:05:12    9:35
   32   11  W40 Karen Strauss, 44*, Norwalk, CT           1:05:44    9:40
   33    6  W30 Chikako Harada, 31*, Westport, CT         1:06:14    9:44
   73    9  M20 Mark Flash, 24, Stratford, CT             1:06:59    9:51
   74   23  M40 Jorge Torrealba, 43, Norwalk, CT          1:07:08    9:52

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

75   17  M50 Jim Corbiere, 53, Fairfield, CT           1:08:03   10:00
   34    4  W50 Janice Collins, 50*, Westport, CT         1:08:13   10:02
   35    7  W30 Ashley Blasberg, 30*, Stamford, CT        1:08:52   10:08
   76    7  M60 Peter Wild, 65, Newtown, CT               1:09:02   10:09
   36   12  W40 Maureen Coogan, 42*, Westport, CT         1:09:09   10:10
   77   24  M40 Joseph Coogan, 44, Westport, CT           1:09:09   10:10
   78   25  M40 John Hoctor, 47, Stratford, CT            1:10:18   10:20
   79   26  M40 Max Bruce, 46, Easton, CT                 1:10:22   10:21
   37   13  W40 Cathy Rozynek, 48*, Westport, CT          1:10:56   10:26
   38    8  W30 Jill Hedman, 36*, Fairfield, CT           1:10:59   10:26
   80    2  M70 Jim Stevens, 76, Trumbull, CT             1:11:16   10:29
   39   14  W40 Jan Allardt, 46*, Greenwich, CT           1:12:35   10:40
   40    9  W30 Lia Donahue, 30*, North Haven, CT         1:13:31   10:49
   41   13  W20 Amy Zvovushe, 27*, Fairfield, CT          1:14:11   10:55

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

42   14  W20 Jennifer Goldberg, 28*, Westport, CT      1:15:21   11:05
   81    3  M70 Laurence Nordvall, 71, Trumbull, CT       1:15:35   11:07
   43   10  W30 Leslie Schoen, 39*, Stamford, CT          1:15:55   11:10
   82   15  M30 Pat Venus, 39, Ridgefield, CT             1:17:50   11:27

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

83    4  M70 Ray Oliver, 70, Trumbull, CT              1:46:13   15:37
"*" indicates females
5 finishers among Men 19 & Under
9 finishers among Men 20 - 29
15 finishers among Men 30 - 39
26 finishers among Men 40 - 49
17 finishers among Men 50 - 59
7 finishers among Men 60 - 69
4 finishers among Men 70 & Up
14 finishers among Women 20 - 29
10 finishers among Women 30 - 39
14 finishers among Women 40 - 49
4 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 - 69
83 male finishers
43 female finishers
126 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 19 & Under
    1    1      Tom Parise, 19, Atlanta, GA                 41:05    6:03
    2    2      Max Robinson, 16, Rye, NY                   41:18    6:04
    4    3      Patrick Hubbell, 16, North Haven, CT        42:31    6:15
   35    4      Rob Parise, 18, Suffield, CT                52:57    7:47
   50    5      Armand Wilson, 19, Fairfield, CT            57:30    8:27

Men 20 - 29
    5    1      Fred Willis, 23, Stratford, CT              42:50    6:18
    7    2      Wes Spivey, 28, Westport, CT                43:58    6:28
   16    3      Lindsay Crause, 24, New York, NY            46:47    6:53
   17    4      Rob Wynn, 22, Stratford, CT                 47:27    6:59
   24    5      Brian Englunds, 26, Wolcott, CT             49:56    7:21

Men 30 - 39
    9    1      Roger Baxley, 39, Weston, CT                44:36    6:34
   10    2      Mike Horgan, 36, Old Greenwich, CT          44:41    6:34
   15    3      Peter Huggins, 37, Westport, CT             46:23    6:49
   19    4      Jack McCabe, 36, Westport, CT               48:08    7:05
   21    5      Wladyslaw Lotos, 30                         48:40    7:09

Men 40 - 49
    6    1      Paul Greenberg, 47, Westport, CT            43:08    6:21
    8    2      Anthony Kelly, 44, Fairfield, CT            44:33    6:33
   13    3      Yves McGale, 46, Irvine, CA                 45:50    6:44
   14    4      Matthew Spiegel, 48, Westport, CT           45:57    6:45
   18    5      Ed O'Keefe, 41, Fairfield, CT               47:42    7:01

Men 50 - 59
    3    1      Takashi Ogawa, 51, East Chester, NY         42:23    6:14
   11    2      Rich Olmstead, 54, New Haven, CT            44:54    6:36
   12    3      Joe Von Ehr, 55, Southport, CT              45:22    6:40
   22    4      Kevin Lloyd, 55, Darien, CT                 48:42    7:10
   30    5      Roy Van Eick, 59, Stamford, CT              52:12    7:41

Men 60 - 69
   25    1      Ramsay Merriss, 60, Weston, CT              50:24    7:25
   49    2      Clarence Chesney, 60, Norwalk, CT           57:16    8:25
   52    3      Pete Wideulski, 61, Pelham, NY              58:04    8:32
   65    4      Alex Iljin, 67, Orange, CT                1:01:21    9:01
   67    5      Jack Jacobs, 68, Sea Cliff, NY            1:02:12    9:09

Men 70 & Up
   56    1      Michael Goldman, 72, Scarsdale, NY          58:44    8:38
   80    2      Jim Stevens, 76, Trumbull, CT             1:11:16   10:29
   81    3      Laurence Nordvall, 71, Trumbull, CT       1:15:35   11:07
   83    4      Ray Oliver, 70, Trumbull, CT              1:46:13   15:37

Women 20 - 29
    2    1      Emily Williams, 22, Norwalk, CT             44:57    6:37
    7    2      Val Marmanides, 27, Easton, CT              52:03    7:39
    8    3      Kerri Cahoy, 29, Staniford, CA              52:37    7:44
   14    4      Bridget Hurley, 22, White Plains, NY        54:52    8:04
   15    5      Kimberly Ellenson, 21, White Plains, NY     55:20    8:08

Women 30 - 39
    1    1      Meredith Anand, 30, Easton, CT              42:44    6:17
   12    2      Liz Forgash, 34, Westport, CT               54:24    8:00
   23    3      Kim Piagentini, 35, Fairfield, CT         1:02:02    9:07
   26    4      Pam Kelly, 32, Stamford, CT               1:02:52    9:15
   31    5      Jana Dupree, 31, Westport, CT             1:04:12    9:26

Women 40 - 49
    3    1      Heidi Mitchell, 42, Darien, CT              47:52    7:02
    6    2      Diedre O'Farrelly, 48, Westport, CT         51:07    7:31
    9    3      Paula Scaminaci, 42, Greenwich, CT          53:14    7:50
   10    4      Marilyn Pozzuto, 40, Westport, CT           53:16    7:50
   11    5      Cindy Fox, 49, Easton, CT                   53:24    7:51

Women 50 - 59
    4    1      Emmy Stocker, 50, Cos Cob, CT               48:20    7:06
    5    2      Joy Palmer, 50, Weston, CT                  49:20    7:15
   25    3      Maj-Britt Hagsted, 52, Westport, CT       1:02:50    9:14
   34    4      Janice Collins, 50, Westport, CT          1:08:13   10:02

Women 60 - 69
   18    1      Unknown, 61, New Canaan, CT                 59:38    8:46

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com