HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Old Wethersfield 5K
Wethersfield, CT

August 24, 2008

Timing & Results by:
CLUB CT


Sunny, warm (76), dry
Results by Club Connecticut

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

    1           Chris Rau, 37, Burlington, CT               17:25    5:36
    2           Mike McCall, 22, Manchester, CT             17:33    5:39
    3           Connor Green, 17, Wethersfield, CT          17:34    5:39
    4    1  M30 Anders Peterson, 31, Jamaica Plain, MA      17:38    5:40
    5    1  M16 Patrick Hubbell, 16, North Haven, CT        17:48    5:44
    6    1  M13 Dylan Hammerman, 15, Windsor, CT            17:54    5:45
    7    1  M40 Peter Lafontaine, 47, Tolland, CT           17:56    5:46
    8    1  M50 Dennis Barone, 53, West Hartford, CT        18:00    5:48
    9    2  M50 John Shepherd, 52, Essex, CT                18:01    5:48
   10    2  M16 Benjamin Joyce, 17, Rocky Hill, CT          18:14    5:52
   11    2  M40 John Paggioli, 42, Marlborough, CT          18:21    5:54
   12    3  M40 Henryk Gudelsk, 40, Poland                  18:30    5:57
   13    3  M16 Zachary Francis, 16, Wethersfield, CT       18:35    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

14    2  M30 Fernando Rincon, 37, Glastonbury, CT        18:45    6:02
   15    1  M20 Zoltan Rigo, 25, Rocky Hill, CT             18:46    6:02
   16    2  M20 Brian Gundrean, 28, Wethersfield, CT        18:52    6:04
   17    3  M30 John Thompson, 36, Salem, CT                18:55    6:05
   18    4  M16 Ben Nalette, 17, Wethersfield, CT           18:58    6:06
   19    5  M16 Casey Mackay, 16, North Haven, CT           19:01    6:07
   20    4  M40 Joseph Jaconetta, 47, Glastonbury, CT       19:07    6:09
   21    3  M20 Jonathan Ingalls, 25, East Hartford, CT     19:14    6:11
   22    6  M16 Ben Reiner, 17, Marlborough, CT             19:17    6:12
   23    2  M13 Shane Murphy, 15, Glastonbury, CT           19:20    6:13
   24    1  JrM Brett Protheroe, 12, Glastonbury, CT        19:21    6:14
   25    5  M40 Steve Virgadaula, 48, Portland, CT          19:25    6:15
   26    4  M30 Robert McKinney, 38, Glastonbury, CT        19:27    6:15
   27    3  M13 Michael Tedone, 15, Wethersfield, CT        19:32    6:17
   28    6  M40 Kevin Tranberry, 40, Wethersfield, CT       19:39    6:19
    1           Laurie Tuohey, 25*, Middletown, CT          19:44    6:21
   29    3  M50 Tom Matthews, 55, Trumbull, CT              19:54    6:24
   30    4  M50 Daid McKinley, 52, Hartford, CT             19:55    6:25
   31    5  M50 Kenneth Erikson, 50, South Windsor, CT      20:02    6:27
   32    6  M50 Bob Dacey, 59, Vernon, CT                   20:04    6:27
   33    7  M16 Chris Prior, 16, Wethersfield, CT           20:05    6:28
   34    5  M30 Peter McHugh, 38, Wethersfield, CT          20:13    6:30
    2           Karen Purcell, 40*, Hebron, CT              20:14    6:31
   35    6  M30 Augusto Weyang, 36, West Hartford, CT       20:18    6:32
   36    2  JrM Tom Chamberlin, 12, Glastonbury, CT         20:21    6:33
   37    7  M50 Ben Mattheis, 54, Cheshire, CT              20:30    6:36
   38    8  M50 Bill Sanders, 54, Wethersfield, CT          20:30    6:36
   39    7  M30 Mark McCombe, 33, Springfield, MA           20:33    6:37
   40    8  M30 Scott Minas, 35, New Britain, CT            20:46    6:41
   41    7  M40 Richard Brown II, 44, Berlin, CT            20:50    6:42
   42    8  M40 Craig Beers, 42, Wethersfield, CT           20:54    6:44
   43    9  M30 James Ebert, 34, West Hartford, CT          20:56    6:44
   44   10  M30 John Rudley, 39, ?, PA                      20:57    6:44
    3           Keron Smith, 32*, Manchester, CT            21:01    6:46
   45   11  M30 Keith Anderson, 32, Portland, CT            21:07    6:48
   46    9  M40 James Mayo, 43, Wethersfield, CT            21:12    6:49
   47   12  M30 John Cosgrove, 35, Newington, CT            21:15    6:50
   48    9  M50 Stanley Rembiscz, 51, Rocky Hill, CT        21:18    6:51
   49   10  M40 Jeffrey Joyce, 42, Rocky Hill, CT           21:20    6:52
    4    1  W20 Anna Dubiel, 26*, New Britain, CT           21:23    6:53
   50   10  M50 Suleman Kania, 55, Southington, CT          21:25    6:53
    5    2  W20 Amy Pastormerlo, 28*, Enfield, CT           21:27    6:54
    6    1  W30 Jennifer Carroll, 38*, South Glastonbury, CT
                                                              21:36    6:57
   51    4  M20 Joseph Covill, 25, Manchester, CT           21:41    6:59
   52   13  M30 Dustin Albright, 33, North Adams, MA        21:42    6:59
   53   11  M50 John Dasilva, 58, Windsor, CT               21:42    6:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

54    5  M20 Norman Peters, 27, Bloomfield, CT           21:44    7:00
    7    3  W20 Allison Hall, 24*, Wethersfield, CT         21:50    7:02
   55   11  M40 Ken Nyren, 47, Wethersfield, CT             21:51    7:02
   56    1  M60 Stephen Tolman, 62, Vernon, CT              21:51    7:02
   57   12  M40 Robert Rojas, 41, Killingworth, CT          21:52    7:02
    8    1  W40 Kathleen Shaw, 40*, East Hartland, CT       21:56    7:04
    9    2  W40 Debra Houle, 46*, Durham, CT                22:00    7:05
   58   12  M50 Wes Rogers, 51, Hartford, CT                22:04    7:06
   59   13  M50 Tom Walsh, 53, Wethersfield, CT             22:12    7:08
   60   14  M30 Anthony Mongiello, 30, West Hartford, CT    22:14    7:09
   61   13  M40 Daniel Goggin, 40, Wethersfield, CT         22:22    7:12
   62   15  M30 Thomas Bronson, 30, West Hartford, CT       22:24    7:12
   10    3  W40 Ginny Welch, 46*, Manchester, CT            22:26    7:13
   63   14  M50 Dennis Blondin, 55, Newington, CT           22:27    7:14
   64   14  M40 Eric Chamberlin, 48, Glastonbury, CT        22:30    7:14
   65   15  M40 Bernie Lee, 42, Glastonbury, CT             22:30    7:14
   66   16  M30 Steve Kirsche, 30, Wethersfield, CT         22:35    7:16
   67   16  M40 Thomas Caruso, 48, Rocky Hill, CT           22:38    7:17
   68   17  M30 William Anderson, 39, Windham, CT           22:40    7:18
   11    1  JrW Hannah Cook, 11*, East Hampton, CT          22:43    7:19
   69   15  M50 Martin Carriello, 51, Old Syabrook, CT      22:45    7:19
   12    4  W20 Kristy Ouderkirk, 25*, Hamden, CT           22:46    7:19
   70   17  M40 Steve Barney, 43, South Glastonbury, CT     22:48    7:20
   71   18  M40 David Protheroe, 45, Glastonbury, CT        22:54    7:22
   72   19  M40 Jeff Sanborn, 42, East Hartford, CT         22:54    7:22
   13    4  W40 Suzanne McDonald, 49*, Wethersfield, CT     22:55    7:22
   14    5  W20 Carrie O'Neil, 29*, Wethersfield, CT        22:55    7:23
   73    2  M60 Mark Turkington, 64, Bolton, CT             23:02    7:25
   15    6  W20 Lauren Tiberio, 27*, Wethersfield, CT       23:06    7:26
   16    1  W16 Elizabeth Preyner, 17*, Wethersfield, CT    23:06    7:26
   74   18  M30 Steve Hahn, 33, Avon, CT                    23:10    7:27
   75    3  M60 John Gulbrandsen, 63, Wethersfield, CT      23:12    7:28
   76   16  M50 Brian Stefanowicz, 50, Southington, CT      23:18    7:30
   77    6  M20 Tom Haberstroh, 22, Wethersfield, CT        23:19    7:30
   78    7  M20 Stephen Puglisi, 29, Wethersfield, CT       23:22    7:31
   79   20  M40 Steve Libucha, 40, Farmington, CT           23:24    7:32
   17    2  W16 Romona Gudelsk, 17*, Poland                 23:28    7:33
   18    5  W40 Maria Tougas, 45*, Wethersfield, CT         23:30    7:34
   80   17  M50 Alan McCall, 59, Manchester, CT             23:31    7:34
   81   19  M30 Kevin McFarland, 30, West Hartford, CT      23:48    7:39
   19    3  W16 Sara Zarbo, 18*, Rocky Hill, CT             23:48    7:39
   82   20  M30 Jason Ainge, 36, South Windsor, CT          23:49    7:40
   83   21  M30 Mike Werman, 32, Westfield, MA              23:50    7:40
   84   18  M50 Robert Kehmna, 54, South Windsor, CT        23:53    7:41
   85   21  M40 Michael Duszyk, 46, South Windsor, CT       23:54    7:42
   20    2  W30 Karla Harding, 34*, Rocky Hill, CT          23:56    7:42
   86   22  M40 John Courtemanche, 42, West Hartford, CT    24:00    7:43
   87    8  M20 Clay Frost, 27, Meriden, CT                 24:01    7:44
   21    6  W40 Diane Snow, 45*, Plantsville, CT            24:07    7:46
   22    3  W30 Rachel Kudrle, 34*, West Hartford, CT       24:10    7:47
   23    7  W20 Sharon Kirsche, 26*, Wethersfield, CT       24:11    7:47
   24    4  W30 Holly Hardy, 30*, Ellington, CT             24:12    7:47
   25    7  W40 Ann Fitzpatrick, 42*, Vernon, CT            24:16    7:48
   88   22  M30 William Gullotta, 30, Hartford, CT          24:20    7:50
   89    4  M13 Ron Sasonov, 13, West Hartford, CT          24:22    7:50
   90   23  M40 Henry Myslak, 43, Newington, CT             24:29    7:53
   91   23  M30 Richard Wong, 35, Newington, CT             24:30    7:53
   92    4  M60 Bill Turney, 63, Cheshire, CT               24:38    7:55
   93   24  M30 Greg Hubbard, 38, West Hartford, CT         24:47    7:58
   94    9  M20 Jim Phillips, 23, Glastonbury, CT           24:48    7:59
   95   25  M30 Jeremy Ditullio, 31, Hebron, CT             24:49    7:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

26    1  W13 Rebecca Thompson, 15*, Salem, CT            24:51    8:00
   96   26  M30 Daniel Graves, 35, Bolton, CT               24:54    8:01
   27    8  W20 Deidre Neisser, 25*, Colchester, CT         24:55    8:01
   97   10  M20 Robert Roy, 28, Manchester, CT              25:01    8:03
   28    5  W30 Bridget Soboleski, 31*, Marlborough, CT     25:03    8:04
   98   24  M40 Dale Kiefer, 44, Southington, CT            25:04    8:04
   29    9  W20 Kathy Piotrkowicz, 25*, Bristol, CT         25:21    8:10
   99   25  M40 Chris Barney, 43, Braintree, MA             25:23    8:10
  100   19  M50 Stephen Avery, 53, Voluntown, CT            25:25    8:11
  101   20  M50 Alan Tardy, 53, Holyoke, MA                 25:28    8:12
  102   27  M30 Scott Sasinouski, 30, Rocky Hill, CT        25:30    8:12
   30   10  W20 Beth Matonak, 29*, East Hartford, CT        25:32    8:13
  103   26  M40 William Eisenmann, 48, Wethersfield, CT     25:35    8:14
  104   21  M50 Steven Reiner, 52, Marlborough, CT          25:40    8:15
  105    8  M16 Tarelle Hall, 16, Hartford, CT              25:41    8:16
  106   11  M20 Brnadon Albright, 29, Rocky Hill, CT        25:42    8:16
   31    6  W30 Laura Summers, 36*, Southington, CT         25:46    8:18
  107   28  M30 Chris Wondoloski, 38, Collinsville, CT      25:52    8:19
  108    5  M13 John Preyner, 14, Wethersfield, CT          25:52    8:19
  109    3  JrM Tucker Hutchinson, 11, Glastonbury, CT      25:53    8:20
  110   27  M40 Steve Mayo, 48, Bethanay, CT                25:59    8:22
  111   28  M40 Jerry Mosimann, 42, Lebanon, CT             26:00    8:22
  112   29  M30 Thomas Collaro, 36, Windsor, CT             26:03    8:23
   32    4  W16 Meg O'Connor, 16*, Wethersfield, CT         26:03    8:23
  113   29  M40 David Francis, 48, Wethersfield, CT         26:06    8:24
  114   22  M50 Andy Anderson, 54, Meriden, CT              26:07    8:24
   33   11  W20 Hilary Felton-Reid, 25*, Glastonbury, CT    26:09    8:25
   34    7  W30 Jennifer Calafiore, 33*, Plainville, CT     26:10    8:25
  115   23  M50 Joseph Previti, 54, New Britain, CT         26:11    8:25
   35    8  W40 Lisamarie Vitelli, 41*, West Hartford, CT   26:12    8:26
  116   30  M40 Stephen Vitelli, 44, West Hartford, CT      26:12    8:26
  117   24  M50 George Kozieradzki, 52, New Britain, CT     26:14    8:26
   36    9  W40 Lynne Ringer, 40*, West Hartford, CT        26:19    8:28
  118   30  M30 Thomas Sheehan, 37, Tolland, CT             26:20    8:28
  119   31  M40 Stephen Busemeyer, 40, New Hartford, CT     26:20    8:29
   37    1  W50 Sharon Reiner, 52*, Marlborough, CT         26:24    8:30
   38    5  W16 Jillian Bethello, 19*, Southington, CT      26:25    8:30
   39   10  W40 Laurie Bertini, 47*, West Hartford, CT      26:25    8:30
  120   31  M30 John Szalkiewicz, 36, Glastonbury, CT       26:40    8:35
   40   12  W20 Jessica Cooley, 26*, Coventry, CT           26:50    8:38
   41   13  W20 Candace Camarata, 29*, New York, NY         26:52    8:39
   42    8  W30 Rhonda Thiesen, 38*, Hebron, CT             26:52    8:39
   43    9  W30 Jennifer Piazza, 30*, Middletown, CT        26:56    8:40
   44   10  W30 Donna Koji, 37*, Portland, CT               26:57    8:40
  121    1  M70 Boris Lurye, 70, West Hartford, CT          26:57    8:40
   45    2  W13 Taryn Brogan, 15*, Manchester, CT           26:58    8:41
   46   11  W40 Lisa O'Doherty, 40*, Glastonbury, CT        27:04    8:43
  122   25  M50 Michael Rood, 56, Suffield, CT              27:05    8:43
  123    6  M13 Andrew Bertini, 13, West Hartford, CT       27:06    8:43
  124   32  M30 Sebastian Fiducia, 32, New Britain, CT      27:13    8:45
  125   33  M30 Gregory McCoy, 39, South Glastonbury, CT    27:16    8:46
   47   12  W40 Tersa Benner, 41*, Glastonbury, CT          27:19    8:47
   48   13  W40 Sarah Bruns, 43*, South Glastonbury, CT     27:21    8:48
   49   11  W30 Pamela Rosebrook, 33*, South Glastonbury, CT
                                                              27:22    8:48
  126   34  M30 Chris Flynn, 39, South Windsor, CT          27:25    8:49
   50   12  W30 Felicia Genca, 38*, West Hartford, CT       27:30    8:51
  127   32  M40 Jim Cook, 40, East Hampton, CT              27:35    8:52
   51   13  W30 Courtney Sheehan, 38*, Tolland, CT          27:37    8:53
  128   35  M30 Paul Dyuperuri, 33, Hartford, CT            27:40    8:54
  129   36  M30 Robert Costello, 39, Amston, CT             27:40    8:54
  130   33  M40 Glenn Pilczak, 47, Wethersfield, CT         27:49    8:57
   52    2  W50 Wilma Schlegel, 51*, Auburn, PA             27:50    8:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

53   14  W30 Kelly Juliano, 31*, Glastonbury, CT         27:59    9:00
   54   14  W20 Emily Gianquinto, 28*, West Hartford, CT    28:00    9:01
   55   15  W20 Monika Florah, 25*, Wethersfield, CT        28:02    9:01
  131   34  M40 Dean Kiernan-Pagani, 47, Glastonbury, CT    28:02    9:01
   56   16  W20 Kelly Trainor, 23*, West Hartford, CT       28:11    9:04
  132   26  M50 Tom Vaughn, 51, Wethersfield, CT            28:14    9:05
   57   15  W30 Deborah Thompson, 35*, Salem, CT            28:14    9:05
   58   16  W30 Tracy Mosimann, 37*, Lebanon, CT            28:16    9:06
  133   27  M50 Larry Zarbo, 56, Rocky Hill, CT             28:19    9:07
   59   17  W30 Kathleen Kiernan-Pagani, 38*, Glastonbury, CT
                                                              28:23    9:08
   60   17  W20 Erica Bordonaro, 25*, Plainville, CT        28:28    9:10
   61   18  W30 Heather Whitney, 35*, Newington, CT         28:39    9:13
   62   18  W20 Sabrina Toffey, 26*, Plainville, CT         28:44    9:15
   63   19  W20 Rebecca Veniscofsky, 28*, Wethersfield, CT  28:46    9:15
   64   20  W20 Jackie Nappi, 20*, West Hartford, CT        28:47    9:16
  134   37  M30 Andrew Depalma, 38, Meriden, CT             28:48    9:16
   65   19  W30 Caitlin Depalma, 38*, Meriden, CT           28:51    9:17
   66   20  W30 Ericka Albright, 34*, North Adams, MA       28:52    9:17
  135   28  M50 Bill Brindamour, 57, South Windsor, CT      28:53    9:17
  136   35  M40 David Vincenzo, 47, Waterbury, CT           28:57    9:19
   67   14  W40 Denise Avery, 48*, Voluntown, CT            29:04    9:21
  137   29  M50 Randy Yockey, 56, Sergeant Bluff, IA        29:16    9:25
  138   36  M40 Timothy Grogan, 42, Windham, CT             29:25    9:28
   68   21  W30 Anne-Marie Lonski, 36*, Wethersfield, CT    29:27    9:29
   69   22  W30 Mary Tara Ledwith, 39*, West Hartford, CT   29:33    9:31
   70   15  W40 Helen Hruske, 44*, Marlborough, CT          29:38    9:32
  139    4  JrM Chris Lemay, 9, South Windsor, CT           29:40    9:33
   71   16  W40 Sondra Wisialowski, 43*, West Hartford, CT  29:44    9:34
   72   17  W40 Kim Dimauro, 42*, Manchester, CT            29:53    9:37
   73   23  W30 Joanna Juskowiak, 31*, East Hartford, CT    29:55    9:37
  140    2  M70 Tony Lucia, 70, Agawam, MA                  29:56    9:38
   74    3  W50 Melanie Champion, 50*, Meriden, CT          29:57    9:38
  141   37  M40 Ron Albright, 42, Manchester, CT            30:04    9:40
  142   38  M40 Rick Ross, 47, South Glastonbury, CT        30:11    9:43
  143    9  M16 Mark Schuberth, 16, Wethersfield, CT        30:15    9:44
   75   18  W40 Michelle Failla, 44*, Newington, CT         30:15    9:44
   76   24  W30 Heidi Stawski, 32*, Newington, CT           30:18    9:45
   77   19  W40 Karen Graves, 40*, Bolton, CT               30:22    9:46
   78   20  W40 Katie Graves, 41*, Portland, CT             30:22    9:46
   79   25  W30 Bridget Logan, 34*, Bristol, CT             30:25    9:47
   80   26  W30 Cynthia Gesswin, 36*, Poquonock, CT         30:27    9:48
   81   27  W30 Jennifer Roarke, 36*, Enfield, CT           30:28    9:48
   82   28  W30 Linda Sierra, 39*, Wethersfield, CT         30:30    9:49
   83   29  W30 Kristen Brennan, 37*, Newington, CT         30:30    9:49
   84   21  W40 Lisa Hall, 43*, Wethersfield, CT            30:31    9:49
   85   30  W30 Kim O'Connell, 36*, West Hartford, CT       30:31    9:49
   86   31  W30 Katie Cappalla, 31*, Windsor, CT            30:34    9:50
   87   32  W30 Marianne Salvatore, 36*, Portland, CT       30:36    9:51
  144   38  M30 Alex Shanley, 38, Rumson, NJ                30:37    9:51
   88    1  W60 Liz Kirkpatrick, 64*, Wethersfield, CT      30:44    9:53
   89   33  W30 Kimberly Markey, 36*, Kensington, CT        31:01    9:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

90   34  W30 Katy Vachula, 38*, Amherst, MA              31:09   10:02
   91    4  W50 Reggie Scarpa, 50*, Torrington, CT          31:16   10:04
   92   35  W30 Christine Szalkiewicz, 35*, Glastonbury, CT 31:25   10:07
   93    2  JrW Leah Gourley, 12*, Glastonbury, CT          31:38   10:11
   94   22  W40 Silva Mesnil, 45*, Manchester, CT           31:39   10:11
   95    3  JrW Rachel Santarsiero, 12*, Glastonbury, CT    31:40   10:11
   96   36  W30 Monika Avery, 34*, East Hampton, CT         31:49   10:14
  145   12  M20 Jennifer Crean, 24, Windsor, CT             31:53   10:16
  146    7  M13 Tanner Hutchinson, 14, Glastonbury, CT      31:54   10:16
  147   39  M40 Tom Hutchinson, 41, Glastonbury, CT         31:54   10:16
   97   21  W20 Rebecca Frost, 25*, Meriden, CT             31:57   10:17
   98   37  W30 Teresa Crevier, 37*, Wethersfield, CT       32:00   10:18
   99   38  W30 Suzanne Thompson, 31*, Amston, CT           32:28   10:27
  100   39  W30 Alisa Hiller, 39*, Hartford, CT             32:41   10:31
  101   22  W20 Casey McManus, 20*, Lynchburg, VA           32:46   10:33
  148   40  M40 Paul McManus, 47, Newtown, CT               32:46   10:33
  102    6  W16 Lauren Schlegel, 19*, Auburn, PA            32:48   10:33
  103   40  W30 Charity Sheedy, 33*, Rocky Hill, CT         32:54   10:35
  149   13  M20 Matt Coates, 28, Windsor, CT                33:00   10:37
  150   14  M20 Michael Blondin, 25, Rocky Hill, CT         33:07   10:39
  151    5  M60 James Gadarowski, 65, Newington, CT         33:24   10:45
  104   23  W20 Clarissa Gonzalez, 29*, Danbury, CT         33:33   10:48
  105   24  W20 Dagny Williams, 29*, Rocky Hill, CT         33:43   10:51
  106    5  W50 Debra St. Germain, 52*, Hartford, CT        34:06   10:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

152    6  M60 Ed Snyder, 61, Wallingford, CT              34:35   11:08
  259           TURKEY                                      34:36   11:08
  260           TURKEY                                      34:52   11:13
  153   39  M30 Ram Pidikiti, 36, Avon, CT                  34:59   11:15
  107    4  JrW Abigail Campbell, 12*, Glastonbury, CT      35:03   11:17
  154   41  M40 Ray Campbell, 47, Glastonbury, CT           35:04   11:17
  155   40  M30 Suhas Agrawal, 31, Rocky Hill, CT           35:18   11:22
  108   23  W40 Lisa St. Germain, 40*, North Franklin, CT   35:28   11:25
  109   41  W30 Jennifer Sokol, 34*, Middletown, CT         36:48   11:51

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

110    6  W50 Judith Previti, 58*, New Britain, CT        38:33   12:24
  111   24  W40 Debra Horn, 45*, Hartford, CT               38:53   12:31
  112   25  W20 Lindsey Marut, 28*, Wethersfield, CT        39:47   12:48

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

113    7  W50 Debbie Blondin, 52*, Newington, CT          41:14   13:16
  156   41  M30 Jason Avery, 30, East Hampton, CT           41:16   13:17

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

114    1  W70 Kathleen Stevens, 72*, Rocky Hill, CT       43:50   14:07
  115   25  W40 Kathleen Flaherty, 40*, Newington, CT       44:06   14:12
  157    5  JrM Maurice Betts, 6, Bloomfield, CT            46:03   14:49
  158   42  M30 Joyce Betts, 33, Bloomfield, CT             46:04   14:50

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

116   26  W40 Deborah Poirier, 49*, East Hartford, CT     48:14   15:32
  117   26  W20 Karin Ryan, 23*, Wethersfield, CT           49:17   15:52
  159   15  M20 Mark Ryan, 26, Wethersfield, CT             49:17   15:52
  118    8  W50 Marilynn Cruz-Apente, 51*, Farmington, CT   49:33   15:57
  119    2  W60 Susan Coogan, 69*, Rocky Hill, CT           49:40   15:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

160    3  M70 Wendell Coogan, 74, Rocky Hill, CT          49:51   16:03
  282           TURKEY                                      51:31   16:35

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

120   42  W30 Terri-Ann Therrien, 36*, Berlin, CT         53:19   17:10
  121   43  W30 Nicole Costello, 35*, Amston, CT            53:50   17:20
  161   42  M40 Radiyyah Hassan, 48, Rocky Hill, CT         53:52   17:20

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

122    9  W50 Esther Burgos, 58*, Vernon, CT              56:13   18:06
  123    1  W80 Lorraine Duquette, 80*, East Hartford, CT   56:32   18:12
"*" indicates females
5 finishers among Men 12 & Under
7 finishers among Men 13 - 15
9 finishers among Men 16 - 19
15 finishers among Men 20 - 29
42 finishers among Men 30 - 39
42 finishers among Men 40 - 49
29 finishers among Men 50 - 59
6 finishers among Men 60 - 69
3 finishers among Men 70 - 79
4 finishers among Women 12 & Under
2 finishers among Women 13 - 15
6 finishers among Women 16 - 19
26 finishers among Women 20 - 29
43 finishers among Women 30 - 39
26 finishers among Women 40 - 49
9 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 - 69
1 finishers among Women 70 - 79
1 finishers among Women 80 & Up
161 male finishers
123 female finishers
284 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE
Open Men
    1    1  M30 Chris Rau, 37, Burlington, CT               17:25    5:36
    2    2  M20 Mike McCall, 22, Manchester, CT             17:33    5:39
    3    3  M16 Connor Green, 17, Wethersfield, CT          17:34    5:39

Open Women
    1    1  W20 Laurie Tuohey, 25, Middletown, CT           19:44    6:21
    2    2  W40 Karen Purcell, 40, Hebron, CT               20:14    6:31
    3    3  W30 Keron Smith, 32, Manchester, CT             21:01    6:46

Men 12 & Under
   24    1      Brett Protheroe, 12, Glastonbury, CT        19:21    6:14
   36    2      Tom Chamberlin, 12, Glastonbury, CT         20:21    6:33
  109    3      Tucker Hutchinson, 11, Glastonbury, CT      25:53    8:20
  139    4      Chris Lemay, 9, South Windsor, CT           29:40    9:33
  157    5      Maurice Betts, 6, Bloomfield, CT            46:03   14:49

Men 13 - 15
    6    1      Dylan Hammerman, 15, Windsor, CT            17:54    5:45
   23    2      Shane Murphy, 15, Glastonbury, CT           19:20    6:13
   27    3      Michael Tedone, 15, Wethersfield, CT        19:32    6:17
   89    4      Ron Sasonov, 13, West Hartford, CT          24:22    7:50
  108    5      John Preyner, 14, Wethersfield, CT          25:52    8:19

Men 16 - 19
    5    1      Patrick Hubbell, 16, North Haven, CT        17:48    5:44
   10    2      Benjamin Joyce, 17, Rocky Hill, CT          18:14    5:52
   13    3      Zachary Francis, 16, Wethersfield, CT       18:35    5:59
   18    4      Ben Nalette, 17, Wethersfield, CT           18:58    6:06
   19    5      Casey Mackay, 16, North Haven, CT           19:01    6:07

Men 20 - 29
   15    1      Zoltan Rigo, 25, Rocky Hill, CT             18:46    6:02
   16    2      Brian Gundrean, 28, Wethersfield, CT        18:52    6:04
   21    3      Jonathan Ingalls, 25, East Hartford, CT     19:14    6:11
   51    4      Joseph Covill, 25, Manchester, CT           21:41    6:59
   54    5      Norman Peters, 27, Bloomfield, CT           21:44    7:00

Men 30 - 39
    4    1      Anders Peterson, 31, Jamaica Plain, MA      17:38    5:40
   14    2      Fernando Rincon, 37, Glastonbury, CT        18:45    6:02
   17    3      John Thompson, 36, Salem, CT                18:55    6:05
   26    4      Robert McKinney, 38, Glastonbury, CT        19:27    6:15
   34    5      Peter McHugh, 38, Wethersfield, CT          20:13    6:30

Men 40 - 49
    7    1      Peter Lafontaine, 47, Tolland, CT           17:56    5:46
   11    2      John Paggioli, 42, Marlborough, CT          18:21    5:54
   12    3      Henryk Gudelsk, 40, Poland                  18:30    5:57
   20    4      Joseph Jaconetta, 47, Glastonbury, CT       19:07    6:09
   25    5      Steve Virgadaula, 48, Portland, CT          19:25    6:15

Men 50 - 59
    8    1      Dennis Barone, 53, West Hartford, CT        18:00    5:48
    9    2      John Shepherd, 52, Essex, CT                18:01    5:48
   29    3      Tom Matthews, 55, Trumbull, CT              19:54    6:24
   30    4      Daid McKinley, 52, Hartford, CT             19:55    6:25
   31    5      Kenneth Erikson, 50, South Windsor, CT      20:02    6:27

Men 60 - 69
   56    1      Stephen Tolman, 62, Vernon, CT              21:51    7:02
   73    2      Mark Turkington, 64, Bolton, CT             23:02    7:25
   75    3      John Gulbrandsen, 63, Wethersfield, CT      23:12    7:28
   92    4      Bill Turney, 63, Cheshire, CT               24:38    7:55
  151    5      James Gadarowski, 65, Newington, CT         33:24   10:45

Men 70 - 79
  121    1      Boris Lurye, 70, West Hartford, CT          26:57    8:40
  140    2      Tony Lucia, 70, Agawam, MA                  29:56    9:38
  160    3      Wendell Coogan, 74, Rocky Hill, CT          49:51   16:03

Women 12 & Under
   11    1      Hannah Cook, 11, East Hampton, CT           22:43    7:19
   93    2      Leah Gourley, 12, Glastonbury, CT           31:38   10:11
   95    3      Rachel Santarsiero, 12, Glastonbury, CT     31:40   10:11
  107    4      Abigail Campbell, 12, Glastonbury, CT       35:03   11:17

Women 13 - 15
   26    1      Rebecca Thompson, 15, Salem, CT             24:51    8:00
   45    2      Taryn Brogan, 15, Manchester, CT            26:58    8:41

Women 16 - 19
   16    1      Elizabeth Preyner, 17, Wethersfield, CT     23:06    7:26
   17    2      Romona Gudelsk, 17, Poland                  23:28    7:33
   19    3      Sara Zarbo, 18, Rocky Hill, CT              23:48    7:39
   32    4      Meg O'Connor, 16, Wethersfield, CT          26:03    8:23
   38    5      Jillian Bethello, 19, Southington, CT       26:25    8:30

Women 20 - 29
    4    1      Anna Dubiel, 26, New Britain, CT            21:23    6:53
    5    2      Amy Pastormerlo, 28, Enfield, CT            21:27    6:54
    7    3      Allison Hall, 24, Wethersfield, CT          21:50    7:02
   12    4      Kristy Ouderkirk, 25, Hamden, CT            22:46    7:19
   14    5      Carrie O'Neil, 29, Wethersfield, CT         22:55    7:23

Women 30 - 39
    6    1      Jennifer Carroll, 38, South Glastonbury, CT 21:36    6:57
   20    2      Karla Harding, 34, Rocky Hill, CT           23:56    7:42
   22    3      Rachel Kudrle, 34, West Hartford, CT        24:10    7:47
   24    4      Holly Hardy, 30, Ellington, CT              24:12    7:47
   28    5      Bridget Soboleski, 31, Marlborough, CT      25:03    8:04

Women 40 - 49
    8    1      Kathleen Shaw, 40, East Hartland, CT        21:56    7:04
    9    2      Debra Houle, 46, Durham, CT                 22:00    7:05
   10    3      Ginny Welch, 46, Manchester, CT             22:26    7:13
   13    4      Suzanne McDonald, 49, Wethersfield, CT      22:55    7:22
   18    5      Maria Tougas, 45, Wethersfield, CT          23:30    7:34

Women 50 - 59
   37    1      Sharon Reiner, 52, Marlborough, CT          26:24    8:30
   52    2      Wilma Schlegel, 51, Auburn, PA              27:50    8:57
   74    3      Melanie Champion, 50, Meriden, CT           29:57    9:38
   91    4      Reggie Scarpa, 50, Torrington, CT           31:16   10:04
  106    5      Debra St. Germain, 52, Hartford, CT         34:06   10:58

Women 60 - 69
   88    1      Liz Kirkpatrick, 64, Wethersfield, CT       30:44    9:53
  119    2      Susan Coogan, 69, Rocky Hill, CT            49:40   15:59

Women 70 - 79
  114    1      Kathleen Stevens, 72, Rocky Hill, CT        43:50   14:07

Women 80 & Up
  123    1      Lorraine Duquette, 80, East Hartford, CT    56:32   18:12

Clydesdales
    1    1      Craig Beers, 42, Wethersfield, CT           20:54    6:44
    2    2      Joseph Covill, 25, Manchester, CT           21:41    6:59
    3    3      Daniel Goggin, 40, Wethersfield, CT         22:22    7:12
    4    4      Steve Kirsche, 30, Wethersfield, CT         22:35    7:16
    5    5      Kevin McFarland, 30, West Hartford, CT      23:48    7:39
    6    6      John Courtemanche, 42, West Hartford, CT    24:00    7:43
    7    7      Steve Mayo, 48, Bethanay, CT                25:59    8:22
    8    8      Gregory McCoy, 39, South Glastonbury, CT    27:16    8:46
    9    9      Chris Flynn, 39, South Windsor, CT          27:25    8:49
   10   10      Randy Yockey, 56, Sergeant Bluff, IA        29:16    9:25
   11   11      Rick Ross, 47, South Glastonbury, CT        30:11    9:43

Athena
    1    1      Emily Gianquinto, 28, West Hartford, CT     28:00    9:01
    2    2      Jennifer Crean, 24, Windsor, CT             31:53   10:16
    3    3      Suzanne Thompson, 31, Amston, CT            32:28   10:27
    4    4      Lisa St. Germain, 40, North Franklin, CT    35:28   11:25
    5    5      Joyce Betts, 33, Bloomfield, CT             46:04   14:50

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com