HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

St. Mary's 5K
May 16, 2009 - 5K
Bethel, CT

OVERALL WINNERS

Tim Isselee, Bethel, CT - 16:27
Lisa Monca, Bethel, CT - 22:34

beth0516.jpg (60951 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
St Mary

School
WEATHER
68 Degrees
Partly Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Tim Isselee             Bethel  CT             96   19 ***** M 16-19        16:27    5:18/M             
       2    Zack Schwartz           Newtown  CT            87   20 ***** M 20-29        16:36    5:21/M             
       3    Doug Scarth             Redding  CT            91   50 ***** M 50-59        17:44    5:43/M             
       4    Matthew Cappiello       Bethel  CT             58   44     1 M 40-49        18:51    6:05/M             
       5    John Richers            New Milford  CT        89   54     1 M 50-59        18:54    6:06/M             
       6    John Whalen             Bethel  CT             13   43     2 M 40-49        19:25    6:16/M             
       7    Greg Sholtes            Bethel  CT             83   41     3 M 40-49        19:39    6:20/M             
       8    Ian Ray                 Easton  CT            116   46     4 M 40-49        19:45    6:22/M             
       9    David Shepard           Bethel  CT             90   23     1 M 20-29        20:32    6:37/M             
      10    Mark Chamberlin         Bethel  CT             11   43     5 M 40-49        20:38    6:39/M             
      11    Josh Jugler             New Milford  CT        56   15     1 M  2-15        20:50    6:43/M             
      12    Mike Gaffney            Westport  CT           55   49     6 M 40-49        21:04    6:48/M             
      13    Jonathan Klar           Brookfield  CT        108   29     2 M 20-29        21:19    6:53/M             
      14    Anthony Manca           Bethel  CT             65   39     1 M 30-39        21:21    6:53/M             
      15    Rich Schmiedel          Bethel  CT             82   48     7 M 40-49        21:46    7:01/M             
      16    Brett Decker            Bethel  CT             31   17     1 M 16-19        22:20    7:12/M             
      17    Ivan Donaher            Newtown  CT            10   11     2 M  2-15        22:28    7:15/M             
      18    Lisa Monca              Bethel  CT             78   27 ***** F 20-29        22:34    7:17/M             
      19    Bruce Goulart           Newtown  CT           117   59     2 M 50-59        22:34    7:17/M             
      20    Muriel Kurtoglu         Bethel  CT             92   23 ***** F 20-29        22:37    7:18/M             
      21    Konstantine Rountos     Danbury  CT            93   26     3 M 20-29        22:37    7:18/M             
      22    John Leaden             Bethel  CT             48   39     2 M 30-39        23:00    7:25/M             
      23    Josephine Simko         Bethel  CT             61   45 ***** F 40-49        23:06    7:27/M             
      24    Dean Catalano           Bethel  CT             51   15     3 M  2-15        23:08    7:28/M             
      25    Jeannine Fagan          Bethel  CT            101   39     1 F 30-39        23:16    7:30/M             
      26    Paul Rabenold           Avon  CT               94   56     3 M 50-59        23:32    7:35/M             
      27    Stephanie Bennett       Danbury  CT            30   39     2 F 30-39        23:37    7:37/M             
      28    Heather Roles           Danbury  CT           112   37     3 F 30-39        24:01    7:45/M             
      29    Cristiane Hernandez     Danbury  CT            12   34     4 F 30-39        24:08    7:47/M             
      30    Keith Monca             Bethel  CT             79   35     3 M 30-39        24:13    7:49/M             
      31    George Yurchishin       Danbury  CT            95   56     4 M 50-59        24:15    7:49/M             
      32    Day Derosa                                    114   52     5 M 50-59        24:30    7:54/M             
      33    Doug Suhr               Bethel  CT             21   36     4 M 30-39        24:34    7:55/M             
      34    Lisa Antous             Bethel  CT             25   44     1 F 40-49        24:45    7:59/M             
      35    David Harrison          New Milford  CT       111   22     4 M 20-29        24:52    8:01/M             
      36    Billy Regan             Bethel  CT             47    8     4 M  2-15        24:54    8:02/M             
      37    Michael Basile          Bethel  CT             75   38     5 M 30-39        24:55    8:02/M             
      38    Christian Dacunha       Sherman  CT            15   38     6 M 30-39        24:56    8:03/M             
      39    Joseph Saladis          Bethel  CT             19   53     6 M 50-59        25:13    8:08/M             
      40    Griffin Teed            Bethel  CT             99   14     5 M  2-15        25:16    8:09/M             
      41    Laura Alford            Bethel  CT             24   41     2 F 40-49        25:33    8:15/M             
      42    Matthew Hayo            Trumbull  CT           18   23     5 M 20-29        25:36    8:15/M             
      43    Don Kallberg            Bethel  CT             41   42     8 M 40-49        25:55    8:22/M             
      44    Peggy Regan             Bethel  CT             45   38     5 F 30-39        25:55    8:22/M             
      45    Greg Brown              Bethel  CT             97   26     6 M 20-29        26:07    8:25/M             
      46    Jeffrey Bruno           Bethel  CT             85   46     9 M 40-49        26:14    8:28/M             
      47    Dan Gaita               Bethel  CT            110   35     7 M 30-39        26:20    8:30/M             
      48    Emily Burke             Bethel  CT             86   13     1 F  2-15        26:33    8:34/M             
      49    Kim Cognato             Danbury  CT           102   40     3 F 40-49        26:33    8:34/M             
      50    Mary Wagher             Bethel  CT             37   38     6 F 30-39        26:35    8:35/M             
      51    Dylan Olson             Bethel  CT             49   12     6 M  2-15        26:36    8:35/M             
      52    Jim Meehan              Bethel  CT             40   40    10 M 40-49        26:42    8:37/M             
      53    Chris O' Connor         Newtown  CT            80   42    11 M 40-49        26:48    8:39/M             
      54    Taylor Basile           Bethel  CT             73   11     2 F  2-15        27:19    8:49/M             
      55    Brendan Mitchell        Bethel  CT             70   10     7 M  2-15        27:19    8:49/M             
      56    Grace Regan             Bethel  CT             46   10     3 F  2-15        27:38    8:55/M             
      57    Janet McGovern          Bethel  CT             71   48     4 F 40-49        27:41    8:56/M             
      58    Diana Brady             Bethel  CT             64    0     1 F  0- 1        27:46    8:57/M             
      59    Liz Teed                Bethel  CT             98   44     5 F 40-49        27:50    8:59/M             
      60    Ellen Jugler            New Milford  CT        54   44     6 F 40-49        27:50    8:59/M             
      61    Cathy Ann Drury         Redding  CT             9   40     7 F 40-49        27:51    8:59/M             
      62    Steve Mitchell          Bethel  CT             69   47    12 M 40-49        28:05    9:04/M             
      63    Tracy Day               Bethel  CT             60   39     7 F 30-39        28:07    9:04/M             
      64    Richard Zbrozek         Berlin  CT            106   62     1 M 60-99        28:14    9:06/M             
      65    Deirdre Brown           Trumbull  CT           28   45     8 F 40-49        28:22    9:09/M             
      66    Mary Principe           Danbury  CT            62   50     1 F 50-59        28:44    9:16/M             
      67    Chad Gleason            Bethel  CT             72   44    13 M 40-49        28:51    9:18/M             
      68    Christopher Paul        Danbury  CT             6   38     8 M 30-39        28:53    9:19/M             
      69    Dana Saidman            Bethel  CT             29   39     8 F 30-39        29:12    9:25/M             
      70    Dana Dacunha            Sherman  CT            16   38     9 F 30-39        29:25    9:29/M             
      71    Tim Barrett             Danbury  CT           100   57     7 M 50-59        29:32    9:32/M             
      72    Danielle Legnard        Bethel  CT             44   36    10 F 30-39        29:40    9:34/M             
      73    Spencer Olson           Bethel  CT             50   10     8 M  2-15        29:53    9:38/M             
      74    Sean Decker             Bethel  CT             32    9     9 M  2-15        29:56    9:39/M             
      75    M J Oles                Bethel  CT            104   66     2 M 60-99        31:09   10:03/M             
      76    Jessica Breich          Windsor  CT             3   37    11 F 30-39        31:11   10:04/M             
      77    Maureen Decker          Bethel  CT             63   46     9 F 40-49        31:24   10:08/M             
      78    Heidi Ostendarp         Bethel  CT              1   40    10 F 40-49        31:24   10:08/M             
      79    Kris Ginty              Danbury  CT            57   57     2 F 50-59        31:32   10:10/M             
      80    Mary English            Bethel  CT             88   52     3 F 50-59        31:36   10:12/M             
      81    Karen Romanelli         Bridgeport  CT         26   33    12 F 30-39        31:52   10:17/M             
      82    Tom Tambis              Woodbridge  CT        115   51     8 M 50-59        32:16   10:25/M             
      83    Bob Dineen              Bethel  CT            105   44    14 M 40-49        32:35   10:31/M             
      84    Jack Garvey             Bethel  CT             39   10    10 M  2-15        32:56   10:37/M             
      85    Linda Garvey            Bethel  CT             38   43    11 F 40-49        32:57   10:38/M             
      86    Kathleen Miller         Bethel  CT             27   39    13 F 30-39        33:37   10:51/M             
      87    Kelly Curry             Danbury  CT             2   36    14 F 30-39        33:38   10:51/M             
      88    Lisa Garden             Bethel  CT             34   41    12 F 40-49        33:50   10:55/M             
      89    Beth Dineen             Bethel  CT             33   16     1 F 16-19        34:19   11:04/M             
      90    Robin Bjornson          Bethel  CT             68   44    13 F 40-49        34:22   11:05/M             
      91    Lynn Galvin             Bethel  CT             76   48    14 F 40-49        34:30   11:08/M             
      92    Stephanie Lacava        Bethel  CT             52   37    15 F 30-39        34:32   11:08/M             
      93    Jeffrey La Cava         Bethel  CT             81   39     9 M 30-39        34:32   11:08/M             
      94    Eliane Botelho          Danbury  CT           113   27     1 F 20-29        34:34   11:09/M             
      95    Emily Volpintesta       Bethel  CT             14   32    16 F 30-39        34:36   11:10/M             
      96    Jillien Kurtz           Bethel  CT            109   28     2 F 20-29        34:59   11:17/M             
      97    Jennifer Avari          Sandy Hook  CT          8   34    17 F 30-39        35:17   11:23/M             
      98    Gioia MacEy             Bethel  CT             22   43    15 F 40-49        35:17   11:23/M             
      99    Tara Foster             Newtown  CT             5   28     3 F 20-29        35:48   11:33/M             
     100    Toby Rapp               Brookfield  CT          4   30    10 M 30-39        36:10   11:40/M             
     101    Catherine Klar          Brookfield  CT        107   29     4 F 20-29        38:08   12:18/M             
     102    Kathleen Horvath        Bethel  CT             77   40    16 F 40-49        39:13   12:39/M             
     103    Karen Murano            Brookfield  CT         42   43    17 F 40-49        39:23   12:42/M             
     104    Allie Kallberg          Bethel  CT             67   14     4 F  2-15        39:42   12:48/M             
     105    Phil Kallberg           Bethel  CT             66   12    11 M  2-15        39:43   12:49/M             
     106    Kathleen Oles           Bethel  CT            103   65     1 F 60-99        41:20   13:20/M             
     107    Catherine Ann Manzella  Bethel  CT             53   42    18 F 40-49        52:24   16:54/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 0- 1 2-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 1 2-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K

Overall Female Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Monca Bethel CT

78

27

18

22:34

7:17/M

2

Muriel Kurtoglu Bethel CT

92

23

20

22:37

7:18/M

3

Josephine Simko Bethel CT

61

45

23

23:06

7:27/M

 
Top

Female 15 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Emily Burke Bethel CT

86

13

48

26:33

8:34/M

2

Taylor Basile Bethel CT

73

11

54

27:19

8:49/M

3

Grace Regan Bethel CT

46

10

56

27:38

8:55/M

 
Top

Female 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Beth Dineen Bethel CT

33

16

89

34:19

11:04/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Eliane Botelho Danbury CT

113

27

94

34:34

11:09/M

2

Jillien Kurtz Bethel CT

109

28

96

34:59

11:17/M

3

Tara Foster Newtown CT

5

28

99

35:48

11:33/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeannine Fagan Bethel CT

101

39

25

23:16

7:30/M

2

Stephanie Bennett Danbury CT

30

39

27

23:37

7:37/M

3

Heather Roles Danbury CT

112

37

28

24:01

7:45/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Antous Bethel CT

25

44

34

24:45

7:59/M

2

Laura Alford Bethel CT

24

41

41

25:33

8:15/M

3

Kim Cognato Danbury CT

102

40

49

26:33

8:34/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Principe Danbury CT

62

50

66

28:44

9:16/M

2

Kris Ginty Danbury CT

57

57

79

31:32

10:10/M

3

Mary English Bethel CT

88

52

80

31:36

10:12/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathleen Oles Bethel CT

103

65

106

41:20

13:20/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Isselee Bethel CT

96

19

1

16:27

5:18/M

2

Zack Schwartz Newtown CT

87

20

2

16:36

5:21/M

3

Doug Scarth Redding CT

91

50

3

17:44

5:43/M

 
Top

Male 15 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Josh Jugler New Milford CT

56

15

11

20:50

6:43/M

2

Ivan Donaher Newtown CT

10

11

17

22:28

7:15/M

3

Dean Catalano Bethel CT

51

15

24

23:08

7:28/M

 
Top

Male 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brett Decker Bethel CT

31

17

16

22:20

7:12/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Shepard Bethel CT

90

23

9

20:32

6:37/M

2

Jonathan Klar Brookfield CT

108

29

13

21:19

6:53/M

3

Konstantine Rountos Danbury CT

93

26

21

22:37

7:18/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Anthony Manca Bethel CT

65

39

14

21:21

6:53/M

2

John Leaden Bethel CT

48

39

22

23:00

7:25/M

3

Keith Monca Bethel CT

79

35

30

24:13

7:49/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Cappiello Bethel CT

58

44

4

18:51

6:05/M

2

John Whalen Bethel CT

13

43

6

19:25

6:16/M

3

Greg Sholtes Bethel CT

83

41

7

19:39

6:20/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Richers New Milford CT

89

54

5

18:54

6:06/M

2

Bruce Goulart Newtown CT

117

59

19

22:34

7:17/M

3

Paul Rabenold Avon CT

94

56

26

23:32

7:35/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Zbrozek Berlin CT

106

62

64

28:14

9:06/M

2

M J Oles Bethel CT

104

66

75

31:09

10:03/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com