HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Greenway 5K
Derby, CT - 5K

April 25, 2009

Timing & Results by:
Vandalay Timing


                          Greenway 5K Charity Run
                Derby, CT Saturday, April 25, 2009 8:30am.
                      Timing by: VANDALAY RACE TIMING
Place Div/Tot  No.   Name                  Div   City            St Time    Pace  
===== ======== ===== ===================== ===== =============== == ======= ===== 
    1   1/10     158 Timothy Milenkevich   M2029 Ansonia         CT   17:53  5:46 
    2   1/6      151 Josh Wells            M1418 Shelton         CT   17:58  5:48 
    3   2/6       66 Billy Maloney         M1418 Shelton         CT   18:44  6:03 
    4   1/17     118 Natt Otterson         M3039 Bridgeport      CT   19:10  6:11 
    5   2/17     144 Vincent Lindsey       M3039                 CT   19:21  6:15 
    6   3/6      115 Karl Schif            M1418 Shelton         CT   19:25  6:16 
    7   1/18     153 Randy Chamberland     M4049 Shelton         CT   19:33  6:19 
    8   4/6       16 Greg Lynch            M1418 Monroe          CT   20:21  6:34 
    9   3/17      76 Brian Fidler          M3039 West Haven      CT   20:30  6:37 
   10   1/3      130 Daniel Schumacher     M1013 Naugatuck       CT   20:31  6:37 
   11   4/17      54 Thomas Krasowski      M3039 Orange          CT   20:48  6:43 
   12   5/17     166 Keithr Jenci          M3039 Derby           CT   20:54  6:45 
   13   2/18      18 Nicola Mongillo       M4049 Cheshire        CT   21:14  6:51 
   14   3/18     121 Kurt De Guzman        M4049 New Haven       CT   21:20  6:53 
   15   4/18     129 Chris Schumacher      M4049 Naugatuck       CT   21:22  6:54 
   16   1/15     122 Paul Paese            M5059 Trumbull        CT   21:50  7:03 
   17   5/18     168 Tom Fatone            M4049 Shelton         CT   21:57  7:05 
   18   6/18      17 Jerry Lynch           M4049 Monroe          CT   22:21  7:13 
   19   2/15     143 Ben Mattheis          M5059 Chesire         CT   22:28  7:15 
   20   6/17     112 Andrew Larussa        M3039 Stratford       CT   22:41  7:19 
   21   7/17      56 Patrick Mulcahey      M3039 Norwalk         CT   22:45  7:21 
   22   1/5       88 Fred Hudak            M6069 Torrington      CT   22:50  7:22 
   23   7/18     132 Driss Marbou          M4049 Derbu           CT   22:54  7:24 
   24   5/6       62 Randy Allain          M1418 Milford         CT   23:05  7:27 
   25   1/17     139 Tara Miller           F3039 Seymour         CT   23:10  7:29 
   26   3/15      28 Bob Stewart           M5059 Trumbull        CT   23:12  7:29 
   27   2/10     114 Aram Grigorian        M2029 Cheshire        CT   23:15  7:30 
   28   8/18      61 Gary Sheffer          M4049 Shelton         CT   23:26  7:34 
   29   2/17      25 Azure Dee Sleicher    F3039 Naugatuck       CT   23:27  7:34 
   30   6/6       63 Michael Bolton        M1418 Shelton         CT   23:33  7:36 
   31   4/15     141 Kevin Ryan            M5059 Orange          CT   23:35  7:37 
   32   3/10     156 Kevin Kotchwn         M2029 South Muirfield CT   23:39  7:38 
   33   8/17     154 Jeff Mackniak         M3039 Shelton         CT   24:11  7:48 
   34   4/10      40 Greg Murphy           M2029 Oxford          CT   24:13  7:49 
   35   1/15     137 Annalisa Paltauf      F2029 New Haven       CT   24:16  7:50 
   36   3/17      10 Debra Sullivan        F3039 Sandy Hook      CT   24:18  7:51 
   37   5/10      57 Peter Mulcahey        M2029 South Salem     NY   24:45  7:59 
   38   2/15     145 Jessica Marino        F2029 Stratford       CT   24:55  8:03 
   39   5/15     120 Mark Lauretti         M5059 Shelton         CT   25:18  8:10 
   40   9/18      55 Richard Byrnes        M4049 Shelton         CT   25:18  8:10 
   41   6/10     165 Chris Belmore         M2029 Manchester      CT   25:32  8:15 
   42   6/15     128 Jack Jurkowski        M5059 Seymour         CT   25:37  8:16 
   43   9/17      31 Justin Stackawitz     M3039 Ansonia         CT   25:38  8:17 
   44   7/15      26 Peter Peterson        M5059 Southbury       CT   25:41  8:17 
   45   4/17      12 Rebecha Sullivan      F3039 Beacon Falls    CT   26:00  8:24 
   46   2/5       41 Chuck Allen           M6069 Stamford        CT   26:03  8:25 
   47  10/18     123 Greg Leger            M4049 Orange          CT   26:19  8:30 
   48  11/18     148 Rick Batna            M4049 Milford         CT   26:22  8:31 
   49  10/17      95 Raymond Allain, Jr.   M3039 Stratford       CT   26:25  8:32 
   50  11/17      11 Mike Sullivan         M3039 Beacon Falls    CT   26:25  8:32 
   51   3/15      58 Gwen Mulcahey         F2029 Norwalk         CT   26:27  8:32 
   52   4/15      59 Michele Rubenstein    F2029 Easton          CT   26:36  8:35 
   53   8/15      78 Gene Memoli           M5059 Stratford       CT   26:37  8:36 
   54   3/5       81 Joseph Fetcho         M6069 Milford         CT   26:54  8:41 
   55   1/14     125 Pam Petro             F4049 Shelton         CT   27:18  8:49 
   56   7/10      43 Brandon Thompson      M2029 Ansonia         CT   27:25  8:51 
   57   9/15       3 Thomas Wichrowski     M5059 Plainville      CT   27:27  8:52 
   58   2/3      133 Joseph Niski          M1013 Shelton         CT   27:36  8:55 
   59  10/15      33 Joseph Burden         M5059 Monroe          CT   27:44  8:57 
   60   8/10     111 Nick Davidson         M2029 Cheshire        CT   27:48  8:58 
   61  12/18      48 Todd Stockmal         M4049 Seymour         CT   27:52  9:00 
   62   9/10      32 Silvere Lamy          M2029 Ansonia         CT   27:56  9:01 
   63  13/18     104 James Maher           M4049 Milford         CT   28:01  9:03 
   64  10/10     131 Miguel Vazquez        M2029 Ansonia         CT   28:25  9:10 
   65   2/14      46 Karen Baklik          F4049 Shelton         CT   28:25  9:10 
   66  14/18     152 Sky Wells             M4049 Shelton         CT   28:35  9:14 
   67   4/5       77 Richard Fidler        M6069 West Haven      CT   28:35  9:14 
   68  15/18     105 Matthew Kraynak       M4049 Shelton         CT   28:36  9:14 
   69  12/17      93 William Houston       M3039 Danbury         CT   28:37  9:14 
   70   5/15      92 Lauren Goldberg       F2029 New York        NY   28:38  9:14 
   71   1/10     126 Mekanie Champion      F5059 Meriden         CT   28:41  9:15 
   72   3/14       2 Laura Alford          F4049 Monroe          CT   28:43  9:16 
   73   4/14     113 Jennifer Heitzke      F4049 Monroe          CT   28:43  9:16 
   74   2/10      99 Cyndy Thiel           F5059 Shelton         CT   28:44  9:17 
   75   6/15      80 Cheryl Oliver         F2029 Waterbury       CT   28:52  9:19 
   76  13/17      42 William Perillo       M3039 Stratford       CT   29:10  9:25 
   77   5/14      85 Shirley Homkovics     F4049 Seymour         CT   29:17  9:27 
   78   6/14      24 Colleen Budzinski     F4049 Sandy Hook      CT   29:37  9:33 
   79   7/15      14 Jenny Ames            F2029 Shelton         CT   29:41  9:35 
   80   8/15     117 Bobbijo Babarik       F2029 Derby           CT   29:48  9:37 
   81   5/17     159 Linda Goodman         F3039 Derby           CT   30:14  9:46 
   82  16/18     124 Peggy Leger           M4049 Oranhe          CT   30:16  9:46 
   83   6/17      83 Jamie Weber           F3039 Milford         CT   30:20  9:48 
   84   7/14      94 Lesa Fournier         F4049 Shelton         CT   30:23  9:49 
   85   7/17      38 Shannon Meseck        F3039 Derby           CT   30:26  9:50 
   86  14/17      39 Jean Paul Simjouw     M3039 Derby           CT   30:27  9:50 
   87   8/17     147 Nicole Daly           F3039 Shelton         CT   30:30  9:51 
   88   1/3      146 Robert Salerno        M7099 Monroe          CT   30:39  9:53 
   89   8/14     140 Maria Fabiano         F4049 Derby           CT   30:39  9:54 
   90   3/10      23 Sharon Wise           F5059 North Haven     CT   31:03 10:01 
   91   9/14     103 Jacqueline Gibbons    F4049 Woodbridge      CT   31:11 10:04 
   92   9/15     135 Catherine Mc Lean     F2029 Milford         CT   31:15 10:05 
   93  10/15     157 Allison McLean        F2029 Milford         CT   31:15 10:05 
   94   4/10     101 Sharon Powers         F5059 Wallingford     CT   31:23 10:08 
   95  11/15     155 Cathy Sue Klein       F2029 Middlesex       CT   31:26 10:09 
   96  17/18      91 Bob Homkovics         M4049 Seymour         CT   31:36 10:12 
   97  11/15      36 Frank Novak           M5059 Shelton         CT   31:38 10:13 
   98   1/1      108 Patty Carton          F7099 Stratford       CT   31:53 10:17 
   99  12/15      44 Dawn Thompson         F2029 Ansonia         CT   32:01 10:20 
  100  12/15     162 Scott Perrigo         M5059 Seymour         CT   32:55 10:37 
  101   2/3       13 Carl Sylvester        M7099 Shelton         CT   33:07 10:41 
  102  10/14     160 Cynthia Gibbons       F4049 Woodbridge      CT   33:07 10:41 
  103   1/1      164 Alice Perrigo         F1013 Seymour         CT   33:26 10:47 
  104   9/17     119 Tonia Valverde        F3039 Ansonia         CT   33:28 10:48 
  105  13/15     134 Leah Leger            F2029 Orange          CT   33:37 10:51 
  106  10/17     150 Becca Allen           F3039 New Haven       CT   33:46 10:54 
  107  11/17       9 Heidi Skowronski      F3039 Derby           CT   34:26 11:07 
  108  14/15      35 Jessica Arndt         F2029 Shelton         CT   34:31 11:08 
  109   5/10     142 Catherine Mattheis    F5059 Cheshire        CT   35:03 11:19 
  110  11/14      49 Bethany Stockmal      F4049 Seymour         CT   35:09 11:21 
  111  12/17     106 Paige Minty           F3039 Stratford       CT   35:09 11:21 
  112  13/17       6 Heather Brown         F3039 Seymour         CT   35:38 11:30 
  113  15/17       5 Michael Santanelli    M3039 Seymour         CT   35:39 11:30 
  114  18/18      30 Michael Kaether       M4049 Stamford        CT   35:42 11:31 
  115  14/17      87 Rebecca Ahern         F3039 Shelton         CT   35:46 11:32 
  116  15/17      29 Katie Nappi           F3039 Seymour         CT   35:46 11:33 
  117   5/5      127 Edward Snyder         M6069 Wallingford     CT   36:07 11:39 
  118   6/10      51 Virginia Hill         F5059 Milford         CT   37:07 11:59 
  119   7/10      53 Marie Chaffee         F5059 Milford         CT   37:07 11:59 
  120  16/17     109 Charles Valverde      M3039 Ansonia         CT   37:43 12:10 
  121  15/15     167 Shellie Lee           F2029 Seymour         CT   37:58 12:15 
  122  13/15      82 George Huffman        M5059 Shelton         CT   38:16 12:21 
  123  16/17     149 Alicia Fellern        F3039 Derby           CT   39:26 12:44 
  124   3/3      136 Aiden Gilligan        M1013 Shelton         CT   42:29 13:43 
  125  14/15      15 Edward Perkowski      M5059 Stratford       CT   43:12 13:56 
  126   1/1       69 Alexandra Brenton     F0109 Oxford          CT   43:52 14:09 
  127  12/14      68 Sharon Manley-Brenton F4049 Oxford          CT   43:52 14:10 
  128  15/15      19 Sean McMahon          M5059 Shelton         CT   44:14 14:16 
  129   3/3       60 Herman Bershtein      M7099 Hamden          CT   46:30 15:00 
  130  13/14      65 Jean Bolton           F4049 Shelton         CT   46:54 15:08 
  131   1/3       64 Shannon Bolton        F1418 Shelton         CT   46:54 15:08 
  132   8/10      22 Deborah Esposito      F5059 Shelton         CT   50:00 16:08 
  133   9/10      21 Darlene Reed          F5059 Shelton         CT   50:04 16:09 
  134  17/17      74 Katie Sninsky         F3039 Shelton         CT   51:16 16:33 
  135   2/3       71 Jocelyn Batista       F1418 Shelton         CT   51:16 16:33 
  136   3/3       73 Ashley Nascimento     F1418 Shelton         CT   51:17 16:33 
  137  17/17      79 Daniel Oliver         M3039 Waterbury       CT   54:40 17:38 
  138  10/10      90 Linda Middlebrooks    F5059 Ansonia         CT   54:41 17:39 
  139  14/14     100 Carol Kovaleski       F4049 Cheshire        CT   55:58 18:03 
  140   1/1       75 Diane Fidler          F6069 West Haven      CT 1:02:13 20:05 

******** MALE   OVERALL RESULTS FOLLOWED BY AGE GROUP RESULTS **********
                          Greenway 5K Charity Run
                Derby, CT Saturday, April 25, 2009 8:30am.
                      Timing by: VANDALAY RACE TIMING
Place Name                  No.   Age City            St Time     
===== ===================== ===== === =============== == ======= 
    1 Timothy Milenkevich     158  27 Ansonia         CT   17:53 
    2 Josh Wells              151  15 Shelton         CT   17:58 
    3 Billy Maloney            66  15 Shelton         CT   18:44 
MALE AGE GROUP:  1 - 9
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
MALE AGE GROUP:  10 - 13
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1   130 Daniel Schumacher      11   20:31 
MALE AGE GROUP:  14 - 18
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1   151 Josh Wells             15   17:58 
MALE AGE GROUP:  19 - 29
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1   114 Aram Grigorian         25   23:15 
MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1   118 Natt Otterson          30   19:10 
MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1   153 Randy Chamberland      48   19:33 
MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1   122 Paul Paese             57   21:50 
MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1    88 Fred Hudak             64   22:50 
MALE AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1   146 Robert Salerno         71   30:39 

 

******** FEMALE   OVERALL RESULTS FOLLOWED BY AGE GROUP RESULTS **********
                          Greenway 5K Charity Run
                Derby, CT Saturday, April 25, 2009 8:30am.
                      Timing by: VANDALAY RACE TIMING
Place Name                  No.   Age City            St Time     
===== ===================== ===== === =============== == ======= 
    1 Tara Miller             139  38 Seymour         CT   23:10 
    2 Azure Dee Sleicher       25  33 Naugatuck       CT   23:27 
    3 Annalisa Paltauf        137  25 New Haven       CT   24:16 
FEMALE AGE GROUP:  1 - 9
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1    69 Alexandra Brenton       5   43:52 
FEMALE AGE GROUP:  10 - 13
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1   164 Alice Perrigo          11   33:26 
FEMALE AGE GROUP:  14 - 18
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1    64 Shannon Bolton         14   46:54 
FEMALE AGE GROUP:  19 - 29
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1   137 Annalisa Paltauf       25   24:16 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1    25 Azure Dee Sleicher     33   23:27 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1   125 Pam Petro              45   27:18 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1   126 Mekanie Champion       50   28:41 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1    75 Diane Fidler           61 1:02:13 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                  Age Time    
===== ===== ===================== === ======= 
    1   108 Patty Carton           71   31:53 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com