HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Walnut Beach Festival
Ice Cream 5K
August 2, 2009 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Nicholas Hull, Stratford, CT - 17:21
Lauren Sara, Stratford, CT - 18:37

mil0802.jpg (51868 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Walnut

Beach
WEATHER
74 Degrees
Lt. Rain & Humid

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Nicholas Hull           Stratford  CT         321   17 ***** M 13-19        17:21    5:36/M             
       2    Bruce Berkeley Jr       Stratford  CT          23   16     1 M 13-19        17:39    5:42/M             
       3    Joseph Simoncek         Milford  CT           210   38     1 M 30-39        17:55    5:47/M             
       4    Jason Mirsky            West Haven  CT        151   26     1 M 20-29        17:59    5:48/M             
       5    Danny O'Heron           Torrington  CT        357   17     2 M 13-19        18:03    5:49/M             
       6    Fred Wills              Shelton  CT           336   24     2 M 20-29        18:07    5:51/M             
       7    Daniel Thiery           Stratford  CT         225   35     2 M 30-39        18:13    5:53/M             
       8    Lauren Sara             Stratford  CT         255   17 ***** F 13-19        18:37    6:00/M             
       9    Brittany Heninger       Bristol  CT           100   20     1 F 20-29        18:40    6:01/M             
      10    Dave Strumski           Waterbury  CT         263   24     3 M 20-29        18:43    6:02/M             
      11    William Zucconi         Milford  CT           243   35     3 M 30-39        18:56    6:06/M             
      12    Roland Beaudette        Orange  CT            294   39     4 M 30-39        19:02    6:08/M             
      13    Ed Finnigan             Fairfield  CT          85   43     1 M 40-49        19:10    6:11/M             
      14    Troy Volanth            Southbury  CT         388   15     3 M 13-19        19:36    6:19/M             
      15    Natt Otterson           Norwalk  CT           168   31     5 M 30-39        19:38    6:20/M             
      16    Josh Wells              Shelton  CT           310   16     4 M 13-19        19:51    6:24/M             
      17    Christopher Dubuque     New Haven  CT          73   31     6 M 30-39        19:59    6:27/M             
      18    Yedida Kanfer           New Haven  CT         113   28     2 F 20-29        20:00    6:27/M             
      19    Darren Shuches          Milford  CT           361   19     1 F 13-19        20:06    6:29/M             
      20    Joey Farrington         Stratford  CT         322   16     5 M 13-19        20:15    6:32/M             
      21    Greg Lynch              Monroe  CT            135   16     6 M 13-19        20:23    6:35/M             
      22    Tyler Keting            Shelton  CT           287   16     2 F 13-19        20:28    6:36/M             
      23    Tim Wells               Shelton  CT           309   19     7 M 13-19        20:29    6:36/M             
      24    Thomas Krasowski        Orange  CT            119   38     7 M 30-39        20:41    6:40/M             
      25    Jordan Vidal            Shelton  CT           352   16     8 M 13-19        20:50    6:43/M             
      26    Esteban Sequera         Milford  CT           381   37     8 M 30-39        20:56    6:45/M             
      27    Brian Fidler            West Haven  CT         81   38     9 M 30-39        21:00    6:46/M             
      28    Jorge Lopez             Milford  CT           400   27     4 M 20-29        21:09    6:49/M             
      29    Bradley Sanchez         Milford  CT           360   48     2 M 40-49        21:13    6:51/M             
      30    Robert Wynn             Stratford  CT         295   23     5 M 20-29        21:19    6:53/M             
      31    Alison Hiten            Cheshire  CT          286   46     1 F 40-49        21:24    6:54/M             
      32    Emmet Costen            Milford  CT           290   17     9 M 13-19        21:27    6:55/M             
      33    Kevin Freyer            Wolcott  CT            88   18    10 M 13-19        21:33    6:57/M             
      34    Chris Silkman           Stratford  CT         207   34    10 M 30-39        21:38    6:59/M             
      35    Shireen Donaldson-Ramos Orange  CT             68   33     1 F 30-39        21:39    6:59/M             
      36    Mark Benway             Milford  CT           270   15    11 M 13-19        21:42    7:00/M             
      37    Lance Edxwards          Stratford  CT         297   18    12 M 13-19        21:45    7:01/M             
      38    Colleen Beirne          Milford  CT            19   39     2 F 30-39        21:47    7:02/M             
      39    Antonio Xavier          Milford  CT           261   0      1 M  0- 0        21:47    7:02/M             
      40    Daniel Schumacher       Naugatuck  CT         327   12     1 M  1-12        21:51    7:03/M             
      41    Chris Schumacher        Naugatuck  CT         326   43     3 M 40-49        21:51    7:03/M             
      42    Richard Kurtzman        Norwalk  CT           121   57     1 M 50-59        21:54    7:04/M             
      43    Brian Anbrette          Norwalk  CT           337   29     6 M 20-29        21:55    7:04/M             
      44    Chase Doolan            Woodbridge  CT        257   22     7 M 20-29        21:57    7:05/M             
      45    Jenn Ardrey             Milford  CT           364   35     3 F 30-39        22:05    7:07/M             
      46    Wayne Theriault         Milford  CT           224   60     1 M 60-69        22:08    7:08/M             
      47    Thomas Bouton           Stratford  CT          35   53     2 M 50-59        22:16    7:11/M             
      48    Liam McKeown            Monroe  CT            311   45     4 M 40-49        22:23    7:13/M             
      49    Timothy Beach           Prospect  CT           18   49     5 M 40-49        22:29    7:15/M             
      50    Daniel Leiper           Milford  CT           127   45     6 M 40-49        22:30    7:15/M             
      51    Tom Fatone              Shelton  CT           374   40     7 M 40-49        22:32    7:16/M             
      52    Nick Zannis             Milford  CT           370   11     2 M  1-12        22:35    7:17/M             
      53    Kenneth Giuntoli        Milford  CT           319   42     8 M 40-49        22:38    7:18/M             
      54    Kurt De Guzman          New Haven  CT          61   49     9 M 40-49        22:39    7:18/M             
      55    Mark Laudati            Winsted  CT           386   50     3 M 50-59        22:42    7:19/M             
      56    Matthew Montrasio       Lansdowne  PA         378   31    11 M 30-39        22:42    7:19/M             
      57    Jerry Lynch             Monroe  CT            136   45    10 M 40-49        22:43    7:20/M             
      58    Brian Carney            Orange  CT            275   53     4 M 50-59        22:44    7:20/M             
      59    David Osokow            Hamden  CT            167   19    13 M 13-19        22:52    7:23/M             
      60    Charles Winchell        Stratford  CT         342   52     5 M 50-59        22:53    7:23/M             
      61    Kerry Benoit            Norwalk  CT           267   27     3 F 20-29        22:54    7:23/M             
      62    Joe Santilli            Trumbull  CT          382   17    14 M 13-19        23:03    7:26/M             
      63    Christopher Slawsky     Milford  CT           317   34    12 M 30-39        23:03    7:26/M             
      64    Christian Nelson        West Hartford  CT     159   41    11 M 40-49        23:05    7:27/M             
      65    Jorge Torre             Milord  CA            227   39    13 M 30-39        23:14    7:30/M             
      66    Laura O'Connor          Fairfield  CT         164   49     2 F 40-49        23:18    7:31/M             
      67    Dirk Meyer              West Haven  CT        147   26     8 M 20-29        23:24    7:33/M             
      68    Justin Colby            Stratford  CT         359   24     9 M 20-29        23:24    7:33/M             
      69    Rebecca Ross            West Simsbury  CT     190   17     3 F 13-19        23:27    7:34/M             
      70    Louis Chiaia            Norwalk  CT            46   29    10 M 20-29        23:27    7:34/M             
      71    Tim Mannle              Milford  CT           138   32    14 M 30-39        23:29    7:35/M             
      72    Matthew Schumacher      Naugatuck  CT         328   14    15 M 13-19        23:32    7:35/M             
      73    Lisa Romanchick         Trumbull  CT          344   44     3 F 40-49        23:32    7:35/M             
      74    Rob Creamer             Ridgefield  CT         59   45    12 M 40-49        23:33    7:36/M             
      75    Christine Asaro         Trumbull  CT           11   41     4 F 40-49        23:35    7:36/M             
      76    Robert Moody            Shelton  CT           393   14    16 M 13-19        23:41    7:38/M             
      77    Jeffrey Schumacher      Colebrook  CT         282    9     3 M  1-12        23:45    7:40/M             
      78    Robert Freyer           Wolcott  CT            89   20    11 M 20-29        23:47    7:40/M             
      79    Christina Demico        Hamden  CT             65   38     4 F 30-39        23:49    7:41/M             
      80    Douglas Oddo            Seymour  CT           288   41    13 M 40-49        23:49    7:41/M             
      81    Kathryn Stoker          Norwalk  CT           300   42     5 F 40-49        23:50    7:41/M             
      82    Mark Sansone            Shelton  CT           199   48    14 M 40-49        23:53    7:42/M             
      83    Shane Romanchick        Trumbull  CT          346   13    17 M 13-19        24:00    7:45/M             
      84    Cynthia Degirolamo      Sandy Hook  CT        265   43     6 F 40-49        24:01    7:45/M             
      85    Patrick Barrett         Katonah  NY           351   54     6 M 50-59        24:02    7:45/M             
      86    Eric Nielsen            Milford  CT           160   40    15 M 40-49        24:05    7:46/M             
      87    John Corporon           Stamford  CT           52   50     7 M 50-59        24:06    7:46/M             
      88    Kyle Beaudetto          Orange  CT            293   10     1 F  1-12        24:12    7:48/M             
      89    Brian Reeves            Plantsville  CT       182   35    15 M 30-39        24:21    7:51/M             
      90    Fred Bialka             Milford  CT            26   49    16 M 40-49        24:23    7:52/M             
      91    Jeff Mazzabufi          Milford  CT           140   47    17 M 40-49        24:25    7:53/M             
      92    Gretchen James          Milford  CT           318   39     5 F 30-39        24:30    7:54/M             
      93    Megan Scalisi           Milford  CT           202   26     4 F 20-29        24:31    7:55/M             
      94    Jesse Schumacher        Colebrook  CT         284    7     4 M  1-12        24:32    7:55/M             
      95    Daniel Araya            Stamford  CT          281   28    12 M 20-29        24:32    7:55/M             
      96    Monica Simpson          Milford  CT           211   22     5 F 20-29        24:34    7:55/M             
      97    Tom Conforti            Milford  CT            49   51     8 M 50-59        24:37    7:56/M             
      98    Robert Orgovan          Ansonia  CT           324   63     2 M 60-69        24:45    7:59/M             
      99    Chris Sedelmaier        Milford  CT           204   35    16 M 30-39        24:45    7:59/M             
     100    Phil Lafleur            Milford  CT           274   46    18 M 40-49        24:48    8:00/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Edward Buckmir          Stratford  CT         320   40    19 M 40-49        24:49    8:00/M             
     102    George Moreo            Westport  CT          154   54     9 M 50-59        24:51    8:01/M             
     103    Alice Staley            Stamford  CT          217   33     6 F 30-39        24:53    8:02/M             
     104    Jay Moran               Milford  CT           153   51    10 M 50-59        24:58    8:03/M             
     105    Richard Pereira         Milford  CT           368   33    17 M 30-39        25:00    8:04/M             
     106    Jill Collins            West Haven  CT         48   20     6 F 20-29        25:00    8:04/M             
     107    John Martin             Orange  CT            343   45    20 M 40-49        25:01    8:04/M             
     108    Sky Wells               Shelton  CT           308   43    21 M 40-49        25:01    8:04/M             
     109    John Raino              Bridgeport  CT        181   47    22 M 40-49        25:03    8:05/M             
     110    Craig Freyer            Middletown  CT         87   22    13 M 20-29        25:05    8:05/M             
     111    Mark Greene             Milford  CT            95   48    23 M 40-49        25:12    8:08/M             
     112    Kim Remetta             Milford  CT           185   54    11 M 50-59        25:13    8:08/M             
     113    Alison Watkins          Parrish  FL           233   46     7 F 40-49        25:15    8:09/M             
     114    Scott Sabo              Trumbull  CT          196   32    18 M 30-39        25:23    8:11/M             
     115    Patrick Rourke          Milford  CT           191   51    12 M 50-59        25:25    8:12/M             
     116    Berit Ianiri            Fairfield  CT         333   50     1 F 50-59        25:30    8:14/M             
     117    Sean O'Connor           Fairfield  CT         165   50    13 M 50-59        25:33    8:15/M             
     118    Jeremy Jeffers          Milford  CT           109   35    19 M 30-39        25:34    8:15/M             
     119    Raymond Allain Jr       Stratford  CT         301   39    20 M 30-39        25:37    8:16/M             
     120    Kristen Peloso          Milford  CT           262   26     7 F 20-29        25:39    8:16/M             
     121    Paul Ribnicky           Stratford  CT         186   54    14 M 50-59        25:45    8:18/M             
     122    Bjorn Meyer             Bethel  CT            146   21    14 M 20-29        25:49    8:20/M             
     123    Jess Tabaka             Milford  CT           219   27    15 M 20-29        25:52    8:21/M             
     124    Cheyenne Schumacher     Colebrook  CT         283   10     2 F  1-12        25:53    8:21/M             
     125    Merritt Zahner          Milford  CT           240   40    24 M 40-49        25:53    8:21/M             
     126    Megan Cody              Milford  CT           278   33     7 F 30-39        25:54    8:21/M             
     127    Sierra Peoples          Milford  CT           173   24     8 F 20-29        25:56    8:22/M             
     128    Sarah Nielsen           Milford  CT           161   35     8 F 30-39        26:02    8:24/M             
     129    Jackson Kuh\l           Fairfield  CT         362   37    21 M 30-39        26:03    8:24/M             
     130    Christina Hennessy      Bridgeport  CT        392   39     9 F 30-39        26:06    8:25/M             
     131    Laura Galvin            Watertown  CT         385   40     8 F 40-49        26:07    8:25/M             
     132    Greg Leger              Orange  CT            125   49    25 M 40-49        26:07    8:25/M             
     133    Matt Rabuse             Milford  CT           377   31    22 M 30-39        26:09    8:26/M             
     134    Mike Mariano            Orange  CT            251   33    23 M 30-39        26:11    8:27/M             
     135    Ines Walther            Milford  CT           232   30    10 F 30-39        26:12    8:27/M             
     136    Richard Demarco         Danbury  CT           250   67     3 M 60-69        26:12    8:27/M             
     137    Arthur Oefinger         Shelton  CT           323   63     4 M 60-69        26:14    8:28/M             
     138    Gina Valente            West Haven  CT        229   20     9 F 20-29        26:15    8:28/M             
     139    Maria Rockoff           Easton  CT            188   52     2 F 50-59        26:16    8:28/M             
     140    Derek Surka             New Haven  CT         218   38    24 M 30-39        26:23    8:31/M             
     141    Brian McKinney          Milford  CT           142   39    25 M 30-39        26:24    8:31/M             
     142    Peter Rzasa             Seymour  CT           195   61     5 M 60-69        26:25    8:31/M             
     143    Michael Zannis          Milford  CT           372    8     5 M  1-12        26:26    8:32/M             
     144    James Kennedy           Fairfield  CT         306   24    16 M 20-29        26:34    8:34/M             
     145    Michael Pisani          Stratford  CT         175   66     6 M 60-69        26:36    8:35/M             
     146    Juliana Lewis           Cheshire  CT          129   13     4 F 13-19        26:38    8:35/M             
     147    Mike Lavalley           Bloomfield  CT        124   35    26 M 30-39        26:42    8:37/M             
     148    Chelsea Maloney         Terryville  CT        379   16     5 F 13-19        26:44    8:37/M             
     149    Elizabeth Bannon        Newington  CT          13   24    10 F 20-29        26:45    8:38/M             
     150    Jhonny Santos           Milford  CT           201   24    17 M 20-29        26:47    8:38/M             
     151    Nicole Otterspoor       Milford  CT           399   28    11 F 20-29        26:49    8:39/M             
     152    Lisa Cervin             Milford  CT            45   33    11 F 30-39        26:50    8:39/M             
     153    John Howell             Easton  CT            102   74     1 M 70-79        26:51    8:40/M             
     154    Nora Zahner             Danbury  CT           241   38    12 F 30-39        26:54    8:41/M             
     155    Paul Canalori           Milford  CT           277   37    27 M 30-39        26:59    8:42/M             
     156    Kara Doolan             Orange  CT            258   18     6 F 13-19        27:02    8:43/M             
     157    Jane Depgen             Orange  CT            256   15     7 F 13-19        27:02    8:43/M             
     158    Alyssa Doolan           Orange  CT             71   16     8 F 13-19        27:03    8:44/M             
     159    Stephanie Gunn          Hamden  CT             96   25    12 F 20-29        27:03    8:44/M             
     160    Wendy Bouton            Stratford  CT          36   17     9 F 13-19        27:04    8:44/M             
     161    Nicole Schmidt          Milford  CT           356   38    13 F 30-39        27:07    8:45/M             
     162    Erik Skulte             Milford  CT           355   37    28 M 30-39        27:07    8:45/M             
     163    Russell Scovin          Bethany  CT           203   50    15 M 50-59        27:10    8:46/M             
     164    Michael Bowler          Orange  CT             37   41    26 M 40-49        27:12    8:46/M             
     165    Annies Paltauf          New Haven  CT         276   25    13 F 20-29        27:15    8:47/M             
     166    Kelly Connelly          Stamford  CT           50   28    14 F 20-29        27:16    8:48/M             
     167    Casey Bennett           Shelton  CT            22   26    15 F 20-29        27:16    8:48/M             
     168    Chris Stacey            Milford  CT           216   27    18 M 20-29        27:18    8:48/M             
     169    Joseph Fetcho           Milford  CT            80   63     7 M 60-69        27:23    8:50/M             
     170    Kyle Brennan            Milford  CT            39   33    29 M 30-39        27:23    8:50/M             
     171    David Watkins           Parrish  FL           234   65     8 M 60-69        27:26    8:51/M             
     172    Jeffrey Telke           Terryville  CT        369   21    19 M 20-29        27:26    8:51/M             
     173    Richard Ingram          Trumbull  CT          107   57    16 M 50-59        27:28    8:52/M             
     174    Madeline Tenenbaum      Cheshire  CT          221   13    10 F 13-19        27:28    8:52/M             
     175    Monica Marcello         West Haven  CT        348   37    14 F 30-39        27:31    8:53/M             
     176    John Usdavin            Stratford  CT         266   60     9 M 60-69        27:33    8:53/M             
     177    Jay Volanth             Southbury  CT         389   50    17 M 50-59        27:37    8:55/M             
     178    Dennis Pannella         Oxford  CT            170   34    30 M 30-39        27:40    8:55/M             
     179    Owen O'Neill            Guilford  CT          354   46    27 M 40-49        27:41    8:56/M             
     180    Michael Gerwein         Milford  CT           397   42    28 M 40-49        27:42    8:56/M             
     181    Geoffrey Munger         New Canaan  CT        156   35    31 M 30-39        27:43    8:56/M             
     182    Vincent Asaro           Trumbull  CT           12   40    29 M 40-49        27:47    8:58/M             
     183    Barbara Skidmore        Danbury  CT           212   19    11 F 13-19        27:50    8:59/M             
     184    Anthony Oliveira        Naugatuck  CT         405   30    32 M 30-39        27:56    9:01/M             
     185    Haley Wheeler           Oxford  CT            236   11     3 F  1-12        27:57    9:01/M             
     186    Linda Wheeler           Oxford  CT            237   38    15 F 30-39        27:59    9:02/M             
     187    Pam Garrett             Shelton  CT           349   41     9 F 40-49        28:00    9:02/M             
     188    Maeve Doolan            Woodbridge  CT        259   21    16 F 20-29        28:01    9:02/M             
     189    Mary Zannis             Milford  CT           371   40    10 F 40-49        28:03    9:03/M             
     190    April Carlin            Milford  CT           312   25    17 F 20-29        28:06    9:04/M             
     191    Wan Tang                New Haven  CT         220   26    18 F 20-29        28:07    9:04/M             
     192    Maria Donofrio          Derby  CT              70   45    11 F 40-49        28:08    9:05/M             
     193    Elizabeth Feltch        Newtown  CT           338   18    12 F 13-19        28:09    9:05/M             
     194    Timothy O'Rourke        Ansonia  CT           166   50    18 M 50-59        28:15    9:07/M             
     195    George Horbal           Ansonia  CT           313   60    10 M 60-69        28:18    9:08/M             
     196    Leroy Simmons           Naugatuck  CT         208   54    19 M 50-59        28:19    9:08/M             
     197    Julie King              Milford  CT           305   47    12 F 40-49        28:22    9:09/M             
     198    Richard Zbrozek         Berlin  CT            384   62    11 M 60-69        28:24    9:10/M             
     199    Brian Walker            Monroe  CT            296   56    20 M 50-59        28:26    9:10/M             
     200    Laurie Mikulski         Prospect  CT          387   52     3 F 50-59        28:28    9:11/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     201    Liz Ferraro             West Hartford  CT      79   31    16 F 30-39        28:31    9:12/M             
     202    Karolina Kiwak          Seymour  CT           117   22    19 F 20-29        28:33    9:13/M             
     203    Robert Jeffers          Milford  CT           375   39    33 M 30-39        28:34    9:13/M             
     204    Fred Palmieri           Trumbull  CT          367   45    30 M 40-49        28:38    9:14/M             
     205    Paulina Kiwak           Seymour  CT           118   26    20 F 20-29        28:41    9:15/M             
     206    Mamie Miller            Bristol  CT           394   33    17 F 30-39        28:47    9:17/M             
     207    Edward Berberich        Milford  CT           383   28    20 M 20-29        28:47    9:17/M             
     208    Chris Wilson            Wallingford  CT       302   35    34 M 30-39        28:49    9:18/M             
     209    Jennifer Bull           Milfod  CT             41   37    18 F 30-39        28:50    9:18/M             
     210    Stephen Borer           Milford  CT           304   57    21 M 50-59        28:53    9:19/M             
     211    Kellie Boland           Southbury  CT          33   40    13 F 40-49        28:58    9:21/M             
     212    Lynne Ervin- Lombardi   Naugatuck  CT          75   53     4 F 50-59        29:06    9:23/M             
     213    Denise Dean             West Haven  CT         64   39    19 F 30-39        29:11    9:25/M             
     214    Ashley Cervin           Milford  CT            44   16    13 F 13-19        29:15    9:26/M             
     215    Monica Roche            Fairfield  CT         335   70     1 F 70-79        29:17    9:27/M             
     216    Nicole Lavin            Milford  CT           347   39    20 F 30-39        29:18    9:27/M             
     217    Jane Holler             Milford  CT           101   59     5 F 50-59        29:21    9:28/M             
     218    John Gildea             Milford  CT           396   46    31 M 40-49        29:21    9:28/M             
     219    Javier Monso            Milford  CT           395   33    35 M 30-39        29:22    9:28/M             
     220    Anne Spoerndle          Milford  CT           350   32    21 F 30-39        29:22    9:28/M             
     221    Haley Creamer           Ridgefield  CT         57   12     4 F  1-12        29:24    9:29/M             
     222    Pam Hunt                Riverside  CT         105   46    14 F 40-49        29:24    9:29/M             
     223    Sarah Haselkamp         Milford  CT           366   11     5 F  1-12        29:26    9:30/M             
     224    Catherine McLean        Milford  CT           390   27    21 F 20-29        29:28    9:30/M             
     225    Larry Knoll             Orange  CT            401   57    22 M 50-59        29:29    9:31/M             
     226    Allison McLean          Milford  CT           143   26    22 F 20-29        29:32    9:32/M             
     227    Kevin Kirwan            Shelton  CT           116   40    32 M 40-49        29:34    9:32/M             
     228    Shelly Kelly            Milford  CT           115   40    15 F 40-49        29:37    9:33/M             
     229    Elise McIntyre          Trumbull  CT          141   20    23 F 20-29        29:41    9:35/M             
     230    Brenna Keyes            Trumbull  CT          260   18    14 F 13-19        29:42    9:35/M             
     231    Jenny Yamtich           New Haven  CT         292   26    24 F 20-29        29:44    9:35/M             
     232    Karen Coleman           Oakville  CT           47   51     6 F 50-59        29:47    9:36/M             
     233    Amy Jacabacci           Milford  CT           108   26    25 F 20-29        29:49    9:37/M             
     234    Lara Ross               Plantsville  CT       189   25    26 F 20-29        29:50    9:37/M             
     235    Armando Pereira         Milford  CT           174   52    23 M 50-59        29:58    9:40/M             
     236    Nick Boland             Southbury  CT          34   12     6 M  1-12        30:05    9:42/M             
     237    Charrissa Lin           New Haven  CT         130   39    22 F 30-39        30:07    9:43/M             
     238    Jonathan Gray           Stamford  CT           94   29    21 M 20-29        30:11    9:44/M             
     239    Madeline Rowe           Branford  CT          193   10     6 F  1-12        30:16    9:46/M             
     240    Carla Lombardo          Derby  CT             131   37    23 F 30-39        30:16    9:46/M             
     241    Katelyn Romanchick      Trumbull  CT          345   10     7 F  1-12        30:18    9:46/M             
     242    Colleen Smullen         West Haven  CT        215   49    16 F 40-49        30:23    9:48/M             
     243    William Lugo            Milford  CT           133   46    33 M 40-49        30:25    9:49/M             
     244    Marc Rinaldi            Greenwich  CT         376   35    36 M 30-39        30:33    9:51/M             
     245    Debra Ivanovich         Milford  CT           298   46    17 F 40-49        30:34    9:52/M             
     246    Peggy Leger             Orange  CT            126   49    18 F 40-49        30:35    9:52/M             
     247    Jennifer Racioppo       Trumbull  CT          340   35    24 F 30-39        30:36    9:52/M             
     248    Katie Reeves            Plantsville  CT       183   34    25 F 30-39        30:37    9:53/M             
     249    Mary O'Connell          Bethany  DC           163   58     7 F 50-59        30:38    9:53/M             
     250    Sinead Lutz             Southport  CT         341   35    26 F 30-39        30:39    9:53/M             
     251    Participant   264                             264    0     2 M  0- 0        30:40    9:54/M             
     252    Richard Fidler          West Haven  CT         83   62    12 M 60-69        30:44    9:55/M             
     253    Melanie Hellwig         New Haven  CT          99   25    27 F 20-29        30:46    9:55/M             
     254    Janine Thomson          N White Plains  NY    226   42    19 F 40-49        30:47    9:56/M             
     255    Lauren Sachs            Orange  CT            198   41    20 F 40-49        30:47    9:56/M             
     256    Kelly Dinapoli          Northford  CT          66   36    27 F 30-39        30:51    9:57/M             
     257    Tino Diotalevi          Seymour  CT            67   45    34 M 40-49        30:52    9:57/M             
     258    Laurel Strom            Milford  CT           363   41    21 F 40-49        30:53    9:58/M             
     259    Betsy Carter            Norwalk  CT            43   27    28 F 20-29        30:54    9:58/M             
     260    James Maloney           Terryville  CT        380   50    24 M 50-59        30:54    9:58/M             
     261    Donna Cramond           Monroe  CT             54   59     8 F 50-59        30:55    9:58/M             
     262    Victoria Anziano        Startford  CT           9   25    29 F 20-29        30:59   10:00/M             
     263    Melanie Champion        Meriden  CT           316   51     9 F 50-59        31:02   10:01/M             
     264    Krista Wajnowski        West Haven  CT        231   25    30 F 20-29        31:05   10:02/M             
     265    Kari Adanuncio          New Fairfield  CT       5   36    28 F 30-39        31:14   10:05/M             
     266    Dave Polony             Prospect  CT          176   41    35 M 40-49        31:15   10:05/M             
     267    Elizabeth Mirek         East Hartford  CT     150   28    31 F 20-29        31:33   10:11/M             
     268    David Ivanovich         Milford  CT           299   44    36 M 40-49        31:37   10:12/M             
     269    Colin Mariani           Watertown  CT         330    9     7 M  1-12        31:43   10:14/M             
     270    Michael Simon           Milford  CT           209   40    37 M 40-49        31:44   10:14/M             
     271    Kim Colby               Stratford  CT         358   24    32 F 20-29        31:48   10:15/M             
     272    Emmett Kelly            Milford  CT           114   45    38 M 40-49        31:56   10:18/M             
     273    Ashley Lucas            Milford  CT           132   23    33 F 20-29        31:56   10:18/M             
     274    Carl Sylvester          Shelton  CT           280   76     2 M 70-79        31:59   10:19/M             
     275    Patty Carton            Stratford  CT         403   71     2 F 70-79        32:00   10:19/M             
     276    Ruben Pena              Milford  CT           172   26    22 M 20-29        32:00   10:19/M             
     277    Kellie Haselkamp        Milford  CT           365   19    15 F 13-19        32:04   10:21/M             
     278    Sean Speakman           Bristol  CT           269   14    18 M 13-19        32:12   10:23/M             
     279    Courtney Lynch          Monroe  CT            134   18    16 F 13-19        32:16   10:25/M             
     280    Tia Berretta            West Haven  CT         25   19    17 F 13-19        32:18   10:25/M             
     281    Robert Wellington       Naugatuck  CT         235   51    25 M 50-59        32:25   10:27/M             
     282    Emily Hunt              Riverside  CT         104   12     8 F  1-12        32:27   10:28/M             
     283    Bill Sidarweck          Milford  CT           205   33    37 M 30-39        32:47   10:35/M             
     284    Chris Sidarweck         Milford  CT           206   26    23 M 20-29        32:48   10:35/M             
     285    Michael Malasics        Fairfield  CT         137   45    39 M 40-49        32:49   10:35/M             
     286    Elizabeth Murphy        Stratford  CT         158   23    34 F 20-29        32:52   10:36/M             
     287    Matthew Agren           Oxford  CT              7   10     8 M  1-12        32:52   10:36/M             
     288    Elizabeth Agren         Oxford  CT              6   40    22 F 40-49        32:52   10:36/M             
     289    Stephen Agren           Oxford  CT              8   35    38 M 30-39        32:52   10:36/M             
     290    Colleen Murphy          Stratford  CT         157   16    18 F 13-19        32:53   10:36/M             
     291    Bruce Berkeley Sr       Stratford  CT          24   47    40 M 40-49        33:02   10:39/M             
     292    Jeff Boris              Naugatuck  CT         404   31    39 M 30-39        33:06   10:41/M             
     293    Gregory Corvigno        Fairfield  CT          53   31    40 M 30-39        33:06   10:41/M             
     294    Jaclyn Geraci           Torrington  CT         92   23    35 F 20-29        33:11   10:42/M             
     295    Kristen Khoury          Orange  CT            253   40    23 F 40-49        33:25   10:47/M             
     296    James Beningo           Milford  CT            21   39    41 M 30-39        33:26   10:47/M             
     297    Sarah Molinelli         Bridgeport  CT        152   26    36 F 20-29        33:38   10:51/M             
     298    Burt Fleischner Fleisch Cheshire  CT           86   54    26 M 50-59        33:41   10:52/M             
     299    Gwen Wilkinson          Brewster  NY          239   27    37 F 20-29        33:42   10:52/M             
     300    Corey Satterfield       Milford  CT           402   23    24 M 20-29        33:44   10:53/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     301    Participant   303                             303    0     3 M  0- 0        33:51   10:55/M             
     302    Ambre Moton             Bristol  CT           155   27    38 F 20-29        33:52   10:55/M             
     303    Jeannine Hampton        Norwich  CT            98   55    10 F 50-59        33:57   10:57/M             
     304    Jennifer Reinke         Stamford  CT          184   29    39 F 20-29        33:58   10:57/M             
     305    Kerry Ryder             West Warwick  RI      194   30    29 F 30-39        34:00   10:58/M             
     306    Trish Nelson            West Hartford  CT     291   43    24 F 40-49        34:27   11:07/M             
     307    Katherine Barr          Southbury  CT          14   23    40 F 20-29        34:41   11:11/M             
     308    Brock Dubin             Guilford  CT           72   37    42 M 30-39        34:42   11:12/M             
     309    Amy Wells               Shelton  CT           307   42    25 F 40-49        34:46   11:13/M             
     310    Karen Lajoie            Bethel  CT            122   50    11 F 50-59        34:47   11:13/M             
     311    Gretchen Skidmore       Brewster  NY          213   50    12 F 50-59        34:52   11:15/M             
     312    Mari Mariano            Orange  CT            252   34    30 F 30-39        34:57   11:16/M             
     313    Stephanie Ferenc        Bridgeport  CT         77   28    41 F 20-29        35:09   11:20/M             
     314    Caroline Kearns         Watertown  CT         329   11     9 F  1-12        35:11   11:21/M             
     315    Carle-Marie Memnon      Milford  CT           145   36    31 F 30-39        35:23   11:25/M             
     316    Marilyn Biedrycki       Milford  CT            27   53    13 F 50-59        35:27   11:26/M             
     317    Stacy Nobles            Milford  CT           162   36    32 F 30-39        35:30   11:27/M             
     318    Greg Bartholdi          Brewster  NY           15   27    25 M 20-29        35:34   11:28/M             
     319    Kristi Langevin         Vernon  CT            123   25    42 F 20-29        35:37   11:29/M             
     320    Gus Davis               Orange  CT            273   71     3 M 70-79        35:41   11:31/M             
     321    Joseph Battad           Milford  CT            16   44    41 M 40-49        35:57   11:36/M             
     322    Brenna Creamer          Ridgefield  CT         56   10    10 F  1-12        36:00   11:37/M             
     323    Ashley Hampton          Norwich  CT            97   19    19 F 13-19        36:27   11:45/M             
     324    David Rowe              Branford  CT          192   46    42 M 40-49        36:27   11:45/M             
     325    Isabella Iaccarino      Trumbull  CT          373   8     11 F  1-12        36:31   11:47/M             
     326    Jennifer Iaccarino      Trumbull  CT          106   40    26 F 40-49        36:31   11:47/M             
     327    Edward Snyder           Wallingford  CT       315   62    13 M 60-69        36:47   11:52/M             
     328    John Hoctor             Stratford  CT         314   48    43 M 40-49        36:48   11:52/M             
     329    Alex Speakman           Bristol  CT           268   14    19 M 13-19        36:49   11:53/M             
     330    Stephanie Dennis        Norwich  CT           339   18    20 F 13-19        36:56   11:55/M             
     331    Amanda De Leo           Milford  CT            62   12    12 F  1-12        36:57   11:55/M             
     332    Mary Blackwell          Milford  CT            29   10    13 F  1-12        37:03   11:57/M             
     333    Megan Eisenhandler      Milford  CT            74   21    43 F 20-29        37:18   12:02/M             
     334    Marie Hoyt              Milford  CT           103   19    21 F 13-19        37:18   12:02/M             
     335    Lucy Mariani            Watertown  CT         331   11    14 F  1-12        37:19   12:02/M             
     336    David Mariani           Watertown  CT         332   45    44 M 40-49        37:20   12:03/M             
     337    Lauren Mihalov          Milford  CT           407   20    44 F 20-29        37:22   12:03/M             
     338    Michelle Leonard        Milford  CT           128   34    33 F 30-39        37:23   12:04/M             
     339    Briian Cody             Milford  CT           279   37    43 M 30-39        37:26   12:05/M             
     340    Sara Krochko            Milford  CT           120   29    45 F 20-29        37:32   12:06/M             
     341    Tricia Wagner           Milford  CT           398   38    34 F 30-39        37:42   12:10/M             
     342    Lynne Costen            Milford  CT           289   45    27 F 40-49        37:46   12:11/M             
     343    David Feibusch          Purchase  NY           76   43    45 M 40-49        37:50   12:12/M             
     344    Cindy Sell Pol          Milford  CT           254   47    28 F 40-49        38:02   12:16/M             
     345    Mary Schwartz           Orange  CT            353   39    35 F 30-39        38:23   12:23/M             
     346    Bill Boroson            Plantsville  CT       272   41    46 M 40-49        38:31   12:25/M             
     347    Julie Johnson           Milford  CT           112   37    36 F 30-39        38:45   12:30/M             
     348    Melissa Minoff          Stratford  CT         148   33    37 F 30-39        38:54   12:33/M             
     349    Sheila De Leo           Milford  CT            63   43    29 F 40-49        38:57   12:34/M             
     350    Dina Voccola            Milford  CT           230   42    30 F 40-49        39:00   12:35/M             
     351    Patricia Rimkunas       Seymour  CT           187   51    14 F 50-59        42:16   13:38/M             
     352    Don Brelsford           West Haven  CT        391   51    27 M 50-59        43:10   13:55/M             
     353    James Cramond           Monroe  CT             55   61    14 M 60-69        43:41   14:05/M             
     354    Sydney Blackwell        Milford  CT            30   13    22 F 13-19        44:00   14:12/M             
     355    Sue Meadows             Meriden  CT           144   48    31 F 40-49        44:15   14:16/M             
     356    Barbara Blackwell       Milford  CT            28   49    32 F 40-49        44:56   14:30/M             
     357    Payton Creamer          Ridgefield  CT         58    9    15 F  1-12        45:00   14:31/M             
     358    Jeanette Trujillo       Norwalk  CT           228   47    33 F 40-49        45:54   14:48/M             
     359    Donna Burns             Lynbrook  NY           42   51    15 F 50-59        45:55   14:49/M             
     360    Maria Teresa Battad     Milford  CT            17   43    34 F 40-49        46:33   15:01/M             
     361    Alona De Guzman         New Haven  CT          60   41    35 F 40-49        46:34   15:01/M             
     362    Stefanie Terentiuk      Milford  CT           223   25    46 F 20-29        46:43   15:04/M             
     363    Lucy Terentiuk          Milford  CT           222   50    16 F 50-59        46:44   15:05/M             
     364    Kathryn Lafontana       Orange  CT            271   39    38 F 30-39        46:48   15:06/M             
     365    Dr George Whitney       Brattleboro  VT       238   90     1 M 80-99        47:07   15:12/M             
     366    Diane Fidler            West Haven  CT         82   62     1 F 60-69        54:48   17:41/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lauren Sara Stratford CT

255

17

8

18:37

6:00/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicholas Hull Stratford CT

321

17

1

17:21

5:36/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyle Beaudetto Orange CT

293

10

88

24:12

7:48/M

2

Cheyenne Schumacher Colebrook CT

283

10

124

25:53

8:21/M

3

Haley Wheeler Oxford CT

236

11

185

27:57

9:01/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Schumacher Naugatuck CT

327

12

40

21:51

7:03/M

2

Nick Zannis Milford CT

370

11

52

22:35

7:17/M

3

Jeffrey Schumacher Colebrook CT

282

9

77

23:45

7:40/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Darren Shuches Milford CT

361

19

19

20:06

6:29/M

2

Tyler Keting Shelton CT

287

16

22

20:28

6:36/M

3

Rebecca Ross West Simsbury CT

190

17

69

23:27

7:34/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bruce Berkeley Jr Stratford CT

23

16

2

17:39

5:42/M

2

Danny O'Heron Torrington CT

357

17

5

18:03

5:49/M

3

Troy Volanth Southbury CT

388

15

14

19:36

6:19/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brittany Heninger Bristol CT

100

20

9

18:40

6:01/M

2

Yedida Kanfer New Haven CT

113

28

18

20:00

6:27/M

3

Kerry Benoit Norwalk CT

267

27

61

22:54

7:23/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jason Mirsky West Haven CT

151

26

4

17:59

5:48/M

2

Fred Wills Shelton CT

336

24

6

18:07

5:51/M

3

Dave Strumski Waterbury CT

263

24

10

18:43

6:02/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Shireen Donaldson-Ramos Orange CT

68

33

35

21:39

6:59/M

2

Colleen Beirne Milford CT

19

39

38

21:47

7:02/M

3

Jenn Ardrey Milford CT

364

35

45

22:05

7:07/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Simoncek Milford CT

210

38

3

17:55

5:47/M

2

Daniel Thiery Stratford CT

225

35

7

18:13

5:53/M

3

William Zucconi Milford CT

243

35

11

18:56

6:06/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alison Hiten Cheshire CT

286

46

31

21:24

6:54/M

2

Laura O'Connor Fairfield CT

164

49

66

23:18

7:31/M

3

Lisa Romanchick Trumbull CT

344

44

73

23:32

7:35/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ed Finnigan Fairfield CT

85

43

13

19:10

6:11/M

2

Bradley Sanchez Milford CT

360

48

29

21:13

6:51/M

3

Chris Schumacher Naugatuck CT

326

43

41

21:51

7:03/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Berit Ianiri Fairfield CT

333

50

116

25:30

8:14/M

2

Maria Rockoff Easton CT

188

52

139

26:16

8:28/M

3

Laurie Mikulski Prospect CT

387

52

200

28:28

9:11/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Kurtzman Norwalk CT

121

57

42

21:54

7:04/M

2

Thomas Bouton Stratford CT

35

53

47

22:16

7:11/M

3

Mark Laudati Winsted CT

386

50

55

22:42

7:19/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Diane Fidler West Haven CT

82

62

366

54:48

17:41/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Wayne Theriault Milford CT

224

60

46

22:08

7:08/M

2

Robert Orgovan Ansonia CT

324

63

98

24:45

7:59/M

3

Richard Demarco Danbury CT

250

67

136

26:12

8:27/M

 
Top

Female 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

335

70

215

29:17

9:27/M

2

Patty Carton Stratford CT

403

71

275

32:00

10:19/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Howell Easton CT

102

74

153

26:51

8:40/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

280

76

274

31:59

10:19/M

3

Gus Davis Orange CT

273

71

320

35:41

11:31/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dr George Whitney Brattleboro VT

238

90

365

47:07

15:12/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com