HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Kelley's Pace Hare Hop
Mystic, CT - 5K

March 1, 2009

Timing & Results by:
SNERRO



    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              

       1    Michael Blanchard       Gales Ferry  CT       413   22     1 M 20-29      16:59.0    5:29/M             

       2    Craig Van Alsten        Niantic  CT           388   16     1 M  0-19      18:04.0    5:50/M             

       3    Mathew Ridley           Mystic  CT            408   18     2 M  0-19      18:27.0    5:57/M             

       4    Stephen Schoning        Westerly  RI          412   45     1 M 40-49      19:27.0    6:16/M             

       5    David Sayet             Norwich  CT           416   17     3 M  0-19      19:57.0    6:26/M             

       6    William Harriman        Portland  CT          372   50     1 M 50-59      20:12.0    6:31/M             

       7    Paul Dominy             East Haddam  CT       394   48     2 M 40-49      20:33.0    6:38/M             

       8    Kerri Ruffo             Plainfield  CT        385   12     1 F  0-19      20:42.0    6:41/M             

       9    Kevin Gallagher         Salem  CT             410   29     2 M 20-29      20:55.0    6:45/M             

      10    John D'Amato            Westbrook  CT         419   18     4 M  0-19      21:17.0    6:52/M             

      11    Kurt Hansen             Mystic  CT            393   54     2 M 50-59      21:32.0    6:57/M             

      12    Richard Rice            Uncasville  CT        402   49     3 M 40-49      21:33.0    6:57/M             

      13    Frank Norosky           Groton  CT            395   46     4 M 40-49      21:38.0    6:59/M             

      14    Dave Jacobs             Niantic  CT           375   63     1 M 60-69      21:41.0    7:00/M             

      15    Issy Nielson            Warwick  RI           401   26     1 F 20-29      21:43.0    7:00/M             

      16    Court Hugo              Westbrook  CT         421   23     2 F 20-29      22:37.0    7:18/M             

      17    Darrell Netto           Colchester  CT        409   57     3 M 50-59      23:23.0    7:33/M             

      18    Rob Boissonneault       East Hampton  CT      397   45     5 M 40-49      23:40.0    7:38/M             

      19    Nat Eddy                Westbrook  CT         422   53     4 M 50-59      24:17.0    7:50/M             

      20    Kevin Stine             Groton  CT            414   23     3 M 20-29      24:27.0    7:53/M             

      21    Wayne Peacock           Norwich  CT           411   70     1 M 70-99      24:43.0    7:58/M             

      22    Stephen Avery           Voluntown  CT         406   53     5 M 50-59      24:53.0    8:02/M             

      23    Nye Wosencroft          Westbrook  CT         424   18     5 M  0-19      25:14.0    8:08/M             

      24    Christine Logan         Bristol  RI           378   40     1 F 40-49      25:20.0    8:10/M             

      25    Patrick Bartosiewicz    Westbrook  CT         420   18     6 M  0-19      26:21.0    8:30/M             

      26    Bruce Grisafe           Salem  CT             418   55     6 M 50-59      26:30.0    8:33/M             

      27    Bart Sayet              Norwich  CT           415   50     7 M 50-59      26:41.0    8:36/M             

      28    Mac Fiske               Westbrook  CT         423   18     7 M  0-19      26:44.0    8:37/M             

      29    Jim Lawton              Groton  CT            376   49     6 M 40-49      26:44.0    8:37/M             

      30    Fred Zuleger,iii        Coventry  RI          390   70     2 M 70-99      26:51.0    8:40/M             

      31    Andrew Chaney           Old Mystic  CT        365   39     1 M 30-39      26:57.0    8:42/M             

      32    Ron Berthasavage        Westerly  RI          361   73     3 M 70-99      27:09.0    8:45/M             

      33    Edd Gorecki             Farmington  CT        417   55     8 M 50-59      27:26.0    8:51/M             

      34    Ron Gale                Norwich  CT           367   73     4 M 70-99      27:50.0    8:59/M             

      35    Philip Lodine           Stow  MA              403   51     9 M 50-59      28:35.0    9:13/M             

      36    Christine Woodside      Deep River  CT        404   49     2 F 40-49      28:36.0    9:14/M             

      37    Jennifer Apes           Mystic  CT            359   37     1 F 30-39      28:56.0    9:20/M             

      38    Richard Zbrozek         Berlin  CT            396   62     2 M 60-69      29:10.0    9:25/M             

      39    Chris Graham            Gales Ferry  CT       405   51    10 M 50-59      29:19.0    9:27/M             

      40    Craig Barnes            North Stonington  C   360   53    11 M 50-59      29:24.0    9:29/M             

      41    P.j. Hancock            Mystic  CT            371   49     7 M 40-49      29:43.0    9:35/M             

      42    Jim Quinn               Stonington  CT        382   73     5 M 70-99      29:54.0    9:39/M             

      43    Karen Rollins           Waterford  CT         407   37     2 F 30-39      31:21.0   10:07/M             

      44    Margaret Hugo           Ashaway  RI           374   0      2 F  0-19      31:27.0   10:09/M             

      45    John Hugo               Bristol  RI           373   0      8 M  0-19      31:28.0   10:09/M             

      46    Naomi Yamazaki          Boston  MA            392   43     3 F 40-49      31:54.0   10:17/M             

      47    Futoshi Yamazaki        Boston  MA            391   42     8 M 40-49      31:55.0   10:18/M             

      48    Diane Cain              North Stonington  C   363   50     1 F 50-59      31:57.0   10:18/M             

      49    Bernie Murray           Groton  CT            380   73     6 M 70-99      32:09.0   10:22/M             

      50    Daniele Godin           Norwich  CT           368   28     3 F 20-29      32:10.0   10:23/M             

      51    Cindy Roy               North Stonington  C   383   41     4 F 40-49      32:48.0   10:35/M             

      52    Mike Boissonnealt       Southington  CT       398   50    12 M 50-59      33:40.0   10:52/M             

      53    Edwina Callaghan        Salem  CT             364   59     2 F 50-59      34:42.0   11:12/M             

      54    Helen Granskog          Norwich  CT           369   35     3 F 30-39      35:30.0   11:27/M             

      55    Akasha Northup          Pawcatuck  CT         425   12     3 F  0-19      36:38.0   11:49/M             

      56    Colburn Graves          North Stonington  C   370   73     7 M 70-99      46:21.0   14:57/M             

      57    Laurie Lamb             North Stonington  C   377   55     3 F 50-59      56:52.0   18:21/M             

      58    Frank Abate             Westerly  RI          400   33     2 M 30-39      59:14.0   19:06/M             



------------------------------------------------------------------------




Kelley's Pace Hare Hop 5k


Age Group Results


March 01, 09

------------------------------------------------------------------------

Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com) 

------------------------------------------------------------------------


Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99 

Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99 


Women 19 and under



    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Kerri Ruffo             Plainfield  CT        385   12        1      20:42.0    6:41/M             

       2    Margaret Hugo           Ashaway  RI           374   0         8      31:27.0   10:09/M             

       3    Akasha Northup          Pawcatuck  CT         425   12       15      36:38.0   11:49/M             

Top



Women 20 to 29



    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Issy Nielson            Warwick  RI           401   26        2      21:43.0    7:00/M             

       2    Court Hugo              Westbrook  CT         421   23        3      22:37.0    7:18/M             

       3    Daniele Godin           Norwich  CT           368   28       11      32:10.0   10:23/M             

Top



Women 30 to 39



    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Jennifer Apes           Mystic  CT            359   37        6      28:56.0    9:20/M             

       2    Karen Rollins           Waterford  CT         407   37        7      31:21.0   10:07/M             

       3    Helen Granskog          Norwich  CT           369   35       14      35:30.0   11:27/M             

Top



Women 40 to 49



    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Christine Logan         Bristol  RI           378   40        4      25:20.0    8:10/M             

       2    Christine Woodside      Deep River  CT        404   49        5      28:36.0    9:14/M             

       3    Naomi Yamazaki          Boston  MA            392   43        9      31:54.0   10:17/M             

       4    Cindy Roy               North Stonington  C   383   41       12      32:48.0   10:35/M             

Top



Women 50 to 59



    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Diane Cain              North Stonington  C   363   50       10      31:57.0   10:18/M             

       2    Edwina Callaghan        Salem  CT             364   59       13      34:42.0   11:12/M             

       3    Laurie Lamb             North Stonington  C   377   55       16      56:52.0   18:21/M             

Top



Male 0-19



    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Craig Van Alsten        Niantic  CT           388   16        2      18:04.0    5:50/M             

       2    Mathew Ridley           Mystic  CT            408   18        3      18:27.0    5:57/M             

       3    David Sayet             Norwich  CT           416   17        5      19:57.0    6:26/M             

       4    John D'Amato            Westbrook  CT         419   18        9      21:17.0    6:52/M             

       5    Nye Wosencroft          Westbrook  CT         424   18       20      25:14.0    8:08/M             

       6    Patrick Bartosiewicz    Westbrook  CT         420   18       21      26:21.0    8:30/M             

       7    Mac Fiske               Westbrook  CT         423   18       24      26:44.0    8:37/M             

       8    John Hugo               Bristol  RI           373   0        37      31:28.0   10:09/M             

Top



Men 20 to 29



    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Michael Blanchard       Gales Ferry  CT       413   22        1      16:59.0    5:29/M             

       2    Kevin Gallagher         Salem  CT             410   29        8      20:55.0    6:45/M             

       3    Kevin Stine             Groton  CT            414   23       17      24:27.0    7:53/M             

Top



Men 30 to 39



    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Andrew Chaney           Old Mystic  CT        365   39       27      26:57.0    8:42/M             

       2    Frank Abate             Westerly  RI          400   33       42      59:14.0   19:06/M             

Top



Men 40 to 49



    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Stephen Schoning        Westerly  RI          412   45        4      19:27.0    6:16/M             

       2    Paul Dominy             East Haddam  CT       394   48        7      20:33.0    6:38/M             

       3    Richard Rice            Uncasville  CT        402   49       11      21:33.0    6:57/M             

       4    Frank Norosky           Groton  CT            395   46       12      21:38.0    6:59/M             

       5    Rob Boissonneault       East Hampton  CT      397   45       15      23:40.0    7:38/M             

       6    Jim Lawton              Groton  CT            376   49       25      26:44.0    8:37/M             

       7    P.j. Hancock            Mystic  CT            371   49       35      29:43.0    9:35/M             

       8    Futoshi Yamazaki        Boston  MA            391   42       38      31:55.0   10:18/M             

Top



Men 50 to 59



    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    William Harriman        Portland  CT          372   50        6      20:12.0    6:31/M             

       2    Kurt Hansen             Mystic  CT            393   54       10      21:32.0    6:57/M             

       3    Darrell Netto           Colchester  CT        409   57       14      23:23.0    7:33/M             

       4    Nat Eddy                Westbrook  CT         422   53       16      24:17.0    7:50/M             

       5    Stephen Avery           Voluntown  CT         406   53       19      24:53.0    8:02/M             

       6    Bruce Grisafe           Salem  CT             418   55       22      26:30.0    8:33/M             

       7    Bart Sayet              Norwich  CT           415   50       23      26:41.0    8:36/M             

       8    Edd Gorecki             Farmington  CT        417   55       29      27:26.0    8:51/M             

       9    Philip Lodine           Stow  MA              403   51       31      28:35.0    9:13/M             

      10    Chris Graham            Gales Ferry  CT       405   51       33      29:19.0    9:27/M             

      11    Craig Barnes            North Stonington  C   360   53       34      29:24.0    9:29/M             

      12    Mike Boissonnealt       Southington  CT       398   50       40      33:40.0   10:52/M             

Top



Men 60 to 69



    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Dave Jacobs             Niantic  CT           375   63       13      21:41.0    7:00/M             

       2    Richard Zbrozek         Berlin  CT            396   62       32      29:10.0    9:25/M             

Top



Men 70 and over



    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Wayne Peacock           Norwich  CT           411   70       18      24:43.0    7:58/M             

       2    Fred Zuleger,iii        Coventry  RI          390   70       26      26:51.0    8:40/M             

       3    Ron Berthasavage        Westerly  RI          361   73       28      27:09.0    8:45/M             

       4    Ron Gale                Norwich  CT           367   73       30      27:50.0    8:59/M             

       5    Jim Quinn               Stonington  CT        382   73       36      29:54.0    9:39/M             

       6    Bernie Murray           Groton  CT            380   73       39      32:09.0   10:22/M             

       7    Colburn Graves          North Stonington  C   370   73       41      46:21.0   14:57/M             



*Overall place within gender.

------------------------------------------------------------------------

  

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com