HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

West Rock Challenge
5K & 9 Mile Trail Races

New Haven, CT

August 16, 2009

Timing & Results by:
Milford Road Runners


Both races are run over rugged trails.


5K Race

First Name

Last Name

Division

Gender

Time

1

Kyle

Morse

Open

Male

20:32

2

Megan

Lehmann

Open

Female

21:26

3

Seann

Mulcahy

Open

Male

22:09

4

Jeff

Grosbert

Open

Male

22:34

5

Stephen

Boyle

Open

Male

22:41

6

David

Salvo

Teen

Male

23:21

7

John

Kranz

Open

Male

23:28

8

Samuel

Bonilla

Masters

Male

24:24

9

AJ

Capiello

Open

Male

24:45

10

Kelsey

Murphy

Teen

Female

24:57

11

Ian

Kirkpatrick

Open

Male

24:57

12

Martha

Jurczak

Open

Female

26:08

13

Kimberly

Hentz

Teen

Female

26:18

14

David

Blezard

SubM

Male

26:41

15

James

Sullivan

Masters

Male

27:02

16

Kent

Hurlburt

SubM

Male

27:43

17

Christopher

McKee

SubM

Male

28:40

18

Brian

McCarrity

Masters

Male

30:30

19

Hans

Veltheim

SubM

Male

30:30

20

Michele

Neary

SubM

Female

31:11

21

Frank

Capiello

GrandM

Male

31:44

22

John

Roach

Masters

Male

31:51

23

Raymon

McLaughlin

SubM

Male

31:54

24

Sal

Lanzofano

GrandM

Male

32:19

25

Charles

Carrieri

Open

Male

32:47

26

Heidi

Veltheim

SubM

Female

33:10

27

Kathleen

Herde

Masters

Female

33:10

28

Cara

DeFrancesco

SubM

Female

33:12

29

Casey

Sanford

Open

Female

34:40

30

Angela

Moreno

Open

Female

34:44

31

Glen

Robson

Masters

Male

34:46

32

Kimberly

Ryder

SubM

Female

36:46

33

Gary

Walsh

Masters

Male

38:11

34

Edward

Kissel

GrandM

Male

38:21

35

Peter

Jacunski

Masters

Male

43:09

36

Lily

Mochtar

SubM

Female

43:10

37

Melonie

Cancel

Open

Female

45:04

38

Priscilla

Rodriguez

Open

Female

45:07

39

Toni

Rosado

Open

Female

48:39

Race Winner

Kyle

Morse

Male

Megan

Lehmann

Female

Teen

David

Salvo

1st

Male

Teen

Kelsey

Murphy

1st

Female

Kimberly

Hentz

2nd

Female

Open

Seann

Mulcahy

1st

Male

Jeff

Grosberg

2nd

Male

Stephen

Boyle

3rd

Male

Open

Martha

Jurczak

1st

Female

Casey

Sanford

2nd

Female

Angela

Moreno

3rd

Female

Submaster

David

Blezard

1st

Male

Kent

Hurlburt

2nd

Male

Christopher

McKee

3rd

Male

Submaster

Michele

Neary

1st

Female

Heidi

Veltheim

2nd

Female

Cara

DeFrancesco

3rd

Female

Masters

Samuel

Bonilla

1st

Male

James

Sullivan

2nd

Male

Brian

McCarrity

3rd

Male

Masters

Kathleen

Herde

1st

Female

Grandmasters

Frank

Capiello

1st

Male

Sal

Lanzofano

2nd

Male

Edward

Kissel

3rd

Male

9 Mile Race

Place

First Name

Last Name

Division

Gender

Time

1

Eugene

Douglass

Open

Male

1:02:48

2

Bryce

Lindamood

Submaster

Male

1:04:06

3

George

Buchanan

Grandmaster

Male

1:04:49

4

Randy

Chamberland

Masters

Male

1:08:23

5

Dave

Gallaway

Masters

Male

1:09:23

6

Ken

Clark

Masters

Male

1:10:20

7

Nicole

Gillis

Open

Female

1:10:39

8

Ryan

O'Connell

Submaster

Male

1:11:25

9

Paul

Hyry

Masters

Male

1:12:36

10

Michael

McNeil

Masters

Male

1:13:56

11

Noel

Petra

Submaster

Male

1:14:56

12

Jeffrey

Kravetz

Submaster

Male

1:15:12

13

Charles

Hornak

Masters

Male

1:15:32

14

Heidi

Gehman

Masters

Female

1:16:57

15

Timothy

Crosby

Masters

Male

1:19:06

16

Matthew

Zawalich

Submaster

Male

1:19:41

17

Leah

Samson

Submaster

Female

1:19:51

18

Jim

Mydosh

Grandmaster

Male

1:19:53

19

Michael

Jurczak

Submaster

Male

1:19:54

20

Tim

Craft

Grandmaster

Male

1:19:56

21

Jason

Gallaway

Submaster

Male

1:22:43

22

Stinking

Bandit

1:22:54

23

Megan

Raymond

Submaster

Female

1:23:15

24

Matthew

Anderson

Grandmaster

Male

1:24:24

25

Peter

Hawley

Grandmaster

Male

1:24:57

26

Tim

Hawley

Grandmaster

Male

1:25:19

27

The Unknown

Runner

Submaster

Male

1:28:36

28

Michael

Robinson

Masters

Male

1:30:13

29

Scott

Levenduski

Submaster

Male

1:30:32

30

Stephen

Hamden PD

Submaster

Male

1:30:32

31

Steven

Crowley

Masters

Male

1:31:09

32

Steve

Baris

Submaster

Male

1:32:03

33

Brian

Sorrells

Submaster

Male

1:32:24

34

Kevin

Hall

Masters

Male

1:33:28

35

Timothy

Anderson

Masters

Male

1:33:48

36

Tina

McKeon

Submaster

Female

1:33:55

37

Kaya

Tolga

Submaster

Male

1:35:14

38

Jay

Carney

Grandmaster

Male

1:36:06

39

Jerry

Meshell

Grandmaster

Male

1:37:29

40

Toots

Clark

Open

Female

1:41:40

41

Duane

Samuel

Submaster

Male

1:42:19

42

Stephanie

Sheehan

Submaster

Female

1:43:06

43

Debby

Valin

Masters

Female

1:43:49

44

Lori

Daly

Masters

Female

1:46:37

45

Robert

Villano

Submaster

Male

1:48:08

46

Monica

Donoso-Craft

Masters

Female

1:48:17

47

Raymond

Quinn

Submaster

Male

1:51:36

48

Douglas

Black

Grandmaster

Male

1:52:05

49

Suzanne

Corbligan

Masters

Female

1:53:03

50

Melissa

Gallaway

Submaster

Female

2:03:14

Race Winner

Eugene

Douglass

Male

Nicole

Gillis

Female

Open

Toots

Clark

1st

Female

Submaster

Bryce

Lindamood

1st

Male

Ryan

O'Connell

2nd

Male

Jeffrey

Kravetz

3rd

Male

Submaster

Leah

Samson

1st

Female

Megan

Raymond

2nd

Female

Tina

McKeon

3rd

Female

Masters

Randy

Chamberland

1st

Male

Dave

Gallaway

2nd

Male

Ken

Clark

3rd

Male

Masters

Heidi

Gehman

1st

Female

Debby

Valin

2nd

Female

Lori

Daly

3rd

Female

Grandmaster

George

Buchanan

1st

Male

Jim

Mydosh

2nd

Male

Tim

Craft

3rd

Male


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com