HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

MADD Dash 5 Mile
November 8, 2009 - 5 Miles
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

John Kenworthy, Fairfield, CT - 25:51
Yedida Kanfer, New Haven, CT - 33:00

nh1108.jpg (53487 bytes) nh1108a.jpg (54888 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Edgewood

Park
WEATHER
63 Degrees
Sunny

Overall Finish List

 

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    John Kenworthy          Fairfield  CT         202   22 ***** M 19-29        25:51    5:10/M             
       2    Oscar Gonzalez-Barret   New Haven  CT         249   45     1 M 40-49        26:34    5:19/M             
       3    Dan Shea                New Haven  CT         324   36     1 M 30-39        26:39    5:20/M             
       4    Asher Brandt            Orange  CT             12   18     1 M 14-18        26:59    5:24/M             
       5    Bryce Lindamood         Hamden  CT            209   38     2 M 30-39        27:01    5:24/M             
       6    Tom Holowka             New Haven  CT         319   24     1 M 19-29        27:57    5:35/M             
       7    Kevin Woodin            West Haven  CT        134   30     3 M 30-39        28:57    5:47/M             
       8    A J Eldorado Riggs      New Haven  CT         354   20     2 M 19-29        29:01    5:48/M             
       9    Marc Tierno             Fairfield  CT         124   24     3 M 19-29        29:17    5:51/M             
      10    Sean Mc Laughlin        Branford  CT          213   23     4 M 19-29        29:25    5:53/M             
      11    Eian Katz               Shaker Hts.  OH        66   18     2 M 14-18        29:56    5:59/M             
      12    Kai Syvertsen           Philadelphia  PA      328   33     4 M 30-39        30:16    6:03/M             
      13    Matt Santillo           New Haven  CT         108   35     5 M 30-39        30:35    6:07/M             
      14    Anthony Kelly           Fairfield  CT         219   46     2 M 40-49        30:45    6:09/M             
      15    Jerome Weis             New Haven  CT         130   27     5 M 19-29        30:48    6:10/M             
      16    Matthew Cross           Stamford  CT          348   47     3 M 40-49        31:08    6:14/M             
      17    Charles Hornak          Hamden  CT             60   41     4 M 40-49        31:39    6:20/M             
      18    Ed Mokoski              Clinton  CT            83   44     5 M 40-49        31:43    6:21/M             
      19    Tom Sassi               Stamford  CT          332   48     6 M 40-49        31:57    6:23/M             
      20    Mike Ruospo             Stratford  125 WARN   102   45     7 M 40-49        32:05    6:25/M             
      21    Greg Lynch              Monroe  CT             79   16     3 M 14-18        32:16    6:27/M             
      22    Kevin Markowski         Middletown  CT        245   52     1 M 50-59        32:39    6:32/M             
      23    Daniel Senecal          West Hartford  CT     351   42     8 M 40-49        32:43    6:33/M             
      24    John Feldman            Windsor  CT            43   17     4 M 14-18        32:49    6:34/M             
      25    Kyle Mc Laughlin        Branford  CT          214   16     5 M 14-18        32:52    6:34/M             
      26    Yedida Kanfer           New Haven  CT          64   28 ***** F 19-29        33:00    6:36/M             
      27    Carl Berdahl            New Haven  CT           8   25     6 M 19-29        33:35    6:43/M             
      28    William Varhue          Middletown  CT        206   46     9 M 40-49        33:37    6:43/M             
      29    Stephen Cuddy           Cheshire  CT           30   49    10 M 40-49        33:43    6:45/M             
      30    John Martin             New Haven  CT         331   24     7 M 19-29        33:45    6:45/M             
      31    Geraldo Ribeiro         Danbury  CT            99   53     2 M 50-59        33:47    6:45/M             
      32    Shane Kindley           New Haven  CT          68   26     8 M 19-29        33:52    6:46/M             
      33    Art Silva               Milford  CT           207   30     6 M 30-39        33:55    6:47/M             
      34    Philip O' Connor        New Haven  CT         227   42    11 M 40-49        33:57    6:47/M             
      35    Darrell Adler           North Branford  CT    258   35     7 M 30-39        34:07    6:49/M             
      36    Brian Fidler            West Haven  CT         45   38     8 M 30-39        34:12    6:50/M             
      37    Maison Chen             New Haven  CT         353   33     9 M 30-39        34:32    6:54/M             
      38    Michael Pitcher         North Haven  CT       313   41    12 M 40-49        34:53    6:59/M             
      39    Stephen Joy             New Haven  CT         228   51     3 M 50-59        34:54    6:59/M             
      40    Brian Debowes           Branford  CT          315   32    10 M 30-39        34:56    6:59/M             
      41    Paul Baldini            North Haven  CT         6   38    11 M 30-39        35:11    7:02/M             
      42    Mike Regan              Woodbridge  CT        264   48    13 M 40-49        35:14    7:03/M             
      43    Damien Charpentier      New Haven  CT         236   26     9 M 19-29        35:15    7:03/M             
      44    Harold Martino          Cheshire  CT           81   43    14 M 40-49        35:26    7:05/M             
      45    Alexis Decerbo          New York  NY           34   28     1 F 19-29        35:27    7:05/M             
      46    Jerry Lynch             Monroe  CT            339   45    15 M 40-49        35:45    7:09/M             
      47    Michael Winans          New Haven  CT         133   41    16 M 40-49        35:50    7:10/M             
      48    John Crocamo            Seymour  CT            27   47    17 M 40-49        35:54    7:11/M             
      49    Michael Costello        Fairfield  CT         318   51     4 M 50-59        36:24    7:17/M             
      50    Shelbie Atwater         Guilford  CT          345   29     2 F 19-29        36:34    7:19/M             
      51    Kathryn Flodquist       Terryville  CT         47   43     1 F 40-49        36:46    7:21/M             
      52    Marc Audet              Hamden  CT              4   50     5 M 50-59        36:51    7:22/M             
      53    Kevin Jalbert Jr        Milford  CT           305   18     6 M 14-18        36:51    7:22/M             
      54    Cheetiri Smith          West Haven  CT        114   17     1 F 14-18        36:56    7:23/M             
      55    Emmett Lee              Monroe  CT            302   46    18 M 40-49        37:05    7:25/M             
      56    Julia Joy Morgillo      New Haven  CT          86   23     3 F 19-29        37:17    7:27/M             
      57    Bart Bunkoci            Stratford  CT          17   59     6 M 50-59        37:24    7:29/M             
      58    Brent Stratton          Middletown  CT        120   53     7 M 50-59        37:35    7:31/M             
      59    Yair Listolein          New Haven  CT         308   34    12 M 30-39        37:51    7:34/M             
      60    Jim Leonard             Shelton  CT            76   27    10 M 19-29        38:05    7:37/M             
      61    Deborah Fried           Woodbridge  CT        355   53     1 F 50-59        38:09    7:38/M             
      62    Robert Antonetti        Wallingford  CT       231   42    19 M 40-49        38:10    7:38/M             
      63    Dennis Mennillo Jr      Naugatuck  CT         312   40    20 M 40-49        38:20    7:40/M             
      64    Carlee Moldenhauer      Cheshire  CT           84   26     4 F 19-29        38:21    7:40/M             
      65    Timothy Kane            New Haven  CT         250   48    21 M 40-49        38:27    7:41/M             
      66    Marcellus Kania         Southington  CT       346   57     8 M 50-59        38:35    7:43/M             
      67    David Zagath            Wethersfield  CT      252   44    22 M 40-49        38:58    7:48/M             
      68    Jack Cronan             Branford  CT           28   63     1 M 60-69        39:05    7:49/M             
      69    John Martin             Orange  CT            259   45    23 M 40-49        39:14    7:51/M             
      70    Ellen Vanchot           Milford  CT           215   43     2 F 40-49        39:18    7:52/M             
      71    Elena Pellus Perez      New Haven  CT          94   33     1 F 30-39        39:21    7:52/M             
      72    Janelle Howard          Forestville  CT        61   31     2 F 30-39        39:22    7:52/M             
      73    Mario Guevara           Woodbridge  CT         56   50     9 M 50-59        39:24    7:53/M             
      74    Kathryn Stoker          Norwalk  CT           119   42     3 F 40-49        39:31    7:54/M             
      75    Rachel Doran            Milford  CT            38   15     2 F 14-18        39:31    7:54/M             
      76    Trisha Eurto            Forestville  CT        41   34     3 F 30-39        39:44    7:57/M             
      77    Rachel Fishkis          White Plains  NY       46   17     3 F 14-18        39:47    7:57/M             
      78    Alessandro Zanazzi      New Haven  CT         326   32    13 M 30-39        39:53    7:59/M             
      79    Sharon Toscano          Derby  CT             126   42     4 F 40-49        40:13    8:03/M             
      80    Mark Dixon              Hartford  CT          223   31    14 M 30-39        40:14    8:03/M             
      81    Tom Conforti            Milford  CT            26   51    10 M 50-59        40:19    8:04/M             
      82    Mark Harris             Berlin  CT             58   43    24 M 40-49        40:23    8:05/M             
      83    Maureen Devlin          Milford  CT           235   54     2 F 50-59        40:33    8:07/M             
      84    Sal Terranova           Milford  CT           234   51    11 M 50-59        40:39    8:08/M             
      85    Breana Hart             Milford  CT           203   23     5 F 19-29        40:39    8:08/M             
      86    Tim Bucolo              Mount Kisco  NY        16   24    11 M 19-29        40:42    8:08/M             
      87    Mike Pisani             Stratford  CT          95   66     2 M 60-69        40:47    8:09/M             
      88    Michael Connor          New Haven  CT         333   27    12 M 19-29        40:48    8:10/M             
      89    Derek Burton            Cheshire  CT           18   41    25 M 40-49        40:53    8:11/M             
      90    Paul Ribnicky           Stratford  CT         100   54    12 M 50-59        41:07    8:13/M             
      91    Sarah Nutman            New Haven  CT         260   20     6 F 19-29        41:17    8:15/M             
      92    Dawn Werneck            Bristol  CT           232   63     1 F 60-69        41:18    8:16/M             
      93    Thomas Farrelly         North Haven  CT        42   45    26 M 40-49        41:25    8:17/M             
      94    Christa Johnson         Trumbull  CT          316   45     5 F 40-49        41:28    8:18/M             
      95    Erin O'Brien            West Hartland  CT     242   33     4 F 30-39        41:35    8:19/M             
      96    Patricia Shure          New Haven  CT         247   53     3 F 50-59        41:39    8:20/M             
      97    Barbara Campbell        Woodbridge  CT        340   56     4 F 50-59        41:40    8:20/M             
      98    Kala Kluender           New Haven  CT         261   24     7 F 19-29        41:51    8:22/M             
      99    Paul Gagliardi          Branford  CT          255   36    15 M 30-39        41:52    8:22/M             
     100    Timothy Browne          Middlebury  CT        217   44    27 M 40-49        41:53    8:23/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Shree Kotuari           Matawan  NJ           314   31    16 M 30-39        41:54    8:23/M             
     102    Meghan Garland          Milford  CT            50   15     4 F 14-18        41:55    8:23/M             
     103    Stephanie Sheehan       New Haven  CT         112   32     5 F 30-39        42:00    8:24/M             
     104    Joseph Cadrin           Bridgeport  CT         19   25    13 M 19-29        42:03    8:25/M             
     105    Joseph Steele           New Haven  CT         117   55    13 M 50-59        42:25    8:29/M             
     106    Greg Murphy             Oxford  CT             88   22    14 M 19-29        42:36    8:31/M             
     107    Brian Horgan            Cheshire  CT          253   42    28 M 40-49        42:40    8:32/M             
     108    Dawn Clark              Milford  CT           212   29     8 F 19-29        42:45    8:33/M             
     109    Mary Glendon            New Haven  CT          54   32     6 F 30-39        42:48    8:34/M             
     110    Efrain Leon             New Haven  CT         208   55    14 M 50-59        42:54    8:35/M             
     111    Caitlin Cross           Bethlehem  CT          29   24     9 F 19-29        42:57    8:35/M             
     112    Annalisa Paltauf        New Haven  CT          92   26    10 F 19-29        43:08    8:38/M             
     113    Kristine Klarman        Branford  CT           69   47     6 F 40-49        43:09    8:38/M             
     114    Shannon Flynn           North Haven  CT       256   38     7 F 30-39        43:15    8:39/M             
     115    Ira Mills               Branford  CT          330   53    15 M 50-59        43:26    8:41/M             
     116    Douglas Harkins         New Haven  CT         241   39    17 M 30-39        43:30    8:42/M             
     117    Carol Pastore           North Haven  CT       201   62     2 F 60-69        43:33    8:43/M             
     118    Laura Peters            Seymour  CT           265   42     7 F 40-49        43:42    8:44/M             
     119    Jake Wilcox             New Haven  CT         251   14     7 M 14-18        43:42    8:44/M             
     120    Nancy Morrell           Bethany  CT           237   50     5 F 50-59        43:44    8:45/M             
     121    Erin Jones              Ledyard  CT           317   21    11 F 19-29        43:46    8:45/M             
     122    Michaela Curry          Milford  CT            31   15     5 F 14-18        43:46    8:45/M             
     123    David Adams             New Haven  CT         304   70     1 M 70-79        43:48    8:46/M             
     124    Mary Wagner             Bethel  CT            349   39     8 F 30-39        43:51    8:46/M             
     125    Duane Samuel            New Haven  CT         105   33    18 M 30-39        43:52    8:46/M             
     126    James Kennedy           North Haven  CT       263   64     3 M 60-69        43:57    8:47/M             
     127    Zoe Brookes             Princeton  NJ          13   42     8 F 40-49        44:01    8:48/M             
     128    Christine Gardner       Whitman  MA            49   22    12 F 19-29        44:04    8:49/M             
     129    Susan Raff              Hartford  CT          321   47     9 F 40-49        44:18    8:52/M             
     130    Emilia Gaal             New Haven  CT          48   29    13 F 19-29        44:29    8:54/M             
     131    Jere Paavola            New Haven  CT          90   29    15 M 19-29        44:29    8:54/M             
     132    Adam Daniels            Bridgeport  CT         32   26    16 M 19-29        44:32    8:54/M             
     133    Erin Knapp              Fairfield  CT          70   25    14 F 19-29        44:32    8:54/M             
     134    Dave Hager              Norwalk  CT            57   48    29 M 40-49        44:40    8:56/M             
     135    Dan Cummings            North Haven  CT       233   51    16 M 50-59        44:48    8:58/M             
     136    Kellie Boland           Southbury  CT         301   40    10 F 40-49        44:50    8:58/M             
     137    Bobby Garcia            East Haven  CT        230   52    17 M 50-59        44:55    8:59/M             
     138    Tania Quinones          Middletown  CT        224   30     9 F 30-39        45:02    9:00/M             
     139    Katie Devir             Milford  CT            35   36    10 F 30-39        45:05    9:01/M             
     140    Kim Remetta             Milford  CT           303   54    18 M 50-59        45:11    9:02/M             
     141    Cathy Laydon            New Haven  CT          74   43    11 F 40-49        45:19    9:04/M             
     142    Shelley Russo           Cheshire  CT          103   28    15 F 19-29        45:19    9:04/M             
     143    Kendra Blok             Norwich  CT           311   27    16 F 19-29        45:20    9:04/M             
     144    Karl Salvati            North Haven  CT       104   56    19 M 50-59        45:58    9:12/M             
     145    Kelly Leeanne           Hamden  CT             75   49    12 F 40-49        46:00    9:12/M             
     146    Delilah Acosta          Hamden  CT              2   46    13 F 40-49        46:19    9:16/M             
     147    Richard Feldman         New Haven  CT          44   66     4 M 60-69        46:31    9:18/M             
     148    Meg Maynard             Madison  CT            82   42    14 F 40-49        46:46    9:21/M             
     149    Alex Vidockler          Ramsey  NJ            128   22    17 M 19-29        46:53    9:23/M             
     150    Fred Palmieri           Trumbull  CT          334   45    30 M 40-49        47:04    9:25/M             
     151    Robyn Martin            Orange  CT            352   44    15 F 40-49        47:05    9:25/M             
     152    Monica Roche            Fairfield  CT         310   70     1 F 70-99        47:22    9:28/M             
     153    Thomas Sheehan          Cheshire  CT          111    0     1 M  0- 0        47:24    9:29/M             
     154    Andrew Vidockler        Jamaica Plain  MA     129   25    18 M 19-29        47:31    9:30/M             
     155    Karl Insogna            Hamden  CT            343   59    20 M 50-59        47:43    9:33/M             
     156    Carmen Profeta          Shelton  CT            96   48    16 F 40-49        47:59    9:36/M             
     157    Judith Kappes           Hamden  CT             65   23    17 F 19-29        48:09    9:38/M             
     158    Brandy Heflin           New Haven  CT         240   28    18 F 19-29        48:15    9:39/M             
     159    Marissa Stanek          Manorville  NY        115   21    19 F 19-29        48:19    9:40/M             
     160    Travis Stanek           Manorville  NY        116    0     2 M  0- 0        48:21    9:40/M             
     161    Jim Davidson            Seymour  CT           306   50    21 M 50-59        48:21    9:40/M             
     162    Edward Marczyszak       Seymour  CT            80   56    22 M 50-59        48:21    9:40/M             
     163    Kevin Yearsley          Plymouth  CT          205   52    23 M 50-59        48:28    9:42/M             
     164    Shannon Powers          Hamden  CT            218   29    20 F 19-29        48:32    9:42/M             
     165    Sharon Raudat           Killingworth  CT      229   42    17 F 40-49        48:40    9:44/M             
     166    Eileen O'Sullivan       Milford  CT           246   40    18 F 40-49        48:55    9:47/M             
     167    Donna Cramond           Monroe  CT            307   60     3 F 60-69        48:57    9:47/M             
     168    Kristin Corcoran        North Haven  CT       337   44    19 F 40-49        49:09    9:50/M             
     169    Tori Ziko               Bridgeport  CT        137   25    21 F 19-29        49:35    9:55/M             
     170    Shirley Louise-May      Guilford  CT          257   44    20 F 40-49        49:36    9:55/M             
     171    Richard Glasson         North Haven  CT        53   49    31 M 40-49        49:43    9:57/M             
     172    Linsey Belano           Eastport  NY          239   24    22 F 19-29        49:47    9:57/M             
     173    Charles Baines          Camden Wyoming  DE    211   68     5 M 60-69        49:48    9:58/M             
     174    Stephen Stein           Milford  CT           118   67     6 M 60-69        50:38   10:08/M             
     175    Arthur Rosenfield       West Haven  CT        347   66     7 M 60-69        50:49   10:10/M             
     176    Amy Picard              Madison  CT           210   35    11 F 30-39        50:52   10:10/M             
     177    Laurie Desmet           North Haven  CT       222   47    21 F 40-49        50:55   10:11/M             
     178    Vinnita Sinha           Clinton  CT           238   34    12 F 30-39        51:07   10:13/M             
     179    Melanie Champion        Meriden  CT            25   51     6 F 50-59        51:13   10:15/M             
     180    Hanna Jacob             North Haven  CT        63   32    13 F 30-39        51:21   10:16/M             
     181    Victoria West           Wallingford  CT       131   37    14 F 30-39        51:21   10:16/M             
     182    Patty Carton            Stratford  CT          24   71     2 F 70-99        51:47   10:21/M             
     183    Rachel Galvan           New Haven  CT         325   35    15 F 30-39        51:59   10:24/M             
     184    Rosemary Miller         Cheshire  CT          226   34    16 F 30-39        52:02   10:24/M             
     185    Carl Sylvester          Shelton  CT           204   76     2 M 70-79        52:06   10:25/M             
     186    Karl Eilers             Danbury  CT            40   56    24 M 50-59        52:20   10:28/M             
     187    Anne Moreno             Trumbull  CT           85   42    22 F 40-49        52:21   10:28/M             
     188    Christine Ragozzino     Meriden  CT           248   32    17 F 30-39        52:24   10:29/M             
     189    Maria Fabiano           Derby  CT             262   45    23 F 40-49        52:25   10:29/M             
     190    Kim Lowell              Southbury  CT         322   32    18 F 30-39        53:24   10:41/M             
     191    Ian Lowell              Southbury  CT         323   32    19 M 30-39        53:24   10:41/M             
     192    Jay Kothari             New Haven  CT         216   32    20 M 30-39        54:05   10:49/M             
     193    Jack Doyle              Hamden  CT            341   69     8 M 60-69        54:18   10:52/M             
     194    Kara Galaski            North Haven  CT       335   34    19 F 30-39        54:26   10:53/M             
     195    Sunday Mongillo         North Haven  CT       243   35    20 F 30-39        54:42   10:56/M             
     196    June Vecellio           New Haven  CT         336   35    21 F 30-39        54:47   10:57/M             
     197    Melinda Torgerson       East Haven  CT        338   36    22 F 30-39        57:37   11:31/M             
     198    Shoshana Zax            New Haven  CT         136   51     7 F 50-59        57:41   11:32/M             
     199    Laura Giambrone         Northford  CT          52   45    24 F 40-49        57:41   11:32/M             
     200    Debra Miller            Shelton  CT           309   44    25 F 40-49        57:48   11:34/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     201    Rita Krupp              Northford  CT          72   50     8 F 50-59        58:50   11:46/M             
     202    Matt Wilcox             New Haven  CT         132   40    32 M 40-49        58:55   11:47/M             
     203    Heather Brown           Seymour  CT            14   32    23 F 30-39      1:03:09   12:38/M             
     204    Michael Santanelli      Seymour  CT           107   35    21 M 30-39      1:03:10   12:38/M             
     205    Mike Nelken             New Haven  CT          89   70     3 M 70-79      1:03:41   12:44/M             
     206    Patricia Sinusas        Higganum  CT          113   58     9 F 50-59      1:04:24   12:53/M             
     207    Edward Regner           Torrington  CT         98   81     1 M 80-99      1:04:46   12:57/M             
     208    Herman Bershtein        Hamden  CT              9   84     2 M 80-99      1:06:02   13:12/M             
     209    Ann Onton               Woodbridge  CT        350   65     4 F 60-69      1:22:30   16:30/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 1-10 11-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-10 11-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5 Miles

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Yedida Kanfer New Haven CT

64

28

26

33:00

6:36/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheetiri Smith West Haven CT

114

17

54

36:56

7:23/M

2

Rachel Doran Milford CT

38

15

75

39:31

7:54/M

3

Rachel Fishkis White Plains NY

46

17

77

39:47

7:57/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexis Decerbo New York NY

34

28

45

35:27

7:05/M

2

Shelbie Atwater Guilford CT

345

29

50

36:34

7:19/M

3

Julia Joy Morgillo New Haven CT

86

23

56

37:17

7:27/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Elena Pellus Perez New Haven CT

94

33

71

39:21

7:52/M

2

Janelle Howard Forestville CT

61

31

72

39:22

7:52/M

3

Trisha Eurto Forestville CT

41

34

76

39:44

7:57/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathryn Flodquist Terryville CT

47

43

51

36:46

7:21/M

2

Ellen Vanchot Milford CT

215

43

70

39:18

7:52/M

3

Kathryn Stoker Norwalk CT

119

42

74

39:31

7:54/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Deborah Fried Woodbridge CT

355

53

61

38:09

7:38/M

2

Maureen Devlin Milford CT

235

54

83

40:33

8:07/M

3

Patricia Shure New Haven CT

247

53

96

41:39

8:20/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dawn Werneck Bristol CT

232

63

92

41:18

8:16/M

2

Carol Pastore North Haven CT

201

62

117

43:33

8:43/M

3

Donna Cramond Monroe CT

307

60

167

48:57

9:47/M

 
Top

Women 70 and Over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

310

70

152

47:22

9:28/M

2

Patty Carton Stratford CT

24

71

182

51:47

10:21/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Kenworthy Fairfield CT

202

22

1

25:51

5:10/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Asher Brandt Orange CT

12

18

4

26:59

5:24/M

2

Eian Katz Shaker Hts. OH

66

18

11

29:56

5:59/M

3

Greg Lynch Monroe CT

79

16

21

32:16

6:27/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Holowka New Haven CT

319

24

6

27:57

5:35/M

2

A J Eldorado Riggs New Haven CT

354

20

8

29:01

5:48/M

3

Marc Tierno Fairfield CT

124

24

9

29:17

5:51/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dan Shea New Haven CT

324

36

3

26:39

5:20/M

2

Bryce Lindamood Hamden CT

209

38

5

27:01

5:24/M

3

Kevin Woodin West Haven CT

134

30

7

28:57

5:47/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Oscar Gonzalez-Barret New Haven CT

249

45

2

26:34

5:19/M

2

Anthony Kelly Fairfield CT

219

46

14

30:45

6:09/M

3

Matthew Cross Stamford CT

348

47

16

31:08

6:14/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Markowski Middletown CT

245

52

22

32:39

6:32/M

2

Geraldo Ribeiro Danbury CT

99

53

31

33:47

6:45/M

3

Stephen Joy New Haven CT

228

51

39

34:54

6:59/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack Cronan Branford CT

28

63

68

39:05

7:49/M

2

Mike Pisani Stratford CT

95

66

87

40:47

8:09/M

3

James Kennedy North Haven CT

263

64

126

43:57

8:47/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Adams New Haven CT

304

70

123

43:48

8:46/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

204

76

185

52:06

10:25/M

3

Mike Nelken New Haven CT

89

70

205

1:03:41

12:44/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Edward Regner Torrington CT

98

81

207

1:04:46

12:57/M

2

Herman Bershtein Hamden CT

9

84

208

1:06:02

13:12/M



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com