HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

River Run For The Fund
May 9, 2009 - 5K
New London, CT

OVERALL WINNERS

Chris McCormack, New London, CT - 16:50
Lori Gatheral, Waterford, CT - 21:28

nl0509.jpg (27765 bytes) nl0509a.jpg (35020 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Ocean

Beach Park
WEATHER
59 Degrees
Fog/Clouds

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Chris Mc Cormack        New London  CT        225   26 ***** M 20-29        16:50    5:26/M             
       2    Spencer Rogers          Quaker Hill  CT       216   32     1 M 30-39        17:32    5:39/M             
       3    Oaty Frye               Waterford  CT         203   18     1 M  2-19        18:09    5:51/M             
       4    Michael Stroneski       Waterford  CT         204   17     2 M  2-19        18:58    6:07/M             
       5    Sean Fedak              Stonington  CT        201   59     1 M 50-59        19:27    6:16/M             
       6    Donald Nuhn             Westbrook  CT         223   56     2 M 50-59        20:05    6:29/M             
       7    Richard Rice            Uncasville  CT        218   49     1 M 40-49        20:23    6:35/M             
       8    Eddie Hogan             Lisbon  CT             52   39     2 M 30-39        20:55    6:45/M             
       9    Mike Murray             E. Hampton  CT        234   52     3 M 50-59        21:02    6:47/M             
      10    John Walter             Niantic  CT            98   43     2 M 40-49        21:19    6:53/M             
      11    Lori Gatheral           Waterford  CT          37   47 ***** F 40-49        21:28    6:55/M             
      12    James Constantine       Pawcatuck  CT         259   39     3 M 30-39        21:34    6:57/M             
      13    Claire Leatham          Wyoming  RI            57   40     1 F 40-49        22:28    7:15/M             
      14    Manuel Duval            New London  CT        256   42     3 M 40-49        22:37    7:18/M             
      15    Gene Ryan               Waterford  CT         240   52     4 M 50-59        22:57    7:24/M             
      16    Carolyn Fusaro          Norwich  CT            35   38     1 F 30-39        22:59    7:25/M             
      17    Danielle Chirillo       Groton  CT             23   12     1 F  2-19        23:38    7:37/M             
      18    Amanda Arnio            Newport  RI           250   29     1 F 20-29        23:50    7:41/M             
      19    Kathleen Miksa          Chester  CT           106   29     2 F 20-29        24:12    7:48/M             
      20    Karen Short             New London  CT        252   48     2 F 40-49        24:12    7:48/M             
      21    Robert Mondani          Norwich  CT           205   0      1 M  0- 1        24:20    7:51/M             
      22    Kathleen Smith          Pawcatuck  CT         206   37     2 F 30-39        24:24    7:52/M             
      23    Ted Phillips            Niantic  CT           220   68     1 M 60-99        24:25    7:53/M             
      24    Kyle Wing               Mansfield Center  C   213   13     3 M  2-19        24:36    7:56/M             
      25    Steven Boucher          East Lyme  CT          17   50     5 M 50-59        24:42    7:58/M             
      26    Mary Boucher            East Lyme  CT          18   45     3 F 40-49        24:43    7:58/M             
      27    Emily Nassetta          New London  CT        277   19     2 F  2-19        24:48    8:00/M             
      28    Donna Henderson         Columbia  CT           51   46     4 F 40-49        24:51    8:01/M             
      29    Susan Smith             New London  CT        271   50     1 F 50-59        24:58    8:03/M             
      30    Andrea Zito             Niantic  CT           253   49     5 F 40-49        24:59    8:04/M             
      31    Eileen Benway           Uncasville  CT         12   19     3 F  2-19        25:05    8:05/M             
      32    Marie Scarles           Mystic  CT            228   19     4 F  2-19        25:19    8:10/M             
      33    Sloan Arnold            North Stonington  C   254   31     4 M 30-39        25:23    8:11/M             
      34    Michael Carta           Waterford  CT         227   50     6 M 50-59        25:30    8:14/M             
      35    Gregory Smith           Braintree  MA         243   23     1 M 20-29        25:40    8:17/M             
      36    Mike Murphy             East Hartford  CT     241   35     5 M 30-39        25:42    8:17/M             
      37    Carol Myers             New London  CT        257   34     3 F 30-39        25:58    8:23/M             
      38    Bill Sullivan           Waterford  CT          93   40     4 M 40-49        26:02    8:24/M             
      39    John Smith              Brookfield  CT         92   54     7 M 50-59        26:13    8:27/M             
      40    Adam Sprecace           New London  CT        214   38     6 M 30-39        26:15    8:28/M             
      41    Colin Harrington        Waterford  CT         248   12     4 M  2-19        26:26    8:32/M             
      42    Todd O'Connell          Waterford  CT         270   39     7 M 30-39        26:32    8:34/M             
      43    Molly Silva             Waterford  CT          90   32     4 F 30-39        26:37    8:35/M             
      44    Jay Neer                Norwich  CT           202   34     8 M 30-39        26:44    8:37/M             
      45     Mynuk                  Bradford  RI           72    0     2 M  0- 1        26:47    8:38/M             
      46    Erin Lucas              Salem  CT              62   13     5 F  2-19        26:48    8:39/M             
      47    Jodie Scozzafava        New York  NY           86    0     1 F  0- 1        26:50    8:39/M             
      48    Mark Scozzafava         New York  NY           85   32     9 M 30-39        26:51    8:40/M             
      49    Kelly Nunes Donohue     Westerly  RI           77   35     5 F 30-39        26:52    8:40/M             
      50    Caryn Murray            E. Hampton  CT        233   45     6 F 40-49        27:27    8:51/M             
      51    Patricia Phillips       Niantic  CT           221   61     1 F 60-99        27:37    8:55/M             
      52    James Scarles           Mystic  CT            229   47     5 M 40-49        27:43    8:56/M             
      53    Bernard Dennler         Colchester  CT         30   52     8 M 50-59        27:54    9:00/M             
      54    Stephen Moore           Mystic  CT            215   61     2 M 60-99        28:00    9:02/M             
      55    Mary Grace Dennler      Colchester  CT         29   48     7 F 40-49        28:03    9:03/M             
      56    Kathleen Malloy         Mystic  CT            239   40     8 F 40-49        28:07    9:04/M             
      57    Carolyn Ryan            Noank  CT             258   40     9 F 40-49        28:17    9:07/M             
      58    Pj Hancock              Mystic  CT             47   49     6 M 40-49        28:17    9:07/M             
      59    Tom Harrington          Waterford  CT         246   55     9 M 50-59        28:19    9:08/M             
      60    Billy Sullivan          Waterford  CT         273   14     5 M  2-19        28:44    9:16/M             
      61    Kathryn Smith           Brookfield  CT         91   21     3 F 20-29        28:44    9:16/M             
      62    Willie Quinaner         New London  CT        249   29     2 M 20-29        28:47    9:17/M             
      63    Michael Bradley         Wakefield  RI         222   35    10 M 30-39        29:10    9:25/M             
      64    Brian Bendfeldt         Mystic  CT            242   39    11 M 30-39        29:30    9:31/M             
      65    Kelsey Lucas            Salem  CT              65   17     6 F  2-19        30:17    9:46/M             
      66    Michelle Mahoney        Waterford  CT          68   37     6 F 30-39        30:21    9:47/M             
      67    John Crowley            Waterford  CT          26   64     3 M 60-99        30:22    9:48/M             
      68    Barrett True            Windsor  CT            99   72     4 M 60-99        30:35    9:52/M             
      69    Maureen Benway          Uncasville  CT         13   49    10 F 40-49        30:46    9:55/M             
      70    Pericles Papadopoulos   North Stonington  C    79   41     7 M 40-49        30:55    9:58/M             
      71    Mary Anne Borrelli      Waterford  CT          16   50     2 F 50-59        31:01   10:00/M             
      72    Jessica Geyer           Astoria  NY           226   25     4 F 20-29        31:17   10:05/M             
      73    Lisa Robarge            Groton  CT             84   41    11 F 40-49        31:20   10:06/M             
      74    Elizabeth Rider         Norwich  CT            81   36     7 F 30-39        31:25   10:08/M             
      75    Norma Rivera            Waterford  CT          83   32     8 F 30-39        31:31   10:10/M             
      76    Kathy Lucas             Salem  CT              64   49    12 F 40-49        31:57   10:18/M             
      77    Gary Lucas              Salem  CT              63   50    10 M 50-59        31:57   10:18/M             
      78    Erin Hoffman            North Attleboro  MA   263   0      2 F  0- 1        32:01   10:20/M             
      79    Andrew Nacsin           Groton  CT             75   60     5 M 60-99        32:07   10:22/M             
      80    Shannon Heap            New London  CT        272   0      3 M  0- 1        32:19   10:25/M             
      81    Tom Sullivan            Ledyard  CT           217   69     6 M 60-99        32:28   10:28/M             
      82    David McBride           Groton  CT            105   39    12 M 30-39        32:40   10:32/M             
      83    Stephen Bellos          Waterford  CT          11   38    13 M 30-39        32:48   10:35/M             
      84    Susan Smith             Braintree  MA         244   55     3 F 50-59        32:54   10:37/M             
      85    Sara Salerno            East Lyme  CT         245   33     9 F 30-39        32:58   10:38/M             
      86    Dawnyell Hatchett       Oakdale  CT            48   35    10 F 30-39        33:07   10:41/M             
      87    Kelly Howser            Quaker Hill  CT        53   39    11 F 30-39        33:07   10:41/M             
      88    Brett Mahoney           Waterford  CT          67   38    14 M 30-39        33:45   10:53/M             
      89    Erik Ritter             Stamford  CT           82   25     3 M 20-29        33:59   10:58/M             
      90    Ryan Girardini          Windsor Locks  CT      40   11     6 M  2-19        34:29   11:07/M             
      91    Edwina Callaghan        Salem  CT              20   59     4 F 50-59        34:43   11:12/M             
      92    Lucy Walter             Niantic  CT            97   47    13 F 40-49        35:19   11:24/M             
      93    Andrew Scozzafava       Bridgeport  CT        251   29     4 M 20-29        35:33   11:28/M             
      94    Showna Constantine      Pawcatuck  CT         261   37    12 F 30-39        35:49   11:33/M             
      95    Karen Girardini         Windsor Locks  CT      41   40    14 F 40-49        35:50   11:34/M             
      96    Elizabeth Allen         Niantic  CT             3   40    15 F 40-49        35:59   11:36/M             
      97    Julie O'Connell         Waterford  CT         269   38    13 F 30-39        36:05   11:38/M             
      98    Frank Marcille          Mystic  CT            210   35    15 M 30-39        36:32   11:47/M             
      99    Alison Scozzafava       Stamford  CT           87   25     5 F 20-29        36:57   11:55/M             
     100    Stephanie Terentiuk     Milford  CT            94   25     6 F 20-29        36:57   11:55/M             
     101    Elaine Butler           New London  CT        231   0      3 F  0- 1        37:01   11:56/M             
     102    Jodi Alberti            New London  CT        232   22     7 F 20-29        37:02   11:57/M             
     103    Melinda Mocek           New London  CT        211   31    14 F 30-39        38:28   12:25/M             
     104    Greg Felber             New London  CT        212   29     5 M 20-29        38:28   12:25/M             
     105    Karen Anderson          New London  CT          4   46    16 F 40-49        38:47   12:31/M             
     106    Anne Bingham Pierson, M Old Lyme  CT           14   79     2 F 60-99        40:58   13:13/M             
     107    Ali Lacey               Norwich  CT            55   35    15 F 30-39        42:26   13:41/M             
     108    Amy Leger               Groton  CT             61   38    16 F 30-39        42:26   13:41/M             
     109    James Greenleaf         Waterford  CT           2    0     4 M  0- 1        42:54   13:50/M             
     110    Chris Harrison          Waterford  CT         230   62     3 F 60-99        43:48   14:08/M             
     111    Colburn Graves          North Stonington  C    42   75     7 M 60-99        43:54   14:10/M             
     112    Charles Sposito         Quaker Hill  CT       235   19     7 M  2-19        43:55   14:10/M             
     113    Diane Harrington        Waterford  CT         247   48    17 F 40-49        43:59   14:11/M             
     114    Dawn Fiorelli           East Haddam  CT       274   0      4 F  0- 1        44:20   14:18/M             
     115    Joe Scozzafava          Wilton  CT             88   60     8 M 60-99        44:55   14:29/M             
     116    Michael Long            Waterford  CT         237   0      5 M  0- 1        46:15   14:55/M             
     117    Trau Thibodeau          Oakdale  CT           267   43    18 F 40-49        47:10   15:13/M             
     118    Jay Roarke              Oakdale  CT           266   39    16 M 30-39        47:11   15:13/M             
     119    Lauren Long             Waterford  CT         238   19     7 F  2-19        49:02   15:49/M             
     120    Penny Long              Waterford  CT         236   0      5 F  0- 1        49:08   15:51/M             
     121    Fran Depeter            New London  CT         32   60     9 M 60-99        50:20   16:14/M             
     122    Madeline Depeter        New London  CT         33   58     5 F 50-59        50:21   16:15/M             
     123    Gloria Cox              Colchester  CT         24   53     6 F 50-59        52:39   16:59/M             
     124    Robin Blankenship       Colchester  CT         15   49    19 F 40-49        52:39   16:59/M             
     125    Laurie McBride          Groton  CT             69   35    17 F 30-39        54:12   17:29/M             
     126    Marisa Watson           Scotch Plains  NJ     268   35    18 F 30-39        54:13   17:29/M             
     127    Carleen Lee             New London  CT         58    0     6 F  0- 1        57:29   18:33/M             
     128    Patricia Greenleaf      Waterford  CT           1    0     7 F  0- 1        59:50   19:18/M             
     129    Joanne Fusaro           Norwich  CT           219   0      8 F  0- 1        59:50   19:18/M             
     130    Carl Lee                New London  CT         59    0     6 M  0- 1        59:58   19:21/M             
     131    Rena Albert             Plainville  CT        260   67     4 F 60-99        59:59   19:21/M             
     132    Jacqueline Plourd       Plainville  CT        262   68     5 F 60-99      1:00:07   19:24/M             
     133    Patricia Lee            New London  CT         60    0     9 F  0- 1      1:02:49   20:16/M             
     134    Marilyn Turner          Uncasville  CT         95    0    10 F  0- 1      1:02:49   20:16/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lori Gatheral Waterford CT

37

47

11

21:28

6:55/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Mc Cormack New London CT

225

26

1

16:50

5:26/M

 
Top

Women No Age Repored

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jodie Scozzafava New York NY

86

0

47

26:50

8:39/M

2

Erin Hoffman North Attleboro MA

263

0

78

32:01

10:20/M

3

Elaine Butler New London CT

231

0

101

37:01

11:56/M

 
Top

Men No Age Reported

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Mondani Norwich CT

205

0

21

24:20

7:51/M

2

Mynuk Bradford RI

72

0

45

26:47

8:38/M

3

Shannon Heap New London CT

272

0

80

32:19

10:25/M

 
Top

Women 19 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Danielle Chirillo Groton CT

23

12

17

23:38

7:37/M

2

Emily Nassetta New London CT

277

19

27

24:48

8:00/M

3

Eileen Benway Uncasville CT

12

19

31

25:05

8:05/M

 
Top

Men 19 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Oaty Frye Waterford CT

203

18

3

18:09

5:51/M

2

Michael Stroneski Waterford CT

204

17

4

18:58

6:07/M

3

Kyle Wing Mansfield Center CT

213

13

24

24:36

7:56/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Arnio Newport RI

250

29

18

23:50

7:41/M

2

Kathleen Miksa Chester CT

106

29

19

24:12

7:48/M

3

Kathryn Smith Brookfield CT

91

21

61

28:44

9:16/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Gregory Smith Braintree MA

243

23

35

25:40

8:17/M

2

Willie Quinaner New London CT

249

29

62

28:47

9:17/M

3

Erik Ritter Stamford CT

82

25

89

33:59

10:58/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carolyn Fusaro Norwich CT

35

38

16

22:59

7:25/M

2

Kathleen Smith Pawcatuck CT

206

37

22

24:24

7:52/M

3

Carol Myers New London CT

257

34

37

25:58

8:23/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Spencer Rogers Quaker Hill CT

216

32

2

17:32

5:39/M

2

Eddie Hogan Lisbon CT

52

39

8

20:55

6:45/M

3

James Constantine Pawcatuck CT

259

39

12

21:34

6:57/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Claire Leatham Wyoming RI

57

40

13

22:28

7:15/M

2

Karen Short New London CT

252

48

20

24:12

7:48/M

3

Mary Boucher East Lyme CT

18

45

26

24:43

7:58/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Rice Uncasville CT

218

49

7

20:23

6:35/M

2

John Walter Niantic CT

98

43

10

21:19

6:53/M

3

Manuel Duval New London CT

256

42

14

22:37

7:18/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Smith New London CT

271

50

29

24:58

8:03/M

2

Mary Anne Borrelli Waterford CT

16

50

71

31:01

10:00/M

3

Susan Smith Braintree MA

244

55

84

32:54

10:37/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sean Fedak Stonington CT

201

59

5

19:27

6:16/M

2

Donald Nuhn Westbrook CT

223

56

6

20:05

6:29/M

3

Mike Murray E. Hampton CT

234

52

9

21:02

6:47/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Patricia Phillips Niantic CT

221

61

51

27:37

8:55/M

2

Anne Bingham Pierson, Md Old Lyme CT

14

79

106

40:58

13:13/M

3

Chris Harrison Waterford CT

230

62

110

43:48

14:08/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ted Phillips Niantic CT

220

68

23

24:25

7:53/M

2

Stephen Moore Mystic CT

215

61

54

28:00

9:02/M

3

John Crowley Waterford CT

26

64

67

30:22

9:48/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com