HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Wesley Village 5K
Shelton, CT

August 29, 2009

Timing & Results by:
CLUB CT


Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           Tim Milenkevich, 27, Ansonia, CT            17:08    5:31
    2    1  M14 Kyle Casiglio, 17, Shelton, CT              17:24    5:36
    3    1  M40 William Sullivan, 40, Cromwell, CT          18:30    5:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

4    2  M14 Jason Shnipes, 16, Shelton, CT              19:09    6:10
    5    3  M14 Josh Wells, 16, Shelton, CT                 19:20    6:13
    6    4  M14 Tom Johnson, 17, Shelton, CT                19:44    6:21
    7    1  M30 Sean Brady, 31, Watertown, CT               20:15    6:31
    8    2  M30 Thomas Krasowski, 38, Orange, CT            20:21    6:33
    9    1  M19 Tim Wells, 19, Shelton, CT                  20:22    6:33
   10    5  M14 Stevie Torres, 15, Shelton, CT              20:27    6:35
   11    6  M14 Tyler Keating, 16, Shelton, CT              20:40    6:39
   12    7  M14 Kyle Packnick, 16, Shelton, CT              20:50    6:42

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

13    8  M14 Matthew LaCoursiepo, 14, Shelton, CT        21:50    7:02
   14    1  JrM Riley O'Connell, 13, Wallingford, CT        22:17    7:10
   15    2  M40 Joe Schutz, 47, Shelton, CT                 22:27    7:14
   16    9  M14 Nathan Shnipes, 17, Shelton, CT             22:37    7:17
   17   10  M14 Kyle Bederman, 14, Shelton, CT              22:39    7:17
   18    3  M40 Tom Fatone, 40, Shelton, CT                 22:46    7:20
   19    2  M19 Ryan Saevitz, 23, New Haven, CT             22:47    7:20
   20    3  M19 Nick Laurenti, 19, Shelton, CT              22:47    7:20
   21           TURKEY                                      22:59    7:24
    1           Janis Grant, 53*, Milford, CT               23:19    7:30
    2    1  W40 Laura O'Connor, 49*, Fairfield, CT          23:38    7:36
   21    4  M19 Rob Troesser, 27, Shelton, CT               23:40    7:37
   22    2  JrM Travis Wooten, 13, Riverhead, NY            24:20    7:50
    3    1  W30 Jensa Morris, 38*, Guilford, CT             24:22    7:51
   23    4  M40 Merritt Zahner, 40, Milford, CT             24:28    7:52
   24    3  M30 Jeff Gell, 39, Trumbull, CT                 24:49    7:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

25    1  M50 Salvatore Carretta, Jr., 53, Yonkers, NY    24:54    8:01
   26    5  M40 Edward Buckmir, 40, Stratford, CT           24:57    8:02
    4    2  W40 Sharon Toscano, 42*, Derby, CT              25:05    8:04
    5    2  W30 Lisa Nardelli, 33*, Prospect, CT            25:25    8:11
   27    6  M40 Richard Coba, 47, Shelton, CT               25:29    8:12
   28    7  M40 John Niski, 47, Shelton, CT                 25:47    8:18
   29    8  M40 Sky Wells, 43, Shelton, CT                  25:50    8:19
   30    5  M19 Daniel Conroy, 29, Stratford, CT            25:57    8:21
    6    3  W30 Nora Zahner, 38*, Danbury, CT               26:20    8:28
   31    2  M50 Rick Meskill, 53, Shelton, CT               26:23    8:29
   32    1  M60 Glen Harper, 62, Milford, CT                26:26    8:30
   33    3  M50 Mark Laurenti, 54, Shelton, CT              26:38    8:34
   34    4  M30 Tony Vallance, 33, Hamden, CT               26:41    8:35
    7    1  JrW Elysia St George, 11*, Shelton, CT          26:44    8:36
   35    3  JrM Phinehas Cleary, 12, Stratford, CT          26:45    8:36
   36    2  M60 Mike Pisani, 66, Stratford, CT              26:50    8:38
    8    1  W19 Casey Bennett, 26*, Shelton, CT             26:52    8:39
   37    5  M30 Craig Budnick, 39, Stratford, CT            26:59    8:41
    9    2  W19 Emelia Epperly, 25*, New Haven, CT          27:01    8:42
   38    4  M50 Brian Walker, 56, Monroe, CT                27:07    8:43
   39    5  M50 Gene Memoli, 52, Stratford, CT              27:31    8:51
   40    9  M40 David Kelly, 46, Trumbull, CT               27:56    8:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

41    6  M30 Clem Pascarella, 35, Stamford, CT           28:17    9:06
   42    7  M30 Mike Yarish, 33, Seymour, CT                28:59    9:20
   10    4  W30 Michele Molloy, 39*, Trumbull, CT           29:12    9:24
   43   10  M40 Victor Morris, 46, Guilford, CT             29:26    9:28
   11    5  W30 Sandy Troesser, 34*, Shelton, CT            29:30    9:30
   44    6  M50 Geore Huffman, 52, Shelton, CT              29:32    9:30
   12    6  W30 Annmarie Zell, 37*, Rye, NY                 29:38    9:32
   13    1  W14 Shannon Langan, 14*, Shelton, CT            29:42    9:34
   14    1  W70 Monica Roche, 70*, Fairfield, CT            29:44    9:34
   45    8  M30 Marc Rinaldi, 35, Greenwich, CT             29:45    9:34
   46    9  M30 Robert Miles, 30, Bridgeport, CT            29:50    9:36
   47   11  M40 Chris St George, 42, Shelton, CT            30:56    9:57
   15    3  W40 Heather Ross, 41*, Southbury, CT            30:56    9:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

48   10  M30 Brian Perkins, 35, Danbury, CT              31:21   10:05
   16    1  W50 Donna Cramond, 59*, Monroe, CT              31:28   10:08
   49    1  M70 Carl Sylvester, 76, Shelton, CT             32:15   10:23
   17    4  W40 Debby Bnetic, 41*, Shelton, CT              32:17   10:23
   18    7  W30 Avery Wham, 36*, Trumbull, CT               32:30   10:28
   19    8  W30 Kelly Morse, 32*, Shelton, CT               32:32   10:28
   20    2  W70 Patty Carton, 71*, Stratford, CT            32:36   10:29
   21    2  W14 Samantha Marks, 17*, Stratford, CT          33:21   10:44

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

50    7  M50 Daniel Ethier, 58, Stratford, CT            34:12   11:00
   22    5  W40 Moira Ethier, 45*, Stratford, CT            34:12   11:00
   23    9  W30 Jennifer Bauer-Tibor, 36*, Trumbull, CT     34:56   11:14
   51    6  M19 Enzo Altomare, 28, Derby, CT                35:08   11:18
   24    3  W19 Megan Altomare, 25*, Derby, CT              35:27   11:24
   25    6  W40 Anita Wooten, 43*, Riverhead, NY            37:09   11:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

26    1  W60 Sandra Davis, 61*, Oxford, CT               37:41   12:08

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

27    7  W40 Lisa Sorlie, 48*, Shelton, CT               42:09   13:34
"*" indicates females
3 finishers among Men 13 & Under
10 finishers among Men 14 - 18
6 finishers among Men 19 - 29
10 finishers among Men 30 - 39
11 finishers among Men 40 - 49
7 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Men 70 & Up
1 finishers among Women 13 & Under
2 finishers among Women 14 - 18
3 finishers among Women 19 - 29
9 finishers among Women 30 - 39
7 finishers among Women 40 - 49
1 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 - 69
2 finishers among Women 70 & Up
51 male finishers
27 female finishers
78 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Men
    1    1  M19 Tim Milenkevich, 27, Ansonia, CT            17:08    5:31

Open Women
    1    1  W50 Janis Grant, 53, Milford, CT                23:19    7:30

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Men 13 & Under
   14    1      Riley O'Connell, 13, Wallingford, CT        22:17    7:10
   22    2      Travis Wooten, 13, Riverhead, NY            24:20    7:50
   35    3      Phinehas Cleary, 12, Stratford, CT          26:45    8:36

Men 14 - 18
    2    1      Kyle Casiglio, 17, Shelton, CT              17:24    5:36
    4    2      Jason Shnipes, 16, Shelton, CT              19:09    6:10
    5    3      Josh Wells, 16, Shelton, CT                 19:20    6:13

Men 19 - 29
    9    1      Tim Wells, 19, Shelton, CT                  20:22    6:33
   19    2      Ryan Saevitz, 23, New Haven, CT             22:47    7:20
   20    3      Nick Laurenti, 19, Shelton, CT              22:47    7:20

Men 30 - 39
    7    1      Sean Brady, 31, Watertown, CT               20:15    6:31
    8    2      Thomas Krasowski, 38, Orange, CT            20:21    6:33
   24    3      Jeff Gell, 39, Trumbull, CT                 24:49    7:59

Men 40 - 49
    3    1      William Sullivan, 40, Cromwell, CT          18:30    5:57
   15    2      Joe Schutz, 47, Shelton, CT                 22:27    7:14
   18    3      Tom Fatone, 40, Shelton, CT                 22:46    7:20

Men 50 - 59
   25    1      Salvatore Carretta, Jr., 53, Yonkers, NY    24:54    8:01
   31    2      Rick Meskill, 53, Shelton, CT               26:23    8:29
   33    3      Mark Laurenti, 54, Shelton, CT              26:38    8:34

Men 60 - 69
   32    1      Glen Harper, 62, Milford, CT                26:26    8:30
   36    2      Mike Pisani, 66, Stratford, CT              26:50    8:38

Men 70 & Up
   49    1      Carl Sylvester, 76, Shelton, CT             32:15   10:23

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Women 13 & Under
    7    1      Elysia St George, 11, Shelton, CT           26:44    8:36

Women 14 - 18
   13    1      Shannon Langan, 14, Shelton, CT             29:42    9:34
   21    2      Samantha Marks, 17, Stratford, CT           33:21   10:44

Women 19 - 29
    8    1      Casey Bennett, 26, Shelton, CT              26:52    8:39
    9    2      Emelia Epperly, 25, New Haven, CT           27:01    8:42
   24    3      Megan Altomare, 25, Derby, CT               35:27   11:24

Women 30 - 39
    3    1      Jensa Morris, 38, Guilford, CT              24:22    7:51
    5    2      Lisa Nardelli, 33, Prospect, CT             25:25    8:11
    6    3      Nora Zahner, 38, Danbury, CT                26:20    8:28

Women 40 - 49
    2    1      Laura O'Connor, 49, Fairfield, CT           23:38    7:36
    4    2      Sharon Toscano, 42, Derby, CT               25:05    8:04
   15    3      Heather Ross, 41, Southbury, CT             30:56    9:57

Women 50 - 59
   16    1      Donna Cramond, 59, Monroe, CT               31:28   10:08

Women 60 - 69
   26    1      Sandra Davis, 61, Oxford, CT                37:41   12:08

Women 70 & Up
   14    1      Monica Roche, 70, Fairfield, CT             29:44    9:34
   20    2      Patty Carton, 71, Stratford, CT             32:36   10:29

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com