HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Great Pumpkin Classic
October 18, 2009 - 4 Miles
Trumbull, CT

OVERALL WINNERS

Michael Tanzi, Mahopac, NY - 21:08
Rhonez Chumba, Bridgeport, CT - 25:23

trum1018.jpg (63160 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Trumbull

High School
WEATHER
43 Degrees
Rain & Wind

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Michael Tanzi           Mahopac  NY           234   25 ***** M 19-29        21:08    5:17/M             
       2    Bryan Kovalsky                                498   30 ***** M 30-39        21:24    5:21/M             
       3    Joe Lemay               Danbury  CT             1   42 ***** M 40-49        21:35    5:24/M             
       4    Brian Bor               Bridgeport  CT          3   20     1 M 19-29        21:58    5:30/M             
       5    Anthony Tanzi           Monroe  CT            238   23     2 M 19-29        22:05    5:31/M             
       6    Dave James              Bridgeport  CT          4   31     1 M 30-39        22:57    5:44/M             
       7    Jim Head                West Hartford  CT     189   31     2 M 30-39        23:07    5:47/M             
       8    Alexander Ostberg       Darien  CT            306   12     1 M 10-13        23:09    5:47/M             
       9    George Buchanan         Shelton  CT           365   51     1 M 50-59        23:16    5:49/M             
      10    Kieran Stack            La Grange  NY         117   46     1 M 40-49        23:26    5:52/M             
      11    Wantuil Souza           Bridgeport  CT        427   42     2 M 40-49        23:33    5:53/M             
      12    Woody Harrison          Bridgeport  CT          6   18     1 M 14-18        24:14    6:04/M             
      13    Matt Santillo           New Haven  CT         374   34     3 M 30-39        24:41    6:10/M             
      14    Frank Tiroletto         Orange  CT             98   49     3 M 40-49        24:51    6:13/M             
      15    James McCaffrey         Trumbull  CT          296   28     3 M 19-29        25:03    6:16/M             
      16    Charles Hornak          Hamden  CT            364   41     4 M 40-49        25:14    6:19/M             
      17    Ceaser Milan-Schwartz   Bridgeport  CT          5   18     2 M 14-18        25:16    6:19/M             
      18    Thomas Matthews         Trumbull  CT          391   38     4 M 30-39        25:19    6:20/M             
      19    Rhonex Chumba           Bridgeport  CT          2   20 ***** F 19-29        25:23    6:21/M             
      20    Patrick Kane            Stratford  CT         289   36     5 M 30-39        25:27    6:22/M             
      21    Jeffrey Jakobsen                              101   34     6 M 30-39        25:31    6:23/M             
      22    Megan Peterson          Fairfield  CT         495   26 ***** F 19-29        25:45    6:26/M             
      23    Mikhail Yeremeev        Redding  CT           245   39     7 M 30-39        25:58    6:30/M             
      24    Mike Ruospo             Stratford  CT         124   45     5 M 40-49        26:03    6:31/M             
      25    James Dubreuil          Stratford  CT         369   36     8 M 30-39        26:05    6:31/M             
      26    Mary Dolan Zengo        Wilton  CT              9   44 ***** F 40-49        26:06    6:32/M             
      27    Shea Shapiro            Fairfield  CT         449   25     4 M 19-29        26:20    6:35/M             
      28    Cate Allen              Fairfield  CT         382   13     1 F 10-13        26:27    6:37/M             
      29    Carrie Carew            Trumbull  CT          395   37     1 F 30-39        27:20    6:50/M             
      30    Geraldo Ribeiro         Danbury  CT           127   52     2 M 50-59        27:21    6:50/M             
      31    John Puniello           Bristol  RI           182   33     9 M 30-39        27:25    6:51/M             
      32    Brian Fidler            West Haven  CT         13   38    10 M 30-39        27:27    6:52/M             
      33    Annie Duffy             Fairfield  CT         420   23     1 F 19-29        27:31    6:53/M             
      34    Bruce Goulart           Newtown  CT           442   59     3 M 50-59        27:44    6:56/M             
      35    Jason Freitag           Trumbull  CT          231   30    11 M 30-39        27:49    6:57/M             
      36    Luana Sardinha          Fairfield  CT         383   13     2 F 10-13        27:50    6:58/M             
      37    Matt Lundy              Monroe  CT            356   27     5 M 19-29        27:51    6:58/M             
      38    Colleen Beirne          Milford  CT            32   40     1 F 40-49        27:52    6:58/M             
      39    Sammy Sosa              Bridgeport  CT          7   21     6 M 19-29        27:52    6:58/M             
      40    Joseph Michelson        Fairfield  CT         253   22     7 M 19-29        27:53    6:58/M             
      41    Daniel Leiper           Milford  CT           103   46     6 M 40-49        27:58    7:00/M             
      42    Mark Lewis              Shelton  CT           441   46     7 M 40-49        28:02    7:01/M             
      43    Petter Ostberg          Darien  CT            309   47     8 M 40-49        28:02    7:01/M             
      44    George Bomann           Trumbull  CT          345   39    12 M 30-39        28:10    7:03/M             
      45    Tim Wells               Shelton  CT           302   19     8 M 19-29        28:18    7:05/M             
      46    Ikuko Yabunami          Riverside  CT          68   42     2 F 40-49        28:19    7:05/M             
      47    Tom Fatone              Shelton  CT           422   41     9 M 40-49        28:21    7:05/M             
      48    Jerry Lynch             Monroe  CT            216   45    10 M 40-49        28:27    7:07/M             
      49    John Courtmanche        New Haven  CT         419   67     1 M 60-69        28:29    7:07/M             
      50    John Crocamo            Seymour  CT           363   47    11 M 40-49        28:34    7:09/M             
      51    Nancy Katz-Johnson      Trumbull  CT            8   50     1 F 50-59        28:40    7:10/M             
      52    Jorge Torre             Milford  CT           370   40    12 M 40-49        28:42    7:11/M             
      53    Steve Cognato           Danbury  CT           440   42    13 M 40-49        28:43    7:11/M             
      54    Louis Defrancesco       Wenham  MA            323   19     9 M 19-29        28:53    7:13/M             
      55    Wayne Theriault         Milford  CT           111   61     2 M 60-69        28:55    7:14/M             
      56    Bethany Lyon            Bridgeport  CT         90   42     3 F 40-49        29:01    7:15/M             
      57    Nick Zannis             Milford  CT           433   11     2 M 10-13        29:07    7:17/M             
      58    Steve France            Trumbull  CT          178   44    14 M 40-49        29:16    7:19/M             
      59    Steve Coppock           Redding  CT           303   44    15 M 40-49        29:19    7:20/M             
      60    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT         446   59     4 M 50-59        29:20    7:20/M             
      61    Mike Francese           Stratford  CT         164   35    13 M 30-39        29:29    7:22/M             
      62    Marisa Withrow          Trumbull  CT          239   35     2 F 30-39        29:32    7:23/M             
      63    Janis Grant             Milford  CT           113   53     2 F 50-59        29:33    7:23/M             
      64    Fred Miller             Milford  CT           121   58     5 M 50-59        29:38    7:25/M             
      65    Marc St. Louis                                100   31    14 M 30-39        29:39    7:25/M             
      66    Christine Asaro         Trumbull  CT          337   41     4 F 40-49        29:40    7:25/M             
      67    Chris Greene            Trumbull  CT          183   35    15 M 30-39        29:49    7:27/M             
      68    Andrew Lopson           Milford  CT           131   43    16 M 40-49        29:50    7:28/M             
      69    Carl Dioguardi          Shelton  CT           144   38    16 M 30-39        29:53    7:28/M             
      70    Mario Guevara           Woodbridge  CT        432   50     6 M 50-59        30:01    7:30/M             
      71    Carrie Hall             Trumbull  CT          347   37     3 F 30-39        30:08    7:32/M             
      72    Shawn Sorbello          Bethel  CT            358   36    17 M 30-39        30:09    7:32/M             
      73    Scott Copeland          Trumbull  CT          166   37    18 M 30-39        30:32    7:38/M             
      74    Lisa Romanchick         Trumbulll  CT         349   45     5 F 40-49        30:39    7:40/M             
      75    Margaret Walsh          Trumbull  CT           24   42     6 F 40-49        30:39    7:40/M             
      76    Cheyenne Schumacher     Colebrook  CT          40   10     3 F 10-13        30:43    7:41/M             
      77    Christopher Huynh       Trumbull  CT          443   19    10 M 19-29        30:44    7:41/M             
      78    Emmett Lee              Monroe  CT            270   46    17 M 40-49        30:48    7:42/M             
      79    Heather Roles           Danbury  CT           384   37     4 F 30-39        30:48    7:42/M             
      80    Kelly Mallozzi          Trumbull  CT          128   38     5 F 30-39        30:48    7:42/M             
      81    John Duett              Danbury  CT           332   46    18 M 40-49        30:53    7:43/M             
      82    Ronnie Behringer        Norwalk  CT           444   51     3 F 50-59        30:54    7:44/M             
      83    Deborah Valin           Woodbridge  CT        112   42     7 F 40-49        30:56    7:44/M             
      84    Chris Valentine         Stratford  CT         256   34    19 M 30-39        31:03    7:46/M             
      85    Caroline Keough         Fairfield  CT          35   13     4 F 10-13        31:07    7:47/M             
      86    Shannon Racette         Trumbull  CT          221   36     6 F 30-39        31:08    7:47/M             
      87    Elliot David            Greenwich  CT         282   61     3 M 60-69        31:10    7:48/M             
      88    Jane Sulich             Riverside  CT         281   49     8 F 40-49        31:10    7:48/M             
      89    Charles Melendez        Bridgeport  CT        161   35    20 M 30-39        31:11    7:48/M             
      90    David Van Der Beek      Trumbull  CT          187   59     7 M 50-59        31:15    7:49/M             
      91    Amy Taylor              Redding  CT           244   35     7 F 30-39        31:17    7:49/M             
      92    Michael Smith           Trumbull  CT          220   56     8 M 50-59        31:17    7:49/M             
      93    Andrew Bob              Stratford  CT         340   17     3 M 14-18        31:18    7:50/M             
      94    Bill Keough             Fairfield  CT          34   42    19 M 40-49        31:21    7:50/M             
      95    Fred Bialka             Milford  CT           372   50     9 M 50-59        31:25    7:51/M             
      96    Alexander Diaz          Trumbull  CT           72   17     4 M 14-18        31:39    7:55/M             
      97    Kathryn Stoker          Norwalk  CT           165   42     9 F 40-49        31:41    7:55/M             
      98    Jeffrey Schumacher      Colebrook  CT          42    9     1 M  1- 9        31:43    7:56/M             
      99    Kellie Ryan             Trumbull  CT           23   37     8 F 30-39        31:54    7:59/M             
     100    Jerry Meshell           Orange  CT            151   54    10 M 50-59        31:58    8:00/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    William O'Brien         Yorktown Heights  N   146   39    21 M 30-39        32:02    8:01/M             
     102    Jesse Schumacher        Colebrook  CT          41    8     2 M  1- 9        32:03    8:01/M             
     103    Nardy Chung             Stamford  CT           84   32    22 M 30-39        32:16    8:04/M             
     104    Kelly Coughlin          Trumbull  CT          155   16     1 F 14-18        32:21    8:05/M             
     105    Lawrence Racioppo       Trumbull  CT          129   37    23 M 30-39        32:21    8:05/M             
     106    Derek Burton            Cheshire  CT           66   42    20 M 40-49        32:21    8:05/M             
     107    Mark Messina                                   95   34    24 M 30-39        32:22    8:06/M             
     108    Nancy Rowe              Rowayton  CT          215   46    10 F 40-49        32:23    8:06/M             
     109    Kristen Turkosz         Shelton  CT           247   25     2 F 19-29        32:25    8:06/M             
     110    Andrew Moore            Elmsford  NY           97   33    25 M 30-39        32:26    8:07/M             
     111    Daniel Conroy           Stratford  CT         209   29    11 M 19-29        32:33    8:08/M             
     112    Thomas Farrelly         North Haven  CT       102   45    21 M 40-49        32:34    8:09/M             
     113    Robert Fialkovich       Shelton  CT            62   56    11 M 50-59        32:36    8:09/M             
     114    Stephanie Bennett       Danbury  CT           275   39     9 F 30-39        32:38    8:10/M             
     115    Lydia Segui             Shelton  CT           333   34    10 F 30-39        32:43    8:11/M             
     116    Laura Pulie             Trumbull  CT          324   49    11 F 40-49        32:44    8:11/M             
     117    Elwira Stefens                                 92   32    11 F 30-39        32:45    8:11/M             
     118    Blaike Hennessey        Milford  CT           447   26    12 M 19-29        32:52    8:13/M             
     119    Chris Scalise           Trumbull  CT          213   38    26 M 30-39        32:54    8:14/M             
     120    Hans Mansson            Monroe  CT            201   53    12 M 50-59        32:55    8:14/M             
     121    Richard Parker          Milford  CT           287   43    22 M 40-49        32:56    8:14/M             
     122    Christa Johnson         Trumbull  CT          240   45    12 F 40-49        32:58    8:15/M             
     123    Lauren Valla            Watertown  CT         153   27     3 F 19-29        32:58    8:15/M             
     124    James Turkosz           Shelton  CT           248   25    13 M 19-29        32:58    8:15/M             
     125    Dawn Clark              Milford  CT           114   29     4 F 19-29        33:03    8:16/M             
     126    Betsy Parker            Milford  CT           286   39    12 F 30-39        33:04    8:16/M             
     127    William Bender          Trumbull  CT           29   13     3 M 10-13        33:09    8:17/M             
     128    Gary Seymour            Trumbull  CT          351   40    23 M 40-49        33:14    8:19/M             
     129    Michael Gerwein         Milford  CT           362   43    24 M 40-49        33:16    8:19/M             
     130    Marjorie Nusom          Trumbull  CT          260   39    13 F 30-39        33:17    8:19/M             
     131    Ines Walther            Milford  CT           386   30    14 F 30-39        33:18    8:20/M             
     132    Jeffrey Bruner          Trumbull  CT          366   50    13 M 50-59        33:22    8:21/M             
     133    Christian Ostberg       Darien  CT            308   11     4 M 10-13        33:28    8:22/M             
     134    Richard Haskell         Shelton  CT            93   34    27 M 30-39        33:29    8:22/M             
     135    Paul Ribnicky           Stratford  CT          56   54    14 M 50-59        33:33    8:23/M             
     136    Andrew Barton           Trumbull  CT          423   38    28 M 30-39        33:34    8:24/M             
     137    Charlie Rich            Bridgeport  CT         89   45    25 M 40-49        33:35    8:24/M             
     138    Steve McLeod            Greenwich  CT         450   41    26 M 40-49        33:37    8:24/M             
     139    Matt Carley             Trumbull  CT           44   36    29 M 30-39        33:38    8:25/M             
     140    Michael Goldman         Scarsdale  NY          53   73     1 M 70-79        33:39    8:25/M             
     141    Martin Shapiro          Trumbull  CT          163   53    15 M 50-59        33:45    8:26/M             
     142    Michael Joyce           Trumbull  CT          272   33    30 M 30-39        33:47    8:27/M             
     143    Lauren Kane             Shelton  CT           292   16     2 F 14-18        33:52    8:28/M             
     144    James De Leon           Stamford  CT          376   25    14 M 19-29        33:53    8:28/M             
     145    Emily Hoffmann          Trumbull  CT          120   22     5 F 19-29        33:56    8:29/M             
     146    Nicolai Ostberg         Darien  CT            307   12     5 M 10-13        33:56    8:29/M             
     147    Maureen McNally         Trumbull  CT          341   41    13 F 40-49        34:01    8:30/M             
     148    Mike Pisani             Stratford  CT          14   66     4 M 60-69        34:02    8:31/M             
     149    Greg Heinemann          Greenwich  CT         295   28    15 M 19-29        34:06    8:32/M             
     150    Ken Fujimori            Trumbull  CT          357   36    31 M 30-39        34:08    8:32/M             
     151    Larisa Treyster         New York  NY           87   23     6 F 19-29        34:10    8:33/M             
     152    Ania Harrell            Stratford  CT          49   28     7 F 19-29        34:11    8:33/M             
     153    Pawel Skudlarski        Trumbull  CT          284   46    27 M 40-49        34:13    8:33/M             
     154    George Geer             Derby  CT             118   56    16 M 50-59        34:31    8:38/M             
     155    John Raino              Bridgeport  CT         71   47    28 M 40-49        34:32    8:38/M             
     156    Kim Hooker              Monroe  CT            138   45    14 F 40-49        34:35    8:39/M             
     157    Mike Faivre             Trumbull  CT           79   41    29 M 40-49        34:36    8:39/M             
     158    Kathleen Bellezza       Norwalk  CT           145   34    15 F 30-39        34:37    8:39/M             
     159    Maria Rockoff           Easton  CT             39   53     4 F 50-59        34:38    8:40/M             
     160    Tim Coughlin            Trumbull  CT          156   48    30 M 40-49        34:43    8:41/M             
     161    Dennis Pannella         Oxford  CT            293   34    32 M 30-39        34:43    8:41/M             
     162    David Kohl              Milford  CT           368   40    31 M 40-49        34:44    8:41/M             
     163    Brad Williams           Monroe  CT            225   48    32 M 40-49        34:48    8:42/M             
     164    Debbie Rescanski        Middlebury  CT        418   46    15 F 40-49        34:49    8:42/M             
     165    Theresa Carley          Trumbull  CT           43   34    16 F 30-39        34:50    8:43/M             
     166    Annalisa Paltauf        New Haven  CT         259   25     8 F 19-29        34:52    8:43/M             
     167    Sky Wells               Shelton  CT           301   44    33 M 40-49        34:53    8:43/M             
     168    Bob Golger              Trumbull  CT           57   48    34 M 40-49        34:54    8:44/M             
     169    Amy Sedensky            Middlebury  CT        387   38    17 F 30-39        35:00    8:45/M             
     170    Kellie Boland           Southbury  CT         344   40    16 F 40-49        35:05    8:46/M             
     171    Michael Young           Trumbull  CT          280   40    35 M 40-49        35:14    8:49/M             
     172    Dave Craven             Trumbull  CT          143   42    36 M 40-49        35:15    8:49/M             
     173    Bardia Asgari           Trumbull  CT          373   40    37 M 40-49        35:16    8:49/M             
     174    Gerry Hopkins           Trumbull  CT          388   55    17 M 50-59        35:19    8:50/M             
     175    Bryan Smith             West Haven  CT        359   44    38 M 40-49        35:19    8:50/M             
     176    Mary Scallion           Hamden  CT            224   25     9 F 19-29        35:23    8:51/M             
     177    Kristin Faivre          Trumbull  CT           78   40    17 F 40-49        35:24    8:51/M             
     178    Kim Cognato             Danbury  CT           439   40    18 F 40-49        35:26    8:52/M             
     179    Bill McMenamey, Iii     Trumbull  CT          141   48    39 M 40-49        35:30    8:53/M             
     180    Natasha Zielinski       Shelton  CT           235   20    10 F 19-29        35:33    8:53/M             
     181    Jay Orenstein           Trumbull  CT          243   51    18 M 50-59        35:34    8:54/M             
     182    Molly Begg              Newtown  CT           497   11     5 F 10-13        35:35    8:54/M             
     183    William Begg            Newtown  CT           496   0      1 M  0- 0        35:35    8:54/M             
     184    Jennifer Voccola        Trumbull  CT          331   35    18 F 30-39        35:37    8:54/M             
     185    Brian Walsh             Trumbull  CT           25   43    40 M 40-49        35:37    8:54/M             
     186    Stephen Rianhard        New Milford  CT       262   32    33 M 30-39        35:41    8:55/M             
     187    Jason Dzilinski         Sandy Hook  CT        343   38    34 M 30-39        35:42    8:56/M             
     188    Jordan Dargon           Shelton  CT            94   24    11 F 19-29        35:51    8:58/M             
     189    Vinny Asaro             Trumbull  CT          338   41    41 M 40-49        35:53    8:58/M             
     190    Kim Remetta             Milford  CT           424   54    19 M 50-59        35:54    8:59/M             
     191    Elizabeth Anderson      Bridgeport  CT         30   26    12 F 19-29        35:55    8:59/M             
     192    Sean Fogarty            Stamford  CT           69   68     5 M 60-69        35:59    9:00/M             
     193    Colleen Bush            Oxford  CT            158   38    19 F 30-39        36:00    9:00/M             
     194    Bryan Phelps            Bridgeport  CT        205   29    16 M 19-29        36:06    9:02/M             
     195    Renee Neiger            Trumbull  CT          148   32    20 F 30-39        36:07    9:02/M             
     196    Kelly Nilan             Trumbull  CT          123   24    13 F 19-29        36:08    9:02/M             
     197    Jim Nugent              Trumbull  CT          276   53    20 M 50-59        36:11    9:03/M             
     198    Richard Ingram          Trumbull  CT           70   57    21 M 50-59        36:17    9:04/M             
     199    Matthew Kraynak         Shelton  CT           185   42    42 M 40-49        36:19    9:05/M             
     200    Jennifer Brennan        Trumbull  CT          210   38    21 F 30-39        36:23    9:06/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     201    Kathy Barrett           Trumbull  CT           82   36    22 F 30-39        36:25    9:06/M             
     202    Josh Amrine             Trumbull  CT          381   13     6 M 10-13        36:36    9:09/M             
     203    Grant Amrine            Trumbull  CT          236   13     7 M 10-13        36:39    9:10/M             
     204    Jose Werneck            Bristol  CT           133   72     2 M 70-79        36:48    9:12/M             
     205    Howard Aspinwall        Fairfield  CT         194   46    43 M 40-49        36:49    9:12/M             
     206    Deirdre Brown           Trumbull  CT          125   46    19 F 40-49        36:49    9:12/M             
     207    George Huffman          Shelton  CT            37   52    22 M 50-59        36:51    9:13/M             
     208    Lindsey Cahill          Trumbull  CT          198   26    14 F 19-29        36:51    9:13/M             
     209    Sean Carroll            Trumbull  CT          227   41    44 M 40-49        36:52    9:13/M             
     210    Robert Miles            Bridgeport  CT        199   30    35 M 30-39        36:58    9:15/M             
     211    Aaron Tinhquan Truong   West Haven  CT        184   28    17 M 19-29        37:17    9:19/M             
     212    Dave Hager              Norwalk  CT           258   48    45 M 40-49        37:18    9:20/M             
     213    Jennifer Racioppo       Trumbull  CT          130   35    23 F 30-39        37:20    9:20/M             
     214    Mary Kate Schneider     Milford  CT           346   32    24 F 30-39        37:28    9:22/M             
     215    Amy Montabana           Trumbull  CT          279   30    25 F 30-39        37:29    9:22/M             
     216    Karl Salvati            North Haven  CT        33   56    23 M 50-59        37:31    9:23/M             
     217    Bill Leas               Trumbull  CT           16   56    24 M 50-59        37:35    9:24/M             
     218    Tina Pfalzgraf          Shelton  CT            65   32    26 F 30-39        37:40    9:25/M             
     219    Adam Daniels            Bridgeport  CT        320   26    18 M 19-29        37:41    9:25/M             
     220    Tori Ziko               Bridgeport  CT        319   25    15 F 19-29        37:42    9:26/M             
     221    John Coleman            Trumbull  CT          126   53    25 M 50-59        37:45    9:26/M             
     222    David Pierson           Trumbull  CT          371   50    26 M 50-59        37:45    9:26/M             
     223    Erin Knapp              Fairfield  CT         298   25    16 F 19-29        37:56    9:29/M             
     224    Eric Richard            Trumbull  CT          254   19    19 M 19-29        38:07    9:32/M             
     225    Anne Moore              Trumbull  CT          334   17     3 F 14-18        38:10    9:33/M             
     226    Kendra Blok             Norwich  CT           434   27    17 F 19-29        38:11    9:33/M             
     227    Shelley Russo           Cheshire  CT           64   28    18 F 19-29        38:11    9:33/M             
     228    Tara Liskov             Trumbull  CT          394   45    20 F 40-49        38:19    9:35/M             
     229    Meridith Williams       Monroe  CT            226   44    21 F 40-49        38:25    9:36/M             
     230    Louie Mellardo          Stratford  CT          11   58    27 M 50-59        38:29    9:37/M             
     231    Monica Roche            Fairfield  CT         421   70     1 F 70-79        38:30    9:38/M             
     232    Chikako Harada          Fairfield  CT         181   33    27 F 30-39        38:32    9:38/M             
     233    Greg Hough              Trumbull  CT          431   40    46 M 40-49        38:35    9:39/M             
     234    Mary Michelson          Fairfield  CT         252   51     5 F 50-59        38:38    9:40/M             
     235    Katelyn Romanchick      Trumbull  CT          350   10     6 F 10-13        38:42    9:41/M             
     236    Jerry Sawyer            Stratford  CT         246   57    28 M 50-59        38:44    9:41/M             
     237    Cindy Marconi           Trumbull  CT           52   48    22 F 40-49        38:46    9:42/M             
     238    Emily Valentine         Stratford  CT         257   32    28 F 30-39        38:48    9:42/M             
     239    Nicole Yacobino         Shelton  CT           317   24    19 F 19-29        38:49    9:42/M             
     240    Lindsey Eirich          Hamden  CT             91   32    29 F 30-39        38:49    9:42/M             
     241    Walt Koscomb            Sandy Hook  CT         88   49    47 M 40-49        38:50    9:43/M             
     242    Mark Gagnon             Trumbull  CT           54   50    29 M 50-59        38:51    9:43/M             
     243    Marie Staley            Monroe  CT            283   28    20 F 19-29        39:03    9:46/M             
     244    Micheal Francione       Astoria  NY           267   38    36 M 30-39        39:15    9:49/M             
     245    Stuart Horowitz         Trumbull  CT          265   41    48 M 40-49        39:15    9:49/M             
     246    Jonathan Sousa          Monroe  CT            219   22    20 M 19-29        39:24    9:51/M             
     247    Julia Cringle           Trumbull  CT          232   28    21 F 19-29        39:33    9:53/M             
     248    Carol Troiani           Burlington  CT        242   52     6 F 50-59        39:39    9:55/M             
     249    Allyson Dohan           Brooklyn  NY          152   27    22 F 19-29        39:50    9:58/M             
     250    Robert Dietz            Bridgeport  CT         86   35    37 M 30-39        39:51    9:58/M             
     251    Leanne O'Connell        Shelton  CT           342   28    23 F 19-29        39:55    9:59/M             
     252    Elaine Gratrix          Milford  CT           132   40    23 F 40-49        39:55    9:59/M             
     253    Chris Lee               Fairfield  CT          48   48    49 M 40-49        39:56    9:59/M             
     254    Eileen O'Sullivan       Milford  CT           392   0      1 F  0- 0        39:58   10:00/M             
     255    Candace Dumas           Gansevoort  NY        162   20    24 F 19-29        39:59   10:00/M             
     256    Allen Coniglio          Trumbull  CT           27   43    50 M 40-49        40:01   10:00/M             
     257    Maureen Riley           Trumbull  CT          191   54     7 F 50-59        40:02   10:01/M             
     258    Sydney Adams            Trumbull  CT          348   11     7 F 10-13        40:07   10:02/M             
     259    Donna Cramond           Monroe  CT            911   60     1 F 60-69        40:07   10:02/M             
     260    Sue McNeil              Trumbull  CT          445   45    24 F 40-49        40:11   10:03/M             
     261    Thomas Shea             Woodbury  CT          448   60     6 M 60-69        40:22   10:06/M             
     262    Brigid Van Der Merwe    Westport  CT          203   41    25 F 40-49        40:25   10:06/M             
     263    Joyce Heineman          Watertown  CT         385   58     8 F 50-59        40:32   10:08/M             
     264    Eoin Matthews           Trumbull  CT          390   10     8 M 10-13        40:33   10:08/M             
     265    Rae Lynne Kinler        Shelton  CT           217   29    25 F 19-29        40:38   10:10/M             
     266    John Doris              Trumbull  CT          396   43    51 M 40-49        40:39   10:10/M             
     267    Ted Neiger              Trumbull  CT          149   35    38 M 30-39        40:40   10:10/M             
     268    Dan Bender              Trumbull  CT           28   55    30 M 50-59        41:31   10:23/M             
     269    Olga Phillips           Bridgeport  CT        233   37    30 F 30-39        41:32   10:23/M             
     270    Karl Eilers             Danbury  CT           274   56    31 M 50-59        41:35   10:24/M             
     271    Beata Skudlarska        Trumbull  CT          285   43    26 F 40-49        41:38   10:25/M             
     272    Mary Wolpiuk            Trumbull  CT          429   46    27 F 40-49        41:38   10:25/M             
     273    Alex Pivarnik           Trumbull  CT          435   19    26 F 19-29        41:40   10:25/M             
     274    Dwight Decoskey         Shelton  CT           290   38    39 M 30-39        41:46   10:27/M             
     275    Aimee Peterson          Shelton  CT           291   33    31 F 30-39        41:46   10:27/M             
     276    Michael Van Der Merwe   Westport  CT          204   11     9 M 10-13        41:58   10:30/M             
     277    Emily Tinnesz           Trumbull  CT          354   11     8 F 10-13        42:26   10:37/M             
     278    Eileen Maffei           Trumbull  CT           45   50     9 F 50-59        42:37   10:39/M             
     279    John Pallock            Monroe  CT             38   66     7 M 60-69        42:39   10:40/M             
     280    Anne Moreno             Trumbull  CT          167   42    28 F 40-49        42:58   10:45/M             
     281    Carole Urban            Milford  CT            31   44    29 F 40-49        43:06   10:47/M             
     282    John Peterson           Bridgeport  CT        339   51    32 M 50-59        43:07   10:47/M             
     283    Elaine Davis            Seymour  CT            36   31    32 F 30-39        43:41   10:55/M             
     284    Nikki Decker            Stratford  CT         389   26    27 F 19-29        43:42   10:56/M             
     285    Stuarajan Selvarajan    Trumbull  CT           77   48    52 M 40-49        43:56   10:59/M             
     286    Steven Blevins          Staten Island  NY     304   59    33 M 50-59        44:10   11:03/M             
     287    Bernadette Mongillo     Cheshire  CT          261   37    33 F 30-39        44:18   11:05/M             
     288    Lenore Pranzo           Redding  CT            46   39    34 F 30-39        44:24   11:06/M             
     289    Joanne Pivarnik         Trumbull  CT          438   49    30 F 40-49        44:26   11:07/M             
     290    Adam Skudlarski         Trumbull  CT          311   12    10 M 10-13        44:33   11:08/M             
     291    Amanda Choun            Stamford  CT          142   26    28 F 19-29        44:37   11:09/M             
     292    Meaghan Mc Laughlin     Bristol  CT           499   12     9 F 10-13        45:03   11:16/M             
     293    Donna Blevins           Trumbull  CT          305   27    29 F 19-29        45:11   11:18/M             
     294    Vincent Pujo            Fairfield  CT         377   32    40 M 30-39        46:10   11:33/M             
     295    Brandon Lee             Monroe  CT            360   13    11 M 10-13        46:28   11:37/M             
     296    Brian Anderson          Norwalk  CT           211   39    41 M 30-39        47:12   11:48/M             
     297    Kristen Frattaroli      Trumbull  CT          361   13    10 F 10-13        47:43   11:56/M             
     298    Alberto Quiles          Bridgeport  CT        206   40    53 M 40-49        47:50   11:58/M             
     299    Jenelle Caiola          Milford  CT           208   29    30 F 19-29        47:55   11:59/M             
     300    Denise Coughlin         Westport  CT          195   29    31 F 19-29        48:10   12:03/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     301    Diana Montero           Norwalk  CT           228   41    31 F 40-49        48:11   12:03/M             
     302    Mariah Heist            Trumbull  CT          336   13    11 F 10-13        49:17   12:19/M             
     303    Ashley Aingworth        Meriden  CT           321   26    32 F 19-29        49:18   12:20/M             
     304    Laurence Nordvall       Trumbull  CT          108   72     3 M 70-79        49:33   12:23/M             
     305    Danielle Thibodeau      Trumbull  CT          430   23    33 F 19-29        49:56   12:29/M             
     306    Edward Regner           Torrington  CT         19   81     1 M 80-99        50:57   12:44/M             
     307    Marlene Carter          Stratford  CT         297   37    35 F 30-39        51:13   12:48/M             
     308    Cathleen Anderson       Chesire  CT           437   34    36 F 30-39        51:14   12:49/M             
     309    Natalie Gold            Trumbull  CT          428   10    12 F 10-13        51:17   12:49/M             
     310    Patty Gold              Trumbull  CT          393   42    32 F 40-49        51:20   12:50/M             
     311    Robyn Sondak            Avon  CT               50   43    33 F 40-49        51:45   12:56/M             
     312    Sophia Odendahl         Trumbull  CT          436   41    34 F 40-49        52:01   13:00/M             
     313    Kayleigh Fleming        Trumbull  CT          353   9      1 F  1- 9        52:08   13:02/M             
     314    Jay Fleminhg            Trumbull  CT          352   39    42 M 30-39        52:08   13:02/M             
     315    Rachel Satter           Norwalk  CT           192   27    34 F 19-29        52:27   13:07/M             
     316    Herman Bershtein        Hamden  CT             15   84     2 M 80-99        52:30   13:08/M             
     317    Catherine Odendahl      Trumbull  CT          426   9      2 F  1- 9        53:47   13:27/M             
     318    Bill Odendahl           Trumbull  CT          425   44    54 M 40-49        53:47   13:27/M             
     319    Carola Perez            Trumbull  CT          379   39    37 F 30-39      1:06:50   16:43/M             
     320    Carlos Perez            Trumbull  CT          375    9     3 M  1- 9      1:07:15   16:49/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rhonex Chumba Bridgeport CT

2

20

19

25:23

6:21/M

2

Megan Peterson Fairfield CT

495

26

22

25:45

6:26/M

3

Mary Dolan Zengo Wilton CT

9

44

26

26:06

6:32/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Tanzi Mahopac NY

234

25

1

21:08

5:17/M

2

Bryan Kovalsky  

498

30

2

21:24

5:21/M

3

Joe Lemay Danbury CT

1

42

3

21:35

5:24/M

 
Top

Female 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kayleigh Fleming Trumbull CT

353

9

313

52:08

13:02/M

2

Catherine Odendahl Trumbull CT

426

9

317

53:47

13:27/M

 
Top

Male 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Schumacher Colebrook CT

42

9

98

31:43

7:56/M

2

Jesse Schumacher Colebrook CT

41

8

102

32:03

8:01/M

3

Carlos Perez Trumbull CT

375

9

320

1:07:15

16:49/M

 
Top

Female 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cate Allen Fairfield CT

382

13

28

26:27

6:37/M

2

Luana Sardinha Fairfield CT

383

13

36

27:50

6:58/M

3

Cheyenne Schumacher Colebrook CT

40

10

76

30:43

7:41/M

 
Top

Male 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexander Ostberg Darien CT

306

12

8

23:09

5:47/M

2

Nick Zannis Milford CT

433

11

57

29:07

7:17/M

3

William Bender Trumbull CT

29

13

127

33:09

8:17/M

 
Top

Female 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Coughlin Trumbull CT

155

16

104

32:21

8:05/M

2

Lauren Kane Shelton CT

292

16

143

33:52

8:28/M

3

Anne Moore Trumbull CT

334

17

225

38:10

9:33/M

 
Top

Male 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Woody Harrison Bridgeport CT

6

18

12

24:14

6:04/M

2

Ceaser Milan-Schwartz Bridgeport CT

5

18

17

25:16

6:19/M

3

Andrew Bob Stratford CT

340

17

93

31:18

7:50/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Annie Duffy Fairfield CT

420

23

33

27:31

6:53/M

2

Kristen Turkosz Shelton CT

247

25

109

32:25

8:06/M

3

Lauren Valla Watertown CT

153

27

123

32:58

8:15/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Bor Bridgeport CT

3

20

4

21:58

5:30/M

2

Anthony Tanzi Monroe CT

238

23

5

22:05

5:31/M

3

James McCaffrey Trumbull CT

296

28

15

25:03

6:16/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carrie Carew Trumbull CT

395

37

29

27:20

6:50/M

2

Marisa Withrow Trumbull CT

239

35

62

29:32

7:23/M

3

Carrie Hall Trumbull CT

347

37

71

30:08

7:32/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave James Bridgeport CT

4

31

6

22:57

5:44/M

2

Jim Head West Hartford CT

189

31

7

23:07

5:47/M

3

Matt Santillo New Haven CT

374

34

13

24:41

6:10/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Colleen Beirne Milford CT

32

40

38

27:52

6:58/M

2

Ikuko Yabunami Riverside CT

68

42

46

28:19

7:05/M

3

Bethany Lyon Bridgeport CT

90

42

56

29:01

7:15/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kieran Stack La Grange NY

117

46

10

23:26

5:52/M

2

Wantuil Souza Bridgeport CT

427

42

11

23:33

5:53/M

3

Frank Tiroletto Orange CT

98

49

14

24:51

6:13/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nancy Katz-Johnson Trumbull CT

8

50

51

28:40

7:10/M

2

Janis Grant Milford CT

113

53

63

29:33

7:23/M

3

Ronnie Behringer Norwalk CT

444

51

82

30:54

7:44/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

George Buchanan Shelton CT

365

51

9

23:16

5:49/M

2

Geraldo Ribeiro Danbury CT

127

52

30

27:21

6:50/M

3

Bruce Goulart Newtown CT

442

59

34

27:44

6:56/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Donna Cramond Monroe CT

911

60

259

40:07

10:02/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

419

67

49

28:29

7:07/M

2

Wayne Theriault Milford CT

111

61

55

28:55

7:14/M

3

Elliot David Greenwich CT

282

61

87

31:10

7:48/M

 
Top

Female 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

421

70

231

38:30

9:38/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Goldman Scarsdale NY

53

73

140

33:39

8:25/M

2

Jose Werneck Bristol CT

133

72

204

36:48

9:12/M

3

Laurence Nordvall Trumbull CT

108

72

304

49:33

12:23/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Edward Regner Torrington CT

19

81

306

50:57

12:44/M

2

Herman Bershtein Hamden CT

15

84

316

52:30

13:08/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com