HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Harvest Ramble
November 28, 2009 - 5K
Watertown, CT

OVERALL WINNERS

Jeffrey Townsend, Hamden, CT - 18:39
Scottie Morris, Lexington Pak, MD - 21:09

water1128.jpg (41421 bytes) water1128a.jpg (50926 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Crestbrook

Park
WEATHER
50 Degrees
Cloudy & Windy

Overall Finish List

NOTE: The first finisher across the line (Joe Tarantello - 14:36) missed a turn and did not run the entire 5K course.

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Jeffrey Townsend        Hamden  CT            594   38 ***** M 19-49        18:39    6:01/M             
       2    Kevin Woodin            West Haven  CT        593   30     1 M 19-49        18:53    6:05/M             
       3    Geoffrey Howe           Harwinton  CT         767   48     2 M 19-49        19:49    6:24/M             
       4    Dominic Cincograio      New York  NY          589   26     3 M 19-49        20:32    6:37/M             
       5    Ken Schielke            Oxford  CT            752   40     4 M 19-49        20:41    6:40/M             
       6    Scottie Morris          Lexington Park  MD    733   34 ***** F 19-49        21:09    6:49/M             
       7    K J Drap                Yorktown Heights  N   762   36     5 M 19-49        21:09    6:49/M             
       8    Michael Graham          Gilford  NH           712   50     1 M 50-99        22:00    7:06/M             
       9    Becky Perugiosi         Thomaston  CT         735   13     1 F  1-18        22:08    7:08/M             
      10    Rose Polletta           Watertown  CT         759   26     1 F 19-49        22:23    7:13/M             
      11    Anthony Migliarese      Watertown  CT         734   31     6 M 19-49        22:39    7:18/M             
      12    Jay Wilson              Beacon Falls  CT      731   59     2 M 50-99        22:52    7:23/M             
      13    Justin Sanzari          Waterbury  CT         721   13     1 M  1-18        23:07    7:27/M             
      14    Donald Smith            Watertown  CT         740   65     3 M 50-99        23:16    7:30/M             
      15    Makenzie Blair          Thomaston  CT         588   13     2 F  1-18        23:19    7:31/M             
      16    Caitlin Garrity         Watertown  CT         587   23     2 F 19-49        23:35    7:36/M             
      17    Kristen Proe            Watertown  CT         760   18     3 F  1-18        23:52    7:42/M             
      18    Toni Draper             Oakvillle  CT         710   47     3 F 19-49        23:56    7:43/M             
      19    Thomas White            Watertown  CT         755   17     2 M  1-18        24:01    7:45/M             
      20    Jennifer Robinson       Cheshire  CT          748   39     4 F 19-49        24:21    7:51/M             
      21    Christina Hernandez     Danbury  CT           749   34     5 F 19-49        24:32    7:55/M             
      22    Christopher Milo        Watertown  CT         754   17     3 M  1-18        25:25    8:12/M             
      23    Ann Howe                Harwinton  CT         766   50     1 F 50-99        25:39    8:16/M             
      24    Steven Orlowski         Burlington  CT        727   42     7 M 19-49        25:50    8:20/M             
      25    Chris Nelson            West Hartford  CT     719   41     8 M 19-49        25:54    8:21/M             
      26    Edward Sakl III         Morris  CT            729   26     9 M 19-49        26:06    8:25/M             
      27    James Bannon            Southington  CT       703   28    10 M 19-49        26:08    8:26/M             
      28    Allen Horner            Southington  CT       741   56     4 M 50-99        26:16    8:28/M             
      29    Gregory Gersten         Woodbury  CT          769   45    11 M 19-49        26:18    8:29/M             
      30    Michael Kane            Shelton  CT           714   48    12 M 19-49        26:23    8:31/M             
      31    Kevin Daly              Waterbury  CT         709   40    13 M 19-49        26:32    8:34/M             
      32    Colton Proe             South Kent  CT        761   16     4 M  1-18        26:33    8:34/M             
      33    Ashley Garcia           Deep River  CT        725   12     4 F  1-18        26:34    8:34/M             
      34    Caitlin Cross           Bethlehem  CT         707   24     6 F 19-49        26:52    8:40/M             
      35    Rebecca Swan            Morris  CT            728   22     7 F 19-49        27:11    8:46/M             
      36    Tom Frenette            Oakville  CT          753   17     5 M  1-18        27:12    8:46/M             
      37    Jason Beverly           Watertown  CT         751   41    14 M 19-49        27:12    8:46/M             
      38    Ashley Woodin           Waterbury  CT         580   24     8 F 19-49        27:30    8:52/M             
      39    Rebecca Trzaski         Waterbury  CT         764   26     9 F 19-49        27:44    8:57/M             
      40    Ken Fielder             Watertown  CT         711   54     5 M 50-99        27:45    8:57/M             
      41    Kellie Boland           Southbury  CT         743   40    10 F 19-49        27:54    9:00/M             
      42    Victor Elizando         Danbury  CT           750   41    15 M 19-49        28:02    9:03/M             
      43    Ginny Chambers          Oakville  CT          771   61     2 F 50-99        28:04    9:03/M             
      44    Aileen Axtmayer         Wallingford  CT       701   25    11 F 19-49        28:10    9:05/M             
      45    Heather Roy             Middlebury  CT        746   35    12 F 19-49        28:25    9:10/M             
      46    Caitlin Daly            Waterbury  CT         708   19    13 F 19-49        28:36    9:14/M             
      47    Jim Mulhall             Watertown  CT         718   49    16 M 19-49        28:44    9:16/M             
      48    Julie Beauchamp         Burlington  CT        726   37    14 F 19-49        28:46    9:17/M             
      49    Meghan Gawlty           Watertown  CT         586   26    15 F 19-49        28:47    9:17/M             
      50    Maureen Koskelawski     Hamden  CT            739   29    16 F 19-49        28:50    9:18/M             
      51    David Kirk              Woodbury  CT          770   40    17 M 19-49        28:52    9:19/M             
      52    Michael Joia            Deep River  CT        724   40    18 M 19-49        29:01    9:22/M             
      53    Jan Conlin              Oakville  CT          579   40    17 F 19-49        29:20    9:28/M             
      54    Fran Thompson           Waterbury  CT         773   40    19 M 19-49        29:45    9:36/M             
      55    Michelle Aucello        Watertown  CT         700   39    18 F 19-49        30:03    9:42/M             
      56    Jesse Drake             Middletown  CT        578   34    20 M 19-49        30:22    9:48/M             
      57    Barrett Marlan          New Britain  CT       582   33    19 F 19-49        30:28    9:50/M             
      58    Richard Zbrozek         Berlin  CT            774   62     6 M 50-99        30:35    9:52/M             
      59    Katie O'Connor          Middlebury  CT        590   32    20 F 19-49        31:30   10:10/M             
      60    Pamela Delnergro        Hamden  CT            747   31    21 F 19-49        31:43   10:14/M             
      61    John Barry              Waterbury  CT         581   28    21 M 19-49        31:58   10:19/M             
      62    Kimberley Woodin        Waterbury  CT         584   13     5 F  1-18        32:28   10:28/M             
      63    Shane Harrison          Naugatuck  CT         713   13     6 M  1-18        32:31   10:29/M             
      64    Nick Boland             Southbury  CT         742   12     7 M  1-18        32:32   10:30/M             
      65    Nicole Berube           Glastonbury  CT       583   32    22 F 19-49        32:58   10:38/M             
      66    Ashley Brandt           Watertown  CT         705   19    23 F 19-49        33:05   10:40/M             
      67    Dawn Kane               Shelton  CT           591   44    24 F 19-49        33:13   10:43/M             
      68    Mary Sklanka            Watertown  CT         592   52     3 F 50-99        33:18   10:45/M             
      69    Sally Maurer            Sandy Hook  CT        772   33    25 F 19-49        33:25   10:47/M             
      70    Chris Zarzycki          Torrington  CT        744   54     7 M 50-99        33:29   10:48/M             
      71    Anthony Henry           Torrington  CT        745   61     8 M 50-99        33:29   10:48/M             
      72    Keri Wright             Moca  PR              737   33    26 F 19-49        33:36   10:50/M             
      73    Patricia Egan           Bethlehem  CT         768   43    27 F 19-49        33:58   10:57/M             
      74    Mike Krohn              Broad Channel  NY     716   48    22 M 19-49        35:02   11:18/M             
      75    Gretchen Krohn          Broad Channel  NY     715   48    23 M 19-49        35:03   11:18/M             
      76    Trish Nelson            West Hartford  CT     758   43    28 F 19-49        35:09   11:20/M             
      77    Roy Cavanaugh           Waterbury  CT         706   53     9 M 50-99        35:29   11:27/M             
      78    Lucy Bangor             Portland  ME          756   29    29 F 19-49        36:23   11:44/M             
      79    Sue Lozinski            Watertown  CT         765   41    30 F 19-49        36:35   11:48/M             
      80    Erika Cavanaugh         Waterbury  CT         736   13     6 F  1-18        36:58   11:55/M             
      81    Beth Cavanaugh          Waterbury  CT         738   47    31 F 19-49        36:59   11:56/M             
      82    Dorothy Woodin          Waterbury  CT         585   43    32 F 19-49        37:28   12:05/M             
      83    Chris Sullivan          Portland  ME          757   27    24 M 19-49        37:29   12:05/M             
      84    Patricia Axtmayer       Wallingford  CT       702   58     4 F 50-99        37:36   12:08/M             
      85    Peter Bowles            Woodbury  CT          704   67    10 M 50-99        38:12   12:19/M             
      86    Christy Thompson        Waterbury  CT         732   0      1 F  0- 0        40:37   13:06/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-18 19-49 50-99
Women: 1-18 19-49 50-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Scottie Morris Lexington Park MD

733

34

6

21:09

6:49/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Townsend Hamden CT

594

38

1

18:39

6:01/M

 
Top

Female 18 And Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Becky Perugiosi Thomaston CT

735

13

9

22:08

7:08/M

2

Makenzie Blair Thomaston CT

588

13

15

23:19

7:31/M

3

Kristen Proe Watertown CT

760

18

17

23:52

7:42/M

 
Top

Male 18 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Justin Sanzari Waterbury CT

721

13

13

23:07

7:27/M

2

Thomas White Watertown CT

755

17

19

24:01

7:45/M

3

Christopher Milo Watertown CT

754

17

22

25:25

8:12/M

 
Top

Female 19 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rose Polletta Watertown CT

759

26

10

22:23

7:13/M

2

Caitlin Garrity Watertown CT

587

23

16

23:35

7:36/M

3

Toni Draper Oakvillle CT

710

47

18

23:56

7:43/M

 
Top

Male 19 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Woodin West Haven CT

593

30

2

18:53

6:05/M

2

Geoffrey Howe Harwinton CT

767

48

3

19:49

6:24/M

3

Dominic Cincograio New York NY

589

26

4

20:32

6:37/M

 
Top

Female 50 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ann Howe Harwinton CT

766

50

23

25:39

8:16/M

2

Ginny Chambers Oakville CT

771

61

43

28:04

9:03/M

3

Mary Sklanka Watertown CT

592

52

68

33:18

10:45/M

 
Top

Male 50 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Graham Gilford NH

712

50

8

22:00

7:06/M

2

Jay Wilson Beacon Falls CT

731

59

12

22:52

7:23/M

3

Donald Smith Watertown CT

740

65

14

23:16

7:30/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com