HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

St Mary's 5K
May 22, 2010 - 5K
Bethel, CT

OVERALL WINNERS

Tim Isselee, Bethel, CT - 17:12
Marge De Marrais, Sharon, CT - 19:36

beth0522.jpg (53155 bytes) beth0522a.jpg (43316 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
St Mary

School
WEATHER
63 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Tim Isselee             Bethel  CT             52   20 ***** M 20-29        17:12    5:33/M             
       2    Nick Fraticelli         Danbury  CT            98   27 ***** M 20-29        17:36    5:41/M             
       3    Tim Steiskal            Naugatuck  CT          18   19 ***** M 16-19        18:43    6:02/M             
       4    Douglas Scarth          Redding  CT           151   51 ***** M 50-59        18:50    6:05/M             
       5    Kevin Crowell           Bethel  CT             96   42     1 M 40-49        19:14    6:12/M             
       6    Marge De Marrais        Sharon  CT             92   46 ***** F 40-49        19:36    6:19/M             
       7    Dan Germain             Newtown  CT            85   48     2 M 40-49        19:45    6:22/M             
       8    Matt Cappiello          Bethel  CT             71   45     3 M 40-49        19:52    6:25/M             
       9    David Shepard           Bethel  CT            126   24     1 M 20-29        20:13    6:31/M             
      10    Michael Taylor          Danbury  CT            75   44     4 M 40-49        20:41    6:40/M             
      11    Anthony Manca           Bethel  CT             49   40     5 M 40-49        20:42    6:41/M             
      12    Matthew Gallagher       Bethel  CT             67   15     1 M 13-15        21:19    6:53/M             
      13    Ivan Donaher            Newtown  CT             1   12     1 M  1-12        21:21    6:53/M             
      14    Sandra Lounsbury        Southbury  CT          15   35 ***** F 30-39        21:42    7:00/M             
      15    Oscar Batres            Danbury  CT           117   49     6 M 40-49        22:12    7:10/M             
      16    Heather Bourgault       Bethel  CT            100   26 ***** F 20-29        22:36    7:17/M             
      17    Jeff Saidman            Bethel  CT             62   43     7 M 40-49        22:46    7:21/M             
      18    Billy Regan             Bethel  CT             41    9     2 M  1-12        22:46    7:21/M             
      19    Christian Dacunha       Sherman  CT            27   39     1 M 30-39        22:53    7:23/M             
      20    Jim McElroy             Newtown  CT            40   39     2 M 30-39        23:04    7:26/M             
      21    Michelle Maturo         Fairfield  CT         124   42     1 F 40-49        23:13    7:29/M             
      22    Jeannine Fagan          Bethel  CT             45   40     2 F 40-49        23:25    7:33/M             
      23    Walsh Buddy             Bethel  CT             69   58     1 M 50-59        23:40    7:38/M             
      24    Tom Wilkas              Woodbury  CT           93   49     8 M 40-49        23:46    7:40/M             
      25    Sharon Hawley           San Marcos  CA         47   23     1 F 20-29        23:54    7:43/M             
      26    Eric Schmidt            Bethel  CT             60   36     3 M 30-39        23:56    7:43/M             
      27    Dave Polaski            Bethel  CT            144   58     2 M 50-59        24:05    7:46/M             
      28    Bobby Rushton           Bridgeport  CT         26   22     2 M 20-29        24:08    7:47/M             
      29    Jennifer Amend          Bethel  CT              3   37     1 F 30-39        24:12    7:48/M             
      30    James Buzak             Bethel  CT             55   46     9 M 40-49        24:22    7:52/M             
      31    Miguel Salazar          Bethel  CT            134   43    10 M 40-49        24:23    7:52/M             
      32    Josephine Simko         Bethel  CT            135   46     3 F 40-49        24:29    7:54/M             
      33    Will Schlichtig         Bethel  CT             94   12     3 M  1-12        24:41    7:58/M             
      34    Michael Dilworth        Easton  CT             10   14     2 M 13-15        24:45    7:59/M             
      35    Brandon Eckardt         Des Moines  IA        129   37     4 M 30-39        25:09    8:07/M             
      36    Doug Suhr               Bethel  CT             16   37     5 M 30-39        25:12    8:08/M             
      37    Rob Lutz                Danbury  CT            79   44    11 M 40-49        25:14    8:08/M             
      38    Ann Tortora             Bethel  CT             28   41     4 F 40-49        25:17    8:09/M             
      39    Joseph Saladis          Bethel  CT            105   54     3 M 50-59        25:20    8:10/M             
      40    Chris Swift             Sandy Hook  CT         97   64     1 M 60-99        25:34    8:15/M             
      41    Paul English            Bethel  CT            125   66     2 M 60-99        25:34    8:15/M             
      42    James Cunningham        Brewster  NY          121   41    12 M 40-49        25:37    8:16/M             
      43    Muriel Kurtoglu         Bethel  CT            119   24     2 F 20-29        26:06    8:25/M             
      44    Eric Polistena          Bethel  CT             56   43    13 M 40-49        26:22    8:30/M             
      45    Ryan Polistena          Bethel  CT             58   10     4 M  1-12        26:25    8:31/M             
      46    Timmy Joyce             Bethel  CT             37    9     5 M  1-12        26:35    8:35/M             
      47    Kevin O'Keefe           Albertson  NY          81   58     4 M 50-59        26:36    8:35/M             
      48    Abigail Burke           Bethel  CT            112   12     1 F  1-12        26:45    8:38/M             
      49    Kaitlyn Whitlock        Bethel  CT              6   24     3 F 20-29        26:46    8:38/M             
      50    Ken Hirst               Bethel  CT              5   45    14 M 40-49        26:46    8:38/M             
      51    Gracie Regan            Bethel  CT             61   11     2 F  1-12        26:48    8:39/M             
      52    Ron Bojko               Bethel  CT             66   43    15 M 40-49        26:53    8:40/M             
      53    Todd Flanagan           Southport  CT         148   37     6 M 30-39        26:57    8:42/M             
      54    Peggy Regan             Bethel  CT            120   39     2 F 30-39        26:59    8:42/M             
      55    Christopher Joyce       Bethel  CT             38   11     6 M  1-12        27:19    8:49/M             
      56    Delaney Adams           Brookfield  CT        140   11     3 F  1-12        27:27    8:51/M             
      57    Jason Kurisu            Brookfield  CT        139   35     7 M 30-39        27:28    8:52/M             
      58    Dana Dacunha            Sherman  CT           143   39     3 F 30-39        27:42    8:56/M             
      59    Steve Mitchell          Bethel  CT             76   48    16 M 40-49        27:57    9:01/M             
      60    Stephanie Hirst         Bethel  CT            137   16     1 F 16-19        28:00    9:02/M             
      61    Erin Gaita              Bethel  CT            128   33     4 F 30-39        28:20    9:08/M             
      62    Gwen Gallagher          Bethel  CT            146   11     4 F  1-12        28:36    9:14/M             
      63    Stacy Schulman          Bethel  CT             46   44     5 F 40-49        28:36    9:14/M             
      64    Mike Giarratano         Newtown  CT           147   65     3 M 60-99        28:37    9:14/M             
      65    Brendan Gallagher       Bethel  CT            145   43    17 M 40-49        28:38    9:14/M             
      66    Allie Kallberg          Bethel  CT             31   15     1 F 13-15        28:56    9:20/M             
      67    Christopher O'Connor    Newtown  CT            43   43    18 M 40-49        28:56    9:20/M             
      68    Don Kallberg            Bethel  CT             32   43    19 M 40-49        29:00    9:21/M             
      69    Tom Addonizio           Bethel  CT             51   40    20 M 40-49        29:07    9:24/M             
      70    Emma Fagan              Bethel  CT             73   10     5 F  1-12        29:09    9:24/M             
      71    John Dilworth           Easton  CT             11   10     7 M  1-12        29:24    9:29/M             
      72    Jay Smith               Aurora  CO            122   28     3 M 20-29        29:33    9:32/M             
      73    Donna Slavick           Danbury  CT           106   43     6 F 40-49        29:34    9:32/M             
      74    Jan Sopko               Stamford  CT           87   29     4 F 20-29        29:46    9:36/M             
      75    Ilana Delaney           Stamford  CT           89   50     1 F 50-59        29:47    9:36/M             
      76    Michael Dilworth        Easton  CT              8   42    21 M 40-49        29:47    9:36/M             
      77    Day Derosa                                     84   53     2 F 50-59        29:49    9:37/M             
      78    Mary Principe           Danbury  CT           115   51     3 F 50-59        30:03    9:42/M             
      79    Lisa Mara               Bethel  CT            108   35     5 F 30-39        30:16    9:46/M             
      80    Sarah Deshan            Bethel  CT            104   25     5 F 20-29        30:37    9:53/M             
      81    Carol Torcellini        Bethel  CT             95   59     4 F 50-59        30:45    9:55/M             
      82    Deirdre Brown           Trumbull  CT          101   47     7 F 40-49        31:03   10:01/M             
      83    Joe Pittman             Danbury  CT            22   38     8 M 30-39        31:08   10:03/M             
      84    Lisa Rost               Brookfield  CT         48   37     6 F 30-39        31:09   10:03/M             
      85    Susan Daly              Bethel  CT             86   45     8 F 40-49        31:10   10:03/M             
      86    Denise Lemay            Newtown  CT            53   43     9 F 40-49        31:21   10:07/M             
      87    Dylan Gallagher         Brookfield  CT        102    0     1 M  0- 0        31:28   10:09/M             
      88    Derek Maurice           Candia  NH            130   35     9 M 30-39        31:31   10:10/M             
      89    Connor Lemay            Newtown  CT            54   13     3 M 13-15        31:33   10:11/M             
      90    Ryan Yeager             Danbury  CT            82   30    10 M 30-39        31:37   10:12/M             
      91    Shauna Riehl            Danbury  CT            83   31     7 F 30-39        31:42   10:14/M             
      92    Allison St. Germain     Bethel  CT             19   34     8 F 30-39        31:42   10:14/M             
      93    Monica Dilworth         Easton  CT              9   16     2 F 16-19        31:51   10:16/M             
      94    Marcey Briscoe          Bethel  CT              2   39     9 F 30-39        31:52   10:17/M             
      95    Laurel Jameson          Danbury  CT           123   30    10 F 30-39        31:59   10:19/M             
      96    Jim Quish               Bethel  CT             90   38    11 M 30-39        32:02   10:20/M             
      97    Stephanie Polistena     Bethel  CT             74   10     6 F  1-12        32:03   10:20/M             
      98    Lisa O'Connor           Newtown  CT            42   42    10 F 40-49        32:16   10:25/M             
      99    Annie O'Connor          Newtown  CT            44   12     7 F  1-12        32:17   10:25/M             
     100    Cynthia Curtin          Danbury  CT           118   40    11 F 40-49        32:22   10:26/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Kathy Miller            Bethel  CT             65   40    12 F 40-49        32:25   10:27/M             
     102    Victoria Wish           Bethel  CT             80   35    11 F 30-39        32:25   10:27/M             
     103    Tracey Pizzolato        Danbury  CT             7   48    13 F 40-49        32:26   10:28/M             
     104    Michael Oles            Bethel  CT             72   67     4 M 60-99        32:31   10:29/M             
     105    Dan Gaita               Bethel  CT            127   36    12 M 30-39        32:41   10:33/M             
     106    Bob Dineen              Bethel  CT             39   45    22 M 40-49        32:43   10:33/M             
     107    Debbie Burke            Bethel  CT            114   49    14 F 40-49        32:53   10:36/M             
     108    Britta Cedergren        Sandy Hook  CT        149   22     6 F 20-29        33:12   10:43/M             
     109    Robert Cedergren        Sandy Hook  CT        150   48    23 M 40-49        33:12   10:43/M             
     110    Emily Peters            Newtown  CT            78   14     2 F 13-15        33:50   10:55/M             
     111    Leonard Peters          Newtown  CT            77   50     5 M 50-59        33:53   10:56/M             
     112    Tammy De Angelis        Bethel  CT             91   33    12 F 30-39        34:01   10:58/M             
     113    Lynda Durkin            Bethel  CT             99   35    13 F 30-39        34:01   10:58/M             
     114    Caryn Clayton           Bethel  CT            142   35    14 F 30-39        34:04   10:59/M             
     115    Maura Lenden            Bethel  CT            109   11     8 F  1-12        34:09   11:01/M             
     116    John Lenden             Bethel  CT            110   40    24 M 40-49        34:11   11:02/M             
     117    Nancy Polistena         Bethel  CT             57   42    15 F 40-49        34:43   11:12/M             
     118    Carol Ann Oberbacker    Bethel  CT            113   60     1 F 60-99        36:06   11:39/M             
     119    Michelle Sekelsky       Bethel  CT            141   41    16 F 40-49        37:03   11:57/M             
     120    Phil Kallberg           Bethel  CT             34   13     4 M 13-15        37:56   12:14/M             
     121    Mary Cate Kallberg      Bethel  CT             33   10     9 F  1-12        38:00   12:15/M             
     122    Fred Dasilva            Bethel  CT             36   52     6 M 50-59        38:08   12:18/M             
     123    Cari Renn               Lowell  MA             30   28     7 F 20-29        38:26   12:24/M             
     124    Ann Thomme              Bethel  CT            136   22     8 F 20-29        38:38   12:28/M             
     125    Jennifer McCue          Bethel  CT             70   47    17 F 40-49        39:19   12:41/M             
     126    Kim Byrd                Bethel  CT            103   45    18 F 40-49        40:53   13:11/M             
     127    Kathy Hirst             Bethel  CT            138   50     5 F 50-59        41:06   13:15/M             
     128    Rich Zuvich             Somers  CT            116   55     7 M 50-59        42:23   13:40/M             
     129    MacKenzy Garden         Bethel  CT            111    9    10 F  1-12        43:11   13:56/M             
     130    Helen Dilworth          Easton  CT             13   43    19 F 40-49        49:36   16:00/M             
     131    Jane Dilworth           Easton  CT             12    8    11 F  1-12        49:37   16:00/M             
     132    Mary Dilworth           Easton  CT             14    6    12 F  1-12        49:49   16:04/M             
     133    Ruth Apotheker          Bethel  CT             59   45    20 F 40-49        52:32   16:57/M             
     134    Robin Taylor            Bethel  CT             68   44    21 F 40-49        52:32   16:57/M             
     135    Konnie Davis            Bethel  CT             88   43    22 F 40-49        52:32   16:57/M             
     136    Rebecca Roberts         Danbury  CT            24   42    23 F 40-49        52:45   17:01/M             
     137    Alice Flynn             Danbury  CT            25   39    15 F 30-39        52:45   17:01/M             
     138    Bob Murphy              Bethel  CT             64   67     5 M 60-99        54:07   17:27/M             
     139    Carol Henry             Bethel  CT             63   66     2 F 60-99        54:07   17:27/M             
     140    Lexy Garden             Bethel  CT            107    7    13 F  1-12        58:02   18:43/M             
     141    Maria Inserra           Barnegat  NJ           23   64     3 F 60-99        59:02   19:03/M             
     142    Doreen Inserra-Ottrando Staten Island  NY      20   46    24 F 40-49        59:02   19:03/M             
     143    Kimberly Pittman        Danbury  CT            21   34    16 F 30-39        59:04   19:03/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K

Overall Female Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Marge De Marrais Sharon CT

92

46

6

19:36

6:19/M

2

Sandra Lounsbury Southbury CT

15

35

14

21:42

7:00/M

3

Heather Bourgault Bethel CT

100

26

16

22:36

7:17/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Isselee Bethel CT

52

20

1

17:12

5:33/M

2

Nick Fraticelli Danbury CT

98

27

2

17:36

5:41/M

3

Tim Steiskal Naugatuck CT

18

19

3

18:43

6:02/M

4

Douglas Scarth Redding CT

151

51

4

18:50

6:05/M

 
Top

Female 12 And Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Abigail Burke Bethel CT

112

12

48

26:45

8:38/M

2

Gracie Regan Bethel CT

61

11

51

26:48

8:39/M

3

Delaney Adams Brookfield CT

140

11

56

27:27

8:51/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ivan Donaher Newtown CT

1

12

13

21:21

6:53/M

2

Billy Regan Bethel CT

41

9

18

22:46

7:21/M

3

Will Schlichtig Bethel CT

94

12

33

24:41

7:58/M

 
Top

Female 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Allie Kallberg Bethel CT

31

15

66

28:56

9:20/M

2

Emily Peters Newtown CT

78

14

110

33:50

10:55/M

 
Top

Male 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Gallagher Bethel CT

67

15

12

21:19

6:53/M

2

Michael Dilworth Easton CT

10

14

34

24:45

7:59/M

3

Connor Lemay Newtown CT

54

13

89

31:33

10:11/M

 
Top

Female 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephanie Hirst Bethel CT

137

16

60

28:00

9:02/M

2

Monica Dilworth Easton CT

9

16

93

31:51

10:16/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sharon Hawley San Marcos CA

47

23

25

23:54

7:43/M

2

Muriel Kurtoglu Bethel CT

119

24

43

26:06

8:25/M

3

Kaitlyn Whitlock Bethel CT

6

24

49

26:46

8:38/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Shepard Bethel CT

126

24

9

20:13

6:31/M

2

Bobby Rushton Bridgeport CT

26

22

28

24:08

7:47/M

3

Jay Smith Aurora CO

122

28

72

29:33

9:32/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer Amend Bethel CT

3

37

29

24:12

7:48/M

2

Peggy Regan Bethel CT

120

39

54

26:59

8:42/M

3

Dana Dacunha Sherman CT

143

39

58

27:42

8:56/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Christian Dacunha Sherman CT

27

39

19

22:53

7:23/M

2

Jim McElroy Newtown CT

40

39

20

23:04

7:26/M

3

Eric Schmidt Bethel CT

60

36

26

23:56

7:43/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Maturo Fairfield CT

124

42

21

23:13

7:29/M

2

Jeannine Fagan Bethel CT

45

40

22

23:25

7:33/M

3

Josephine Simko Bethel CT

135

46

32

24:29

7:54/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Crowell Bethel CT

96

42

5

19:14

6:12/M

2

Dan Germain Newtown CT

85

48

7

19:45

6:22/M

3

Matt Cappiello Bethel CT

71

45

8

19:52

6:25/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ilana Delaney Stamford CT

89

50

75

29:47

9:36/M

2

Day Derosa  

84

53

77

29:49

9:37/M

3

Mary Principe Danbury CT

115

51

78

30:03

9:42/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Walsh Buddy Bethel CT

69

58

23

23:40

7:38/M

2

Dave Polaski Bethel CT

144

58

27

24:05

7:46/M

3

Joseph Saladis Bethel CT

105

54

39

25:20

8:10/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Ann Oberbacker Bethel CT

113

60

118

36:06

11:39/M

2

Carol Henry Bethel CT

63

66

139

54:07

17:27/M

3

Maria Inserra Barnegat NJ

23

64

141

59:02

19:03/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Swift Sandy Hook CT

97

64

40

25:34

8:15/M

2

Paul English Bethel CT

125

66

41

25:34

8:15/M

3

Mike Giarratano Newtown CT

147

65

64

28:37

9:14/M



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com