HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Run For Habitat For Humanity
October 9, 2010 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Daniel Lennox, Bedford, NY - 16:24
Rebecca Blanchard, Bedford, NY - 19:59

bpt1009.jpg (66683 bytes) bpt1009a.jpg (56432 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Seaside

Park
WEATHER
63 Degrees
Sunny & Breezy

Overall Finish List

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Daniel Lennox                     Bedford  NY           196    30   M   ***** 30-39      16:24    5:17/M             
       2    Craig Clark                       Hamden  CT            167    24   M       1 20-29      17:07    5:31/M             
       3    Matthew Cross                     Stamford  CT          101    47   M       1 40-49      17:33    5:40/M             
       4    Aaron Schulefand                  Hamden  CT            137    24   M       2 20-29      17:42    5:43/M             
       5    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT        207    43   M       2 40-49      18:31    5:58/M             
       6    Jorge Mendoza                     Bridgeport  CT        202    33   M       1 30-39      19:27    6:16/M             
       7    Nick Manuzzi                      Monroe  CT            227    50   M       1 50-59      19:41    6:21/M             
       8    Victor Garcia                     Bridgeport  CT        176    32   M       2 30-39      19:58    6:26/M             
       9    Rebecca Blanchard                 New York  NY           99    29   F   ***** 20-29      19:59    6:27/M             
      10    Rebecca Trombly                   West Haven  CT        203    26   F       1 20-29      20:21    6:34/M             
      11    Justin Trembley                     CT                  240    34   M       3 30-39      20:22    6:34/M             
      12    Keith Jenci                       Derby  CT             165    33   M       4 30-39      20:38    6:39/M             
      13    Billy Wrinkle                     Fairfield  CT         198    31   M       5 30-39      20:54    6:45/M             
      14    Matt Lundy                        Monroe  CT            226    27   M       3 20-29      20:57    6:45/M             
      15    Ray Vogt                          Fairfield  CT         239    48   M       3 40-49      20:59    6:46/M             
      16    Joseph Bauro                      Bridgeport  CT        191    20   M       4 20-29      21:01    6:47/M             
      17    Michael Costello                  Fairfield  CT         211    51   M       2 50-59      21:05    6:48/M             
      18    Tom Fatone                        Shelton  CT           210    42   M       4 40-49      21:16    6:52/M             
      19    Tiffany Goodridge                 New Haven  CT         206    16   F       1 13-19      21:21    6:53/M             
      20    Steven Wrinkle                    Fairfield  CT         200    25   M       5 20-29      21:23    6:54/M             
      21    Gerald Lynch                      Monroe  CT            125    46   M       5 40-49      21:34    6:57/M             
      22    Emmy Stocker                      Cos Cob  CT           244    52   F       1 50-59      21:38    6:59/M             
      23    Seamus O'Neill                    Norwalk  CT           129    43   M       6 40-49      21:43    7:00/M             
      24    Jonas Katz                                              234    39   M       6 30-39      21:55    7:04/M             
      25    Larry De Maria                    Southport  CT         103    35   M       7 30-39      21:58    7:05/M             
      26    Renee Chimel                      Westport  CT          150    24   F       2 20-29      22:16    7:11/M             
      27    Collin Colburn                    Fairfield  CT         192    20   M       6 20-29      22:33    7:16/M             
      28    Jerry Meshell                     Orange  CT            180    55   M       3 50-59      22:36    7:17/M             
      29    Michael Gerwein                   Milford  CT           169    43   M       7 40-49      22:36    7:17/M             
      30    Stuart Swan                       Fairfield  CT         140    53   M       4 50-59      22:45    7:20/M             
      31    Richard Coba                      Shelton  CT           181    48   M       8 40-49      22:48    7:21/M             
      32    Chad Ondy                         Newtown  CT           193    34   M       8 30-39      22:52    7:23/M             
      33    David Larson                      Bridgeport  CT        241    48   M       9 40-49      23:15    7:30/M             
      34    Steve Bodakowski                  Westport  CT          149    26   M       7 20-29      23:38    7:37/M             
      35    Melanie Bishop                    Easton  CT             98    27   F       3 20-29      23:42    7:39/M             
      36    Donald Jones                      Westport  CT          147    58   M       5 50-59      23:43    7:39/M             
      37    Stephanie Katz                                          233    35   F       1 30-39      23:47    7:40/M             
      38    Hamish Dewar                      Fairfield  CT         145    15   M       1 13-19      23:48    7:41/M             
      39    Michael Gerback                   Torrington  CT        174    42   M      10 40-49      23:49    7:41/M             
      40    Brian Walker                      Monroe  CT            182    57   M       6 50-59      23:50    7:41/M             
      41    Eric James                        Hamden  CT            116    11   M       1  1-12      23:59    7:44/M             
      42    Nathaniel Morgan                  Norwalk  CT           128    23   M       8 20-29      24:11    7:48/M             
      43    Paul Ribnicky                     Stratford  CT         194    55   M       7 50-59      24:13    7:49/M             
      44    Martha Mahoney                    Stamford  CT          223    47   F       1 40-49      24:32    7:55/M             
      45    Thomas Cain                       Bridgeport  CT        186    25   M       9 20-29      24:35    7:56/M             
      46    Dawn Clark                        Milford  CT           166    30   F       2 30-39      24:35    7:56/M             
      47    Dana Colangelo                    Fairfield  CT         221    34   F       3 30-39      24:36    7:56/M             
      48    Kritsine Williams                 Bridgeport  CT        199    26   F       4 20-29      24:40    7:57/M             
      49    Derek Fero                        Windsor  CT           188    28   M      10 20-29      24:55    8:02/M             
      50    Tom Traska                        Westport  CT          148    59   M       8 50-59      24:56    8:03/M             
      51    Julie Ward                        Stamford  CT          142    23   F       5 20-29      25:01    8:04/M             
      52    Barry Mustaka                     Shelton  CT           168    36   M       9 30-39      25:05    8:05/M             
      53    Kim Remetta                       Milford  CT           195    55   M       9 50-59      25:14    8:08/M             
      54    Berit Ianiri                      Fairfield  CT         189    51   F       2 50-59      25:20    8:10/M             
      55    Deborah Hochhauser                Fairfield  CT         222    40   F       2 40-49      25:23    8:11/M             
      56    Katie Flament                     Shelton  CT           212    25   F       6 20-29      25:27    8:13/M             
      57    Dana Denomme                      Trumbull  CT          209    33   F       4 30-39      25:37    8:16/M             
      58    Kristopher Cedillo                Wallingford  CT       235    34   M      10 30-39      25:38    8:16/M             
      59    Mike Pisani                       Stratford  CT         151    67   M       1 60-69      25:46    8:19/M             
      60    Jaclyn Rothenberg                 Stratford  CT         197    47   F       3 40-49      25:53    8:21/M             
      61    Justin Conneely                   Monroe  CT            100    11   M       2  1-12      25:56    8:22/M             
      62    Jim Beecher                       Ansonia  CT           178    35   M      11 30-39      25:58    8:23/M             
      63    Laura Peters                      Orange  CT            179    43   F       4 40-49      26:13    8:27/M             
      64    Jocelyn Crespo                    Stratford  CT         155    32   F       5 30-39      26:18    8:29/M             
      65    Dawn Bolling                      Norwalk  CT           228    46   F       5 40-49      26:33    8:34/M             
      66    Liezl Moscaya                     Fairfield  CT         218    39   F       6 30-39      26:33    8:34/M             
      67    Stacey Dimaggio                   Bridgeport  CT        237    24   F       7 20-29      26:43    8:37/M             
      68    Joe Gelb                          Milford  CT           183    56   M      10 50-59      26:52    8:40/M             
      69    Christina Casinelli               Warwick  RI           230    21   F       8 20-29      26:53    8:40/M             
      70    Linda Goldstein                   Fairfield  CT         157    58   F       3 50-59      26:55    8:41/M             
      71    Eileen Roberts                    Milford  CT           208    56   F       4 50-59      26:56    8:41/M             
      72    Tara Cohen                        Moretown  VT          224    33   F       7 30-39      27:00    8:43/M             
      73    Carrie Friend                     Monroe  CT            106    42   F       6 40-49      27:00    8:43/M             
      74    Angela Scholz                     Stratford  CT         205    32   F       8 30-39      27:05    8:44/M             
      75    Janean Smith                      Stamford  CT          164    36   F       9 30-39      27:33    8:53/M             
      76    Morgan Kelly                      Naugatuck  CT         236    22   F       9 20-29      27:38    8:55/M             
      77    Breana Hart                       Milford  CT           153    23   F      10 20-29      27:39    8:55/M             
      78    Robert Riskin                     Orange  CT            154    26   M      11 20-29      27:40    8:55/M             
      79    Shannon Burke                     Shelton  CT           216    23   F      11 20-29      27:44    8:57/M             
      80    Chris Lee                         Fairfield  CT         159    49   M      11 40-49      28:05    9:04/M             
      81    Paul Buttress                     Trumbull  CT          175    49   M      12 40-49      28:28    9:11/M             
      82    Alicia De La Rosa                 New Haven  CT         242    31   F      10 30-39      28:35    9:13/M             
      83    Hilary Rice                       Stratford  CT         134    35   F      11 30-39      28:36    9:14/M             
      84    Allyson Burke                     Shelton  CT           215    25   F      12 20-29      28:43    9:16/M             
      85    Helen Dewar                       Fairfield  CT         144    45   F       7 40-49      29:17    9:27/M             
      86    Bernie Pearce                     Trumbull  CT          158    52   M      11 50-59      29:23    9:29/M             
      87    Noah Friend                       Monroe  CT            109    12   M       3  1-12      29:24    9:29/M             
      88    Jim Stevens                       Trumbull  CT          184    78   M       1 70-79      29:55    9:39/M             
      89    Ortal Gefen                       Milford  CT           243    23   F      13 20-29      29:56    9:39/M             
      90    Michael Daly                      Fairfield  CT         238    49   M      13 40-49      30:03    9:42/M             
      91    Marie Joseph                      Bridgeport  CT        120    38   F      12 30-39      30:03    9:42/M             
      92    Donna Cramond                     Monroe  CT            152    61   F       1 60-69      30:06    9:43/M             
      93    Jennifer Courtney                 Hamden  CT            232    21   F      14 20-29      30:34    9:52/M             
      94    David Mauro                       Bridgeport  CT        160    31   M      12 30-39      30:43    9:55/M             
      95    John Mauro                        Trumbull  CT          161    61   M       2 60-69      30:43    9:55/M             
      96    Nicole Daly                       Shelton  CT           171    40   F       8 40-49      30:45    9:55/M             
      97    Luke Healy                        Trumbull  CT          115    10   M       4  1-12      31:18   10:06/M             
      98    Ernest Garcia                     Newtown  CT           110    64   M       3 60-69      31:18   10:06/M             
      99    Nicole Hansboro                   Bridgeport  CT        113    30   F      13 30-39      31:30   10:10/M             
     100    Stacey Rampata - Magee            Milford  CT           132    32   F      14 30-39      31:36   10:12/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Charles Magee                     Milford  CT           126    30   M      13 30-39      31:39   10:13/M             
     102    Andrea Senderoff                  Stamford  CT          138    22   F      15 20-29      31:40   10:13/M             
     103    Max Louis                         Danbury  CT           124    38   M      14 30-39      32:09   10:22/M             
     104    Alexa Urinn                       Southington  CT       156    19   F       2 13-19      32:27   10:28/M             
     105    Gina Jontos                       Stratford  CT         119    44   F       9 40-49      33:00   10:39/M             
     106    Warren Lucid                      Monroe  CT            173    60   M       4 60-69      33:00   10:39/M             
     107    Anthony Moscaya                   Fairfield  CT         220    40   M      14 40-49      33:11   10:42/M             
     108    Manaia Friend                     Monroe  CT            108     9   F       1  1-12      33:21   10:45/M             
     109    Josh Friend                       Monroe  CT            107    43   M      15 40-49      33:22   10:46/M             
     110    Maria Ordonez                     Danbury  CT           130    45   F      10 40-49      33:44   10:53/M             
     111    Jenny Tetaj                       Stratford  CT         204    38   F      15 30-39      33:58   10:57/M             
     112    Jennifer Reed                     Sturbridge  MA        133    30   F      16 30-39      35:02   11:18/M             
     113    Samantha Pskowski                 West Milford  NJ      231    19   F       3 13-19      35:21   11:24/M             
     114    Julia Nuara                       Little Silver  NJ     229    21   F      16 20-29      35:39   11:30/M             
     115    Kaitlin Mulqueen                  Norwalk  CT           177    23   F      17 20-29      36:02   11:37/M             
     116    Lenora Lucid                      Monroe  CT            172    59   F       5 50-59      36:08   11:39/M             
     117    Lelia Stinson                     Stamford  CT          214    48   F      11 40-49      36:23   11:44/M             
     118    Lara Sulzman                      New Fairfield  CT     139    23   F      18 20-29      36:36   11:48/M             
     119    Mark Cummings                     Meriden  CT           219    49   M      16 40-49      36:37   11:49/M             
     120    Mary Patterson                    Milford  CT           131    27   F      19 20-29      37:28   12:05/M             
     121    Kimberly Dunn                     Milford  CT           104    26   F      20 20-29      38:07   12:18/M             
     122    Maribel Sanabria                  Bridgeport  CT        190    40   F      12 40-49      38:09   12:18/M             
     123    Aileen Ryan                       Stamford  CT          213    46   F      13 40-49      38:12   12:19/M             
     124    Kaitlin McNally                   New Fairfield  CT     127    23   F      21 20-29      38:30   12:25/M             
     125    Nathaniel Sweeney                 Trumbull  CT          185    37   M      15 30-39      38:40   12:28/M             
     126    Mardi Morrow                      Bridgeport  CT        201    62   F       2 60-69      38:41   12:29/M             
     127    Mary Ryan                         Stamford  CT          217    49   F      14 40-49      38:41   12:29/M             
     128    Tyler Jennings                    Milford  CT           170    12   M       5  1-12      39:29   12:44/M             
     129    Jason Jennings                    Milford  CT           117    37   M      16 30-39      39:36   12:46/M             
     130    Ed Perkowski                      Stratford  CT         187    56   M      12 50-59      40:43   13:08/M             
     131    Meredith Jennings                 Milford  CT           118    33   F      17 30-39      40:56   13:12/M             
     132    Yvonne Evans                      Newport  NH           105    67   F       3 60-69      40:56   13:12/M             
     133    Sheryle Hartwell                  Newport  NH           114    53   F       6 50-59      40:59   13:13/M             
     134    Gail Hall                         Bridgeport  CT        146    56   F       7 50-59      43:38   14:05/M             
     135    Rita Santacroce                   Shelton  CT           136    54   F       8 50-59      44:14   14:16/M             
     136    Sue Lopez                         Trumbull  CT          123    45   F      15 40-49      45:05   14:33/M             
     137    Angela Santacroce                 Shelton  CT           135    20   F      22 20-29      45:09   14:34/M             
     138    Pamela Griswold                   Simpsonville  SC      111    58   F       9 50-59      47:14   15:14/M             
     139    William Griswold                  Simpsonville  SC      112    58   M      13 50-59      47:14   15:14/M             
     140    Rachelle Annosier                 Stamford  CT          225    33   F      18 30-39      1:06:30 21:27/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Blanchard New York NY

99

29

9

19:59

6:27/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Lennox Bedford NY

196

30

1

16:24

5:17/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Manaia Friend Monroe CT

108

9

108

33:21

10:45/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Eric James Hamden CT

116

11

41

23:59

7:44/M

2

Justin Conneely Monroe CT

100

11

61

25:56

8:22/M

3

Noah Friend Monroe CT

109

12

87

29:24

9:29/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tiffany Goodridge New Haven CT

206

16

19

21:21

6:53/M

2

Alexa Urinn Southington CT

156

19

104

32:27

10:28/M

3

Samantha Pskowski West Milford NJ

231

19

113

35:21

11:24/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Hamish Dewar Fairfield CT

145

15

38

23:48

7:41/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Trombly West Haven CT

203

26

10

20:21

6:34/M

2

Renee Chimel Westport CT

150

24

26

22:16

7:11/M

3

Melanie Bishop Easton CT

98

27

35

23:42

7:39/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Craig Clark Hamden CT

167

24

2

17:07

5:31/M

2

Aaron Schulefand Hamden CT

137

24

4

17:42

5:43/M

3

Matt Lundy Monroe CT

226

27

14

20:57

6:45/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephanie Katz  

233

35

37

23:47

7:40/M

2

Dawn Clark Milford CT

166

30

46

24:35

7:56/M

3

Dana Colangelo Fairfield CT

221

34

47

24:36

7:56/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jorge Mendoza Bridgeport CT

202

33

6

19:27

6:16/M

2

Victor Garcia Bridgeport CT

176

32

8

19:58

6:26/M

3

Justin Trembley CT

240

34

11

20:22

6:34/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Martha Mahoney Stamford CT

223

47

44

24:32

7:55/M

2

Deborah Hochhauser Fairfield CT

222

40

55

25:23

8:11/M

3

Jaclyn Rothenberg Stratford CT

197

47

60

25:53

8:21/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Cross Stamford CT

101

47

3

17:33

5:40/M

2

Wesley Oliveira Bridgeport CT

207

43

5

18:31

5:58/M

3

Ray Vogt Fairfield CT

239

48

15

20:59

6:46/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Emmy Stocker Cos Cob CT

244

52

22

21:38

6:59/M

2

Berit Ianiri Fairfield CT

189

51

54

25:20

8:10/M

3

Linda Goldstein Fairfield CT

157

58

70

26:55

8:41/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nick Manuzzi Monroe CT

227

50

7

19:41

6:21/M

2

Michael Costello Fairfield CT

211

51

17

21:05

6:48/M

3

Jerry Meshell Orange CT

180

55

28

22:36

7:17/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Donna Cramond Monroe CT

152

61

92

30:06

9:43/M

2

Mardi Morrow Bridgeport CT

201

62

126

38:41

12:29/M

3

Yvonne Evans Newport NH

105

67

132

40:56

13:12/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Pisani Stratford CT

151

67

59

25:46

8:19/M

2

John Mauro Trumbull CT

161

61

95

30:43

9:55/M

3

Ernest Garcia Newtown CT

110

64

98

31:18

10:06/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Stevens Trumbull CT

184

78

88

29:55

9:39/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com