HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

East Haven Community Classic
September 11, 2010 - 5K
East Haven, CT

OVERALL WINNERS

Justin MacGregor, Derby, CT - 16:26
Martha Merz, Mystic, CT - 19:27

eh0911.jpg (55509 bytes) eh0911a.jpg (63205 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
East Haven

Town Green
WEATHER
67 Degrees
Sunny & Breezy

Overall Finish List

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Justin Mac Gregor                 Derby  CT             122    23   M   ***** 20-29      16:26    5:18/M             
       2    Matt Molski                       New Haven  CT          27    27   M       1 20-29      16:45    5:24/M             
       3    Desmond O'Grady                   Southbury  CT          38    30   M       1 30-39      16:59    5:29/M             
       4    Mike Dontfraid                    East Haven  CT         17    17   M       1 16-19      17:15    5:34/M             
       5    Ken Poli                          Darien  CT            139    31   M       2 30-39      17:27    5:38/M             
       6    Allen Copas                       Wallingford  CT       201    17   M       2 16-19      17:35    5:40/M             
       7    Jeffrey Townsend                  Hamden  CT            289    38   M       3 30-39      17:44    5:43/M             
       8    Ernesto Ordonez                   Wallingford  CT       207    16   M       3 16-19      18:27    5:57/M             
       9    Frank Tiroletto                   Orange  CT             22    50   M       1 50-59      18:38    6:01/M             
      10    Mark Edwards                      East Haven  CT         21    40   M       1 40-49      18:48    6:04/M             
      11    Kurt Ogren                        Seymour  CT             4    41   M       2 40-49      19:12    6:12/M             
      12    James Drummond                    Wallingford  CT         7    47   M       3 40-49      19:14    6:12/M             
      13    Stephen Munzi                     Wallingford  CT       204    16   M       4 16-19      19:22    6:15/M             
      14    Martha Merz                       Mystic  CT             43    47   F   ***** 40-49      19:27    6:16/M             
      15    Shane Hobart                      North Branford  CT    134    38   M       4 30-39      19:29    6:17/M             
      16    Jerry Munck                       North Haven  CT        54    54   M       2 50-59      19:42    6:21/M             
      17    Derek Mc Glynn                    Branford  CT          118    56   M       3 50-59      20:07    6:29/M             
      18    Matt Mc Weeney                    Wallingford  CT        23    23   M       2 20-29      20:34    6:38/M             
      19    Darrell Adler                     North Branford  CT     55    35   M       5 30-39      20:44    6:41/M             
      20    Dave Chameides                    Oxford  CT             52    52   M       4 50-59      20:48    6:43/M             
      21    Marcus Massaro                    Wallingford  CT       203    19   M       5 16-19      20:50    6:43/M             
      22    James Wayne                       East Haven  CT        231    17   M       6 16-19      20:51    6:44/M             
      23    Paris Taft                        New Haven  CT         107    16   F       1 16-19      20:53    6:44/M             
      24    Dan Haselgrave                    West Haven  CT         33    63   M       1 60-69      21:06    6:48/M             
      25    Tyler Miller                      East Haven  CT        236    17   M       7 16-19      21:24    6:54/M             
      26    Jiewen Huang                      New Haven  CT          10    26   M       3 20-29      21:40    6:59/M             
      27    John Wynne                        East Haven  CT        235    18   M       8 16-19      22:10    7:09/M             
      28    Rich Steeves                      Guilford  CT           60    60   M       2 60-69      22:13    7:10/M             
      29    Derek Lyon                        Wallingford  CT       205    15   M       1 13-15      22:14    7:10/M             
      30    Tiffany Goodridge                 New Haven  CT         108    16   F       2 16-19      22:17    7:11/M             
      31    Mark Laudati                      Winsted  CT           132    52   M       5 50-59      22:18    7:12/M             
      32    John Coppola                      Middletown  CT        129    37   M       6 30-39      22:20    7:12/M             
      33    John Courtmanche                  New Haven  CT          36    67   M       3 60-69      22:29    7:15/M             
      34    Rob Antonetti                     Wallingford  CT        35    43   M       4 40-49      22:32    7:16/M             
      35    Albert De Filippo                 East Haven  CT         44    54   M       6 50-59      22:33    7:16/M             
      36    Brandon Hellyar                   East Haven  CT         26    26   M       4 20-29      22:45    7:20/M             
      37    Katie Edgar                       Wallingford  CT       221    16   F       3 16-19      22:58    7:25/M             
      38    Matthew Rogers                    Gagetown  MI           49    27   M       5 20-29      23:05    7:27/M             
      39    Marc Audet                        Hamden  CT             15    51   M       7 50-59      23:06    7:27/M             
      40    Jamaira Ruiz                      East Haven  CT        131    27   F       1 20-29      23:12    7:29/M             
      41    Lucian Ghita                      New Haven  CT          53    31   M       7 30-39      23:17    7:31/M             
      42    Jack Cronan                       Branford  CT           63    63   M       4 60-69      23:22    7:32/M             
      43    Julie Dougherty                   Washington  DC         50    25   F       2 20-29      23:24    7:33/M             
      44    Sal Rap                           New Haven  CT          30    62   M       5 60-69      23:37    7:37/M             
      45    Mike Buchina                      New Haven  CT           3    51   M       8 50-59      23:41    7:38/M             
      46    William Euerle                    Hamden  CT             40    66   M       6 60-69      24:01    7:45/M             
      47    Bridget Duncan                    East Haven  CT        101    27   F       3 20-29      24:11    7:48/M             
      48    Stephanie Lendroth                East Haven  CT        249    16   F       4 16-19      24:13    7:49/M             
      49    Connor Thornberg                  East Haven  CT        234    15   M       2 13-15      24:24    7:52/M             
      50    Francesca De Maio                 East Haven  CT        248    16   F       5 16-19      24:25    7:53/M             
      51    Mike Underwood                    Hebron  CT             18    54   M       9 50-59      24:33    7:55/M             
      52    Lori Butler                       East Haven  CT        247    16   F       6 16-19      24:35    7:56/M             
      53    Amy Demers                        Wallingford  CT       220    15   F       1 13-15      24:44    7:59/M             
      54    James Albis                       East Haven  CT        141    26   M       6 20-29      24:45    7:59/M             
      55    Chad Ondy                         Newtown  CT             8    34   M       8 30-39      24:48    8:00/M             
      56    Elysia St. George                 Shelton  CT           111    12   F       1  1-12      25:21    8:11/M             
      57    Nathan Carpenter                  Stratford  CT         110    30   M       9 30-39      25:22    8:11/M             
      58    Joseph Allen                      Milford  CT            62    26   M       7 20-29      25:30    8:14/M             
      59    Alfred Hannon                     Danbury  CT            31    31   M      10 30-39      25:32    8:14/M             
      60    Christopher Monaco                East Haven  CT          2    26   M       8 20-29      25:41    8:17/M             
      61    Joe Maturo                        East Haven  CT        123    59   M      10 50-59      25:50    8:20/M             
      62    Taylor Livingston                 Wallingford  CT       216    14   F       2 13-15      25:51    8:20/M             
      63    Laura Brooks                      Wallingford  CT       218    15   F       3 13-15      25:54    8:21/M             
      64    Marc Cacioppo                     East Haven  CT        232    15   M       3 13-15      26:05    8:25/M             
      65    Andrew Jefferies                  Hamden  CT             59    12   M       1  1-12      26:07    8:25/M             
      66    Colin Jefferies                   Hamden  CT             57    46   M       5 40-49      26:08    8:26/M             
      67    Russell Scovin                    Bethany  CT           140    51   M      11 50-59      26:21    8:30/M             
      68    Taylor Konareski                  East Haven  CT        246    17   F       7 16-19      26:25    8:31/M             
      69    Laura Galvin                      Watertown  CT         133    41   F       1 40-49      26:26    8:32/M             
      70    Diane Jackson                     Branford  CT           64    32   F       1 30-39      26:33    8:34/M             
      71    Tom Hennessey                     East Haven  CT         20    51   M      12 50-59      26:34    8:34/M             
      72    Mark Albis                        East Haven  CT        145    24   M       9 20-29      26:49    8:39/M             
      73    Sean Chmielewski                  East Haven  CT        233    18   M       9 16-19      26:55    8:41/M             
      74    Michelle Cone                     Wallingford  CT        25    25   F       4 20-29      27:00    8:43/M             
      75    Doug Jackson                      Branford  CT           61    50   M      13 50-59      27:03    8:44/M             
      76    Doug Harkins                      New Haven  CT         290    40   M       6 40-49      27:07    8:45/M             
      77    Vernon Kousky                     Bowie  MD             138    65   M       7 60-69      27:15    8:47/M             
      78    Justin Kousky                     Shelton  CT           137    30   M      11 30-39      27:16    8:48/M             
      79    Michael Riolino                   East Haven  CT         16    26   M      10 20-29      27:17    8:48/M             
      80    Karen O' Connell                  East Haven  CT        124    52   F       1 50-59      27:19    8:49/M             
      81    John Raynor                       Wallingford  CT       115    40   M       7 40-49      27:23    8:50/M             
      82    Robert Puccino                    East Haven  CT        126    46   M       8 40-49      27:29    8:52/M             
      83    Jordan Schmeer                    Meriden  CT           217    15   M       4 13-15      27:32    8:53/M             
      84    Chris St George                   Shelton  CT           113    43   M       9 40-49      27:37    8:55/M             
      85    David Adams                       New Haven  CT          37    71   M       1 70-79      27:56    9:01/M             
      86    Christine Cote                    North Branford  CT     46    46   F       2 40-49      28:12    9:06/M             
      87    Ira Mills                         Branford  CT          142    54   M      14 50-59      28:20    9:08/M             
      88    Liz Francois                      East Haven  CT        251    0    F       1  0- 0      28:35    9:13/M             
      89    Bob Fusco                         East Haven  CT        144    25   M      11 20-29      28:40    9:15/M             
      90    Rachael Puccino                   East Haven  CT        250    17   F       8 16-19      28:44    9:16/M             
      91    Alek Zanjani                      Milford  CT            29    29   M      12 20-29      28:51    9:18/M             
      92    George Smith                      New Haven  CT          42    43   M      10 40-49      28:57    9:20/M             
      93    Rachel Sokoloff                   North Branford  CT     13    13   F       4 13-15      29:00    9:21/M             
      94    Raymond Monaco                    East Haven  CT        102    58   M      15 50-59      29:37    9:33/M             
      95    Lisa Camera                       East Haven  CT        127    37   F       2 30-39      29:43    9:35/M             
      96    Joan Dougherty                    East Haven  CT         47    54   F       2 50-59      29:44    9:35/M             
      97    Mary O'Connell                    West Haven  CT         34    60   F       1 60-69      29:48    9:37/M             
      98    Fran Spada-Centa                  East Haven  CT         45    45   F       3 40-49      29:52    9:38/M             
      99    Anthony Gambardella               North Haven  CT        39    39   M      12 30-39      29:53    9:38/M             
     100    Kristen Hull                      Milford  CT           117    25   F       5 20-29      29:56    9:39/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Patrick Morrissey                 Clinton  CT           109    42   M      11 40-49      30:11    9:44/M             
     102    Anita Wooten                      Riverhead  NY          14    44   F       4 40-49      30:13    9:45/M             
     103    Shelby Raynor                     Wallingford  CT       219    15   F       5 13-15      30:16    9:46/M             
     104    George Papuga                     East Haven  CT         67    67   M       8 60-69      30:18    9:46/M             
     105    Vincent De Nuzzo                  North Haven  CT       121    32   M      13 30-39      30:20    9:47/M             
     106    David Remiszewski                 Wallingford  CT       202    0    M       1  0- 0      30:33    9:51/M             
     107    Lianna Pildis                     Cheshire  CT          104    25   F       6 20-29      30:35    9:52/M             
     108    Richard Pildis                    Cheshire  CT          103    59   M      16 50-59      30:35    9:52/M             
     109    Priscilla Flynn                   Killingworth  CT      128    52   F       3 50-59      30:45    9:55/M             
     110    Ann St. George                    Shelton  CT           112    43   F       5 40-49      30:49    9:56/M             
     111    Anne MacGregor                    Branford  CT           24    45   F       6 40-49      30:58    9:59/M             
     112    Lucy Truman                       Sandy Hook  CT         41    41   F       7 40-49      31:29   10:09/M             
     113    Teresa Amendola                   East Haven  CT         28    46   F       8 40-49      31:36   10:12/M             
     114    Marianne Petrillo                 New Haven  CT         130    0    F       2  0- 0      31:54   10:17/M             
     115    Alicia De Nuzzo                   North Haven  CT       119    28   F       7 20-29      32:05   10:21/M             
     116    Erin Shaffer                      Branford  CT           19    29   F       8 20-29      32:10   10:23/M             
     117    Hannah Haag                       North Branford  CT    135    13   F       6 13-15      32:26   10:28/M             
     118    Carol Rascati                     North Branford  CT    120    52   F       4 50-59      32:57   10:38/M             
     119    Jim Dougherty                     East Haven  CT         48    56   M      17 50-59      33:01   10:39/M             
     120    Linda Hennessey                   East Haven  CT        143    51   F       5 50-59      33:15   10:44/M             
     121    Ellen Cupo                        New Haven  CT         151    22   F       9 20-29      34:06   11:00/M             
     122    Deborah Raynor                    Wallingford  CT       114    40   F       9 40-49      34:52   11:15/M             
     123    Jackie Albis                      East Haven  CT          1    58   F       6 50-59      35:19   11:24/M             
     124    Shigeka Limoncelli                East Haven  CT        125    67   F       2 60-69      35:30   11:27/M             
     125    Olivia Kously                     Shelton  CT           136    30   F       3 30-39      35:46   11:32/M             
     126    Betty Kelly                       Meriden  CT           116    76   F       1 70-79      35:49   11:33/M             
     127    Amy De Filippo                    New Haven  CT          12    12   F       2  1-12      36:09   11:40/M             
     128    Amy Schrier-Pildis                Cheshire  CT          106    54   F       7 50-59      36:56   11:55/M             
     129    Lisa Coppola                      Chesire  CT           105    47   F      10 40-49      36:56   11:55/M             
     130    Bridget Steele                    New Haven  CT          11    11   F       3  1-12      37:41   12:09/M             
     131    Joseph Steele                     New Haven  CT          56    56   M      18 50-59      37:42   12:10/M             
     132    Nancy Schreidner                  East Haven  CT         32    42   F      11 40-49      38:23   12:23/M             
     133    Daniel Numberg                    West Haven  CT          5    41   M      12 40-49      42:12   13:37/M             
     134    Herman Bershstein                 Hamden  CT             85    85   M       1 80-99      43:05   13:54/M             
     135    Cynthia Bergman                   East Haven  CT         51    51   F       8 50-59      46:17   14:56/M             
     136    Cheryl Bergman                    New Haven  CT          58    58   F       9 50-59      46:17   14:56/M             
     137    Patricia Numberg                  West Haven  CT          6    38   F       4 30-39      46:27   14:59/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Martha Merz Mystic CT

43

47

14

19:27

6:16/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Justin Mac Gregor Derby CT

122

23

1

16:26

5:18/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Elysia St. George Shelton CT

111

12

56

25:21

8:11/M

2

Amy De Filippo New Haven CT

12

12

127

36:09

11:40/M

3

Bridget Steele New Haven CT

11

11

130

37:41

12:09/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrew Jefferies Hamden CT

59

12

65

26:07

8:25/M

 
Top

Women 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Demers Wallingford CT

220

15

53

24:44

7:59/M

2

Taylor Livingston Wallingford CT

216

14

62

25:51

8:20/M

3

Laura Brooks Wallingford CT

218

15

63

25:54

8:21/M

 
Top

Men 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Derek Lyon Wallingford CT

205

15

29

22:14

7:10/M

2

Connor Thornberg East Haven CT

234

15

49

24:24

7:52/M

3

Marc Cacioppo East Haven CT

232

15

64

26:05

8:25/M

 
Top

Women 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Paris Taft New Haven CT

107

16

23

20:53

6:44/M

2

Tiffany Goodridge New Haven CT

108

16

30

22:17

7:11/M

3

Katie Edgar Wallingford CT

221

16

37

22:58

7:25/M

 
Top

Men 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Dontfraid East Haven CT

17

17

4

17:15

5:34/M

2

Allen Copas Wallingford CT

201

17

6

17:35

5:40/M

3

Ernesto Ordonez Wallingford CT

207

16

8

18:27

5:57/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jamaira Ruiz East Haven CT

131

27

40

23:12

7:29/M

2

Julie Dougherty Washington DC

50

25

43

23:24

7:33/M

3

Bridget Duncan East Haven CT

101

27

47

24:11

7:48/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matt Molski New Haven CT

27

27

2

16:45

5:24/M

2

Matt Mc Weeney Wallingford CT

23

23

18

20:34

6:38/M

3

Jiewen Huang New Haven CT

10

26

26

21:40

6:59/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Diane Jackson Branford CT

64

32

70

26:33

8:34/M

2

Lisa Camera East Haven CT

127

37

95

29:43

9:35/M

3

Olivia Kously Shelton CT

136

30

125

35:46

11:32/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Desmond O'Grady Southbury CT

38

30

3

16:59

5:29/M

2

Ken Poli Darien CT

139

31

5

17:27

5:38/M

3

Jeffrey Townsend Hamden CT

289

38

7

17:44

5:43/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Galvin Watertown CT

133

41

69

26:26

8:32/M

2

Christine Cote North Branford CT

46

46

86

28:12

9:06/M

3

Fran Spada-Centa East Haven CT

45

45

98

29:52

9:38/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Edwards East Haven CT

21

40

10

18:48

6:04/M

2

Kurt Ogren Seymour CT

4

41

11

19:12

6:12/M

3

James Drummond Wallingford CT

7

47

12

19:14

6:12/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen O' Connell East Haven CT

124

52

80

27:19

8:49/M

2

Joan Dougherty East Haven CT

47

54

96

29:44

9:35/M

3

Priscilla Flynn Killingworth CT

128

52

109

30:45

9:55/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Tiroletto Orange CT

22

50

9

18:38

6:01/M

2

Jerry Munck North Haven CT

54

54

16

19:42

6:21/M

3

Derek Mc Glynn Branford CT

118

56

17

20:07

6:29/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary O'Connell West Haven CT

34

60

97

29:48

9:37/M

2

Shigeka Limoncelli East Haven CT

125

67

124

35:30

11:27/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dan Haselgrave West Haven CT

33

63

24

21:06

6:48/M

2

Rich Steeves Guilford CT

60

60

28

22:13

7:10/M

3

John Courtmanche New Haven CT

36

67

33

22:29

7:15/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Kelly Meriden CT

116

76

126

35:49

11:33/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Adams New Haven CT

37

71

85

27:56

9:01/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershstein Hamden CT

85

85

134

43:05

13:54/M


High School Boys

Team - Add's Animals Boys

Finish Position - 1

Team Score (times): 1:38:28

Team Pos

Bib No

Name City/State Gend/Age

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

201

Allen Copas Wallingford, CT

M 17

6

6

17:35

17:35

2

207

Ernesto Ordonez Wallingford, CT

M 16

8

14

18:27

36:02

3

204

Stephen Munzi Wallingford, CT

M 16

13

27

19:22

55:24

4

203

Marcus Massaro Wallingford, CT

M 19

21

48

20:50

1:16:14

5

205

Derek Lyon Wallingford, CT

M 15

29

77

22:14

1:38:28

6

217

Jordan Schmeer Meriden, CT

M 15

83

160

27:32

2:06:00

7

202

David Remiszewski Wallingford, CT

M 0

106

266

30:33

2:36:33

Team - East Haven Boys

Finish Position - 2

Team Score (times): 1:54:54

Team Pos

Bib No

Name City/State Gend/Age

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

231

James Wayne East Haven, CT

M 17

22

22

20:51

20:51

2

236

Tyler Miller East Haven, CT

M 17

25

47

21:24

42:15

3

235

John Wynne East Haven, CT

M 18

27

74

22:10

1:04:25

4

234

Connor Thornberg East Haven, CT

M 15

49

123

24:24

1:28:49

5

232

Marc Cacioppo East Haven, CT

M 15

64

187

26:05

1:54:54

6

233

Sean Chmielewski East Haven, CT

M 18

73

260

26:55

2:21:49

High School Girls

Team - East Haven Girls

Finish Position - 1

Team Score (times): 2:08:13

Team Pos

Bib No

Name City/State Gend/Age

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

249

Stephanie Lendroth East Haven, CT

F 16

48

48

24:13

24:13

2

248

Francesca De Maio East Haven, CT

F 16

50

98

24:25

48:38

3

247

Lori Butler East Haven, CT

F 16

52

150

24:35

1:13:13

4

246

Taylor Konareski East Haven, CT

F 17

68

218

26:25

1:39:38

5

251

Liz Francois East Haven, CT

F 0

88

306

28:35

2:08:13

6

250

Rachael Puccino East Haven, CT

F 17

90

396

28:44

2:36:57

Team - Add's Animals Girls

Finish Position - 2

Team Score (times): 2:09:43

Team Pos

Bib No

Name City/State Gend/Age

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

221

Katie Edgar Wallingford, CT

F 16

37

37

22:58

22:58

2

220

Amy Demers Wallingford, CT

F 15

53

90

24:44

47:42

3

216

Taylor Livingston Wallingford, CT

F 14

62

152

25:51

1:13:33

4

218

Laura Brooks Wallingford, CT

F 15

63

215

25:54

1:39:27

5

219

Shelby Raynor Wallingford, CT

F 15

103

318

30:16

2:09:43


 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com