HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Glastonbury Living Well
Racing Series #1
July 10, 2010 - 5K
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

Duncan Gerity, West Hartford, CT - 15:42
Cara Dorris, Glastonbury, CT - 19:14

glas0710.jpg (39712 bytes) glas0710a.jpg (46279 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Smith

Middle School
WEATHER
82 Degrees
Sunny & Humid

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Duncan Gerity           West Hartford  CT      22   24     1 M 19-29        15:42    5:04/M             
       2    David Mc Kay            Rocky Hill  CT         61   25     2 M 19-29        16:05    5:11/M             
       3    Phil Reutlinger         Alexandria  VA         59   31     1 M 30-39        16:19    5:16/M             
       4    Brian Gaudreau          Wethersfield  CT       21   30     2 M 30-39        18:21    5:55/M             
       5    Stephen Behmori         Glastonbury  CT        98   28     3 M 19-29        18:48    6:04/M             
       6    Bob Willis              Longmeadow  MA         60   59     1 M 50-59        18:53    6:05/M             
       7    Cara Dorris             Glastonbury  CT        17   17     1 F  1-18        19:14    6:12/M             
       8    John Paggioli           Marlborough  CT        85   44     1 M 40-49        19:25    6:16/M             
       9    Dan Wisialowski         West Hartford  CT      55   43     2 M 40-49        19:30    6:17/M             
      10    Geoffrey Michaud        Manchester  CT         96   47     3 M 40-49        19:46    6:23/M             
      11    Tom Newman              Hebron  CT             37   52     2 M 50-59        19:52    6:25/M             
      12    Marc Gaudet             Glastonbury  CT        72   0      1 M  0- 0        20:06    6:29/M             
      13    Pete Warrington         New Haven  CT          75   28     4 M 19-29        20:12    6:31/M             
      14    James Healey            Glastonbury  CT        25   33     3 M 30-39        20:17    6:33/M             
      15    Richard Bellisle        Columbia  CT           65   63     1 M 60-99        20:20    6:34/M             
      16    Peter Mc Kay            Marlborough  CT        62   23     5 M 19-29        20:24    6:35/M             
      17    Justin Tremblay         Hebron  CT             91   34     4 M 30-39        20:31    6:37/M             
      18    Ben Newman              Hebron  CT             36   21     6 M 19-29        20:34    6:38/M             
      19    Michael Copeck          South Glastonbury      11   43     4 M 40-49        20:38    6:39/M             
      20    Jack Lavalette          South Glastonbury      80   41     5 M 40-49        21:00    6:46/M             
      21    Michael Cosentino       Glastonbury  CT        68   45     6 M 40-49        21:09    6:49/M             
      22    Matthew Somberg         South Glastonbury      53   33     5 M 30-39        21:13    6:51/M             
      23    Isaih Spain             North Windham  CT     201   18     1 M  1-18        21:41    7:00/M             
      24    Robert Hurd             Glastonbury  CT        71   49     7 M 40-49        21:43    7:00/M             
      25    Mark Urbanetti          Manchester  CT         44   48     8 M 40-49        22:02    7:06/M             
      26    George Sfiridis         Manchester  CT         41   55     3 M 50-59        22:06    7:08/M             
      27    Ralph Morelli           Wethersfield  CT       89   62     2 M 60-99        22:09    7:09/M             
      28    Jeffrey Wrana           No. Windham  CT        49   18     2 M  1-18        22:14    7:10/M             
      29    Nicholas Morse          Portland  CT           35   19     7 M 19-29        22:15    7:11/M             
      30    Dan Kaupp               Glastonbury  CT        26   32     6 M 30-39        22:23    7:13/M             
      31    Richard Giveans         Portland  CT           97   45     9 M 40-49        22:34    7:17/M             
      32    Janice-Colleen Greiser  Shelton  CT            58   29     1 F 19-29        22:43    7:20/M             
      33    Curtis Collins          Newington  CT          10   45    10 M 40-49        22:56    7:24/M             
      34    John Gulbriandsen       Wethersfield  CT       24   65     3 M 60-99        23:07    7:27/M             
      35    Scott Dorris            Glastonbury  CT        16   51     4 M 50-59        23:16    7:30/M             
      36    Nick Wrana              Columbia  CT           48   17     3 M  1-18        23:17    7:31/M             
      37    Jason Williams          Hartford  CT           79   32     7 M 30-39        23:30    7:35/M             
      38    Nicole Wright           Glastonbury  CT        51   34     1 F 30-39        23:57    7:44/M             
      39    Jeremy Browning         Glastonbury  CT        74   36     8 M 30-39        24:08    7:47/M             
      40    Bob Barnhart            Glastonbury  CT        86   47    11 M 40-49        24:25    7:53/M             
      41    Kelly Browning          Glastonbury  CT        73   32     2 F 30-39        24:36    7:56/M             
      42    Amy Krauth              Portland  CT           29   19     2 F 19-29        24:37    7:56/M             
      43    Cathy King              South Windsor  CT      78   50     1 F 50-59        24:41    7:58/M             
      44    Jo Anne Ramm            Glastonbury  CT        82   46     1 F 40-49        25:11    8:07/M             
      45    George Ripley           Glastonbury  CT        88   61     4 M 60-99        25:20    8:10/M             
      46    Brian Chiffer           Glastonbury  CT         5   57     5 M 50-59        25:28    8:13/M             
      47    Michael Burch           Glastonbury  CT         4   10     4 M  1-18        26:22    8:30/M             
      48    Marie Urbanetti         Manchester  CT         45   46     2 F 40-49        26:47    8:38/M             
      49    Judy Dooley             Manchester  CT         15   50     2 F 50-59        26:53    8:40/M             
      50    Molly Donovan           Glastonbury  CT        94   35     3 F 30-39        26:56    8:41/M             
      51    Doug Donovan            Glastonbury  CT        95   38     9 M 30-39        26:56    8:41/M             
      52    Amanda Anderson         Hartford  CT            1   21     3 F 19-29        27:12    8:46/M             
      53    Jane Moller             Wethersfield  CT       84   51     3 F 50-59        27:13    8:47/M             
      54    Chris Ramm              Glastonbury  CT        83   11     5 M  1-18        27:29    8:52/M             
      55    Brian Goldblatt         West Hartford  CT      23   54     6 M 50-59        27:40    8:55/M             
      56    Lauren Barnhart         Glastonbury  CT        87   18     2 F  1-18        27:49    8:58/M             
      57    Jessica Lockerby        Hartford  CT           54   19     4 F 19-29        27:55    9:00/M             
      58    Daniel Mellitt          Cheshire  CT           32   42    12 M 40-49        27:59    9:02/M             
      59    Kathleen Wrana          No. Windham  CT        50   40     3 F 40-49        28:11    9:05/M             
      60    Katherine Berry Langmai Glastonbury  CT        30   38     4 F 30-39        28:20    9:08/M             
      61    Marcus Klebart          Ellington  CT          81   13     6 M  1-18        28:29    9:11/M             
      62    Chris Brady             Old Saybrook  CT       70   33    10 M 30-39        29:50    9:37/M             
      63    Jesse Mulholland        Willimantic  CT        90   29     5 F 19-29        30:14    9:45/M             
      64    Maggie Rose             Hartford  CT           69   58     4 F 50-59        30:27    9:49/M             
      65    Donna Stasiowski        Long Meadow  MA        42   48     4 F 40-49        30:49    9:56/M             
      66    Joe Eaton               Manchester  NH         20   55     7 M 50-59        31:54   10:17/M             
      67    Paul Kenny              Glastonbury  CT        27   32    11 M 30-39        32:22   10:26/M             
      68    Gillian Kenny           Glastonbury  CT        28   29     6 F 19-29        32:22   10:26/M             
      69    Heather Bailey          Wethersfield  CT        2   35     5 F 30-39        32:47   10:35/M             
      70    Kristen Wirtanen        Wethersfield  CT       46   34     6 F 30-39        33:27   10:47/M             
      71    Chelsea Lipocky         Hartford  CT           66   21     7 F 19-29        33:36   10:50/M             
      72    Sandra Burch            Glastonbury  CT         3   43     5 F 40-49        33:59   10:58/M             
      73    Ali Ciocca              Seymour  CT             6   18     3 F  1-18        34:01   10:58/M             
      74    Melanie Champion        Meriden  CT            64   51     5 F 50-59        34:13   11:02/M             
      75    Karen Wong              Richmond  BC           47   34     7 F 30-39        34:47   11:13/M             
      76    Ed Snyder               Wallingford  CT        63   63     5 M 60-99        34:52   11:15/M             
      77    Colin Thomas            Glastonbury  CT        92   7      7 M  1-18        35:09   11:20/M             
      78    Jeana Thomas            Glastonbury  CT        93   34     8 F 30-39        35:11   11:21/M             
      79    Milani Beaudrault       Windermere  FL         67   21     8 F 19-29        35:39   11:30/M             
      80    Jan Eaton               Manchester  NH         19   56     6 F 50-59        35:39   11:30/M             
      81    Carla Correia           East Hampton  CT       12   40     6 F 40-49        35:42   11:31/M             
      82    Mary Lou Colwell        Glastonbury  CT        76   54     7 F 50-59        36:29   11:46/M             
      83    Patrick Colwell         Glastonbury  CT        77   57     8 M 50-59        36:39   11:49/M             
      84    Robert Michaud          Southington  CT        33   38    12 M 30-39        36:54   11:54/M             
      85    Nambi Shreeni           Glastonbury  CT        99   54     9 M 50-59        37:08   11:59/M             
      86    Jay Bala                Rocky Hill  CT         57   37     9 F 30-39        37:26   12:05/M             
      87    S Sailaksami            South Windsor  CT      56          2 M  0- 0        37:41   12:09/M             
      88    Lorri Ominsky           Hamden  CT             39   55     8 F 50-59        37:44   12:10/M             
      89    Scott Odell             East Hartford  CT      38   57    10 M 50-59        39:07   12:37/M             
      90    Maureen Cosgrove        Glastonbury  CT        13   51     9 F 50-59        41:26   13:22/M             
      91    Susan Uber              East Haddam  CT        43   60     1 F 60-99        43:11   13:56/M             
      92    Bhooma Nambirajani      Glastonbury  CT       100   46     7 F 40-49        44:04   14:13/M             
      93    Jack Doyle              Glastonbury  CT        18   68     6 M 60-99        52:53   17:04/M             
      94    Tj Ciocca               Seymour  CT             9   22     8 M 19-29        57:09   18:26/M             
      95    Dan Miller              Glastonbury  CT        34   52    11 M 50-59        57:09   18:26/M             
      96    Casey Ciocca            Seymour  CT             7   19     9 M 19-29        57:09   18:26/M             
      97    Judy Daly               Glastonbury  CT        14   53    10 F 50-59      1:05:02   20:59/M             
      98    Jara Ciocca             Seymour  CT             8   50    11 F 50-59      1:05:02   20:59/M             


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com