HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Glastonbury Living Well
Racing Series #2
July 17, 2010 - 4.5 Miles
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

David McKay, Rocky Hill, CT - 24:36
Cara Dorris, Glastonbury, CT - 29:31

glas0717.jpg (47467 bytes) glas0717a.jpg (56394 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Addison
Park
WEATHER
78 Degrees
Sunny & Humid

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    David McKay             Rocky Hill  CT         29   25     1 M 19-29        24:36    5:28/M             
       2    Peter Oviatt            Lebanon  CT            58   40     1 M 40-49        24:53    5:32/M             
       3    Dan Campbell            Oakdale  CT             6   31     1 M 30-39        28:12    6:16/M             
       4    Brian Gaudreau          Wethersfield  CT       15   30     2 M 30-39        28:19    6:18/M             
       5    John Paggioli           Marlborough  CT        61   44     2 M 40-49        29:09    6:29/M             
       6    Cara Dorris             Glastonbury  CT        13   17     1 F  1-18        29:31    6:34/M             
       7    Dan Wisialowski         West Hartford  CT      42   43     3 M 40-49        30:19    6:44/M             
       8    Tom Newman              Hebron  CT             34   52     1 M 50-59        30:25    6:46/M             
       9    Geoff Michard           Manchester  CT         59   47     4 M 40-49        31:00    6:53/M             
      10    Richard Bellisle        Columbia  CT            3   63     1 M 60-99        31:31    7:00/M             
      11    Jesper Haglund          Belgium                60   41     5 M 40-49        32:13    7:10/M             
      12    James Healey            Glastonbury  CT        19   33     3 M 30-39        33:06    7:21/M             
      13    David Kravies           Glastonbury  CT        23   16     1 M  1-18        33:31    7:27/M             
      14    Robert Hurd             Glastonbury  CT        20   49     6 M 40-49        33:53    7:32/M             
      15    Kristen Mellitt         Cheshire  CT           30   38     1 F 30-39        34:04    7:34/M             
      16    Isaih Spain             N. Windham  CT         39   18     2 M  1-18        34:26    7:39/M             
      17    Janice-Colleen Greiser  Shelton  CT            16   29     1 F 19-29        34:55    7:46/M             
      18    Jeffrey Wrana           No. Windham  CT        45   18     3 M  1-18        35:13    7:50/M             
      19    Nicole Wright           Glastonbury  CT        47   34     2 F 30-39        35:28    7:53/M             
      20    Scott Dorris            Glastonbury  CT        12   51     2 M 50-59        36:45    8:10/M             
      21    Nicholas Morse          Portland  CT           32   19     2 M 19-29        37:31    8:20/M             
      22    John Gulbriandsen       Wethersfield  CT       17   65     2 M 60-99        37:32    8:20/M             
      23    Kelly Browning          Glastonbury  CT         4   32     3 F 30-39        37:56    8:26/M             
      24    Amy Krauth              Portland  CT           22   19     2 F 19-29        37:56    8:26/M             
      25    Brian Chiffer           Glastonbury  CT         7   57     3 M 50-59        38:26    8:32/M             
      26    Jeremy Browning         Glastonbury  CT         5   36     4 M 30-39        38:29    8:33/M             
      27    Cathy King              South Windsor  CT      21   50     1 F 50-59        38:52    8:38/M             
      28    Joanne Ramm             Glastonbury  CT        36   46     1 F 40-49        39:00    8:40/M             
      29    Daniel Cummins          South Glastonbury      57   24     3 M 19-29        39:34    8:48/M             
      30    Russ Tew                West Hartford  CT      55   67     3 M 60-99        39:40    8:49/M             
      31    Maria Lamb              Glastonbury  CT        54   63     1 F 60-99        40:33    9:01/M             
      32    Jane Moller             Wethersfield  CT       31   51     2 F 50-59        40:43    9:03/M             
      33    Nick Wrana              Columbia  CT           44   17     4 M  1-18        41:33    9:14/M             
      34    Mark Taub               Glastonbury  CT       100   47     7 M 40-49        42:02    9:20/M             
      35    Jeremy Lingenfelser     Windsor  CT            25   34     5 M 30-39        42:36    9:28/M             
      36    Katherine Berry Langmai Glastonbury  CT        24   38     4 F 30-39        42:36    9:28/M             
      37    Sara Dever              Windsor  CT            10   34     5 F 30-39        42:43    9:30/M             
      38    Judy Dooley             Manchester  CT         11   50     3 F 50-59        43:04    9:34/M             
      39    Kathleen Wrana          No. Windham  CT        46   40     2 F 40-49        43:54    9:45/M             
      40    Adam Baron              South Glastonbury      56   24     4 M 19-29        43:59    9:46/M             
      41    Jessica Lockerby        Hartford  CT           27   19     3 F 19-29        44:02    9:47/M             
      42    May Newell              New Haven  CT          33   59     4 F 50-59        44:09    9:49/M             
      43    Amy McCoy               South Glastonbury      28   39     6 F 30-39        44:46    9:57/M             
      44    Randall Potteron        Andover  CT            51   51     4 M 50-59        45:23   10:05/M             
      45    Donna Stasiowski        Long Meadow  MA        40   48     3 F 40-49        49:13   10:56/M             
      46    Kristen Wirtanen        Wethersfield  CT       41   34     7 F 30-39        51:16   11:24/M             
      47    Chelsea Lipocky         Hartford  CT           26   21     4 F 19-29        51:20   11:24/M             
      48    Sharon Salomon          Glastonbury  CT        62   37     8 F 30-39        51:23   11:25/M             
      49    Heather Bailey          Wethersfield  CT        2   35     9 F 30-39        51:25   11:26/M             
      50    Milani Beaudrault       Windermere  FL         63   21     5 F 19-29        56:34   12:34/M             
      51    Amanda Anderson         Hartford  CT            1   21     6 F 19-29        56:34   12:34/M             
      52    Tonianne Bankoski       Glastonbury  CT        53   38    10 F 30-39        56:41   12:36/M             
      53    Alisa Amendola          Portland  CT           52   38    11 F 30-39        57:52   12:52/M             
      54    Nambi Shreeni           Glastonbury  CT        37   54     5 M 50-59        58:47   13:04/M             
      55    Maureen Cosgrove        Glastonbury  CT         9   51     5 F 50-59      1:02:12   13:49/M             
      56    Scott Odell             East Hartford  CT      35   57     6 M 50-59      1:06:43   14:50/M             
      57    Jack Doyle              Glastonbury  CT        14   68     4 M 60-99      1:14:03   16:27/M             
    

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com