HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Twilight Trail Runs
Groton, CT - 7.4 Miles/3.4 Miles

June 4, 2010

Timing & Results by:
SNERRO


The bugs don't come out 'till 5:30.  The races started at 6:00.  Spencer Rogers and Clair Latham beat the bugs on the trails in the 3.6 mile race and Brad Overturf and Katie Gosnell  beat them for 7.4 miles in the long race.

7.4 Mile Run
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              

       1    Brad Overturf                     Norwich  CT           331    43   M       1 40-49      46:49.0    6:20/M             

       2    Tj Dooling                        Pawcatuck  CT         224    51   M       1 50-59      48:06.0    6:30/M             

       3    Todd Bennett                      Columbia  CT          306    39   M       1 30-39      49:05.0    6:38/M             

       4    Kati Gosnell                      Groton  CT            186    30   F       1 30-39      49:38.0    6:42/M             

       5    John Trahan                       Mystic  CT            251    54   M       2 50-59      50:05.0    6:46/M             

       6    Kyle Judkins                      Mystic  CT            261    23   M       1 18-29      50:06.0    6:46/M             

       7    Steve Finton                      Mystic  CT            270    50   M       3 50-59      50:21.0    6:48/M             

       8    Megan Raymond                     Branford  CT          227    37   F       2 30-39      50:53.0    6:53/M             

       9    Connor Gralton                    Ledyard  CT           185    12   M       1  1-17      51:56.0    7:01/M             

      10    Dana Award                        Waterford  CT         330    45   M       2 40-49      51:59.0    7:01/M             

      11    Scott Cote                        Gales Ferry  CT       310    25   M       2 18-29      52:25.0    7:05/M             

      12    Paul Dominy                       East Haddam  CT       239    49   M       3 40-49      53:02.0    7:10/M             

      13    Michael Didato                    Waterford  CT         303    48   M       4 40-49      53:13.0    7:11/M             

      14    Peter Fitton                      Guilford              228    36   M       2 30-39      53:15.0    7:12/M             

      15    Lance Flott                       Old Saybrook  CT      139    52   M       4 50-59      53:21.0    7:13/M             

      16    Scot Mente                        Mystic  CT            309    38   M       3 30-39      53:49.0    7:16/M             

      17    John Paggioti                     Marlborough  CT       355    44   M       5 40-49      54:00.0    7:18/M             

      18    Dan Widlicka                      Gales Ferry  CT       183    34   M       4 30-39      54:01.0    7:18/M             

      19    Jeffrey Van Deusen                East Lyme  CT          19    42   M       6 40-49      54:02.0    7:18/M             

      20    Bradley Brunaugh                  Niantic  CT            15    29   M       3 18-29      54:06.0    7:19/M             

      21    Lori Gatheral                     Waterford  CT         188    48   F       1 40-49      54:13.0    7:20/M             

      22    Rob Tanner                        Plainville  CT        110    49   M       7 40-49      54:49.0    7:24/M             

      23    Tracy Montoya                     Waterford  CT         242    46   M       8 40-49      55:24.0    7:29/M             

      24    Erica Browne                      Groton  CT            257    30   F       3 30-39      55:29.0    7:30/M             

      25    Hal Bennett                       Columbia  CT          235    68   M       1 60-99      55:34.0    7:31/M             

      26    Matt Covati                       Mystic  CT              3    32   M       5 30-39      55:35.0    7:31/M             

      27    Nick Sergiacom                    New London  CT        342    23   M       4 18-29      56:12.0    7:36/M             

      28    Jonathan Benedi Wheeler           Old Lyme  CT           93    29   M       5 18-29      56:23.0    7:37/M             

      29    Josh Harwell                      Mystic  CT            250    36   M       6 30-39      56:28.0    7:38/M             

      30    R Jordan                          Groton  CT            104    44   M       9 40-49      56:57.0    7:42/M             

      31    Heather Delaurentis               Haddam  CT            171    34   F       4 30-39      57:28.0    7:46/M             

      32    David Tess                                              180    39   M       7 30-39      57:39.0    7:47/M             

      33    Brendon Kapinos                   Mystic  CT            221    25   M       6 18-29      57:40.0    7:48/M             

      34    Neil Goldman                      Mystic  CT             53    46   M      10 40-49      57:45.0    7:48/M             

      35    Philip Plouffe                    Mystic  CT            126    53   M       5 50-59      57:55.0    7:50/M             

      36    David Tingley                     Waterford  CT         238    49   M      11 40-49      57:59.0    7:50/M             

      37    Aidan Power                       East Lyme  CT         259    49   M      12 40-49      58:03.0    7:51/M             

      38    Kim Morrissey                     Niantic  CT           246    44   F       2 40-49      58:52.0    7:57/M             

      39    Michael Ramondi                   Oakdale  CT           258    20   M       7 18-29      59:08.0    7:59/M             

      40    Matthew Kehoe                     Clinton  CT            92    29   M       8 18-29      59:17.0    8:01/M             

      41    Kum Song                          Waterford  CT         248    33   M       8 30-39      59:24.0    8:02/M             

      42    Pamela Award                      Waterford  CT         329    44   F       3 40-49      59:25.0    8:02/M             

      43    John Sacrey                       Preston  CT           123    58   M       6 50-59      59:31.0    8:03/M             

      44    Ben Bruciati                      Gales Ferry  CT        98    14   M       2  1-17      59:48.0    8:05/M             

      45    Kathy Sanford                     Pawcatuck  CT         314    45   F       4 40-49      59:58.0    8:06/M             

      46    Siusi Power                       East Lyme  CT         256    20   F       1 18-29      1:00:22.0    8:09/M             

      47    Donald Cyr                        Westbrook  CT         243    45   M      13 40-49      1:01:03.0    8:15/M             

      48    Yiorgos Makris                    New Haven  CT         245    37   M       9 30-39      1:01:20.0    8:17/M             

      49    Allison Clark                     Guilford  CT           43    49   F       5 40-49      1:01:45.0    8:21/M             

      50    Joe Altiere                       Simsbury  CT          223    28   M       9 18-29      1:01:52.0    8:22/M             

      51    Dean Berardi                      Griswold  CT           34    49   M      14 40-49      1:01:56.0    8:22/M             

      52    Erik Flaucher                     New London  CT         30    33   M      10 30-39      1:02:45.0    8:29/M             

      53    Shannon Weymouth                  Coventry  CT          116    30   F       5 30-39      1:02:50.0    8:29/M             

      54    James Stuart                                            129    45   M      15 40-49      1:02:53.0    8:30/M             

      55    Jon Peterson                      Baltic  CT             25    34   M      11 30-39      1:03:04.0    8:31/M             

      56    Tia Ferrarotti                                           85    25   F       2 18-29      1:03:11.0    8:32/M             

      57    Daniel Kerwin                     Groton  CT            311    62   M       2 60-99      1:03:51.0    8:38/M             

      58    Bob Myers                         New London  CT         60    48   M      16 40-49      1:03:55.0    8:38/M             

      59    Michael Reed                      Groton  CT             66    30   M      12 30-39      1:04:09.0    8:40/M             

      60    Karen Barbone                                           147    46   F       6 40-49      1:04:10.0    8:40/M             

      61    Susan Berlam                      Pawcatuck  CT         178    49   F       7 40-49      1:04:18.0    8:41/M             

      62    Peter Raymond                     Branford  CT          226    38   M      13 30-39      1:04:52.0    8:46/M             

      63    Amy D'Amico                       Ledyard  CT           153    27   F       3 18-29      1:05:17.0    8:49/M             

      64    Susan Jones                       Gales Ferry  CT       100    43   F       8 40-49      1:06:02.0    8:55/M             

      65    David Menzies                     Mystic  CT            335    36   M      14 30-39      1:06:05.0    8:56/M             

      66    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         252    43   M      17 40-49      1:06:21.0    8:58/M             

      67    Tracy Blasioli                    East Lyme  CT         152    32   F       6 30-39      1:06:49.0    9:02/M             

      68    Christen Young                    Colchester  CT         61    33   M      15 30-39      1:06:54.0    9:02/M             

      69    Kristen Malone                    Brighton  MA          114    29   F       4 18-29      1:07:01.0    9:03/M             

      70    Nancy Muenzner                    Norwich  CT           155    45   F       9 40-49      1:07:24.0    9:06/M             

      71    Jim Moody                         Canterbury  CT        312    49   M      18 40-49      1:07:44.0    9:09/M             

      72    Rose Buckingham                   Norwich  CT           216    62   F       1 60-99      1:08:02.0    9:12/M             

      73    Tammy Jones                       Groton  CT             31    44   F      10 40-49      1:08:02.0    9:12/M             

      74    Cathy Shea                        Colchester  CT        348    52   F       1 50-59      1:08:05.0    9:12/M             

      75    Michael Minutillo                 Waterbury  CT         212    43   M      19 40-49      1:08:15.0    9:13/M             

      76    Kristyn Wujtewicz                 Bozrah  CT            218    26   F       5 18-29      1:08:18.0    9:14/M             

      77    David Smith                       Norwich  CT            18    40   M      20 40-49      1:08:22.0    9:14/M             

      78    Jennifer Fredericks                                      54    39   F       7 30-39      1:08:26.0    9:15/M             

      79    Hui Kim                           Groton  CT            337    26   F       6 18-29      1:08:33.0    9:16/M             

      80    Sharon Ripp                       Gales Ferry  CT       339    43   F      11 40-49      1:08:34.0    9:16/M             

      81    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT         170    26   F       7 18-29      1:08:43.0    9:17/M             

      82    Armand Minutillo                  Farmington  CT         58    52   M       7 50-59      1:09:00.0    9:19/M             

      83    Carol Ann Gray                    Pawcatuck  CT         254    41   F      12 40-49      1:09:26.0    9:23/M             

      84    Alex Buonanno                     Waterford  CT         109    34   M      16 30-39      1:10:01.0    9:28/M             

      85    Dawnyell Hatchett                 Oakdale  CT            91    36   F       8 30-39      1:10:23.0    9:31/M             

      86    Jeff Mullaly                      Middletown  CT        305    53   M       8 50-59      1:10:59.0    9:36/M             

      87    Kimberly Noto                     Norwich  CT           217    24   F       8 18-29      1:12:01.0    9:44/M             

      88    Kate Kelliher                     Westerly  RI          144    33   F       9 30-39      1:12:17.0    9:46/M             

      89    Linda Provencher                  Ledyard  CT           113    48   F      13 40-49      1:12:30.0    9:48/M             

      90    Bob Caligan                       Madison  CT           108    58   M       9 50-59      1:12:59.0    9:52/M             

      91    Carol Dillon                      Old Saybrook  CT      323    63   F       2 60-99      1:13:14.0    9:54/M             

      92    Paul Rosenblatt                   Cromwell  CT          213    52   M      10 50-59      1:13:39.0    9:57/M             

      93    Lisa Tess                         Mstic  CT             131    38   F      10 30-39      1:13:40.0    9:57/M             

      94    Margo Crowley                     Mystic  CT            249    43   F      14 40-49      1:14:58.0   10:08/M             

      95    Holly Carignan                    Norwich  CT           187    37   F      11 30-39      1:15:35.0   10:13/M             

      96    Bruce Grisafe                                           206    56   M      11 50-59      1:15:46.0   10:14/M             

      97    Chris Bellucci                    Uncasville  CT        356    30   M      17 30-39      1:16:32.0   10:21/M             

      98    Aimee Wickless                    Norwich  CT           160    34   F      12 30-39      1:16:41.0   10:22/M             

      99    Heather Brunelle                  Portland  OR          157    39   F      13 30-39      1:17:44.0   10:30/M             

     100    Sam Harfenist                     Colchester  CT        208    28   M      10 18-29      1:18:28.0   10:36/M             



    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              

     101    Becky Miller                      East Lyme  CT         130    28   F       9 18-29      1:18:29.0   10:36/M             

     102    Kate Chamrin                      Groton  CT            340    27   F      10 18-29      1:18:50.0   10:39/M             

     103    Anita Duneer                      Wyoming  RI           167    53   F       2 50-59      1:18:57.0   10:40/M             

     104    Pat Phillips                      Niantic  CT           315    62   F       3 60-99      1:19:18.0   10:43/M             

     105    Carol Myers                       New London  CT        143    35   F      14 30-39      1:19:19.0   10:43/M             

     106    Pat Dillon                        Old Saybrook  CT      322    65   M       3 60-99      1:19:43.0   10:46/M             

     107    Peggy Sullivan                    Clinton  CT            88    38   F      15 30-39      1:19:45.0   10:47/M             

     108    Frank Nerkowski                   Clinton  CT           196    45   M      21 40-49      1:20:06.0   10:49/M             

     109    Tori Atkins                       Ledyard  CT           161    23   F      11 18-29      1:20:23.0   10:52/M             

     110    Jamie Howard                      Albany  NY            189    44   M      22 40-49      1:22:02.0   11:05/M             

     111    Sarah White                                              42    35   F      16 30-39      1:23:51.0   11:20/M             

     112    Richard White                     East Lyme  CT         202    38   M      18 30-39      1:23:51.0   11:20/M             

     113    Maryann Bourassa                  Waterford  CT          89    50   F       3 50-59      1:31:08.0   12:19/M             

     114    Clifford Libby                    East Hampton  CT      195    61   M       4 60-99      1:31:09.0   12:19/M             

     115    Lori Raymond                      Norwich  CT           134    28   F      12 18-29      1:32:57.0   12:34/M             

     116    Harry Brielmann                   Guilford  CT          325    51   M      12 50-59      1:34:47.0   12:49/M             

Men: 0- 0 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female 18 to 29


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Siusi Power                       East Lyme  CT         256   20       46    1:00:22.0    8:09/M             

       2    Tia Ferrarotti                                           85   25       56    1:03:11.0    8:32/M             

       3    Amy D'Amico                       Ledyard  CT           153   27       63    1:05:17.0    8:49/M             

       4    Kristen Malone                    Brighton  MA          114   29       69    1:07:01.0    9:03/M             

       5    Kristyn Wujtewicz                 Bozrah  CT            218   26       76    1:08:18.0    9:14/M             

       6    Hui Kim                           Groton  CT            337   26       79    1:08:33.0    9:16/M             

       7    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT         170   26       81    1:08:43.0    9:17/M             

       8    Kimberly Noto                     Norwich  CT           217   24       87    1:12:01.0    9:44/M             

       9    Becky Miller                      East Lyme  CT         130   28      101    1:18:29.0   10:36/M             

      10    Kate Chamrin                      Groton  CT            340   27      102    1:18:50.0   10:39/M             

      11    Tori Atkins                       Ledyard  CT           161   23      109    1:20:23.0   10:52/M             

      12    Lori Raymond                      Norwich  CT           134   28      115    1:32:57.0   12:34/M             

Top

Female 30 to 39


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Kati Gosnell                      Groton  CT            186   30        4      49:38.0    6:42/M             

       2    Megan Raymond                     Branford  CT          227   37        8      50:53.0    6:53/M             

       3    Erica Browne                      Groton  CT            257   30       24      55:29.0    7:30/M             

       4    Heather Delaurentis               Haddam  CT            171   34       31      57:28.0    7:46/M             

       5    Shannon Weymouth                  Coventry  CT          116   30       53    1:02:50.0    8:29/M             

       6    Tracy Blasioli                    East Lyme  CT         152   32       67    1:06:49.0    9:02/M             

       7    Jennifer Fredericks                                      54   39       78    1:08:26.0    9:15/M             

       8    Dawnyell Hatchett                 Oakdale  CT            91   36       85    1:10:23.0    9:31/M             

       9    Kate Kelliher                     Westerly  RI          144   33       88    1:12:17.0    9:46/M             

      10    Lisa Tess                         Mstic  CT             131   38       93    1:13:40.0    9:57/M             

      11    Holly Carignan                    Norwich  CT           187   37       95    1:15:35.0   10:13/M             

      12    Aimee Wickless                    Norwich  CT           160   34       98    1:16:41.0   10:22/M             

      13    Heather Brunelle                  Portland  OR          157   39       99    1:17:44.0   10:30/M             

      14    Carol Myers                       New London  CT        143   35      105    1:19:19.0   10:43/M             

      15    Peggy Sullivan                    Clinton  CT            88   38      107    1:19:45.0   10:47/M             

      16    Sarah White                                              42   35      111    1:23:51.0   11:20/M             

Top

Female 40 to 49


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Lori Gatheral                     Waterford  CT         188   48       21      54:13.0    7:20/M             

       2    Kim Morrissey                     Niantic  CT           246   44       38      58:52.0    7:57/M             

       3    Pamela Award                      Waterford  CT         329   44       42      59:25.0    8:02/M             

       4    Kathy Sanford                     Pawcatuck  CT         314   45       45      59:58.0    8:06/M             

       5    Allison Clark                     Guilford  CT           43   49       49    1:01:45.0    8:21/M             

       6    Karen Barbone                                           147   46       60    1:04:10.0    8:40/M             

       7    Susan Berlam                      Pawcatuck  CT         178   49       61    1:04:18.0    8:41/M             

       8    Susan Jones                       Gales Ferry  CT       100   43       64    1:06:02.0    8:55/M             

       9    Nancy Muenzner                    Norwich  CT           155   45       70    1:07:24.0    9:06/M             

      10    Tammy Jones                       Groton  CT             31   44       73    1:08:02.0    9:12/M             

      11    Sharon Ripp                       Gales Ferry  CT       339   43       80    1:08:34.0    9:16/M             

      12    Carol Ann Gray                    Pawcatuck  CT         254   41       83    1:09:26.0    9:23/M             

      13    Linda Provencher                  Ledyard  CT           113   48       89    1:12:30.0    9:48/M             

      14    Margo Crowley                     Mystic  CT            249   43       94    1:14:58.0   10:08/M             

Top

Female 50 to 59


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Cathy Shea                        Colchester  CT        348   52       74    1:08:05.0    9:12/M             

       2    Anita Duneer                      Wyoming  RI           167   53      103    1:18:57.0   10:40/M             

       3    Maryann Bourassa                  Waterford  CT          89   50      113    1:31:08.0   12:19/M             

Top

Female 60 and over


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Rose Buckingham                   Norwich  CT           216   62       72    1:08:02.0    9:12/M             

       2    Carol Dillon                      Old Saybrook  CT      323   63       91    1:13:14.0    9:54/M             

       3    Pat Phillips                      Niantic  CT           315   62      104    1:19:18.0   10:43/M             

Top

Male 1 to 17


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Connor Gralton                    Ledyard  CT           185   12        9      51:56.0    7:01/M             

       2    Ben Bruciati                      Gales Ferry  CT        98   14       44      59:48.0    8:05/M             

Top

Male 18 to 29


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Kyle Judkins                      Mystic  CT            261   23        6      50:06.0    6:46/M             

       2    Scott Cote                        Gales Ferry  CT       310   25       11      52:25.0    7:05/M             

       3    Bradley Brunaugh                  Niantic  CT            15   29       20      54:06.0    7:19/M             

       4    Nick Sergiacom                    New London  CT        342   23       27      56:12.0    7:36/M             

       5    Jonathan Benedi Wheeler           Old Lyme  CT           93   29       28      56:23.0    7:37/M             

       6    Brendon Kapinos                   Mystic  CT            221   25       33      57:40.0    7:48/M             

       7    Michael Ramondi                   Oakdale  CT           258   20       39      59:08.0    7:59/M             

       8    Matthew Kehoe                     Clinton  CT            92   29       40      59:17.0    8:01/M             

       9    Joe Altiere                       Simsbury  CT          223   28       50    1:01:52.0    8:22/M             

      10    Sam Harfenist                     Colchester  CT        208   28      100    1:18:28.0   10:36/M             

Top

Male 30 to 39


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Todd Bennett                      Columbia  CT          306   39        3      49:05.0    6:38/M             

       2    Peter Fitton                      Guilford              228   36       14      53:15.0    7:12/M             

       3    Scot Mente                        Mystic  CT            309   38       16      53:49.0    7:16/M             

       4    Dan Widlicka                      Gales Ferry  CT       183   34       18      54:01.0    7:18/M             

       5    Matt Covati                       Mystic  CT              3   32       26      55:35.0    7:31/M             

       6    Josh Harwell                      Mystic  CT            250   36       29      56:28.0    7:38/M             

       7    David Tess                                              180   39       32      57:39.0    7:47/M             

       8    Kum Song                          Waterford  CT         248   33       41      59:24.0    8:02/M             

       9    Yiorgos Makris                    New Haven  CT         245   37       48    1:01:20.0    8:17/M             

      10    Erik Flaucher                     New London  CT         30   33       52    1:02:45.0    8:29/M             

      11    Jon Peterson                      Baltic  CT             25   34       55    1:03:04.0    8:31/M             

      12    Michael Reed                      Groton  CT             66   30       59    1:04:09.0    8:40/M             

      13    Peter Raymond                     Branford  CT          226   38       62    1:04:52.0    8:46/M             

      14    David Menzies                     Mystic  CT            335   36       65    1:06:05.0    8:56/M             

      15    Christen Young                    Colchester  CT         61   33       68    1:06:54.0    9:02/M             

      16    Alex Buonanno                     Waterford  CT         109   34       84    1:10:01.0    9:28/M             

      17    Chris Bellucci                    Uncasville  CT        356   30       97    1:16:32.0   10:21/M             

      18    Richard White                     East Lyme  CT         202   38      112    1:23:51.0   11:20/M             

Top

Male 40 to 49


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Brad Overturf                     Norwich  CT           331   43        1      46:49.0    6:20/M             

       2    Dana Award                        Waterford  CT         330   45       10      51:59.0    7:01/M             

       3    Paul Dominy                       East Haddam  CT       239   49       12      53:02.0    7:10/M             

       4    Michael Didato                    Waterford  CT         303   48       13      53:13.0    7:11/M             

       5    John Paggioti                     Marlborough  CT       355   44       17      54:00.0    7:18/M             

       6    Jeffrey Van Deusen                East Lyme  CT          19   42       19      54:02.0    7:18/M             

       7    Rob Tanner                        Plainville  CT        110   49       22      54:49.0    7:24/M             

       8    Tracy Montoya                     Waterford  CT         242   46       23      55:24.0    7:29/M             

       9    R Jordan                          Groton  CT            104   44       30      56:57.0    7:42/M             

      10    Neil Goldman                      Mystic  CT             53   46       34      57:45.0    7:48/M             

      11    David Tingley                     Waterford  CT         238   49       36      57:59.0    7:50/M             

      12    Aidan Power                       East Lyme  CT         259   49       37      58:03.0    7:51/M             

      13    Donald Cyr                        Westbrook  CT         243   45       47    1:01:03.0    8:15/M             

      14    Dean Berardi                      Griswold  CT           34   49       51    1:01:56.0    8:22/M             

      15    James Stuart                                            129   45       54    1:02:53.0    8:30/M             

      16    Bob Myers                         New London  CT         60   48       58    1:03:55.0    8:38/M             

      17    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         252   43       66    1:06:21.0    8:58/M             

      18    Jim Moody                         Canterbury  CT        312   49       71    1:07:44.0    9:09/M             

      19    Michael Minutillo                 Waterbury  CT         212   43       75    1:08:15.0    9:13/M             

      20    David Smith                       Norwich  CT            18   40       77    1:08:22.0    9:14/M             

      21    Frank Nerkowski                   Clinton  CT           196   45      108    1:20:06.0   10:49/M             

      22    Jamie Howard                      Albany  NY            189   44      110    1:22:02.0   11:05/M             

Top

Male 50 to 59


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Tj Dooling                        Pawcatuck  CT         224   51        2      48:06.0    6:30/M             

       2    John Trahan                       Mystic  CT            251   54        5      50:05.0    6:46/M             

       3    Steve Finton                      Mystic  CT            270   50        7      50:21.0    6:48/M             

       4    Lance Flott                       Old Saybrook  CT      139   52       15      53:21.0    7:13/M             

       5    Philip Plouffe                    Mystic  CT            126   53       35      57:55.0    7:50/M             

       6    John Sacrey                       Preston  CT           123   58       43      59:31.0    8:03/M             

       7    Armand Minutillo                  Farmington  CT         58   52       82    1:09:00.0    9:19/M             

       8    Jeff Mullaly                      Middletown  CT        305   53       86    1:10:59.0    9:36/M             

       9    Bob Caligan                       Madison  CT           108   58       90    1:12:59.0    9:52/M             

      10    Paul Rosenblatt                   Cromwell  CT          213   52       92    1:13:39.0    9:57/M             

      11    Bruce Grisafe                                           206   56       96    1:15:46.0   10:14/M             

      12    Harry Brielmann                   Guilford  CT          325   51      116    1:34:47.0   12:49/M             

Top

Male 60 and over


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Hal Bennett                       Columbia  CT          235   68       25      55:34.0    7:31/M             

       2    Daniel Kerwin                     Groton  CT            311   62       57    1:03:51.0    8:38/M             

       3    Pat Dillon                        Old Saybrook  CT      322   65      106    1:19:43.0   10:46/M             

       4    Clifford Libby                    East Hampton  CT      195   61      114    1:31:09.0   12:19/M             

3.6 Mile Fun Run
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              

       1    Spencer Rogers                    Oakdale  CT           349    33   M       1 30-39      21:12.0    5:53/M             

       2    Phillip Loiselle                  Colchester  CT        313    31   M       2 30-39      22:23.0    6:13/M             

       3    Manj Lall                         East Lyme  CT         184    40   M       1 40-49      25:02.0    6:57/M             

       4    Bill Ryan                         Salem  CT             233    52   M       1 50-59      26:11.0    7:16/M             

       5    David King                        East Lyme  CT         112    42   M       2 40-49      26:51.0    7:28/M             

       6    Claire Leatham                    Wyoming  RI           201    41   F       1 40-49      27:01.0    7:30/M             

       7    Jay Lamb                          New London  CT        344    25   M       1 18-29      27:13.0    7:34/M             

       8    Dennis Grove                      New Haven  CT         320    35   M       3 30-39      27:14.0    7:34/M             

       9    Scott Wilbur                      Preston  CT            62    36   M       4 30-39      27:53.0    7:45/M             

      10    Adam Sorensen                     Uncasville  CT        307    30   M       5 30-39      28:14.0    7:51/M             

      11    Paul Ruddy                        Groton  CT            319    27   M       2 18-29      28:26.0    7:54/M             

      12    Jeff Williams                     East Lyme  CT         119    40   M       3 40-49      28:26.0    7:54/M             

      13    Matthew Jones                     Gales Ferry  CT       101    14   M       1  1-17      28:39.0    7:58/M             

      14    Way Hedding                       Niantic  CT           236    60   M       1 60-99      28:43.0    7:59/M             

      15    Mark Gravell                      Mystic  CT             79    53   M       2 50-59      28:54.0    8:02/M             

      16    Carlo Vivenzio                    Dudley  MA            197    29   M       3 18-29      28:57.0    8:03/M             

      17    Bill Jones                        Gales Ferry  CT        23    46   M       4 40-49      29:04.0    8:04/M             

      18    Kasey Baker                       Storrs Mansfield  C   338    28   F       1 18-29      29:04.0    8:04/M             

      19    Hans Veltheim                     New London  CT        117    36   M       6 30-39      30:04.0    8:21/M             

      20    Michael Dibiaso                   Branford  CT          222    33   M       7 30-39      30:09.0    8:23/M             

      21    Shirley Louise-May                Guilford  CT          324    44   F       2 40-49      30:26.0    8:27/M             

      22    Claudia Mitchell                  Gales Ferry  CT       351    39   F       1 30-39      30:27.0    8:28/M             

      23    Annette Montoya                   Waterford  CT         327    45   F       3 40-49      30:27.0    8:28/M             

      24    Heidi Veltheim                    New London  CA        174    35   F       2 30-39      30:34.0    8:29/M             

      25    Rick Panlilio                     East Lyme  CT          20    46   M       5 40-49      30:42.0    8:32/M             

      26    Desiree Panlilio                  East Lyme  CT         165    41   F       4 40-49      30:48.0    8:33/M             

      27    Tim Salsbury                      Milford  CT           220    36   M       8 30-39      31:02.0    8:37/M             

      28    Tony Barnes                       New Haven  CT         316    35   M       9 30-39      31:03.0    8:38/M             

      29    Chris Sanford                     Westbrook  CT          40    35   M      10 30-39      31:10.0    8:39/M             

      30    Sage Vogel                        Branford  CT          173    31   F       3 30-39      31:11.0    8:40/M             

      31    Thea O'Lari                       Pawcatuck  CT         253    16   F       1  1-17      31:14.0    8:41/M             

      32    Anthony Good                      Preston  CT           336    25   M       4 18-29      31:23.0    8:43/M             

      33    Chris May                         Mystic  CT            345    37   M      11 30-39      31:25.0    8:44/M             

      34    Angel Bartlett                    Uncasville  CT         90    44   F       5 40-49      31:26.0    8:44/M             

      35    Christopher Peters                Jackson Heights  NY    32    39   M      12 30-39      31:29.0    8:45/M             

      36    Randy Miller                      Norwich  CT             7    28   M       5 18-29      31:31.0    8:45/M             

      37    Timothy Foley                     Mystic  CT            237    51   M       3 50-59      31:41.0    8:48/M             

      38    Melissa Jankowski                 Mystic  CT            321    37   F       4 30-39      31:47.0    8:50/M             

      39    Patricia Sexton                   Groton  CT            103    37   F       5 30-39      31:54.0    8:52/M             

      40    Tanner Leclair                    Groton  CT            301    10   M       2  1-17      31:55.0    8:52/M             

      41    Cherie Lefebvre                   Vernon Rockville  C    78    28   F       2 18-29      31:56.0    8:52/M             

      42    Lorina Mitchell                   Gales Ferry  CT       350    11   F       2  1-17      31:58.0    8:53/M             

      43    Gwynne Widlicka                   Gales Ferry  CT       229    31   F       6 30-39      32:00.0    8:53/M             

      44    Allison Cambi                     New London  CT        219    24   F       3 18-29      32:00.0    8:53/M             

      45    Julie Norman                      New London  CT        158    33   F       7 30-39      32:02.0    8:54/M             

      46    Noel Cyr                          West Hartford  CT     225    29   M       6 18-29      32:06.0    8:55/M             

      47    Carl Strand III                   Mystic  CT            352    36   M      13 30-39      32:09.0    8:56/M             

      48    Adam Banks                        Westerly  RI          269    18   M       7 18-29      32:15.0    8:58/M             

      49    Tracy O'Lari                      Stonington  CT        326    47   F       6 40-49      32:22.0    8:59/M             

      50    Cindy King                        East Lyme  CT         172    45   F       7 40-49      32:27.0    9:01/M             

      51    Rob Lidell                        West Hartford  CT     354    26   M       8 18-29      32:35.0    9:03/M             

      52    Benjamin Moon                     Mystic  CT             33    34   M      14 30-39      32:36.0    9:03/M             

      53    Melissa Soucy                     Groton  CT            255    29   F       4 18-29      32:39.0    9:04/M             

      54    Benjamin Ladd                     Norwich  CT           211    37   M      15 30-39      32:40.0    9:04/M             

      55    Karen Santacroce                  Groton  CT            333    41   F       8 40-49      32:50.0    9:07/M             

      56    Robin Bowman                      Oakdale  CT            80    36   F       8 30-39      33:02.0    9:11/M             

      57    Kevin Shea                        Colchester  CT        347    51   M       4 50-59      33:05.0    9:11/M             

      58    Steven Ayer                       Mystic  CT              1    38   M      16 30-39      33:16.0    9:14/M             

      59    Christopher Bowman                Oakdale  CT            11    35   M      17 30-39      33:24.0    9:17/M             

      60    Michele Millham                   Ledyard  CT           102    42   F       9 40-49      33:31.0    9:19/M             

      61    Beth Kanyock                      Mystic  CT            244    46   F      10 40-49      33:34.0    9:19/M             

      62    Colleen Murphy                    Sturbridge  MA        164    30   F       9 30-39      34:01.0    9:27/M             

      63    Tim Quackenbush                   Middle Haddam  CT      95    51   M       5 50-59      34:02.0    9:27/M             

      64    Karl Jens                         Niantic  CT           214    46   M       6 40-49      34:07.0    9:29/M             

      65    Gregory Preston                   Salem  CT             209    49   M       7 40-49      34:43.0    9:39/M             

      66    Lea Kennedy                       Mystic  CT            263    39   F      10 30-39      34:46.0    9:39/M             

      67    Clint Kennedy                     Mystic  CT            264    35   M      18 30-39      34:47.0    9:40/M             

      68    Ted Phillips                      Niantic  CT           317    69   M       2 60-99      34:54.0    9:42/M             

      69    George Reid                       Pawcatuck  CT         260    44   M       8 40-49      35:01.0    9:44/M             

      70    Leah Gettens                      Narragansett  RI      268    21   F       5 18-29      35:11.0    9:46/M             

      71    Matthew Nickerson                 Narragansett  RI      267    24   M       9 18-29      35:11.0    9:46/M             

      72    Carissa Ekholm                    Putnam  CT             86    26   F       6 18-29      35:12.0    9:47/M             

      73    Katy Vernet                       Mystic  CT            168    45   F      11 40-49      35:18.0    9:48/M             

      74    Tara Healey                       Southbridge  MA       169    50   F       1 50-59      35:19.0    9:49/M             

      75    Thomas Case                       Vernon Rockville  C    10    30   M      19 30-39      35:21.0    9:49/M             

      76    Ray Krause                        Wyoming  RI           304    51   M       6 50-59      35:33.0    9:53/M             

      77    Joanna Lame                       Preston  CT            73    36   F      11 30-39      35:47.0    9:56/M             

      78    Thomas Kasprzak                   Stonington  CT         56    32   M      20 30-39      35:54.0    9:58/M             

      79    Mary Skalka                                             182    48   F      12 40-49      36:01.0   10:00/M             

      80    Michelle Marsh                    Jewett City  CT        28    34   F      12 30-39      36:26.0   10:07/M             

      81    Dennis Lavallee                   Mystic  CT              4    30   M      21 30-39      36:31.0   10:09/M             

      82    Tracey Strelczuk                  Mystic  CT            163    30   F      13 30-39      36:41.0   10:11/M             

      83    Teresa Novic                      Ledyard  CT           118    53   F       2 50-59      36:46.0   10:13/M             

      84    Amy Jacobite                                            127    32   F      14 30-39      36:46.0   10:13/M             

      85    Sally Mabesoore                                         120    62   F       1 60-99      36:47.0   10:13/M             

      86    Victoria Schopflin                                      177    26   F       7 18-29      36:52.0   10:14/M             

      87    Benjamin Stockwell                Groton  CT            234    27   M      10 18-29      37:23.0   10:23/M             

      88    Emily Wagner                      Niantic  CT           346    22   F       8 18-29      37:28.0   10:24/M             

      89    Karl Frtich                       Oakdale  CT           302    59   M       7 50-59      37:37.0   10:27/M             

      90    Rebecca Burdick                   Fort Lauderdale  FL   145    29   F       9 18-29      37:58.0   10:33/M             

      91    Lauren Burdick                    Norwich  CT           146    26   F      10 18-29      37:59.0   10:33/M             

      92    Kimberly Aubin                    Jewett City  CT       151    27   F      11 18-29      38:16.0   10:38/M             

      93    Judith McGrath                    Colchester  CT        181    68   F       2 60-99      38:16.0   10:38/M             

      94    Jason Iannotti                    Branford  CT           39    33   M      22 30-39      38:32.0   10:42/M             

      95    Mary Ann Borrelli                                       133    51   F       3 50-59      38:33.0   10:43/M             

      96    Mary Walsh                        Niantic  CT            59    47   F      13 40-49      38:33.0   10:43/M             

      97    Denise Davies                                           179    36   F      15 30-39      38:40.0   10:44/M             

      98    Jim Troeger                       Norwich  CT            37    63   M       3 60-99      38:45.0   10:46/M             

      99    Chrystal Urbani                   Suffield  CT           70    26   F      12 18-29      38:55.0   10:49/M             

     100    Keith Aubin                       Jewett City  CT         5    30   M      23 30-39      38:58.0   10:49/M             



    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              

     101    Bob Menard                        Groton  CT            332    51   M       8 50-59      39:08.0   10:52/M             

     102    Jeffrey Lame                      Preston  CT           190    37   M      24 30-39      39:10.0   10:53/M             

     103    Michael Malone                    Dudley  MA            200    55   M       9 50-59      39:13.0   10:54/M             

     104    Caitlin Peters                    Wilton  CT             63    30   F      16 30-39      39:25.0   10:57/M             

     105    Ron Laliberte                     West Kingstown  RI    341    64   M       4 60-99      39:36.0   11:00/M             

     106    Joel R. Resig                     Fairfield  CT          64    33   M      25 30-39      39:44.0   11:02/M             

     107    Cara Resig                        Fairfield  CT         150    31   F      17 30-39      39:45.0   11:03/M             

     108    Cc Curtiss                        Groton  CT            111    37   F      18 30-39      39:47.0   11:03/M             

     109    Christy Dukehart                  West Greenwich  RI      8    31   F      19 30-39      39:51.0   11:04/M             

     110    Tom Sullivan                      Marlborough  CT       262    70   M       5 60-99      40:02.0   11:07/M             

     111    Matthew Candler                   Norwich  CT           176     7   M       3  1-17      40:27.0   11:14/M             

     112    Jacqueline Malone                 Dudley  MA             35    55   F       4 50-59      40:28.0   11:14/M             

     113    Michelle Primavera                Lisbon  CT            318    37   F      20 30-39      40:43.0   11:19/M             

     114    Daren Wood                        Attleboro Falls  MA    57    49   F      14 40-49      40:45.0   11:19/M             

     115    Tina Gralton                      Gales Ferry  CT       142    43   F      15 40-49      40:46.0   11:19/M             

     116    Sonya Cyr                         New London  CT        105    31   F      21 30-39      40:48.0   11:20/M             

     117    Karen Porzio                                             52    28   F      13 18-29      41:10.0   11:26/M             

     118    Karen Krot                        Casselberry  FL       138    32   F      22 30-39      41:10.0   11:26/M             

     119    Stacia Borysewicz                 Groton  CT             12    33   F      23 30-39      41:37.0   11:34/M             

     120    Stacey Wilbur                     Preston  CT            72    36   F      24 30-39      41:49.0   11:37/M             

     121    Lynne Floyd                       Waterford  CT          21    39   F      25 30-39      42:02.0   11:41/M             

     122    Rachel Piette                                           136    17   F       3  1-17      42:06.0   11:42/M             

     123    Beth Lyon                         Mstic  CT             135    47   F      16 40-49      42:06.0   11:42/M             

     124    Christine Sacrey                                        124    56   F       5 50-59      42:13.0   11:44/M             

     125    Pamela Villano                    Uncasville  CT        308    29   F      14 18-29      42:31.0   11:49/M             

     126    Kristen Hughes                    Groton  CT            159    23   F      15 18-29      42:35.0   11:50/M             

     127    Gwen Fate                         East Lyme  CT         334    46   F      17 40-49      42:35.0   11:50/M             

     128    Sarah Keane                       Old Lyme  CT           84    32   F      26 30-39      42:45.0   11:53/M             

     129    Kelly Field                       Norwich  CT           149    33   F      27 30-39      42:49.0   11:54/M             

     130    Rebecca Troeger                   Mystic  CT             65    33   F      28 30-39      42:58.0   11:56/M             

     131    Morgan `adair                     Stonington  CT        266    31   F      29 30-39      43:06.0   11:58/M             

     132    Sarah Moon                        Mystic  CT            106    34   F      30 30-39      43:07.0   11:59/M             

     133    Marissa Mattos                    Norwich  CT            76    28   F      16 18-29      43:10.0   11:59/M             

     134    Edwinna Callighan                                       128    60   F       3 60-99      43:14.0   12:01/M             

     135    Samantha Kearns                                         132    37   F      31 30-39      44:04.0   12:14/M             

     136    Yolonda Houle                     Mystic  CT             14    34   F      32 30-39      44:07.0   12:15/M             

     137    Chet Reed                                               210    57   M      10 50-59      45:06.0   12:32/M             

     138    Elizabeth Graeber                 Niantic  CT           328    43   F      18 40-49      45:54.0   12:45/M             

     139    Anita Wooten                      Riverhead  NY          41    44   F      19 40-49      46:12.0   12:50/M             

     140    Deborah Berandi                   Jewett City  CT       247    46   F      20 40-49      46:27.0   12:54/M             

     141    Brenda Wagner                     Moodus  CT             51    35   F      33 30-39      47:20.0   13:09/M             

     142    Nicole Greenlee                   New London  CT         38    33   F      34 30-39      47:29.0   13:11/M             

     143    Jessica Sibilia                   Colchester  CT        191    34   F      35 30-39      47:30.0   13:12/M             

     144    Rebekah Freyer                    Mystic  CT            198    36   F      36 30-39      47:31.0   13:12/M             

     145    Beth Lazor-Smith                  Westerly  RI          193    43   F      21 40-49      48:19.0   13:25/M             

     146    Michelle Savage                   Preston  CT            75    39   F      37 30-39      48:39.0   13:31/M             

     147    Sienna Ellison                    Arvada  CO             77    16   F       4  1-17      48:46.0   13:33/M             

     148    Nicole Ellison                    Arvada  CO              9    37   F      38 30-39      48:46.0   13:33/M             

     149    Melissa Irvine                    Preston  CT            74    34   F      39 30-39      49:24.0   13:43/M             

     150    Amy Ingalls                       Norwich  CT           107    31   F      40 30-39      49:44.0   13:49/M             

     151    Jason Guartz                      Norwich  CT           343    35   M      26 30-39      49:45.0   13:49/M             

     152    Celia Grisafe                                           207    54   F       6 50-59      49:55.0   13:52/M             

     153    Patricia Varma                                           44    45   F      22 40-49      50:27.0   14:01/M             

     154    Colburn Graves                    North Stonington  C   148    76   M       6 60-99      50:52.0   14:08/M             

     155    Sandeep Varma                     New London  CT         45    38   M      27 30-39      51:00.0   14:10/M             

     156    Sadie Vivenzio                    Dudley  MA             94    28   F      17 18-29      52:00.0   14:27/M             

     157    Rebecca Floyd                     Manchester  CT         13    37   F      41 30-39      52:46.0   14:39/M             

     158    Randy Enos                                              204    55   M      11 50-59      53:21.0   14:49/M             

     159    Julia Haas                        Clinton  CT           215    33   F      42 30-39      54:47.0   15:13/M             

     160    Robert Croucher                                          48    63   M       7 60-99      55:10.0   15:19/M             

     161    Jane Croucher                                            49    53   F       7 50-59      55:11.0   15:20/M             

     162    Lisa Sylvia                       Preston  CT           353    44   F      23 40-49      56:08.0   15:36/M             

     163    Brandon Stafford                                        203    46   M       9 40-49      56:23.0   15:40/M             

     164    Marcia Brown                                             46    60   F       4 60-99      56:25.0   15:40/M             

     165    Elaine Cole                                             121    68   F       5 60-99      56:27.0   15:41/M             

     166    John Nook III                     Jewett City  CT       265    28   M      11 18-29      56:28.0   15:41/M             

     167    Paul Hanschel                                           125    74   M       8 60-99      56:55.0   15:49/M             

     168    Carla Henschel                                          175    70   F       6 60-99      56:56.0   15:49/M             

     169    Kaitlin Rice                      Waterford  CT          55    24   F      18 18-29      58:31.0   16:15/M             

     170    Beth Troeger                      Norwich  CT            36    60   F       7 60-99      1:02:24.0   17:20/M             

     171    Vitya Conway                      Ledyard  CT           232    12   M       4  1-17      1:03:26.0   17:37/M             

     172    Helen McDonnell                   Mystic  CT             82    42   F      24 40-49      1:03:58.0   17:46/M             

     173    Leia McDonnell                    Mystic  CT             83    14   F       5  1-17      1:03:59.0   17:46/M             

     174    Jeffrey Johnsen                   Groton  CT            240    30   M      28 30-39      1:05:07.0   18:05/M             

     175    Erin Johnson                      Groton  CT            241    28   M      12 18-29      1:05:08.0   18:06/M             

     176    Joann Conway                      Ledyard  CT           231    52   F       8 50-59      1:10:15.0   19:31/M             

     177    David Conway                      Ledyard  CT           230    47   M      10 40-49      1:10:19.0   19:32/M             

Men: 0- 0 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female 1 to 17


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Thea O'Lari                       Pawcatuck  CT         253   16       31      31:14.0    8:41/M             

       2    Lorina Mitchell                   Gales Ferry  CT       350   11       42      31:58.0    8:53/M             

       3    Rachel Piette                                           136   17      122      42:06.0   11:42/M             

       4    Sienna Ellison                    Arvada  CO             77   16      147      48:46.0   13:33/M             

       5    Leia McDonnell                    Mystic  CT             83   14      173    1:03:59.0   17:46/M             

Top

Female 18 to 29


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Kasey Baker                       Storrs Mansfield  C   338   28       18      29:04.0    8:04/M             

       2    Cherie Lefebvre                   Vernon Rockville  C    78   28       41      31:56.0    8:52/M             

       3    Allison Cambi                     New London  CT        219   24       44      32:00.0    8:53/M             

       4    Melissa Soucy                     Groton  CT            255   29       53      32:39.0    9:04/M             

       5    Leah Gettens                      Narragansett  RI      268   21       70      35:11.0    9:46/M             

       6    Carissa Ekholm                    Putnam  CT             86   26       72      35:12.0    9:47/M             

       7    Victoria Schopflin                                      177   26       86      36:52.0   10:14/M             

       8    Emily Wagner                      Niantic  CT           346   22       88      37:28.0   10:24/M             

       9    Rebecca Burdick                   Fort Lauderdale  FL   145   29       90      37:58.0   10:33/M             

      10    Lauren Burdick                    Norwich  CT           146   26       91      37:59.0   10:33/M             

      11    Kimberly Aubin                    Jewett City  CT       151   27       92      38:16.0   10:38/M             

      12    Chrystal Urbani                   Suffield  CT           70   26       99      38:55.0   10:49/M             

      13    Karen Porzio                                             52   28      117      41:10.0   11:26/M             

      14    Pamela Villano                    Uncasville  CT        308   29      125      42:31.0   11:49/M             

      15    Kristen Hughes                    Groton  CT            159   23      126      42:35.0   11:50/M             

      16    Marissa Mattos                    Norwich  CT            76   28      133      43:10.0   11:59/M             

      17    Sadie Vivenzio                    Dudley  MA             94   28      156      52:00.0   14:27/M             

      18    Kaitlin Rice                      Waterford  CT          55   24      169      58:31.0   16:15/M             

Top

Female 30 to 39


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Claudia Mitchell                  Gales Ferry  CT       351   39       22      30:27.0    8:28/M             

       2    Heidi Veltheim                    New London  CA        174   35       24      30:34.0    8:29/M             

       3    Sage Vogel                        Branford  CT          173   31       30      31:11.0    8:40/M             

       4    Melissa Jankowski                 Mystic  CT            321   37       38      31:47.0    8:50/M             

       5    Patricia Sexton                   Groton  CT            103   37       39      31:54.0    8:52/M             

       6    Gwynne Widlicka                   Gales Ferry  CT       229   31       43      32:00.0    8:53/M             

       7    Julie Norman                      New London  CT        158   33       45      32:02.0    8:54/M             

       8    Robin Bowman                      Oakdale  CT            80   36       56      33:02.0    9:11/M             

       9    Colleen Murphy                    Sturbridge  MA        164   30       62      34:01.0    9:27/M             

      10    Lea Kennedy                       Mystic  CT            263   39       66      34:46.0    9:39/M             

      11    Joanna Lame                       Preston  CT            73   36       77      35:47.0    9:56/M             

      12    Michelle Marsh                    Jewett City  CT        28   34       80      36:26.0   10:07/M             

      13    Tracey Strelczuk                  Mystic  CT            163   30       82      36:41.0   10:11/M             

      14    Amy Jacobite                                            127   32       84      36:46.0   10:13/M             

      15    Denise Davies                                           179   36       97      38:40.0   10:44/M             

      16    Caitlin Peters                    Wilton  CT             63   30      104      39:25.0   10:57/M             

      17    Cara Resig                        Fairfield  CT         150   31      107      39:45.0   11:03/M             

      18    Cc Curtiss                        Groton  CT            111   37      108      39:47.0   11:03/M             

      19    Christy Dukehart                  West Greenwich  RI      8   31      109      39:51.0   11:04/M             

      20    Michelle Primavera                Lisbon  CT            318   37      113      40:43.0   11:19/M             

      21    Sonya Cyr                         New London  CT        105   31      116      40:48.0   11:20/M             

      22    Karen Krot                        Casselberry  FL       138   32      118      41:10.0   11:26/M             

      23    Stacia Borysewicz                 Groton  CT             12   33      119      41:37.0   11:34/M             

      24    Stacey Wilbur                     Preston  CT            72   36      120      41:49.0   11:37/M             

      25    Lynne Floyd                       Waterford  CT          21   39      121      42:02.0   11:41/M             

      26    Sarah Keane                       Old Lyme  CT           84   32      128      42:45.0   11:53/M             

      27    Kelly Field                       Norwich  CT           149   33      129      42:49.0   11:54/M             

      28    Rebecca Troeger                   Mystic  CT             65   33      130      42:58.0   11:56/M             

      29    Morgan `adair                     Stonington  CT        266   31      131      43:06.0   11:58/M             

      30    Sarah Moon                        Mystic  CT            106   34      132      43:07.0   11:59/M             

      31    Samantha Kearns                                         132   37      135      44:04.0   12:14/M             

      32    Yolonda Houle                     Mystic  CT             14   34      136      44:07.0   12:15/M             

      33    Brenda Wagner                     Moodus  CT             51   35      141      47:20.0   13:09/M             

      34    Nicole Greenlee                   New London  CT         38   33      142      47:29.0   13:11/M             

      35    Jessica Sibilia                   Colchester  CT        191   34      143      47:30.0   13:12/M             

      36    Rebekah Freyer                    Mystic  CT            198   36      144      47:31.0   13:12/M             

      37    Michelle Savage                   Preston  CT            75   39      146      48:39.0   13:31/M             

      38    Nicole Ellison                    Arvada  CO              9   37      148      48:46.0   13:33/M             

      39    Melissa Irvine                    Preston  CT            74   34      149      49:24.0   13:43/M             

      40    Amy Ingalls                       Norwich  CT           107   31      150      49:44.0   13:49/M             

      41    Rebecca Floyd                     Manchester  CT         13   37      157      52:46.0   14:39/M             

      42    Julia Haas                        Clinton  CT           215   33      159      54:47.0   15:13/M             

Top

Female 40 to 49


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Claire Leatham                    Wyoming  RI           201   41        6      27:01.0    7:30/M             

       2    Shirley Louise-May                Guilford  CT          324   44       21      30:26.0    8:27/M             

       3    Annette Montoya                   Waterford  CT         327   45       23      30:27.0    8:28/M             

       4    Desiree Panlilio                  East Lyme  CT         165   41       26      30:48.0    8:33/M             

       5    Angel Bartlett                    Uncasville  CT         90   44       34      31:26.0    8:44/M             

       6    Tracy O'Lari                      Stonington  CT        326   47       49      32:22.0    8:59/M             

       7    Cindy King                        East Lyme  CT         172   45       50      32:27.0    9:01/M             

       8    Karen Santacroce                  Groton  CT            333   41       55      32:50.0    9:07/M             

       9    Michele Millham                   Ledyard  CT           102   42       60      33:31.0    9:19/M             

      10    Beth Kanyock                      Mystic  CT            244   46       61      33:34.0    9:19/M             

      11    Katy Vernet                       Mystic  CT            168   45       73      35:18.0    9:48/M             

      12    Mary Skalka                                             182   48       79      36:01.0   10:00/M             

      13    Mary Walsh                        Niantic  CT            59   47       96      38:33.0   10:43/M             

      14    Daren Wood                        Attleboro Falls  MA    57   49      114      40:45.0   11:19/M             

      15    Tina Gralton                      Gales Ferry  CT       142   43      115      40:46.0   11:19/M             

      16    Beth Lyon                         Mstic  CT             135   47      123      42:06.0   11:42/M             

      17    Gwen Fate                         East Lyme  CT         334   46      127      42:35.0   11:50/M             

      18    Elizabeth Graeber                 Niantic  CT           328   43      138      45:54.0   12:45/M             

      19    Anita Wooten                      Riverhead  NY          41   44      139      46:12.0   12:50/M             

      20    Deborah Berandi                   Jewett City  CT       247   46      140      46:27.0   12:54/M             

      21    Beth Lazor-Smith                  Westerly  RI          193   43      145      48:19.0   13:25/M             

      22    Patricia Varma                                           44   45      153      50:27.0   14:01/M             

      23    Lisa Sylvia                       Preston  CT           353   44      162      56:08.0   15:36/M             

      24    Helen McDonnell                   Mystic  CT             82   42      172    1:03:58.0   17:46/M             

Top

Female 50 to 59


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Tara Healey                       Southbridge  MA       169   50       74      35:19.0    9:49/M             

       2    Teresa Novic                      Ledyard  CT           118   53       83      36:46.0   10:13/M             

       3    Mary Ann Borrelli                                       133   51       95      38:33.0   10:43/M             

       4    Jacqueline Malone                 Dudley  MA             35   55      112      40:28.0   11:14/M             

       5    Christine Sacrey                                        124   56      124      42:13.0   11:44/M             

       6    Celia Grisafe                                           207   54      152      49:55.0   13:52/M             

       7    Jane Croucher                                            49   53      161      55:11.0   15:20/M             

       8    Joann Conway                      Ledyard  CT           231   52      176    1:10:15.0   19:31/M             

Top

Female 60 and over


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Sally Mabesoore                                         120   62       85      36:47.0   10:13/M             

       2    Judith McGrath                    Colchester  CT        181   68       93      38:16.0   10:38/M             

       3    Edwinna Callighan                                       128   60      134      43:14.0   12:01/M             

       4    Marcia Brown                                             46   60      164      56:25.0   15:40/M             

       5    Elaine Cole                                             121   68      165      56:27.0   15:41/M             

       6    Carla Henschel                                          175   70      168      56:56.0   15:49/M             

       7    Beth Troeger                      Norwich  CT            36   60      170    1:02:24.0   17:20/M             

Top

Male 1 to 17


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Matthew Jones                     Gales Ferry  CT       101   14       13      28:39.0    7:58/M             

       2    Tanner Leclair                    Groton  CT            301   10       40      31:55.0    8:52/M             

       3    Matthew Candler                   Norwich  CT           176    7      111      40:27.0   11:14/M             

       4    Vitya Conway                      Ledyard  CT           232   12      171    1:03:26.0   17:37/M             

Top

Male 18 to 29


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Jay Lamb                          New London  CT        344   25        7      27:13.0    7:34/M             

       2    Paul Ruddy                        Groton  CT            319   27       11      28:26.0    7:54/M             

       3    Carlo Vivenzio                    Dudley  MA            197   29       16      28:57.0    8:03/M             

       4    Anthony Good                      Preston  CT           336   25       32      31:23.0    8:43/M             

       5    Randy Miller                      Norwich  CT             7   28       36      31:31.0    8:45/M             

       6    Noel Cyr                          West Hartford  CT     225   29       46      32:06.0    8:55/M             

       7    Adam Banks                        Westerly  RI          269   18       48      32:15.0    8:58/M             

       8    Rob Lidell                        West Hartford  CT     354   26       51      32:35.0    9:03/M             

       9    Matthew Nickerson                 Narragansett  RI      267   24       71      35:11.0    9:46/M             

      10    Benjamin Stockwell                Groton  CT            234   27       87      37:23.0   10:23/M             

      11    John Nook III                     Jewett City  CT       265   28      166      56:28.0   15:41/M             

      12    Erin Johnson                      Groton  CT            241   28      175    1:05:08.0   18:06/M             

Top

Male 30 to 39


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Spencer Rogers                    Oakdale  CT           349   33        1      21:12.0    5:53/M             

       2    Phillip Loiselle                  Colchester  CT        313   31        2      22:23.0    6:13/M             

       3    Dennis Grove                      New Haven  CT         320   35        8      27:14.0    7:34/M             

       4    Scott Wilbur                      Preston  CT            62   36        9      27:53.0    7:45/M             

       5    Adam Sorensen                     Uncasville  CT        307   30       10      28:14.0    7:51/M             

       6    Hans Veltheim                     New London  CT        117   36       19      30:04.0    8:21/M             

       7    Michael Dibiaso                   Branford  CT          222   33       20      30:09.0    8:23/M             

       8    Tim Salsbury                      Milford  CT           220   36       27      31:02.0    8:37/M             

       9    Tony Barnes                       New Haven  CT         316   35       28      31:03.0    8:38/M             

      10    Chris Sanford                     Westbrook  CT          40   35       29      31:10.0    8:39/M             

      11    Chris May                         Mystic  CT            345   37       33      31:25.0    8:44/M             

      12    Christopher Peters                Jackson Heights  NY    32   39       35      31:29.0    8:45/M             

      13    Carl Strand III                   Mystic  CT            352   36       47      32:09.0    8:56/M             

      14    Benjamin Moon                     Mystic  CT             33   34       52      32:36.0    9:03/M             

      15    Benjamin Ladd                     Norwich  CT           211   37       54      32:40.0    9:04/M             

      16    Steven Ayer                       Mystic  CT              1   38       58      33:16.0    9:14/M             

      17    Christopher Bowman                Oakdale  CT            11   35       59      33:24.0    9:17/M             

      18    Clint Kennedy                     Mystic  CT            264   35       67      34:47.0    9:40/M             

      19    Thomas Case                       Vernon Rockville  C    10   30       75      35:21.0    9:49/M             

      20    Thomas Kasprzak                   Stonington  CT         56   32       78      35:54.0    9:58/M             

      21    Dennis Lavallee                   Mystic  CT              4   30       81      36:31.0   10:09/M             

      22    Jason Iannotti                    Branford  CT           39   33       94      38:32.0   10:42/M             

      23    Keith Aubin                       Jewett City  CT         5   30      100      38:58.0   10:49/M             

      24    Jeffrey Lame                      Preston  CT           190   37      102      39:10.0   10:53/M             

      25    Joel R. Resig                     Fairfield  CT          64   33      106      39:44.0   11:02/M             

      26    Jason Guartz                      Norwich  CT           343   35      151      49:45.0   13:49/M             

      27    Sandeep Varma                     New London  CT         45   38      155      51:00.0   14:10/M             

      28    Jeffrey Johnsen                   Groton  CT            240   30      174    1:05:07.0   18:05/M             

Top

Male 40 to 49


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Manj Lall                         East Lyme  CT         184   40        3      25:02.0    6:57/M             

       2    David King                        East Lyme  CT         112   42        5      26:51.0    7:28/M             

       3    Jeff Williams                     East Lyme  CT         119   40       12      28:26.0    7:54/M             

       4    Bill Jones                        Gales Ferry  CT        23   46       17      29:04.0    8:04/M             

       5    Rick Panlilio                     East Lyme  CT          20   46       25      30:42.0    8:32/M             

       6    Karl Jens                         Niantic  CT           214   46       64      34:07.0    9:29/M             

       7    Gregory Preston                   Salem  CT             209   49       65      34:43.0    9:39/M             

       8    George Reid                       Pawcatuck  CT         260   44       69      35:01.0    9:44/M             

       9    Brandon Stafford                                        203   46      163      56:23.0   15:40/M             

      10    David Conway                      Ledyard  CT           230   47      177    1:10:19.0   19:32/M             

Top

Male 50 to 59


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Bill Ryan                         Salem  CT             233   52        4      26:11.0    7:16/M             

       2    Mark Gravell                      Mystic  CT             79   53       15      28:54.0    8:02/M             

       3    Timothy Foley                     Mystic  CT            237   51       37      31:41.0    8:48/M             

       4    Kevin Shea                        Colchester  CT        347   51       57      33:05.0    9:11/M             

       5    Tim Quackenbush                   Middle Haddam  CT      95   51       63      34:02.0    9:27/M             

       6    Ray Krause                        Wyoming  RI           304   51       76      35:33.0    9:53/M             

       7    Karl Frtich                       Oakdale  CT           302   59       89      37:37.0   10:27/M             

       8    Bob Menard                        Groton  CT            332   51      101      39:08.0   10:52/M             

       9    Michael Malone                    Dudley  MA            200   55      103      39:13.0   10:54/M             

      10    Chet Reed                                               210   57      137      45:06.0   12:32/M             

      11    Randy Enos                                              204   55      158      53:21.0   14:49/M             

Top

Male 60 and over


    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Way Hedding                       Niantic  CT           236   60       14      28:43.0    7:59/M             

       2    Ted Phillips                      Niantic  CT           317   69       68      34:54.0    9:42/M             

       3    Jim Troeger                       Norwich  CT            37   63       98      38:45.0   10:46/M             

       4    Ron Laliberte                     West Kingstown  RI    341   64      105      39:36.0   11:00/M             

       5    Tom Sullivan                      Marlborough  CT       262   70      110      40:02.0   11:07/M             

       6    Colburn Graves                    North Stonington  C   148   76      154      50:52.0   14:08/M             

       7    Robert Croucher                                          48   63      160      55:10.0   15:19/M             

       8    Paul Hanschel                                           125   74      167      56:55.0   15:49/M             


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com