HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Animals For LIfe
Run For Rescue/Go Dog Go
April 24, 2010 - 5K
Middlebury, CT

OVERALL WINNERS

Ken Schielke, Oxford, CT - 18:03
Lori McKulsky, Oxford, CT - 20:53

2 Mile Run With Dog

Gregory McKimyher & Brutus, Thomaston, CT - 11:41

mid0424.jpg (67237 bytes) mid0424a.jpg (59566 bytes)

mid0424b.jpg (71186 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Quassy

Park
WEATHER
55 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Ken Schielke            Oxford  CT             55   40 ***** M 40-49        18:03    5:49/M             
       2    Matthew Cross           Stamford  CT           79   46     1 M 40-49        18:44    6:03/M             
       3    Bryan Gionet            Southington  CT        59   26     1 M 20-29        18:48    6:04/M             
       4    Kurt Ogren              Milford  CT            31   41     2 M 40-49        20:32    6:37/M             
       5    Lori Mc Kulsky          Oxford  CT             70   33 ***** F 30-39        20:53    6:44/M             
       6    Arturo Santos           Woodbury  CT           63   34     1 M 30-39        21:12    6:50/M             
       7    Kevin Taggert           Oxford  CT             39   22     2 M 20-29        22:03    7:07/M             
       8    Justin Sanzari          Waterbury  CT          37   13     1 M 13-19        22:12    7:10/M             
       9    Kevin Plourd            Southington  CT        58   26     3 M 20-29        22:37    7:18/M             
      10    John Wolf               Woodbury  CT           68   40     3 M 40-49        23:04    7:26/M             
      11    Justin Morley           Middlebury  CT         28   48     4 M 40-49        23:11    7:29/M             
      12    Bryant Almeida          Watertown  CT          75   18     2 M 13-19        23:37    7:37/M             
      13    Robert Stefanik         Enfield  CT            49   32     2 M 30-39        23:41    7:38/M             
      14    Brenda Woznicki         Southington  CT        47   39     1 F 30-39        23:50    7:41/M             
      15    Del Torino              Trumbull  CT           60   48     5 M 40-49        23:50    7:41/M             
      16    Ian Babington           Naugatuck  CT          57   24     4 M 20-29        23:55    7:43/M             
      17    Joy Mullin              Winthrop  MA           73   38     2 F 30-39        24:07    7:47/M             
      18    Ian Earley              Cromwell  CT           76   27     5 M 20-29        24:15    7:49/M             
      19    Lisa Charette           Southington  CT        10   40     1 F 40-49        24:31    7:55/M             
      20    Amanda Winalski         Harwinton  CT          46   26     1 F 20-29        24:36    7:56/M             
      21    Roy Deoss               Southbury  CT          54   47     6 M 40-49        24:50    8:01/M             
      22    Thomas Maier            Naugatuck  CT          26   25     6 M 20-29        25:21    8:11/M             
      23    Eileen Ross             Southbury  CT          64   47     2 F 40-49        25:32    8:14/M             
      24    Jill Bonnet             Waterbury  CT           4   31     3 F 30-39        25:58    8:23/M             
      25    Donald Stankus          Prospect  CT           56   25     7 M 20-29        26:22    8:30/M             
      26    Shannon Tiso            Wolcott  CT            53   21     2 F 20-29        26:36    8:35/M             
      27    Stephanie Therrien      Oakville  CT           41   43     3 F 40-49        26:39    8:36/M             
      28    Tim Wilcox              Torrington  CT         45   42     7 M 40-49        26:41    8:36/M             
      29    Kim Di Blanda           Prospect  CT           69   39     4 F 30-39        27:03    8:44/M             
      30    William Flanagan        Waterbury  CT          77   33     3 M 30-39        27:11    8:46/M             
      31    Dawny Doane             Middletown  CT         15   36     5 F 30-39        27:11    8:46/M             
      32    Jason Romaniello                               71   41     8 M 40-49        27:19    8:49/M             
      33    Michele Kissel          North Haven  CT        24   23     3 F 20-29        27:39    8:55/M             
      34    Robert Davis            Naugatuck  CT          14   58     1 M 50-59        27:48    8:58/M             
      35    Frank Mute              Berlin  CT             30   47     9 M 40-49        27:51    8:59/M             
      36    Roseanne Tiso           Wolcott  CT            52   42     4 F 40-49        28:10    9:05/M             
      37    Anna Danilewicz         Bristol  CT            13   28     4 F 20-29        28:15    9:07/M             
      38    Dawn Gonsalves          Harwich  MA            62   40     5 F 40-49        28:41    9:15/M             
      39    Melissa Kearns          Prospect  CT           23   33     6 F 30-39        28:57    9:20/M             
      40    Shanan Haislip          Woodbury  CT           17   22     5 F 20-29        29:15    9:26/M             
      41    Jon Gray                Stamford  CT           50   30     4 M 30-39        29:15    9:26/M             
      42    Tracy Ann Bette         Southbury  CT           3   36     7 F 30-39        29:22    9:28/M             
      43    Richard Zbrozck         Berlin  CT             65   63     1 M 60-69        29:28    9:30/M             
      44    Richard Whitney         Plymouth  CT           44   41    10 M 40-49        29:29    9:31/M             
      45    Danny Evans             Ansonia  CT            78   47    11 M 40-49        29:33    9:32/M             
      46    Colleen Budzinski       Sandy Hook  CT          5   49     6 F 40-49        29:37    9:33/M             
      47    Tara Corrine Cucurello  North Haven  CT        12   22     6 F 20-29        29:49    9:37/M             
      48    Karen Coleman           Oakville  CT           11   52     1 F 50-59        29:52    9:38/M             
      49    Lucia Sheetz            Waterbury  CT          38   44     7 F 40-49        29:59    9:40/M             
      50    A.j. Mc Daniel          Oakville  CT           72   40    12 M 40-49        29:59    9:40/M             
      51    Kathy Matula            Southbury  CT          27   36     8 F 30-39        30:14    9:45/M             
      52    Jonathan Hartman        New Haven  CT          18   43    13 M 40-49        30:26    9:49/M             
      53    Derek Therrien          Oakville  CT           40   48    14 M 40-49        30:41    9:54/M             
      54    Dan Alt                 Waterbury  CT          80   41    15 M 40-49        30:52    9:57/M             
      55    Dianne Shields          Newington  CT          74   45     8 F 40-49        31:24   10:08/M             
      56    Malcolm Todt            Middlebury  CT         67   65     2 M 60-69        31:29   10:09/M             
      57    Elisabeth Mute          Berlin  CT             29   43     9 F 40-49        31:40   10:13/M             
      58    Carrie Traverse         East Haven  CT         43   32     9 F 30-39        31:57   10:18/M             
      59    Gary Titus              Oakville  CT           61   58     2 M 50-59        32:01   10:20/M             
      60    Marilyn Waldrjon                               66   49    10 F 40-49        32:07   10:22/M             
      61    Karen Carollo           Plantsville  CT         9   40    11 F 40-49        32:43   10:33/M             
      62    Michele Carella         Waterbury  CT           8   41    12 F 40-49        32:44   10:34/M             
      63    Zoe Capobianco          Waterbury  CT           7   18     1 F 13-19        33:45   10:53/M             
      64    Richard Capobianco      Waterbury  CT           6   43    16 M 40-49        33:45   10:53/M             
      65    Ashley Brandt           Watertown  CT          48   20     7 F 20-29        33:46   10:54/M             
      66    Jenelle Hillman         Oxford  CT             21   22     8 F 20-29        34:17   11:04/M             
      67    Jessica Hillman         Oxford  CT             22   19     2 F 13-19        34:19   11:04/M             
      68    Heidi Hillman           Oxford  CT             20   38    10 F 30-39        34:20   11:05/M             
      69    Jenny Reinke            Stamford  CT           51   30    11 F 30-39        34:25   11:06/M             
      70    Heidi Lyn Arre          Simsbury  CT            2   38    12 F 30-39        36:01   11:37/M             
      71    Hilary Peak             Hartford  CT           32   26     9 F 20-29        36:47   11:52/M             
      72    Lynn Allen              Wallingford  CT         1   34    13 F 30-39        43:50   14:08/M             


Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

5K

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lori Mc Kulsky Oxford CT

70

33

5

20:53

6:44/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ken Schielke Oxford CT

55

40

1

18:03

5:49/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Zoe Capobianco Waterbury CT

7

18

63

33:45

10:53/M

2

Jessica Hillman Oxford CT

22

19

67

34:19

11:04/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Justin Sanzari Waterbury CT

37

13

8

22:12

7:10/M

2

Bryant Almeida Watertown CT

75

18

12

23:37

7:37/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Winalski Harwinton CT

46

26

20

24:36

7:56/M

2

Shannon Tiso Wolcott CT

53

21

26

26:36

8:35/M

3

Michele Kissel North Haven CT

24

23

33

27:39

8:55/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryan Gionet Southington CT

59

26

3

18:48

6:04/M

2

Kevin Taggert Oxford CT

39

22

7

22:03

7:07/M

3

Kevin Plourd Southington CT

58

26

9

22:37

7:18/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brenda Woznicki Southington CT

47

39

14

23:50

7:41/M

2

Joy Mullin Winthrop MA

73

38

17

24:07

7:47/M

3

Jill Bonnet Waterbury CT

4

31

24

25:58

8:23/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Arturo Santos Woodbury CT

63

34

6

21:12

6:50/M

2

Robert Stefanik Enfield CT

49

32

13

23:41

7:38/M

3

William Flanagan Waterbury CT

77

33

30

27:11

8:46/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Charette Southington CT

10

40

19

24:31

7:55/M

2

Eileen Ross Southbury CT

64

47

23

25:32

8:14/M

3

Stephanie Therrien Oakville CT

41

43

27

26:39

8:36/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Cross Stamford CT

79

46

2

18:44

6:03/M

2

Kurt Ogren Milford CT

31

41

4

20:32

6:37/M

3

John Wolf Woodbury CT

68

40

10

23:04

7:26/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Coleman Oakville CT

11

52

48

29:52

9:38/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Davis Naugatuck CT

14

58

34

27:48

8:58/M

2

Gary Titus Oakville CT

61

58

59

32:01

10:20/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Zbrozck Berlin CT

65

63

43

29:28

9:30/M

2

Malcolm Todt Middlebury CT

67

65

56

31:29

10:09/M


2 Mile Run With Dog

Place First Name  Last Name     Gender Age   City           State Time    Pace        Dog Name
1     Gregory     McKirryher      M    32    Thomaston      CT    11:41   5:51/M      Brutus
2     Lawrence    O'Halloran      M    29    Wilton         CT    12:34   6:17/M      Diego
3     Marc        Kandel          M    36    Somers         NY    12:35   6:18/M      Mr. Merlin
4     Chris       Hayes           M    39    Canton         CT    13:12   6:36/M      Taco
5     Mike        Bennett         M    47    Wallingford    CT    14:01   7:01/M      Mickey
6     Jennifer    Barrett         F    36    Amston         CT    14:49   7:25/M      Bria
7     Mallory     Carissimi       F    25    Waterbury      CT    14:52   7:26/M      Tessie
8     MacKenzie   Kelley          F    30    Hamden         CT    14:54   7:27/M      Megan
9     Timothy     Beach           M    49    Prospect       CT    14:54   7:27/M      Jolee
10    Brenda      Woznicki        F    39    Southington    CT    15:09   7:35/M      Bailey
11    Malcolm     Ferguson        M    58    Wallingford    CT    15:15   7:38/M      Millie
12    Gail        Babington       F    24    Naugatuck      CT    16:31   8:16/M      Josh
13    Denise      Wagner          F    47    Higganum       CT    16:33   8:17/M      Sammie
14    Brian       Coose           M    44                         16:33   8:17/M      Chase
15    Sara        Guerrera        F    31    Waterbury      CT    17:00   8:30/M      Starks
16    Rebecca     Brainard        F    29    Oxford         CT    17:59   9:00/M      Maddie
17    Jordan      Maida           F    13    Ansonia        CT    17:59   9:00/M      Rex
18    Ali         Reinke          F    26    Danbury        CT    18:51   9:26/M      Brody
19    Krista      De Rosa         F    31    Naugatuck      CT    18:53   9:27/M      Simon
20    Ginny       Chambers        F    61    Oakville       CT    19:43   9:52/M      Mia
21    John        Piper           M    40    Oxford         CT    19:48   9:54/M      Princess
22    Matthew     Kamens          M    34    Thomaston      CT    20:55  10:28/M      Smokey
23    Claire      Wong-Ostapowic  F    49    Wallingford    CT    21:56  10:58/M      Willow
24    Rachel      Trambling       F    28    Mansfield Ctr  CT    22:37  11:19/M      Lucy
25    Joe         Blyskal         M    29    Mansfield Ctr  CT    22:39  11:20/M      Molly
26    Linda       Bakos           F    49    Beacon Falls   CT    23:15  11:38/M      Lily
27    Jennifer    Sokol           F    36    Waterbury      CT    24:45  12:23/M      Ben

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com