HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Walnut Beach
Ice Cream 5K
August 1, 2010 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Tom Moyer, York, PA - 16:46
Britanny Heninger, Bristol, CT - 19:41

mil0801.jpg (60752 bytes) mil0801a.jpg (50037 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Walnut

Beach
WEATHER
73 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Tim Moyer                         York  PA              225    20   M   ***** 20-29      16:46    5:25/M             
       2    Desmond O'Grady                   Southbury  CT         237    30   M       1 30-39      16:52    5:26/M             
       3    Jason Shnipes                     Shelton  CT           281    17   M       1 13-19      18:00    5:48/M             
       4    John Karpinski                    Shelton  CT           340    20   M       1 20-29      18:04    5:50/M             
       5    Daniel Thiery                     Stratford  CT         366    36   M       2 30-39      18:05    5:50/M             
       6    Roland Beaudette                  Orange  CT            332    40   M       1 40-49      18:14    5:53/M             
       7    John Lanzonte                     Milford  CT           413    22   M       2 20-29      18:46    6:03/M             
       8    Christopher Dalko                 Trumbull  CT          408    23   M       3 20-29      18:59    6:07/M             
       9    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT        387    43   M       2 40-49      19:09    6:11/M             
      10    Sean Rood                         Westfield  MA         261    32   M       3 30-39      19:20    6:14/M             
      11    Maison Chen                       New Haven  CT         128    33   M       4 30-39      19:21    6:15/M             
      12    Doug Moyer                        York  PA              224    51   M       1 50-59      19:25    6:16/M             
      13    Brittany Heninger                 Bristol  CT           378    21   F   ***** 20-29      19:41    6:21/M             
      14    Mark Benway                       Milford  CT           329    16   M       2 13-19      19:51    6:24/M             
      15    Harold Etherington                Durham  CT            153    48   M       3 40-49      20:00    6:27/M             
      16    Bradley Sanchez                   Milford  CT           336    49   M       4 40-49      20:01    6:27/M             
      17    Dominque Stasulli                 West Haven  CT        292    18   F       1 13-19      20:02    6:28/M             
      18    Michael Ruospo                    Stratford  CT         268    46   M       5 40-49      20:07    6:29/M             
      19    Jordan Vidal                      Shelton  CT           394    17   M       3 13-19      20:12    6:31/M             
      20    Julie McGilpin                    Westfield  MA         212    19   F       2 13-19      20:16    6:32/M             
      21    Jeff Supple                       Milford  CT           294    18   M       4 13-19      20:17    6:33/M             
      22    K J Drap                          Yorktown Heights  N   415    37   M       5 30-39      20:18    6:33/M             
      23    Kenneth Giuntoli                  Milford  CT           170    43   M       6 40-49      20:23    6:35/M             
      24    Riley O'Connell                   Wallingford  CT       373    14   M       5 13-19      20:29    6:36/M             
      25    Vlad Georgescu                    Milford  CT           403    21   M       4 20-29      20:31    6:37/M             
      26    Alex Slossberg                    Milford  CT           398    15   M       6 13-19      20:45    6:42/M             
      27    Caitlin Drap                      Yorktown Heights  N   414    34   F       1 30-39      20:47    6:42/M             
      28    Max Birenbaum                     Milford  CT           425    15   M       7 13-19      20:51    6:44/M             
      29    Kyle Beaudette                    Orange  CT            331    11   M       1  1-12      20:56    6:45/M             
      30    Daniel Leiper                     Milford  CT           201    46   M       7 40-49      20:57    6:45/M             
      31    Shireen Donaldson-Ramos           Orange  CT            146    34   F       2 30-39      20:57    6:45/M             
      32    Rebecca Blanchard                 New York  NY          116    29   F       1 20-29      20:59    6:46/M             
      33    Tom Fatone                        Shelton  CT           390    41   M       8 40-49      21:04    6:48/M             
      34    Amanda Quinones                   Trumbull  CT          253    19   F       3 13-19      21:11    6:50/M             
      35    Richard Kurtzman                  Norwalk  CT           193    58   M       2 50-59      21:12    6:50/M             
      36    Brian Fidler                      West Haven  CT        158    39   M       6 30-39      21:13    6:51/M             
      37    Dave Chameides                    Oxford  CT            416    52   M       3 50-59      21:16    6:52/M             
      38    Caitlin Crowley                   Woodbridge  CT        139    24   F       2 20-29      21:20    6:53/M             
      39    Brian Burrows                     Milford  CT           443    53   M       4 50-59      21:25    6:55/M             
      40    Robert Stephenson                 Milford  CT           356    61   M       1 60-69      21:26    6:55/M             
      41    Valerie Hiller                    Milford  CT           177    14   F       4 13-19      21:27    6:55/M             
      42    Dan Quinones                      Trumbull  CT          254    48   M       9 40-49      21:36    6:58/M             
      43    Erik Larka                        West Haven  CT        412    33   M       7 30-39      21:40    6:59/M             
      44    Timothy Beach                     Prospect  CT          333    50   M       5 50-59      21:40    6:59/M             
      45    Nick Zannis                       Milford  CT           317    12   M       2  1-12      21:44    7:01/M             
      46    Chris Paul                        Norwalk  CT           451    33   M       8 30-39      21:45    7:01/M             
      47    Lisa Romanchick                   Trumbull  CT          260    45   F       1 40-49      21:51    7:03/M             
      48    Christopher Murray                West Haven  CT        229    16   M       8 13-19      21:58    7:05/M             
      49    Alexa Pfohl                       Trumbull  CT          248    15   F       5 13-19      22:08    7:08/M             
      50    Jack Sirotnik                     Milford  CT           345    56   M       6 50-59      22:09    7:09/M             
      51    Luana Sardinha                    Fairfield  CT         338    14   F       6 13-19      22:12    7:10/M             
      52    Thomas Bouton                     Stratford  CT         388    54   M       7 50-59      22:17    7:11/M             
      53    Wayne Theirault                   Milford  CT           302    61   M       2 60-69      22:20    7:12/M             
      54    Stephen Davis                     Milford  CT           370    35   M       9 30-39      22:30    7:15/M             
      55    Daniel Carboni                    Seymour  CT           125    29   M       5 20-29      22:43    7:20/M             
      56    Liam Tracey                       Stratford  CT         361    13   M       9 13-19      22:45    7:20/M             
      57    Mary Gentle                       Monroe  CT            365    39   F       3 30-39      22:47    7:21/M             
      58    Katharine Radziewicz              Fairfield  CT         421    50   F       1 50-59      22:49    7:22/M             
      59    Jay Lafontaine                    Thomaston  CT         348    24   M       6 20-29      22:59    7:25/M             
      60    Michael Kozek                     Orange  CT            188    19   M      10 13-19      23:01    7:25/M             
      61    John Pfohl                        Trumbull  CT          249    44   M      10 40-49      23:13    7:29/M             
      62    Christine Asaro                   Trumbull  CT          105    42   F       2 40-49      23:16    7:30/M             
      63    Brian O'Grady                     Southbury  CT         236    28   M       7 20-29      23:21    7:32/M             
      64    Evan Delorio                      Milford  CT           140    15   M      11 13-19      23:26    7:34/M             
      65    Jeremy Grant                      Milford  CT           174    28   M       8 20-29      23:27    7:34/M             
      66    Kelly Connelly                    Stamford  CT          133    29   F       3 20-29      23:28    7:34/M             
      67    Lindsay Szuch                     Stratford  CT         299    16   F       7 13-19      23:28    7:34/M             
      68    Brian Carney                      Orange  CT            367    54   M       8 50-59      23:31    7:35/M             
      69    Roy Colson                        Danbury  CT           132    38   M      10 30-39      23:33    7:36/M             
      70    Michael O'Grady                   Milford  CT           239    57   M       9 50-59      23:37    7:37/M             
      71    Nathan Shnipes                    Shelton  CT           282    18   M      12 13-19      23:39    7:38/M             
      72    Seth Shuster                      Shelton  CT           284    14   M      13 13-19      23:40    7:38/M             
      73    Rachael Depalma                   Orange  CT            141    17   F       8 13-19      23:41    7:38/M             
      74    John Corporon                     Stamford  CT          135    51   M      10 50-59      23:41    7:38/M             
      75    Matthew Rabuse                    Milford  CT           363    32   M      11 30-39      23:46    7:40/M             
      76    Susan Rosenberg                   Orange  CT            265    57   F       2 50-59      23:47    7:40/M             
      77    Brendan O'Grady                   Shelton  CT           235    38   M      12 30-39      23:49    7:41/M             
      78    Christopher Sedelmaier            Milford  CT           276    36   M      13 30-39      23:53    7:42/M             
      79    Matthew Leonhard                  Milford  CT           420    28   M       9 20-29      23:54    7:43/M             
      80    Kenneth Ghilardi                  West Haven  CT        335    54   M      11 50-59      23:54    7:43/M             
      81    Alexander West                    Oxford  CT            351    37   M      14 30-39      23:55    7:43/M             
      82    Jennifer West                     Oxford  CT            350    35   F       4 30-39      23:57    7:44/M             
      83    Michael Mariano                   North Branford  CT    334    34   M      15 30-39      24:00    7:45/M             
      84    Brian Cascone                     Newtown  CT           127    28   M      10 20-29      24:07    7:47/M             
      85    Natalya Farsun                    Stamford  CT          341    25   F       4 20-29      24:08    7:47/M             
      86    Phoebe Gould                      Norwalk  CT           343    25   F       5 20-29      24:09    7:47/M             
      87    Meghan Ward                       Southbury  CT         347    24   F       6 20-29      24:12    7:48/M             
      88    Keith Wasik                       Seymour  CT           311    33   M      16 30-39      24:12    7:48/M             
      89    Summer Gigliotti                  Norwalk  CT           169    31   F       5 30-39      24:12    7:48/M             
      90    Richard Haskell                   Shelton  CT           444    35   M      17 30-39      24:13    7:49/M             
      91    Fred Bialka                       Milford  CT           375    50   M      12 50-59      24:14    7:49/M             
      92    Christian Nelson                  West Hartford  CT     230    42   M      11 40-49      24:15    7:49/M             
      93    Leland Holcomb                    Milford  CT           384    17   M      14 13-19      24:18    7:50/M             
      94    Ryan Griffin                      Milford  CT           436    11   M       3  1-12      24:24    7:52/M             
      95    Catie Miller                      Milford  CT           327    15   F       9 13-19      24:25    7:53/M             
      96    Cara Marie Carboni                Seymour  CT           124    30   F       6 30-39      24:26    7:53/M             
      97    Tony Petrillo                     Bethany  CT           247    43   M      12 40-49      24:28    7:54/M             
      98    Casey Bennett                     Stratford  CT         113    27   F       7 20-29      24:29    7:54/M             
      99    Becky Beers                       Milford  CT           111    28   F       8 20-29      24:30    7:54/M             
     100    Michael Brokaw                    Sandy Hook  CT        330    30   M      18 30-39      24:33    7:55/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Daniel Conroy                     Naugatuck  CT         134    30   M      19 30-39      24:35    7:56/M             
     102    David Rowe                        Branford  CT          266    47   M      13 40-49      24:37    7:56/M             
     103    Alan McCall                       Manchester  CT        355    60   M       3 60-69      24:39    7:57/M             
     104    Julia Maurer                      Milford  CT           211    14   F      10 13-19      24:40    7:57/M             
     105    Maureen Devlin                    Milford  CT           360    55   F       3 50-59      24:40    7:57/M             
     106    Jill Schoenfeld                   Woodbridge  CT        273    19   F      11 13-19      24:41    7:58/M             
     107    Brendan Palko                     Trumbull  CT          409    18   M      15 13-19      24:48    8:00/M             
     108    Madeline Rowe                     Branford  CT          267    11   F       1  1-12      24:48    8:00/M             
     109    John Sirella                      Stratford  CT         287    57   M      13 50-59      24:50    8:01/M             
     110    Kate Devir                        Milford  CT           372    36   F       7 30-39      24:50    8:01/M             
     111    David Lawner                      Sandy Hook  CT        368    48   M      14 40-49      24:51    8:01/M             
     112    Scott Sabo                        Trumbull  CT          269    33   M      20 30-39      24:52    8:01/M             
     113    Paul Ribnicky                     Stratford  CT         258    55   M      14 50-59      24:55    8:02/M             
     114    Paula Warncke                     Orange  CT            310    23   F       9 20-29      24:55    8:02/M             
     115    Participant   455                                       455     0   M       1  0- 0      24:56    8:03/M             
     116    Christopher Allen                 Trumbull  CT          102    53   M      15 50-59      24:57    8:03/M             
     117    Ines Walther                      Milford  CT           309    31   F       8 30-39      25:00    8:04/M             
     118    Herlan Pedron                     Milford  CT           245    48   M      15 40-49      25:03    8:05/M             
     119    Brian McKinney                    Milford  CT           213    40   M      16 40-49      25:04    8:05/M             
     120    Pamela Goldstein                  Stratford  CT         404    50   F       4 50-59      25:04    8:05/M             
     121    Adam Ponsky                       Monroe  CT            252    28   M      11 20-29      25:04    8:05/M             
     122    Kim Remetta                       Milford  CT           256    55   M      16 50-59      25:05    8:05/M             
     123    Eric Hogarth                      Durham  CT            178    29   M      12 20-29      25:10    8:07/M             
     124    Michael Pisani                    Stratford  CT         251    67   M       4 60-69      25:14    8:08/M             
     125    Anthony Gigliotti                 Norwalk  CT           168    30   M      21 30-39      25:14    8:08/M             
     126    Shane Romanchick                  Trumbull  CT          500    14   M      16 13-19      25:17    8:09/M             
     127    Robert Testo                      Milford  CT           433    40   M      17 40-49      25:19    8:10/M             
     128    John Goodrich                     Stratford  CT         353    50   M      17 50-59      25:20    8:10/M             
     129    Jack Ardrey                       Milford  CT           435    11   M       4  1-12      25:21    8:11/M             
     130    Brian Singer                      Newtown  CT           285    42   M      18 40-49      25:22    8:11/M             
     131    Carol Pastore                     North Haven  CT       244    62   F       1 60-69      25:23    8:11/M             
     132    Jay Moran                         Milford  CT           223    52   M      18 50-59      25:24    8:12/M             
     133    Alison Kiss Dougherty             Bridgeport  PA        148    34   F       9 30-39      25:25    8:12/M             
     134    Jessica Santore                   Norwalk  CT           272    29   F      10 20-29      25:27    8:13/M             
     135    William Clark                     Milford  CT           131    49   M      19 40-49      25:31    8:14/M             
     136    Mary Ellen Clark                  Milford  CT           130    49   F       3 40-49      25:32    8:14/M             
     137    Kourtney Kruysman                 Milford  CT           192    16   F      12 13-19      25:32    8:14/M             
     138    Qerim Dumani                      Ansonia  CT           150    30   M      22 30-39      25:39    8:16/M             
     139    Laura Skarne                      Milford  CT           438    34   F      10 30-39      25:42    8:17/M             
     140    Art Rodia                         Woodbury  CT          454    67   M       5 60-69      25:49    8:20/M             
     141    Mark Greene                       Milford  CT           359    49   M      20 40-49      25:50    8:20/M             
     142    Brian Walker                      Monroe  CT            376    57   M      19 50-59      25:51    8:20/M             
     143    Stan Sanders                      Bridgeport  CT        321    45   M      21 40-49      25:54    8:21/M             
     144    Raymond Allain Jr                 Stratford  CT         100    40   M      22 40-49      25:58    8:23/M             
     145    Dj Pannella                       Oxford  CT            243    35   M      23 30-39      25:59    8:23/M             
     146    Christopher Stubbs                Waterbury  CT         293    27   M      13 20-29      26:08    8:26/M             
     147    Lisa Edwards                      Milford  CT           453    38   F      11 30-39      26:13    8:27/M             
     148    Rachel Heyer                      Stratford  CT         176    23   F      11 20-29      26:18    8:29/M             
     149    Ana Nelson                        Monroe  CT            326    53   F       5 50-59      26:20    8:30/M             
     150    Sharon Lin                        Orange  CT            405    15   F      13 13-19      26:25    8:31/M             
     151    Andy Moore                        Norwalk  CT           221    34   M      24 30-39      26:26    8:32/M             
     152    Jose Latorre                      Trumbull  CT          197    36   M      25 30-39      26:26    8:32/M             
     153    Walter Donne                      Fairfield  CT         147    54   M      20 50-59      26:30    8:33/M             
     154    Christian Lund                    Milford  CT           362    45   M      23 40-49      26:32    8:34/M             
     155    Bob Miles                         Bridgeport  CT        220    31   M      26 30-39      26:36    8:35/M             
     156    Chris Murray                      West Haven  CT        228    48   M      24 40-49      26:36    8:35/M             
     157    Felix Jimenez                     Bridgeport  CT        183    22   M      14 20-29      26:39    8:36/M             
     158    Tanya Dicarlo                     Shelton  CT           142    33   F      12 30-39      26:40    8:36/M             
     159    Andrew Bob                        Stratford  CT         117    17   M      17 13-19      26:40    8:36/M             
     160    Ryan Franko                       Milford  CT           163    25   M      15 20-29      26:41    8:36/M             
     161    Sal Mahoney                       Southbury  CT         447    39   M      27 30-39      26:42    8:37/M             
     162    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT         241    26   F      12 20-29      26:43    8:37/M             
     163    Russell Scovin                    Bethany  CT           275    51   M      21 50-59      26:43    8:37/M             
     164    Angelo Murano                     Norwalk  CT           422    33   M      28 30-39      26:44    8:37/M             
     165    Kyle Phillips                     Seymour  CT           250    33   M      29 30-39      26:47    8:38/M             
     166    Vincent Asaro                     Trumbull  CT          106    41   M      25 40-49      26:47    8:38/M             
     167    Greg Leger                        Orange  CT            199    50   M      22 50-59      26:47    8:38/M             
     168    Jeanette Trujillo                 Norwalk  CT           303    48   F       4 40-49      26:49    8:39/M             
     169    Dan Greenberg                     Stamford  CT          452    31   M      30 30-39      26:51    8:40/M             
     170    David Colasanto                   Milford  CT           391    27   M      16 20-29      26:52    8:40/M             
     171    Patrick Bosse                     Fairfield  CT         119    49   M      26 40-49      26:53    8:40/M             
     172    William Mahoney                   Orange  CT            402    51   M      23 50-59      26:54    8:41/M             
     173    Katie Richards                    New Haven  CT         339    35   F      13 30-39      26:55    8:41/M             
     174    Rick Barna                        Milford  CT           427    44   M      27 40-49      26:55    8:41/M             
     175    Jason Alldredge                   Oakville  CT          101    29   M      17 20-29      26:56    8:41/M             
     176    Michael Bowler                    Orange  CT            344    42   M      28 40-49      26:56    8:41/M             
     177    Marisa Creatura                   Milford  CT           369    17   F      14 13-19      26:58    8:42/M             
     178    Betsy Parker                      Milford  CT           380    40   F       5 40-49      26:59    8:42/M             
     179    Caitlin Bosse                     Fairfield  CT         118    38   F      14 30-39      27:01    8:43/M             
     180    Lisa Baker                        Brookfield  CT        108    38   F      15 30-39      27:02    8:43/M             
     181    Paul Piscitelli                   Milford  CT           401    43   M      29 40-49      27:02    8:43/M             
     182    Carol Asprelli                    Woodbridge  CT        107    49   F       6 40-49      27:05    8:44/M             
     183    Gigi Booth                        Milford  CT           423    48   F       7 40-49      27:10    8:46/M             
     184    Geri Mezzani                      Milford  CT           442    24   F      13 20-29      27:12    8:46/M             
     185    Jason Stacoffe                    West Haven  CT        291    28   M      18 20-29      27:16    8:48/M             
     186    Dianne Merrigan                   Newington  CT         216    45   F       8 40-49      27:17    8:48/M             
     187    Heather Enright                   Stratford  CT         152    43   F       9 40-49      27:18    8:48/M             
     188    Sarah Sayadoff                    Simsbury  CT          371    23   F      14 20-29      27:18    8:48/M             
     189    Megan Ladner                      New Haven  CT         194    24   F      15 20-29      27:19    8:49/M             
     190    Rachel Mezzoni                    Milford  CT           217    16   F      15 13-19      27:20    8:49/M             
     191    Paul Castello                     Milford  CT           383    51   M      24 50-59      27:21    8:49/M             
     192    George Geer                       Derby  CT             357    57   M      25 50-59      27:22    8:50/M             
     193    Kyle Kandetzki                    Milford  CT           364    15   M      18 13-19      27:23    8:50/M             
     194    John Bailey                       Riverside  CT         389    57   M      26 50-59      27:25    8:51/M             
     195    Sean Ganley                       Shelton  CT           165    50   M      27 50-59      27:29    8:52/M             
     196    Sky Wells                         Shelton  CT           395    44   M      30 40-49      27:33    8:53/M             
     197    Robert Salerno                    Monroe  CT            337    72   M       1 70-79      27:33    8:53/M             
     198    Jillian Walter                    Madison  CT           308    32   F      16 30-39      27:34    8:54/M             
     199    Maryssa Kozek                     Orange  CT            187    17   F      16 13-19      27:37    8:55/M             
     200    Tod Willie                        Monroe  CT            315    28   M      19 20-29      27:38    8:55/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    Tino Diotalevi                    Seymour  CT           145    46   M      31 40-49      27:41    8:56/M             
     202    Kaitlin Franko                    Milford  CT           162    23   F      16 20-29      27:43    8:56/M             
     203    Kyle Brennan                      Milford  CT           120    34   M      31 30-39      27:44    8:57/M             
     204    Brendan Mullally                  New Haven  CT         226    52   M      28 50-59      27:51    8:59/M             
     205    William Nystrom                   Shelton  CT           406    61   M       6 60-69      27:54    9:00/M             
     206    Lisa Samelwich                    Milford  CT           271    24   F      17 20-29      27:58    9:01/M             
     207    Carolyne Hynes                    Weston  CT            181    43   F      10 40-49      27:58    9:01/M             
     208    John Dunn                         West Haven  CT        151    52   M      29 50-59      28:00    9:02/M             
     209    Devin Mullally                    Milford  CT           227    19   F      17 13-19      28:02    9:03/M             
     210    Caitlin Prete                     Milford  CT           381    15   F      18 13-19      28:03    9:03/M             
     211    Jessica Arendt                    Shelton  CT           103    24   F      18 20-29      28:12    9:06/M             
     212    Robert Beattie                    Norwalk  CT           110    35   M      32 30-39      28:13    9:06/M             
     213    Jessica Marczyszak                Seymour  CT           208    22   F      19 20-29      28:13    9:06/M             
     214    Shannon Powers                    Hamden  CT            358    29   F      20 20-29      28:13    9:06/M             
     215    Edward Marczyszak                 Seymour  CT           207    57   M      30 50-59      28:13    9:06/M             
     216    Shulamit Lotate                   Woodbridge  CT        202    59   F       6 50-59      28:14    9:06/M             
     217    Joseph Burden                     Monroe  CT            122    52   M      31 50-59      28:25    9:10/M             
     218    Richard Zbrozck                   Berlin  CT            445    63   M       7 60-69      28:28    9:11/M             
     219    Caroline Booth                    Milford  CT           417    12   F       2  1-12      28:35    9:13/M             
     220    Kevin Yearsley                    Plymouth  CT          393    52   M      32 50-59      28:37    9:14/M             
     221    Merrianne Vassallo                Milford  CT           307    33   F      17 30-39      28:38    9:14/M             
     222    Erin Rosenberg                    Orange  CT            264    15   F      19 13-19      28:48    9:17/M             
     223    Courtney Williams                 New York  NY          314    27   F      21 20-29      28:51    9:18/M             
     224    Matt Crainich                     Seymour  CT           136    41   M      32 40-49      28:52    9:19/M             
     225    Allison Evans                     Milford  CT           154    19   F      20 13-19      28:53    9:19/M             
     226    Armando Pereira                   Milford  CT           246    53   M      33 50-59      28:54    9:19/M             
     227    Rebecca Lukeris                   Sandy Hook  CT        349    23   F      22 20-29      28:58    9:21/M             
     228    Natalie Palko                     Trumbull  CT          410    16   F      21 13-19      29:01    9:22/M             
     229    Rachel Fields                     New Haven  CT         418    26   F      23 20-29      29:12    9:25/M             
     230    Denise Dean                       West Haven  CT        400    40   F      11 40-49      29:16    9:26/M             
     231    Jerry Sawyer                      Stratford  CT         324    58   M      34 50-59      29:17    9:27/M             
     232    Julia Mahler                      Woodbridge  CT        397    15   F      22 13-19      29:20    9:28/M             
     233    David Slossberg                   Milford  CT           399    46   M      33 40-49      29:21    9:28/M             
     234    Loreta Juknaite                   Norwalk  CT           184    33   F      18 30-39      29:31    9:31/M             
     235    Marlene Brodka                    Milford  CT           374    31   F      19 30-39      29:32    9:32/M             
     236    Jill Garland                      Milford  CT           166    34   F      20 30-39      29:46    9:36/M             
     237    Jared Mikulski                    Prospect  CT          218    18   M      19 13-19      29:47    9:36/M             
     238    Laurie Mikulski                   Prospect  CT          219    53   F       7 50-59      29:48    9:37/M             
     239    Joe Gelb                          Milford  CT           323    56   M      35 50-59      29:48    9:37/M             
     240    Adam Tarfano                      Southington  CT       300    31   M      33 30-39      29:58    9:40/M             
     241    Joe Fetcho                        Milford  CT           157    64   M       8 60-69      30:01    9:41/M             
     242    Eric Tuttle                       Seymour  CT           440    26   M      20 20-29      30:02    9:41/M             
     243    Thomas Main                       Shelton  CT           205    18   M      20 13-19      30:06    9:43/M             
     244    Elizabeth Krasowski               Ansonia  CT           346    29   F      24 20-29      30:13    9:45/M             
     245    Jennifer Sirella                  Stratford  CT         286    55   F       8 50-59      30:17    9:46/M             
     246    Lauren Lombardi                   Milford  CT           411    24   F      25 20-29      30:18    9:46/M             
     247    Katie Biela                       Meriden  CT           446    29   F      26 20-29      30:18    9:46/M             
     248    Richard Fidler                    West Haven  CT        160    63   M       9 60-69      30:20    9:47/M             
     249    Dave Urban                        Stratford  CT         322    53   M      36 50-59      30:24    9:48/M             
     250    Jean Gabriel                      Milford  CT           432    31   F      21 30-39      30:25    9:49/M             
     251    Kristen Meyerjack                 Cheshire  CT          429    29   F      27 20-29      30:31    9:51/M             
     252    Claire Percival                   Milford  CT           428    29   F      28 20-29      30:31    9:51/M             
     253    Courtney Albro                    New York  NY          342    29   F      29 20-29      30:32    9:51/M             
     254    Mike Zannis                       Milford  CT           386     9   M       5  1-12      30:36    9:52/M             
     255    Peggy Leger                       Orange  CT            200    50   F       9 50-59      30:37    9:53/M             
     256    Anthony Sutton                    Milford  CT           295    39   M      34 30-39      30:39    9:53/M             
     257    Jennifer Schulte                  West Haven  CT        274    34   F      22 30-39      30:51    9:57/M             
     258    Michelle Berg                     Southport  CT         114    50   F      10 50-59      30:51    9:57/M             
     259    Morgan Goran                      Norwalk  CT           449    25   F      30 20-29      30:54    9:58/M             
     260    Ashley Garnett                    Milford  CT           167    17   F      23 13-19      31:13   10:04/M             
     261    Bob Wellington                    Naugatuck  CT         312    52   M      37 50-59      31:16   10:05/M             
     262    Brock Dubin                       Milford  CT           149    38   M      35 30-39      31:33   10:11/M             
     263    Larry Langello                    Orange  CT            195    53   M      38 50-59      31:38   10:12/M             
     264    Paul Buttress                     Trumbull  CT          123    48   M      34 40-49      31:39   10:13/M             
     265    Lindsey Shaffner                  New York  NY          279    30   F      23 30-39      31:39   10:13/M             
     266    Patty Carton                      Stratford  CT         126    72   F       1 70-79      31:45   10:15/M             
     267    Patricia Varnum                   Milford  CT           377    07   F       3  1-12      31:50   10:16/M             
     268    Megan Hogarth                     Durham  CT            179    28   F      31 20-29      31:53   10:17/M             
     269    Alek Zanjani                      Milford  CT           316    28   M      21 20-29      31:58   10:19/M             
     270    Isabella Iaccarino                Trumbull  CT          382     9   F       4  1-12      32:04   10:21/M             
     271    Jennifer Iaccarino                Trumbull  CT          182    41   F      12 40-49      32:04   10:21/M             
     272    Leslie Vassallo                   Milford  CT           306    31   F      24 30-39      32:21   10:26/M             
     273    Stacy Tarfano                     Southington  CT       301    32   F      25 30-39      32:22   10:26/M             
     274    Donna Cramond                     Monroe  CT            137    60   F       2 60-69      32:24   10:27/M             
     275    June Evans                        Milford  CT           156    50   F      11 50-59      32:24   10:27/M             
     276    Bryan Evans                       Milford  CT           155    19   M      21 13-19      32:25   10:27/M             
     277    Kelsie Meehan                     Milford  CT           215    21   F      32 20-29      32:40   10:32/M             
     278    Carole Urban                      Milford  CT           304    45   F      13 40-49      32:45   10:34/M             
     279    Trish Nelson                      West Hartford  CT     231    44   F      14 40-49      32:45   10:34/M             
     280    Don Shnipes                       Shelton  CT           280    49   M      35 40-49      32:46   10:34/M             
     281    Robert DiCicco                    Orange  CT            143    42   M      36 40-49      32:49   10:35/M             
     282    Melanie Hellwig                   Branford  CT          175    26   F      33 20-29      32:55   10:37/M             
     283    Bob Nowlan                        New Haven  CT         396    64   M      10 60-69      33:15   10:44/M             
     284    Evan Kropp                        Fairfield  CT         190    34   M      36 30-39      33:17   10:44/M             
     285    Howard Smith                      Milford  CT           288    43   M      37 40-49      33:58   10:57/M             
     286    Florence MacKey                   Westbrook  CT         203    51   F      12 50-59      33:58   10:57/M             
     287    Julian Hill                       Stratford  CT         407    23   M      22 20-29      34:20   11:05/M             
     288    John Daponte                      Stratford  CT         379    61   M      11 60-69      34:21   11:05/M             
     289    Erin Shaffner                     Branford  CT          278    29   F      34 20-29      34:22   11:05/M             
     290    Leah Smith                        Orange  CT            289    38   F      26 30-39      34:23   11:05/M             
     291    Scott Shnipes                     Shelton  CT           283    13   M      22 13-19      34:37   11:10/M             
     292    Kelly Kruysman                    Milford  CT           191    14   F      24 13-19      34:38   11:10/M             
     293    Cindy Sell Pol                    Milford  CT           277    48   F      15 40-49      34:40   11:11/M             
     294    Jim Nelson                        Monroe  CT            325    58   M      39 50-59      35:11   11:21/M             
     295    Carl Sylvester                    Shelton  CT           297    77   M       2 70-79      35:16   11:23/M             
     296    Amanda De Leo                     Milford  CT           320    13   F      25 13-19      35:29   11:27/M             
     297    Robin Rene                        Milford  CT           257    31   F      27 30-39      35:30   11:27/M             
     298    Jennifer Giannettino              Milford  CT           419    31   F      28 30-39      35:37   11:29/M             
     299    Gustave Davis                     Orange  CT            431    72   M       3 70-79      35:46   11:32/M             
     300    Peter Graffeo                     Stratford  CT         173    35   M      37 30-39      35:54   11:35/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     301    Dawn Moore                        Norwalk  CT           222    35   F      29 30-39      35:57   11:36/M             
     302    Lynne Costen                      Milford  CT           424    48   F      16 40-49      36:06   11:39/M             
     303    Elizabeth Leger                   Orange  CT            198    19   F      26 13-19      36:09   11:40/M             
     304    Diana Saccente                    Fairfield  CT         270    33   F      30 30-39      36:16   11:42/M             
     305    Jessica Preston                   Milford  CT           448    29   F      35 20-29      36:20   11:43/M             
     306    Deborah Kellogg-Van Orden         Norwalk  CT           185    28   F      36 20-29      36:37   11:49/M             
     307    Erin Sponsberg                    Norwalk  CT           450    25   F      37 20-29      36:38   11:49/M             
     308    Joanne Maida                      Orange  CT            204    59   F      13 50-59      37:10   11:59/M             
     309    Jessica Planas                    Bridgeport  CT        430    34   F      31 30-39      37:12   12:00/M             
     310    Terri Vitti-Perillo               Milford  CT           437    36   F      32 30-39      37:12   12:00/M             
     311    Sharon Remigio                    Orange  CT            354    33   F      33 30-39      37:30   12:06/M             
     312    Marcie Rocchio                    Orange  CT            352    36   F      34 30-39      37:30   12:06/M             
     313    Jaime Fields                      Fairfield  CT         161    33   F      35 30-39      37:44   12:10/M             
     314    John Hoctor                       Stratford  CT         385    49   M      38 40-49      37:45   12:11/M             
     315    Rander Numberg                    West Haven  CT        234    15   F      27 13-19      38:10   12:19/M             
     316    Ana Martins                       Trumbull  CT          209    40   F      17 40-49      38:57   12:34/M             
     317    Ron Rapice                        Bridgeport  CT        434    54   M      40 50-59      38:57   12:34/M             
     318    Andrew Nash                       Aledo  TX             441     9   M       6  1-12      39:33   12:45/M             
     319    Greg Imler                        Hamden  CT            328    36   M      38 30-39      39:34   12:46/M             
     320    Greg Artman                       Waterbury  CT         104    36   M      39 30-39      39:40   12:48/M             
     321    Katie Fleming                     Seymour  CT           439    29   F      38 20-29      39:53   12:52/M             
     322    Karen Graffeo                     Stratford  CT         172    42   F      18 40-49      39:55   12:53/M             
     323    James McLellan                    Branford  CT          214    27   M      23 20-29      39:58   12:54/M             
     324    Jonathan Rosario                  Milford  CT           263    24   M      24 20-29      40:17   13:00/M             
     325    Alison Gottsegen                  Milford  CT           171    58   F      14 50-59      41:19   13:20/M             
     326    Maria Krol                        Stratford  CT         189    52   F      15 50-59      41:19   13:20/M             
     327    Jen Van Epps                      Newtown  CT           305    27   F      39 20-29      41:29   13:23/M             
     328    Jason Langlois                    Stratford  CT         196    31   M      40 30-39      43:41   14:05/M             
     329    James Cramond                     Monroe  CT            138    62   M      12 60-69      44:20   14:18/M             
     330    Karen Dimatteo                    Wallingford  CT       144    44   F      19 40-49      44:53   14:29/M             
     331    Donna Travis                      Milford  CT           426    47   F      20 40-49      47:12   15:14/M             
     332    Patricia Numberg                  West Haven  CT        233    38   F      36 30-39      49:54   16:06/M             
     333    Maribel Nieves                    Stratford  CT         232    37   F      37 30-39      49:54   16:06/M             
     334    Dr George Whitney                 Brattleboro  VT       313    91   M       1 80-99      50:03   16:09/M             
     335    Wendy Zimbardi                    Milford  CT           319    38   F      38 30-39      52:58   17:05/M             
     336    Stephen Zimbardi                  Milford  CT           318    35   M      41 30-39      52:58   17:05/M             
     337    Diane Fidler                      West Haven  CT        159    63   F       3 60-69      1:04:38   20:51/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brittany Heninger Bristol CT

378

21

13

19:41

6:21/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Moyer York PA

225

20

1

16:46

5:25/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Madeline Rowe Branford CT

267

11

108

24:48

8:00/M

2

Caroline Booth Milford CT

417

12

219

28:35

9:13/M

3

Patricia Varnum Milford CT

377

07

267

31:50

10:16/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyle Beaudette Orange CT

331

11

29

20:56

6:45/M

2

Nick Zannis Milford CT

317

12

45

21:44

7:01/M

3

Ryan Griffin Milford CT

436

11

94

24:24

7:52/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dominque Stasulli West Haven CT

292

18

17

20:02

6:28/M

2

Julie McGilpin Westfield MA

212

19

20

20:16

6:32/M

3

Amanda Quinones Trumbull CT

253

19

34

21:11

6:50/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jason Shnipes Shelton CT

281

17

3

18:00

5:48/M

2

Mark Benway Milford CT

329

16

14

19:51

6:24/M

3

Jordan Vidal Shelton CT

394

17

19

20:12

6:31/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Blanchard New York NY

116

29

32

20:59

6:46/M

2

Caitlin Crowley Woodbridge CT

139

24

38

21:20

6:53/M

3

Kelly Connelly Stamford CT

133

29

66

23:28

7:34/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Karpinski Shelton CT

340

20

4

18:04

5:50/M

2

John Lanzonte Milford CT

413

22

7

18:46

6:03/M

3

Christopher Dalko Trumbull CT

408

23

8

18:59

6:07/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Caitlin Drap Yorktown Heights NY

414

34

27

20:47

6:42/M

2

Shireen Donaldson-Ramos Orange CT

146

34

31

20:57

6:45/M

3

Mary Gentle Monroe CT

365

39

57

22:47

7:21/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Desmond O'Grady Southbury CT

237

30

2

16:52

5:26/M

2

Daniel Thiery Stratford CT

366

36

5

18:05

5:50/M

3

Sean Rood Westfield MA

261

32

10

19:20

6:14/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Romanchick Trumbull CT

260

45

47

21:51

7:03/M

2

Christine Asaro Trumbull CT

105

42

62

23:16

7:30/M

3

Mary Ellen Clark Milford CT

130

49

136

25:32

8:14/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Roland Beaudette Orange CT

332

40

6

18:14

5:53/M

2

Wesley Oliveira Bridgeport CT

387

43

9

19:09

6:11/M

3

Harold Etherington Durham CT

153

48

15

20:00

6:27/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katharine Radziewicz Fairfield CT

421

50

58

22:49

7:22/M

2

Susan Rosenberg Orange CT

265

57

76

23:47

7:40/M

3

Maureen Devlin Milford CT

360

55

105

24:40

7:57/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Doug Moyer York PA

224

51

12

19:25

6:16/M

2

Richard Kurtzman Norwalk CT

193

58

35

21:12

6:50/M

3

Dave Chameides Oxford CT

416

52

37

21:16

6:52/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Pastore North Haven CT

244

62

131

25:23

8:11/M

2

Donna Cramond Monroe CT

137

60

274

32:24

10:27/M

3

Diane Fidler West Haven CT

159

63

337

1:04:38

20:51/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Stephenson Milford CT

356

61

40

21:26

6:55/M

2

Wayne Theirault Milford CT

302

61

53

22:20

7:12/M

3

Alan McCall Manchester CT

355

60

103

24:39

7:57/M

 
Top

Female 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Patty Carton Stratford CT

126

72

266

31:45

10:15/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Salerno Monroe CT

337

72

197

27:33

8:53/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

297

77

295

35:16

11:23/M

3

Gustave Davis Orange CT

431

72

299

35:46

11:32/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dr George Whitney Brattleboro VT

313

91

334

50:03

16:09/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com