HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Connecticut Irish Festival 5K
June 26, 2010 - 5K
North Haven, CT

OVERALL WINNERD
Will Sanders, Wethersfield, CT - 15:42
Mara Lieberman, Hamden, CT - 19:42

nh0626.jpg (44481 bytes) nh0626a.jpg (54023 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
North Haven

Fair Grounds
WEATHER
83 Degrees
Sunny!

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Will Sanders            Wethersfield  CT        1   23 ***** M 20-29        15:42    5:04/M             
       2    Ryan Mc Guire           Orange  CT            193   19     1 M 16-19        16:29    5:19/M             
       3    Patrick Cavanaugh       Cheshire  CT          151   18     2 M 16-19        17:50    5:45/M             
       4    Craig Clark             Hamden  CT            316   23     1 M 20-29        18:22    5:55/M             
       5    Miles Groom             Southington  CT       159   15     1 M 13-15        19:05    6:09/M             
       6    Chris Canning           Northford  CT         228   20     2 M 20-29        19:17    6:13/M             
       7    John Daggioli           Marlborough  CT       312   44     1 M 40-49        19:20    6:14/M             
       8    Jerry Munck             North Haven  CT         4   54     1 M 50-59        19:30    6:17/M             
       9    Mara Lieberman          Hamden  CT            148   16 ***** F 16-19        19:42    6:21/M             
      10    Clark Griswold          South Windsor  CT     289   42     2 M 40-49        19:47    6:23/M             
      11    Jon Kornacki            Wallingford  CT       113   52     2 M 50-59        19:52    6:25/M             
      12    Justin Knickerbocker    Wallingford  CT       112   25     3 M 20-29        19:56    6:26/M             
      13    Riley O'Connell         Wallingford  CT       139   14     2 M 13-15        20:12    6:31/M             
      14    Paul Doolan             Guilford  CT          238   53     3 M 50-59        20:16    6:32/M             
      15    Michael Didato          Waterford  CT         205   48     3 M 40-49        20:18    6:33/M             
      16    Sabrina Olsen           Thomaston  CT         250   13     1 F 13-15        20:23    6:35/M             
      17    David Bruzik            Rocky Hill  CT         47   44     4 M 40-49        20:29    6:36/M             
      18    Rick Schultz            Mount Kisco  NY       251   51     4 M 50-59        20:36    6:39/M             
      19    Josh Mc Clain           East Haven  CT        280   23     4 M 20-29        20:37    6:39/M             
      20    Michael Morton          Oxford  CT             14   16     3 M 16-19        20:37    6:39/M             
      21    Michael Koenigs         Greenwich  CT         127   23     5 M 20-29        20:39    6:40/M             
      22    Seth Abbott             Thomaston  CT         249   14     3 M 13-15        20:58    6:46/M             
      23    Richard Bellisle        Columbia  CT          206   63     1 M 60-69        20:59    6:46/M             
      24    Jacob Harton            Plantsville  CT       197   15     4 M 13-15        21:06    6:48/M             
      25    Fred Jones              Middletown  CT        253   48     5 M 40-49        21:18    6:52/M             
      26    Lou Conforte            Wallingford  CT        98   52     5 M 50-59        21:28    6:55/M             
      27    Christopher Delvecchio  North Haven  CT        90   14     5 M 13-15        21:45    7:01/M             
      28    Ian Howard              Wallingford  CT       284   15     6 M 13-15        21:52    7:03/M             
      29    James Salzano           Wallingford  CT        58   26     6 M 20-29        21:55    7:04/M             
      30    Terence McTague         Hamden  CT            108   22     7 M 20-29        22:01    7:06/M             
      31    Judy Toussaint          Sandy Hook  CT        175   44     1 F 40-49        22:02    7:06/M             
      32    Jason Delvecchio        Northford  CT         211   36     1 M 30-39        22:09    7:09/M             
      33    Lauren Liuzzo           Acton  MA             136   22     1 F 20-29        22:10    7:09/M             
      34    Rich Steeves            Guilford  CT            5   60     2 M 60-69        22:17    7:11/M             
      35    Paul Baldini            North Haven  CT       290   38     2 M 30-39        22:21    7:13/M             
      36    Rob Antonetti           Wallingford  CT       222   42     6 M 40-49        22:26    7:14/M             
      37    Corey Glynn             Hamden  CT            303   22     8 M 20-29        22:29    7:15/M             
      38    Jesse Morrow            No.haven  CT          246   14     7 M 13-15        22:36    7:17/M             
      39    Nicola Brooks           East Lyme  CT         120   20     2 F 20-29        22:40    7:19/M             
      40    Guy Pulino              Moodus  CT              3   65     3 M 60-69        22:47    7:21/M             
      41    Mark Deganis            Cheshire  CT          162   19     4 M 16-19        22:49    7:22/M             
      42    Ellen Cavanaugh         Cheshire  CT          149   22     3 F 20-29        22:51    7:22/M             
      43    Albert D                East Haven  CT        165   54     6 M 50-59        22:55    7:24/M             
      44    Melissa Reynolds        Wallingford  CT        85   34     1 F 30-39        23:16    7:30/M             
      45    Ben O' Matthies         Cheshire  CT          240   56     7 M 50-59        23:17    7:31/M             
      46    Keith Cargan            North Haven  CT        72   34     3 M 30-39        23:21    7:32/M             
      47    Leigh Cavanaugh         Belmont  MA           166   24     4 F 20-29        23:24    7:33/M             
      48    Lori Mandetta           Warren  NJ            294   26     5 F 20-29        23:26    7:34/M             
      49    Ellen Griffing          East Granby  CT        50   53     1 F 50-59        23:29    7:35/M             
      50    Wayne Maychek           Ellington  CT          26   52     8 M 50-59        23:32    7:35/M             
      51    Kris Overstrum          Wallingford  CT        69   48     2 F 40-49        23:33    7:36/M             
      52    Aram Grigorian                                295   26     9 M 20-29        23:34    7:36/M             
      53    Kevin Wilson            New Haven  CT         100   24    10 M 20-29        23:35    7:36/M             
      54    Charlie Yescott         Unionville  CT        213   69     4 M 60-69        23:49    7:41/M             
      55    Justin Stackawitz       Ansonia  CT           232   31     4 M 30-39        23:50    7:41/M             
      56    John Daly               North Haven  CT        75   17     5 M 16-19        23:52    7:42/M             
      57    Jennifer Robinson       Cheshire  CT          184   39     2 F 30-39        23:55    7:43/M             
      58    Brian Baker             Enfield  CT           237   40     7 M 40-49        23:56    7:43/M             
      59    Rene' Hipona            Orange  CT            107   49     8 M 40-49        24:08    7:47/M             
      60    Tim O' Connor           Darien  CT            288   44     9 M 40-49        24:09    7:47/M             
      61    Jamaira Ruiz            East Haven  CT        145   26     6 F 20-29        24:18    7:50/M             
      62    Packy Lillis            North Haven  CT       140   43    10 M 40-49        24:20    7:51/M             
      63    Brenda Woznicki         Southington  CT        62   39     3 F 30-39        24:22    7:52/M             
      64    Richard Cecarelli       North Haven  CT       164   42    11 M 40-49        24:25    7:53/M             
      65    David Bennett           Hamden  CT             87   53     9 M 50-59        24:27    7:53/M             
      66    MacKenzie Kelley        Hamden  CT             73   31     4 F 30-39        24:30    7:54/M             
      67    Zachary Zwiesler        Ellington  CT         296   21    11 M 20-29        24:37    7:56/M             
      68    Annie Wnuck             Cheshire  CT          310   13     2 F 13-15        24:37    7:56/M             
      69    Prithviras Bandyopadhya Hamden  CT            317   23    12 M 20-29        24:38    7:57/M             
      70    Timothy Burgard         East Haven  CT        218   41    12 M 40-49        24:38    7:57/M             
      71    Sean Reynolds           Wallingford  CT        86   36     5 M 30-39        24:40    7:57/M             
      72    Ken Rice                Chester  CT           270   32     6 M 30-39        24:49    8:00/M             
      73    phillip maychek         Ellington  CT          25   21    13 M 20-29        24:49    8:00/M             
      74    Elizabeth Brombacker    Wallingford  CT        13   21     7 F 20-29        24:56    8:03/M             
      75    Eric Weiskott           New Haven  CT         302   23    14 M 20-29        24:59    8:04/M             
      76    Joseph Herzog           Belmont  MA           167   24    15 M 20-29        25:09    8:07/M             
      77    Sofia Warner                                  301   23     8 F 20-29        25:10    8:07/M             
      78    David Lawner            Sandy Hook  CT        201   48    13 M 40-49        25:11    8:07/M             
      79    Sherri Condon           Middletown  CT        263   45     3 F 40-49        25:12    8:08/M             
      80    Geoff Etherington       Killingworth  CT      299   81     1 M 80-99        25:13    8:08/M             
      81    Emily Lamont            Greenwich  CT         129    0     1 F  0- 1        25:17    8:09/M             
      82    Nicole MacHia           Bristol  CT           125   25     9 F 20-29        25:17    8:09/M             
      83    Jeffrey Necio           Wallingford  CT       283   36     7 M 30-39        25:21    8:11/M             
      84    Carol Pastore           North Haven  CT        11   62     1 F 60-69        25:22    8:11/M             
      85    Jeffrey Provencher      Northford  CT         248   35     8 M 30-39        25:24    8:12/M             
      86    Dennis Doheny           Hamden  CT            156   44    14 M 40-49        25:26    8:12/M             
      87    Mark Harris             Berlin  CT            214   43    15 M 40-49        25:27    8:13/M             
      88    Elizabeth Byrne         Madison  CT           103   25    10 F 20-29        25:29    8:13/M             
      89    William Olsen           Clinton  CT            23   62     5 M 60-69        25:32    8:14/M             
      90    Carol Chiappone         Woodbridge  CT        230   50     2 F 50-59        25:38    8:16/M             
      91    James Cavanaugh         Cheshire  CT          150   62     6 M 60-69        25:39    8:16/M             
      92    Rachel Nutcher          East Haven  CT        269   30     5 F 30-39        25:41    8:17/M             
      93    Frederick Raudat        Killingworth  CT      275   44    16 M 40-49        25:42    8:17/M             
      94    Kevin Blanchard         Plainville  CT        110   33     9 M 30-39        25:47    8:19/M             
      95    Doug Harkins            New Haven  CT         300   40    17 M 40-49        25:47    8:19/M             
      96    Liv Erhard              Orange  CT            192   21    11 F 20-29        25:49    8:20/M             
      97    Ray Bendici             Shelton  CT           229   45    18 M 40-49        25:49    8:20/M             
      98    Curt Brantl             Sandy Hook  CT        174   45    19 M 40-49        25:54    8:21/M             
      99    Tom Butterfield         Windsor  CT             8   74     1 M 70-79        25:56    8:22/M             
     100    Rob Creamer             Ridgefield  CT        315   46    20 M 40-49        26:02    8:24/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Brooke Palmer           Portland  OR           88   23    12 F 20-29        26:04    8:25/M             
     102    Michael Kang            East Lyme  CT         116   20    16 M 20-29        26:06    8:25/M             
     103    Caitlin Baker           Shelton  CT            22   15     3 F 13-15        26:12    8:27/M             
     104    Amanda Mc Laughlin      Bridgeport  CT        187   24    13 F 20-29        26:12    8:27/M             
     105    Brian Walker            Monroe  CT            239   57    10 M 50-59        26:14    8:28/M             
     106    steven munzner          North Haven  CT        20   44    21 M 40-49        26:21    8:30/M             
     107    Brian Hildenbrandt      Wethersfield  CT      256   26    17 M 20-29        26:23    8:31/M             
     108    hallie coffin-gould     New Haven  CT          60   22    14 F 20-29        26:26    8:32/M             
     109    christina clark         No.haven  CT           61   21    15 F 20-29        26:26    8:32/M             
     110    Jim Mc Kenna            Coventry  CT           65   51    11 M 50-59        26:28    8:32/M             
     111    Carl Fuller             East Haddam  CT       212   67     7 M 60-69        26:35    8:35/M             
     112    Reagan Krane            Westbrook  CT         220   52    12 M 50-59        26:37    8:35/M             
     113    Hugh Cafferty           Guilford  CT            9   67     8 M 60-69        26:52    8:40/M             
     114    Kim Doheny              North Haven  CT       291   0      2 F  0- 1        26:55    8:41/M             
     115    Marc Bradley            Greenwich  CT         126   32    10 M 30-39        27:01    8:43/M             
     116    Lisa La Monaca          North Haven  CT        77   29    16 F 20-29        27:13    8:47/M             
     117    Joel Magoon             New Haven  CT         321   29    18 M 20-29        27:16    8:48/M             
     118    Brian Singer            Newtown  CT           202   42    22 M 40-49        27:18    8:48/M             
     119    Kenney Johnson          Northford  CT         160   49    23 M 40-49        27:22    8:50/M             
     120    Deborah Flanagan        Wallingford  CT        63   31     6 F 30-39        27:32    8:53/M             
     121    Jessica Wilson          Guilford  CT          146   24    17 F 20-29        27:34    8:54/M             
     122    Curtiss Griesing        Wallingford  CT       172   46    24 M 40-49        27:38    8:55/M             
     123    ed evis                 Unionville  CT         70   70     2 M 70-79        27:39    8:55/M             
     124    Tyler Trieste           Cornwall  NY          236   12     1 M  2-12        27:41    8:56/M             
     125    Lauren Ametrano         Guilford  CT          261   35     7 F 30-39        27:43    8:56/M             
     126    Tracy Makay             New Britain  CT       185   40     4 F 40-49        27:46    8:57/M             
     127    Brian Chesler           Sandy Hook  CT         46   38    11 M 30-39        27:46    8:57/M             
     128    James Brakewood         Branford  CT          115   26    19 M 20-29        27:52    8:59/M             
     129    Cynthia Gibbons         Woodbridge  CT        216   48     5 F 40-49        27:53    9:00/M             
     130    Katie Sullivan          Groton  CT            122   24    18 F 20-29        27:54    9:00/M             
     131    Bryan Garsten           North Haven  CT       252   36    12 M 30-39        27:54    9:00/M             
     132    Russell Scovin          Bethany  CT           279   51    13 M 50-59        27:58    9:01/M             
     133    Michael Donahue                               267   42    25 M 40-49        28:03    9:03/M             
     134    Jackson Blacklock       Newtown  CT           142   31    13 M 30-39        28:08    9:05/M             
     135    Maureen Doheny          Cheshire  CT          183   24    19 F 20-29        28:12    9:06/M             
     136    Ana Nelson              Monroe  CT             81   53     3 F 50-59        28:16    9:07/M             
     137    Jack Doyle              Hamden  CT            203   70     3 M 70-79        28:24    9:10/M             
     138    Michael Guarnieri       Wallingford  CT       155   19     6 M 16-19        28:27    9:11/M             
     139    Kathleen Hipona         Orange  CT            106   49     6 F 40-49        28:27    9:11/M             
     140    Salvatore Lanzofano     Meriden  CT           297   53    14 M 50-59        28:28    9:11/M             
     141    Angelica Del Valle      West Haven  CT        282   37     8 F 30-39        28:29    9:11/M             
     142    Richard Zbrozck         Berlin  CT            195   63     9 M 60-69        28:32    9:12/M             
     143    kerry o' connell        Killingworth  CT       59   51     4 F 50-59        28:33    9:13/M             
     144    Christine Wilson        Guilford  CT          186   56     5 F 50-59        28:36    9:14/M             
     145    Dan Cummings            North Haven  CT       204   52    15 M 50-59        28:36    9:14/M             
     146    Frank Murphy            Northford  CT          24   57    16 M 50-59        28:38    9:14/M             
     147    Andrew Bob              Stratford  CT          37   17     7 M 16-19        28:39    9:15/M             
     148    Bobbie-Jean Felix       East Haven  CT        182   26    20 F 20-29        28:40    9:15/M             
     149    Kristen Melesky         Bristol  CT           234   31     9 F 30-39        28:43    9:16/M             
     150    Rebekah Llinares        Wallingford  CT       287   17     1 F 16-19        28:46    9:17/M             
     151    Michael Glynn           Hamden  CT            304   51    17 M 50-59        28:47    9:17/M             
     152    Denise Dean             West Haven  CT        266   40     7 F 40-49        28:48    9:17/M             
     153    Brian Goldblatt         West Hartford  CT      18   54    18 M 50-59        28:52    9:19/M             
     154    William Guido           Wallingford  CT        15    9     2 M  2-12        28:57    9:20/M             
     155    Joseph Guido            Wallingford  CT        33   46    26 M 40-49        29:01    9:22/M             
     156    Matt Topitzer                                 225   18     8 M 16-19        29:05    9:23/M             
     157    Christine Boucher       Bristol  CT           171   37    10 F 30-39        29:08    9:24/M             
     158    John Topitzer           Cheshrie  CT          223   48    27 M 40-49        29:15    9:26/M             
     159    Jacqueline Gibbons      Wodbridge  CT         226   42     8 F 40-49        29:20    9:28/M             
     160    Martin Malin            Milford  CT           274   38    14 M 30-39        29:24    9:29/M             
     161    Justin Donath           Wallingford  CT       265   14     8 M 13-15        29:26    9:30/M             
     162    Jameson O'Connell       Wallingford  CT       138    9     3 M  2-12        29:27    9:30/M             
     163    Kathleen Mullen Kohl    Waterford  CT          43   49     9 F 40-49        29:28    9:30/M             
     164    Michael Harton          Plantsville  CT       198   45    28 M 40-49        29:29    9:31/M             
     165    Taylor Harton           Plantsville  CT        196   10     1 F  2-12        29:30    9:31/M             
     166    Sean Fogarty            Litchfield  CT          7   68    10 M 60-69        29:36    9:33/M             
     167    Kelly Guarnieri         Wallingford  CT       158   23    21 F 20-29        29:48    9:37/M             
     168    Heather Gott            Northford  CT         247   38    11 F 30-39        29:48    9:37/M             
     169    Stephanie Paulos        Newtown  CT           143   32    12 F 30-39        29:48    9:37/M             
     170    Marc Rinaldi            Greenwich  CT         227   36    15 M 30-39        29:51    9:38/M             
     171    Bill Evers              Durham  CT            298   53    19 M 50-59        29:51    9:38/M             
     172    Lisa Malin-Baylor       North Haven  CT       273   39    13 F 30-39        29:55    9:39/M             
     173    Emily Sutherland        Wallingford  CT        16   51     6 F 50-59        29:58    9:40/M             
     174    Kara Ledger             Bristol  CT           233   29    22 F 20-29        30:00    9:41/M             
     175    Stephanie Hays          Cheshire  CT           40   32    14 F 30-39        30:04    9:42/M             
     176    Beverly Friello         North Haven  CT        29   47    10 F 40-49        30:06    9:43/M             
     177    Mary O' Connell         West Haven  CT         27   59     7 F 50-59        30:11    9:44/M             
     178    Kelly Horan             Newington  CT         245   25    23 F 20-29        30:12    9:45/M             
     179    Erin White              Ellington  CT         254   33    15 F 30-39        30:17    9:46/M             
     180    Mary Mattheis           New Hartford  CT      178   29    24 F 20-29        30:21    9:47/M             
     181    Geoffrey Mattheis       New Hartford  CT      119   29    20 M 20-29        30:22    9:48/M             
     182    Kevin Meehan            Southington  CT        48   55    20 M 50-59        30:36    9:52/M             
     183    Kathleen Mc Clain       East Haven  CT        281   18     2 F 16-19        30:36    9:52/M             
     184    Chrissy Nepton          Wallingford  CT       207   24    25 F 20-29        30:39    9:53/M             
     185    Christopher Fasano      North Haven  CT        74   17     9 M 16-19        30:43    9:55/M             
     186    Ben Mc Clain            East Haven  CT        286   21    21 M 20-29        30:45    9:55/M             
     187    David Greco             North Haven  CT       309   32    16 M 30-39        30:46    9:55/M             
     188    Mary Mc Kenna           Coventry  CT           64   53     8 F 50-59        30:56    9:59/M             
     189    Jennifer Farmer         Shelton  CT           144   34    16 F 30-39        30:57    9:59/M             
     190    sean gray               Clinton  CT            41   36    17 M 30-39        31:07   10:02/M             
     191    Frank Romano            Guilford  CT          121   47    29 M 40-49        31:11   10:04/M             
     192    Mallory Emmons          Hamden  CT            306   25    26 F 20-29        31:12   10:04/M             
     193    Christopher Bromley     Mystic  CT            117   29    22 M 20-29        31:20   10:06/M             
     194    Dawn Cianci             North Haven  CT        19   43    11 F 40-49        31:31   10:10/M             
     195    Kim Clifford            East Haven  CT        215   31    17 F 30-39        31:32   10:10/M             
     196    Julianne Deganis        Cheshire  CT          161   21    27 F 20-29        31:32   10:10/M             
     197    Paul Varhol             Prospect  CT          257   46    30 M 40-49        31:34   10:11/M             
     198    Kathy Connolly          Sandy Hook  CT        200   40    12 F 40-49        31:38   10:12/M             
     199    Abigail Lieberman       Hamden  CT            147   11     2 F  2-12        31:39   10:13/M             
     200    William Vasquez         North Haven  CT       208   53    21 M 50-59        31:39   10:13/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     201    Jill Durante            West Haven  CT        219   31    18 F 30-39        31:56   10:18/M             
     202    Kelly Dinapoli          Northford  CT         210   36    19 F 30-39        31:58   10:19/M             
     203    Gina Addario            Milford  CT           135   23    28 F 20-29        32:00   10:19/M             
     204    Sergio Deganis          Cheshire  CT          163   55    22 M 50-59        32:04   10:21/M             
     205    Cody Straub-Doyle       No.haven  CT          190   15     9 M 13-15        32:10   10:23/M             
     206    Betsy Overstrum         Wallingford  CT        67    8     3 F  2-12        32:11   10:23/M             
     207    Jill Ciarciello         Hamden  CT            101   25    29 F 20-29        32:15   10:24/M             
     208    Debra Govostes          North Reading  MA     154   49    13 F 40-49        32:17   10:25/M             
     209    Geri Mc Sherry          Northford  CT         272   49    14 F 40-49        32:37   10:31/M             
     210    Alyssa Arre             Northford  CT         271   17     3 F 16-19        32:37   10:31/M             
     211    Melanie Thurber         Vernon  CT            255   31    20 F 30-39        32:40   10:32/M             
     212    Martin French           Durham  CT            305   47    31 M 40-49        32:44   10:34/M             
     213    Kerilyn Peck            Sandy Hook  CT         94   24    30 F 20-29        32:44   10:34/M             
     214    Ryan Davis              Madison  CT            93   24    23 M 20-29        32:44   10:34/M             
     215    Alisabeth Ayars         Exeter  RI            285   21    31 F 20-29        32:45   10:34/M             
     216    Heather Laffin          Wallingford  CT       278   28    32 F 20-29        32:49   10:35/M             
     217    Amanda Michaud          Branford  CT          105   32    21 F 30-39        32:50   10:35/M             
     218    Phillip Yap-Diango      West Orange  NJ        66   29    24 M 20-29        32:51   10:36/M             
     219    Katherine Schave        Wallingford  CT       173   42    15 F 40-49        32:52   10:36/M             
     220    Chris Doyle             Simsbury  CT          189   34    18 M 30-39        33:00   10:39/M             
     221    Matthew Burgard         New Haven  CT         217   44    32 M 40-49        33:00   10:39/M             
     222    Marilyn Biedrycki       Milford  CT           319   54     9 F 50-59        33:01   10:39/M             
     223    David Giglio            Wallingford  CT        91   21    25 M 20-29        33:02   10:39/M             
     224    Paul Buttress           Trumbull  CT          231   48    33 M 40-49        33:04   10:40/M             
     225    Eileen Barnes           Plainville  CT         35   27    33 F 20-29        33:05   10:40/M             
     226    Neal Wellins            Cheshire  CT           10   66    11 M 60-69        33:05   10:40/M             
     227    Sean Flannery           No.haven  CT           36   11     4 M  2-12        33:07   10:41/M             
     228    Riley Baker             Woodbury  CT          235   10     5 M  2-12        33:10   10:42/M             
     229    Michelle Veronneau      Bethany  CT           221   27    34 F 20-29        33:11   10:42/M             
     230    Haley Creamer           Ridgefield  CT        313   13     4 F 13-15        33:18   10:45/M             
     231    Alise Knickerbocker     Wallingford  CT       111   24    35 F 20-29        33:20   10:45/M             
     232    Maryanne Headd          Meriden  CT           114   34    22 F 30-39        33:32   10:49/M             
     233    Tricia Connolly         North Haven  CT        78   39    23 F 30-39        33:34   10:50/M             
     234    William Connolly        No.haven  CT           79   39    19 M 30-39        33:35   10:50/M             
     235    Sean MacAuley           North Branford  CT    177   34    20 M 30-39        33:46   10:54/M             
     236    Alex Varhol             Prospect  CT          258   13    10 M 13-15        34:01   10:58/M             
     237    Brenna Creamer          Ridgefield  CT        314   11     4 F  2-12        34:09   11:01/M             
     238    matt rudewicz           Wallingford  CT        52   10     6 M  2-12        34:19   11:04/M             
     239    Lisa Kowalski           Meriden  CT           242   43    16 F 40-49        34:20   11:05/M             
     240    Karyn Privalsky         Stratford  CT         157   28    36 F 20-29        34:20   11:05/M             
     241    kevin rudewicz          Wallingford  CT        54   41    34 M 40-49        34:22   11:05/M             
     242    Eileen Davis            Madison  CT            92   51    10 F 50-59        34:28   11:07/M             
     243    Michael Draper          Guilford  CT          308   67    12 M 60-69        34:32   11:08/M             
     244    Barbara Stratton        Hamden  CT            194   30    24 F 30-39        34:40   11:11/M             
     245    Kate Walsh              Cheshire  CT          292   36    25 F 30-39        34:49   11:14/M             
     246    Payton Creamer          Ridgefield  CT        311    9     5 F  2-12        34:56   11:16/M             
     247    Alicia Sibilio          North Haven  CT        71   31    26 F 30-39        35:03   11:18/M             
     248    Susan Harton            Plantsville  CT       199   40    17 F 40-49        35:04   11:19/M             
     249    Christine Harris        Old Lyme  CT          123   33    27 F 30-39        35:12   11:21/M             
     250    Jenifer Walkowiak       Rockville  MD         293   32    28 F 30-39        35:12   11:21/M             
     251    Sarah Doyle             North Haven  CT       188   34    29 F 30-39        35:13   11:22/M             
     252    Ryan Donath             Wallingford  CT       264   13    11 M 13-15        35:24   11:25/M             
     253    Eileen Topitzer         Cheshire  CT          224   47    18 F 40-49        35:30   11:27/M             
     254    Erin Dixon              Branford  CT          180   25    37 F 20-29        35:31   11:27/M             
     255    Kelly Caudill           Bristol  CT           170   38    30 F 30-39        35:58   11:36/M             
     256    Stephen Fitzpatrick     North Haven  CT       268   14    12 M 13-15        36:06   11:39/M             
     257    Rosanne Mauro           Branford  CT          176   43    19 F 40-49        36:09   11:40/M             
     258    Jim Nelson              Monroe  CT             82   58    23 M 50-59        36:21   11:44/M             
     259    John Mc Keown           Prospect  CT          277   66    13 M 60-69        36:25   11:45/M             
     260    Virginia Mullen         Unionville  CT         42   71     1 F 70-79        36:39   11:49/M             
     261    Meghan Lanese           Stratford  CT         141   32    31 F 30-39        37:06   11:58/M             
     262    Casey O'Dea             Niantic  CT            96   15     5 F 13-15        37:07   11:58/M             
     263    Gabe Brielmann          Guilford  CT          318   11     7 M  2-12        37:07   11:58/M             
     264    Shaun O'Dea             Niantic  CT            97   40    35 M 40-49        37:11   12:00/M             
     265    jessi rudewicz          Wallingford  CT        51   13     6 F 13-15        37:12   12:00/M             
     266    Bill Tribou             Granby  CT             89   89     2 M 80-99        37:19   12:02/M             
     267    Monica Csejka           Orange  CT            181   41    20 F 40-49        37:20   12:03/M             
     268    Lisa Delvecchio                               307   30    32 F 30-39        37:22   12:03/M             
     269    Donald Brombacker       Wallingford  CT        12   71     4 M 70-79        37:28   12:05/M             
     270    kristina waldron        Wallingford  CT        56   38    33 F 30-39        37:40   12:09/M             
     271    james waldron           Wallingford  CT        57   38    21 M 30-39        37:41   12:09/M             
     272    Virginia Petersen       East Haddam  CT       169   51    11 F 50-59        37:44   12:10/M             
     273    Sharon Van Wie          Cheshire  CT           21   48    21 F 40-49        38:18   12:21/M             
     274    Ian Crowther            North Haven  CT       152    9     8 M  2-12        38:35   12:27/M             
     275    Robert Crowther         North Haven  CT       153   43    36 M 40-49        38:38   12:28/M             
     276    Catherine O' Mattheis   Cheshire  CT          241   56    12 F 50-59        39:34   12:46/M             
     277    Cynthia Frawley         Branford  CT          102   39    34 F 30-39        40:09   12:57/M             
     278    Kim Preuit              Portsmouth  RI         95   26    38 F 20-29        40:30   13:04/M             
     279    Margaret Thomas         New Haven  CT         320   28    39 F 20-29        40:31   13:04/M             
     280    Abby Burlingham         Old Lyme  CT          124   31    35 F 30-39        40:37   13:06/M             
     281    Laura Bennett           Wallingford  CT        34   11     6 F  2-12        40:44   13:08/M             
     282    Katie Overtsrum         Wallingford  CT        68   12     7 F  2-12        40:44   13:08/M             
     283    jayme rudewicz          Wallingford  CT        55   20    40 F 20-29        40:51   13:11/M             
     284    Jan Mc Keown            Prospect  CT          276   63     2 F 60-69        42:08   13:35/M             
     285    Jenna Bachinski         South Windsor  CT     132   27    41 F 20-29        42:37   13:45/M             
     286    Deb Esposito            Hamden  CT            244   46    22 F 40-49        42:44   13:47/M             
     287    Joyce Lyn Altieri       Wallingford  CT       243   47    23 F 40-49        42:44   13:47/M             
     288    Kelly Kearney           Middletown  CT        133   23    42 F 20-29        42:59   13:52/M             
     289    Anne Murphy             Cheshire  CT          179   63     3 F 60-69        43:28   14:01/M             
     290    A Sofia Warner          Chestnut Hill  MA      30   23    43 F 20-29        43:57   14:11/M             
     291    Chantelle Hoffman       West Haven  CT         44   28    44 F 20-29        45:01   14:31/M             
     292    Tammy Deloia            Prospect  CT           38   41    24 F 40-49        45:18   14:37/M             
     293    Wendy Boroski           Seymour  CT            28   44    25 F 40-49        45:29   14:40/M             
     294    Betty Holroyd           Wallingford  CT        83   84     1 F 80-99        45:29   14:40/M             
     295    Amanda Varhol           Prospect  CT          260   11     8 F  2-12        46:05   14:52/M             
     296    Jennifer Savino         South Windsor  CT     134   33    36 F 30-39        46:08   14:53/M             
     297    William Loomis          Branford  CT          191   54    24 M 50-59        46:20   14:57/M             
     298    Herman Bershtein        Hamden  CT             84   84     3 M 80-99        46:25   14:58/M             
     299    Sarah Viglione          Hamden  CT            130   35    37 F 30-39        46:37   15:02/M             
     300    Jennifer Thomas         Milford  CT           104   41    26 F 40-49        46:38   15:03/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     301    karen rudewicz          Wallingford  CT        53   49    27 F 40-49        47:03   15:11/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mara Lieberman Hamden CT

148

16

9

19:42

6:21/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Will Sanders Wethersfield CT

1

23

1

15:42

5:04/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Taylor Harton Plantsville CT

196

10

165

29:30

9:31/M

2

Abigail Lieberman Hamden CT

147

11

199

31:39

10:13/M

3

Betsy Overstrum Wallingford CT

67

8

206

32:11

10:23/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tyler Trieste Cornwall NY

236

12

124

27:41

8:56/M

2

William Guido Wallingford CT

15

9

154

28:57

9:20/M

3

Jameson O'Connell Wallingford CT

138

9

162

29:27

9:30/M

 
Top

Female 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sabrina Olsen Thomaston CT

250

13

16

20:23

6:35/M

2

Annie Wnuck Cheshire CT

310

13

68

24:37

7:56/M

3

Caitlin Baker Shelton CT

22

15

103

26:12

8:27/M

 
Top

Male 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Miles Groom Southington CT

159

15

5

19:05

6:09/M

2

Riley O'Connell Wallingford CT

139

14

13

20:12

6:31/M

3

Seth Abbott Thomaston CT

249

14

22

20:58

6:46/M

 
Top

Female 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebekah Llinares Wallingford CT

287

17

150

28:46

9:17/M

2

Kathleen Mc Clain East Haven CT

281

18

183

30:36

9:52/M

3

Alyssa Arre Northford CT

271

17

210

32:37

10:31/M

 
Top

Male 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Mc Guire Orange CT

193

19

2

16:29

5:19/M

2

Patrick Cavanaugh Cheshire CT

151

18

3

17:50

5:45/M

3

Michael Morton Oxford CT

14

16

20

20:37

6:39/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lauren Liuzzo Acton MA

136

22

33

22:10

7:09/M

2

Nicola Brooks East Lyme CT

120

20

39

22:40

7:19/M

3

Ellen Cavanaugh Cheshire CT

149

22

42

22:51

7:22/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Craig Clark Hamden CT

316

23

4

18:22

5:55/M

2

Chris Canning Northford CT

228

20

6

19:17

6:13/M

3

Justin Knickerbocker Wallingford CT

112

25

12

19:56

6:26/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Melissa Reynolds Wallingford CT

85

34

44

23:16

7:30/M

2

Jennifer Robinson Cheshire CT

184

39

57

23:55

7:43/M

3

Brenda Woznicki Southington CT

62

39

63

24:22

7:52/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jason Delvecchio Northford CT

211

36

32

22:09

7:09/M

2

Paul Baldini North Haven CT

290

38

35

22:21

7:13/M

3

Keith Cargan North Haven CT

72

34

46

23:21

7:32/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Judy Toussaint Sandy Hook CT

175

44

31

22:02

7:06/M

2

Kris Overstrum Wallingford CT

69

48

51

23:33

7:36/M

3

Sherri Condon Middletown CT

263

45

79

25:12

8:08/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Daggioli Marlborough CT

312

44

7

19:20

6:14/M

2

Clark Griswold South Windsor CT

289

42

10

19:47

6:23/M

3

Michael Didato Waterford CT

205

48

15

20:18

6:33/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ellen Griffing East Granby CT

50

53

49

23:29

7:35/M

2

Carol Chiappone Woodbridge CT

230

50

90

25:38

8:16/M

3

Ana Nelson Monroe CT

81

53

136

28:16

9:07/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Munck North Haven CT

4

54

8

19:30

6:17/M

2

Jon Kornacki Wallingford CT

113

52

11

19:52

6:25/M

3

Paul Doolan Guilford CT

238

53

14

20:16

6:32/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Pastore North Haven CT

11

62

84

25:22

8:11/M

2

Jan Mc Keown Prospect CT

276

63

284

42:08

13:35/M

3

Anne Murphy Cheshire CT

179

63

289

43:28

14:01/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Bellisle Columbia CT

206

63

23

20:59

6:46/M

2

Rich Steeves Guilford CT

5

60

34

22:17

7:11/M

3

Guy Pulino Moodus CT

3

65

40

22:47

7:21/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Virginia Mullen Unionville CT

42

71

260

36:39

11:49/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Butterfield Windsor CT

8

74

99

25:56

8:22/M

2

ed evis Unionville CT

70

70

123

27:39

8:55/M

3

Jack Doyle Hamden CT

203

70

137

28:24

9:10/M

 
Top

Women 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Holroyd Wallingford CT

83

84

294

45:29

14:40/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Geoff Etherington Killingworth CT

299

81

80

25:13

8:08/M

2

Bill Tribou Granby CT

89

89

266

37:19

12:02/M

3

Herman Bershtein Hamden CT

84

84

298

46:25

14:58/M



2 Mile Fitness Walk

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Kristie Balisciano      North Branford  CT    574   33 ***** F  2-99        17:46    9:52/M             
       2    Jenn Coyne              North Branford  CT    596   35     1 F  2-99        17:49    9:54/M             
       3    Kayla Hipona            Orange  CT            531   13     2 F  2-99        23:08   12:51/M             
       4    Martha Krane            Westbrook  CT         612   45     3 F  2-99        24:59   13:53/M             
       5    Nancy Dugan             Clinton  CT           507   55     4 F  2-99        25:06   13:57/M             
       6    Meghan Mc Guire         Orange  CT            583   21     5 F  2-99        27:21   15:12/M             
       7    Eileen Mogensen         Durham  CT            543   62     6 F  2-99        27:37   15:21/M             
       8    Jessica Reynolds        Wallingford  CT       576   62     7 F  2-99        29:02   16:08/M             
       9    Maureen Krawec          North Haven  CT       506   40     8 F  2-99        29:06   16:10/M             
      10    Whitney Bradshaw        Cheshire  CT          540   38     9 F  2-99        30:10   16:46/M             
      11    Nicholas D' Angelo      East Haven  CT        590   8  ***** M  2-99        30:16   16:49/M             
      12    Aidan Wild              North Haven  CT       614   8      1 M  2-99        30:17   16:49/M             
      13    Emma Wild               North Haven  CT       615   11    10 F  2-99        30:18   16:50/M             
      14    Kara Johnson            Wallingford  CT       581   42    11 F  2-99        30:22   16:52/M             
      15    Steven Norcross         Rockville  CT         534   55     2 M  2-99        30:22   16:52/M             
      16    Anthony Leonardi        Wallingford  CT       623   43     3 M  2-99        30:23   16:53/M             
      17    Brian Piurkowski        Shelton  CT           636   55     4 M  2-99        30:23   16:53/M             
      18    Pete Garofalo                                 650   43     5 M  2-99        30:24   16:53/M             
      19    Darlene Lombardo        Milford  CT           627   45    12 F  2-99        30:30   16:57/M             
      20    Laurie Gallup           Milford  CT           536   47    13 F  2-99        30:31   16:57/M             
      21    Jordan Gallup           Milford  CT           535   19    14 F  2-99        30:32   16:58/M             
      22    Dorothy Leonardi        North Haven  CT       624   65    15 F  2-99        30:37   17:01/M             
      23    Peter Leonardi          North Haven  CT       622   38     6 M  2-99        30:37   17:01/M             
      24    Tracy Cella             Wallingford  CT       532   42    16 F  2-99        30:46   17:06/M             
      25    Matthew Tyler           Wallingford  CT       533   37     7 M  2-99        30:47   17:06/M             
      26    Jesse Tyler             Wallingford  CT       528   41     8 M  2-99        30:48   17:07/M             
      27    Antonio D' Angelo       East Haven  CT        591   10     9 M  2-99        31:22   17:26/M             
      28    Jack Mascari                                  570    7    10 M  2-99        31:28   17:29/M             
      29    Joseph Mascari                                569    9    11 M  2-99        31:32   17:31/M             
      30    Dawn Mascari            North Branford  CT    573   35    17 F  2-99        31:32   17:31/M             
      31    Michael Coyne           North Branford  CT    594   39    12 M  2-99        31:33   17:32/M             
      32    Connor Coyne                                  595    7    13 M  2-99        31:33   17:32/M             
      33    Jake Mascari                                  572    5    14 M  2-99        31:42   17:37/M             
      34    Joseph Mascari          North Branford  CT    575   34    15 M  2-99        31:43   17:37/M             
      35    James Mascari                                 571    4    16 M  2-99        31:43   17:37/M             
      36    Art Wild                North Haven  CT       616   45    17 M  2-99        31:51   17:42/M             
      37    Sigrid Mattheis         New Hartford  CT      625   54    18 F  2-99        32:01   17:47/M             
      38    Dawn Deganis            Cheshire  CT          649   54    19 F  2-99        32:15   17:55/M             
      39    Caren Necro             Hamden  CT            262   33    20 F  2-99        32:29   18:03/M             
      40    Hannah Hipona           Orange  CT            529    9    21 F  2-99        32:54   18:17/M             
      41    Jason Hipona            Orange  CT            530   16    18 M  2-99        32:55   18:17/M             
      42    Tony D' Angelo          East Haven  CT        592   43    19 M  2-99        33:02   18:21/M             
      43    Dan Mc Innis            North Haven  CT       510   41    20 M  2-99        33:02   18:21/M             
      44    Jessica Mc Innis        North Haven  CT       511   10    22 F  2-99        33:03   18:22/M             
      45    Amy O'Brien             Ansonia  CT           527   40    23 F  2-99        33:55   18:51/M             
      46    Alison Miller           Hamden  CT            539   39    24 F  2-99        33:55   18:51/M             
      47    Jennifer Cecarelli      North Haven  CT       538   40    25 F  2-99        33:59   18:53/M             
      48    Sandra Richard          Enfield  CT           508   67    26 F  2-99        34:01   18:54/M             
      49    Carol Doheny            Cheshire  CT          542   50    27 F  2-99        34:53   19:23/M             
      50    Anna Creneki            Newtown  CT           647   62    28 F  2-99        35:12   19:33/M             
      51    Sadie Paulos                                  644    4    29 F  2-99        35:12   19:33/M             
      52    Alexander Cianci        No.haven  CT          501   10    21 M  2-99        35:46   19:52/M             
      53    Max Gaudio              North Haven  CT       599   10    22 M  2-99        35:48   19:53/M             
      54    Christopher Cianci      No.haven  CT          502   43    23 M  2-99        35:50   19:54/M             
      55    Shirley Louise-May      Guilford  CT          653   44    30 F  2-99        37:14   20:41/M             
      56    Rose Brielmann          Guilford  CT          654   8     31 F  2-99        37:14   20:41/M             
      57    Kate Waldron            Branford  CT          639   59    32 F  2-99        39:16   21:49/M             
      58    Elizabeth Walsh         West Hartford  CT     562   57    33 F  2-99        39:16   21:49/M             
      59    Barbara Gode            North Haven  CT       565   46    34 F  2-99        39:56   22:11/M             
      60    Stephen Gode            North Haven  CT       566   21    24 M  2-99        39:56   22:11/M             
      61    William Worrell         North Haven  CT       564   21    25 M  2-99        39:56   22:11/M             
      62    Janine Wild             North Haven  CT       613   43    35 F  2-99        40:24   22:27/M             
      63    Annmarie D' Angelo      East Haven  CT        593   41    36 F  2-99        40:27   22:28/M             
      64    Ken Mastroni            Guilford  CT          605   46    26 M  2-99        42:05   23:23/M             
      65    Sharon Morton           Milford  CT           509   27    37 F  2-99        42:32   23:38/M             
      66    Niko Gaudio             North Haven  CT       600   14    27 M  2-99        43:53   24:23/M             
      67    Jeff Gaudio             North Haven  CT       598   37    28 M  2-99        43:53   24:23/M             
      68    Dawn Gaudio             North Haven  CT       602   37    38 F  2-99        43:54   24:23/M             
      69    Jewel Gaudio            North Haven  CT       601   4     39 F  2-99        43:57   24:25/M             

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com