HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

East Rock Challenge
September 19, 2010 - 5 Miles
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

Matthew Dernbach, New Haven, CT - 29:07
Kimberly Battipaglia, New Haven, CT - 11:45

nh0919.jpg (51395 bytes) nh0919a.jpg (43802 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Trowbridge

Environ Center
WEATHER
72 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Matthew Dernbach                  New Haven  CT          91    20   M   ***** 20-29      29:07    5:49/M             
       2    Jeffrey Townsend                  Hamden  CT            151    38   M       1 30-39      29:15    5:51/M             
       3    Spencer Rogers                    New Haven  CT         146    34   M       2 30-39      29:20    5:52/M             
       4    Jed Rogers                        Missoula  MT          147    31   M       3 30-39      29:35    5:55/M             
       5    Matt Santillo                     New Haven  CT          19    36   M       4 30-39      29:41    5:56/M             
       6    Lucas Pratt                       New Haven  CT          90    21   M       1 20-29      29:42    5:56/M             
       7    Justin Hudak                      New Haven  CT          83    20   M       2 20-29      30:26    6:05/M             
       8    Kimberly Battipaglia              New Haven  CT          26    38   F   ***** 30-39      31:45    6:21/M             
       9    David Pantin                      Hamden  CT             78    49   M       1 40-49      32:08    6:26/M             
      10    Sarah Piazza                      New Haven  CT          35    26   F       1 20-29      32:15    6:27/M             
      11    Manya Swick                       Niantic  CT            93    18   F       1 16-19      32:57    6:35/M             
      12    Michael Ruospo                    Stratford  CT           4    46   M       2 40-49      32:58    6:36/M             
      13    Luke Wagner                       New Haven  CT          95    28   M       3 20-29      33:12    6:38/M             
      14    Vincent Lindsley                  New Haven  CT          27    33   M       5 30-39      33:22    6:40/M             
      15    Bruce Beebe                       Madison  CT            98    49   M       3 40-49      33:49    6:46/M             
      16    Bill Walters                      Salem  OR             133    52   M       1 50-54      34:13    6:51/M             
      17    Chad Gagner                       Seymour  CT            59    24   M       4 20-29      34:25    6:53/M             
      18    Eirik Solligard                   New Haven  CT         138    12   M       1 12-15      34:39    6:56/M             
      19    Leah Samson                       New Haven  CT          11    32   F       1 30-39      35:02    7:00/M             
      20    Antonia Woodford                  New York  NY           87    17   F       2 16-19      35:04    7:01/M             
      21    Gaboury Benoit                    New Haven  CT           6    56   M       1 55-59      35:10    7:02/M             
      22    Alex Turczak                      Shelton  CT            44    23   M       5 20-29      35:36    7:07/M             
      23    Mark Lewis                        Shelton  CT            21    47   M       4 40-49      35:54    7:11/M             
      24    Stephen Joy                       New Haven  CT         144    52   M       2 50-54      36:23    7:17/M             
      25    Casey Summer                      San Diego  CA          89    19   M       1 16-19      36:26    7:17/M             
      26    Stephen Preer                     New Haven  CT         135    34   M       6 30-39      36:28    7:18/M             
      27    Lawrence Levenson                 Hamden  CT             66    56   M       2 55-59      36:29    7:18/M             
      28    Shireen Donaldson-Ramos           Orange  CT             56    34   F       2 30-39      36:38    7:20/M             
      29    Jiewen Huang                      New Haven  CT          53    26   M       6 20-29      36:53    7:23/M             
      30    Brian Fidler                      West Haven  CT          5    39   M       7 30-39      37:02    7:24/M             
      31    Keith Darden                      New Haven  CT          99    40   M       5 40-49      37:11    7:26/M             
      32    Sonja Peterson                    Two Harbors  MN        85    18   F       3 16-19      37:14    7:27/M             
      33    Peter Lamothe                     Hamden  CT             81    40   M       6 40-49      37:28    7:30/M             
      34    Philip Gorski                     New Haven  CT          39    47   M       7 40-49      37:29    7:30/M             
      35    Kirk Freudenburg                  Hamden  CT             92    49   M       8 40-49      37:30    7:30/M             
      36    Rich Steeves                      Guilford  CT            7    60   M       1 60-69      37:34    7:31/M             
      37    Emily Ullmann                     New Haven  CT          86    18   F       4 16-19      37:42    7:32/M             
      38    Paul Haynes                       Oxford  CT             96    52   M       3 50-54      37:53    7:35/M             
      39    Larry Jones                       Wallingford  CT        31    33   M       8 30-39      38:04    7:37/M             
      40    Cliff Sahlin                      Guilford  CT          139    56   M       3 55-59      38:12    7:38/M             
      41    Jim Mydosh                        Derby  CT             118    51   M       4 50-54      38:32    7:42/M             
      42    Ken Kadezabek                     Weston  CT             17    50   M       5 50-54      38:47    7:45/M             
      43    Valerie Saugera                   New Haven  CT         137    37   F       3 30-39      38:55    7:47/M             
      44    William Reese                     New Haven  CT         142    55   M       4 55-59      39:19    7:52/M             
      45    Guy Pulino                        Moodus  CT              3    65   M       2 60-69      39:21    7:52/M             
      46    Jamie Groene                      New Haven  CT          36    27   F       2 20-29      39:23    7:53/M             
      47    Christopher Bennett               New Haven  CT          24    23   M       7 20-29      39:25    7:53/M             
      48    Marc Audet                        Hamden  CT             25    51   M       6 50-54      39:27    7:53/M             
      49    Natalie Langburd                  Jamison  PA            84    18   F       5 16-19      39:37    7:55/M             
      50    Peter Schott                      New Haven  CT          29    42   M       9 40-49      39:38    7:56/M             
      51    Monica Simpson                    Milford  CT            47    23   F       3 20-29      39:42    7:56/M             
      52    Jeffrey Agli                      Hamden  CT             94    39   M       9 30-39      40:06    8:01/M             
      53    Ulli Huench                       New Haven  CT         143    35   F       4 30-39      40:11    8:02/M             
      54    Thanh Tran                        New Haven  CT          88    21   F       4 20-29      40:13    8:03/M             
      55    Maxwell Karlan                    New Haven  CT         145    11   M       1  1-11      40:45    8:09/M             
      56    Susan Lane                        New Haven  CT         136    52   F       1 50-54      40:53    8:11/M             
      57    Kathleen Maloney                  New York  NY           50    23   F       5 20-29      41:07    8:13/M             
      58    Crystal Piper                     New Haven  CT          45    27   F       6 20-29      41:21    8:16/M             
      59    Derek Burton                      Cheshire  CT           16    42   M      10 40-49      41:28    8:18/M             
      60    Angus Nairn                       Guilford  CT          149    56   M       5 55-59      41:39    8:20/M             
      61    Jack Cronan                       Wallingford  CT        42    64   M       3 60-69      41:51    8:22/M             
      62    Steve Podos                       New Haven  CT         152    44   M      11 40-49      42:03    8:25/M             
      63    Kaylan Ford                       New York  NY           48    25   F       7 20-29      42:29    8:30/M             
      64    Timothy Gormley                   Branford  CT           49    28   M       8 20-29      42:50    8:34/M             
      65    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT          20    26   F       8 20-29      43:14    8:39/M             
      66    Robert Jordan                                           500     0   M       1  0- 0      43:16    8:39/M             
      67    Randall Hardnock                  New Haven  CT          32    41   M      12 40-49      43:22    8:40/M             
      68    Stephen Thomas                    Hamden  CT             60    41   M      13 40-49      43:38    8:44/M             
      69    Jose Cailo Lillo                  New Haven  CT          82    62   M       4 60-69      43:49    8:46/M             
      70    Clifford Lombardo                 Cromwell  CT           63    57   M       6 55-59      44:01    8:48/M             
      71    Luis Jose                         New Rochelle  NY       74    58   M       7 55-59      44:04    8:49/M             
      72    Lesley Siegel                     Hamden  CT             65    54   F       2 50-54      44:30    8:54/M             
      73    Efrain Leon                       New Haven  CT          79    56   M       8 55-59      44:34    8:55/M             
      74    Belinda Chan                      New Haven  CT          30    42   F       1 40-49      44:45    8:57/M             
      75    Dawn Clark                        Milford  CT            46    30   F       5 30-39      45:21    9:04/M             
      76    William Mahoney                   Orange  CT             10    51   M       7 50-54      46:05    9:13/M             
      77    Laura Peters                      Orange  CT             43    43   F       2 40-49      46:12    9:14/M             
      78    Joseph Steele                     New Haven  CT           8    56   M       9 55-59      46:40    9:20/M             
      79    Mary Zorzanello                   New Haven  CT          80    54   F       3 50-54      47:35    9:31/M             
      80    Michael Krauthammer               New Haven  CT         134    40   M      14 40-49      47:55    9:35/M             
      81    Ray Bykowski                      Cheshire  CT           15    74   M       1 70-79      48:03    9:37/M             
      82    Karl Salvati                      North Haven  CT         9    57   M      10 55-59      48:14    9:39/M             
      83    David Adams                       New Haven  CT          97    71   M       2 70-79      48:32    9:42/M             
      84    Bonnie Longley                    East Haven  CT         33    39   F       6 30-39      48:56    9:47/M             
      85    Dean Karlan                       New Haven  CT         148    40   M      15 40-49      49:17    9:51/M             
      86    Evelyn Quadrino                   New Haven  CT          70    37   F       7 30-39      49:43    9:57/M             
      87    Neal Welling                      Cheshire  CT           76    66   M       5 60-69      50:25   10:05/M             
      88    John Goldin                       New Haven  CT         150    60   M       6 60-69      50:36   10:07/M             
      89    Alexander Metro                   New Haven  CT          18    70   M       3 70-79      51:22   10:16/M             
      90    Evert Cilliers                    New Haven  CT         131    65   M       7 60-69      51:52   10:22/M             
      91    Lucy MacKintosh                   New Haven  CT          69    38   F       8 30-39      51:54   10:23/M             
      92    Ben Lawrence                      New Haven  CT          68    40   M      16 40-49      51:54   10:23/M             
      93    Lindsay O'Donnell                 Hamden  CT             34    28   F       9 20-29      52:50   10:34/M             
      94    Carl Fuller                       East Haddam  CT        64    67   M       8 60-69      54:05   10:49/M             
      95    Melissa Voket                     Waterbury  CT          61    44   F       3 40-49      54:41   10:56/M             
      96    Marjan Mashhadi                   New Haven  CT         140    35   F       9 30-39      58:06   11:37/M             
      97    Jan Niochos                       New Haven  CT         141    42   F       4 40-49      58:08   11:38/M             
      98    Lynnley Browning                  Hamden  CT             73    45   F       5 40-49      59:30   11:54/M             
      99    Rebecca Symula                    New Haven  CT          41    34   F      10 30-39      1:00:02   12:00/M             
     100    Kristie Barber                    Orange  CT             77    42   F       6 40-49      1:02:12   12:26/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Greg Imler                        Hamden  CT             22    37   M      10 30-39      1:04:03   12:49/M             
     102    Erica Skirvin                     Milford  CT            71    29   F      10 20-29      1:07:31   13:30/M             
     103    Rebecca Buenano                   Hamden  CT             72    14   F       1 12-15      1:07:56   13:35/M             
     104    Paul La Croix                     Northford  CT          62    45   M      17 40-49      1:10:38   14:08/M             
     105    Kayleigh Mydosh                   Derby  CT             100    14   F       2 12-15      1:12:40   14:32/M             
     106    Greg Artman                       Waterbury  CT          75    37   M      11 30-39      1:12:50   14:34/M             
     107    Karen Cavanaugh                   New Haven  CT         132    46   F       7 40-49      1:12:50   14:34/M             
     108    Barry Hancock                     New Haven  CT          67    63   M       9 60-69      1:21:53   16:23/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-11 12-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-54 55-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-11 12-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-54 55-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Battipaglia New Haven CT

26

38

8

31:45

6:21/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Dernbach New Haven CT

91

20

1

29:07

5:49/M

 
Top

Male 11 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Maxwell Karlan New Haven CT

145

11

55

40:45

8:09/M

 
Top

Female 12 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Buenano Hamden CT

72

14

103

1:07:56

13:35/M

2

Kayleigh Mydosh Derby CT

100

14

105

1:12:40

14:32/M

 
Top

Male 12 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Eirik Solligard New Haven CT

138

12

18

34:39

6:56/M

 
Top

Female 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Manya Swick Niantic CT

93

18

11

32:57

6:35/M

2

Antonia Woodford New York NY

87

17

20

35:04

7:01/M

3

Sonja Peterson Two Harbors MN

85

18

32

37:14

7:27/M

 
Top

Male 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Casey Summer San Diego CA

89

19

25

36:26

7:17/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Piazza New Haven CT

35

26

10

32:15

6:27/M

2

Jamie Groene New Haven CT

36

27

46

39:23

7:53/M

3

Monica Simpson Milford CT

47

23

51

39:42

7:56/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lucas Pratt New Haven CT

90

21

6

29:42

5:56/M

2

Justin Hudak New Haven CT

83

20

7

30:26

6:05/M

3

Luke Wagner New Haven CT

95

28

13

33:12

6:38/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Leah Samson New Haven CT

11

32

19

35:02

7:00/M

2

Shireen Donaldson-Ramos Orange CT

56

34

28

36:38

7:20/M

3

Valerie Saugera New Haven CT

137

37

43

38:55

7:47/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Townsend Hamden CT

151

38

2

29:15

5:51/M

2

Spencer Rogers New Haven CT

146

34

3

29:20

5:52/M

3

Jed Rogers Missoula MT

147

31

4

29:35

5:55/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Belinda Chan New Haven CT

30

42

74

44:45

8:57/M

2

Laura Peters Orange CT

43

43

77

46:12

9:14/M

3

Melissa Voket Waterbury CT

61

44

95

54:41

10:56/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Pantin Hamden CT

78

49

9

32:08

6:26/M

2

Michael Ruospo Stratford CT

4

46

12

32:58

6:36/M

3

Bruce Beebe Madison CT

98

49

15

33:49

6:46/M

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Lane New Haven CT

136

52

56

40:53

8:11/M

2

Lesley Siegel Hamden CT

65

54

72

44:30

8:54/M

3

Mary Zorzanello New Haven CT

80

54

79

47:35

9:31/M

 
Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Walters Salem OR

133

52

16

34:13

6:51/M

2

Stephen Joy New Haven CT

144

52

24

36:23

7:17/M

3

Paul Haynes Oxford CT

96

52

38

37:53

7:35/M

 
Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Gaboury Benoit New Haven CT

6

56

21

35:10

7:02/M

2

Lawrence Levenson Hamden CT

66

56

27

36:29

7:18/M

3

Cliff Sahlin Guilford CT

139

56

40

38:12

7:38/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rich Steeves Guilford CT

7

60

36

37:34

7:31/M

2

Guy Pulino Moodus CT

3

65

45

39:21

7:52/M

3

Jack Cronan Wallingford CT

42

64

61

41:51

8:22/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ray Bykowski Cheshire CT

15

74

81

48:03

9:37/M

2

David Adams New Haven CT

97

71

83

48:32

9:42/M

3

Alexander Metro New Haven CT

18

70

89

51:22

10:16/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com