HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Greenleaf Memorial
River Run For The Fund
May 8, 2010 - 5K
New London, CT

OVERALL WINNERS

Jeffrey Wadecki, Ledyard, CT - 16:39
Lori Getheral, Oakdale, CT - 20:48

nl0508.jpg (46024 bytes) nl0508a.jpg (43807 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Ocean Beach

Park
WEATHER
58 Degrees
Cloudy & Humid

Overall Finish List

 

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT           324   0  ***** M  0- 1        16:39    5:22/M             
       2    Dan Campbell            Oakdale  CT           213    0     1 M  0- 1        19:25    6:16/M             
       3    Michael Fusaro          Norwich  CT           238   44     1 M 40-49        20:07    6:29/M             
       4    John Paggioli           Marlborough  CT       361   44     2 M 40-49        20:09    6:30/M             
       5    Patrick Lathrop         Colchester  CT        323   18     1 M  2-19        20:17    6:33/M             
       6    Jeffrey Sturm           Waterford  CT         311   40     3 M 40-49        20:42    6:41/M             
       7    Lori Gatheral           Waterford  CT         241   48 ***** F 40-49        20:48    6:43/M             
       8    Peter Greenleaf         Bethesda  MD          358   40     4 M 40-49        21:03    6:47/M             
       9    John Lamattina          Stonington  CT        257   60     1 M 60-99        21:08    6:49/M             
      10    Don Juan De Corieone    Positano              341   53     1 M 50-59        21:19    6:53/M             
      11    Eddie Hogan             Lisbon  CT            393   0      2 M  0- 1        21:48    7:02/M             
      12    Michael Bradley         Wakefield  RI         329   36     1 M 30-39        22:06    7:08/M             
      13    Gene Ryan               Waterford  CT         300   53     2 M 50-59        22:12    7:10/M             
      14    Kris Anne Kane          Preston  CT           253   46     1 F 40-49        22:32    7:16/M             
      15    Mike Murray             East Hampton  CT      349   53     3 M 50-59        22:48    7:21/M             
      16    Barrett Nuttall         Quaker Hill  CT       290   20     1 M 20-29        23:08    7:28/M             
      17    Manuel Duval            New London  CT        388   43     5 M 40-49        23:20    7:32/M             
      18    Chris Ferace            Norwich  CT           233   42     6 M 40-49        23:43    7:39/M             
      19    Kathleen Miksa          Chester  CT           377   30     1 F 30-39        23:47    7:40/M             
      20    Daniel Henderson        Colchester  CT        248   37     2 M 30-39        23:48    7:41/M             
      21    Dave Lathrop            Norwich  CT           322   55     4 M 50-59        23:54    7:43/M             
      22    Christina Jessuck       Waterford  CT         251   37     2 F 30-39        24:03    7:45/M             
      23    Danielle Chirillo       Groton  CT            215   13     1 F  2-19        24:09    7:47/M             
      24    Don Weller              Niantic  CT           348   56     5 M 50-59        24:12    7:48/M             
      25    Russ Dipallina          Waterford  CT         378   47     7 M 40-49        24:20    7:51/M             
      26    Lylette Ozimek          Norwalk  CT           351   25     1 F 20-29        24:21    7:51/M             
      27    Sergio Fonfanez         Browns Mills  NJ      327   25     2 M 20-29        24:23    7:52/M             
      28    Sarah Brouillier        New London  CT        326   27     2 F 20-29        24:24    7:52/M             
      29    Mike Long               Waterford  CT         262    0     3 M  0- 1        24:45    7:59/M             
      30    Emma Cox                Colchester  CT        220   21     3 F 20-29        24:46    7:59/M             
      31    Mike Murphy             Chicago  IL           347   36     3 M 30-39        25:01    8:04/M             
      32    Mark Scozzafava         Darien  CT            302   33     4 M 30-39        25:32    8:14/M             
      33    Jason Randolph          Griswold  CT          298   38     5 M 30-39        25:56    8:22/M             
      34    Carol Myers             New London  CT        372   0      1 F  0- 1        26:03    8:24/M             
      35    Danny Evans             Ansonia  CT           395   0      4 M  0- 1        26:07    8:25/M             
      36    Salvatore D'Angelo      Waterford  CT         381   24     3 M 20-29        26:08    8:26/M             
      37    Molly Silva             Waterford  CT         305   33     3 F 30-39        26:08    8:26/M             
      38    Bill Sullivan           Waterford  CT         312   41     8 M 40-49        26:08    8:26/M             
      39    Unknown Arnold          Niantic  CT           205   24     4 M 20-29        26:10    8:26/M             
      40    Jeff Nelsen             Rowayton  CT          383   0      5 M  0- 1        26:14    8:28/M             
      41    Kathleen Currie Smith   Pawcatuck  CT         362   38     4 F 30-39        26:22    8:30/M             
      42    Tim Silva               Waterford  CT         360   0      6 M  0- 1        26:31    8:33/M             
      43    Mary Boucher            East Lyme  CT         210   46     2 F 40-49        26:36    8:35/M             
      44    Steven Boucher          East Lyme  CT         209   52     6 M 50-59        26:36    8:35/M             
      45    David Dorn              Uncasville  CT        325   60     2 M 60-99        26:39    8:36/M             
      46    Simon Phillips          Niantic  CT           354   34     6 M 30-39        26:49    8:39/M             
      47    Caryn Murray            East Hampton  CT      350   46     3 F 40-49        26:54    8:41/M             
      48    Marinell Gillen         New Preston  CT       242   60     1 F 60-99        26:57    8:42/M             
      49    Erin Lucas              Salem  CT             266   14     2 F  2-19        26:58    8:42/M             
      50    Stephen Moore           Mystic  CT            280   62     3 M 60-99        27:06    8:45/M             
      51    John Smith              Brookfield  CT        379   54     7 M 50-59        27:17    8:48/M             
      52    Madison Cj Michaud      Groton  CT            332   15     3 F  2-19        27:20    8:49/M             
      53    Mary Grace Dennler      Colchester  CT        225   49     4 F 40-49        27:31    8:53/M             
      54    Bailey Randolph         Griswold  CT          297   12     4 F  2-19        27:35    8:54/M             
      55    Leah Arnold             Niantic  CT           204   64     2 F 60-99        27:35    8:54/M             
      56    Joel Smith              Pawcatuck  CT         363   42     9 M 40-49        27:39    8:55/M             
      57    Anthony Jessuck Jr      Waterford  CT         252   41    10 M 40-49        27:45    8:57/M             
      58    Ray Foss                Jewett City  CT       392   62     4 M 60-99        28:01    9:02/M             
      59    Bernard Dennler         Colchester  CT        226   53     8 M 50-59        28:09    9:05/M             
      60    Kelsey Lucas            Salem  CT             267   18     5 F  2-19        28:15    9:07/M             
      61    Patricia Phillips       Niantic  CT           359   63     3 F 60-99        28:30    9:12/M             
      62    Mark Palmerino          New London  CT        340   47    11 M 40-49        28:50    9:18/M             
      63    Pericles Papadopoulos   North Stonington  C   294   42    12 M 40-49        28:53    9:19/M             
      64    Pamela Michaud          Groton  CT            279   43     5 F 40-49        29:01    9:22/M             
      65    Jeffrey Cox             Avon  CT              385   0      7 M  0- 1        29:13    9:25/M             
      66    Nicholas Mynuk          Bradford  RI          287   41    13 M 40-49        29:15    9:26/M             
      67    C.j. Sposito            Quaker Hill  CT       396   20     5 M 20-29        29:16    9:26/M             
      68    Elizabeth Cozzolino     Norwich  CT           222   32     5 F 30-39        29:44    9:35/M             
      69    Ali Lacey               Norwich  CT           256   36     6 F 30-39        29:46    9:36/M             
      70    Linda Brailey           Waterford  CT         211   47     6 F 40-49        30:23    9:48/M             
      71    Tony Ford               Waterford  CT         237   31     7 M 30-39        30:25    9:49/M             
      72    Olivia Rae MacRino      New London  CT        380   28     4 F 20-29        30:29    9:50/M             
      73    Mary Heap               New London  CT        352   42     7 F 40-49        30:57    9:59/M             
      74    Shannon Heap            New London  CT        353   42    14 M 40-49        31:01   10:00/M             
      75    Joe Connolly            Waterford  CT         217   58     9 M 50-59        31:07   10:02/M             
      76    Lindsey Morton Bashelor Woburn  MA            284   27     5 F 20-29        31:13   10:04/M             
      77    Norma Rivera            Waterford  CT         299   33     7 F 30-39        31:14   10:05/M             
      78    Bob Morton              Bozrah  CT            282   58    10 M 50-59        31:15   10:05/M             
      79    Michael Long            Waterford  CT         264   46    15 M 40-49        31:32   10:10/M             
      80    Susan Smith             Braintree  MA         307   56     1 F 50-59        31:47   10:15/M             
      81    Kimberly Parkington     Westbrook  CT         334   28     6 F 20-29        31:52   10:17/M             
      82    Sara Salerno            East Lyme  CT         333   34     8 F 30-39        31:55   10:18/M             
      83    Erin Hoffman            North Attleboro  MA   370   0      2 F  0- 1        31:57   10:18/M             
      84    Beth Felicetti-Mille    Charlestown  RI       364   43     8 F 40-49        32:42   10:33/M             
      85    Tom Sullivan            Ledyard  CT           369   70     5 M 60-99        33:07   10:41/M             
      86    Robin Hennessey         Pawcatuck  CT         366   0      3 F  0- 1        33:22   10:46/M             
      87    Robert Snyder           Colchester  CT        310   35     8 M 30-39        33:28   10:48/M             
      88    Andrew Snyder           Colchester  CT        376   10     2 M  2-19        33:29   10:48/M             
      89    Beverly Carr            Colchester  CT        345   36     9 F 30-39        33:37   10:51/M             
      90    Marcel Duarte           Tampa  FL             339   20     6 M 20-29        33:38   10:51/M             
      91    Kathryn Smith           Braintree  MA         308   22     7 F 20-29        33:40   10:52/M             
      92    Kathy Lucas             Salem  CT             265   50     2 F 50-59        33:49   10:55/M             
      93    Billy Keane             Stonington  CT        389   11     3 M  2-19        34:01   10:58/M             
      94    Stefanie Terentiuk      Milford  CT           338   26     8 F 20-29        35:25   11:25/M             
      95    Edwina Callaghan        Salem  CT             212   60     4 F 60-99        35:25   11:25/M             
      96    Brianna Cottrell        Oakdale  CT           218   39    10 F 30-39        35:39   11:30/M             
      97    Lorin Long              Waterford  CT         261    0     8 M  0- 1        36:02   11:37/M             
      98    Graedon Greenleaf       Bethesda  MD          356   3      4 M  2-19        36:25   11:45/M             
      99    Bryn Greenleaf          Bethesda  MD          357   42     9 F 40-49        36:26   11:45/M             
     100    Frank Marcille III      Mystic  CT            273   35     9 M 30-39        36:38   11:49/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Barbara Jean Keane      Stonington  CT        390   40    10 F 40-49        36:42   11:50/M             
     102    Gail Abercrombie        Niantic  CT           344   56     3 F 50-59        36:43   11:51/M             
     103    Lucy Rogers             New London  CT        346   29     9 F 20-29        37:34   12:07/M             
     104    Mary Kwasniewski        New London  CT        343   0      4 F  0- 1        37:34   12:07/M             
     105    Monique Terelak         New London  CT        342   0      5 F  0- 1        37:35   12:07/M             
     106    Joel Morton             Bozrah  CT            281   24     7 M 20-29        38:01   12:16/M             
     107    Erik Ritter             Stamford  CT          337   26     8 M 20-29        38:08   12:18/M             
     108    Alison Scozzafava       Wilton  CT            336   26    10 F 20-29        38:13   12:20/M             
     109    Vincent Tinnerello      Hamden  CT            314   34    10 M 30-39        39:16   12:40/M             
     110    Cathy Morton            Bozrah  CT            283   53     4 F 50-59        39:49   12:51/M             
     111    Anne Pierson            Old Lyme  CT          295   70     5 F 60-99        41:01   13:14/M             
     112    Jenna Snyder            Colchester  CT        309   35    11 F 30-39        42:17   13:38/M             
     113    Kerrin De Peter         Brighton  MA          367   0      9 M  0- 1        42:59   13:52/M             
     114    Greg Nanrotzki          Brighton  MA          368   0     10 M  0- 1        42:59   13:52/M             
     115    Unknown Cottrell        Oakdale  CT           219    0    11 M  0- 1        43:48   14:08/M             
     116    Kelly Hooper            Oakdale  CT           331   35    12 F 30-39        44:19   14:18/M             
     117    Traci Hancock           Waterford  CT         245   41    11 F 40-49        44:43   14:25/M             
     118    Sherry Ziolkovski       Quaker Hill  CT       318   47    12 F 40-49        45:20   14:37/M             
     119    Julia Haas              Clinton  CT           373   0      6 F  0- 1        46:15   14:55/M             
     120    Matthew Cox             Avon  CT              384   0     12 M  0- 1        46:23   14:58/M             
     121    Ken Daniewicz           Preston  CT           223   36    11 M 30-39        46:24   14:58/M             
     122    Denise Cox              Avon  CT              386   0      7 F  0- 1        46:44   15:05/M             
     123    Nolan Marcille          Mystic  CT            271    4     5 M  2-19        46:46   15:05/M             
     124    Jeff Cox                Avon  CT              387   0     13 M  0- 1        46:47   15:05/M             
     125    Michael Connolly        East Greenwich  RI    216   37    12 M 30-39        46:54   15:08/M             
     126    Jenna Hancock           Waterford  CT         246    9     6 F  2-19        46:54   15:08/M             
     127    Traci Mc Cush           Norwich  CT           330   0      8 F  0- 1        47:06   15:12/M             
     128    Andrea Mynuk            Bradford  RI          286   42    13 F 40-49        47:48   15:25/M             
     129    Sophie Marcille         Mystic  CT            270    6     7 F  2-19        47:49   15:25/M             
     130    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT        335   59     5 F 50-59        48:28   15:38/M             
     131    Tim Haire               Waterford  CT         375   0     14 M  0- 1        48:28   15:38/M             
     132    Margaret Haire          Waterford  CT         374   49    14 F 40-49        48:29   15:38/M             
     133    Fran Depeter            New London  CT        227   61     6 M 60-99        49:09   15:51/M             
     134    Desmond Powers          New London  CT        296    2     6 M  2-19        49:11   15:52/M             
     135    Madeline Depeter        New London  CT        228   59     6 F 50-59        49:20   15:55/M             
     136    Andrew Scozzefan        Fairfield  CT         328   30    13 M 30-39        49:21   15:55/M             
     137    Tommaso Onofrio         Shelton  CT           292    5     7 M  2-19        49:58   16:07/M             
     138    James Greenleaf         Waterford  CT         243    0    15 M  0- 1        50:16   16:13/M             
     139    Robin Blankenship       Colchester  CT        208   50     7 F 50-59        50:35   16:19/M             
     140    Sienna Greenleaf        Bethesda  MD          355   5      8 F  2-19        52:25   16:55/M             
     141    Patricia Greenleaf      Waterford  CT         244    0     9 F  0- 1        52:26   16:55/M             
     142    Neal Hoffman            North Attleboro  MA   371   0     16 M  0- 1        52:48   17:02/M             
     143    Steve Kavanaugh         Exeter  NH            255   41    16 M 40-49        53:58   17:25/M             
     144    Lauren Kavanaugh        Exeter  NH            254   41    15 F 40-49        53:59   17:25/M             
     145    Gloria Cox              Colchester  CT        221   54     8 F 50-59        56:24   18:12/M             
     146    Carole Edwards          Colchester  CT        230   49    16 F 40-49        56:24   18:12/M             
     147    Kate Smeriglio          Wilton  CT            306   58     9 F 50-59        57:30   18:33/M             
     148    Andrea Onofrio          Shelton  CT           291   40    17 F 40-49        57:31   18:33/M             
     149    Ann Scozzafava          Wilton  CT            303   61     6 F 60-99        58:14   18:47/M             
     150    Barbara Hayslip         Shelton  CT           247   64     7 F 60-99        58:18   18:48/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lori Gatheral Waterford CT

241

48

7

20:48

6:43/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Wadecki Ledyard CT

324

0

1

16:39

5:22/M

 
Top

Women No Age Repored

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Myers New London CT

372

0

34

26:03

8:24/M

2

Erin Hoffman North Attleboro MA

370

0

82

31:57

10:18/M

3

Robin Hennessey Pawcatuck CT

366

0

85

33:22

10:46/M

 
Top

Men No Age Reported

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dan Campbell Oakdale CT

213

0

2

19:25

6:16/M

2

Eddie Hogan Lisbon CT

393

0

11

21:48

7:02/M

3

Mike Long Waterford CT

262

0

29

24:45

7:59/M

 
Top

Women 19 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Danielle Chirillo Groton CT

215

13

23

24:09

7:47/M

2

Erin Lucas Salem CT

266

14

49

26:58

8:42/M

3

Madison Cj Michaud Groton CT

332

15

52

27:20

8:49/M

 
Top

Men 19 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Patrick Lathrop Colchester CT

323

18

5

20:17

6:33/M

2

Andrew Snyder Colchester CT

376

10

87

33:29

10:48/M

3

Billy Keane Stonington CT

389

11

92

34:01

10:58/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lylette Ozimek Norwalk CT

351

25

26

24:21

7:51/M

2

Sarah Brouillier New London CT

326

27

28

24:24

7:52/M

3

Emma Cox Colchester CT

220

21

30

24:46

7:59/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Barrett Nuttall Quaker Hill CT

290

20

16

23:08

7:28/M

2

Sergio Fonfanez Browns Mills NJ

327

25

27

24:23

7:52/M

3

Salvatore D'Angelo Waterford CT

381

24

36

26:08

8:26/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathleen Miksa Chester CT

377

30

19

23:47

7:40/M

2

Christina Jessuck Waterford CT

251

37

22

24:03

7:45/M

3

Molly Silva Waterford CT

305

33

37

26:08

8:26/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Bradley Wakefield RI

329

36

12

22:06

7:08/M

2

Daniel Henderson Colchester CT

248

37

20

23:48

7:41/M

3

Mike Murphy Chicago IL

347

36

31

25:01

8:04/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kris Anne Kane Preston CT

253

46

14

22:32

7:16/M

2

Mary Boucher East Lyme CT

210

46

43

26:36

8:35/M

3

Caryn Murray East Hampton CT

350

46

47

26:54

8:41/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Fusaro Norwich CT

238

44

3

20:07

6:29/M

2

John Paggioli Marlborough CT

361

44

4

20:09

6:30/M

3

Jeffrey Sturm Waterford CT

311

40

6

20:42

6:41/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Smith Braintree MA

307

56

79

31:47

10:15/M

2

Kathy Lucas Salem CT

265

50

91

33:49

10:55/M

3

Gail Abercrombie Niantic CT

344

56

101

36:43

11:51/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Don Juan De Corieone Positano

341

53

10

21:19

6:53/M

2

Gene Ryan Waterford CT

300

53

13

22:12

7:10/M

3

Mike Murray East Hampton CT

349

53

15

22:48

7:21/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Marinell Gillen New Preston CT

242

60

48

26:57

8:42/M

2

Leah Arnold Niantic CT

204

64

55

27:35

8:54/M

3

Patricia Phillips Niantic CT

359

63

61

28:30

9:12/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Lamattina Stonington CT

257

60

9

21:08

6:49/M

2

David Dorn Uncasville CT

325

60

45

26:39

8:36/M

3

Stephen Moore Mystic CT

280

62

50

27:06

8:45/M



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com