HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

New London Sailfest
New London, CT - 5K

July 11, 2010

Timing & Results by:
SNERRO


  Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              

       1    Michael Leduc                     Canton  CT             84    18   M       1 Overall    16:08.0    5:12/M             

       2    Chris Croff                       Lisbon  CT`           183    21   M       2 Overall    16:09.0    5:13/M             

       3    Demars Young                      Boston  MA            231    33   M       1 30-39      16:36.0    5:21/M             

       4    Benjamin Lazarus                  Waterford  CT          38    20   M       1 20-29      17:10.0    5:32/M             

       5    Brian Magna Jr                    Canton  CT            251    18   M       1 13-19      17:24.0    5:37/M             

       6    Jeffrey Townsend                  Hamden  CT            286    38   M       2 30-39      18:03.0    5:49/M             

       7    Dan Campbell                      Oakdale  CT           125    31   M       3 30-39      18:29.0    5:58/M             

       8    Nicholas Pyka                     Waterford  CT         303    20   M       2 20-29      18:36.0    6:00/M             

       9    Austin Ricker                     Old Lyme  CT          186    22   M       3 20-29      18:55.0    6:06/M             

      10    Scott Cote                        Gales Ferry  CT       213    25   M       4 20-29      18:59.0    6:07/M             

      11    Peter Leduc                       Canton  CT            250    16   M       2 13-19      19:04.0    6:09/M             

      12    Brianne Mirecki                   Niantic  CT            45    18   F       1 Overall    19:04.0    6:09/M             

      13    Bandy Leclair                     Groton  CT            146    15   F       2 Overall    19:09.0    6:11/M             

      14    Rian Bareuthither                 St Thomas  VI         304    20   M       5 20-29      19:11.0    6:11/M             

      15    Manya Swick                       Niantic  CT            74    18   F       1 13-19      19:12.0    6:12/M             

      16    Brennan Downes                    Gales Ferry  CT       147    31   M       4 30-39      19:19.0    6:14/M             

      17    Andrew Cody                       Niantic  CT           264    30   M       5 30-39      19:26.0    6:16/M             

      18    Aaron Davis                       New London  CT        197    17   M       3 13-19      19:26.0    6:16/M             

      19    Luis Velazquez                    New London  CT        172    33   M       6 30-39      19:33.0    6:18/M             

      20    Ian King                          New London  CT        305    20   M       6 20-29      19:37.0    6:20/M             

      21    Michael Izricki                   New London  CT        182    24   M       7 20-29      19:39.0    6:20/M             

      22    Megan Rapp                        Niantic  CT           115    19   F       2 13-19      19:42.0    6:21/M             

      23    Tenley Godfrey                    Mystic  CT            218    17   F       3 13-19      19:43.0    6:22/M             

      24    Bruce Beebe                       Madison  CT           154    48   M       1 40-49      19:47.0    6:23/M             

      25    Danie Linkinhoker                 Oakdale  CT            88    14   M       4 13-19      19:53.0    6:25/M             

      26    Katrina Gustafson                 Waterford  CT         174    36   F       1 30-39      19:55.0    6:25/M             

      27    Scott Bushey                      East Lyme  CT          12    16   M       5 13-19      20:07.0    6:29/M             

      28    Joseph Jesse                      Oakdale  CT            89    14   M       6 13-19      20:13.0    6:31/M             

      29    Anne Campbell                     Niantic  CT           215    37   F       2 30-39      20:17.0    6:33/M             

      30    Michael Didato                    Waterford  CT         103    48   M       2 40-49      20:20.0    6:34/M             

      31    Joseph Reynolds                   Prospect  CT          205    15   M       7 13-19      20:23.0    6:35/M             

      32    Mark Hughes                       Lackawaxen  PA        131    58   M       1 50-59      20:24.0    6:35/M             

      33    Jeffrey Merrian                   Haddam  CT            137    38   M       7 30-39      20:32.0    6:37/M             

      34    Robert Buttermore                 Waterford  CT         278    22   M       8 20-29      20:41.0    6:40/M             

      35    Gerson Flores                     New London  CT        120    24   M       9 20-29      20:42.0    6:41/M             

      36    Roger Davis                       Eastford  CT          149    49   M       3 40-49      20:47.0    6:42/M             

      37    Kun Song                          Waterford  CT          70    33   M       8 30-39      20:51.0    6:44/M             

      38    Samuel Watson                     Niantic  CT           161    16   M       8 13-19      20:56.0    6:45/M             

      39    John Harwell                      Mystic  CT            248    36   M       9 30-39      20:58.0    6:46/M             

      40    Glenn Coughlin                    Jewett City  CT       176    41   M       4 40-49      21:00.0    6:46/M             

      41    Lee Cattanach                     New London  CT        194    17   M       9 13-19      21:07.0    6:49/M             

      42    Sara Beland                       Woodbridge  CT        198    15   F       4 13-19      21:07.0    6:49/M             

      43    Alan Taylor                       Niantic  CT           117    22   M      10 20-29      21:09.0    6:49/M             

      44    Robert Jordan                     Groton  CT            181    44   M       5 40-49      21:14.0    6:51/M             

      45    Peter Langlois                    Honolulu  HI          129    35   M      10 30-39      21:18.0    6:52/M             

      46    Katie Beland                      Woodbridge  CT        199    15   F       5 13-19      21:25.0    6:55/M             

      47    Lisa Lapointe                     Norwich  CT           128    43   F       1 40-49      21:27.0    6:55/M             

      48    Ian Chamenko                      Niantic  CT           204    15   M      10 13-19      21:31.0    6:56/M             

      49    David King                        East Lyme  CT          34    43   M       6 40-49      21:38.0    6:59/M             

      50    Ben Feinberg                      Groton  CT            201    22   M      11 20-29      21:40.0    6:59/M             

      51    Info Need                                               274     0   M       1  0- 0      21:42.0    7:00/M             

      52    Eric Svensson                     Point Pleasant Beac   237    39   M      11 30-39      21:47.0    7:02/M             

      53    Michael Zegarzewski               Norwich  CT           121    37   M      12 30-39      21:54.0    7:04/M             

      54    Karl Christiansen                 Niantic  CT           217    47   M       7 40-49      21:56.0    7:05/M             

      55    Matt Covait                       Mystic  CT            134    32   M      13 30-39      22:01.0    7:06/M             

      56    Laura Smey                        Ledyard  CT           247    31   F       3 30-39      22:13.0    7:10/M             

      57    Alan Perry                        New London  CT        133    50   M       2 50-59      22:13.0    7:10/M             

      58    Claire Leatham                    Wyoming  RI            39    41   F       2 40-49      22:21.0    7:13/M             

      59    Mark Schowliz                     Durham  NC            188    38   M      14 30-39      22:22.0    7:13/M             

      60    Tim Wilbur                        East Lyme  CT          80    51   M       3 50-59      22:23.0    7:13/M             

      61    Marc Ordonio Jr                   Mystic  CT            175    46   M       8 40-49      22:24.0    7:14/M             

      62    Nicholas Barner                   New London  CT        229    31   M      15 30-39      22:26.0    7:14/M             

      63    Scott Burhoe                      New London  CT         11    55   M       4 50-59      22:28.0    7:15/M             

      64    Manuel Duval                      New London  CT         92    44   M       9 40-49      22:41.0    7:19/M             

      65    Sean Maginess                     Waterford  CT         279    24   M      12 20-29      22:45.0    7:20/M             

      66    Adam Sorensen                     Uncasville  CT        214    30   M      16 30-39      22:46.0    7:21/M             

      67    Eric Arvidson                     New London  CT        289    43   M      10 40-49      22:48.0    7:21/M             

      68    Eric Valdes                       Ringwood  NJ          126    26   M      13 20-29      22:49.0    7:22/M             

      69    Patrick Day                                              14    40   M      11 40-49      22:52.0    7:23/M             

      70    Bob Myers                         New London  CT        302    48   M      12 40-49      22:53.0    7:23/M             

      71    John Strecker                     Waterford  CT          72    47   M      13 40-49      22:53.0    7:23/M             

      72    David Lathrop                     Norwich  CT           123    56   M       5 50-59      22:55.0    7:24/M             

      73    Maya Kakerbeck                    Hoboken  NJ           124    28   F       1 20-29      22:56.0    7:24/M             

      74    Mica Milbach                      Uncasville  CT        164    33   M      17 30-39      22:57.0    7:24/M             

      75    Kim Morrissey                     Niantic  CT           200    44   F       3 40-49      22:59.0    7:25/M             

      76    Brian Horley                      Mc Kinney  TX         239    46   M      14 40-49      23:00.0    7:25/M             

      77    Joe Gioia                         Ledyard  CT           266    55   M       6 50-59      23:02.0    7:26/M             

      78    Shea Williams                     Niantic  CT           242    13   F       6 13-19      23:03.0    7:26/M             

      79    Don Weller                        Niantic  CT           268    57   M       7 50-59      23:05.0    7:27/M             

      80    Dylan Sullivan                    Waterford  CT         315    21   M      14 20-29      23:11.0    7:29/M             

      81    Way Hedding                       Niantic  CT           116    60   M       1 60-69      23:19.0    7:31/M             

      82    Rich Libardi                      Gales Ferry  CT        98    29   M      15 20-29      23:33.0    7:36/M             

      83    Dean Berardi                      Jewett City  CT       100    49   M      15 40-49      23:34.0    7:36/M             

      84    Ben Stone                         Niantic  CT           287    50   M       8 50-59      23:55.0    7:43/M             

      85    Anthony Jessuck Jr                Waterford  CT         211    41   M      16 40-49      24:07.0    7:47/M             

      86    Anthony Giambalvo                 Hollywood  FL         145    24   M      16 20-29      24:10.0    7:48/M             

      87    Kristen Stedelski                 Old Lyme  CT          280    28   F       2 20-29      24:13.0    7:49/M             

      88    Chris Storer                      Waterford  CT         230    58   M       9 50-59      24:16.0    7:50/M             

      89    Sarah Hammond                     Essex  CT             270    14   F       7 13-19      24:21.0    7:51/M             

      90    Robert Deetz                      Groton  CT             16    23   M      17 20-29      24:28.0    7:54/M             

      91    Alana Casioppo                    Canton  CT            227    19   F       8 13-19      24:30.0    7:54/M             

      92    Jesse Cook                        East Lyme  CT         118    33   M      18 30-39      24:34.0    7:55/M             

      93    Jeremy Paro                       Norwich  CT           222    21   M      18 20-29      24:46.0    7:59/M             

      94    Heather Millbach                  Uncasville  CT        158    34   F       4 30-39      24:47.0    8:00/M             

      95    Ian Gold                          Boston  MA            156    38   M      19 30-39      24:51.0    8:01/M             

      96    Art Cost                          Ledyard  CT           132    39   M      20 30-39      24:51.0    8:01/M             

      97    Patrick Brown                     Waterford  CT         233    17   M      11 13-19      24:52.0    8:01/M             

      98    Michelle Gallerani                Niantic  CT           216    32   F       5 30-39      24:55.0    8:02/M             

      99    Hans Veltheim                     New London  CT         78    37   M      21 30-39      24:58.0    8:03/M             

     100    Ed Lewis                          Mystic  CT            260    56   M      10 50-59      25:03.0    8:05/M             



    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              

     101    Julie Simpson                                            69     0   F       1  0- 0      25:14.0    8:08/M             

     102    Rosann Diroma                     Groton  CT             19    51   F       1 50-59      25:18.0    8:10/M             

     103    Anne Chekal                       Niantic  CT           219    33   F       6 30-39      25:22.0    8:11/M             

     104    Tammy Jones                       Groton  CT             29    44   F       4 40-49      25:25.0    8:12/M             

     105    Connor Heap                                              27    12   M       1  1-12      25:27.0    8:13/M             

     106    Scott Olmstead                    Rocky Hill  CT        178    40   M      17 40-49      25:30.0    8:14/M             

     107    Amy Apostoleris                   Moodus  CT            299    46   F       5 40-49      25:37.0    8:16/M             

     108    Desiree Panlilio                  East Lyme  CT          57    42   F       6 40-49      25:42.0    8:17/M             

     109    Carol Myrs                        New London  CT        300    35   F       7 30-39      25:43.0    8:18/M             

     110    Jerry Brown                       East Lyme  CT         119    68   M       2 60-69      25:46.0    8:19/M             

     111    Marcos Hanna                      Groton  CT            177    23   M      19 20-29      25:46.0    8:19/M             

     112    Miles Millbach                    Pawcatuck  CT         140    59   M      11 50-59      25:48.0    8:19/M             

     113    Ralph Monaco                                             46    43   M      18 40-49      25:51.0    8:20/M             

     114    Jake Stevens                      Milford  CT            71    32   M      22 30-39      25:53.0    8:21/M             

     115    Ashley Rotchford                  Niantic  CT            65    46   F       7 40-49      25:56.0    8:22/M             

     116    Ronald Gale                       Norwich  CT            22    74   M       1 70-99      25:59.0    8:23/M             

     117    Alex Rivera                       Waterford  CT         104    31   M      23 30-39      26:01.0    8:24/M             

     118    Erin Blette                       New London  CT         85    25   F       3 20-29      26:02.0    8:24/M             

     119    Greg Storer                       Ledyard  CT           252    28   M      20 20-29      26:03.0    8:24/M             

     120    Ian Wenler                        Coventry  CT          203    28   M      21 20-29      26:04.0    8:25/M             

     121    Jacob Millbach                    Uncasville  CT        163    11   M       2  1-12      26:05.0    8:25/M             

     122    Christina Jessuck                 Waterford  CT         212    37   F       8 30-39      26:12.0    8:27/M             

     123    Scott Williams                    Bozrah  CT            283    0    M       2  0- 0      26:13.0    8:27/M             

     124    Luke Varanko                      Groton  CT            284    52   M      12 50-59      26:15.0    8:28/M             

     125    Dean Irwin                        Litchfield  CT        112    47   M      19 40-49      26:16.0    8:28/M             

     126    Michael Passero                   New London  CT        306    54   M      13 50-59      26:18.0    8:29/M             

     127    Suxiao Yang                       North Haven  CT       263    23   F       4 20-29      26:21.0    8:30/M             

     128    Ted Philips                       Niantic  CT           210    69   M       3 60-69      26:24.0    8:31/M             

     129    Jim Brown                         Waterford  CT           7    51   M      14 50-59      26:25.0    8:31/M             

     130    Ellen Scala                       New London  CT         87    56   F       2 50-59      26:27.0    8:32/M             

     131    Rob Scala                         New London  CT         86    53   M      15 50-59      26:28.0    8:32/M             

     132    J Ryan                            Uncasville  CT        312    47   M      20 40-49      26:28.0    8:32/M             

     133    Cindy King                        East Lyme  CT          33    43   F       8 40-49      26:30.0    8:33/M             

     134    Kristyn Wojiewicz                 Bozrah  CT            253    26   F       5 20-29      26:30.0    8:33/M             

     135    Michael Hammond                   Essex  CT             272    46   M      21 40-49      26:31.0    8:33/M             

     136    Robert Niedbala                   Norwich  CT           114    63   M       4 60-69      26:32.0    8:34/M             

     137    Lisa Bragaw                       Niantic  CT             4     0   F       2  0- 0      26:40.0    8:36/M             

     138    Terri Weiss                       Madison  CT           173    60   F       1 60-69      26:42.0    8:37/M             

     139    Michelle Morin                    Old Lyme  CT          166    38   F       9 30-39      26:43.0    8:37/M             

     140    Nelson Brandt                     Quaker Hill  CT         5    39   M      24 30-39      26:44.0    8:37/M             

     141    Nuria Stockman                    Waterford  CT         109    48   F       9 40-49      26:46.0    8:38/M             

     142    Dawn Holmes                       Essex  CT              91    47   F      10 40-49      26:48.0    8:39/M             

     143    David Williams                    West Hartford  CT     235    57   M      16 50-59      26:50.0    8:39/M             

     144    Karen Santacrou                   Groton  CT            256    41   F      11 40-49      26:51.0    8:40/M             

     145    Chris Pennenga                    Ledyard  CT           127    48   M      22 40-49      26:57.0    8:42/M             

     146    Monique Johnson                   Gales Ferry  CT       135    47   F      12 40-49      26:58.0    8:42/M             

     147    Andrew Choate                     North Stonington  C   311    25   M      22 20-29      26:59.0    8:42/M             

     148    Fred Zuleger III                  Coventry  RI           83    72   M       2 70-99      27:00.0    8:43/M             

     149    Issac Brody                       Huntington Station      6    28   M      23 20-29      27:02.0    8:43/M             

     150    Dave Zaldivar                     Waterford  CT         236    47   M      23 40-49      27:03.0    8:44/M             

     151    Adam Sprecace                     New London  CT        254    40   M      24 40-49      27:13.0    8:47/M             

     152    Kelsea Burch                                             10    21   F       6 20-29      27:20.0    8:49/M             

     153    Tim Houger                        New London  CT        185    40   M      25 40-49      27:23.0    8:50/M             

     154    Kendall Roberts                   Niantic  CT           244    13   F       9 13-19      27:24.0    8:50/M             

     155    Victor Eberside Jr                Quaker Hill  CT       292    43   M      26 40-49      27:24.0    8:50/M             

     156    Mandy Little                      Matthews  NC          296    23   F       7 20-29      27:27.0    8:51/M             

     157    Joseph Spinnato                   Waterford  CT         265    44   M      27 40-49      27:31.0    8:53/M             

     158    Gregg Swanson                     Waterford  CT         314    47   M      28 40-49      27:32.0    8:53/M             

     159    Anna Dalton                       Waterford  CT          13    25   F       8 20-29      27:35.0    8:54/M             

     160    Craig Barnes                      North Stonington  C    94    54   M      17 50-59      27:36.0    8:54/M             

     161    Bill Bentley                      Lisbon  CT            169    44   M      29 40-49      27:38.0    8:55/M             

     162    Chris Kenny                       Silver Spring  MD     262    29   M      24 20-29      27:43.0    8:56/M             

     163    Carol Hazelton                    Norwich  CT           138    54   F       3 50-59      27:44.0    8:57/M             

     164    Molly Silva                       Waterford  CT         111    33   F      10 30-39      27:46.0    8:57/M             

     165    David Sorensen                    Jewett City  CT       141    50   M      18 50-59      27:48.0    8:58/M             

     166    Tom Thurlow                       Waterford  CT         108    53   M      19 50-59      27:48.0    8:58/M             

     167    Leah Clement                      East Lyme  CT         196    20   F       9 20-29      27:48.0    8:58/M             

     168    Donald Burch                      South Windsor  CT       9    54   M      20 50-59      27:53.0    9:00/M             

     169    Annalisa Dipalma                                        308    38   F      11 30-39      27:53.0    9:00/M             

     170    Dino Dipalma                      Swamptscott  MA       307    43   M      30 40-49      27:55.0    9:00/M             

     171    Amanda Berard                     Plainfield  CT        152    54   F       4 50-59      27:55.0    9:00/M             

     172    Mary Simpson                                             68     0   F       3  0- 0      27:56.0    9:01/M             

     173    Ron Clement                       East Lyme  CT         195    54   M      21 50-59      27:57.0    9:01/M             

     174    Kati Murray                       Silver Spring  MD     261    24   F      10 20-29      27:58.0    9:01/M             

     175    Bill Sullivan                     New London  CT         73    42   M      31 40-49      28:01.0    9:02/M             

     176    Jordan Sostre                     New London  CT        285    23   M      25 20-29      28:03.0    9:03/M             

     177    Vicki Avak                        New London  CT         90    49   F      13 40-49      28:12.0    9:06/M             

     178    Perry Wyatt                       Niantic  CT            81    47   M      32 40-49      28:14.0    9:06/M             

     179    Mallory Harrold                   Pawcatuck  CT          97    23   F      11 20-29      28:17.0    9:07/M             

     180    Shannon Briggs                    Lebanon  CT           238    24   F      12 20-29      28:18.0    9:08/M             

     181    Sami Yousuf                       East Lyme  CT         224    43   M      33 40-49      28:18.0    9:08/M             

     182    Bruce Grisafe                     Salem  CT             180    56   M      22 50-59      28:32.0    9:12/M             

     183    Catherine Thiffeault              Jewett City  CT       271    45   F      14 40-49      28:36.0    9:14/M             

     184    Heidi Veltheim                    New London  CT         79    35   F      12 30-39      28:37.0    9:14/M             

     185    Autumn Fournier                   Moosup  CT            148    31   F      13 30-39      28:42.0    9:15/M             

     186    Christopher Rein                  Oakdale  CT           165    35   M      25 30-39      28:43.0    9:16/M             

     187    Amy Obrfien-Milhona               Wilton  CT            170    36   F      14 30-39      28:44.0    9:16/M             

     188    Kathleen Buckingham               New London  CT        187    20   F      13 20-29      28:45.0    9:16/M             

     189    Carolyn Ryan                      Noank  CT             316    41   F      15 40-49      28:46.0    9:17/M             

     190    Susan Smith                       New London  CT        317    51   F       5 50-59      28:49.0    9:18/M             

     191    Jeff Kinner                       Seattle  WA           139    37   M      26 30-39      28:49.0    9:18/M             

     192    Brian Chekal                      Niantic  CT           220    35   M      27 30-39      28:53.0    9:19/M             

     193    Kathy Skrabacz                    New London  CT         96    42   F      16 40-49      28:55.0    9:20/M             

     194    Kathryn Pellowsski                Ledyard  CT            58    24   F      14 20-29      29:00.0    9:21/M             

     195    Alex Buonnanno                    Waterford  CT         150    34   M      28 30-39      29:05.0    9:23/M             

     196    Pam Kinder                        Norwich  CT            31    44   F      17 40-49      29:06.0    9:23/M             

     197    Patricia Phillips                 Niantic  CT           209    63   F       2 60-69      29:08.0    9:24/M             

     198    Kevin Doyle                       New London  CT        228    29   M      26 20-29      29:12.0    9:25/M             

     199    Holly Hedde                       Mystic  CT            288    31   F      15 30-39      29:14.0    9:26/M             

     200    Jennifer Brown                    Groton  CT             95    26   F      15 20-29      29:16.0    9:26/M             



    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              

     201    Lynn Daniewicz                    Oakdale  CT           281    31   F      16 30-39      29:18.0    9:27/M             

     202    Joseph Bondarenka                 New York  NY          275    43   M      34 40-49      29:21.0    9:28/M             

     203    Stacey Noreika                                           50    39   F      17 30-39      29:22.0    9:28/M             

     204    Haly Sena                         New London  CT        277    36   F      18 30-39      29:24.0    9:29/M             

     205    Gabrielle Kyne                    Worcester  MA         190    29   F      16 20-29      29:30.0    9:31/M             

     206    John Rumberger                    Marlborough  CT       191    40   M      35 40-49      29:42.0    9:35/M             

     207    John Sapgier                      Waterford  CT         309    38   M      29 30-39      29:43.0    9:35/M             

     208    Sarah Ford                        Waterford  CT          21    28   F      17 20-29      29:45.0    9:36/M             

     209    Nora McNeil                       Old Saybrook  CT      208    16   F      10 13-19      29:49.0    9:37/M             

     210    Lucy Rogers                       New London  CT         64    29   F      18 20-29      29:57.0    9:40/M             

     211    Tony Pennella                     Colchester  CT        255    38   M      30 30-39      29:58.0    9:40/M             

     212    Mary Heap                         New London  CT         26    42   F      18 40-49      29:59.0    9:40/M             

     213    Lindsey Wood                      Niantic  CT           184    20   F      19 20-29      30:02.0    9:41/M             

     214    Katelyn Deetz                     Groton  CT             17    21   F      20 20-29      30:05.0    9:42/M             

     215    Cindy Govoni                      East Hampton  CT      269    35   F      19 30-39      30:06.0    9:43/M             

     216    Tanika Tafiaferro                 East Lyme  CT          75    34   F      20 30-39      30:08.0    9:43/M             

     217    Elizabeth Alina                   Mystic  CT              1    35   F      21 30-39      30:08.0    9:43/M             

     218    Shelley Olm                       Storrs Mansfield  C    53    46   F      19 40-49      30:09.0    9:44/M             

     219    Holly Carigman                    Norwich  CT           249    37   F      22 30-39      30:18.0    9:46/M             

     220    Michelle Wynne                    Hebron  CT             82    46   F      20 40-49      30:19.0    9:47/M             

     221    Noah Smith                        Pawcatuck  CT         143    10   M       3  1-12      30:20.0    9:47/M             

     222    Peter Demarco                     New London  CT         18    59   M      23 50-59      30:26.0    9:49/M             

     223    Pamela Nixon                      Groton  CT             49    46   F      21 40-49      30:30.0    9:50/M             

     224    Tim Smith                         Pawcatuck  CT         107    51   M      24 50-59      30:30.0    9:50/M             

     225    Michael Carstiern                 New London  CT        293    30   M      31 30-39      30:31.0    9:51/M             

     226    Theresa Novic                     Ledyard  CT            52    53   F       6 50-59      30:35.0    9:52/M             

     227    Tom Pachler                       Farmington  CT        234    44   M      36 40-49      30:38.0    9:53/M             

     228    Nelson Brown                      Waterford  CT         232    19   M      12 13-19      30:42.0    9:54/M             

     229    John Anderson                     Cranston  RI          155    22   M      27 20-29      30:47.0    9:56/M             

     230    Hannah Lauson                     Niantic  CT           245    11   F       1  1-12      30:57.0    9:59/M             

     231    Danielle Sandy                    Manchester  CT        310    23   F      21 20-29      30:58.0    9:59/M             

     232    Stephen Novic                     Ledyard  CT            51    68   M       5 60-69      31:03.0   10:01/M             

     233    Amanda Lester                     New London  CT        144    27   F      22 20-29      31:08.0   10:03/M             

     234    Nicole Simmone                    Old Saybrook  CT      207    16   F      11 13-19      31:12.0   10:04/M             

     235    Kimberly Noto                     Norwich  CT           202    24   F      23 20-29      31:23.0   10:07/M             

     236    Andrew King                       East Lyme  CT          35    17   M      13 13-19      31:31.0   10:10/M             

     237    Steven Lebitz                     Taftville  CT         225    34   M      32 30-39      31:46.0   10:15/M             

     238    Info   Need                                             243     0   M       3  0- 0      31:57.0   10:18/M             

     239    Leo Sullivan                      Waterford  CT         313    47   M      37 40-49      32:00.0   10:19/M             

     240    Robert Menard                     Groton  CT            257    51   M      25 50-59      32:01.0   10:20/M             

     241    Tom Snider                        Naugatuck  CT         221    43   M      38 40-49      32:03.0   10:20/M             

     242    Alexandria Kinder                                        32    18   F      12 13-19      32:15.0   10:24/M             

     243    Beth Lyon                         Mystic  CT             43    47   F      22 40-49      32:18.0   10:25/M             

     244    Diane Cain                        North Stonington  C    93    51   F       7 50-59      32:26.0   10:28/M             

     245    Corinne Rivera                    Niantic  CT            63    39   F      23 30-39      32:27.0   10:28/M             

     246    Ashely Orefice                    Niantic  CT            54    39   F      24 30-39      32:28.0   10:28/M             

     247    Lisa McCabe                       Waterford  CT         102    45   F      23 40-49      32:32.0   10:30/M             

     248    Kathleen Bellicchi                Franklin  MA          282    63   F       3 60-69      32:41.0   10:33/M             

     249    Molly Shea                        Niantic  CT           246    11   F       2  1-12      32:45.0   10:34/M             

     250    Paulette Neubauer                 Colorado Springs  C    48    58   F       8 50-59      32:49.0   10:35/M             

     251    Sara Gadson                       Lisbon  CT            159    27   F      24 20-29      32:55.0   10:37/M             

     252    Matthew Pellowski                 Ledyard  CT            61    26   M      28 20-29      33:00.0   10:39/M             

     253    Grace Decker                      Msla  MA              206    39   F      25 30-39      33:03.0   10:40/M             

     254    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           153    70   M       3 70-99      33:06.0   10:41/M             

     255    Denise Dunning                    Quaker Hill  CT       290    42   F      24 40-49      33:07.0   10:41/M             

     256    Owen Smith                        Pawcatuck  CT         142    12   M       4  1-12      33:15.0   10:44/M             

     257    Addy Burr                         Middletown  CT        151    28   F      25 20-29      33:35.0   10:50/M             

     258    Kimberly Barlett                  Groton  CT              3     0   F       4  0- 0      33:49.0   10:55/M             

     259    Justin Martin                     Uncasville  CT        240    12   M       5  1-12      33:52.0   10:55/M             

     260    Linda Maness                      Pawlet  VT             44    50   F       9 50-59      34:01.0   10:58/M             

     261    Tina Gordon                       Lackawaxen  PA        130    57   F      10 50-59      34:02.0   10:59/M             

     262    Maria Gold                        Boston  MA            157    40   F      25 40-49      34:36.0   11:10/M             

     263    Susan Gordon                      Charlestown  RI        23    59   F      11 50-59      34:41.0   11:11/M             

     264    Joey Millbach                     Uncasville  CT        162    10   M       6  1-12      35:23.0   11:25/M             

     265    Kerrin Depeter                    Brighton  MA          291    30   F      26 30-39      35:27.0   11:26/M             

     266    Benjamin Lisle                    Uncasville  CT        241    10   M       7  1-12      35:29.0   11:27/M             

     267    Arlene Osullivan                  Stamford  CT           55    34   F      27 30-39      35:30.0   11:27/M             

     268    Patricia Varma                    East Lyme  CT          76    45   F      26 40-49      35:32.0   11:28/M             

     269    Larry Dorman                      Farmington  CT        318    48   M      39 40-49      35:32.0   11:28/M             

     270    Matthew Candler                   Norwich  CT           259    7    M       8  1-12      35:41.0   11:31/M             

     271    Deb Berardi                       Groton  CT             99    46   F      27 40-49      35:50.0   11:34/M             

     272    Tracy Clark                       Uncasville  CT        223    37   F      28 30-39      35:51.0   11:34/M             

     273    Lee Williams                      Groton  CT            168    62   M       6 60-69      35:58.0   11:36/M             

     274    Tim Silva                         Waterford  CT         110    35   M      33 30-39      36:03.0   11:38/M             

     275    Paul Goldschmidt                  New London  CT        276    64   M       7 60-69      36:12.0   11:41/M             

     276    Norma Rivera                      Waterford  CT         105    33   F      29 30-39      36:28.0   11:46/M             

     277    Michael Rivera                    Niantic  CT           267    39   M      34 30-39      36:36.0   11:48/M             

     278    Jacqueline Pellowski              Ledyard  CT            59    48   F      28 40-49      36:52.0   11:54/M             

     279    Mandisa Fanelo                    Wilton  CT            171    25   F      26 20-29      37:16.0   12:01/M             

     280    Ed Root                           Old Saybrook  CT      122    64   M       8 60-69      37:20.0   12:03/M             

     281    Sandeep Varma                     East Lyme  CT          77    39   M      35 30-39      37:21.0   12:03/M             

     282    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             258    54   F      12 50-59      37:43.0   12:10/M             

     283    Laura Rotchford                                          66    18   F      13 13-19      37:45.0   12:11/M             

     284    Ddd Deetz                         Groton  CT             15    50   F      13 50-59      37:59.0   12:15/M             

     285    Brian Estep                                              20    50   M      26 50-59      38:02.0   12:16/M             

     286    Thomas Londregan                  New London  CT         40    66   M       9 60-69      38:46.0   12:30/M             

     287    Julie Schnieder                   Waterford  CT         193    31   F      30 30-39      38:47.0   12:31/M             

     288    John. Schneider                   Waterford  CT         192    63   M      10 60-69      38:51.0   12:32/M             

     289    Cindy Sell Pol                    Milford  CT            67    48   F      29 40-49      39:01.0   12:35/M             

     290    Michelle Cochran                  Taftville  CT         226    37   F      31 30-39      39:07.0   12:37/M             

     291    Joanna Lazarus                    Waterford  CT          37    52   F      14 50-59      39:09.0   12:38/M             

     292    Jennifer Pellowski                Ledyard  CT            60    21   F      27 20-29      39:16.0   12:40/M             

     293    Khaylin Hatcher                   Waterford  CT         297    8    F       3  1-12      39:27.0   12:44/M             

     294    Melissa Somers                    Waterford  CT         298    31   F      32 30-39      39:28.0   12:44/M             

     295    Laura Peterson                    South Windsor  CT     167    47   F      30 40-49      39:31.0   12:45/M             

     296    Edward Gadson                     Jewett City  CT       189    29   M      29 20-29      40:12.0   12:58/M             

     297    Lisa Rafuese                      Plainfield  CT        160    26   F      28 20-29      42:01.0   13:33/M             

     298    Kimberly Brown                    Groton  CT              8    40   F      31 40-49      42:02.0   13:34/M             

     299    Timothy Silva Jr                  Waterford  CT         301    6    M       9  1-12      42:20.0   13:39/M             

     300    Clare Powers                      New London  CT        294    32   F      33 30-39      43:01.0   13:53/M             



    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              

     301    Claudia Wiersch                   Quaker Hill  CT       273    56   F      15 50-59      45:41.0   14:44/M             

     302    Madeline Depeter                  New London  CT        295    59   F      16 50-59      46:31.0   15:00/M             

     303    Colburn Graves                    North Stonington  C    24    76   M       4 70-99      48:17.0   15:35/M             

     304    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT        136    59   F      17 50-59      53:11.0   17:09/M             

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Brianne Mirecki                   Niantic  CT            45   18       12      19:04.0    6:09/M             

       2    Bandy Leclair                     Groton  CT            146   15       13      19:09.0    6:11/M             

Top

Overall Male Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Michael Leduc                     Canton  CT             84   18        1      16:08.0    5:12/M             

       2    Chris Croff                       Lisbon  CT`           183   21        2      16:09.0    5:13/M             

Top

Female 0 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Julie Simpson                                            69    0      101      25:14.0    8:08/M             

       2    Lisa Bragaw                       Niantic  CT             4    0      137      26:40.0    8:36/M             

       3    Mary Simpson                                             68    0      172      27:56.0    9:01/M             

       4    Kimberly Barlett                  Groton  CT              3    0      258      33:49.0   10:55/M             

Top

Male 0 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Info Need                                               274    0       51      21:42.0    7:00/M             

       2    Scott Williams                    Bozrah  CT            283   0       123      26:13.0    8:27/M             

       3    Info   Need                                             243    0      238      31:57.0   10:18/M             

Top

Female 1 to 12

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Hannah Lauson                     Niantic  CT           245   11      230      30:57.0    9:59/M             

       2    Molly Shea                        Niantic  CT           246   11      249      32:45.0   10:34/M             

       3    Khaylin Hatcher                   Waterford  CT         297   8       293      39:27.0   12:44/M             

Top

Male 1-12

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Connor Heap                                              27   12      105      25:27.0    8:13/M             

       2    Jacob Millbach                    Uncasville  CT        163   11      121      26:05.0    8:25/M             

       3    Noah Smith                        Pawcatuck  CT         143   10      221      30:20.0    9:47/M             

       4    Owen Smith                        Pawcatuck  CT         142   12      256      33:15.0   10:44/M             

       5    Justin Martin                     Uncasville  CT        240   12      259      33:52.0   10:55/M             

       6    Joey Millbach                     Uncasville  CT        162   10      264      35:23.0   11:25/M             

       7    Benjamin Lisle                    Uncasville  CT        241   10      266      35:29.0   11:27/M             

       8    Matthew Candler                   Norwich  CT           259   7       270      35:41.0   11:31/M             

       9    Timothy Silva Jr                  Waterford  CT         301   6       299      42:20.0   13:39/M             

Top

Female 13 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Manya Swick                       Niantic  CT            74   18       15      19:12.0    6:12/M             

       2    Megan Rapp                        Niantic  CT           115   19       22      19:42.0    6:21/M             

       3    Tenley Godfrey                    Mystic  CT            218   17       23      19:43.0    6:22/M             

       4    Sara Beland                       Woodbridge  CT        198   15       42      21:07.0    6:49/M             

       5    Katie Beland                      Woodbridge  CT        199   15       46      21:25.0    6:55/M             

       6    Shea Williams                     Niantic  CT           242   13       78      23:03.0    7:26/M             

       7    Sarah Hammond                     Essex  CT             270   14       89      24:21.0    7:51/M             

       8    Alana Casioppo                    Canton  CT            227   19       91      24:30.0    7:54/M             

       9    Kendall Roberts                   Niantic  CT           244   13      154      27:24.0    8:50/M             

      10    Nora McNeil                       Old Saybrook  CT      208   16      209      29:49.0    9:37/M             

      11    Nicole Simmone                    Old Saybrook  CT      207   16      234      31:12.0   10:04/M             

      12    Alexandria Kinder                                        32   18      242      32:15.0   10:24/M             

      13    Laura Rotchford                                          66   18      283      37:45.0   12:11/M             

Top

Male 13-19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Brian Magna Jr                    Canton  CT            251   18        5      17:24.0    5:37/M             

       2    Peter Leduc                       Canton  CT            250   16       11      19:04.0    6:09/M             

       3    Aaron Davis                       New London  CT        197   17       18      19:26.0    6:16/M             

       4    Danie Linkinhoker                 Oakdale  CT            88   14       25      19:53.0    6:25/M             

       5    Scott Bushey                      East Lyme  CT          12   16       27      20:07.0    6:29/M             

       6    Joseph Jesse                      Oakdale  CT            89   14       28      20:13.0    6:31/M             

       7    Joseph Reynolds                   Prospect  CT          205   15       31      20:23.0    6:35/M             

       8    Samuel Watson                     Niantic  CT           161   16       38      20:56.0    6:45/M             

       9    Lee Cattanach                     New London  CT        194   17       41      21:07.0    6:49/M             

      10    Ian Chamenko                      Niantic  CT           204   15       48      21:31.0    6:56/M             

      11    Patrick Brown                     Waterford  CT         233   17       97      24:52.0    8:01/M             

      12    Nelson Brown                      Waterford  CT         232   19      228      30:42.0    9:54/M             

      13    Andrew King                       East Lyme  CT          35   17      236      31:31.0   10:10/M             

Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Maya Kakerbeck                    Hoboken  NJ           124   28       73      22:56.0    7:24/M             

       2    Kristen Stedelski                 Old Lyme  CT          280   28       87      24:13.0    7:49/M             

       3    Erin Blette                       New London  CT         85   25      118      26:02.0    8:24/M             

       4    Suxiao Yang                       North Haven  CT       263   23      127      26:21.0    8:30/M             

       5    Kristyn Wojiewicz                 Bozrah  CT            253   26      134      26:30.0    8:33/M             

       6    Kelsea Burch                                             10   21      152      27:20.0    8:49/M             

       7    Mandy Little                      Matthews  NC          296   23      156      27:27.0    8:51/M             

       8    Anna Dalton                       Waterford  CT          13   25      159      27:35.0    8:54/M             

       9    Leah Clement                      East Lyme  CT         196   20      167      27:48.0    8:58/M             

      10    Kati Murray                       Silver Spring  MD     261   24      174      27:58.0    9:01/M             

      11    Mallory Harrold                   Pawcatuck  CT          97   23      179      28:17.0    9:07/M             

      12    Shannon Briggs                    Lebanon  CT           238   24      180      28:18.0    9:08/M             

      13    Kathleen Buckingham               New London  CT        187   20      188      28:45.0    9:16/M             

      14    Kathryn Pellowsski                Ledyard  CT            58   24      194      29:00.0    9:21/M             

      15    Jennifer Brown                    Groton  CT             95   26      200      29:16.0    9:26/M             

      16    Gabrielle Kyne                    Worcester  MA         190   29      205      29:30.0    9:31/M             

      17    Sarah Ford                        Waterford  CT          21   28      208      29:45.0    9:36/M             

      18    Lucy Rogers                       New London  CT         64   29      210      29:57.0    9:40/M             

      19    Lindsey Wood                      Niantic  CT           184   20      213      30:02.0    9:41/M             

      20    Katelyn Deetz                     Groton  CT             17   21      214      30:05.0    9:42/M             

      21    Danielle Sandy                    Manchester  CT        310   23      231      30:58.0    9:59/M             

      22    Amanda Lester                     New London  CT        144   27      233      31:08.0   10:03/M             

      23    Kimberly Noto                     Norwich  CT           202   24      235      31:23.0   10:07/M             

      24    Sara Gadson                       Lisbon  CT            159   27      251      32:55.0   10:37/M             

      25    Addy Burr                         Middletown  CT        151   28      257      33:35.0   10:50/M             

      26    Mandisa Fanelo                    Wilton  CT            171   25      279      37:16.0   12:01/M             

      27    Jennifer Pellowski                Ledyard  CT            60   21      292      39:16.0   12:40/M             

      28    Lisa Rafuese                      Plainfield  CT        160   26      297      42:01.0   13:33/M             

Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Benjamin Lazarus                  Waterford  CT          38   20        4      17:10.0    5:32/M             

       2    Nicholas Pyka                     Waterford  CT         303   20        8      18:36.0    6:00/M             

       3    Austin Ricker                     Old Lyme  CT          186   22        9      18:55.0    6:06/M             

       4    Scott Cote                        Gales Ferry  CT       213   25       10      18:59.0    6:07/M             

       5    Rian Bareuthither                 St Thomas  VI         304   20       14      19:11.0    6:11/M             

       6    Ian King                          New London  CT        305   20       20      19:37.0    6:20/M             

       7    Michael Izricki                   New London  CT        182   24       21      19:39.0    6:20/M             

       8    Robert Buttermore                 Waterford  CT         278   22       34      20:41.0    6:40/M             

       9    Gerson Flores                     New London  CT        120   24       35      20:42.0    6:41/M             

      10    Alan Taylor                       Niantic  CT           117   22       43      21:09.0    6:49/M             

      11    Ben Feinberg                      Groton  CT            201   22       50      21:40.0    6:59/M             

      12    Sean Maginess                     Waterford  CT         279   24       65      22:45.0    7:20/M             

      13    Eric Valdes                       Ringwood  NJ          126   26       68      22:49.0    7:22/M             

      14    Dylan Sullivan                    Waterford  CT         315   21       80      23:11.0    7:29/M             

      15    Rich Libardi                      Gales Ferry  CT        98   29       82      23:33.0    7:36/M             

      16    Anthony Giambalvo                 Hollywood  FL         145   24       86      24:10.0    7:48/M             

      17    Robert Deetz                      Groton  CT             16   23       90      24:28.0    7:54/M             

      18    Jeremy Paro                       Norwich  CT           222   21       93      24:46.0    7:59/M             

      19    Marcos Hanna                      Groton  CT            177   23      111      25:46.0    8:19/M             

      20    Greg Storer                       Ledyard  CT           252   28      119      26:03.0    8:24/M             

      21    Ian Wenler                        Coventry  CT          203   28      120      26:04.0    8:25/M             

      22    Andrew Choate                     North Stonington  C   311   25      147      26:59.0    8:42/M             

      23    Issac Brody                       Huntington Station      6   28      149      27:02.0    8:43/M             

      24    Chris Kenny                       Silver Spring  MD     262   29      162      27:43.0    8:56/M             

      25    Jordan Sostre                     New London  CT        285   23      176      28:03.0    9:03/M             

      26    Kevin Doyle                       New London  CT        228   29      198      29:12.0    9:25/M             

      27    John Anderson                     Cranston  RI          155   22      229      30:47.0    9:56/M             

      28    Matthew Pellowski                 Ledyard  CT            61   26      252      33:00.0   10:39/M             

      29    Edward Gadson                     Jewett City  CT       189   29      296      40:12.0   12:58/M             

Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Katrina Gustafson                 Waterford  CT         174   36       26      19:55.0    6:25/M             

       2    Anne Campbell                     Niantic  CT           215   37       29      20:17.0    6:33/M             

       3    Laura Smey                        Ledyard  CT           247   31       56      22:13.0    7:10/M             

       4    Heather Millbach                  Uncasville  CT        158   34       94      24:47.0    8:00/M             

       5    Michelle Gallerani                Niantic  CT           216   32       98      24:55.0    8:02/M             

       6    Anne Chekal                       Niantic  CT           219   33      103      25:22.0    8:11/M             

       7    Carol Myrs                        New London  CT        300   35      109      25:43.0    8:18/M             

       8    Christina Jessuck                 Waterford  CT         212   37      122      26:12.0    8:27/M             

       9    Michelle Morin                    Old Lyme  CT          166   38      139      26:43.0    8:37/M             

      10    Molly Silva                       Waterford  CT         111   33      164      27:46.0    8:57/M             

      11    Annalisa Dipalma                                        308   38      169      27:53.0    9:00/M             

      12    Heidi Veltheim                    New London  CT         79   35      184      28:37.0    9:14/M             

      13    Autumn Fournier                   Moosup  CT            148   31      185      28:42.0    9:15/M             

      14    Amy Obrfien-Milhona               Wilton  CT            170   36      187      28:44.0    9:16/M             

      15    Holly Hedde                       Mystic  CT            288   31      199      29:14.0    9:26/M             

      16    Lynn Daniewicz                    Oakdale  CT           281   31      201      29:18.0    9:27/M             

      17    Stacey Noreika                                           50   39      203      29:22.0    9:28/M             

      18    Haly Sena                         New London  CT        277   36      204      29:24.0    9:29/M             

      19    Cindy Govoni                      East Hampton  CT      269   35      215      30:06.0    9:43/M             

      20    Tanika Tafiaferro                 East Lyme  CT          75   34      216      30:08.0    9:43/M             

      21    Elizabeth Alina                   Mystic  CT              1   35      217      30:08.0    9:43/M             

      22    Holly Carigman                    Norwich  CT           249   37      219      30:18.0    9:46/M             

      23    Corinne Rivera                    Niantic  CT            63   39      245      32:27.0   10:28/M             

      24    Ashely Orefice                    Niantic  CT            54   39      246      32:28.0   10:28/M             

      25    Grace Decker                      Msla  MA              206   39      253      33:03.0   10:40/M             

      26    Kerrin Depeter                    Brighton  MA          291   30      265      35:27.0   11:26/M             

      27    Arlene Osullivan                  Stamford  CT           55   34      267      35:30.0   11:27/M             

      28    Tracy Clark                       Uncasville  CT        223   37      272      35:51.0   11:34/M             

      29    Norma Rivera                      Waterford  CT         105   33      276      36:28.0   11:46/M             

      30    Julie Schnieder                   Waterford  CT         193   31      287      38:47.0   12:31/M             

      31    Michelle Cochran                  Taftville  CT         226   37      290      39:07.0   12:37/M             

      32    Melissa Somers                    Waterford  CT         298   31      294      39:28.0   12:44/M             

      33    Clare Powers                      New London  CT        294   32      300      43:01.0   13:53/M             

Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Demars Young                      Boston  MA            231   33        3      16:36.0    5:21/M             

       2    Jeffrey Townsend                  Hamden  CT            286   38        6      18:03.0    5:49/M             

       3    Dan Campbell                      Oakdale  CT           125   31        7      18:29.0    5:58/M             

       4    Brennan Downes                    Gales Ferry  CT       147   31       16      19:19.0    6:14/M             

       5    Andrew Cody                       Niantic  CT           264   30       17      19:26.0    6:16/M             

       6    Luis Velazquez                    New London  CT        172   33       19      19:33.0    6:18/M             

       7    Jeffrey Merrian                   Haddam  CT            137   38       33      20:32.0    6:37/M             

       8    Kun Song                          Waterford  CT          70   33       37      20:51.0    6:44/M             

       9    John Harwell                      Mystic  CT            248   36       39      20:58.0    6:46/M             

      10    Peter Langlois                    Honolulu  HI          129   35       45      21:18.0    6:52/M             

      11    Eric Svensson                     Point Pleasant Beac   237   39       52      21:47.0    7:02/M             

      12    Michael Zegarzewski               Norwich  CT           121   37       53      21:54.0    7:04/M             

      13    Matt Covait                       Mystic  CT            134   32       55      22:01.0    7:06/M             

      14    Mark Schowliz                     Durham  NC            188   38       59      22:22.0    7:13/M             

      15    Nicholas Barner                   New London  CT        229   31       62      22:26.0    7:14/M             

      16    Adam Sorensen                     Uncasville  CT        214   30       66      22:46.0    7:21/M             

      17    Mica Milbach                      Uncasville  CT        164   33       74      22:57.0    7:24/M             

      18    Jesse Cook                        East Lyme  CT         118   33       92      24:34.0    7:55/M             

      19    Ian Gold                          Boston  MA            156   38       95      24:51.0    8:01/M             

      20    Art Cost                          Ledyard  CT           132   39       96      24:51.0    8:01/M             

      21    Hans Veltheim                     New London  CT         78   37       99      24:58.0    8:03/M             

      22    Jake Stevens                      Milford  CT            71   32      114      25:53.0    8:21/M             

      23    Alex Rivera                       Waterford  CT         104   31      117      26:01.0    8:24/M             

      24    Nelson Brandt                     Quaker Hill  CT         5   39      140      26:44.0    8:37/M             

      25    Christopher Rein                  Oakdale  CT           165   35      186      28:43.0    9:16/M             

      26    Jeff Kinner                       Seattle  WA           139   37      191      28:49.0    9:18/M             

      27    Brian Chekal                      Niantic  CT           220   35      192      28:53.0    9:19/M             

      28    Alex Buonnanno                    Waterford  CT         150   34      195      29:05.0    9:23/M             

      29    John Sapgier                      Waterford  CT         309   38      207      29:43.0    9:35/M             

      30    Tony Pennella                     Colchester  CT        255   38      211      29:58.0    9:40/M             

      31    Michael Carstiern                 New London  CT        293   30      225      30:31.0    9:51/M             

      32    Steven Lebitz                     Taftville  CT         225   34      237      31:46.0   10:15/M             

      33    Tim Silva                         Waterford  CT         110   35      274      36:03.0   11:38/M             

      34    Michael Rivera                    Niantic  CT           267   39      277      36:36.0   11:48/M             

      35    Sandeep Varma                     East Lyme  CT          77   39      281      37:21.0   12:03/M             

Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Lisa Lapointe                     Norwich  CT           128   43       47      21:27.0    6:55/M             

       2    Claire Leatham                    Wyoming  RI            39   41       58      22:21.0    7:13/M             

       3    Kim Morrissey                     Niantic  CT           200   44       75      22:59.0    7:25/M             

       4    Tammy Jones                       Groton  CT             29   44      104      25:25.0    8:12/M             

       5    Amy Apostoleris                   Moodus  CT            299   46      107      25:37.0    8:16/M             

       6    Desiree Panlilio                  East Lyme  CT          57   42      108      25:42.0    8:17/M             

       7    Ashley Rotchford                  Niantic  CT            65   46      115      25:56.0    8:22/M             

       8    Cindy King                        East Lyme  CT          33   43      133      26:30.0    8:33/M             

       9    Nuria Stockman                    Waterford  CT         109   48      141      26:46.0    8:38/M             

      10    Dawn Holmes                       Essex  CT              91   47      142      26:48.0    8:39/M             

      11    Karen Santacrou                   Groton  CT            256   41      144      26:51.0    8:40/M             

      12    Monique Johnson                   Gales Ferry  CT       135   47      146      26:58.0    8:42/M             

      13    Vicki Avak                        New London  CT         90   49      177      28:12.0    9:06/M             

      14    Catherine Thiffeault              Jewett City  CT       271   45      183      28:36.0    9:14/M             

      15    Carolyn Ryan                      Noank  CT             316   41      189      28:46.0    9:17/M             

      16    Kathy Skrabacz                    New London  CT         96   42      193      28:55.0    9:20/M             

      17    Pam Kinder                        Norwich  CT            31   44      196      29:06.0    9:23/M             

      18    Mary Heap                         New London  CT         26   42      212      29:59.0    9:40/M             

      19    Shelley Olm                       Storrs Mansfield  C    53   46      218      30:09.0    9:44/M             

      20    Michelle Wynne                    Hebron  CT             82   46      220      30:19.0    9:47/M             

      21    Pamela Nixon                      Groton  CT             49   46      223      30:30.0    9:50/M             

      22    Beth Lyon                         Mystic  CT             43   47      243      32:18.0   10:25/M             

      23    Lisa McCabe                       Waterford  CT         102   45      247      32:32.0   10:30/M             

      24    Denise Dunning                    Quaker Hill  CT       290   42      255      33:07.0   10:41/M             

      25    Maria Gold                        Boston  MA            157   40      262      34:36.0   11:10/M             

      26    Patricia Varma                    East Lyme  CT          76   45      268      35:32.0   11:28/M             

      27    Deb Berardi                       Groton  CT             99   46      271      35:50.0   11:34/M             

      28    Jacqueline Pellowski              Ledyard  CT            59   48      278      36:52.0   11:54/M             

      29    Cindy Sell Pol                    Milford  CT            67   48      289      39:01.0   12:35/M             

      30    Laura Peterson                    South Windsor  CT     167   47      295      39:31.0   12:45/M             

      31    Kimberly Brown                    Groton  CT              8   40      298      42:02.0   13:34/M             

Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Bruce Beebe                       Madison  CT           154   48       24      19:47.0    6:23/M             

       2    Michael Didato                    Waterford  CT         103   48       30      20:20.0    6:34/M             

       3    Roger Davis                       Eastford  CT          149   49       36      20:47.0    6:42/M             

       4    Glenn Coughlin                    Jewett City  CT       176   41       40      21:00.0    6:46/M             

       5    Robert Jordan                     Groton  CT            181   44       44      21:14.0    6:51/M             

       6    David King                        East Lyme  CT          34   43       49      21:38.0    6:59/M             

       7    Karl Christiansen                 Niantic  CT           217   47       54      21:56.0    7:05/M             

       8    Marc Ordonio Jr                   Mystic  CT            175   46       61      22:24.0    7:14/M             

       9    Manuel Duval                      New London  CT         92   44       64      22:41.0    7:19/M             

      10    Eric Arvidson                     New London  CT        289   43       67      22:48.0    7:21/M             

      11    Patrick Day                                              14   40       69      22:52.0    7:23/M             

      12    Bob Myers                         New London  CT        302   48       70      22:53.0    7:23/M             

      13    John Strecker                     Waterford  CT          72   47       71      22:53.0    7:23/M             

      14    Brian Horley                      Mc Kinney  TX         239   46       76      23:00.0    7:25/M             

      15    Dean Berardi                      Jewett City  CT       100   49       83      23:34.0    7:36/M             

      16    Anthony Jessuck Jr                Waterford  CT         211   41       85      24:07.0    7:47/M             

      17    Scott Olmstead                    Rocky Hill  CT        178   40      106      25:30.0    8:14/M             

      18    Ralph Monaco                                             46   43      113      25:51.0    8:20/M             

      19    Dean Irwin                        Litchfield  CT        112   47      125      26:16.0    8:28/M             

      20    J Ryan                            Uncasville  CT        312   47      132      26:28.0    8:32/M             

      21    Michael Hammond                   Essex  CT             272   46      135      26:31.0    8:33/M             

      22    Chris Pennenga                    Ledyard  CT           127   48      145      26:57.0    8:42/M             

      23    Dave Zaldivar                     Waterford  CT         236   47      150      27:03.0    8:44/M             

      24    Adam Sprecace                     New London  CT        254   40      151      27:13.0    8:47/M             

      25    Tim Houger                        New London  CT        185   40      153      27:23.0    8:50/M             

      26    Victor Eberside Jr                Quaker Hill  CT       292   43      155      27:24.0    8:50/M             

      27    Joseph Spinnato                   Waterford  CT         265   44      157      27:31.0    8:53/M             

      28    Gregg Swanson                     Waterford  CT         314   47      158      27:32.0    8:53/M             

      29    Bill Bentley                      Lisbon  CT            169   44      161      27:38.0    8:55/M             

      30    Dino Dipalma                      Swamptscott  MA       307   43      170      27:55.0    9:00/M             

      31    Bill Sullivan                     New London  CT         73   42      175      28:01.0    9:02/M             

      32    Perry Wyatt                       Niantic  CT            81   47      178      28:14.0    9:06/M             

      33    Sami Yousuf                       East Lyme  CT         224   43      181      28:18.0    9:08/M             

      34    Joseph Bondarenka                 New York  NY          275   43      202      29:21.0    9:28/M             

      35    John Rumberger                    Marlborough  CT       191   40      206      29:42.0    9:35/M             

      36    Tom Pachler                       Farmington  CT        234   44      227      30:38.0    9:53/M             

      37    Leo Sullivan                      Waterford  CT         313   47      239      32:00.0   10:19/M             

      38    Tom Snider                        Naugatuck  CT         221   43      241      32:03.0   10:20/M             

      39    Larry Dorman                      Farmington  CT        318   48      269      35:32.0   11:28/M             

Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Rosann Diroma                     Groton  CT             19   51      102      25:18.0    8:10/M             

       2    Ellen Scala                       New London  CT         87   56      130      26:27.0    8:32/M             

       3    Carol Hazelton                    Norwich  CT           138   54      163      27:44.0    8:57/M             

       4    Amanda Berard                     Plainfield  CT        152   54      171      27:55.0    9:00/M             

       5    Susan Smith                       New London  CT        317   51      190      28:49.0    9:18/M             

       6    Theresa Novic                     Ledyard  CT            52   53      226      30:35.0    9:52/M             

       7    Diane Cain                        North Stonington  C    93   51      244      32:26.0   10:28/M             

       8    Paulette Neubauer                 Colorado Springs  C    48   58      250      32:49.0   10:35/M             

       9    Linda Maness                      Pawlet  VT             44   50      260      34:01.0   10:58/M             

      10    Tina Gordon                       Lackawaxen  PA        130   57      261      34:02.0   10:59/M             

      11    Susan Gordon                      Charlestown  RI        23   59      263      34:41.0   11:11/M             

      12    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             258   54      282      37:43.0   12:10/M             

      13    Ddd Deetz                         Groton  CT             15   50      284      37:59.0   12:15/M             

      14    Joanna Lazarus                    Waterford  CT          37   52      291      39:09.0   12:38/M             

      15    Claudia Wiersch                   Quaker Hill  CT       273   56      301      45:41.0   14:44/M             

      16    Madeline Depeter                  New London  CT        295   59      302      46:31.0   15:00/M             

      17    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT        136   59      304      53:11.0   17:09/M             

Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Mark Hughes                       Lackawaxen  PA        131   58       32      20:24.0    6:35/M             

       2    Alan Perry                        New London  CT        133   50       57      22:13.0    7:10/M             

       3    Tim Wilbur                        East Lyme  CT          80   51       60      22:23.0    7:13/M             

       4    Scott Burhoe                      New London  CT         11   55       63      22:28.0    7:15/M             

       5    David Lathrop                     Norwich  CT           123   56       72      22:55.0    7:24/M             

       6    Joe Gioia                         Ledyard  CT           266   55       77      23:02.0    7:26/M             

       7    Don Weller                        Niantic  CT           268   57       79      23:05.0    7:27/M             

       8    Ben Stone                         Niantic  CT           287   50       84      23:55.0    7:43/M             

       9    Chris Storer                      Waterford  CT         230   58       88      24:16.0    7:50/M             

      10    Ed Lewis                          Mystic  CT            260   56      100      25:03.0    8:05/M             

      11    Miles Millbach                    Pawcatuck  CT         140   59      112      25:48.0    8:19/M             

      12    Luke Varanko                      Groton  CT            284   52      124      26:15.0    8:28/M             

      13    Michael Passero                   New London  CT        306   54      126      26:18.0    8:29/M             

      14    Jim Brown                         Waterford  CT           7   51      129      26:25.0    8:31/M             

      15    Rob Scala                         New London  CT         86   53      131      26:28.0    8:32/M             

      16    David Williams                    West Hartford  CT     235   57      143      26:50.0    8:39/M             

      17    Craig Barnes                      North Stonington  C    94   54      160      27:36.0    8:54/M             

      18    David Sorensen                    Jewett City  CT       141   50      165      27:48.0    8:58/M             

      19    Tom Thurlow                       Waterford  CT         108   53      166      27:48.0    8:58/M             

      20    Donald Burch                      South Windsor  CT       9   54      168      27:53.0    9:00/M             

      21    Ron Clement                       East Lyme  CT         195   54      173      27:57.0    9:01/M             

      22    Bruce Grisafe                     Salem  CT             180   56      182      28:32.0    9:12/M             

      23    Peter Demarco                     New London  CT         18   59      222      30:26.0    9:49/M             

      24    Tim Smith                         Pawcatuck  CT         107   51      224      30:30.0    9:50/M             

      25    Robert Menard                     Groton  CT            257   51      240      32:01.0   10:20/M             

      26    Brian Estep                                              20   50      285      38:02.0   12:16/M             

Top

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Terri Weiss                       Madison  CT           173   60      138      26:42.0    8:37/M             

       2    Patricia Phillips                 Niantic  CT           209   63      197      29:08.0    9:24/M             

       3    Kathleen Bellicchi                Franklin  MA          282   63      248      32:41.0   10:33/M             

Top

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Way Hedding                       Niantic  CT           116   60       81      23:19.0    7:31/M             

       2    Jerry Brown                       East Lyme  CT         119   68      110      25:46.0    8:19/M             

       3    Ted Philips                       Niantic  CT           210   69      128      26:24.0    8:31/M             

       4    Robert Niedbala                   Norwich  CT           114   63      136      26:32.0    8:34/M             

       5    Stephen Novic                     Ledyard  CT            51   68      232      31:03.0   10:01/M             

       6    Lee Williams                      Groton  CT            168   62      273      35:58.0   11:36/M             

       7    Paul Goldschmidt                  New London  CT        276   64      275      36:12.0   11:41/M             

       8    Ed Root                           Old Saybrook  CT      122   64      280      37:20.0   12:03/M             

       9    Thomas Londregan                  New London  CT         40   66      286      38:46.0   12:30/M             

      10    John. Schneider                   Waterford  CT         192   63      288      38:51.0   12:32/M             

Top

Male 70 and Over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              

       1    Ronald Gale                       Norwich  CT            22   74      116      25:59.0    8:23/M             

       2    Fred Zuleger III                  Coventry  RI           83   72      148      27:00.0    8:43/M             

       3    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           153   70      254      33:06.0   10:41/M             

       4    Colburn Graves                    North Stonington  C    24   76      303      48:17.0   15:35/M             


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com