HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Lightfoot Summer Series
3 Miles
Norwalk, CT - 3 Miles

June 12, 2010

Timing & Results by:
Lightfoot Running Club


 

          33RD ANNUAL NORWALK LIGHTFOOT SUMMER SERIES 3 MI. RACE
                           JUNE 12, 2010 8 A.M.
               NORWALK HIGH SCHOOL COUNTY ST. NORWALK, CT.  
                   Weather: perfect. cool. sun. no wind
  
Place Div/Tot  Name                Age S City            St Time    Pace  
===== ======== =================== === = =============== == ======= ===== 
    1   1/16   Timothy Milenkevich  27 M Ansonia         CT   15:34  5:12 
    2   1/25   Anatolie Vartosu     42 M Stamford        CT   16:18  5:26 
    3   2/16   Yee-Ning Cheng       21 M Norwalk         CT   16:19  5:27 
    4   1/4    Mike Corasaniti      18 M Norwalk         CT   16:41  5:34 
    5   1/1    Alex Ostberg         13 M Darien          CT   16:46  5:36 
    6   1/25   Doug Scarth          51 M Redding         CT   17:02  5:41 
    7   2/4    Brendon Prescott     16 M Norwalk         CT   17:15  5:45 
    8   1/27   Brian Williams       32 M Chesire         CT   17:20  5:47 
    9   2/25   Peter Hohmeister     52 M Stamford        CT   17:30  5:50 
   10   3/25   Jonathan Aretakis    51 M Pembroke        ME   18:04  6:02 
   11   2/25   John Schwartz        46 M Ridgefield      CT   18:30  6:10 
   12   2/27   Roger D'Agostin      39 M Norwalk         CT   18:53  6:18 
   13   3/4    James Crennan        17 M Weston          CT   19:15  6:25 
   14   4/4    Evan Bonenfant       17 M Norwalk         CT   19:20  6:27 
   15   3/27   Gavasker Manayath    38 M Stamford        CT   19:27  6:29 
   16   3/25   Evan Lister          46 M Norwalk         CT   19:28  6:30 
   17   4/25   Edward Kurose        51 M Norwalk         CT   19:29  6:30 
   18   4/27   Sean Mehner          32 M Norwalk         CT   19:32  6:31 
   19   4/25   Bill Hunter          48 M Fairfield       CT   19:38  6:33 
   20   5/25   Petter Ostberg       48 M Darien          CT   19:44  6:35 
   21   6/25   Paul Sykes           44 M Darien          CT   19:47  6:36 
   22   5/27   Marc Ferland         35 M Greenwich       CT   19:50  6:37 
   23   5/25   Richard Kurtzman     58 M Norwalk         CT   19:53  6:38 
   24   1/22   Ikuko Yabunami       42 F Old Greenwich   CT   19:54  6:38 
   25   6/25   Michael Costello     51 M Fairfield       CT   20:02  6:41 
   26   6/27   Brian Fidler         39 M West Haven      CT   20:11  6:44 
   27   7/27   Tov Haueisen         31 M Darien          CT   20:12  6:44 
   28   7/25   Michael McKay        54 M Stamford        CT   20:12  6:44 
   29   8/25   Sean McCue           50 M Briarcliff Mano NY   20:24  6:48 
   30   7/25   Frank Colella        47 M Scarsdale       NY   20:30  6:50 
   31   8/25   Ian Smith            41 M Darien          CT   20:30  6:50 
   32   1/8    Emmy Stocker         51 F Cos Cob         CT   20:38  6:53 
   33   8/27   Robert Leder         39 M Stamford        CT   20:40  6:54 
   34   3/16   Sean Battis          28 M Norwalk         CT   20:43  6:55 
   35   9/25   Michael Regan        49 M Woodbridge      CT   20:43  6:55 
   36   9/25   Tony Smyth           50 M Ridgefield      CT   20:45  6:55 
   37   4/16   Ed Fitzgerald        20 M Norwalk         CT   20:47  6:56 
   38   1/21   Brigid Sobolewski    28 F Bridgeport      CT   20:48  6:56 
   39  10/25   Mike Amato           44 M Wilton          CT   20:49  6:57 
   40  11/25   Ethan Waters         43 M Norwalk         CT   21:06  7:02 
   41   9/27   Matthew Montrasio    32 M Stratford       CT   21:07  7:03 
   42  10/25   Marty Schaivone      56 M Bridgeport      CT   21:08  7:03 
   43   2/22   Sherry Duff          42 F Stratford       CT   21:09  7:03 
   44  10/27   Mark Lacuesta        34 M Stamford        CT   21:25  7:09 
   45  11/25   Daniel Clark         57 M Stamford        CT   21:27  7:09 
   46   5/16   Paul Swartz          25 M Norwalk         CT   21:28  7:10 
   47  11/27   Rick Sharma          36 M Norwalk         CT   21:28  7:10 
   48  12/25   Oliver Lawrence      48 M Norwalk         CT   21:28  7:10 
   49   2/21   Pamela Gomez         23 F Wilton          CT   21:29  7:10 
   50   3/21   Monica Simpson       23 F Milford         CT   21:29  7:13 
   51   4/21   Erin Anderson        27 F Stamford        CT   21:38  7:13 
   52  13/25   Rafael Marin         44 M Norwalk         CT   22:07  7:23 
   53   3/22   Jung Soo Kim         40 F Wilton          CT   22:09  7:23 
   54  14/25   Jc Santa Teresa      47 M Nanuet          NY   22:10  7:24 
   55  12/27   Aaron Lin            36 M Norwalk         CT   22:13  7:25 
   56  15/25   Dennis Maroney       42 M Darien          CT   22:18  7:26 
   57  13/27   Roy Colson           38 M Danbury         CT   22:22  7:28 
   58  12/25   Michael D'Angelo     50 M Monroe          CT   22:22  7:28 
   59   4/22   Lissa Short          48 F Darien          CT   22:22  7:28 
   60   6/16   Emmanuel Rivera      20 M Norwalk         CT   22:37  7:33 
   61   7/16   Ferbian Salkie       24 M Norwalk         CT   22:39  7:33 
   62   2/8    Ronnie Behringer     52 F Norwalk         CT   22:39  7:33 
   63   5/22   Nancy Loomis         47 F Rowayton        CT   22:43  7:35 
   64  14/27   Thomas Hynes         36 M New Canaan      CT   22:50  7:37 
   65   6/22   Kathryn Stoker       43 F Norwalk         CT   22:53  7:38 
   66   8/16   Jonathan Nash        24 M Stamford        CT   22:55  7:39 
   67  16/25   Nathan Tinker        44 M Norwalk         CT   22:56  7:39 
   68  17/25   Eric Goulet          47 M Milford         CT   23:00  7:40 
   69   1/27   Dagmar Scalise       38 F Darien          CT   23:01  7:41 
   70   2/27   Sabrina Ayala        32 F Norwalk         CT   23:07  7:43 
   71   1/10   Dan France           61 M Westport        CT   23:11  7:44 
   72   3/27   Amy Porpora          33 F Stamford        CT   23:12  7:44 
   73   4/27   Emily Locher         34 F Weston          CT   23:13  7:45 
   74   5/27   Karyn Godsman        36 F Wilton          CT   23:14  7:45 
   75   7/22   Christine Klimek     42 F Norwalk         CT   23:31  7:51 
   76   2/10   Roy Van Eick         61 M Stamford        CT   23:34  7:52 
   77  13/25   Michael McLean       58 M Norwalk         CT   23:40  7:54 
   78   9/16   David Kremski        24 M Weston          CT   23:46  7:56 
   79   8/22   Lisa Tatun           48 F Shelton         CT   23:49  7:57 
   80  10/16   Jason Basso          29 M Weston          CT   23:55  7:59 
   81  15/27   Steven Murphy        38 M Norwalk         CT   24:03  8:01 
   82  16/27   Tom Finagan          37 M Southport       CT   24:09  8:03 
   83   6/27   Kara Bonitatibus     32 F Norwalk         CT   24:15  8:05 
   84   7/27   Joanna Lepore        33 F Wilton          CT   24:17  8:06 
   85  17/27   Brian Cruse          36 M Norwalk         CT   24:20  8:07 
   86   9/22   Allicia Clark        43 F Norwalk         CT   24:25  8:09 
   87   3/10   Paul Palermo         60 M Norwalk         CT   24:27  8:09 
   88   8/27   Tiffanie Sgritta     36 F Stamford        CT   24:30  8:10 
   89   9/27   Shanna Esposito      30 F Stamford        CT   24:32  8:11 
   90  18/25   Mark Greene          48 M Milford         CT   24:41  8:14 
   91  10/27   Karyn Reinhardt      33 F Brookline       MA   24:42  8:14 
   92  14/25   Geoff Steadman       59 M Norwalk         CT   24:43  8:15 
   93   4/10   Mike Holland         65 M New Canaan      CT   24:47  8:16 
   94  15/25   Brian Walker         57 M Monroe          CT   24:51  8:17 
   95  10/22   Maria Quinonez       42 F Monroe          CT   25:01  8:21 
   96  11/16   Dejan Tornjanski     27 M Darien          CT   25:05  8:22 
   97  11/22   Beatrice Boeglin     49 F Greenwich       CT   25:07  8:23 
   98   5/10   Kaz Oda              67 M Bridgeport, Ct.      25:09  8:23 
   99   5/21   Elena Squitieri      25 F Stamford        CT   25:29  8:30 
  100  18/27   Michael Bartalsky    31 M Norwalk         CT   25:29  8:30 
  101  16/25   John Bailey          56 M Riverside       CT   25:29  8:30 
  102  11/27   Andrea Vaitukaitis   36 F Rowayton        CT   25:45  8:35 
  103  17/25   Richard Combatti     52 M Norwalk         CT   25:47  8:36 
  104   6/10   Barry Zischang       61 M Stamford        CT   25:50  8:37 
  105   6/21   Melanie Jacobi       28 F Norwalk         CT   25:51  8:37 
  106   7/21   Meghan Hurley        29 F Norwalk         CT   25:58  8:40 
  107  19/25   Dave Hager           48 M Norwalk         CT   25:59  8:40 
  108  12/22   Jeanette Trujillo    48 F Norwalk         CT   26:00  8:40 
  109  18/25   Scott Pennell        57 M Norwalk         CT   26:03  8:41 
  110  19/27   Gerald McMillen      34 M Norwalk         CT   26:04  8:42 
  111  20/27   Raf Santaella        34 M Norwalk         CT   26:09  8:43 
  112   8/21   Lauren Rich          24 F New Canaan      CT   26:12  8:44 
  113   3/8    Catherine Langevin-  50 F Katonah         NY   26:12  8:44 
  114  13/22   Ana Nelson           45 F Rye             NY   26:17  8:46 
  115   7/10   Sean Fogarty         68 M Stamford        CT   26:18  8:46 
  116  12/27   Elysa Jacobs         36 F Norwalk         CT   26:27  8:49 
  117   9/21   Elizabeth Locher     26 F Stamford        CT   26:33  8:51 
  118  20/25   Rodrigo Guzman       42 M Norwalk         CT   26:33  8:51 
  119  14/22   Allegra Pigott       42 F Stamford        CT   26:34  8:52 
  120  21/25   Rahcel Alfandre      43 M Stamford        CT   26:35  8:52 
  121   4/8    Karen Tursi          52 F Fairfield       CT   26:41  8:54 
  122  15/22   Verna Holder         44 F Norwalk         CT   26:51  8:57 
  123  19/25   John Danaher         58 M Wilton          CT   27:00  9:00 
  124  12/16   Michael McLaughlin   28 M Wilton          CT   27:02  9:01 
  125  20/25   Matt McLaughlin      59 M Wilton          CT   27:02  9:01 
  126  13/16   Thomas Russell       23 M Hamden          CT   27:32  9:11 
  127  10/21   Julie Russell        22 F Hamden          CT   27:32  9:11 
  128  21/27   Chris Demuth         33 M New Canaan      CT   27:33  9:11 
  129  11/21   Anne Townsend        29 F New York        NY   27:34  9:12 
  130  14/16   Athanasios Satrazem  25 M Milford         CT   27:34  9:12 
  131  12/21   Alexa Princi         22 F New York        NY   27:46  9:16 
  132  13/27   Mariel Dominguez     39 F Norwalk         CT   27:46  9:16 
  133  21/25   James Ross           56 M Rowayton        CT   27:49  9:17 
  134   5/8    Cynthia Princi       51 F Darien          CT   27:55  9:19 
  135  13/21   Kate Nemiroff        29 F Stamford        CT   27:56  9:19 
  136  15/16   Michael Wetzel       27 M South Salem     NY   28:00  9:20 
  137  16/22   Nancy Piro           49 F Norwalk         CT   28:06  9:22 
  138  22/27   Daniel Fusco         31 M Littleton       MA   28:16  9:26 
  139  14/21   Lisa Fusco           28 F Norwalk         CT   28:17  9:26 
  140  15/21   Liz Tegano           26 F Norwalk         CT   28:24  9:28 
  141  22/25   Michael Mandel       52 M Stamford        CT   28:30  9:30 
  142  22/25   David Kastel         41 M Stamford        CT   28:36  9:32 
  143  14/27   Nadia Milone         33 F Norwalk         CT   28:39  9:33 
  144  15/27   Cordula Dizon        35 F Stamford        CT   28:51  9:37 
  145   1/2    Janet Denison        64 F Guilford        CT   28:56  9:39 
  146  16/27   Lisa Baker           38 F Brookfield      CT   29:02  9:41 
  147  23/27   James Huntley        30 M Rowayton        CT   29:09  9:43 
  148  17/22   Dawn Bolling         46 F Norwalk         CT   29:12  9:44 
  149  17/27   Ali Haffner          39 F Danbury         CT   29:19  9:47 
  150   2/2    Donna Cramond        60 F Monroe          CT   29:24  9:48 
  151  18/27   Lori Hongach         33 F Ridgefield      CT   29:27  9:49 
  152  16/16   Philip Reakes        24 M Norwalk         CT   29:29  9:50 
  153  19/27   Dionne Castillo      36 F Bronx           NY   29:32  9:51 
  154  18/22   Lisa Brown           46 F Westport        CT   29:46  9:56 
  155  16/21   Betsy Carter         28 F Norwalk         CT   29:54  9:58 
  156  19/22   Lynn Ryder-Baumblat  45 F Norwalk         CT   29:55  9:59 
  157  23/25   McCorvie Wham        40 M Milford         CT   30:03 10:01 
  158  20/27   Ivette Hersey        31 F Norwalk         CT   30:07 10:03 
  159  21/27   Bonnie Catlin        34 F Stamford        CT   30:07 10:03 
  160  22/27   Stephanie Kuhn       39 F Ridgefield      CT   30:10 10:04 
  161  23/27   Meredith Bookless    36 F Greenwich       CT   30:11 10:04 
  162  20/22   Liz Stafford         44 F Norwalk         CT   30:20 10:07 
  163  21/22   Patricia Gallegos    45 F Monroe          CT   30:38 10:13 
  164  24/27   David Godsman        37 M Wilton          CT   30:51 10:17 
  165  25/27   Jesse Helms          30 M Chesire         CT   30:59 10:20 
  166  17/21   Alex Kremski         26 F Weston          CT   31:15 10:25 
  167  24/27   Rebecca Savvaides    39 F Norwalk         CT   31:18 10:26 
  168   8/10   Gary Esposito        64 M Norwalk         CT   31:30 10:30 
  169  25/27   Sarah Mehner         32 F Norwalk         CT   31:38 10:33 
  170  26/27   Nikki Covington      34 F Mount Vernon    NY   31:47 10:36 
  171  26/27   Jonathan Ford        30 M White Plains    NY   32:00 10:40 
  172   9/10   Tom Hartch           68 M Greenwich       CT   32:26 10:49 
  173  23/25   David Urban          53 M Stratford       CT   32:27 10:49 
  174  24/25   Christopher Quinn    51 M Stamford        CT   32:38 10:53 
  175  10/10   Tony Esposito        62 M Stamford        CT   32:54 10:58 
  176  24/25   John Hoctor          49 M Stratford       CT   33:06 11:02 
  177   6/8    Ann Marie Ekstrom    56 F Norwalk         CT   33:43 11:15 
  178  27/27   Brian Anderson       39 M Norwalk         CT   34:06 11:22 
  179  18/21   Amy Jones            28 F Norwalk         CT   34:11 11:24 
  180  19/21   Christine Cuebas     26 F Stamford        CT   34:22 11:28 
  181  27/27   Heather O'Falt       38 F Milford         CT   34:38 11:33 
  182  20/21   Ashley Tortorella    24 F Norwalk         CT   34:56 11:39 
  183  21/21   Liz Bubbico          26 F Norwalk         CT   35:44 11:55 
  184  25/25   Timothy Kolber       40 M Trumbull        CT   36:43 12:15 
  185  22/22   Allison Boudreau     41 F Sheldon         CT   36:52 12:18 
  186   7/8    Nilsa Grafals        51 F Derby           CT   38:20 12:47 
  187   1/1    Emily Friedman       14 F Wilton          CT   40:10 13:24 
  188   8/8    Heather Robinson     51 F Wilton          CT   40:12 13:24 
  189  25/25   John Florio          51 M Norwalk         CT   47:52 15:58 

          33RD ANNUAL NORWALK LIGHTFOOT SUMMER SERIES 3 MI. RACE
                           JUNE 12, 2010 8 A.M.
               NORWALK HIGH SCHOOL COUNTY ST. NORWALK, CT.  
                   Weather: perfect. cool. sun. no wind
  
                   ********** AWARDS LIST **************
                ********** MALE OVERALL WINNER ***********
    1 Timothy Milenkevich  27 Ansonia         CT   15:34 
               ********** FEMALE OVERALL WINNER ***********
    1 Ikuko Yabunami       42 Old Greenwich   CT   19:54 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 12
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
                         MALE AGE GROUP:  13 - 15
    1     5 Alex Ostberg         13 DARIEN             CT   16:46 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 15
    1   187 Emily Friedman       14 WILTON             CT   40:10 
                         MALE AGE GROUP:  16 - 18
    1     4 Mike Corasaniti      18 Norwalk            CT   16:41 
    2     7 Brendon Prescott     16 NORWALK            CT   17:15 
    3    13 James Crennan        17 WESTON             CT   19:15 
    4    14 Evan Bonenfant       17 NORWALK            CT   19:20 
                        FEMALE AGE GROUP:  16 - 18
                         MALE AGE GROUP:  19 - 29
    1     3 Yee-Ning Cheng       21 Norwalk            CT   16:19 
    2    34 Sean Battis          28 Norwalk            CT   20:43 
    3    37 Ed Fitzgerald        20 NORWALK            CT   20:47 
    4    46 Paul Swartz          25 Norwalk            CT   21:28 
    5    60 Emmanuel Rivera      20 Norwalk            CT   22:37 
                        FEMALE AGE GROUP:  19 - 29
    1    38 Brigid Sobolewski    28 Bridgeport         CT   20:48 
    2    49 Pamela Gomez         23 wilton             CT   21:29 
    3    50 Monica Simpson       23 Milford            CT   21:38 
    4    51 Erin Anderson        27 Stamford           CT   21:38 
    5    99 Elena Squitieri      25 Stamford           CT   25:29 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1     8 Brian Williams       32 Chesire            CT   17:20 
    2    12 Roger D'Agostin      39 Norwalk            CT   18:53 
    3    15 Gavasker Manayath    38 Stamford           CT   19:27 
    4    18 Sean Mehner          32 Norwalk            CT   19:32 
    5    22 Marc Ferland         35 Greenwich          CT   19:50 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1    69 Dagmar Scalise       38 Darien             CT   23:01 
    2    70 Sabrina Ayala        32 Norwalk            CT   23:07 
    3    72 Amy Porpora          33 STAMFORD           CT   23:12 
    4    73 Emily Locher         34 Weston             CT   23:13 
    5    74 Karyn Godsman        36 Wilton             CT   23:14 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
    1     2 Anatolie Vartosu     42 STAMFORD           CT   16:18 
    2    11 John Schwartz        46 Ridgefield         CT   18:30 
    3    16 Evan Lister          46 Norwalk            CT   19:28 
    4    19 Bill Hunter          48 Fairfield          CT   19:38 
    5    20 Petter Ostberg       48 DARIEN             CT   19:44 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
    1    43 Sherry Duff          42 STRATFORD          CT   21:09 
    2    53 Jung Soo Kim         40 Wilton             CT   22:09 
    3    59 Lissa Short          48 Darien             CT   22:22 
    4    63 Nancy Loomis         47 ROWAYTON           CT   22:43 
    5    65 Kathryn Stoker       43 Norwalk            CT   22:53 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
    1     6 Doug Scarth          51 REDDING            CT   17:02 
    2     9 Peter Hohmeister     52 Stamford           CT   17:30 
    3    10 Jonathan Aretakis    51 Pembroke           ME   18:04 
    4    17 Edward Kurose        51 Norwalk            CT   19:29 
    5    23 Richard Kurtzman     58 Norwalk            CT   19:53 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
    1    32 Emmy Stocker         51 Cos Cob            CT   20:38 
    2    62 Ronnie Behringer     52 Norwalk            CT   22:39 
    3   113 Catherine Langevin-  50 Katonah            NY   26:12 
    4   121 Karen Tursi          52 Fairfield          CT   26:41 
    5   134 Cynthia Princi       51 Darien             CT   27:55 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
    1    71 Dan France           61 Westport           CT   23:11 
    2    76 Roy Van Eick         61 Stamford           CT   23:34 
    3    87 Paul Palermo         60 Norwalk            CT   24:27 
    4    93 Mike Holland         65 New Canaan         CT   24:47 
    5    98 Kaz Oda              67 Bridgeport, Ct.         25:09 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
    1   145 Janet Denison        64 Guilford           CT   28:56 
    2   150 Donna Cramond        60 Monroe             CT   29:24 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 99
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 99


 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com