HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Ridgefield Half Marathon
October 3, 2010 - 13.1 Miles
Ridgefield, CT

OVERALL WINNERS

Geoff Nelson, New Fairfield, CT - 1:12:11
Meredith Anand, Ridgefield, CT - 1:22:49

ridge1003.jpg (53729 bytes) ridge1003a.jpg (66390 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Yanity
Gym
WEATHER
51 Degrees
Cloudy/Breezy
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Geoff Nelson                      New Fairfield  CT     460    25   M   ***** 18-29      1:12:11    5:31/M             
       2    Bryan Kovalsky                    Ridgefield  CT        604    31   M   ***** 30-39      1:15:23    5:45/M             
       3    Jan Sopko                         Stamford  CT          498    30   M   ***** 30-39      1:20:00    6:06/M             
       4    Jeff Watson                       Stamford  CT          601    29   M       1 18-29      1:20:36    6:09/M             
       5    Dan Parzych                       Ridgefield  CT        779    39   M       1 30-39      1:22:07    6:16/M             
       6    Jeremy Howard                     Easton  CT            625    30   M       2 30-39      1:22:08    6:16/M             
       7    David Griffin                     Ridgefield  CT        472    23   M       2 18-29      1:22:17    6:17/M             
       8    Meredith Anand                    Easton  CT            189    32   F   ***** 30-39      1:22:49    6:19/M             
       9    David Englert                     Ridgefield  CT        458    43   M       1 40-49      1:23:13    6:21/M             
      10    Doug Scarth                       Redding  CT           454    52   M       1 50-59      1:24:19    6:26/M             
      11    Anthony Kelly                     Fairfield  CT         329    47   M       2 40-49      1:25:00    6:29/M             
      12    Christopher Mosunic               Easton  CT            481    37   M       3 30-39      1:26:43    6:37/M             
      13    George Wilkinson                  Norwalk  CT           774    25   M       3 18-29      1:26:47    6:37/M             
      14    Kevin Barrett                     Port Chester  NY      607    53   M       2 50-59      1:27:19    6:40/M             
      15    K C Klegar                        Westport  CT          143    41   M       3 40-49      1:27:57    6:43/M             
      16    Carlos Morfales                   Stamford  CT          307    47   M       4 40-49      1:28:19    6:45/M             
      17    Francisco Garcia                  Bridgeport  CT        703    34   M       4 30-39      1:28:24    6:45/M             
      18    Michael Ruospo                    Stratford  CT         357    46   M       5 40-49      1:28:34    6:46/M             
      19    Michael Walters                   Stamford  CT          788    43   M       6 40-49      1:28:45    6:46/M             
      20    Tim Sullivan                      Bronxville  NY        613    44   M       7 40-49      1:28:53    6:47/M             
      21    Todd Henrich                      South Salem  NY       409    42   M       8 40-49      1:29:13    6:49/M             
      22    Mike Biehl                        Ridgefield  CT        616    50   M       3 50-59      1:29:28    6:50/M             
      23    Steve Landowne                    Westport  CT          430    48   M       9 40-49      1:30:18    6:54/M             
      24    Geoffrey Wakeford                 Danbury  CT           609    50   M       4 50-59      1:30:31    6:55/M             
      25    Sharon Vos                        Riverside  CT         608    55   F   ***** 50-59      1:30:38    6:55/M             
      26    Tony Grabiec                      Trumbull  CT          211    40   M      10 40-49      1:30:51    6:56/M             
      27    Andrew Corsilla                   Ridgefield  CT        235    39   M       5 30-39      1:30:57    6:57/M             
      28    Bruce Beebe                       Madison  CT           775    49   M      11 40-49      1:31:06    6:57/M             
      29    Tyler Carr                        Ridgefield  CT         91    46   M      12 40-49      1:31:09    6:57/M             
      30    James Levy                        Ridgefield  CT        414    46   M      13 40-49      1:31:36    7:00/M             
      31    Ben Wallace                       Danbury  CT           503    54   M       5 50-59      1:31:40    7:00/M             
      32    Chris Eades                       Darien  CT            463    40   M      14 40-49      1:31:47    7:00/M             
      33    Danny Berman                      Pound Ridge  NY       378    17   M       1  2-17      1:32:13    7:02/M             
      34    Dale Bajcer                       Newtown  CT           478    45   M      15 40-49      1:32:23    7:03/M             
      35    Chris McDowell                    Sandy Hook  CT        700    47   M      16 40-49      1:32:45    7:05/M             
      36    Peter Kent                        Ridgefield  CT        252    49   M      17 40-49      1:32:51    7:05/M             
      37    Filippo Imperiali                 Weston  CT            190    46   M      18 40-49      1:32:52    7:05/M             
      38    Chris Benedetto                   Ridgefield  CT        448    49   M      19 40-49      1:33:05    7:06/M             
      39    Geoffrey Morris                   Ridgefield  CT        296    45   M      20 40-49      1:33:24    7:08/M             
      40    Robert Sedita                     Norwalk  CT           134    52   M       6 50-59      1:33:25    7:08/M             
      41    Alene Lofink                      Brookfield  CT        226    47   F   ***** 40-49      1:33:26    7:08/M             
      42    Neil Farrow                       Ridgefield  CT        193    47   M      21 40-49      1:33:41    7:09/M             
      43    Robert Hutchison                  Pawling  NY           300    26   M       4 18-29      1:33:42    7:09/M             
      44    Fred Buonocore                    Ridgefield  CT        196    40   M      22 40-49      1:34:19    7:12/M             
      45    Teren Block                       Ridgefield  CT        389    45   F       1 40-49      1:34:20    7:12/M             
      46    Ron Sieracki                      Woodbury  CT          173    52   M       7 50-59      1:34:27    7:13/M             
      47    Charles Jacobson                  Stamford  CT          244    30   M       6 30-39      1:34:46    7:14/M             
      48    Derek Brown                       Ridgefield  CT        352    36   M       7 30-39      1:34:51    7:14/M             
      49    Geraldo Ribeiro                   Danbury  CT           361    53   M       8 50-59      1:34:54    7:15/M             
      50    Greg Salvesen                     Boulder  CO           151    24   M       5 18-29      1:35:35    7:18/M             
      51    Felipe Gonzalez-Gordon            Rye  NY               777    39   M       8 30-39      1:36:20    7:21/M             
      52    Paul Moriber                      Easton  CT            477    54   M       9 50-59      1:36:31    7:22/M             
      53    Marc Mena                         New York  NY          778    33   M       9 30-39      1:36:33    7:22/M             
      54    Lip Lai                           Old Greenwich  CT     718    48   M      23 40-49      1:36:34    7:22/M             
      55    Bill Casill                       Cross River  NY       473    51   M      10 50-59      1:36:45    7:23/M             
      56    Marc Ferland                      Weston  CT            453    36   M      10 30-39      1:36:56    7:24/M             
      57    Eric Friedland                    Westport  CT          723    37   M      11 30-39      1:37:09    7:25/M             
      58    Brian Fidler                      West Haven  CT         10    39   M      12 30-39      1:37:14    7:25/M             
      59    Andrea Mindell                    Ridgefield  CT        243    45   F       2 40-49      1:37:17    7:26/M             
      60    Jeff Umbreit                      Wilkes Barre  PA      393    51   M      11 50-59      1:37:22    7:26/M             
      61    Mark Begor                        Wilton  CT             76    52   M      12 50-59      1:37:31    7:27/M             
      62    Paul Almira                       Ridgefield  CT        197    23   M       6 18-29      1:37:58    7:29/M             
      63    Eric Olsen                        Ridgefield  CT        443    54   M      13 50-59      1:38:02    7:29/M             
      64    Tom Renner                        Bethel  CT            424    51   M      14 50-59      1:38:07    7:29/M             
      65    Michael Costello                  Fairfield  CT         719    51   M      15 50-59      1:38:12    7:30/M             
      66    Andrew Turner                     Milford  CT           382    24   M       7 18-29      1:38:14    7:30/M             
      67    Jack Sirotnik                     Milford  CT           500    56   M      16 50-59      1:38:16    7:30/M             
      68    Mark Carioto                      Weston  CT            780    40   M      24 40-49      1:38:20    7:30/M             
      69    Kenneth Ives                      Unionville  CT        359    52   M      17 50-59      1:38:25    7:31/M             
      70    David Meyer                       Raleigh  NC            18    46   M      25 40-49      1:38:29    7:31/M             
      71    Jay Bower                         Weston  CT            715    41   M      26 40-49      1:38:31    7:31/M             
      72    \bill Hunter                      Fairfield  CT         611    48   M      27 40-49      1:38:38    7:32/M             
      73    Jack Hergenrother                 Ridgefield  CT        270    44   M      28 40-49      1:38:42    7:32/M             
      74    John Mc Geary                     Ridgefield  CT        337    46   M      29 40-49      1:38:45    7:32/M             
      75    William Mattey                    Cohasset  MA           94    41   M      30 40-49      1:39:04    7:34/M             
      76    Bill Gross                        Ridgefield  CT        505    57   M      18 50-59      1:39:05    7:34/M             
      77    Steve Sasse                       Ridgefield  CT        385    42   M      31 40-49      1:39:09    7:34/M             
      78    Lauren Chiacchia                  Yorktown Heights  N   476    25   F       1 18-29      1:39:12    7:34/M             
      79    Taylor Mc Kenna                   Lake Placid  NY       275    27   M       8 18-29      1:39:14    7:35/M             
      80    Jeffrey Paulson                   New Fairfield  CT     121    26   M       9 18-29      1:39:17    7:35/M             
      81    Piotr Moroz                       Waterbury  CT         156    44   M      32 40-49      1:39:17    7:35/M             
      82    Keri Mc Kay                       Fairfield  CT          73    39   F       1 30-39      1:39:20    7:35/M             
      83    Cengiz Bayazit                    Westport  CT          451    37   M      13 30-39      1:39:32    7:36/M             
      84    Lisa Tuffy                        New Canaan  CT        475    44   F       3 40-49      1:39:36    7:36/M             
      85    Adam Norwitt                      Ridgefield  CT        383    41   M      33 40-49      1:39:47    7:37/M             
      86    Adam Stone                        Somers  NY            333    40   M      34 40-49      1:40:12    7:39/M             
      87    Jan Schole                        Ridgefield  CT        507    43   M      35 40-49      1:40:34    7:41/M             
      88    Joan Russell                      Brooklyn  NY          155    28   F       2 18-29      1:40:51    7:42/M             
      89    Sherry Duff                       Stratford  CT         782    42   F       4 40-49      1:40:52    7:42/M             
      90    Eric Anderson                     Cos Cob  CT           619    48   M      36 40-49      1:41:11    7:43/M             
      91    Daniel Willey                     Stamford  CT          450    55   M      19 50-59      1:41:13    7:44/M             
      92    Tom Fatone                        Shelton  CT           769    42   M      37 40-49      1:41:13    7:44/M             
      93    Katie Denious                     Wilton  CT            269    41   F       5 40-49      1:41:21    7:44/M             
      94    Kacky Theoharides                 Wilton  CT            331    38   F       2 30-39      1:41:21    7:44/M             
      95    Paul Price                        Ridgefield  CT        398    45   M      38 40-49      1:41:22    7:44/M             
      96    Gregg Deboben                     Ridgefield  CT        285    47   M      39 40-49      1:41:33    7:45/M             
      97    Ron Rembaum                       Old Greenwich  CT     248    64   M       1 60-69      1:41:35    7:45/M             
      98    Mike Koron                        Pittsford  NY         461    46   M      40 40-49      1:41:52    7:47/M             
      99    Craig Wiele                       Westport  CT          159    37   M      14 30-39      1:41:53    7:47/M             
     100    Thomas Kucinski                   Briarcliff Manor  N   335    47   M      41 40-49      1:42:00    7:47/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Balazs Halmos                     Ridgefield  CT        309    42   M      42 40-49      1:42:03    7:47/M             
     102    Mark Breene                       Wilton  CT            302    43   M      43 40-49      1:42:16    7:48/M             
     103    Robert Hashemian                  Ridgefield  CT        182    43   M      44 40-49      1:42:25    7:49/M             
     104    Paul Quinsee                      Wilton  CT            395    47   M      45 40-49      1:42:27    7:49/M             
     105    Elizabeth Montgomery              Pound Ridge  NY       710    35   F       3 30-39      1:42:28    7:49/M             
     106    Judy Toussaint                    Sandy Hook  CT        258    45   F       6 40-49      1:42:31    7:50/M             
     107    Wendy Muschett                    Fairfield  CT          85    39   F       4 30-39      1:42:32    7:50/M             
     108    Mark Blandford                    Ridgefield  CT         28    41   M      46 40-49      1:42:37    7:50/M             
     109    Jay D'Orso                        Ridgefield  CT        207    41   M      47 40-49      1:42:48    7:51/M             
     110    Josephine Simko                   Bethel  CT            707    46   F       7 40-49      1:42:50    7:51/M             
     111    Christopher Martin                New York  NY          324    60   M       2 60-69      1:42:59    7:52/M             
     112    Sandro  Saenz                     Bridgeport  CT        449    24   M      10 18-29      1:43:04    7:52/M             
     113    David Menoni                      Westport  CT          353    34   M      15 30-39      1:43:07    7:52/M             
     114    Scott Ventrella                   Ridgefield  CT        201    50   M      20 50-59      1:43:07    7:52/M             
     115    Simon Wardle                      Wilton  CT            721    44   M      48 40-49      1:43:08    7:52/M             
     116    Jennie Mac Gregor                 Wilton  CT            108    39   F       5 30-39      1:43:15    7:53/M             
     117    Emily Locher                      Weston  CT            273    35   F       6 30-39      1:43:17    7:53/M             
     118    Lynn Di Nanno                     Wilton  CT            110    41   F       8 40-49      1:43:25    7:54/M             
     119    Kimberly Burke                    Wilton  CT            364    41   F       9 40-49      1:43:35    7:54/M             
     120    Paula Muller                      New Canaan  CT         52    39   F       7 30-39      1:43:37    7:55/M             
     121    Tim Hyland                        Ridgefield  CT        410    46   M      49 40-49      1:43:46    7:55/M             
     122    James Bremner                     Redding  CT           351    34   M      16 30-39      1:43:49    7:55/M             
     123    William Benison                   Stamford  CT          223    45   M      50 40-49      1:44:01    7:56/M             
     124    Kevin Condon                      Wilton  CT            349    40   M      51 40-49      1:44:02    7:56/M             
     125    Joyce Allen                       Bethel  CT            422    49   F      10 40-49      1:44:09    7:57/M             
     126    Cindy Weinstein                   Cross River  NY       234    44   F      11 40-49      1:44:10    7:57/M             
     127    Tom Hoban                         Ridgefield  CT        348    41   M      52 40-49      1:44:18    7:58/M             
     128    Brian Sweeney                     Wilton  CT            169    43   M      53 40-49      1:44:21    7:58/M             
     129    Mark Kaduboski                    Wilton  CT            338    39   M      17 30-39      1:44:32    7:59/M             
     130    Timothy Sullivan                  Brewster  NY          343    40   M      54 40-49      1:44:33    7:59/M             
     131    Andrew Adams                      Fairfield  CT         109    35   M      18 30-39      1:44:34    7:59/M             
     132    Thomas Gardella                   Seymour  CT           178    59   M      21 50-59      1:44:39    7:59/M             
     133    Victor Garcia                     Bridgeport  CT        771    32   M      19 30-39      1:44:47    8:00/M             
     134    Sean Callahan                     West Hartford  CT     175    32   M      20 30-39      1:45:01    8:01/M             
     135    Catherine Callahan                West Hartford  CT     174    26   F       3 18-29      1:45:01    8:01/M             
     136    Michael Baisley                   Fairfield  CT         381    40   M      55 40-49      1:45:02    8:01/M             
     137    Bill Begg                         Newtown  CT           787    47   M      56 40-49      1:45:05    8:01/M             
     138    Bruce Goulart                     Newtown  CT           614    60   M       3 60-69      1:45:06    8:01/M             
     139    Paula Scaminaci                   Cos Cob  CT           714    44   F      12 40-49      1:45:25    8:03/M             
     140    Alison Pratt                      Ridgefield  CT        713    41   F      13 40-49      1:45:31    8:03/M             
     141    Mark Russell                      Newington  CT         603    41   M      57 40-49      1:45:35    8:04/M             
     142    Kenneth Side                      Ridgefield  CT        249    48   M      58 40-49      1:45:39    8:04/M             
     143    Richard Nelson                    Ridgefield  CT        419    59   M      22 50-59      1:45:41    8:04/M             
     144    Michael Madden                    Newtown  CT           456    46   M      59 40-49      1:45:45    8:04/M             
     145    Rebekah Mattey                    Cohasset  MA           93    39   F       8 30-39      1:45:54    8:05/M             
     146    Wayne Cafran                      South Salem  NY       281    49   M      60 40-49      1:45:58    8:05/M             
     147    Derek Smyth                       Wilton  CT            346    48   M      61 40-49      1:46:01    8:06/M             
     148    Lee Willett                       South Salem  NY       617    48   M      62 40-49      1:46:02    8:06/M             
     149    Kelley Roche                      South Salem  NY        41    41   F      14 40-49      1:46:02    8:06/M             
     150    Robin Fryer                       New Canaan  CT        417    63   M       4 60-69      1:46:26    8:07/M             
     151    John Krasniewicz                  Old Greenwich  CT     157    59   M      23 50-59      1:46:35    8:08/M             
     152    Katherine Smith                   Ridgefield  CT         31    41   F      15 40-49      1:46:36    8:08/M             
     153    David Haas                        New York  NY          278    41   M      63 40-49      1:46:40    8:09/M             
     154    Catherine Mc Carthy               Weston  CT            115    37   F       9 30-39      1:46:42    8:09/M             
     155    Edward Dillon                     Lackawaxen  PA        405    63   M       5 60-69      1:46:48    8:09/M             
     156    Steve Hatzis                      Danbury  CT           321    39   M      21 30-39      1:46:49    8:09/M             
     157    Chris Hatzis                      Danbury  CT           320    38   M      22 30-39      1:46:49    8:09/M             
     158    Tim Schmidt                       Wilton  CT            502    50   M      24 50-59      1:46:55    8:10/M             
     159    Michael Gould                     Guilford  CT          606    43   M      64 40-49      1:47:05    8:10/M             
     160    Michael Bodie                     Brookfield  CT        412    13   M       2  2-17      1:47:10    8:11/M             
     161    Dora Paz                          Riverside  CT         380    45   F      16 40-49      1:47:11    8:11/M             
     162    Stephanie Dietz                   Westport  CT          213    42   F      17 40-49      1:47:20    8:12/M             
     163    Michael Althoz                    Katonah  NY           266    41   M      65 40-49      1:47:23    8:12/M             
     164    Daniel Friedrich                  Ridgefield  CT        344    56   M      25 50-59      1:47:24    8:12/M             
     165    Ann Carcaterra                    Ridgefield  CT        256    34   F      10 30-39      1:47:26    8:12/M             
     166    Fred Forster                      Ridgefield  CT        119    37   M      23 30-39      1:47:28    8:12/M             
     167    David Palmer                      Ridgefield  CT         47    35   M      24 30-39      1:47:38    8:13/M             
     168    Jennifer Amend                    Bethel  CT            204    38   F      11 30-39      1:48:16    8:16/M             
     169    Pat Marafiote                     Weston  CT            368    56   M      26 50-59      1:48:28    8:17/M             
     170    Kristin Johnson                   Wilton  CT            397    39   F      12 30-39      1:48:30    8:17/M             
     171    Corinne Lee                       Wilton  CT            399    43   F      18 40-49      1:48:30    8:17/M             
     172    Thomas Hynes                      New Canaan  CT        284    37   M      25 30-39      1:48:34    8:17/M             
     173    Will Danecki                      New Milford  CT       429    60   M       6 60-69      1:48:34    8:17/M             
     174    Sarah Margulies                   Weston  CT            251    43   F      19 40-49      1:48:37    8:17/M             
     175    Heather Roles                     Danbury  CT           339    38   F      13 30-39      1:48:38    8:18/M             
     176    Karen Alexander                   Sandy Hook  CT        446    44   F      20 40-49      1:48:44    8:18/M             
     177    Jon Fagan                         Darien  CT            340    38   M      26 30-39      1:48:52    8:19/M             
     178    Sue Fleming                       Ridgefield  CT        716    40   F      21 40-49      1:48:55    8:19/M             
     179    Mark Gilliam                      Ridgefield  CT        431    56   M      27 50-59      1:49:00    8:19/M             
     180    Jeanine Hussey                    Greenwich  CT         261    34   F      14 30-39      1:49:19    8:21/M             
     181    Stacy Hynes                       Ridgefield  CT        236    42   F      22 40-49      1:49:26    8:21/M             
     182    Christa Carone                    Ridgefield  CT        179    41   F      23 40-49      1:49:27    8:21/M             
     183    Jennifer Hansen                   Ridgefield  CT         67    33   F      15 30-39      1:49:32    8:22/M             
     184    Sandy Haas                        New York  NY          277    41   F      24 40-49      1:49:35    8:22/M             
     185    John Kiselak                      Danbury  CT           622    60   M       7 60-69      1:49:41    8:22/M             
     186    Tony Cataldo                      Ridgefield  CT        158    46   M      66 40-49      1:49:44    8:23/M             
     187    Scott Cooney                      Danbury  CT           437    47   M      67 40-49      1:49:47    8:23/M             
     188    Kellie Ryan                       Trumbull  CT          708    38   F      16 30-39      1:49:59    8:24/M             
     189    Jason Callaway                    Trumbull  CT           63    34   M      27 30-39      1:50:00    8:24/M             
     190    Amy Jennifer Hanlon               Danbury  CT           445    36   F      17 30-39      1:50:04    8:24/M             
     191    Brian Walter                      Ridgefield  CT        289    49   M      68 40-49      1:50:18    8:25/M             
     192    David Burke                       Bethel  CT             96    41   M      69 40-49      1:50:22    8:25/M             
     193    Paul Wal                          Hartford  CT          712    37   M      28 30-39      1:50:25    8:26/M             
     194    Victoria Lieber                   Westport  CT          141    37   F      18 30-39      1:50:27    8:26/M             
     195    Will Byron                        Shelton  CT           217    45   M      70 40-49      1:50:31    8:26/M             
     196    Bonnie Schwartz                   Pound Ridge  NY       784    47   F      25 40-49      1:50:32    8:26/M             
     197    Elizabeth Gousse                  Yorktown Heights  N   610    37   F      19 30-39      1:50:33    8:26/M             
     198    Rocio Sanchez                     New City  NY          114    40   F      26 40-49      1:50:37    8:27/M             
     199    Michaela Murray                   Astoria  NY           253    34   F      20 30-39      1:50:37    8:27/M             
     200    Terrence Rychlik                  Ridgefield  CT        435    43   M      71 40-49      1:50:40    8:27/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    Ronnie Behringer                  Norwalk  CT           783    52   F       1 50-59      1:50:58    8:28/M             
     202    Wade Sunko                        Ridgefield  CT         13    40   M      72 40-49      1:51:06    8:29/M             
     203    Samuel Sledzieski                 Southbury  CT         144    12   M       3  2-17      1:51:09    8:29/M             
     204    Bonnie Sheehan                    Wilton  CT            444    46   F      27 40-49      1:51:10    8:29/M             
     205    Christopher Kavanagh              Montclair  NJ         262    41   M      73 40-49      1:51:11    8:29/M             
     206    Elizabeth Scarborough             Weston  CT            241    50   F       2 50-59      1:51:19    8:30/M             
     207    Jeff Warner                       Ridgefield  CT        198    45   M      74 40-49      1:51:24    8:30/M             
     208    Jorge Villalona                   Danbury  CT           407    42   M      75 40-49      1:51:26    8:30/M             
     209    Tim Daubenspeck                   Ridgefield  CT        149    40   M      76 40-49      1:51:31    8:31/M             
     210    Kevin Bodie                       Brookfield  CT        411    45   M      77 40-49      1:51:38    8:31/M             
     211    Kevin Korsh                       Weston  CT            345    49   M      78 40-49      1:51:45    8:32/M             
     212    Marilyn Hart                      Darien  CT            377    50   F       3 50-59      1:51:48    8:32/M             
     213    Christine Costello                Wilton  CT            180    42   F      28 40-49      1:51:53    8:32/M             
     214    Gina Licursi                      Trumbull  CT          489    34   F      21 30-39      1:51:56    8:33/M             
     215    Victoria Wish                     Bethel  CT            466    36   F      22 30-39      1:52:01    8:33/M             
     216    Ron Sledzieski                    Southbury  CT         145    43   M      79 40-49      1:52:20    8:35/M             
     217    Caroline Curvan                   Ossining  NY          163    45   F      29 40-49      1:52:23    8:35/M             
     218    Michael Carpenter                 Redding  CT           423    53   M      28 50-59      1:52:27    8:35/M             
     219    Mark Willkehr                     Norwalk  CT           130    42   M      80 40-49      1:52:29    8:35/M             
     220    Susan Roddy                       Norwalk  CT           462    33   F      23 30-39      1:52:31    8:35/M             
     221    Kathryn Tokarski                  Norwalk  CT           455    31   F      24 30-39      1:52:31    8:35/M             
     222    Susan Worrall                     Melrose  MA           205    54   F       4 50-59      1:52:37    8:36/M             
     223    David Burn                        New Canaan  CT        471    52   M      29 50-59      1:52:40    8:36/M             
     224    Scott Kramer                      Saddle River  NJ      276    30   M      29 30-39      1:53:10    8:38/M             
     225    Paul Vogel                        Califon  NJ           172    56   M      30 50-59      1:53:11    8:38/M             
     226    Paul Guggenheim                   Pleasantville  NY     627    40   M      81 40-49      1:53:14    8:39/M             
     227    Marlo Jones                       Ridgefield  CT         74    25   F       4 18-29      1:53:30    8:40/M             
     228    Julie Ann Sidhu                   Weston  CT            250    52   F       5 50-59      1:53:35    8:40/M             
     229    Bruce Poignant                    Mahopac  NY           415    47   M      82 40-49      1:53:37    8:40/M             
     230    John Mc Cleary                    Redding  CT           375    41   M      83 40-49      1:53:57    8:42/M             
     231    Peter Roe                         Fairfield  CT         492    43   M      84 40-49      1:54:03    8:42/M             
     232    Kevin Mc Spirit                   Wilton  CT            135    49   M      85 40-49      1:54:09    8:43/M             
     233    Jeffrey Crean                     Fairfield  CT         286    53   M      31 50-59      1:54:11    8:43/M             
     234    Tom Teitsworth                    Ridgefield  CT        347    57   M      32 50-59      1:54:14    8:43/M             
     235    Paul Coudert                      Fairfield  CT         308    42   M      86 40-49      1:54:17    8:43/M             
     236    Ellie Hashmall                    Yorktown Heights  N   620    53   F       6 50-59      1:54:19    8:44/M             
     237    Evan Berkley                      Westport  CT          111    35   M      30 30-39      1:54:20    8:44/M             
     238    Andrew Bruhn                      Ridgefield  CT        350    24   M      11 18-29      1:54:21    8:44/M             
     239    Luz Garcia                        Wilton  CT            186    45   F      30 40-49      1:54:25    8:44/M             
     240    Peeter Muursepp                   Ridgefield  CT        305    41   M      87 40-49      1:54:29    8:44/M             
     241    Eric Heaton                       Pound Ridge  NY        16    43   M      88 40-49      1:54:35    8:45/M             
     242    Nancy Heaton                      Pound Ridge  NY        15    36   F      25 30-39      1:54:36    8:45/M             
     243    Robert Nouza                      Brewster  NY          245    58   M      33 50-59      1:54:41    8:45/M             
     244    George Pommer                     Ridgefield  CT        499    40   M      89 40-49      1:54:58    8:47/M             
     245    Eugenia Solache                   New Canaan  CT        480    38   F      26 30-39      1:54:59    8:47/M             
     246    Kristen Hoban                     Ridgefield  CT        365    43   F      31 40-49      1:55:15    8:48/M             
     247    Cathy Snopkowski                  Ridgefield  CT        367    48   F      32 40-49      1:55:21    8:48/M             
     248    Andrew Zebrak                     Millwood  NY          341    37   M      31 30-39      1:55:30    8:49/M             
     249    Martha Richardson                 Ridgefield  CT        229    35   F      27 30-39      1:55:34    8:49/M             
     250    Jackie Kiefer                     Katonah  NY           265    40   F      33 40-49      1:55:37    8:50/M             
     251    Richard Snedaker                  Briarcliff Manor  N   402    49   M      90 40-49      1:55:40    8:50/M             
     252    Brian Hommel                      Fairfield  CT         171    46   M      91 40-49      1:55:44    8:50/M             
     253    Mike Chemerynski                  Marlborough  CT       403    54   M      34 50-59      1:55:45    8:50/M             
     254    Victoria Callahan                 Sandy Hook  CT        154    46   F      34 40-49      1:55:47    8:50/M             
     255    Howard Keener, Jr.                Wilmington  DE        116    47   M      92 40-49      1:55:51    8:51/M             
     256    Katherine Munn O                  Stamford  CT          220    32   F      28 30-39      1:56:07    8:52/M             
     257    Jeffrey Mattson                   Ridgefield  CT        290    49   M      93 40-49      1:56:13    8:52/M             
     258    Raul Ortega                       Westport  CT          705    54   M      35 50-59      1:56:16    8:53/M             
     259    Colleen Weitekamp                 Southbury  CT         113    36   F      29 30-39      1:56:24    8:53/M             
     260    April  Walker                     Ridgefield  CT        218    29   F       5 18-29      1:56:27    8:53/M             
     261    Lisa Kermizis-Abraham             Akron  OH             188    45   F      35 40-49      1:56:35    8:54/M             
     262    Richard Bagwell                   Goldens Bridge  NY    504    56   M      36 50-59      1:56:36    8:54/M             
     263    George Ballew                     Westerly  RI          168    48   M      94 40-49      1:56:49    8:55/M             
     264    John Moriarty                     Ridgefield  CT        436    40   M      95 40-49      1:56:50    8:55/M             
     265    Cristina Perna                    New Milford  CT       501    41   F      36 40-49      1:56:52    8:55/M             
     266    Christina Ogren                   Fairfield  CT         491    54   F       7 50-59      1:56:54    8:55/M             
     267    Tom Inman                         Ridgefield  CT        722    50   M      37 50-59      1:56:55    8:55/M             
     268    John Viloria                      Scarsdale  NY         438    32   M      32 30-39      1:56:55    8:55/M             
     269    Michael Berman                    Pound Ridge  NY       379    56   M      38 50-59      1:56:57    8:56/M             
     270    Catherine Tucker                  Wilton  CT             69    39   F      30 30-39      1:56:58    8:56/M             
     271    Tim Benedict                      Ridgefield  CT        776    42   M      96 40-49      1:57:02    8:56/M             
     272    Bruce Revman                      Fairfield  CT         602    53   M      39 50-59      1:57:18    8:57/M             
     273    Michael Cunnion                   Old Greenwich  CT     297    40   M      97 40-49      1:57:25    8:58/M             
     274    Robert Gebhart                    Larchmont  NY         246    39   M      33 30-39      1:57:25    8:58/M             
     275    Treye Boulton                     North Salem  NY       322    28   M      12 18-29      1:57:33    8:58/M             
     276    Erin Gaita                        Bethel  CT            467    34   F      31 30-39      1:57:41    8:59/M             
     277    Kristina Scaviola                 Dracut  MA            283    26   F       6 18-29      1:57:46    8:59/M             
     278    Don Capone                        Norwalk  CT           376    61   M       8 60-69      1:57:47    8:59/M             
     279    Will Brady                        Katonah  NY           702    18   M      13 18-29      1:58:02    9:01/M             
     280    Sharon Gawe                       Bridgewater  CT       199    58   F       8 50-59      1:58:02    9:01/M             
     281    Lisa Bruno                        Ridgefield  CT        495    46   F      37 40-49      1:58:15    9:02/M             
     282    Greg Kabasakalian                 Ridgefield  CT        370    47   M      98 40-49      1:58:16    9:02/M             
     283    Jill Bornstein                    Ridgefield  CT        231    42   F      38 40-49      1:58:25    9:02/M             
     284    Luanne Roy                        Seymour  CT           469    55   F       9 50-59      1:58:31    9:03/M             
     285    Michael Brokaw                    Sandy Hook  CT        701    30   M      34 30-39      1:58:36    9:03/M             
     286    Daniel Sullivan                   Wilton  CT            279    47   M      99 40-49      1:58:39    9:03/M             
     287    Bill Brennan                      Norwalk  CT           418    36   M      35 30-39      1:58:43    9:04/M             
     288    Anne Stauff                       Wilton  CT            288    36   F      32 30-39      1:58:44    9:04/M             
     289    Cindy Proulx                      Littleton  MA         237    46   F      39 40-49      1:58:45    9:04/M             
     290    Karen Kachadoorian                Wilton  CT             78    47   F      40 40-49      1:58:49    9:04/M             
     291    Martin Falkenberg                 Ridgefield  CT        336    46   M     100 40-49      1:59:05    9:05/M             
     292    Jennifer Jasminski                Ridgefield  CT        356    41   F      41 40-49      1:59:06    9:05/M             
     293    Elizabeth Bayer                   Wilton  CT            441    42   F      42 40-49      1:59:28    9:07/M             
     294    Christine Klimek                  Norwalk  CT           427    42   F      43 40-49      1:59:29    9:07/M             
     295    Dian Zhang                        Danbury  CT           301    53   M      40 50-59      1:59:29    9:07/M             
     296    Malcolm Winter                    Katonah  NY           770    18   M      14 18-29      1:59:37    9:08/M             
     297    Sean Connelly                     Ridgefield  CT        488    40   M     101 40-49      1:59:38    9:08/M             
     298    Brian Proctor                     Ridgefield  CT        148    50   M      41 50-59      1:59:45    9:08/M             
     299    Carmen Gil                        Stamford  CT          259    44   F      44 40-49      1:59:54    9:09/M             
     300    Trisha Rozas                      Pound Ridge  NY       623    46   F      45 40-49      2:00:08    9:10/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     301    Nicole Rose                       Ridgefield  CT        209    37   F      33 30-39      2:00:19    9:11/M             
     302    Karen Hillery                     New Fairfield  CT      53    21   F       7 18-29      2:00:25    9:12/M             
     303    Mike Tamborrino                   Stamford  CT          439    53   M      42 50-59      2:00:28    9:12/M             
     304    Michael Blauner                   Chappaqua  NY         181    44   M     102 40-49      2:00:30    9:12/M             
     305    Colette Rabacs                    Westport  CT          183    42   F      46 40-49      2:00:33    9:12/M             
     306    Christine Travaglini              Darien  CT            493    43   F      47 40-49      2:00:33    9:12/M             
     307    Jason Shaberly                    Long Beach  NY        216    37   M      36 30-39      2:00:42    9:13/M             
     308    Kara Whelan                       South Salem  NY        30    34   F      34 30-39      2:00:44    9:13/M             
     309    Tammy Donohue                     Ridgefield  CT        315    35   F      35 30-39      2:01:00    9:14/M             
     310    Melissa Videtto                   Old Greenwich  CT     128    31   F      36 30-39      2:01:35    9:17/M             
     311    Kenneth Roe                       Fairfield  CT         162    68   M       9 60-69      2:01:39    9:17/M             
     312    Gerry Werner                      Norwalk  CT           268    56   M      43 50-59      2:01:42    9:17/M             
     313    Ralph Layman                      Riverside  CT         394    55   M      44 50-59      2:01:50    9:18/M             
     314    Matt Hidalgo                      Downingtown  PA        86    27   M      15 18-29      2:01:59    9:19/M             
     315    Kevan Quantock                    Wilton  CT            372    49   M     103 40-49      2:02:00    9:19/M             
     316    Charles Pavarini                  South Salem  NY       117    50   M      45 50-59      2:02:19    9:20/M             
     317    Giancaria Truitt                  Westport  CT          464    43   F      48 40-49      2:02:23    9:21/M             
     318    Sean Coughlin                     Ridgefield  CT        363    44   M     104 40-49      2:02:30    9:21/M             
     319    Zachary Horne                     Bethel  CT            704    48   M     105 40-49      2:02:31    9:21/M             
     320    Joann Dixson                      Norwalk  CT           187    49   F      49 40-49      2:02:32    9:21/M             
     321    Bernd Klink                       Wilton  CT            465    42   M     106 40-49      2:02:38    9:22/M             
     322    Sarajane Boyle                    Glen Ridge  NJ        366    37   F      37 30-39      2:02:40    9:22/M             
     323    Tara Nicholson                    Newtown  CT           280    37   F      38 30-39      2:02:41    9:22/M             
     324    Liz Kelly                         Brooklyn  NY          208    25   F       8 18-29      2:02:41    9:22/M             
     325    James Heus                        Ridgefield  CT        274    58   M      46 50-59      2:02:47    9:22/M             
     326    John Wagner                       Poughkeepsie  NY      327    41   M     107 40-49      2:02:50    9:23/M             
     327    Scott Rabacs                      Westport  CT          184    43   M     108 40-49      2:02:58    9:23/M             
     328    Lauren Unrine                     Greenwich  CT         222    31   F      39 30-39      2:03:00    9:23/M             
     329    Annette Bonwetsch                 Ridgefield  CT        295    39   F      40 30-39      2:03:07    9:24/M             
     330    Jodi Dougherty                    Middletown  CT        612    43   F      50 40-49      2:03:07    9:24/M             
     331    Thomas Allbee                     Wilton  CT             45    43   M     109 40-49      2:03:10    9:24/M             
     332    Meredith Thrutchley               Ridgefield  CT        260    35   F      41 30-39      2:03:13    9:24/M             
     333    Larry Steigman                    New York  NY          786    40   M     110 40-49      2:03:17    9:25/M             
     334    Dennis Crowley                    New York  NY          468    34   M      37 30-39      2:03:17    9:25/M             
     335    Joshua Newman                     Norwalk  CT           457    34   M      38 30-39      2:03:18    9:25/M             
     336    Sheldon Bright                    New Canaan  CT        238    36   F      42 30-39      2:03:20    9:25/M             
     337    Erica Hidalgo                     New York  NY          785    28   F       9 18-29      2:03:21    9:25/M             
     338    Megan Spengler                    Darien  CT             33    39   F      43 30-39      2:03:24    9:25/M             
     339    Mark Taratko                      New Canaan  CT        452    51   M      47 50-59      2:03:36    9:26/M             
     340    Mike Stambaugh                    Darien  CT            105    41   M     111 40-49      2:03:37    9:26/M             
     341    Jonathan Seymour                  New Canaan  CT        413    56   M      48 50-59      2:03:40    9:26/M             
     342    Tim Holmgren                      New York  NY          313    36   M      39 30-39      2:03:42    9:27/M             
     343    Stacey Hirata                     New York  NY          314    37   F      44 30-39      2:03:45    9:27/M             
     344    Kellie Ackerman                   Ridgefield  CT         57    40   F      51 40-49      2:03:47    9:27/M             
     345    Bridget Fox                       Stamford  CT          232    33   F      45 30-39      2:03:48    9:27/M             
     346    Pete D'Urso                       Cross River  NY       371    41   M     112 40-49      2:03:53    9:27/M             
     347    Nancy Miller                      Gales Ferry  CT       373    29   F      10 18-29      2:04:04    9:28/M             
     348    Lea Crown                         Meriden  CT           271    33   F      46 30-39      2:04:08    9:29/M             
     349    Sam Panageas                      Ridgefield  CT        195    47   M     113 40-49      2:04:13    9:29/M             
     350    Henry Phillips                    Ridgefield  CT        136    41   M     114 40-49      2:04:13    9:29/M             
     351    Samuel Shrago                     Katonah  NY           781    17   M       4  2-17      2:04:31    9:30/M             
     352    Jocelyn Bonneau                   New York  NY          146    25   F      11 18-29      2:04:45    9:31/M             
     353    Margaret Randall                  Newtown  CT           177    24   F      12 18-29      2:04:50    9:32/M             
     354    Kamy Kasap                        Norwalk  CT           176    49   F      52 40-49      2:04:56    9:32/M             
     355    Elysia St  George                 Shelton  CT           434    12   F       1  2-17      2:05:08    9:33/M             
     356    Mark Coscia                       Stamford  CT          312    28   M      16 18-29      2:05:14    9:34/M             
     357    Bill Donohue                      Ridgefield  CT        287    51   M      49 50-59      2:05:20    9:34/M             
     358    Sabine Schultz                    Danbury  CT           772    55   F      10 50-59      2:05:27    9:35/M             
     359    Elizabeth Seel                    Ridgefield  CT        426    46   F      53 40-49      2:05:36    9:35/M             
     360    Shane Fitzsimons                  Easton  CT             72    42   M     115 40-49      2:05:45    9:36/M             
     361    Eileen Armstrong                  Wilton  CT            440    47   F      54 40-49      2:06:10    9:38/M             
     362    Peter Suozzi                      Ridgefield  CT        392    39   M      40 30-39      2:06:11    9:38/M             
     363    Rick Hubbell                      North Haven  CT       239    57   M      50 50-59      2:06:30    9:39/M             
     364    Luke Dolman                       Bethel  CT            396    38   M      41 30-39      2:06:41    9:40/M             
     365    L B Bergren                       Ridgefield  CT        152    41   F      55 40-49      2:07:02    9:42/M             
     366    Eric Burkhardt                    Brewster  NY          496    55   M      51 50-59      2:07:12    9:43/M             
     367    Owen Cocking                      South Salem  NY       720    50   M      52 50-59      2:07:23    9:43/M             
     368    Rob Freeman, Jr.                  Ridgefield  CT         70    41   M     116 40-49      2:07:26    9:44/M             
     369    Caren Travaglini                  Ridgefield  CT         12    37   F      47 30-39      2:07:27    9:44/M             
     370    Terry Mc Kee                      Mahopac  NY           400    38   M      42 30-39      2:07:29    9:44/M             
     371    Sinead Lutz                       Southport  CT         420    36   F      48 30-39      2:07:30    9:44/M             
     372    Kerri Sloan                       Darien  CT             32    40   F      56 40-49      2:07:32    9:44/M             
     373    Lawrenced Kahn                    Trumbull  CT          242    64   M      10 60-69      2:07:36    9:44/M             
     374    Allegra Pigott                    Stamford  CT          334    42   F      57 40-49      2:07:44    9:45/M             
     375    Jayne Olsen                       Ridgefield  CT         64    34   F      49 30-39      2:07:49    9:45/M             
     376    Margaret Salmore                  Ridgefield  CT         11    41   F      58 40-49      2:08:13    9:47/M             
     377    David Gruen                       Weston  CT            317    44   M     117 40-49      2:08:20    9:48/M             
     378    Jeffrey Cohen                     New York  NY          318    45   M     118 40-49      2:08:21    9:48/M             
     379    Laura Grove                       Ridgefield  CT         80    41   F      59 40-49      2:08:25    9:48/M             
     380    Karin Hyzy                        Wilton  CT            133    40   F      60 40-49      2:08:34    9:49/M             
     381    Jennifer Smith                    Ridgefield  CT        615    35   F      50 30-39      2:08:45    9:50/M             
     382    Jennifer Foster                   New Milford  CT       474    44   F      61 40-49      2:08:56    9:51/M             
     383    Sharon Mc Ginty                   Ridgefield  CT        408    52   F      11 50-59      2:08:58    9:51/M             
     384    Cara Calabrese                    Wilton  CT            486    39   F      51 30-39      2:09:02    9:51/M             
     385    Kevin Lenehan                     Cheshire  CT          233    50   M      53 50-59      2:09:03    9:51/M             
     386    Joanne Zuck                       Brewster  NY          107    41   F      62 40-49      2:09:07    9:51/M             
     387    Carey Fleck                       Danbury  CT            95    31   F      52 30-39      2:09:35    9:54/M             
     388    Dennis Schmidt                    Ridgefield  CT        202    56   M      54 50-59      2:09:57    9:55/M             
     389    Amee Jette                        Ridgefield  CT        106    37   F      53 30-39      2:10:00    9:55/M             
     390    Chris St  George                  Shelton  CT           433    43   M     119 40-49      2:10:03    9:56/M             
     391    Kristin Hammond                   Newtown  CT            83    44   F      63 40-49      2:10:04    9:56/M             
     392    Kelsey De Raffele                 Goldens Bridge  NY    487    17   F       2  2-17      2:10:18    9:57/M             
     393    Isabelle Hastings                 South Salem  NY       485    16   F       3  2-17      2:10:18    9:57/M             
     394    Tina Jackse                       Ridgefield  CT        386    46   F      64 40-49      2:10:21    9:57/M             
     395    Keenan Skelly                     Chicago  IL           212    27   M      17 18-29      2:10:34    9:58/M             
     396    Brendan Carney                    Ridgefield  CT        304    34   M      43 30-39      2:10:35    9:58/M             
     397    Heather Thomas                    Bethel  CT            124    45   F      65 40-49      2:10:47    9:59/M             
     398    Bill Urban                        Redding  CT           725    51   M      55 50-59      2:10:54   10:00/M             
     399    Arturo Montero                    Stamford  CT          360    75   M       1 70-99      2:10:57   10:00/M             
     400    Ron Carter                        Westport  CT          605    46   M     120 40-49      2:10:58   10:00/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     401    Bill Graham                       Chappaqua  NY         388    44   M     121 40-49      2:11:12   10:01/M             
     402    Sally Jo Boehle                   Ridgefield  CT        387    45   F      66 40-49      2:11:20   10:02/M             
     403    Meredith Bookless                 Greenwich  CT         140    36   F      54 30-39      2:11:21   10:02/M             
     404    Pamela Harrison                   Croton On Hudson  N   272    41   F      67 40-49      2:11:25   10:02/M             
     405    Andrew Shepard                    Weston  CT             81    43   M     122 40-49      2:11:38   10:03/M             
     406    Thea Boyle                        Redding  CT           390    45   F      68 40-49      2:11:51   10:04/M             
     407    Jeffrey Bruno                     Bethel  CT            406    48   M     123 40-49      2:11:51   10:04/M             
     408    Catherine Carey                   Ridgefield  CT         27    23   F      13 18-29      2:12:08   10:05/M             
     409    Pamela Wirth                      Ridgefield  CT         38    36   F      55 30-39      2:12:29   10:07/M             
     410    Mary  Nyland                      Ridgefield  CT        490    48   F      69 40-49      2:12:31   10:07/M             
     411    Lynn Foodman                      Redding  CT           497    44   F      70 40-49      2:12:33   10:07/M             
     412    Chris Duffy                       Plantsville  CT       428    43   M     124 40-49      2:12:36   10:07/M             
     413    Mariela Steiervalt                Stamford  CT          310    36   F      56 30-39      2:12:54   10:09/M             
     414    Meghan O'Rourke                   White Plains  NY       46    32   F      57 30-39      2:13:05   10:10/M             
     415    Jackson Blossom                   Ridgefield  CT        203    40   M     125 40-49      2:13:07   10:10/M             
     416    Lori Colley                       New Milford  CT       325    42   F      71 40-49      2:13:12   10:10/M             
     417    David Dennis                      South Lancaster  MA   129    47   M     126 40-49      2:13:25   10:11/M             
     418    Fenia Weiller                     Rye Brook  NY          26    54   F      12 50-59      2:13:38   10:12/M             
     419    Paul Ferraro                      Bridgeport  CT        391    27   M      18 18-29      2:13:45   10:13/M             
     420    Boyd Feltman                      Newtown  CT            37    36   M      44 30-39      2:13:47   10:13/M             
     421    Daniel O'Brien                    Ridgefield  CT        706    64   M      11 60-69      2:14:04   10:14/M             
     422    Marge Heminway                    Ridgefield  CT        160    48   F      72 40-49      2:14:12   10:15/M             
     423    Claire Gladstone                  Ridgefield  CT        358    43   F      73 40-49      2:14:12   10:15/M             
     424    Liz Lundregan                     Fairfield  CT          49    39   F      58 30-39      2:14:32   10:16/M             
     425    Timothy Harkin                    New Milford  CT       483    41   M     127 40-49      2:14:33   10:16/M             
     426    Jeff Salvesen                     Andover  MA           185    21   M      19 18-29      2:14:40   10:17/M             
     427    Soonyong Park                     Ridgefield  CT        447    42   M     128 40-49      2:14:51   10:18/M             
     428    Pete Drake                        Danbury  CT           404    47   M     129 40-49      2:15:07   10:19/M             
     429    Brad Leach                        New Fairfield  CT     479    58   M      56 50-59      2:15:12   10:19/M             
     430    Nick Gemelli                      Norwalk  CT           122    38   M      45 30-39      2:15:47   10:22/M             
     431    Christine Gemelli                 Norwalk  CT           123    38   F      59 30-39      2:15:47   10:22/M             
     432    Maureen Redmond                   Ridgefield  CT        161    46   F      74 40-49      2:15:51   10:22/M             
     433    Kathy Ryan                        Ridgefield  CT        164    48   F      75 40-49      2:15:53   10:22/M             
     434    Jill Aordkian                     New Canaan  CT        292    34   F      60 30-39      2:16:09   10:24/M             
     435    Merton Smith                      Southbury  CT         384    53   M      57 50-59      2:16:23   10:25/M             
     436    John Blanos                       Greenwich  CT         421    62   M      12 60-69      2:16:36   10:26/M             
     437    Drew Kudera                       Ridgefield  CT        225    50   M      58 50-59      2:16:39   10:26/M             
     438    Kelly Marsh                       Norwalk  CT           224    34   F      61 30-39      2:16:52   10:27/M             
     439    Lynda Arratoon                    Norwalk  CT           401    45   F      76 40-49      2:16:55   10:27/M             
     440    Dawn Bolling                      Norwalk  CT           369    46   F      77 40-49      2:17:07   10:28/M             
     441    David Simson                      Brooklyn  NY          230    66   M      13 60-69      2:17:36   10:30/M             
     442    Michael Przewlocki                Ridgefield  CT        303    41   M     130 40-49      2:19:12   10:38/M             
     443    Bridget Logan                     Bristol  CT           215    36   F      62 30-39      2:19:14   10:38/M             
     444    Douglas Logan                     Bristol  CT           214    40   M     131 40-49      2:19:25   10:39/M             
     445    Mimi Wang                         Danbury  CT           506    51   F      13 50-59      2:19:31   10:39/M             
     446    Carrie Smuckler                   Ridgefield  CT        247    35   F      63 30-39      2:19:33   10:39/M             
     447    Jessica Willert                   Ringwood  NY          717    41   F      78 40-49      2:22:35   10:53/M             
     448    Martha Phelan                     Wilton  CT            291    41   F      79 40-49      2:22:47   10:54/M             
     449    Todd Payne                        Bridgewater  CT       264    48   M     132 40-49      2:23:14   10:56/M             
     450    Doug Salvesen                     Andover  MA           166    51   M      59 50-59      2:23:42   10:58/M             
     451    Dana Prestigiacomo                Wilton  CT             90    56   F      14 50-59      2:24:48   11:03/M             
     452    Janelle Bessette                  Ridgefield  CT        328    53   F      15 50-59      2:25:32   11:07/M             
     453    Edward Howland                    New Milford  CT       294    67   M      14 60-69      2:26:02   11:09/M             
     454    Jennifer Scott                    Norwalk  CT           153    41   F      80 40-49      2:26:33   11:11/M             
     455    Dan Burns                         Newtown  CT           618    47   M     133 40-49      2:27:02   11:13/M             
     456    Merrill Spector                   Westport  CT          621    46   F      81 40-49      2:27:18   11:15/M             
     457    Debra Vaughan                     Sandy Hook  CT        210    50   F      16 50-59      2:27:54   11:17/M             
     458    Ann St George                     Shelton  CT           432    43   F      82 40-49      2:29:13   11:23/M             
     459    Kirk Tailor                       Stamford  CT          425    30   M      46 30-39      2:29:47   11:26/M             
     460    Karl Eilers                       Danbury  CT           282    57   M      60 50-59      2:30:03   11:27/M             
     461    Madeline Hackmyer                 Somers  NY            332    41   F      83 40-49      2:31:29   11:34/M             
     462    John Hoctor                       Stratford  CT         711    49   M     134 40-49      2:31:59   11:36/M             
     463    Thomas Jarvis                     Scarsdale  NY         624    46   M     135 40-49      2:32:27   11:38/M             
     464    Jim Stevens                       Trumbull  CT          709    78   M       2 70-99      2:33:48   11:44/M             
     465    David Rovere                      Wilton  CT             39    40   M     136 40-49      2:34:42   11:49/M             
     466    Daniel Tarabocchia                Ramsey  NJ            459    40   M     137 40-49      2:34:43   11:49/M             
     467    Stacey Knowlton                   Ashford  CT           206    26   F      14 18-29      2:37:08   12:00/M             
     468    Emily Hyland                      Springfield  VA       298    16   F       4  2-17      2:40:29   12:15/M             
     469    Jeff Hyland                       Springfield  VA       299    49   M     138 40-49      2:40:29   12:15/M             
     470    Deborah Ballew                    Westerly  RI          167    52   F      17 50-59      2:41:22   12:19/M             
     471    Danielle Feltman                  Newtown  CT            36    37   F      64 30-39      2:46:56   12:45/M             
     472    Joanne Lockwood                   Newtown  CT           131    52   F      18 50-59      2:47:28   12:47/M             
     473    Amanda Lockwood                   Newtown  CT           132    24   F      15 18-29      2:47:29   12:47/M             
     474    Rachelle Annosier                 Stamford  CT          355    33   F      65 30-39      2:49:09   12:55/M             
     475    Holly Hildago                     New York  NY          200    24   F      16 18-29      2:49:13   12:55/M             
     476    Albert Calero                     New York  NY          354    50   M      61 50-59      2:49:27   12:56/M             
     477    Alan Osuch                        Ashland  KY           227    60   M      15 60-69      2:56:39   13:29/M             
     478    Daniel Stepanek                   New Canaan  CT        323    65   M      16 60-69      2:59:31   13:42/M             
     479    Alanna Williams                   Stamford  CT          101    26   F      17 18-29      3:01:22   13:51/M             
     480    Annie Hartigan                    Pound Ridge  NY        14    68   F       1 60-69      3:04:20   14:04/M             
     481    Dave Wheeler                      New Fairfield  CT     626    48   M     139 40-49      3:24:40   15:37/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Half Marathon

Overall Female Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Meredith Anand Easton CT

189

32

8

1:22:49

6:19/M

2

Sharon Vos Riverside CT

608

55

25

1:30:38

6:55/M

3

Alene Lofink Brookfield CT

226

47

41

1:33:26

7:08/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Geoff Nelson New Fairfield CT

460

25

1

1:12:11

5:31/M

2

Bryan Kovalsky Ridgefield CT

604

31

2

1:15:23

5:45/M

3

Jan Sopko Stamford CT

498

30

3

1:20:00

6:06/M

 
Top

Women 17 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Elysia St George Shelton CT

434

12

355

2:05:08

9:33/M

2

Kelsey De Raffele Goldens Bridge NY

487

17

392

2:10:18

9:57/M

3

Isabelle Hastings South Salem NY

485

16

393

2:10:18

9:57/M

 
Top

Men 17 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Danny Berman Pound Ridge NY

378

17

33

1:32:13

7:02/M

2

Michael Bodie Brookfield CT

412

13

160

1:47:10

8:11/M

3

Samuel Sledzieski Southbury CT

144

12

203

1:51:09

8:29/M

 
Top

Women 18 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lauren Chiacchia Yorktown Heights NY

476

25

78

1:39:12

7:34/M

2

Joan Russell Brooklyn NY

155

28

88

1:40:51

7:42/M

3

Catherine Callahan West Hartford CT

174

26

135

1:45:01

8:01/M

 
Top

Men 18 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeff Watson Stamford CT

601

29

4

1:20:36

6:09/M

2

David Griffin Ridgefield CT

472

23

7

1:22:17

6:17/M

3

George Wilkinson Norwalk CT

774

25

13

1:26:47

6:37/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Keri Mc Kay Fairfield CT

73

39

82

1:39:20

7:35/M

2

Kacky Theoharides Wilton CT

331

38

94

1:41:21

7:44/M

3

Elizabeth Montgomery Pound Ridge NY

710

35

105

1:42:28

7:49/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dan Parzych Ridgefield CT

779

39

5

1:22:07

6:16/M

2

Jeremy Howard Easton CT

625

30

6

1:22:08

6:16/M

3

Christopher Mosunic Easton CT

481

37

12

1:26:43

6:37/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Teren Block Ridgefield CT

389

45

45

1:34:20

7:12/M

2

Andrea Mindell Ridgefield CT

243

45

59

1:37:17

7:26/M

3

Lisa Tuffy New Canaan CT

475

44

84

1:39:36

7:36/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Englert Ridgefield CT

458

43

9

1:23:13

6:21/M

2

Anthony Kelly Fairfield CT

329

47

11

1:25:00

6:29/M

3

K C Klegar Westport CT

143

41

15

1:27:57

6:43/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ronnie Behringer Norwalk CT

783

52

201

1:50:58

8:28/M

2

Elizabeth Scarborough Weston CT

241

50

206

1:51:19

8:30/M

3

Marilyn Hart Darien CT

377

50

212

1:51:48

8:32/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Doug Scarth Redding CT

454

52

10

1:24:19

6:26/M

2

Kevin Barrett Port Chester NY

607

53

14

1:27:19

6:40/M

3

Mike Biehl Ridgefield CT

616

50

22

1:29:28

6:50/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Annie Hartigan Pound Ridge NY

14

68

480

3:04:20

14:04/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ron Rembaum Old Greenwich CT

248

64

97

1:41:35

7:45/M

2

Christopher Martin New York NY

324

60

111

1:42:59

7:52/M

3

Bruce Goulart Newtown CT

614

60

138

1:45:06

8:01/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Arturo Montero Stamford CT

360

75

399

2:10:57

10:00/M

2

Jim Stevens Trumbull CT

709

78

464

2:33:48

11:44/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com