HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Shelton High School
5K Family Fun Run
June 5, 2010 - 5K
Shelton, CT

OVERALL WINNERS

Bart Wasiolek, Hamden, CT - 16:47
Kelsey Grimmer, Shelton, CT - 21:13

shel0605.jpg (62614 bytes) shel0605a.jpg (58561 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Shelton

High School
WEATHER
80 Degrees
Sunny & Humid

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Bart Wasiolek           Hamden  CT             67   41 ***** M 40-49        16:47    5:25/M             
       2    Tim Milenkevich         Ansonia  CT            61   28     1 M 19-29        17:01    5:29/M             
       3    Kyle Casiglio           Shelton  CT            57   18     1 M 14-18        17:22    5:36/M             
       4    Jason Shnipes           Shelton  CT           102   15     2 M 14-18        18:00    5:48/M             
       5    Sergey Lukashenko       Cheshire  CT           82   18     3 M 14-18        18:12    5:52/M             
       6    Josh Wells              Shelton  CT            62   16     4 M 14-18        18:21    5:55/M             
       7    Robert Yamnicky         Shelton  CT           120   19     2 M 19-29        19:19    6:14/M             
       8    Keith Sansone           Shelton  CT           119   19     3 M 19-29        19:19    6:14/M             
       9    Brad Piccirillo         Naugatuck  CT          35   30     1 M 30-39        19:19    6:14/M             
      10    Randy Chamberland       Shelton  CT            99   49     1 M 40-49        19:24    6:15/M             
      11    Jacob Mabee             Shelton  CT           141   15     5 M 14-18        19:30    6:17/M             
      12    Chris La Bonte          Naugatuck  CT          83   23     4 M 19-29        19:57    6:26/M             
      13    Billy Maloney           Shelton  CT            52   16     6 M 14-18        20:04    6:28/M             
      14    Kyle Bederman           Shelton  CT            91   15     7 M 14-18        20:33    6:38/M             
      15    Greg Stern              Harrison  NY          117   31     2 M 30-39        20:39    6:40/M             
      16    Jeffrey Wood            Shelton  CT            38   19     5 M 19-29        21:13    6:51/M             
      17    Kelsey Grimmer          Shelton  CT            65   17 ***** F 14-18        21:13    6:51/M             
      18    Rami Mohamed            Bridgeport  CT         95   14     8 M 14-18        21:13    6:51/M             
      19    Sara Beland             Woodbridge  CT         88   14     1 F 14-18        21:24    6:54/M             
      20    Thomas Krasowski        Orange  CT             79   39     3 M 30-39        21:25    6:55/M             
      21    Joseph Thorstenson      New Canaan  CT        126   28     6 M 19-29        21:29    6:56/M             
      22    Tibor Molnar            Shelton  CT            56   17     9 M 14-18        21:52    7:03/M             
      23    Katie Beland            Woodbridge  CT         87   14     2 F 14-18        21:54    7:04/M             
      24    Brian Niedzwiecki       Shelton  CT           124   16    10 M 14-18        22:01    7:06/M             
      25    Kelly Messemer          Shelton  CT             7   15     3 F 14-18        22:02    7:06/M             
      26    Michael Uus             Trumbull  CT            6   16    11 M 14-18        22:32    7:16/M             
      27    Jessica Cowell          Shelton  CT            72   17     4 F 14-18        22:39    7:18/M             
      28    Sean O'Connor           Fairfield  CT           9   51     1 M 50-59        22:57    7:24/M             
      29    Emily Mc Neil           Shelton  CT            66   15     5 F 14-18        22:58    7:25/M             
      30    Joseph Stein            Shelton  CT           122   14    12 M 14-18        23:03    7:26/M             
      31    Ariel Mingrone          Shelton  CT           118   20     1 F 19-29        23:07    7:27/M             
      32    Brian Messemer          Shelton  CT             4   13     1 M  1-13        23:08    7:28/M             
      33    Blake Carrigan          Shelton  CT            71    9     2 M  1-13        23:09    7:28/M             
      34    Patrick Petrushonis     Shelton  CT            69   17    13 M 14-18        23:38    7:37/M             
      35    Katelyn Botsford        Derby  CT              77   25     2 F 19-29        23:47    7:40/M             
      36    Katie O'Brien           Shelton  CT            17   15     6 F 14-18        23:54    7:43/M             
      37    Nathan Shnipes          Shelton  CT           104   18    14 M 14-18        23:58    7:44/M             
      38    Aluna Tick              Norwalk  CT           107   52     1 F 50-59        24:01    7:45/M             
      39    John Martin             Orange  CT             78   46     2 M 40-49        24:05    7:46/M             
      40    Tiffany Kaelin          Shelton  CT            86   16     7 F 14-18        24:07    7:47/M             
      41    Jeff MacKniak           Shelton  CT            26   38     4 M 30-39        24:24    7:52/M             
      42    Matt Hayo               Trumbull  CT          111   24     7 M 19-29        24:31    7:55/M             
      43    Sharon Scott            Shelton  CT            54   17     8 F 14-18        24:54    8:02/M             
      44    Laura O'Connor          Shelton  CT             8   50     2 F 50-59        24:58    8:03/M             
      45    Micaela Joyce           Shelton  CT           132   15     9 F 14-18        25:11    8:07/M             
      46    Ryan Kraynak            Shelton  CT            58   18    15 M 14-18        25:12    8:08/M             
      47    Richard Coba            Shelton  CT            60   48     3 M 40-49        25:21    8:11/M             
      48    Jason Callaway          Trumbull  CT           34   34     5 M 30-39        25:27    8:13/M             
      49    Felicia Mingrone        Shelton  CT           112   17    10 F 14-18        25:34    8:15/M             
      50    Bill Foglio             Shelton  CT           125   52     2 M 50-59        25:45    8:18/M             
      51    Edward Greene           Shelton  CT           110   40     4 M 40-49        25:55    8:22/M             
      52    Matthew Hellauer        Shelton  CT            22   16    16 M 14-18        25:57    8:22/M             
      53    Nathan Imre             Waterbury  CT         106   33     6 M 30-39        25:59    8:23/M             
      54    Emma Floberg            Shelton  CT            97   14    11 F 14-18        26:01    8:24/M             
      55    Shannon Langdon         Shelton  CT            50   15    12 F 14-18        26:01    8:24/M             
      56    Luke English            Shelton  CT            84   11     3 M  1-13        26:02    8:24/M             
      57    Tanya Dicarlo           Shelton  CT            42   33     1 F 30-39        26:07    8:25/M             
      58    Katie Messemer          Shelton  CT             3   18    13 F 14-18        26:18    8:29/M             
      59    Katie Bailey            Shelton  CT            73   16    14 F 14-18        26:24    8:31/M             
      60    Tatianna Michalak       Shelton  CT            55   16    15 F 14-18        26:24    8:31/M             
      61    Ray Guido               Shelton  CT            63   56     3 M 50-59        26:28    8:32/M             
      62    Ulli Karner             Naugatuck  CT         123   36     2 F 30-39        26:35    8:35/M             
      63    Tom Butterfield         Windsor  CT            70   74     1 M 70-99        27:06    8:45/M             
      64    Kevin Pryor             Shelton  CT           101   52     4 M 50-59        27:08    8:45/M             
      65    Rick Barna              Milford  CT           135   44     5 M 40-49        27:17    8:48/M             
      66    Courtney Rodrigues      Shelton  CT            47   13     1 F  1-13        27:21    8:49/M             
      67    Caitlin Larke           Shelton  CT           138   15    16 F 14-18        27:24    8:50/M             
      68    Stephanie Giuliani      Shelton  CT            21   19     3 F 19-29        27:35    8:54/M             
      69    John Niski                                     81   47     6 M 40-49        27:38    8:55/M             
      70    Jessica Arendt          Shelton  CT            41   24     4 F 19-29        27:44    8:57/M             
      71    Jessica Defelice        Shelton  CT            46   16    17 F 14-18        27:50    8:59/M             
      72    Gregory Niland          Shelton  CT           114   50     5 M 50-59        28:01    9:02/M             
      73    Brian Walker            Monroe  CT             74   57     6 M 50-59        28:03    9:03/M             
      74    Peter Correia           East Hampton  CT       43   37     7 M 30-39        28:39    9:15/M             
      75    Anne Copertino          Shelton  CT            39   50     3 F 50-59        28:44    9:16/M             
      76    Nicole Copertino        Shelton  CT            40   20     5 F 19-29        28:44    9:16/M             
      77    Frankie Novak           Shelton  CT            11   54     7 M 50-59        28:55    9:20/M             
      78    Quinn Weber             Shelton  CT           137   17    17 M 14-18        29:02    9:22/M             
      79    Kelly Niland            Shelton  CT           116   17    18 F 14-18        29:02    9:22/M             
      80    Shelby Fida             Shelton  CT           121   16    19 F 14-18        29:03    9:22/M             
      81    Marcelina Lombardi      Huntington  CT         45   14    20 F 14-18        29:03    9:22/M             
      82    Megan Mabee             Shelton  CT           143   17    21 F 14-18        29:19    9:27/M             
      83    Dominga Gleason         Shelton  CT            96   15    22 F 14-18        29:36    9:33/M             
      84    Gabby Perez             Shelton  CT            51   14    23 F 14-18        29:37    9:33/M             
      85    Jessica Olavarria       Shelton  CT            80   15    24 F 14-18        29:40    9:34/M             
      86    Jason Chrzanowski       Shelton  CT            27   31     8 M 30-39        29:49    9:37/M             
      87    Patrick English         Shelton  CT            85   39     9 M 30-39        29:49    9:37/M             
      88    Herman Bershtein        Hamden  CT            105   84     2 M 70-99        29:56*   9:39/M             
      89    Melanie Champion        Meriden  CT            92   51     4 F 50-59        30:02    9:41/M             
      90    Matthew Kraynak         Shelton  CT            59   43     7 M 40-49        30:13    9:45/M             
      91    Paul Rimkunas           Trumbull  CT           89   52     8 M 50-59        31:03   10:01/M             
      92    Kenneth Supersano       Shelton  CT            33   39    10 M 30-39        31:25   10:08/M             
      93    Kristina Comeau-Ramos   Shelton  CT            25   46     1 F 40-49        31:27   10:09/M             
      94    George Huffman          Shelton  CT           131   53     9 M 50-59        31:54   10:17/M             
      95    Emily Uus               Trumbull  CT            5   13     2 F  1-13        32:16   10:25/M             
      96    Alexander Metro         New Haven  CT          24   69     1 M 60-69        32:23   10:27/M             
      97    Allan Rodrigues         Shelton  CT            32   50    10 M 50-59        32:27   10:28/M             
      98    Megan Manzo             Shelton  CT           128   16    25 F 14-18        32:37   10:31/M             
      99    Donna Cramond           Monroe  CT             90   60     1 F 60-69        32:38   10:32/M             
     100    Scott Manzo             Shelton  CT           127   43     8 M 40-49        32:38   10:32/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Kemery Sisam            Trumbull  CT           76   35     3 F 30-39        32:38   10:32/M             
     102    Stephanie Werdmann      Port Chester  NY       31   27     6 F 19-29        33:05   10:40/M             
     103    Nick Defelice           Shelton  CT            36   45     9 M 40-49        33:17   10:44/M             
     104    Amy Joyce               Shelton  CT           133   45     2 F 40-49        33:22   10:46/M             
     105    Kayla Kmetz                                   142   0      1 F  0- 0        33:36   10:50/M             
     106    Tammy Spisto            Shelton  CT            15   44     3 F 40-49        34:13   11:02/M             
     107    Jessica Lauria          Shelton  CT           140   15    26 F 14-18        34:23   11:05/M             
     108    Cindy Rodrigues         Shelton  CT            37   44     4 F 40-49        34:34   11:09/M             
     109    Sheri Greene            Shelton  CT           108   39     4 F 30-39        34:58   11:17/M             
     110    Paula Castagna          Cheshire  CT           14   39     5 F 30-39        34:58   11:17/M             
     111    Anthony D'Ostilio       Monroe  CT             30   26     8 M 19-29        35:04   11:19/M             
     112    Paul Buttress           Trumbull  CT          134   48    10 M 40-49        35:25   11:25/M             
     113    Donald Shnipes          Shelton  CT           103   48    11 M 40-49        35:33   11:28/M             
     114    Susan Castelot          Shelton  CT            29   47     5 F 40-49        35:48   11:33/M             
     115    Allison King            Shelton  CT            28   28     7 F 19-29        36:14   11:41/M             
     116    Elizabeth Krasowski     Ansonia  CT           100   29     8 F 19-29        36:20   11:43/M             
     117    David Greene            Oakville  CT          109   37    11 M 30-39        36:21   11:44/M             
     118    Mallory Kopec           Shelton  CT           129   15    27 F 14-18        36:27   11:45/M             
     119    Kelsey Maischall        Shelton  CT           130   15    28 F 14-18        36:27   11:45/M             
     120    Edward Snyder           Wallingford  CT        93   63     2 M 60-69        36:31   11:47/M             
     121    Kathy Niland            Shelton  CT           113   49     6 F 40-49        36:32   11:47/M             
     122    Terry Hellauer          Shelton  CT            23   49     7 F 40-49        36:41   11:50/M             
     123    Michael Hessberger      Derby  CT             115   40    12 M 40-49        36:46   11:52/M             
     124    Kathy De Marco          Shelton  CT            68   48     8 F 40-49        37:33   12:07/M             
     125    Amanda Gilligan         Shelton  CT            18   15    29 F 14-18        38:34   12:26/M             
     126    Emily Castagna          Milford  CT            12   13     3 F  1-13        39:25   12:43/M             
     127    Frank Castagna          Cheshire  CT           13   42    13 M 40-49        39:26   12:43/M             
     128    Ronald Hiznay           Shelton  CT            19   61     3 M 60-69        39:33   12:45/M             
     129    Carla Correia           East Hampton  CT       44   40     9 F 40-49        39:41   12:48/M             
     130    Ron Vichiola            Trumbull  CT          136   79     3 M 70-99        41:14   13:18/M             
     131    Luis Gomez              Seymour  CT            64   27     9 M 19-29        43:20   13:59/M             
     132    William Smith           Shelton  CT            94   74     4 M 70-99        43:42   14:06/M             
     133    Ed Perkowski            Stratford  CT          75   55    11 M 50-59        45:08   14:34/M             
     134    Mabel Buttress          Trumbull  CT          139   40    10 F 40-49        55:48   18:00/M             

* Directed off course - Ran short of 5K


Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelsey Grimmer Shelton CT

65

17

17

21:13

6:51/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bart Wasiolek Hamden CT

67

41

1

16:47

5:25/M

 
Top

Female No Age Reported

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kayla Kmetz  

142

0

105

33:36

10:50/M

 
Top

Female 13 And Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Courtney Rodrigues Shelton CT

47

13

66

27:21

8:49/M

2

Emily Uus Trumbull CT

5

13

95

32:16

10:25/M

3

Emily Castagna Milford CT

12

13

126

39:25

12:43/M

 
Top

Male 13 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Messemer Shelton CT

4

13

32

23:08

7:28/M

2

Blake Carrigan Shelton CT

71

9

33

23:09

7:28/M

3

Luke English Shelton CT

84

11

56

26:02

8:24/M

 
Top

Female 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Beland Woodbridge CT

88

14

19

21:24

6:54/M

2

Katie Beland Woodbridge CT

87

14

23

21:54

7:04/M

3

Kelly Messemer Shelton CT

7

15

25

22:02

7:06/M

 
Top

Male 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyle Casiglio Shelton CT

57

18

3

17:22

5:36/M

2

Jason Shnipes Shelton CT

102

15

4

18:00

5:48/M

3

Sergey Lukashenko Cheshire CT

82

18

5

18:12

5:52/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ariel Mingrone Shelton CT

118

20

31

23:07

7:27/M

2

Katelyn Botsford Derby CT

77

25

35

23:47

7:40/M

3

Stephanie Giuliani Shelton CT

21

19

68

27:35

8:54/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Milenkevich Ansonia CT

61

28

2

17:01

5:29/M

2

Robert Yamnicky Shelton CT

120

19

7

19:19

6:14/M

3

Keith Sansone Shelton CT

119

19

8

19:19

6:14/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tanya Dicarlo Shelton CT

42

33

57

26:07

8:25/M

2

Ulli Karner Naugatuck CT

123

36

62

26:35

8:35/M

3

Kemery Sisam Trumbull CT

76

35

101

32:38

10:32/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brad Piccirillo Naugatuck CT

35

30

9

19:19

6:14/M

2

Greg Stern Harrison NY

117

31

15

20:39

6:40/M

3

Thomas Krasowski Orange CT

79

39

20

21:25

6:55/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristina Comeau-Ramos Shelton CT

25

46

93

31:27

10:09/M

2

Amy Joyce Shelton CT

133

45

104

33:22

10:46/M

3

Tammy Spisto Shelton CT

15

44

106

34:13

11:02/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Randy Chamberland Shelton CT

99

49

10

19:24

6:15/M

2

John Martin Orange CT

78

46

39

24:05

7:46/M

3

Richard Coba Shelton CT

60

48

47

25:21

8:11/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Aluna Tick Norwalk CT

107

52

38

24:01

7:45/M

2

Laura O'Connor Shelton CT

8

50

44

24:58

8:03/M

3

Anne Copertino Shelton CT

39

50

75

28:44

9:16/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sean O'Connor Fairfield CT

9

51

28

22:57

7:24/M

2

Bill Foglio Shelton CT

125

52

50

25:45

8:18/M

3

Ray Guido Shelton CT

63

56

61

26:28

8:32/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Donna Cramond Monroe CT

90

60

99

32:38

10:32/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexander Metro New Haven CT

24

69

96

32:23

10:27/M

2

Edward Snyder Wallingford CT

93

63

120

36:31

11:47/M

3

Ronald Hiznay Shelton CT

19

61

128

39:33

12:45/M

 
Top

Male 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Butterfield Windsor CT

70

74

63

27:06

8:45/M

2

Herman Bershtein Hamden CT

105

84

88

29:56*

9:39/M*

3

Ron Vichiola Trumbull CT

136

79

130

41:14

13:18/M

* Directed off course - Ran short of 5K


Alumni Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Kyle Casiglio Shelton CT

57

18

1 M 14-18

17:22

5:36/M

2

Robert Yamnicky Shelton CT

120

19

2 M 19-29

19:19

6:14/M

3

Keith Sansone Shelton CT

119

19

3 M 19-29

19:19

6:14/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com