HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Brian Borghesi Memorial 5K
May 2, 2010 - 5K
Wolcott, CT

OVERALL WINNERS

Jeromie Schumacher, Morris, CT - 17:54
nancy Landau-Gahres, Brooklyn, NY - 20:53

wol0502.jpg (51939 bytes) wol0502a.jpg (54656 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Wakelee

School
WEATHER
70 Degrees
Sunny & Humid

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Jeromie Schumacher      Morris  CT              1   36 ***** M 30-39        17:54    5:46/M             
       2    David Ricciuti          Bristol  CT            89   41 ***** M 40-49        18:17    5:54/M             
       3    Surge Davis             Wolcott  CT            92   20 ***** M 20-29        18:37    6:00/M             
       4    John Dicarlo            Wolcott  CT            22   58     1 M 50-59        19:29    6:17/M             
       5    Daniel Schumacher       Naugatuck  CT          64   12     1 M  1-13        19:34    6:19/M             
       6    Nancy Landau-Gahres     Brooklyn  NY           35   30 ***** F 30-39        20:33    6:38/M             
       7    Grehson Smith           Wolcott  CT            86   11     2 M  1-13        20:39    6:40/M             
       8    Steven Dewitt           Southbury  CT          56   13     3 M  1-13        20:45    6:42/M             
       9    Brian Miller            Bolton  CT             81   52     2 M 50-59        20:51    6:44/M             
      10    Chris Schumacher        Naugatuck  CT          63   44     1 M 40-49        21:06    6:48/M             
      11    Paul Rabenold           Avon  CT               98   57     3 M 50-59        22:14    7:10/M             
      12    Brian Thies             Wolcott  CT           104   37     1 M 30-39        22:21    7:13/M             
      13    Dan Gibbons             Southbury  CT          20   44     2 M 40-49        22:31    7:16/M             
      14    Bob Kania               Southington  CT        15   57     4 M 50-59        22:32    7:16/M             
      15    Vinnie Longo            Wolcott  CT           109   46     3 M 40-49        22:35    7:17/M             
      16    Erin Gibbons            Southbury  CT          19   13 ***** F  1-13        23:07    7:27/M             
      17    Neal Glaviano           Bristol  CT            78   26     1 M 20-29        23:09    7:28/M             
      18    Ted Cortland            Farmington  CT        117   37     2 M 30-39        23:12    7:29/M             
      19    Michael England         Brooklyn  NY           24   31     3 M 30-39        23:22    7:32/M             
      20    Mark Heller             Bristol  CT            52   46     4 M 40-49        23:35    7:36/M             
      21    Robert Wilson           Burlington  CT         28   57     5 M 50-59        23:56    7:43/M             
      22    Frank Bentley           Wallingford  CT        14   59     6 M 50-59        23:57    7:44/M             
      23    Julia Bickford          Wolcott  CT            39   14 ***** F 14-19        24:01    7:45/M             
      24    Robert Orgovan          Ansonia  CT            88   63     1 M 60-69        24:19    7:51/M             
      25    Michael Perugini        Wolcott  CT            16   52     7 M 50-59        24:37    7:56/M             
      26    Jerry Dela Rosa                                47   47     5 M 40-49        24:37    7:56/M             
      27    Steven Tutolo           Wolcott  CT            57   53     8 M 50-59        24:48    8:00/M             
      28    Kellie Boland           Southbury  CT          27   40     1 F 40-49        25:03    8:05/M             
      29    Mike Picco              Wolcott  CT            17   63     2 M 60-69        25:08    8:06/M             
      30    Matt Vaccarelli         Wolcott  CT           106   24     2 M 20-29        25:11    8:07/M             
      31    Jack Hamel              Wolcott  CT            67   44     6 M 40-49        25:13    8:08/M             
      32    Matthew Craig           Plainville  CT         96   26     3 M 20-29        25:15    8:09/M             
      33    Justin Cullen           Wolcott  CT           118   12     4 M  1-13        25:18    8:10/M             
      34    James Gillooly          Wolcott  CT            31   50     9 M 50-59        25:27    8:13/M             
      35    Karen Di Pietro         Waterbury  CT          80   44     2 F 40-49        25:30    8:14/M             
      36    Bob Davis               Watertown  CT         100   51    10 M 50-59        25:31    8:14/M             
      37    Kaleigh Studdert        Southbury  CT          59   11     1 F  1-13        25:43    8:18/M             
      38    David Lepri             Wolcott  CT            36   54    11 M 50-59        25:57    8:22/M             
      39    Krista Forte            Thomaston  CT          62   23     1 F 20-29        26:06    8:25/M             
      40    Penelope Miller         Wolcott  CT            72   35     1 F 30-39        26:15    8:28/M             
      41    Bob Landau              Neversink  NY         108   63     3 M 60-69        26:39    8:36/M             
      42    Joe Golden              Wolcott  CT            23   49     7 M 40-49        26:42    8:37/M             
      43    Darlene Scarola         Bristol  CT            77   43     3 F 40-49        26:50    8:39/M             
      44    Jim Santalucia          Wolcott  CT            45   46     8 M 40-49        27:06    8:45/M             
      45    Nancy Wiser             Wolcott  CT            12   47     4 F 40-49        27:15    8:47/M             
      46    Kimberly Murtaugh       Bristol  CT           105   32     2 F 30-39        27:40    8:55/M             
      47    Christine Olmstead      Wolcott  CT            94   35     3 F 30-39        27:42    8:56/M             
      48    Jennifer Gentile        Wolcott  CT            54   33     4 F 30-39        28:21    9:09/M             
      49    Greg Gagan              Wolcott  CT            85   33     4 M 30-39        28:26    9:10/M             
      50    Mari Cuticelli          Cheshire  CT           79   28     2 F 20-29        28:39    9:15/M             
      51    Connor Studdert         Southbury  CT          58   9      5 M  1-13        29:50    9:37/M             
      52    Zachary Goldstone       Wolcott  CT            42    6     6 M  1-13        29:51    9:38/M             
      53    Dan Goldstone           Wolcott  CT            41   36     5 M 30-39        29:55    9:39/M             
      54    Ed Goldstone            Hamden  CT             51   63     4 M 60-69        30:02    9:41/M             
      55    Fran Thompson           Waterbury  CT         102   40     9 M 40-49        30:19    9:47/M             
      56    Andrew Grosky           Wolcott  CT             3   12     7 M  1-13        30:26    9:49/M             
      57    Jennifer De Witt        Southbury  CT         101   21     3 F 20-29        30:37    9:53/M             
      58    Coleen Sullivan         Woodbury  CT           60   39     5 F 30-39        30:57    9:59/M             
      59    Amy Roy                 Wolcott  CT            68   34     6 F 30-39        31:22   10:07/M             
      60    Christina Santalucia    Wolcott  CT            46   12     2 F  1-13        31:26   10:08/M             
      61    Renee Gentle            Wolcott  CT           103   46     5 F 40-49        31:45   10:15/M             
      62    Carrie Bracco           Wolcott  CT            48   42     6 F 40-49        33:14   10:43/M             
      63    Rachel Bracco           Wolcott  CT            49    8     3 F  1-13        33:14   10:43/M             
      64    Christina Elmazi        Watertown  CT          76   36     7 F 30-39        33:19   10:45/M             
      65    Karen Kiazim            Wolcott  CT            75   40     7 F 40-49        33:19   10:45/M             
      66    Amanda Japs             Wolcott  CT            93   11     4 F  1-13        34:55   11:16/M             
      67    Joe Munnoe              Wolcott  CT           119   52    12 M 50-59        34:55   11:16/M             
      68    Jenn Gahres             Framingham  MA         33   37     8 F 30-39        35:38   11:30/M             
      69    Dann Landau-Gahres      Brooklyn  NY           34   31     6 M 30-39        35:38   11:30/M             
      70    Matthew Goldstone       Watertown  MA          32   39     7 M 30-39        35:52   11:34/M             
      71    Lrobin Japs             Wolcott  CT            91   42     8 F 40-49        35:54   11:35/M             
      72    Brandie Angell-Dandio   Wolcott  CT            90   31     9 F 30-39        39:32   12:45/M             
      73    Heidi Oswald            Wolcott  CT            26   49     9 F 40-49        40:32   13:05/M             
      74    Gregory Artman          Waterbury  CT          87   36     8 M 30-39        41:40   13:26/M             
      75    Lori Kennedy            Wolcott  CT           115   42    10 F 40-49        41:43   13:27/M             
      76    Lindsey Oswald          Bristol  CT            10   22     4 F 20-29        42:32   13:43/M             
      77    Chelsea Adams           Plainville  CT         95   25     5 F 20-29        44:07   14:14/M             
      78    Debra Adams             Naugatuck  CT          97   50     1 F 50-59        44:07   14:14/M             
      79    Anthony Bracco          Wolcott  CT            50   40    10 M 40-49        46:45   15:05/M             
      80    Sommer Gilliam          Wolcott  CT           124   13     5 F  1-13        46:58   15:09/M             
      81    Benjamin Gilliam        Wolcott  CT           123   10     8 M  1-13        47:52   15:26/M             
      82    Janice Disapio          Wolcott  CT           113   49    11 F 40-49        48:37   15:41/M             
      83    Martha Landau           Neversink  NY         107   63     1 F 60-69        49:10   15:52/M             
      84    Sharon Zabbara          Wolcott  CT            30   48    12 F 40-49        49:17   15:54/M             
      85    Justine Bracco          Wolcott  CT           112   11     6 F  1-13        50:46   16:23/M             
      86    Ellen Muccino           Wolcott  CT            61   58     2 F 50-59        50:51   16:24/M             
      87    Kathryn Sullivan        Wolcott  CT            21   57     3 F 50-59        50:51   16:24/M             
      88    Terence Sullivan        Wolcott  CT           114   17     1 M 14-19        50:51   16:24/M             
      89    Jackie Bracco                                 111    0     1 F  0- 0        51:27   16:36/M             
      90    Erica Di Pietro         Wolcott  CT           120   25     6 F 20-29        51:59   16:46/M             
      91    Tammy Di Pietro         Wolcott  CT           122   51     4 F 50-59        52:23   16:54/M             
      92    Amy Di Pietro           Wolcott  CT           121   26     7 F 20-29        52:23   16:54/M             
      93    Tim Galvin              Wolcott  CT           116   53    13 M 50-59        52:47   17:02/M             
      94    Joe Bissonnette         Wolcott  CT            83   53    14 M 50-59        52:47   17:02/M             
      95    Jonathan Christoff      Cheshire  CT           44   55    15 M 50-59        54:14   17:30/M             
      96    Barbara Christoff       Cheshire  CT           43   81     1 F 70-99        54:15   17:30/M             
      97    Samantha Weed           Wolcott  CT            69    9     7 F  1-13        54:58   17:44/M             
      98    Pamela Weed             Wolcott  CT            70   53     5 F 50-59        54:58   17:44/M             
      99    Kristen Harmon          Torrington  CT         55   35    10 F 30-39        55:09   17:47/M             
     100    Phyllis Manzi           Sebastian  FL          82   66     2 F 60-69        55:25   17:53/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Laurie Rudek            Harwinton  CT          84   56     6 F 50-59        55:25   17:53/M             
     102    Brandt Weed             Wolcott  CT            74   6      9 M  1-13        55:28   17:54/M             
     103    Michael Weed            Wolcott  CT            71   34     9 M 30-39        55:35   17:56/M             
     104    Jacob Miller            Wolcott  CT            73   6     10 M  1-13        55:37   17:56/M             
     105    Rose Boucher            Wolcott  CT            11   48    13 F 40-49        56:15   18:09/M             
     106    Aimee Boucher           Wolcott  CT           110   27     8 F 20-29      1:02:18   20:06/M             
     107    Renita Hilse            Naugatuck  CT          53   51     7 F 50-59      1:08:25   22:04/M             
     108    Donna Cote              Bristol  CT            18   43    14 F 40-49      1:08:36   22:08/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nancy Landau-Gahres Brooklyn NY

35

30

6

20:33

6:38/M

2

Erin Gibbons Southbury CT

19

13

16

23:07

7:27/M

3

Julia Bickford Wolcott CT

39

14

23

24:01

7:45/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeromie Schumacher Morris CT

1

36

1

17:54

5:46/M

2

David Ricciuti Bristol CT

89

41

2

18:17

5:54/M

3

Surge Davis Wolcott CT

92

20

3

18:37

6:00/M

 
Top

Women 13 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kaleigh Studdert Southbury CT

59

11

37

25:43

8:18/M

2

Christina Santalucia Wolcott CT

46

12

60

31:26

10:08/M

3

Rachel Bracco Wolcott CT

49

8

63

33:14

10:43/M

 
Top

Men 13 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Schumacher Naugatuck CT

64

12

5

19:34

6:19/M

2

Grehson Smith Wolcott CT

86

11

7

20:39

6:40/M

3

Steven Dewitt Southbury CT

56

13

8

20:45

6:42/M

 
Top

Men 14 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Terence Sullivan Wolcott CT

114

17

88

50:51

16:24/M

 
Top

Women 20 To 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Krista Forte Thomaston CT

62

23

39

26:06

8:25/M

2

Mari Cuticelli Cheshire CT

79

28

50

28:39

9:15/M

3

Jennifer De Witt Southbury CT

101

21

57

30:37

9:53/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Neal Glaviano Bristol CT

78

26

17

23:09

7:28/M

2

Matt Vaccarelli Wolcott CT

106

24

30

25:11

8:07/M

3

Matthew Craig Plainville CT

96

26

32

25:15

8:09/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Penelope Miller Wolcott CT

72

35

40

26:15

8:28/M

2

Kimberly Murtaugh Bristol CT

105

32

46

27:40

8:55/M

3

Christine Olmstead Wolcott CT

94

35

47

27:42

8:56/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Thies Wolcott CT

104

37

12

22:21

7:13/M

2

Ted Cortland Farmington CT

117

37

18

23:12

7:29/M

3

Michael England Brooklyn NY

24

31

19

23:22

7:32/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kellie Boland Southbury CT

27

40

28

25:03

8:05/M

2

Karen Di Pietro Waterbury CT

80

44

35

25:30

8:14/M

3

Darlene Scarola Bristol CT

77

43

43

26:50

8:39/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Schumacher Naugatuck CT

63

44

10

21:06

6:48/M

2

Dan Gibbons Southbury CT

20

44

13

22:31

7:16/M

3

Vinnie Longo Wolcott CT

109

46

15

22:35

7:17/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Debra Adams Naugatuck CT

97

50

78

44:07

14:14/M

2

Ellen Muccino Wolcott CT

61

58

86

50:51

16:24/M

3

Kathryn Sullivan Wolcott CT

21

57

87

50:51

16:24/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Dicarlo Wolcott CT

22

58

4

19:29

6:17/M

2

Brian Miller Bolton CT

81

52

9

20:51

6:44/M

3

Paul Rabenold Avon CT

98

57

11

22:14

7:10/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Martha Landau Neversink NY

107

63

83

49:10

15:52/M

2

Phyllis Manzi Sebastian FL

82

66

100

55:25

17:53/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Orgovan Ansonia CT

88

63

24

24:19

7:51/M

2

Mike Picco Wolcott CT

17

63

29

25:08

8:06/M

3

Bob Landau Neversink NY

108

63

41

26:39

8:36/M

 
Top

Women 70 and Over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Christoff Cheshire CT

43

81

96

54:15

17:30/M



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com