HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

St Mary's Catch Me If You Can
October 22, 2011 - 5K/10K
Bethel, CT

5K OVERALL WINNER

Tim Milenkevich, Ansonia, CT - 16:26

10K OVERALL WINNER

Leigh Sorrells, Danbury - 37:11

5K winner 10K Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
St Mary's
School
WEATHER
53 Degrees
Sun

Finish line photos available at www.pictage.com/1148232

5K Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Tim Milenkevich                   Ansonia  CT           240    29   M   ***** 20-29      16:26    5:16/M             
       2    Kevin Crowell                     Bethel  CT             91    44   M   ***** 40-49      19:04    6:07/M             
       3    Matt Cappiello                    Bethel  CT            295    46   M   ***** 40-49      19:37    6:17/M             
       4    Joe Whelaqn                       Newtown  CT           245    47   M       1 40-49      19:45    6:20/M             
       5    Michael Taylor                    Danbury  CT            65    45   M       2 40-49      20:18    6:30/M             
       6    John Whalen                       Bethel  CT            283    46   M       3 40-49      20:27    6:33/M             
       7    Heather Fraticelli                Danbury  CT           250    27   F   ***** 20-29      20:30    6:34/M             
       8    Brendan Gallagher                 Bethel  CT             58    45   M       4 40-49      21:11    6:47/M             
       9    Kevin Gallagher                   Bethel  CT            294    17   M       1 16-19      21:20    6:50/M             
      10    Sean Lawrence                     Danbury  CT           235    26   M       1 20-29      21:27    6:53/M             
      11    Shawn Silva                       Bethel  CT            234    18   M       2 16-19      21:35    6:55/M             
      12    Philip Kallberg                   Bethel  CT            161    14   M       1 13-15      21:41    6:57/M             
      13    Liam Tracey                       Stratford  CT         288    14   M       2 13-15      22:45    7:18/M             
      14    Blake Williams                    Southbury  CT          99    21   M       2 20-29      22:56    7:21/M             
      15    Dave Scolpino                     Bethel  CT            273    49   M       5 40-49      23:00    7:22/M             
      16    Billy Regan                       Bethel  CT            154    11   M       1  1-12      23:05    7:24/M             
      17    Brian Leonard                     Bethel  CT             51    38   M       1 30-39      23:18    7:28/M             
      18    Kris Whelan                       Newtown  CT           246    13   M       3 13-15      23:20    7:29/M             
      19    Doug Carroll                      Fairfield  CT         213    50   M       1 50-59      23:35    7:34/M             
      20    Buddy Walsh                       Bethel  CT            272    59   M       2 50-59      23:37    7:34/M             
      21    Jim McElroy                       Ridgefield  CT        135    41   M       6 40-49      24:03    7:43/M             
      22    David Whitmore                    Bethel  CT            271    50   M       3 50-59      24:03    7:43/M             
      23    Oliver North                      Redding  CT            77    50   M       4 50-59      24:13    7:46/M             
      24    Ryan Polistena                    Bethel  CT            148    12   M       2  1-12      24:21    7:48/M             
      25    Joseph Esposito                   New York  NY           66    31   M       2 30-39      24:30    7:51/M             
      26    William Hammond                   Bethel  CT            217    25   M       3 20-29      24:35    7:53/M             
      27    Shelby Land                       Bethel  CT            232    36   M       3 30-39      24:54    7:59/M             
      28    Craig Morrison                    Bethel  CT            248    67   M       1 60-99      25:01    8:01/M             
      29    Eric Delfau                       Danbury  CT            90    40   M       7 40-49      25:28    8:10/M             
      30    Sara El Moustakin                 Bethel  CT            280    8    F   *****  1-12      25:29    8:10/M             
      31    Joe Nicoletti                     Bethel  CT            140    44   M       8 40-49      25:29    8:10/M             
      32    Joe McGill                        Bethel  CT            136    27   M       4 20-29      25:30    8:10/M             
      33    Stephen Sullivan                  New Fairfield  CT      89    38   M       4 30-39      25:40    8:14/M             
      34    Chris Capozziello                 Sandy Hook  CT        262    46   M       9 40-49      25:43    8:15/M             
      35    Fran Gallagher                    Bethel  CT            293    46   M      10 40-49      25:44    8:15/M             
      36    Jim Meehan                        Bethel  CT            137    43   M      11 40-49      25:58    8:19/M             
      37    Mark Clendinning                  Bethel  CT            244    53   M       5 50-59      26:05    8:22/M             
      38    Timmy Joyce                       Bethel  CT            227    10   M       3  1-12      26:06    8:22/M             
      39    Beth Pelican                      Bethel  CT            237    44   F   ***** 40-49      26:07    8:22/M             
      40    Eric Polistena                    Bethel  CT            151    45   M      12 40-49      26:13    8:24/M             
      41    Christopher Joyce                 Bethel  CT            228    12   M       4  1-12      26:24    8:28/M             
      42    Brian Walker                      Southbury  CT          94    58   M       6 50-59      26:26    8:28/M             
      43    Robert Onorato                    Brookfield  CT        144    47   M      13 40-49      26:29    8:29/M             
      44    Amy Mannion                       Bethel  CT            289    36   F       1 30-39      26:29    8:29/M             
      45    James , Sr. Bedford               Shelton  CT            82    52   M       7 50-59      26:31    8:30/M             
      46    Jim Beecher                       Ansonia  CT            84    36   M       5 30-39      26:31    8:30/M             
      47    Timmy Regan                       Southbury  CT         152     7   M       5  1-12      26:46    8:35/M             
      48    Peggy Regan                       Bethel  CT            155    41   F       1 40-49      26:48    8:35/M             
      49    Mikki Durkin                      Bethel  CT            211    37   F       2 30-39      26:52    8:37/M             
      50    Donna O'Connor                    Bethel  CT             68    33   F       3 30-39      26:53    8:37/M             
      51    Roma Gallagher                    Bethel  CT             59    44   F       2 40-49      27:02    8:40/M             
      52    Ken Hirst                         Bethel  CT            239    46   M      14 40-49      27:03    8:40/M             
      53    Michael Mello                     Bethel  CT             86    45   M      15 40-49      27:11    8:43/M             
      54    Gwen Gallagher                    Bethel  CT            247    13   F       1 13-15      27:14    8:44/M             
      55    Debbie Burke                      Bethel  CT            252    50   F       1 50-59      27:19    8:45/M             
      56    Larry Urquhart                    Southbury  CT         216    49   M      16 40-49      27:21    8:46/M             
      57    Lynne Britt                       Ridgefield  CT        258    44   F       3 40-49      27:21    8:46/M             
      58    Michael Biehl                     Ridgefield  CT        259    51   M       8 50-59      27:22    8:46/M             
      59    Joe Douskey                       Danbury  CT           242    35   M       6 30-39      27:45    8:54/M             
      60    Marcey Briscoe                    Bethel  CT             38    40   F       4 40-49      27:48    8:55/M             
      61    David Zalcman                     Bethel  CT             72    13   M       4 13-15      27:49    8:55/M             
      62    Fidaleo Fidaleo                   New Fairfield  CT      28    35   F       4 30-39      27:51    8:56/M             
      63    Rich Zuvich                       Bethel  CT            296    57   M       9 50-59      28:02    8:59/M             
      64    Christopher O'Connor              Newtown  CT            80    45   M      17 40-49      28:06    9:00/M             
      65    Elizabeth Chen                    New York  NY           47    15   F       2 13-15      28:07    9:01/M             
      66    Mitchell Schwab                   Westport  CT          297    9    M       6  1-12      28:17    9:04/M             
      67    Philip Improta                    Bethel  CT            129    15   M       5 13-15      28:17    9:04/M             
      68    Steve Mitchell                    Bethel  CT            266    50   M      10 50-59      28:18    9:04/M             
      69    Stephanie Polistena               Bethel  CT            149    12   F       1  1-12      28:22    9:06/M             
      70    Dean White Jr                     Bethel  CT            231    19   M       3 16-19      28:25    9:06/M             
      71    Kathy Fitzmaurice                 Willow Grove  PA       71    41   F       5 40-49      28:27    9:07/M             
      72    Leonard Peters                    Newtown  CT            44    51   M      11 50-59      28:28    9:07/M             
      73    Josh Vaghi                        Bethel  CT            241    22   M       5 20-29      28:32    9:09/M             
      74    Sonia Curtis                      Danbury  CT           116    50   F       2 50-59      28:33    9:09/M             
      75    Danielle Marcone                  Bethel  CT            134    12   F       2  1-12      28:37    9:10/M             
      76    Tom Lacey                         Gaylordsville  CT      93    41   M      18 40-49      28:38    9:11/M             
      77    Luigi Marcone                     Bethel  CT            133    45   M      19 40-49      28:42    9:12/M             
      78    Emily Peters                      Newtown  CT            45    15   F       3 13-15      28:42    9:12/M             
      79    Alyssa Benedetto                  Danbury  CT            92    37   F       5 30-39      28:44    9:13/M             
      80    Rebecca Gill                      Bethel  CT            260    34   F       6 30-39      28:52    9:15/M             
      81    Whitney Vitti                     Bethel  CT            270    34   F       7 30-39      28:52    9:15/M             
      82    Michael Walters                   Stamford  CT          163    13   M       6 13-15      28:53    9:15/M             
      83    Maura Leaden                      Bethel  CT            291    13   F       4 13-15      29:00    9:18/M             
      84    Mc Kenna Leaden                   Bethel  CT            292    13   F       5 13-15      29:01    9:18/M             
      85    Gracie Regan                      Bethel  CT            153    12   F       3  1-12      29:09    9:21/M             
      86    Matt Knickerbocker                Bethel  CT            225    58   M      12 50-59      29:13    9:22/M             
      87    Wendy Bernard                     Southbury  CT          98    44   F       6 40-49      29:20    9:24/M             
      88    Jonathon Bell                     Bethel  CT            276    9    M       7  1-12      29:29    9:27/M             
      89    Katherine Orlando                 Charlotte  NC          88    22   F       1 20-29      29:39    9:30/M             
      90    Amanda Flachsbart                 Bethel  CT             55    24   F       2 20-29      29:40    9:31/M             
      91    David Gropper                     Danbury  CT           125    51   M      13 50-59      29:43    9:31/M             
      92    Michael Oles                      Bethel  CT            264    68   M       2 60-99      29:44    9:32/M             
      93    Kyle Cerminara                    Danbury  CT           101    24   M       6 20-29      29:54    9:35/M             
      94    Frederick Zalcman                 Bethel  CT             74    51   M      14 50-59      29:54    9:35/M             
      95    Brittany Heffernan                Danbury  CT           109    24   F       3 20-29      29:55    9:35/M             
      96    Paul Ryan                         Torrington  CT         53    42   M      20 40-49      30:06    9:39/M             
      97    Susan Improta                     Bethel  CT            130    46   F       7 40-49      30:15    9:42/M             
      98    Allyson Do                        Norwalk  CT           284    31   F       8 30-39      30:23    9:44/M             
      99    Karen Duffy                       Orange  CT            120    13   F       6 13-15      30:26    9:45/M             
     100    Dana Saidman                      Bethel  CT            285    42   F       8 40-49      30:33    9:48/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Dean White Sr                     Bethel  CT            230    48   M      21 40-49      30:44    9:51/M             
     102    Dan Fabor                         Bridgeport  CT        214    39   M       7 30-39      31:22   10:03/M             
     103    Sandra Leonard                    Bethel  CT             50    34   F       9 30-39      31:24   10:04/M             
     104    Ashley Bedford                    Seymour  CT            83    24   F       4 20-29      31:38   10:08/M             
     105    Mary Cate Kallberg                Bethel  CT            160    11   F       4  1-12      32:04   10:17/M             
     106    Fatima Bell                       Bethel  CT            277    42   F       9 40-49      32:13   10:20/M             
     107    Danielle Legnard                  Bethel  CT            131    39   F      10 30-39      32:13   10:20/M             
     108    Patty Barney                      Bethel  CT            267    40   F      10 40-49      32:14   10:20/M             
     109    Jessica Miller                    Danbury  CT           261    20   F       5 20-29      32:32   10:26/M             
     110    Cheryl Gartner                    Danbury  CT           253    45   F      11 40-49      32:37   10:27/M             
     111    Kate McPartland                   Bethel  CT             35    33   F      11 30-39      32:50   10:31/M             
     112    Bill Taylor                       Naugatuck  CT         112    58   M      15 50-59      32:53   10:32/M             
     113    David Kallberg                    Bethel  CT            159     9   M       8  1-12      32:56   10:33/M             
     114    Don Kallberg                      Bethel  CT            158    45   M      22 40-49      32:56   10:33/M             
     115    Melisa Garcia                     Danbury  CT           122    32   F      12 30-39      33:03   10:36/M             
     116    Christina Dasilva                 Bethel  CT            118    10   F       5  1-12      33:10   10:38/M             
     117    Andrew Lee                        Easton  CT             49    26   M       7 20-29      33:10   10:38/M             
     118    Lisa O'Connor                     Newtown  CT            79    44   F      12 40-49      33:36   10:46/M             
     119    Laura Riley                       Salisbury  CT          37    30   F      13 30-39      33:43   10:48/M             
     120    Kelly Almeida                     Bethel  CT             56    24   F       6 20-29      33:46   10:49/M             
     121    Ann Marie Meehan                  Westport  CT           60    39   F      14 30-39      33:46   10:49/M             
     122    Annie O'Connor                    Newtown  CT            81    13   F       7 13-15      33:53   10:52/M             
     123    Bridget Zalcman                   Bethel  CT             73    50   F       3 50-59      33:59   10:54/M             
     124    Nancy Polistena                   Bethel  CT            150    44   F      13 40-49      34:00   10:54/M             
     125    Sarah Orlando                     Stamford  CT           85    25   F       7 20-29      34:27   11:03/M             
     126    Kevin Durkin                      Bethel  CT            210    35   M       8 30-39      34:33   11:04/M             
     127    Susan Meshi                       Danbury  CT           138    40   F      14 40-49      34:37   11:06/M             
     128    Diana Sossei                      Bethel  CT             67    29   F       8 20-29      34:46   11:09/M             
     129    Lynn Nochisaki                    South Windsor  CT     208    43   F      15 40-49      34:48   11:09/M             
     130    Suzanne Nolan                     Redding  CT            21    36   F      15 30-39      35:26   11:21/M             
     131    Dana Colla                        Brookfield  CT         76    41   F      16 40-49      35:28   11:22/M             
     132    Erin Ehrhard                      Bethel  CT             63    33   F      16 30-39      35:29   11:22/M             
     133    Jennifer O'Grady                  Bethel  CT             64    37   F      17 30-39      35:33   11:24/M             
     134    Lauren Garvey                     Bethel  CT            123    11   F       6  1-12      36:02   11:33/M             
     135    Bella Iazzetta                    Bethel  CT            128    11   F       7  1-12      36:02   11:33/M             
     136    Maureen Schwab                    Westport  CT           36    44   F      17 40-49      36:04   11:34/M             
     137    Pat Stevens                       Bethel  CT            157    51   F       4 50-59      36:08   11:35/M             
     138    Caitlyn Allen                     Danbury  CT            48    37   F      18 30-39      36:15   11:37/M             
     139    Michelle Stanzione                Danbury  CT            42    38   F      19 30-39      36:25   11:40/M             
     140    Sean Decker                       Bethel  CT            162    12   F       8  1-12      36:25   11:40/M             
     141    Dan Flynn                         Darien  CT             70    41   M      23 40-49      36:30   11:42/M             
     142    Jennifer Davidson                 Bethel  CT            282    41   F      18 40-49      36:31   11:42/M             
     143    Zach El Moustakin                 Bethel  CT            279    11   M       9  1-12      36:31   11:42/M             
     144    Alice Flynn                       Danbury  CT            69    40   F      19 40-49      36:32   11:43/M             
     145    Jack Garvey                                             269    12   M      10  1-12      36:36   11:44/M             
     146    Fred Dasilva                      Bethel  CT            117    53   M      16 50-59      37:02   11:52/M             
     147    Francesca Demers                  Bethel  CT             40    37   F      20 30-39      37:14   11:56/M             
     148    Grace Garvey                      Bethel  CT            124     8   F       9  1-12      37:58   12:10/M             
     149    Lola Taylor                       Mayaguez  PR          207    8    F      10  1-12      38:07   12:13/M             
     150    Denise Panza                      Danbury  CT           233    41   F      20 40-49      38:15   12:16/M             
     151    Maggie Patterson                  Danbury  CT           147    40   F      21 40-49      38:15   12:16/M             
     152    Juliana Rioux                     Bethel  CT            156    37   F      21 30-39      39:14   12:34/M             
     153    Joe Cavazos                       Albany  NY             13    40   M      24 40-49      40:06   12:51/M             
     154    Jeanne Bartlett                   Sinking Spring  PA     87    45   F      22 40-49      41:10   13:12/M             
     155    Patricia Vitarelli                Bethel  CT            254    40   F      23 40-49      42:55   13:45/M             
     156    Kate Banks                        Newtown  CT           205    9    F      11  1-12      43:32   13:57/M             
     157    Kathleen Banks                    Newtown  CT           204    41   F      24 40-49      43:39   13:59/M             
     158    Danielle Dasilva                  Bethel  CT            119     9   F      12  1-12      43:45   14:01/M             
     159    Ruth Apotheker                    Bethel  CT            164    47   F      25 40-49      43:46   14:02/M             
     160    Ellen Apotheker                   Bethel  CT            165    10   F      13  1-12      44:48   14:22/M             
     161    Eirk Apothe                       Bethel  CT            202    44   M      25 40-49      44:49   14:22/M             
     162    Erin O'Marra                      Bethel  CT            143    40   F      26 40-49      44:58   14:25/M             
     163    Brendan O'Marra                   Bethel  CT            142    40   M      26 40-49      44:58   14:25/M             
     164    Tricia Guiry                      Danbury  CT            97    45   F      27 40-49      45:31   14:35/M             
     165    Lindsey Severinson                Bethel  CT             96    28   F       9 20-29      45:31   14:35/M             
     166    Julie Drake                       Bethel  CT             95    35   F      22 30-39      45:31   14:35/M             
     167    Kathleen Oles                     Bethel  CT            265    67   F       1 60-99      54:14   17:23/M             
     168    Bob Murphy                        Branford  CT          139    68   M       3 60-99      54:14   17:23/M             
     169    Kathy Gribbin                     Bethel  CT            249    65   F       2 60-99      54:14   17:23/M             
     170    Carol Henry                       Bethel  CT            126    67   F       3 60-99      54:15   17:23/M             
     171    Rita Hill                         Bethel  CT            127    32   F      23 30-39      56:48   18:12/M             
     172    Samia Riley                       Bethel  CT            209    62   F       4 60-99      56:48   18:12/M             
     173    Mary Wagher                       Bethel  CT            263    40   F      28 40-49      59:50   19:11/M             

Age Division Results


Men:1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women:1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Fraticelli Danbury CT

250

27

7

20:30

6:34/M

2

Sara El Moustakin Bethel CT

280

8

30

25:29

8:10/M

3

Beth Pelican Bethel CT

237

44

39

26:07

8:22/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Milenkevich Ansonia CT

240

29

1

16:26

5:16/M

2

Kevin Crowell Bethel CT

91

44

2

19:04

6:07/M

3

Matt Cappiello Bethel CT

295

46

3

19:37

6:17/M

 
Top

Female 12 And Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephanie Polistena Bethel CT

149

12

69

28:22

9:06/M

2

Danielle Marcone Bethel CT

134

12

75

28:37

9:10/M

3

Gracie Regan Bethel CT

153

12

85

29:09

9:21/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Billy Regan Bethel CT

154

11

16

23:05

7:24/M

2

Ryan Polistena Bethel CT

148

12

24

24:21

7:48/M

3

Timmy Joyce Bethel CT

227

10

38

26:06

8:22/M

 
Top

Female 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Gwen Gallagher Bethel CT

247

13

54

27:14

8:44/M

2

Elizabeth Chen New York NY

47

15

65

28:07

9:01/M

3

Emily Peters Newtown CT

45

15

78

28:42

9:12/M

 
Top

Male 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Philip Kallberg Bethel CT

161

14

12

21:41

6:57/M

2

Liam Tracey Stratford CT

288

14

13

22:45

7:18/M

3

Kris Whelan Newtown CT

246

13

18

23:20

7:29/M

 
Top

Male 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Gallagher Bethel CT

294

17

9

21:20

6:50/M

2

Shawn Silva Bethel CT

234

18

11

21:35

6:55/M

3

Dean White Jr Bethel CT

231

19

70

28:25

9:06/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katherine Orlando Charlotte NC

88

22

89

29:39

9:30/M

2

Amanda Flachsbart Bethel CT

55

24

90

29:40

9:31/M

3

Brittany Heffernan Danbury CT

109

24

95

29:55

9:35/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sean Lawrence Danbury CT

235

26

10

21:27

6:53/M

2

Blake Williams Southbury CT

99

21

14

22:56

7:21/M

3

William Hammond Bethel CT

217

25

26

24:35

7:53/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Mannion Bethel CT

289

36

44

26:29

8:29/M

2

Mikki Durkin Bethel CT

211

37

49

26:52

8:37/M

3

Donna O'Connor Bethel CT

68

33

50

26:53

8:37/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Leonard Bethel CT

51

38

17

23:18

7:28/M

2

Joseph Esposito New York NY

66

31

25

24:30

7:51/M

3

Shelby Land Bethel CT

232

36

27

24:54

7:59/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Peggy Regan Bethel CT

155

41

48

26:48

8:35/M

2

Roma Gallagher Bethel CT

59

44

51

27:02

8:40/M

3

Lynne Britt Ridgefield CT

258

44

57

27:21

8:46/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joe Whelaqn Newtown CT

245

47

4

19:45

6:20/M

2

Michael Taylor Danbury CT

65

45

5

20:18

6:30/M

3

John Whalen Bethel CT

283

46

6

20:27

6:33/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Debbie Burke Bethel CT

252

50

55

27:19

8:45/M

2

Sonia Curtis Danbury CT

116

50

74

28:33

9:09/M

3

Bridget Zalcman Bethel CT

73

50

123

33:59

10:54/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Doug Carroll Fairfield CT

213

50

19

23:35

7:34/M

2

Buddy Walsh Bethel CT

272

59

20

23:37

7:34/M

3

David Whitmore Bethel CT

271

50

22

24:03

7:43/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathleen Oles Bethel CT

265

67

167

54:14

17:23/M

2

Kathy Gribbin Bethel CT

249

65

169

54:14

17:23/M

3

Carol Henry Bethel CT

126

67

170

54:15

17:23/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Craig Morrison Bethel CT

248

67

28

25:01

8:01/M

2

Michael Oles Bethel CT

264

68

92

29:44

9:32/M

3

Bob Murphy Branford CT

139

68

168

54:14

17:23/M


10K Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Leigh Sorrells                    Danbury  CT           111    42   M   ***** 40-49      37:11    6:00/M             
       2    Jason Clark                       Southbury  CT         219    40   M   ***** 40-49      40:14    6:29/M             
       3    Ednaldo Oliveira                  Danbury  CT           203    42   M   ***** 40-49      40:43    6:34/M             
       4    Fernando Caetano                  Bethel  CT            236    53   M       1 50-59      40:50    6:35/M             
       5    Kyle Riordan                      Danbury  CT           268    37   M       1 30-39      41:26    6:41/M             
       6    Anthony Kelly                     Fairfield  CT         226    48   M       1 40-49      41:55    6:46/M             
       7    Joe Daly                          Bethel  CT            103    49   M       2 40-49      43:09    6:58/M             
       8    Nick Manuzzi                      Monroe  CT            221    51   M       2 50-59      44:56    7:15/M             
       9    Peter Varone                      Shelton  CT            25    53   M       3 50-59      45:18    7:18/M             
      10    Justin Sharp                      Bethel  CT             24    20   M       1 20-29      45:50    7:24/M             
      11    Kristin Hassig                    Danbury  CT           251    24   F   ***** 20-29      46:17    7:28/M             
      12    Cheryl Clark                      Southbury  CT         220    40   F   ***** 40-49      46:29    7:30/M             
      13    Richard Bell                      Bethel  CT            278    42   M       3 40-49      47:10    7:36/M             
      14    Melissa Trumblee                  Bethel  CT            201    30   F   ***** 30-39      47:12    7:37/M             
      15    Bruce Goulart                     Newtown  CT           224    61   M       1 60-99      47:46    7:42/M             
      16    Jeannine Fagan                    Bethel  CT              2    42   F       1 40-49      47:52    7:43/M             
      17    Priestley Leng                    Bethel  CT             17    26   M       2 20-29      48:07    7:46/M             
      18    Oscar Batres                      Danbury  CT           287    51   M       4 50-59      48:50    7:53/M             
      19    Caitlin Goodman                   Bethel  CT              7    26   F       1 20-29      49:13    7:56/M             
      20    Paul Swartz                       Norwalk  CT           238    27   M       3 20-29      49:18    7:57/M             
      21    Jeff Saidman                      Bethel  CT            286    44   M       4 40-49      49:39    8:00/M             
      22    Matthew Sweeney                   Danbury  CT            26    39   M       2 30-39      50:04    8:05/M             
      23    Brendan Huber                     Wilton  CT            275    17   M       1 16-19      50:11    8:06/M             
      24    Lew Wallace                       Danbury  CT           114    54   M       5 50-59      51:26    8:18/M             
      25    Robert Scarano                    Monroe  CT            222    39   M       3 30-39      51:32    8:19/M             
      26    Tara Tosta                        Fairfield  CT         223    38   F       1 30-39      51:53    8:22/M             
      27    Paul Marquis                      Danbury  CT            30    33   M       4 30-39      51:56    8:23/M             
      28    Kathleen Senior                   New Milford  CT        22    49   F       2 40-49      52:03    8:24/M             
      29    Courtney Northrop                 Southbury  CT          31    35   F       2 30-39      52:20    8:26/M             
      30    Daniel Gaita                      Bethel  CT            121    38   M       5 30-39      53:41    8:40/M             
      31    Nadine Anastasakis                Bethel  CT              5    36   F       3 30-39      54:00    8:43/M             
      32    Diane Hayes                       Weston  CT             15    45   F       3 40-49      54:36    8:48/M             
      33    Maura Callahan                    Farmington  CT         19    49   F       4 40-49      54:37    8:49/M             
      34    Kim Carrington                    Woodbury  CT            1    41   F       5 40-49      54:42    8:49/M             
      35    Cristiane Hernandesz                                    218    36   F       4 30-39      55:05    8:53/M             
      36    Ryan Ragan                        Newtown  CT            27    29   M       4 20-29      56:14    9:04/M             
      37    Linda Garvey                      Bethel  CT            108    46   F       6 40-49      56:32    9:07/M             
      38    Alicen Masi                       Fairfield  CT         257    33   F       5 30-39      57:07    9:13/M             
      39    Matthew Gachi                     Easton  CT            256    37   M       6 30-39      57:08    9:13/M             
      40    Luanne Morris                     Newtown  CT           281    46   F       7 40-49      57:18    9:15/M             
      41    John Leaden                       Bethel  CT            290    42   M       5 40-49      57:23    9:15/M             
      42    Cathy Drury                       Redding  CT           105    43   F       8 40-49      57:52    9:20/M             
      43    Lisa Garden                       Bethel  CT            107    43   F       9 40-49      58:10    9:23/M             
      44    Alice Avery                       Bethel  CT             32    60   F       1 60-99      58:47    9:29/M             
      45    Jodi Amaditz                      Bethel  CT              8    37   F       6 30-39      58:59    9:31/M             
      46    Jessica Gallagher                 Bethel  CT              4    22   F       2 20-29      59:32    9:36/M             
      47    Nancy Driscoll                    Bethel  CT             23    53   F       1 50-59      59:37    9:37/M             
      48    Mike Bruening                     Trumbull  CT           33    48   M       6 40-49      59:47    9:39/M             
      49    Donna Slavick                     Danbury  CT           166    44   F      10 40-49      1:01:15    9:53/M             
      50    Helen Oster                       Danbury  CT           212    54   F       2 50-59      1:02:21   10:03/M             
      51    Mary Prinicipe                    Danbury  CT           215    52   F       3 50-59      1:02:35   10:06/M             
      52    Jessica Bender                    Bethel  CT              3    37   F       7 30-39      1:02:43   10:07/M             
      53    Erin Gaita                        Bethel  CT            106    35   F       8 30-39      1:02:44   10:07/M             
      54    Michael Black                     Bridgeport  CT          9    40   M       7 40-49      1:02:51   10:08/M             
      55    Holly Colbert                     Danbury  CT           229    34   F       9 30-39      1:03:17   10:12/M             
      56    Catherine Galda                   Sandy Hook  CT         10    43   F      11 40-49      1:03:38   10:16/M             
      57    Dawn R Biondi                     West Haven  CT         29    49   F      12 40-49      1:03:51   10:18/M             
      58    Nichole Keller                    Naugatuck  CT         110    33   F      10 30-39      1:04:01   10:20/M             
      59    Alexandra Alongi                  Bethel  CT              6    26   F       3 20-29      1:04:38   10:25/M             
      60    Carolyn Wolfe                     Danbury  CT            20    42   F      13 40-49      1:04:43   10:26/M             
      61    Deidre Brown                      Trumbull  CT          100    48   F      14 40-49      1:08:32   11:03/M             
      62    Jill Leo                          Weston  CT             14    46   F      15 40-49      1:14:00   11:56/M             
      63    Scott Meyer                       Bethel  CT             18    41   M       8 40-49      1:20:42   13:01/M             
      64    Emily Volpintesta                 Bethel  CT             16    35   F      11 30-39      1:20:42   13:01/M             

Age Division Results


Men: 0- 0 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristin Hassig Danbury CT

251

24

11

46:17

7:28/M

2

Cheryl Clark Southbury CT

220

40

12

46:29

7:30/M

3

Melissa Trumblee Bethel CT

201

30

14

47:12

7:37/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Leigh Sorrells Danbury CT

111

42

1

37:11

6:00/M

2

Jason Clark Southbury CT

219

40

2

40:14

6:29/M

3

Ednaldo Oliveira Danbury CT

203

42

3

40:43

6:34/M

 
Top

Male 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brendan Huber Wilton CT

275

17

23

50:11

8:06/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Caitlin Goodman Bethel CT

7

26

19

49:13

7:56/M

2

Jessica Gallagher Bethel CT

4

22

46

59:32

9:36/M

3

Alexandra Alongi Bethel CT

6

26

59

1:04:38

10:25/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Justin Sharp Bethel CT

24

20

10

45:50

7:24/M

2

Priestley Leng Bethel CT

17

26

17

48:07

7:46/M

3

Paul Swartz Norwalk CT

238

27

20

49:18

7:57/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tara Tosta Fairfield CT

223

38

26

51:53

8:22/M

2

Courtney Northrop Southbury CT

31

35

29

52:20

8:26/M

3

Nadine Anastasakis Bethel CT

5

36

31

54:00

8:43/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyle Riordan Danbury CT

268

37

5

41:26

6:41/M

2

Matthew Sweeney Danbury CT

26

39

22

50:04

8:05/M

3

Robert Scarano Monroe CT

222

39

25

51:32

8:19/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeannine Fagan Bethel CT

2

42

16

47:52

7:43/M

2

Kathleen Senior New Milford CT

22

49

28

52:03

8:24/M

3

Diane Hayes Weston CT

15

45

32

54:36

8:48/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Anthony Kelly Fairfield CT

226

48

6

41:55

6:46/M

2

Joe Daly Bethel CT

103

49

7

43:09

6:58/M

3

Richard Bell Bethel CT

278

42

13

47:10

7:36/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nancy Driscoll Bethel CT

23

53

47

59:37

9:37/M

2

Helen Oster Danbury CT

212

54

50

1:02:21

10:03/M

3

Mary Prinicipe Danbury CT

215

52

51

1:02:35

10:06/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Fernando Caetano Bethel CT

236

53

4

40:50

6:35/M

2

Nick Manuzzi Monroe CT

221

51

8

44:56

7:15/M

3

Peter Varone Shelton CT

25

53

9

45:18

7:18/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alice Avery Bethel CT

32

60

44

58:47

9:29/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bruce Goulart Newtown CT

224

61

15

47:46

7:42/M



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com