HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Columbus Day Run For Habitat
October 8, 2011 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Daniel Lennox, Bedford, NY- 16:26
Kimberly Driscoll, Fairfield, CT - 21:25

Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Seaside
Park
WEATHER
60 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Daniel Lennox                     Bedford  NY           344    31   M   ***** 30-39      16:26    5:18/M             
       2    Yee-Ning Cheng                    Norwalk  CT           356    22   M       1 20-29      16:27    5:18/M             
       3    Zoltan Rigo                       Berlin  CT            330    28   M       2 20-29      17:51    5:45/M             
       4    Michael Perri                     Noank  CT             314    24   M       3 20-29      18:09    5:51/M             
       5    David Ott                         Darien  CT            311    48   M       1 40-49      18:17    5:54/M             
       6    Hector Camacho                    Bridgeport  CT        285    51   M       1 50-59      18:33    5:59/M             
       7    Bruce Semer                       Greenwich  CT         334    44   M       2 40-49      18:49    6:04/M             
       8    Joseph Vonehr                     Southport  CT         323    59   M       2 50-59      19:06    6:10/M             
       9    Fred Scalzi                       Naugatuck  CT         308    53   M       3 50-59      19:16    6:13/M             
      10    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT        363    44   M       3 40-49      19:23    6:15/M             
      11    Jorge De La Rosa                  New Haven  CT         361    34   M       1 30-39      19:28    6:17/M             
      12    Wagner Flores                     Bridgeport  CT        345    34   M       2 30-39      19:47    6:23/M             
      13    Peter Varone                      Shelton  CT           331    53   M       4 50-59      20:17    6:33/M             
      14    Othello Johnson                   Stamford  CT          317    65   M       1 60-69      20:26    6:35/M             
      15    James Liebertz                    Stamford  CT          305    40   M       4 40-49      20:43    6:41/M             
      16    Peter Danyluk                     Bridgeport  CT        309    52   M       5 50-59      20:50    6:43/M             
      17    Bruce Goulart                     Newtown  CT           321    61   M       2 60-69      21:00    6:46/M             
      18    Chris Reda                        Bridgeport  CT        278    34   M       3 30-39      21:07    6:49/M             
      19    Michael Costello                  Fairfield  CT         329    52   M       6 50-59      21:17    6:52/M             
      20    Kimberly Driscoll                 Fairfield  CT         257    50   F   ***** 50-59      21:25    6:55/M             
      21    Andrei Stemjann                   Oxford  CT            346    12   M       1  1-12      21:34    6:57/M             
      22    Ahadu Chernet                     Norwalk  CT           316    30   M       4 30-39      21:40    6:59/M             
      23    Jane Ott                          Darien  CT            312    46   F       1 40-49      21:44    7:01/M             
      24    Philippe Koenig                   Westport  CT          292    13   M       1 13-19      22:28    7:15/M             
      25    Jane Allen                        Monroe  CT            293    48   F       2 40-49      22:40    7:19/M             
      26    Stuart Swan                       Fairfield  CT         282    54   M       7 50-59      22:43    7:20/M             
      27    Morina Bojka                      Prospect  CT          337     0   F       1  0- 0      22:48    7:21/M             
      28    Angel Burgos                      Fairfield  CT         247    37   M       5 30-39      23:01    7:25/M             
      29    Anna Balouskus                    Fairfield  CT         343    25   F       1 20-29      23:22    7:32/M             
      30    Ashley Gramza                     Fort Collins  CO      265    25   F       2 20-29      23:28    7:34/M             
      31    Joe Gelb                          Milford  CT           326    57   M       8 50-59      23:53    7:42/M             
      32    Mike Pisani                       Stratford  CT         307    68   M       3 60-69      24:07    7:47/M             
      33    Julie Ward                        Stamford  CT          284    24   F       3 20-29      24:12    7:48/M             
      34    Vanessa Neri                      Fairfield  CT         275    28   F       4 20-29      24:22    7:52/M             
      35    Charles Adams                     Westport  CT          358    52   M       9 50-59      24:24    7:52/M             
      36    Brian Walker                      Monroe  CT            304    58   M      10 50-59      24:29    7:54/M             
      37    Paul Ribnicky                     Stratford  CT         315    56   M      11 50-59      24:36    7:56/M             
      38    Laura Peters                      Orange  CT            313    44   F       3 40-49      24:37    7:56/M             
      39    Dawn Bolling                      Norwalk  CT           366    47   F       4 40-49      24:59    8:04/M             
      40    George Andriotis                  Bridgeport  CT        298    39   M       6 30-39      25:00    8:04/M             
      41    Stephen Grathwohl                 Fairfield  CT         340    63   M       4 60-69      25:10    8:07/M             
      42    Justin Conneely                   Monroe  CT            250    12   M       2  1-12      25:27    8:13/M             
      43    Kevin Elliott                     Shelton  CT           327    29   M       4 20-29      25:57    8:22/M             
      44    Stephen Hladun                    Bridgeport  CT        268    31   M       7 30-39      26:01    8:24/M             
      45    Maria Dugue                       Southbury  CT         336    49   F       5 40-49      26:08    8:26/M             
      46    Julio Dugue                       Southbury  CT         338    50   M      12 50-59      26:17    8:29/M             
      47    Daniella Dugue                    Southbury  CT         335    25   F       5 20-29      26:31    8:33/M             
      48    Alicia De La Rosa                 New Haven  CT         360    32   F       1 30-39      26:33    8:34/M             
      49    Martha Mahoney                    Stamford  CT          362    48   F       6 40-49      26:34    8:34/M             
      50    Calvin Burwell                    Bridgeport  CT        310    40   M       5 40-49      26:37    8:35/M             
      51    Don Packer-Burgard                Monroe  CT            299    45   M       6 40-49      26:51    8:40/M             
      52    Mike Bruening                     Trumbull  CT          246    48   M       7 40-49      26:54    8:41/M             
      53    Stacey Dimaggio                   Norwalk  CT           255    25   F       6 20-29      26:57    8:42/M             
      54    Walt White                        Stamford  CT          342    72   M       1 70-79      27:01    8:43/M             
      55    William Logan                     Monroe  CT            325    45   M       8 40-49      27:09    8:45/M             
      56    Kristina Logan                    Monroe  CT            324    45   F       7 40-49      27:10    8:46/M             
      57    Janean Smith                      Stamford  CT          350    37   F       2 30-39      27:26    8:51/M             
      58    Jamie Wing                        Norwalk  CT           365    34   M       8 30-39      27:30    8:52/M             
      59    Manaia Friend                     Monroe  CT            262    10   F       1  1-12      27:32    8:53/M             
      60    Carrie Friend                     Monroe  CT            259    43   F       8 40-49      27:33    8:53/M             
      61    Sandra Hardison                   Bridgeport  CT        332    0    F       2  0- 0      27:49    8:58/M             
      62    Leanne McEvoy                     Monroe  CT            273    42   F       9 40-49      28:01    9:02/M             
      63    Lamond Daniels                    Bridgeport  CT        288    39   M       9 30-39      28:16    9:07/M             
      64    Richard Zbrozck                   Berlin  CT            364    64   M       5 60-69      28:24    9:10/M             
      65    Mike McEvoy                       Monroe  CT            274    46   M       9 40-49      28:26    9:10/M             
      66    Mavelyn Blanco                    Trumbull  CT          245    37   F       3 30-39      28:28    9:11/M             
      67    Monica Roche                      Fairfield  CT         301    72   F       1 70-79      28:33    9:13/M             
      68    Christopher Gallo                 Shelton  CT           328    28   M       5 20-29      29:31    9:31/M             
      69    John Moynihan                     Trumbull  CT          318    60   M       6 60-69      29:36    9:33/M             
      70    Pamela Peck                       Woodbury  CT          291    47   F      10 40-49      29:41    9:35/M             
      71    Lauren Kulish                     Fairfield  CT         341    25   F       7 20-29      29:53    9:38/M             
      72    Denise Romero                     Hamden  CT            279    33   F       4 30-39      29:55    9:39/M             
      73    Robert Blake                      Meriden  CT           303    29   M       6 20-29      29:56    9:39/M             
      74    Jim Stevens                       Trumbull  CT          333    79   M       2 70-79      30:15    9:45/M             
      75    Harry Dicker                      Bridgeport  CT        320    41   M      10 40-49      30:19    9:47/M             
      76    Donna Cramond                     Monroe  CT            306    62   F       1 60-69      30:23    9:48/M             
      77    Mildred Phillips                  Monroe  CT            287    46   F      11 40-49      30:24    9:48/M             
      78    Kimberly Mowry                    Oxford  CT            351    41   F      12 40-49      30:45    9:55/M             
      79    Dorothy Steinjann                 Oxford  CT            352    44   F      13 40-49      30:47    9:56/M             
      80    Noah Friend                       Monroe  CT            263    13   M       2 13-19      30:59   10:00/M             
      81    Luke Healy                        Trumbull  CT          354    11   M       3  1-12      31:02   10:01/M             
      82    Tim Healy                         Trumbull  CT          353    39   M      10 30-39      31:02   10:01/M             
      83    Alexander Hill                    Bridgeport  CT        267    38   M      11 30-39      31:15   10:05/M             
      84    Hana Bojka                        Prospect  CT          339    10   F       2  1-12      31:34   10:11/M             
      85    Sarah Miller                      Trumbull  CT          357    29   F       8 20-29      31:38   10:12/M             
      86    Amy Marshall                      Bridgeport  CT        272    50   F       1 50-59      32:19   10:25/M             
      87    David Bailey                      Monroe  CT            300    63   M       7 60-69      32:28   10:28/M             
      88    Shala Latorraca                   Hamden  CT            271    40   F      14 40-49      33:22   10:46/M             
      89    Carl Sylvester                    Shelton  CT           319    78   M       3 70-79      33:32   10:49/M             
      90    Kay Caroe                         Woodbury  CT          289    46   F      15 40-49      34:50   11:14/M             
      91    Emily Asay                        Forked River  NJ      355    29   F       9 20-29      35:10   11:21/M             
      92    Barbi Hart-Lizak                  Monroe  CT            266    49   F      16 40-49      35:48   11:33/M             
      93    Zack Gingras                      Trumbull  CT          302    11   M       4  1-12      37:09   11:59/M             
      94    Valerie Huntley                   Woodbury  CT          290    49   F      17 40-49      37:38   12:08/M             
      95    Kristin Conneely                  Monroe  CT            251    18   F       1 13-19      40:09   12:57/M             
      96    Bob Dittemer                      Ringwood  NJ          256    72   M       4 70-79      41:17   13:19/M             
      97    Colton Deleo                      Monroe  CT            253    34   M      12 30-39      41:47   13:29/M             
      98    Ashley Gonzalez                   Bridgeport  CT        349     9   F       3  1-12      41:56   13:32/M             
      99    Maria Gonzalez                    Bridgeport  CT        347    42   F      18 40-49      41:57   13:32/M             
     100    Luisa Friend                      Monroe  CT            261     7   F       4  1-12      41:59   13:33/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Josh Friend                       Monroe  CT            260    44   M      11 40-49      42:00   13:33/M             
     102    Ed Perkowski                      Stratford  CT         322    57   M      13 50-59      42:26   13:41/M             
     103    Judith Raechele                   Monroe  CT            294    56   F       2 50-59      44:27   14:20/M             
     104    Kate Parker Burgard               Monroe  CT            295    49   F      19 40-49      44:27   14:20/M             
     105    Trees Whitbeck;                   Monroe  CT            296    54   F       3 50-59      45:34   14:42/M             
     106    Jennifer Gingras                  Trumbull  CT          297    41   F      20 40-49      45:34   14:42/M             
     107    Amy Vieluf                        Trumbull  CT          283    37   F       5 30-39      51:38   16:39/M             
     108    Peter Kokkoros                    Monroe  CT            270    51   M      14 50-59      51:38   16:39/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men:1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Driscoll Fairfield CT

257

50

20

21:25

6:55/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Lennox Bedford NY

344

31

1

16:26

5:18/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Manaia Friend Monroe CT

262

10

59

27:32

8:53/M

2

Hana Bojka Prospect CT

339

10

84

31:34

10:11/M

3

Ashley Gonzalez Bridgeport CT

349

9

98

41:56

13:32/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrei Stemjann Oxford CT

346

12

21

21:34

6:57/M

2

Justin Conneely Monroe CT

250

12

42

25:27

8:13/M

3

Luke Healy Trumbull CT

354

11

81

31:02

10:01/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristin Conneely Monroe CT

251

18

95

40:09

12:57/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Philippe Koenig Westport CT

292

13

24

22:28

7:15/M

2

Noah Friend Monroe CT

263

13

80

30:59

10:00/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Anna Balouskus Fairfield CT

343

25

29

23:22

7:32/M

2

Ashley Gramza Fort Collins CO

265

25

30

23:28

7:34/M

3

Julie Ward Stamford CT

284

24

33

24:12

7:48/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Yee-Ning Cheng Norwalk CT

356

22

2

16:27

5:18/M

2

Zoltan Rigo Berlin CT

330

28

3

17:51

5:45/M

3

Michael Perri Noank CT

314

24

4

18:09

5:51/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alicia De La Rosa New Haven CT

360

32

48

26:33

8:34/M

2

Janean Smith Stamford CT

350

37

57

27:26

8:51/M

3

Mavelyn Blanco Trumbull CT

245

37

66

28:28

9:11/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jorge De La Rosa New Haven CT

361

34

11

19:28

6:17/M

2

Wagner Flores Bridgeport CT

345

34

12

19:47

6:23/M

3

Chris Reda Bridgeport CT

278

34

18

21:07

6:49/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jane Ott Darien CT

312

46

23

21:44

7:01/M

2

Jane Allen Monroe CT

293

48

25

22:40

7:19/M

3

Laura Peters Orange CT

313

44

38

24:37

7:56/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Ott Darien CT

311

48

5

18:17

5:54/M

2

Bruce Semer Greenwich CT

334

44

7

18:49

6:04/M

3

Wesley Oliveira Bridgeport CT

363

44

10

19:23

6:15/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Marshall Bridgeport CT

272

50

86

32:19

10:25/M

2

Judith Raechele Monroe CT

294

56

103

44:27

14:20/M

3

Trees Whitbeck; Monroe CT

296

54

105

45:34

14:42/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Hector Camacho Bridgeport CT

285

51

6

18:33

5:59/M

2

Joseph Vonehr Southport CT

323

59

8

19:06

6:10/M

3

Fred Scalzi Naugatuck CT

308

53

9

19:16

6:13/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Donna Cramond Monroe CT

306

62

76

30:23

9:48/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Othello Johnson Stamford CT

317

65

14

20:26

6:35/M

2

Bruce Goulart Newtown CT

321

61

17

21:00

6:46/M

3

Mike Pisani Stratford CT

307

68

32

24:07

7:47/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

301

72

67

28:33

9:13/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Walt White Stamford CT

342

72

54

27:01

8:43/M

2

Jim Stevens Trumbull CT

333

79

74

30:15

9:45/M

3

Carl Sylvester Shelton CT

319

78

89

33:32

10:49/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com