HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

CES 5K
October 29, 2011 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Alejandro Abella, Southbury, CT - 18:51
Amanda Parrishm, Norwalk, CT - 21:12

Race Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Seaside
Park
WEATHER
40 Degrees
Rain/Wind

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Alejandro Abella                  Southbury  CT        1612    32   M   ***** 30-39      18:51    6:05/M             
       2    Jorge Mendoza                     Bridgeport  CT       1596    35   M       1 30-39      19:38    6:20/M             
       3    Matthew Cross                     Stamford  CT         1524    48   M       1 40-49      19:48    6:23/M             
       4    Hector Camacho                    Bridgeport  CT       1591    51   M       1 50-59      20:20    6:34/M             
       5    Alfred Hannon                     Danbury  CT          1543    33   M       2 30-39      20:23    6:35/M             
       6    Wagner Flores                     Bridgeport  CT       1611    34   M       3 30-39      20:42    6:41/M             
       7    Amanda Parrish                    Norwalk  CT          1606    29   F   ***** 20-29      21:12    6:50/M             
       8    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT       1597    44   M       2 40-49      21:14    6:51/M             
       9    Peter Newman                      Old Greenwich  CT    1566    48   M       3 40-49      21:17    6:52/M             
      10    Karen Newman                      Old Greenwich  CT    1565    50   F       1 50-59      21:37    6:58/M             
      11    Jared James                       Orange  CT           1546    29   M       1 20-29      22:37    7:18/M             
      12    Lauren Wiggins                    Branford  CT         1602    33   F       1 30-39      22:50    7:22/M             
      13    Emmet Lee                         Monroe  CT           1553    48   M       4 40-49      23:06    7:27/M             
      14    Michael Christie                  Monroe  CT           1519    11   M       1  1-12      23:34    7:36/M             
      15    Catherine Cabral                  Bristol  CT          1512    29   F       1 20-29      23:49    7:41/M             
      16    Mike Dilworth                     Easton  CT           1594    43   M       5 40-49      23:56    7:43/M             
      17    Cameron Li Destri                 Stratford  CT        1592    49   M       6 40-49      23:59    7:44/M             
      18    Margaret Hull                     Ansonia  CT          1608    31   F       2 30-39      24:05    7:46/M             
      19    Edward Buckmir                    Stratford  CT        1604    42   M       7 40-49      24:09    7:47/M             
      20    John Mullen                       Providence  RI       1563    27   M       2 20-29      24:22    7:52/M             
      21    Jason Woodward                    Stamford  CT         1588    33   M       4 30-39      24:22    7:52/M             
      22    Houy Walsh                        Milford  CT          1585    35   F       3 30-39      24:30    7:54/M             
      23    Matt Lundy                        Monroe  CT           1598    29   M       3 20-29      24:42    7:58/M             
      24    Dave Larson                       Trumbull  CT         1614    49   M       8 40-49      24:55    8:02/M             
      25    Kevin Wong                        Cos Cob  CT          1587    14   M       1 13-19      25:04    8:05/M             
      26    James Kyer                        Bridgeport  CT       1551    34   M       5 30-39      25:27    8:13/M             
      27    Carol Danenberg                   Trumbull  CT         1525    50   F       2 50-59      25:33    8:15/M             
      28    Jeff Falberg                      Bridgeport  CT       1533    46   M       9 40-49      25:45    8:18/M             
      29    Evan Pitkoff                      Trumbull  CT         1572    55   M       2 50-59      26:10    8:26/M             
      30    Carly Graber                      Allentown  PA        1607    28   F       2 20-29      26:14    8:28/M             
      31    Gustavo Villa                     Danbury  CT          1583    29   M       4 20-29      26:16    8:28/M             
      32    Roger Campos                      Danbury  CT          1513    32   M       6 30-39      26:16    8:28/M             
      33    Dawn Bolling                      Norwalk  CT          1609    47   F       1 40-49      26:22    8:30/M             
      34    Nia Christie                      Monroe  CT           1520     8   F       1  1-12      26:23    8:31/M             
      35    Patrick Carroll                   Trumbull  CT         1600    13   M       2 13-19      26:28    8:32/M             
      36    Carrie Friend                     Monroe  CT           1534    43   F       2 40-49      26:54    8:41/M             
      37    Mike Bruening                     Trumbull  CT         1511    48   M      10 40-49      27:08    8:45/M             
      38    Michelle Woodward                 Stamford  CT         1589    33   F       4 30-39      27:10    8:46/M             
      39    Sean Carroll                      Trumbull  CT         1599    43   M      11 40-49      27:16    8:48/M             
      40    Katherine Abel                    Moreland Hills  OH   1501    24   F       3 20-29      27:33    8:53/M             
      41    Edith Chen                        Cos Cob  CT          1518    48   F       3 40-49      27:38    8:55/M             
      42    Randy Danenberg                   Trumbull  CT         1526    54   M       3 50-59      27:45    8:57/M             
      43    Linda Goldstein                   Fairfield  CT        1541    59   F       3 50-59      27:58    9:01/M             
      44    Susan Christoffersen              Fairfield  CT        1521    53   F       4 50-59      27:59    9:02/M             
      45    Justin Conneely                   Monroe  CT           1522    13   M       3 13-19      28:01    9:02/M             
      46    Lauren Gorton                     Trumbull  CT         1542    26   F       4 20-29      28:08    9:05/M             
      47    Rebecca Bowes                     Medford  MA          1509    23   F       5 20-29      28:08    9:05/M             
      48    Jim Bowes                         Warwick  NY          1508    62   M       1 60-99      28:09    9:05/M             
      49    Kevin Mc Caffery                  Trumbull  CT         1557    48   M      12 40-49      28:11    9:05/M             
      50    George Andriotis                  Bridgeport  CT       1613    39   M       7 30-39      28:34    9:13/M             
      51    Bridget Kendall                   Northford  CT        1549    38   F       5 30-39      29:00    9:21/M             
      52    Nicole Demaio                     Seymour  CT          1527    29   F       6 20-29      29:50    9:37/M             
      53    Ashly Hevesy                      Norwalk  CT          1544    26   F       7 20-29      29:50    9:37/M             
      54    Mary Augustine-Morris             Westport  CT         1502    41   F       4 40-49      29:58    9:40/M             
      55    Samuel Stark                      Monroe  CT           1578    31   M       8 30-39      30:56    9:59/M             
      56    Lauren Tourtellott                Bridgeport  CT       1580    24   F       8 20-29      31:02   10:01/M             
      57    Kate Mundy                        West Haven  CT       1564    30   F       6 30-39      31:16   10:05/M             
      58    Nataie Kronick                    Milford  CT          1550    31   F       7 30-39      31:17   10:05/M             
      59    Audrey Gleason                    Fairfield  CT        1540    20   F       9 20-29      32:14   10:24/M             
      60    Chris Looram                      Stamford  CT         1554    26   M       5 20-29      32:14   10:24/M             
      61    Manaia Friend                     Monroe  CT           1537    10   F       2  1-12      32:41   10:33/M             
      62    Ken Ziman                         Orange  CT           1590    65   M       2 60-99      32:46   10:34/M             
      63    Noah Friend                       Monroe  CT           1538    13   M       4 13-19      32:50   10:35/M             
      64    Stephanie Kuruc                   Bridgeport  CT       1593    29   F      10 20-29      32:56   10:37/M             
      65    Suzy Stark                        Monroe  CT           1579    60   F       1 60-99      33:21   10:45/M             
      66    Linda Piscioneri                  Branford  CT         1605    35   F       8 30-39      33:29   10:48/M             
      67    Charles Morris                    Westport  CT         1560    61   M       3 60-99      33:32   10:49/M             
      68    Yona Tucker                       Teaneck  NJ          1582    45   F       5 40-49      33:33   10:49/M             
      69    Wendy Russell                     Norwalk  CT          1576    54   F       5 50-59      33:42   10:52/M             
      70    Deborah Mc Whorter                Stamford  CT         1558    32   F       9 30-39      33:44   10:53/M             
      71    Katy Gale                         Stamford  CT         1539    53   F       6 50-59      34:15   11:03/M             
      72    Johna English                     Stamford  CT         1615    33   F      10 30-39      35:21   11:24/M             
      73    Betsy Bowes                       Warwick  NY          1507     5   F       3  1-12      35:45   11:32/M             
      74    Shakira Walston                   Bridgeport  CT       1586    35   F      11 30-39      35:47   11:33/M             
      75    Alicia Masua                      Orange,  CT          1603    23   F      11 20-29      36:15   11:42/M             
      76    Lisa Moyles                       Stratford  CT        1562    48   F       6 40-49      37:06   11:58/M             
      77    Bill Russell                      Norwalk  CT          1575    57   M       4 50-59      37:16   12:01/M             
      78    Dena Joseph                       Port Jefferson  NY   1548    28   F      12 20-29      37:51   12:13/M             
      79    Lauren Pace                       Bethel  CT           1569    27   M       6 20-29      39:04   12:36/M             
      80    Alicia Pontes                     Trumbull  CT         1573    27   F      13 20-29      39:05   12:36/M             
      81    Jason English                     Stamford  CT         1616    34   M       9 30-39      41:18   13:19/M             
      82    John Dilworth                     Easton  CT           1529    12   M       2  1-12      42:28   13:42/M             
      83    Francis Dilworth                  Easton  CT           1595    13   M       5 13-19      42:29   13:42/M             
      84    Luisa Friend                      Monroe  CT           1536     7   F       4  1-12      45:13   14:35/M             
      85    Josh Friend                       Monroe  CT           1535    44   M      13 40-49      45:15   14:36/M             
      86    Ann Louis Onton                   Woodbridge  CT       1568    68   F       2 60-99      50:48   16:23/M             

Age Division Results


Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Parrish Norwalk CT

1606

29

7

21:12

6:50/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alejandro Abella Southbury CT

1612

32

1

18:51

6:05/M

 
Top

Female 12 And Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nia Christie Monroe CT

1520

8

34

26:23

8:31/M

2

Manaia Friend Monroe CT

1537

10

61

32:41

10:33/M

3

Betsy Bowes Warwick NY

1507

5

73

35:45

11:32/M

 
Top

Male 12 And Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Christie Monroe CT

1519

11

14

23:34

7:36/M

2

John Dilworth Easton CT

1529

12

82

42:28

13:42/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Wong Cos Cob CT

1587

14

25

25:04

8:05/M

2

Patrick Carroll Trumbull CT

1600

13

35

26:28

8:32/M

3

Justin Conneely Monroe CT

1522

13

45

28:01

9:02/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Catherine Cabral Bristol CT

1512

29

15

23:49

7:41/M

2

Carly Graber Allentown PA

1607

28

30

26:14

8:28/M

3

Katherine Abel Moreland Hills OH

1501

24

40

27:33

8:53/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jared James Orange CT

1546

29

11

22:37

7:18/M

2

John Mullen Providence RI

1563

27

20

24:22

7:52/M

3

Matt Lundy Monroe CT

1598

29

23

24:42

7:58/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lauren Wiggins Branford CT

1602

33

12

22:50

7:22/M

2

Margaret Hull Ansonia CT

1608

31

18

24:05

7:46/M

3

Houy Walsh Milford CT

1585

35

22

24:30

7:54/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jorge Mendoza Bridgeport CT

1596

35

2

19:38

6:20/M

2

Alfred Hannon Danbury CT

1543

33

5

20:23

6:35/M

3

Wagner Flores Bridgeport CT

1611

34

6

20:42

6:41/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dawn Bolling Norwalk CT

1609

47

33

26:22

8:30/M

2

Carrie Friend Monroe CT

1534

43

36

26:54

8:41/M

3

Edith Chen Cos Cob CT

1518

48

41

27:38

8:55/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Cross Stamford CT

1524

48

3

19:48

6:23/M

2

Wesley Oliveira Bridgeport CT

1597

44

8

21:14

6:51/M

3

Peter Newman Old Greenwich CT

1566

48

9

21:17

6:52/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Newman Old Greenwich CT

1565

50

10

21:37

6:58/M

2

Carol Danenberg Trumbull CT

1525

50

27

25:33

8:15/M

3

Linda Goldstein Fairfield CT

1541

59

43

27:58

9:01/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Hector Camacho Bridgeport CT

1591

51

4

20:20

6:34/M

2

Evan Pitkoff Trumbull CT

1572

55

29

26:10

8:26/M

3

Randy Danenberg Trumbull CT

1526

54

42

27:45

8:57/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Suzy Stark Monroe CT

1579

60

65

33:21

10:45/M

2

Ann Louis Onton Woodbridge CT

1568

68

86

50:48

16:23/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Bowes Warwick NY

1508

62

48

28:09

9:05/M

2

Ken Ziman Orange CT

1590

65

62

32:46

10:34/M

3

Charles Morris Westport CT

1560

61

67

33:32

10:49/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com