HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

April Fool's Race For DARE
April 2, 2011 - 5K
Easton, CT

OVERALL WINNERS

Andreas Markakis, Fairfield, CT - 17:39
Erin Begg, Newtown, CT - 21:00

Men's Winner Women's Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Staples
Elementary
WEATHER
47 Degrees
Sunny & Windy

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Andreas Markakis                  Fairfield  CT         226    38   M   ***** 30-39      17:39    5:42/M             
       2    Daniel Schumacher                 Naugatuck  CT         111    13   M       1 13-20      17:57    5:47/M             
       3    Wantuil Souza                     Bridgeport  CT        212    44   M       1 40-49      18:19    5:55/M             
       4    George Goodman                    Brewster  NY          273    16   M       2 13-20      19:18    6:14/M             
       5    Christopher Huntley               Fairfield  CT          18    46   M       2 40-49      19:33    6:18/M             
       6    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT        264    43   M       3 40-49      19:41    6:21/M             
       7    George Howard-Heretakis           Austin  TX            224    27   M       1 21-29      19:45    6:22/M             
       8    Bill Harriman                     Portland  CT          175    52   M       1 50-59      19:46    6:23/M             
       9    Ed Parker                         Weston  CT            202    42   M       4 40-49      19:48    6:23/M             
      10    Scott Herman                      Easton  CT            208    42   M       5 40-49      19:56    6:26/M             
      11    Joseph Curley                     Milford  CT           214    57   M       2 50-59      20:07    6:29/M             
      12    Steve France                      Trumbull  CT           54    46   M       6 40-49      20:22    6:34/M             
      13    Dash Murphy                       Norwalk  CT           242    15   M       3 13-20      20:48    6:43/M             
      14    Jorge De La Rosa                  New Haven  CT         150    33   M       1 30-39      20:52    6:44/M             
      15    Marc Ferland                      Weston  CT            145    36   M       2 30-39      20:56    6:45/M             
      16    Erin Begg                         Newtown  CT           322    16   F   ***** 13-20      21:00    6:46/M             
      17    Jamie Eden                        Easton  CT             36    38   M       3 30-39      21:04    6:48/M             
      18    Gary Tressler                     Sandy Hook  CT        234    45   M       7 40-49      21:05    6:48/M             
      19    William Seanor                    Fairfield  CT         168    45   M       8 40-49      21:12    6:50/M             
      20    Dave Chaneides                    Oxford  CT            191    53   M       3 50-59      21:16    6:52/M             
      21    Paul Skrtich                      Easton  CT             69    43   M       9 40-49      21:25    6:55/M             
      22    Chris Schumacher                  Naugatuck  CT         110    45   M      10 40-49      21:26    6:55/M             
      23    Richard Kurtzman                  Norwalk  CT           179    59   M       4 50-59      21:27    6:55/M             
      24    Vinicius Lopes                    Bridgeport  CT        144    30   M       4 30-39      21:37    6:58/M             
      25    Kristin Mazzeo                    Easton  CT            197    27   F       1 21-29      21:47    7:02/M             
      26    Matt Lundy                        Monroe  CT            259    28   M       2 21-29      22:04    7:07/M             
      27    Luke Albrecht                     Sandy Hook  CT        282    32   M       5 30-39      22:11    7:09/M             
      28    John Miksad                       Wilton  CT             12    51   M       5 50-59      22:13    7:10/M             
      29    Bill Hunter                       Fairfield  CT         254    49   M      11 40-49      22:13    7:10/M             
      30    Salvatore Mulia                   Westport  CT          138    63   M       1 60-69      22:22    7:13/M             
      31    Michael Costello                  Fairfield  CT         165    52   M       6 50-59      22:27    7:15/M             
      32    Karen Newman                      Old Greenwich  CT     128    49   F       1 40-49      22:30    7:15/M             
      33    Ken Higgins                       Beacon Falls  CT        4    27   M       3 21-29      22:45    7:20/M             
      34    Dana Conrad                       Norwalk  CT           221    35   F       1 30-39      22:47    7:21/M             
      35    Jennifer Gambardella              Shelton  CT            85    30   F       2 30-39      22:49    7:22/M             
      36    Jeff Saidman                      Bethel  CT            222    44   M      12 40-49      22:56    7:24/M             
      37    Kathryn Stoker                    Norwalk  CT           114    43   F       2 40-49      23:01    7:25/M             
      38    Chris Gomolak                     Easton  CT            303    43   M      13 40-49      23:07    7:27/M             
      39    Will Goetz                        Easton  CT            289    46   M      14 40-49      23:08    7:28/M             
      40    Carolyn Kosewski                  Fairfield  CT         245    18   F       1 13-20      23:08    7:28/M             
      41    William Murphy                    Norwalk  CT           241    44   M      15 40-49      23:15    7:30/M             
      42    Emily Locher                      Weston  CT             17    35   F       3 30-39      23:21    7:32/M             
      43    John Kennelly                     Cheshire  CT          251    47   M      16 40-49      23:21    7:32/M             
      44    Caitlin Neary                     Easton  CT            125    15   F       2 13-20      23:25    7:33/M             
      45    Katherine Stallfort               Wilton  CT             22    50   F       1 50-59      23:34    7:36/M             
      46    Dan Conroy                        Naugatuck  CT         119    31   M       6 30-39      23:42    7:39/M             
      47    Chris Perry                       Danbury  CT           205    26   M       4 21-29      23:43    7:39/M             
      48    Robert Perless                    Easton  CT            304    45   M      17 40-49      23:43    7:39/M             
      49    Ashley Lampman                    Norwalk  CT            77    19   F       3 13-20      23:48    7:41/M             
      50    Dave Schneider                    Easton  CT            140    39   M       7 30-39      23:56    7:43/M             
      51    Kevin Porter                      Easton  CT            141    52   M       7 50-59      24:00    7:45/M             
      52    Glen Fergason                     New Milford  CT        10    37   M       8 30-39      24:01    7:45/M             
      53    Mike Patterson                    Fairfield  CT         285    40   M      18 40-49      24:05    7:46/M             
      54    Brian Jasgur                      Trumbull  CT          252    34   M       9 30-39      24:09    7:47/M             
      55    Fred Fimbel                       Poughkeepsie  NY      203    47   M      19 40-49      24:10    7:48/M             
      56    Cheryl Eckhardt                   Stratford  CT         219    30   F       4 30-39      24:11    7:48/M             
      57    Jim Bebon                         Easton  CT            217    46   M      20 40-49      24:15    7:49/M             
      58    Kim Hooker                        Monroe  CT              2    47   F       3 40-49      24:18    7:50/M             
      59    Scott Acheychek                   Westport  CT          305    36   M      10 30-39      24:21    7:51/M             
      60    Bret Henkel                       Milford  CT           122    34   M      11 30-39      24:30    7:54/M             
      61    William Reed                      Easton  CT            281    11   M       1  2-12      24:31    7:55/M             
      62    Thomas Lampman                    Norwalk  CT            78    46   M      21 40-49      24:35    7:56/M             
      63    Catarina Goncalves                Easton  CT             30    10   F       1  2-12      24:38    7:57/M             
      64    Patrick Higgins                   Easton  CT             65    11   M       2  2-12      24:38    7:57/M             
      65    Michael Kane                      Shelton  CT           132    49   M      22 40-49      24:50    8:01/M             
      66    Molly Begg                        Newtown  CT           321    12   F       2  2-12      25:08    8:06/M             
      67    Sam Mugbil                        Easton  CT            171    10   M       3  2-12      25:12    8:08/M             
      68    Megan Ceva                        Easton  CT             82    16   F       4 13-20      25:22    8:11/M             
      69    Jim Beecher                       Ansonia  CT           109    36   M      12 30-39      25:23    8:11/M             
      70    Laura Warburton                   Milford  CT            80    25   F       2 21-29      25:27    8:13/M             
      71    Raymond McGuire                   Brookfield  CT         16    38   M      13 30-39      25:27    8:13/M             
      72    Dana De Nomme                     Trumbull  CT          227    33   F       5 30-39      25:28    8:13/M             
      73    Matt Hayo                         Trumbull  CT          268    25   M       5 21-29      25:30    8:14/M             
      74    Shannon Vicente                   Trumbull  CT           34    33   F       6 30-39      25:31    8:14/M             
      75    Kevin Crowley                     Weston  CT             86    55   M       8 50-59      25:32    8:14/M             
      76    Marycatherine Parr                Ridgefield  CT        185    51   F       2 50-59      25:38    8:16/M             
      77    Henry Herman                      Easton  CT            209    10   M       4  2-12      25:39    8:16/M             
      78    Susan Seyfried                    Southport  CT         316    47   F       4 40-49      25:40    8:17/M             
      79    Robin Hartnett                    Stamford  CT           23    38   F       7 30-39      25:41    8:17/M             
      80    Mary Scallion                     Hamden  CT             88    26   F       3 21-29      25:43    8:18/M             
      81    Louise Doisson                    Norwalk  CT           295    48   F       5 40-49      25:44    8:18/M             
      82    Jack Dehler                       Easton  CT            233    12   M       5  2-12      25:47    8:19/M             
      83    Elizabeth Locher                  Stamford  CT           47    27   F       4 21-29      25:48    8:19/M             
      84    Rj Bogardus                       Redding  CT           206    23   M       6 21-29      25:50    8:20/M             
      85    Stephen Preisig                   Stamford  CT           51    31   M      14 30-39      25:52    8:21/M             
      86    James , Sr. Bedford               Shelton  CT            60    51   M       9 50-59      25:54    8:21/M             
      87    Peter Berens                      Fairfield  CT         161    14   M       4 13-20      25:56    8:22/M             
      88    Steven Alix                       Easton  CT            274    13   M       5 13-20      26:03    8:24/M             
      89    Raymond Allain                    Stratford  CT         213    40   M      23 40-49      26:05    8:25/M             
      90    Hannah Ceva                       Easton  CT             84    10   F       3  2-12      26:06    8:25/M             
      91    Kinsey Colby                      Easton  CT            215    11   F       4  2-12      26:06    8:25/M             
      92    Allegra Herman                    Easton  CT            211    40   F       6 40-49      26:16    8:28/M             
      93    Jenna Broems                      Stamford  CT           24    35   F       8 30-39      26:18    8:29/M             
      94    Stacey Holmes                     Bridgeport  CT        160    28   F       5 21-29      26:22    8:30/M             
      95    Tom Butterfield                   Windsor  CT           181    74   M       1 70-99      26:24    8:31/M             
      96    Joseph Meadows                    Meriden  CT           192    46   M      24 40-49      26:26    8:32/M             
      97    Brian Chesler                     Sandy Hook  CT         44    39   M      15 30-39      26:27    8:32/M             
      98    Katy Ingulli                      Shelton  CT           315    37   F       9 30-39      26:27    8:32/M             
      99    Carl Ceva                         Easton  CT             81    47   M      25 40-49      26:30    8:33/M             
     100    Amanda Porto                      Bridgeport  CT         52    31   F      10 30-39      26:31    8:33/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Susan David                       Ridgefield  CT        180    45   F       7 40-49      26:31    8:33/M             
     102    Sonoe Fitzsimonds                 Easton  CT            169    10   F       5  2-12      26:32    8:34/M             
     103    Ann Roberts                       Bridgeport  CT         49    37   F      11 30-39      26:33    8:34/M             
     104    Michael Massey                    Easton  CT            292    43   M      26 40-49      26:34    8:34/M             
     105    Patrick Bell                      Stamford  CT          151    54   M      10 50-59      26:35    8:35/M             
     106    Sarah Furth                       Pleasantville  NY     255    17   F       5 13-20      26:40    8:36/M             
     107    Donna Di Carlo                    Fairfield  CT         153    43   F       8 40-49      26:43    8:37/M             
     108    Carolyne Hynes                    Weston  CT             50    44   F       9 40-49      26:46    8:38/M             
     109    Paul Pronovost                    Easton  CT            325    47   M      27 40-49      26:49    8:39/M             
     110    Bill Begg                         Newtown  CT           323    47   M      28 40-49      26:49    8:39/M             
     111    Marilee Root                      Milford  CT           106    28   F       6 21-29      26:55    8:41/M             
     112    Michael Brokaw                    Sandy Hook  CT        257    31   M      16 30-39      26:56    8:41/M             
     113    William Demotses                  Fairfield  CT          62    43   M      29 40-49      26:56    8:41/M             
     114    Steve Mele                        North Haven  CT       260    56   M      11 50-59      27:00    8:43/M             
     115    Justin MacKenzie                  Trumbull  CT          126    38   M      17 30-39      27:01    8:43/M             
     116    Tom Auray                         Easton  CT            313    47   M      30 40-49      27:02    8:43/M             
     117    Russell Green                     Fairfield  CT         134    43   M      31 40-49      27:02    8:43/M             
     118    Alex Walsh                        Shelton  CT            57    14   M       6 13-20      27:04    8:44/M             
     119    Kyle Bast                         Easton  CT            293    48   M      32 40-49      27:04    8:44/M             
     120    Bill Bardani                      Easton  CT             66    38   M      18 30-39      27:05    8:44/M             
     121    Robert Gambardella                Shelton  CT            75    35   M      19 30-39      27:09    8:45/M             
     122    Dawn Bolling                      Norwalk  CT           310    47   F      10 40-49      27:12    8:46/M             
     123    Steven Lutinshi                   Easton  CT            200    45   M      33 40-49      27:24    8:50/M             
     124    Jaylen Lutinshi                   Easton  CT            199     6   M       6  2-12      27:24    8:50/M             
     125    Jennifer Racioppo                 Trumbull  CT          113    36   F      12 30-39      27:26    8:51/M             
     126    Anna Laudanska                      GREECE              225    31   F      13 30-39      27:28    8:52/M             
     127    Ryan Berman                       Shelton  CT           147    17   M       7 13-20      27:36    8:54/M             
     128    Jack Bebon                        Easton  CT            218    10   M       7  2-12      27:37    8:55/M             
     129    Mike Giarratano                   Newtown  CT           309    65   M       2 60-69      27:38    8:55/M             
     130    William Spencer                   Monroe  CT              6    49   M      34 40-49      27:40    8:55/M             
     131    Joann Dixson                      Norwalk  CT            74    49   F      11 40-49      27:41    8:56/M             
     132    Stephen Grathwohl                 Fairfield  CT         266    63   M       3 60-69      27:42    8:56/M             
     133    Lisa Shinall                      Redding Ridge  CT     121    52   F       3 50-59      27:42    8:56/M             
     134    Bob Miles                         Bridgeport  CT        120    32   M      20 30-39      27:43    8:56/M             
     135    Marjorie Klar                     Easton  CT            148    56   F       4 50-59      27:43    8:56/M             
     136    Richard Bassett                   Norwalk  CT            95    21   M       7 21-29      27:43    8:56/M             
     137    Maria Bajnoczi                    Norwalk  CT            94    12   F       6  2-12      27:46    8:57/M             
     138    John Gibbons                      Old Greenwich  CT     101    69   M       4 60-69      27:48    8:58/M             
     139    Helen Dilworth                    Easton  CT            117    44   F      12 40-49      27:54    9:00/M             
     140    Bridgett Dibonaventura            Easton  CT             26    40   F      13 40-49      27:55    9:00/M             
     141    Kyle Boyle                        Fairfield  CT         155    13   M       8 13-20      27:56    9:01/M             
     142    Alicia De La Rosa                 New Haven  CT         149    32   F      14 30-39      27:57    9:01/M             
     143    Lisa Beote                        Bethel  CT             96    32   F      15 30-39      28:04    9:03/M             
     144    J.scott Lindwall                  Fairfield  CT         186    43   M      35 40-49      28:13    9:06/M             
     145    Edgardo Perez                     Bridgeport  CT        232    46   M      36 40-49      28:16    9:07/M             
     146    Danielle Visconti                 Stratford  CT         272    32   F      16 30-39      28:21    9:09/M             
     147    Mccorvic Wham                     Milford  CT           231    41   M      37 40-49      28:24    9:10/M             
     148    Christopher Charres               Bridgeport  CT        100    25   M       8 21-29      28:28    9:11/M             
     149    Paul Varvaro                      Easton  CT            263    45   M      38 40-49      28:33    9:13/M             
     150    Janice Curry                      Fairfield  CT          61    35   F      17 30-39      28:36    9:14/M             
     151    Debra Gunn                        Fairfield  CT          53    38   F      18 30-39      28:38    9:14/M             
     152    Ken Gentile                       North Haven  CT       173    33   M      21 30-39      28:46    9:17/M             
     153    Chris Lee                         Fairfield  CT         183    49   M      39 40-49      28:47    9:17/M             
     154    Kacey Hartmann                    Easton  CT            308    10   F       7  2-12      28:48    9:17/M             
     155    Jerry Sawyer                      Stratford  CT          63    59   M      12 50-59      28:48    9:17/M             
     156    Monica Dilworth                   Easton  CT            115    17   F       6 13-20      28:53    9:19/M             
     157    Lindajean Codd                    Trumbull  CT          286    39   F      19 30-39      28:55    9:20/M             
     158    Amy Fuller                        North Haven  CT       172    31   F      20 30-39      29:00    9:21/M             
     159    Jeffrey Post                      Shelton  CT           229    37   M      22 30-39      29:01    9:22/M             
     160    Susan Cinquegrana                 Newtown  CT           240    52   F       5 50-59      29:16    9:26/M             
     161    Rebecca Thorpe                    Fairfield  CT         256    42   F      14 40-49      29:21    9:28/M             
     162    Maureen Berman                    Shelton  CT           146    54   F       6 50-59      29:24    9:29/M             
     163    Thomas Kirk                       Redding  CT           118    51   M      13 50-59      29:26    9:30/M             
     164    Colin Thornton                    Fairfield  CT          92    39   M      23 30-39      29:27    9:30/M             
     165    Sarah Sproch                      Norwalk  CT           127    26   F       7 21-29      29:31    9:31/M             
     166    Austin Skrtich                    Easton  CT             70    10   M       8  2-12      29:32    9:32/M             
     167    Audrey Simmons                    Monroe  CT            194    24   F       8 21-29      29:35    9:33/M             
     168    Dana Ceva                         Easton  CT             83    14   F       7 13-20      29:37    9:33/M             
     169    Richard Zbrozck                   Berlin  CT            228    64   M       5 60-69      29:45    9:36/M             
     170    James Bebon                       Easton  CT            216    11   M       9  2-12      29:48    9:37/M             
     171    Dennis Canada                     Easton  CT             73    10   M      10  2-12      30:02    9:41/M             
     172    Mark Antonini                     Bridgeport  CT        124    49   M      40 40-49      30:03    9:42/M             
     173    George Andriotis                  Bridgeport  CT        159    38   M      24 30-39      30:04    9:42/M             
     174    Craig Megargle                    Fairfield  CT          98    60   M       6 60-69      30:11    9:44/M             
     175    Rita Santos                       Yonkers  NY           267    39   F      21 30-39      30:16    9:46/M             
     176    Carolyn Gill                      Fairfield  CT         277    40   F      15 40-49      30:20    9:47/M             
     177    Monica Roche                      Fairfield  CT         204    72   F       1 70-99      30:29    9:50/M             
     178    Dawn Kane                         Shelton  CT           314    45   F      16 40-49      30:30    9:50/M             
     179    Mary O'Connell                    West Haven  CT        105    60   F       1 60-69      30:39    9:53/M             
     180    Tatiana Naclerio                  Easton  CT            238    11   F       8  2-12      30:40    9:54/M             
     181    Ingrid Milne                      Weston  CT            296    43   F      17 40-49      30:44    9:55/M             
     182    Jonathan Lam                      Easton  CT            136    10   M      11  2-12      30:55    9:58/M             
     183    Stephanie Murray                  Monroe  CT            265    24   F       9 21-29      31:04   10:01/M             
     184    Matthew Naclerio                  Easton  CT            239    47   M      41 40-49      31:08   10:03/M             
     185    Kaleigh Boyle                     Fairfield  CT         156    11   F       9  2-12      31:10   10:03/M             
     186    Marilyn Benitez                   Bridgeport  CT        235    48   F      18 40-49      31:12   10:04/M             
     187    Amy Meyerson                      Weston  CT            162    43   F      19 40-49      31:23   10:07/M             
     188    Chris Tyler                       Strateford  CT         38    46   M      42 40-49      31:26   10:08/M             
     189    Phoebe Kaylor                     Fairfield  CT         123    42   F      20 40-49      31:27   10:09/M             
     190    Kristina Zimbardo                 Jersey City  NJ        48    30   F      22 30-39      31:28   10:09/M             
     191    Bonnie Boyle                      Fairfield  CT         154    42   F      21 40-49      31:29   10:09/M             
     192    Meghan Ward                       Fairfield  CT         258    36   F      23 30-39      31:30   10:10/M             
     193    Steven McMonagle                  Shelton  CT            55    45   M      43 40-49      31:33   10:11/M             
     194    Ron Magliocco                     Fairfield  CT         139    42   M      44 40-49      31:41   10:13/M             
     195    Melanie Champion                  Meriden  CT           262    52   F       7 50-59      31:42   10:14/M             
     196    Donna Cramond                     Monroe  CT              1    61   F       2 60-69      31:48   10:15/M             
     197    Alex Goncalves                    Easton  CT             31    12   M      12  2-12      31:53   10:17/M             
     198    Renie Ekberg                      Southbury  CT         129    51   F       8 50-59      31:54   10:17/M             
     199    Tim Creagh                        Trumbull  CT          107    48   M      45 40-49      31:55   10:18/M             
     200    Lisa Adriani                      Shelton  CT            79    34   F      24 30-39      31:56   10:18/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    Mario Goncalves                   Easton  CT             33    45   M      46 40-49      32:02   10:20/M             
     202    Olivia Massey                     Easton  CT            291    12   F      10  2-12      32:03   10:20/M             
     203    Jenny Alix                        Easton  CT            270    11   F      11  2-12      32:03   10:20/M             
     204    Tim Leahy                         Fairfield  CT          99    42   M      47 40-49      32:09   10:22/M             
     205    Sam Simons                        Easton  CT            279    43   M      48 40-49      32:11   10:23/M             
     206    Alden Simons                      Easton  CT            280    11   M      13  2-12      32:14   10:24/M             
     207    Shannon Gilbert                   Easton  CT            306    12   F      12  2-12      32:15   10:24/M             
     208    Laurie Israel                     Easton  CT            269    0    F       1  0- 1      32:25   10:27/M             
     209    Melody Barnes                     Norwalk  CT           223    33   F      25 30-39      32:27   10:28/M             
     210    John Dilworth                     Easton  CT            116    11   M      14  2-12      32:40   10:32/M             
     211    Christopher Sezon                 Easton  CT            317    12   M      15  2-12      32:45   10:34/M             
     212    Bernie Sezon                      Easton  CT            318    49   M      49 40-49      32:46   10:34/M             
     213    Leslie Chiodi                     Ridgefield  CT        166    41   F      22 40-49      33:06   10:41/M             
     214    Stephanie Klein Wassink           Redding  CT             9    44   F      23 40-49      33:06   10:41/M             
     215    Patty Carton                      Stratford  CT         190    72   F       2 70-99      33:10   10:42/M             
     216    Katherine Waugh                   Easton  CT            103    13   F       8 13-20      33:12   10:43/M             
     217    Jessica Lam                       Easton  CT            137    11   F      13  2-12      33:17   10:44/M             
     218    Karen Ziebell                     Norwalk  CT            91    47   F      24 40-49      33:21   10:45/M             
     219    Al Bruce                          Easton  CT            220    48   M      50 40-49      33:24   10:46/M             
     220    Tricia Schuldt                    Easton  CT            271    40   F      25 40-49      33:29   10:48/M             
     221    James Porter                      Easton  CT            143     9   M      16  2-12      33:37   10:51/M             
     222    Owen Corazzelli                   Easton  CT            324    10   M      17  2-12      33:47   10:54/M             
     223    Stephen Dow                       Easton  CT            230    11   M      18  2-12      33:57   10:57/M             
     224    Madeline Porter                   Easton  CT            142    12   F      14  2-12      33:58   10:57/M             
     225    Brock Dubin                       Milford  CT            93    39   M      25 30-39      34:00   10:58/M             
     226    Christina Rosica                  Bethel  CT            284    30   F      26 30-39      34:08   11:01/M             
     227    Colleen Williamas                 Westport  CT           87    45   F      26 40-49      34:09   11:01/M             
     228    Barbara Gaughan                   Norwalk  CT            89    54   F       9 50-59      34:12   11:02/M             
     229    Madeline Massey                   Easton  CT            290    10   F      15  2-12      34:19   11:04/M             
     230    Caroline Bast                     Easton  CT            287    10   F      16  2-12      34:23   11:05/M             
     231    Karyn Mc Neil                     Fairfield  CT         236    45   F      27 40-49      34:59   11:17/M             
     232    Lori Amaral                       Sandy Hook  CT        201    42   F      28 40-49      35:00   11:17/M             
     233    Susan Meadows                     Meriden  CT           193    49   F      29 40-49      35:09   11:20/M             
     234    Brian Anderson                    Norwalk  CT           108    40   M      51 40-49      35:10   11:21/M             
     235    Charles Calderbank                Sandy Hook  CT         14    50   M      14 50-59      35:30   11:27/M             
     236    Caroline Herman                   Easton  CT            210    13   F       9 13-20      35:39   11:30/M             
     237    Elizabeth Dehler                  Easton  CT            131    10   F      17  2-12      35:47   11:33/M             
     238    Amanda Mullen                     Easton  CT             68    10   F      18  2-12      35:49   11:33/M             
     239    David Leandres                    Shelton  CT           237    10   M      19  2-12      35:50   11:34/M             
     240    Elliot Adair                      Easton  CT            157     9   F      19  2-12      35:51   11:34/M             
     241    Leslie Noland                     Fairfield  CT          27    39   F      27 30-39      35:53   11:35/M             
     242    Tara Hawley                       Fairfield  CT         112    39   F      28 30-39      35:55   11:35/M             
     243    Liz Dehler                        Easton  CT            130    42   F      30 40-49      35:59   11:36/M             
     244    Michael Waugh                     Easton  CT            104    11   M      20  2-12      36:06   11:39/M             
     245    Zoe Hughes                        Stamford  CT          297    44   F      31 40-49      36:09   11:40/M             
     246    Carl Sylvester                    Shelton  CT           207    77   M       2 70-99      36:18   11:43/M             
     247    Sophia Fitzsimonds                Easton  CT            302    9    F      20  2-12      36:27   11:45/M             
     248    Elliot Adair                      Easton  CT            158     9   F      21  2-12      36:27   11:45/M             
     249    Patrick Fitzsimmons               Easton  CT            301    42   M      52 40-49      36:28   11:46/M             
     250    Karen Jensen                      Shelton  CT            90    46   F      32 40-49      36:52   11:54/M             
     251    Betsy Gardner                     Fairfield  CT         177    70   F       3 70-99      37:27   12:05/M             
     252    Edward Snyder                     Wallingford  CT       261    64   M       7 60-69      37:50   12:12/M             
     253    Mackenzie Wenzel                  Easton  CT             43    11   F      22  2-12      38:16   12:21/M             
     254    Shannon Bowley                    Bridgeport  CT          8    31   F      29 30-39      38:38   12:28/M             
     255    Nadia Aldala                      New Haven  CT         249    48   F      33 40-49      38:45   12:30/M             
     256    Maura Hennessey                   Fairfield  CT         133    42   F      34 40-49      38:47   12:31/M             
     257    Nancy Westington                  Ridgefield  CT         28    47   F      35 40-49      38:51   12:32/M             
     258    Nancy McMonagle                   Shelton  CT            56    46   F      36 40-49      38:56   12:34/M             
     259    Anita Wooten                      Riverhead  NY         167    45   F      37 40-49      39:04   12:36/M             
     260    Debra Jones                       Redding  CT            25    41   F      38 40-49      39:18   12:41/M             
     261    Cara Foley                        Trumbull  CT          135    38   F      30 30-39      39:34   12:46/M             
     262    Christy Thomas                    Norwalk  CT           152    45   F      39 40-49      39:48   12:50/M             
     263    Naomi Downey                      Richmond Hill  NY     312    35   F      31 30-39      39:55   12:53/M             
     264    Brian Gilbert                     Easton  CT            307    51   M      15 50-59      40:05   12:56/M             
     265    Isabel Goncalves                  Easton  CT             29    41   F      40 40-49      40:13   12:58/M             
     266    Christine Eden                    Easton  CT             37    42   F      41 40-49      40:13   12:58/M             
     267    Sara Alix                         Easton  CT            275    9    F      23  2-12      40:37   13:06/M             
     268    Sara Agosti                       Easton  CT            174    11   F      24  2-12      40:37   13:06/M             
     269    Kristy Kudes                      Easton  CT            298    10   F      25  2-12      40:39   13:07/M             
     270    Ashleigh Eden                     Easton  CT            184    11   F      26  2-12      40:40   13:07/M             
     271    Sofia Goncalves                   Easton  CT             32     7   F      27  2-12      40:48   13:10/M             
     272    Jennifer Nichols                  Easton  CT            164    40   F      42 40-49      41:21   13:20/M             
     273    Ryan Eden                         Easton  CT            176     9   M      21  2-12      41:46   13:28/M             
     274    Julia Skrtich                     Easton  CT             72    12   F      28  2-12      42:02   13:34/M             
     275    Oneita Alarcon                    Redding  CT            15    56   F      10 50-59      42:11   13:36/M             
     276    Eric Lenhart                      Easton  CT             59    10   M      22  2-12      42:34   13:44/M             
     277    Teresa Distefano                  Easton  CT            300    10   F      29  2-12      42:49   13:49/M             
     278    Mary Summons                      Rye Brook  NY          76    35   F      32 30-39      42:51   13:49/M             
     279    Danielle Regimbal                 Stamford  CT          102    44   F      43 40-49      42:57   13:51/M             
     280    Damian Hoffman                    West Haven  CT         46     6   M      23  2-12      43:08   13:55/M             
     281    Edward Perkowski                  Stratford  CT         178    56   M      16 50-59      43:35   14:04/M             
     282    Jennifer Kaplanka                 Ansonia  CT           187    29   F      10 21-29      44:42   14:25/M             
     283    Kent Lyman                        Milford  CT            11    31   M      26 30-39      44:42   14:25/M             
     284    Teddy Bobroske                    Easton  CT            320     9   M      24  2-12      44:49   14:27/M             
     285    Regina Bobroske                   Easton  CT            319    48   F      44 40-49      45:11   14:35/M             
     286    Eileen Corazzelli                 Easton  CT            278    46   F      45 40-49      46:38   15:03/M             
     287    Amelia Allen                      Easton  CT            248    9    F      30  2-12      46:38   15:03/M             
     288    Emma Corazzelli                   Easton  CT            276    7    F      31  2-12      46:40   15:03/M             
     289    Austin Allen                      Easton  CT            247    10   M      25  2-12      46:40   15:03/M             
     290    Aimee Allen                       Easton  CT            246    50   F      11 50-59      46:40   15:03/M             
     291    Brittany Knote                    Southold  NY          163    22   F      11 21-29      46:48   15:06/M             
     292    Helen Simmons                     Monroe  CT            250    55   F      12 50-59      46:48   15:06/M             
     293    Chantelle Hoffman                 West Haven  CT         45    28   F      12 21-29      48:03   15:30/M             
     294    Kelly Higgins                     Easton  CT             64    41   F      46 40-49      48:04   15:30/M             
     295    Terri Lenhart                     Easton  CT             58    53   F      13 50-59      48:04   15:30/M             
     296    Angie Distefano                   Easton  CT            299    45   F      47 40-49      48:07   15:31/M             
     297    Brianne Mc Kissick                Easton  CT            283    15   F      10 13-20      49:30   15:58/M             
     298    Erica Chudzinski                  Easton  CT            294    14   F      11 13-20      49:31   15:58/M             
     299    Ann Louise Onton                  Woodbridge  CT        182    67   F       3 60-69      55:20   17:51/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men:1-12 13-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-12 13-20 21-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Begg Newtown CT

322

16

16

21:00

6:46/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andreas Markakis Fairfield CT

226

38

1

17:39

5:42/M

 
Top

Female No Age Reported

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Laurie Israel Easton CT

269

0

208

32:25

10:27/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Catarina Goncalves Easton CT

30

10

63

24:38

7:57/M

2

Molly Begg Newtown CT

321

12

66

25:08

8:06/M

3

Hannah Ceva Easton CT

84

10

90

26:06

8:25/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

William Reed Easton CT

281

11

61

24:31

7:55/M

2

Patrick Higgins Easton CT

65

11

64

24:38

7:57/M

3

Sam Mugbil Easton CT

171

10

67

25:12

8:08/M

 
Top

Female 13 to 20

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carolyn Kosewski Fairfield CT

245

18

40

23:08

7:28/M

2

Caitlin Neary Easton CT

125

15

44

23:25

7:33/M

3

Ashley Lampman Norwalk CT

77

19

49

23:48

7:41/M

 
Top

Male 13 to 20

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Schumacher Naugatuck CT

111

13

2

17:57

5:47/M

2

George Goodman Brewster NY

273

16

4

19:18

6:14/M

3

Dash Murphy Norwalk CT

242

15

13

20:48

6:43/M

 
Top

Female 21 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristin Mazzeo Easton CT

197

27

25

21:47

7:02/M

2

Laura Warburton Milford CT

80

25

70

25:27

8:13/M

3

Mary Scallion Hamden CT

88

26

80

25:43

8:18/M

 
Top

Male 21 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

George Howard-Heretakis Austin TX

224

27

7

19:45

6:22/M

2

Matt Lundy Monroe CT

259

28

26

22:04

7:07/M

3

Ken Higgins Beacon Falls CT

4

27

33

22:45

7:20/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dana Conrad Norwalk CT

221

35

34

22:47

7:21/M

2

Jennifer Gambardella Shelton CT

85

30

35

22:49

7:22/M

3

Emily Locher Weston CT

17

35

42

23:21

7:32/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jorge De La Rosa New Haven CT

150

33

14

20:52

6:44/M

2

Marc Ferland Weston CT

145

36

15

20:56

6:45/M

3

Jamie Eden Easton CT

36

38

17

21:04

6:48/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Newman Old Greenwich CT

128

49

32

22:30

7:15/M

2

Kathryn Stoker Norwalk CT

114

43

37

23:01

7:25/M

3

Kim Hooker Monroe CT

2

47

58

24:18

7:50/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Wantuil Souza Bridgeport CT

212

44

3

18:19

5:55/M

2

Christopher Huntley Fairfield CT

18

46

5

19:33

6:18/M

3

Wesley Oliveira Bridgeport CT

264

43

6

19:41

6:21/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katherine Stallfort Wilton CT

22

50

45

23:34

7:36/M

2

Marycatherine Parr Ridgefield CT

185

51

76

25:38

8:16/M

3

Lisa Shinall Redding Ridge CT

121

52

133

27:42

8:56/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Harriman Portland CT

175

52

8

19:46

6:23/M

2

Joseph Curley Milford CT

214

57

11

20:07

6:29/M

3

Dave Chaneides Oxford CT

191

53

20

21:16

6:52/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary O'Connell West Haven CT

105

60

179

30:39

9:53/M

2

Donna Cramond Monroe CT

1

61

196

31:48

10:15/M

3

Ann Louise Onton Woodbridge CT

182

67

299

55:20

17:51/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Salvatore Mulia Westport CT

138

63

30

22:22

7:13/M

2

Mike Giarratano Newtown CT

309

65

129

27:38

8:55/M

3

Stephen Grathwohl Fairfield CT

266

63

132

27:42

8:56/M

 
Top

Female 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

204

72

177

30:29

9:50/M

2

Patty Carton Stratford CT

190

72

215

33:10

10:42/M

3

Betsy Gardner Fairfield CT

177

70

251

37:27

12:05/M

 
Top

Male 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Butterfield Windsor CT

181

74

95

26:24

8:31/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

207

77

246

36:18

11:43/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com