HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Living Well In Glastonbury 5K
July 17, 2011 - 5K
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

Bran Gaudreau, Wethersfield, CT - 18:00
Maile Davenport, Guilford, CT - 18:09

Mens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Smith
Middle School
WEATHER
74 Degrees
Sunny

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Brian Gaudreau                    Wethersfield  CT      226    31   M   ***** 30-39      18:00    5:46/M             
       2    Nick Blanchard                    Portland  CT          316    16   M       1 15-18      18:06    5:48/M             
       3    Malie Davenport                   Guilford  CT          305    0    F   *****  0- 0      18:09    5:49/M             
       4    Ned Kennedy                       Bolton  CT            237    52   M       1 50-59      18:34    5:57/M             
       5    Troy McDonough                    Mansfield  CT         250    35   M       1 30-39      18:50    6:02/M             
       6    John Paggioli                     Marlborough  CT       335    45   M       1 40-49      18:52    6:03/M             
       7    Brian Ewing                       Manchester  CT        220    20   M       1 19-29      18:57    6:04/M             
       8    Matthew Lance                     Stratford  CT         242    22   M       2 19-29      19:25    6:13/M             
       9    Miguel Rivera                     East Hartford  CT     272    14   M       1 10-14      19:34    6:16/M             
      10    Matt Mund                         Glastonbury  CT       326    34   M       2 30-39      20:15    6:29/M             
      11    Andrew Williams                   South Glastonbury     334    46   M       2 40-49      20:20    6:31/M             
      12    Bruce Christensen                                       338    43   M       3 40-49      20:29    6:34/M             
      13    James Healey                      Glastonbury  CT       231    34   M       3 30-39      21:14    6:48/M             
      14    Sherry Schwarm                    Marlborough  CT       304    45   F       1 40-49      21:28    6:53/M             
      15    Amanda Kushin                     Glastonbury  CT       239    26   F       1 19-29      21:35    6:55/M             
      16    Dani Kennedy                      Bolton  CT            236    52   F       1 50-59      21:46    6:59/M             
      17    Michael Cosentino                 Glastonbury  CT       329    46   M       4 40-49      21:56    7:02/M             
      18    Jeffrey Sawyer                    Glastonbury  CT       274    40   M       5 40-49      22:02    7:04/M             
      19    Timothy Curran                    Wethersfield  CT      208    50   M       2 50-59      22:05    7:05/M             
      20    Jose Santiago                     Bridgeport  CT        273    24   M       3 19-29      22:34    7:14/M             
      21    Elizabeth Bouley                  Enfield  CT           196    32   F       1 30-39      22:36    7:15/M             
      22    Joe Carabase                      Glastonbury  CT       201    24   M       4 19-29      22:40    7:16/M             
      23    Chris Dency                       Glastonbury  CT       337    12   M       2 10-14      22:43    7:17/M             
      24    Ryan Tetreault                    Vernon  CT            288    33   M       4 30-39      22:43    7:17/M             
      25    Ricky Anderson                    Glastonbury  CT       191    16   M       2 15-18      22:52    7:20/M             
      26    Thomas Pugliese                   Glastonbury  CT       318    38   M       5 30-39      23:08    7:25/M             
      27    Sean Kenney                       Glastonbury  CT       343    41   M       6 40-49      23:20    7:29/M             
      28    David Emmerling                   Glastonbury  CT       218    42   M       7 40-49      23:30    7:32/M             
      29    Jay Barriss                       Glastonbury  CT       193    46   M       8 40-49      23:32    7:33/M             
      30    Jon Collett                       South Glastonbury     319    38   M       6 30-39      23:33    7:33/M             
      31    Bandit Number  9000                                    9000         M       1  0- 0      24:18    7:47/M             
      32    Alan Mc Call                      Manchester  CT        309    61   M       1 60-99      24:51    7:58/M             
      33    Erica Donahue                     Rocky Hill  CT        213    35   F       2 30-39      25:04    8:02/M             
      34    Cathy King                        Manchester  CT        311    51   F       2 50-59      25:31    8:11/M             
      35    Brittni Burke                     Glastonbury  CT       328    22   F       2 19-29      25:32    8:11/M             
      36    Lauren Coleman                    Manchester  CT        205    22   F       3 19-29      25:43    8:15/M             
      37    Jacob Ouellette                   Amston  CT            310    11   M       3 10-14      25:45    8:15/M             
      38    Ana Nelson                        Monroe  CT            347    54   F       3 50-59      25:50    8:17/M             
      39    Matthew Foley                     Portland  CT          222    46   M       9 40-49      25:56    8:19/M             
      40    Richard Miller                    Glastonbury  CT       315    67   M       2 60-99      25:59    8:20/M             
      41    Leslie Furbush                    East Hartford  CT     224    22   F       4 19-29      26:28    8:29/M             
      42    Lynn Tobin                        South Windsor  CT     344     0   F       1  0- 0      26:30    8:30/M             
      43    Raymond Gagnon                    Glastonbury  CT       299    50   M       3 50-59      26:38    8:32/M             
      44    Alex Gagnon                       Glastonbury  CT       300    15   M       3 15-18      26:38    8:32/M             
      45    Carrie Coy                        Glastonbury  CT       330    52   F       4 50-59      26:47    8:35/M             
      46    James Stanley                     Glastonbury  CT       297    37   M       7 30-39      26:52    8:37/M             
      47    Sarah Bruns                       South Glastonbury     313    46   F       2 40-49      26:54    8:37/M             
      48    Andrew Kasper                     Glastonbury  CT       303    14   M       4 10-14      26:58    8:39/M             
      49    Matthew Kasper                    Glastonbury  CT       301    20   M       5 19-29      27:21    8:46/M             
      50    Connor Cilliams                   South Glastonbury     333    17   M       4 15-18      27:30    8:49/M             
      51    Wanda Hodsen                      Wethersfield  CT      233    40   F       3 40-49      27:33    8:50/M             
      52    Tania Sones                       Glastonbury  CT       280    36   F       3 30-39      27:42    8:53/M             
      53    Chris Le May                      South Windsor  CT     314    12   M       5 10-14      27:51    8:56/M             
      54    Justin Pillion                    Middletown  CT        267    27   M       6 19-29      28:03    8:59/M             
      55    Shannon Kent                      Ellington  CT         308    36   F       4 30-39      28:20    9:05/M             
      56    Lesley Cosme                      East Hartford  CT     206    28   F       5 19-29      28:22    9:06/M             
      57    Lisa McGuire                      South Windsor  CT     251    50   F       5 50-59      28:35    9:10/M             
      58    Boris Lurye                       West Hartford  CT     327    73   M       3 60-99      28:38    9:11/M             
      59    Tracy Duran                       Manchester  CT        217    35   F       5 30-39      28:51    9:15/M             
      60    Justin Duran                      Manchester  CT        216    36   M       8 30-39      28:51    9:15/M             
      61    Lisa Williams                     South Glastonbury     332    46   F       4 40-49      29:02    9:18/M             
      62    Rob Lynn                          Glastonbury  CT       346    46   M      10 40-49      29:20    9:24/M             
      63    Amber Schwarm                     Middletown  CT        276    23   F       6 19-29      29:23    9:25/M             
      64    Gabriella Stapleton               Monroe  CT            285    34   F       6 30-39      29:51    9:34/M             
      65    Tom Blanchard                     Portland  CT          317    12   M       6 10-14      29:59    9:37/M             
      66    Lisa Dency                        Glastonbury  CT       336    40   F       5 40-49      30:05    9:39/M             
      67    Sara Lemieux                      Amston  CT            244    38   F       7 30-39      30:16    9:42/M             
      68    Amy McCoy                         South Glastonbury     249    40   F       6 40-49      30:30    9:47/M             
      69    Alan Chipps                       Coventry  RI          203    53   M       4 50-59      30:40    9:50/M             
      70    Brittney Zieller                  Wethersfield  CT      295    24   F       7 19-29      30:42    9:50/M             
      71    Jeri McMakin                      Middletown  CT        253    28   F       8 19-29      30:47    9:52/M             
      72    Pauline Sedgeman                  Coventry  RI          277    54   F       6 50-59      30:52    9:54/M             
      73    A. James Nelson                   Monroe  CT            348    59   M       5 50-59      31:14   10:01/M             
      74    Lisa Fiasconaro                   Sherwood  AR          221    30   F       8 30-39      31:14   10:01/M             
      75    Thomas Lore                       Southington  CT       245    26   M       7 19-29      31:15   10:01/M             
      76    Caryn Furbush                     East Hartford  CT     223    57   F       7 50-59      31:43   10:10/M             
      77    Carolyn Court                     Louiston  ME          342    57   F       8 50-59      31:50   10:12/M             
      78    Jim Riccio                        Glastonbury  CT       271    46   M      11 40-49      31:52   10:13/M             
      79    Raymond Kasper                    Glastonbury  CT       302    49   M      12 40-49      31:52   10:13/M             
      80    Richard Tomlinson                 Glastonbury  CT       298    75   M       4 60-99      32:02   10:16/M             
      81    Michele Manning                   Amston  CT            248    43   F       7 40-49      32:04   10:17/M             
      82    Louis Pillion                     Middletown  CT        268    58   F       9 50-59      32:09   10:18/M             
      83    Randall Potterton                 Andover  CT           349    52   M       6 50-59      32:12   10:19/M             
      84    Amy Hetherington-Coy              Glastonbury  CT       331    15   F       1 15-18      32:19   10:21/M             
      85    Lorna McKee                       Glastonbury  CT       252    39   F       9 30-39      32:21   10:22/M             
      86    Barbara Maloney                   Tolland  CT           321    65   F       1 60-99      32:51   10:32/M             
      87    Sharon Solomon                    E Hartford  CT        341    38   F      10 30-39      33:09   10:38/M             
      88    Elaine Zieller                    Wethersfield  CT      296    54   F      10 50-59      33:16   10:40/M             
      89    Samuel Boushee                    Andover  CT           198    14   M       7 10-14      33:56   10:53/M             
      90    Keith Boushee                     Andover  CT           197    46   M      13 40-49      33:56   10:53/M             
      91    Alice Bartha                      Colchester  CT        194    50   F      11 50-59      34:15   10:59/M             
      92    Lori Mizerak                      Waterbury  CT         255    34   F      11 30-39      34:41   11:07/M             
      93    Susan O'Brien                     Granby  CT            262    49   F       8 40-49      34:41   11:07/M             
      94    Richard Lambertson                Middletown  CT        241    66   M       5 60-99      35:40   11:26/M             
      95    Denise Strank                     Glastonbury  CT       345    39   F      12 30-39      36:12   11:36/M             
      96    Kristen Baran                     Glastonbury  CT       192    40   F       9 40-49      36:16   11:37/M             
      97    Leon Witham                       Windsor  CT           293    45   M      14 40-49      36:19   11:38/M             
      98    Samuel Witham                     Windsor  CT           294    12   M       8 10-14      36:19   11:38/M             
      99    Sabina Schecher                   Glastonbury  CT       275    44   F      10 40-49      36:25   11:40/M             
     100    Kaelea Spedding                   West Hartford  CT     281    21   F       9 19-29      36:36   11:44/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Robin Downey                      Glastonbury  CT       214    57   F      12 50-59      36:45   11:47/M             
     102    Sue Peters                        Avon  CT              265    49   F      11 40-49      36:45   11:47/M             
     103    Jennie Muzzy                      Glastonbury  CT       260    25   F      10 19-29      36:48   11:48/M             
     104    Craig Mozy                        Glastonbury  CT       320    27   M       8 19-29      36:49   11:48/M             
     105    Margaret Curran                   Wethersfield  CT      207    16   F       2 15-18      36:53   11:49/M             
     106    Nancy Dimitruck                   Kensington  CT        210    51   F      13 50-59      37:08   11:54/M             
     107    Ina Aliaj                         Newington  CT         189    29   F      11 19-29      37:16   11:57/M             
     108    Maria Spodobalski                 Hebron  CT            283    41   F      12 40-49      37:22   11:59/M             
     109    Mary Almeida                      Enfield  CT           190    28   F      12 19-29      37:26   12:00/M             
     110    Teresa Pearson                    Durham  CT            264    54   F      14 50-59      37:27   12:00/M             
     111    Kate Pearson                      Durham  CT            263    21   F      13 19-29      37:27   12:00/M             
     112    Rachna Prasad                     Windsor Locks  CT     269    27   F      14 19-29      37:27   12:00/M             
     113    Chris Reeves                      East Hartford  CT     270    26   M       9 19-29      37:28   12:01/M             
     114    Jennifer Rowland                  Glastonbury  CT       306    36   F      13 30-39      37:29   12:01/M             
     115    Robyn Shtern                      West Hartford  CT     278    32   F      14 30-39      37:34   12:02/M             
     116    Anna Huttner                      Hartford  CT          234    33   F      15 30-39      37:34   12:02/M             
     117    Angela Calafiore                  Glastonbury  CT       200    47   F      13 40-49      37:58   12:10/M             
     118    Diana Cone-Kent                   Ashford  CT           351    41   F      14 40-49      38:21   12:18/M             
     119    Rebecca Burton                    Manchester  CT        199    42   F      15 40-49      39:22   12:37/M             
     120    Christina Sanchioni               Broad Brook  CT       307    25   F      15 19-29      40:13   12:53/M             
     121    Elisabeth Umpleby                 West Hartford  CT     291    42   F      16 40-49      40:13   12:53/M             
     122    Dylan Clemens                     Glastonbury  CT       324    10   M       9 10-14      40:22   12:56/M             
     123    Kate Clemens                      Glastonbury  CT       323    48   F      17 40-49      40:24   12:57/M             
     124    John Dimitruck                    Kensington  CT        209    59   M       7 50-59      40:28   12:58/M             
     125    Brady Stillwell                   Colchester  CT        286    40   M      15 40-49      41:12   13:12/M             
     126    Megan Stillwell                   Colchester  CT        287    37   F      16 30-39      41:12   13:12/M             
     127    Ian Clemens                       Glastonbury  CT       322    14   M      10 10-14      41:22   13:16/M             
     128    Ed Spodobalski                    Hebron  CT            282    56   M       8 50-59      41:24   13:16/M             
     129    Linda Denning                     Tolland  CT           350    43   F      18 40-49      41:35   13:20/M             
     130    Dave Clemens                      Glastonbury  CT       325    54   M       9 50-59      41:58   13:27/M             
     131    John Dombrowski                   Wethersfield  CT      212    62   M       6 60-99      42:13   13:32/M             
     132    Donna Lambertson                  Middletown  CT        240    62   F       2 60-99      43:05   13:49/M             
     133    Beth Garrison                     Bristol  CT           225    47   F      19 40-49      43:24   13:55/M             
     134    Paul Novotasky                    Glastonbury  CT       312    60   M       7 60-99      46:08   14:47/M             
     135    Judith Murray                     West Hartford  CT     258    68   F       3 60-99      46:33   14:55/M             
     136    Eizabeth Murray-Hourigan          Port Chester  NY      259    38   F      17 30-39      46:34   14:56/M             
     137    Daniel Hovey                      Rocky Hill  CT        339    25   M      10 19-29      52:39   16:53/M             
     138    Marty Smith                       Durham  CT            340    50   F      15 50-59      52:40   16:53/M             
     139    Amanda Doehr                      Colchester  CT        211    24   F      16 19-29      56:35   18:08/M            

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men:1- 9 10-14 15-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1- 9 10-14 15-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Malie Davenport Guilford CT

305

0

3

18:09

5:49/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Gaudreau Wethersfield CT

226

31

1

18:00

5:46/M

 

Male 10 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Miguel Rivera East Hartford CT

272

14

9

19:34

6:16/M

2

Chris Dency Glastonbury CT

337

12

23

22:43

7:17/M

3

Jacob Ouellette Amston CT

310

11

37

25:45

8:15/M

 
Top

Female 15 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Hetherington-Coy Glastonbury CT

331

15

84

32:19

10:21/M

2

Margaret Curran Wethersfield CT

207

16

105

36:53

11:49/M

 
Top

Male 15 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nick Blanchard Portland CT

316

16

2

18:06

5:48/M

2

Ricky Anderson Glastonbury CT

191

16

25

22:52

7:20/M

3

Alex Gagnon Glastonbury CT

300

15

44

26:38

8:32/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Kushin Glastonbury CT

239

26

15

21:35

6:55/M

2

Brittni Burke Glastonbury CT

328

22

35

25:32

8:11/M

3

Lauren Coleman Manchester CT

205

22

36

25:43

8:15/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Ewing Manchester CT

220

20

7

18:57

6:04/M

2

Matthew Lance Stratford CT

242

22

8

19:25

6:13/M

3

Jose Santiago Bridgeport CT

273

24

20

22:34

7:14/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Elizabeth Bouley Enfield CT

196

32

21

22:36

7:15/M

2

Erica Donahue Rocky Hill CT

213

35

33

25:04

8:02/M

3

Tania Sones Glastonbury CT

280

36

52

27:42

8:53/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Troy McDonough Mansfield CT

250

35

5

18:50

6:02/M

2

Matt Mund Glastonbury CT

326

34

10

20:15

6:29/M

3

James Healey Glastonbury CT

231

34

13

21:14

6:48/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sherry Schwarm Marlborough CT

304

45

14

21:28

6:53/M

2

Sarah Bruns South Glastonbury CT

313

46

47

26:54

8:37/M

3

Wanda Hodsen Wethersfield CT

233

40

51

27:33

8:50/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Paggioli Marlborough CT

335

45

6

18:52

6:03/M

2

Andrew Williams South Glastonbury CT

334

46

11

20:20

6:31/M

3

Bruce Christensen

338

43

12

20:29

6:34/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dani Kennedy Bolton CT

236

52

16

21:46

6:59/M

2

Cathy King Manchester CT

311

51

34

25:31

8:11/M

3

Ana Nelson Monroe CT

347

54

38

25:50

8:17/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ned Kennedy Bolton CT

237

52

4

18:34

5:57/M

2

Timothy Curran Wethersfield CT

208

50

19

22:05

7:05/M

3

Raymond Gagnon Glastonbury CT

299

50

43

26:38

8:32/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Maloney Tolland CT

321

65

86

32:51

10:32/M

2

Donna Lambertson Middletown CT

240

62

132

43:05

13:49/M

3

Judith Murray West Hartford CT

258

68

135

46:33

14:55/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alan Mc Call Manchester CT

309

61

32

24:51

7:58/M

2

Richard Miller Glastonbury CT

315

67

40

25:59

8:20/M

3

Boris Lurye West Hartford CT

327

73

58

28:38

9:11/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com