HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Courtney Honday Independence Day 5000
July 4, 2011 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Stephen Pretak, New London, CT - 15:47
Sarah Piazza, New Haven, CT - 18:16

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Foran
High School
WEATHER
75 Degrees
Sun/Humid

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Stephen Pretak                    New London  CT        258    26   M   ***** 19-29      15:47    5:05/M             
       2    Matt Klein                        Trumbull  CT          104    17   M       1 14-18      15:55    5:08/M             
       3    Tim Milenkevich                   Ansonia  CT           277    29   M       1 19-29      16:54    5:27/M             
       4    Michael Keenan                    South Glastonbury     322    38   M       1 30-39      17:03    5:30/M             
       5    Kevin Woodin                      West Haven  CT        234    32   M       2 30-39      17:24    5:37/M             
       6    Jack White                        Fairfield  CT         229    17   M       2 14-18      17:54    5:46/M             
       7    Jeremy Howard                     Easton  CT            257    31   M       3 30-39      18:07    5:51/M             
       8    Sarah Piazza                      New Haven  CT         269    26   F   ***** 19-29      18:16    5:54/M             
       9    Calvin Park                       Trumbull  CT          153    15   M       3 14-18      18:25    5:56/M             
      10    Daniel Schumacher                 Naugatuck  CT         274    14   M       4 14-18      18:35    6:00/M             
      11    Keith Guinta                      Fairfield  CT          84    48   M       1 40-49      18:37    6:00/M             
      12    Chris Mc Carty                    Ansonia  CT           306    35   M       4 30-39      18:45    6:03/M             
      13    Mattias Gustavsson                New Haven  CT         304    33   M       5 30-39      18:49    6:04/M             
      14    Kevin Patterson                   Branford  CT          298    27   M       2 19-29      18:54    6:06/M             
      15    Frank Tiroletto                   Orange  CT            282    51   M       1 50-59      18:56    6:06/M             
      16    Dominic Cincogrono                New York  NY          366    28   M       3 19-29      19:04    6:09/M             
      17    Shea Shapiro                      Fairfield  CT         367    27   M       4 19-29      19:15    6:13/M             
      18    Amanda Gosselin                   Milford  CT            79    20   F       1 19-29      19:16    6:13/M             
      19    Jeff Supple                       Milford  CT           850    18   M       5 14-18      19:23    6:15/M             
      20    Danielle Klein                    Trumbull  CT          261    19   F       2 19-29      19:27    6:16/M             
      21    Gene Brady                        East Haven  CT         32    29   M       5 19-29      19:32    6:18/M             
      22    Brian Ordway                      Shelton  CT           390    39   M       6 30-39      19:32    6:18/M             
      23    Dan McCabe                        Orange  CT            123    16   M       6 14-18      19:35    6:19/M             
      24    Ryan Fox                          Danbury  CT           374    14   M       7 14-18      19:36    6:19/M             
      25    Mario Longo                       Chehsire  CT          405    39   M       7 30-39      19:41    6:21/M             
      26    Sabrina Olsen                     Thomaston  CT         475    14   F       1 14-18      19:46    6:23/M             
      27    Nick Zannis                       Milford,  CT          238    13   M       1 10-13      20:12    6:31/M             
      28    Francisco Garcia                  Bridgeport  CT        333    35   M       8 30-39      20:14    6:32/M             
      29    Sarah Endres                      New Canaan  CT         71    13   F       1 10-13      20:16    6:32/M             
      30    Alyssa Cole                       Woodbury  CT          323    24   F       3 19-29      20:24    6:35/M             
      31    John Sand                         Redding  CT           181    13   M       2 10-13      20:32    6:37/M             
      32    Ryan Holthaus                     Milford  CT            88    29   M       6 19-29      20:34    6:38/M             
      33    Bryan McNamara                    Guilford  CT          127    18   M       8 14-18      20:41    6:40/M             
      34    Jeffrey Schumacher                Colebrook  CT         359    11   M       3 10-13      20:51    6:44/M             
      35    Gary Tressler                     Sandy Hook  CT        212    45   M       2 40-49      20:52    6:44/M             
      36    Tina Polletta                     Watertown  CT         164    28   F       4 19-29      21:10    6:50/M             
      37    Kelly Cargos                      Orange  CT            371    19   F       5 19-29      21:11    6:50/M             
      38    Lawrence Regan                    Wallingford  CT       321    45   M       3 40-49      21:21    6:53/M             
      39    Christopher Murray                West Haven  CT        311    17   M       9 14-18      21:23    6:54/M             
      40    Rodrigo Sanchez                   Oxford  CT            180    15   M      10 14-18      21:27    6:55/M             
      41    Micah Margolis                    New Haven  CT         260    16   M      11 14-18      21:34    6:57/M             
      42    Rose Polletta                     Watertown  CT         163    27   F       6 19-29      21:44    7:01/M             
      43    Timothy Beach                     Prospect  CT          283    50   M       2 50-59      21:45    7:01/M             
      44    Andrew Campbell                   Milford  CT           402    46   M       4 40-49      21:54    7:04/M             
      45    Valerie Hiller                    Milford  CT           363    15   F       2 14-18      21:56    7:05/M             
      46    Paul Angelo                       New Haven  CT           6    37   M       9 30-39      21:57    7:05/M             
      47    Ali Husain                        Cheshire  CT           91    35   M      10 30-39      22:00    7:06/M             
      48    Malik Olsen                       Thomaston  CT         472    16   M      12 14-18      22:02    7:06/M             
      49    Lisa Romanchick                   Trumbull  CT          482    46   F       1 40-49      22:06    7:08/M             
      50    Edward Murphy                     Newport Beach  CA     305    48   M       5 40-49      22:09    7:09/M             
      51    Rhoda Kasparek                    Norwalk  CT            99    35   F       1 30-39      22:10    7:09/M             
      52    Christopher Mazzacane             West Haven  CT        121    16   M      13 14-18      22:15    7:11/M             
      53    Elizabeth Genest                  Prospect  CT          299    21   F       7 19-29      22:19    7:12/M             
      54    John Courtmanche                  New Haven  CT         263    68   M       1 60-69      22:23    7:13/M             
      55    David Genest                      Prospect  CT          301    23   M       7 19-29      22:27    7:15/M             
      56    Greg Waterfield                   West Haven  CT        225    43   M       6 40-49      22:28    7:15/M             
      57    Matt Jambor                       Milford  CT           365    12   M       4 10-13      22:30    7:15/M             
      58    Azaan Dawson                      New Haven  CT         498     7   M       1  1- 9      22:34    7:17/M             
      59    Margaret Hull                     Ansonia  CT           271    30   F       2 30-39      22:35    7:17/M             
      60    Che Dawson                        New Haven  CT         499    36   M      11 30-39      22:35    7:17/M             
      61    Matthew Spoerndle                 Orange  CT            195    36   M      12 30-39      22:37    7:18/M             
      62    Alice Genest                      Prospect  CT          297    49   F       2 40-49      22:42    7:19/M             
      63    Cliff Davis                       Milford  CT           381    39   M      13 30-39      22:43    7:20/M             
      64    Paul Baldini                      North Haven  CT       467    39   M      14 30-39      22:45    7:20/M             
      65    Rich Steeves                      Guilford  CT          198    61   M       2 60-69      22:46    7:21/M             
      66    Tami Washenko                     Trumbull  CT          313    29   F       8 19-29      22:49    7:22/M             
      67    Alex Lagase                       Milford  CT           262    23   M       8 19-29      22:58    7:25/M             
      68    Chris Sudac                       Meriden  CT           202    28   M       9 19-29      23:02    7:26/M             
      69    Tom Trufani                       West Haven  CT        477    53   M       3 50-59      23:06    7:27/M             
      70    Jeffrey Brenzel                   New Haven  CT          33    58   M       4 50-59      23:15    7:30/M             
      71    Brian Burrows                     Milford  CT           433    54   M       5 50-59      23:18    7:31/M             
      72    Matty Hersch                      Monroe  CT            341    11   M       5 10-13      23:24    7:33/M             
      73    Kyle Perez D Amico                New Haven  CT         308    27   F       9 19-29      23:25    7:33/M             
      74    John Kennelly                     Cheshire  CT          303    48   M       7 40-49      23:26    7:34/M             
      75    Zack Toto                         Milford  CT           211    16   M      14 14-18      23:26    7:34/M             
      76    Driss Marbou                      Derby  CT             450    46   M       8 40-49      23:28    7:34/M             
      77    Ted Murena                        Stratford  CT         470    33   M      15 30-39      23:28    7:34/M             
      78    Keith Fernandes                   Stratford  CT         242    56   M       6 50-59      23:32    7:35/M             
      79    Lisa Driscoll                     Branford  CT          400    43   F       3 40-49      23:32    7:35/M             
      80    Cynthia Degirolamo                Sandy Hook  CT         62    45   F       4 40-49      23:35    7:36/M             
      81    Cheyenne Schumacher               Colebrook  CT         357    12   F       2 10-13      23:35    7:36/M             
      82    Julia Prusaczyk                   Stratford  CT         165    14   F       3 14-18      23:36    7:37/M             
      83    Carrie Garceau                    Hamden  CT             76    29   F      10 19-29      23:38    7:37/M             
      84    Mark Benway                       Milford  CT           284    17   M      15 14-18      23:43    7:39/M             
      85    Allison Clark                     Guilford  CT          256    50   F       1 50-59      23:45    7:40/M             
      86    Katt Mauntz                       New York  NY          352    22   F      11 19-29      23:45    7:40/M             
      87    Linda Cordova                     Hamden  CT            492    46   F       5 40-49      23:48    7:41/M             
      88    Drew Viner                        Stratford  CT         484    55   M       7 50-59      23:49    7:41/M             
      89    Jesse Schumacher                  Colebrook  CT         355     9   M       2  1- 9      23:53    7:42/M             
      90    Lisa Samelwich                    Milford  CT           179    25   F      12 19-29      23:55    7:43/M             
      91    Tina Gage                         Milford  CT           399    48   F       6 40-49      23:56    7:43/M             
      92    Edward Kasparek IV                Norwalk  CT           100    39   M      16 30-39      23:58    7:44/M             
      93    Chris Schumacher                  Naugatuck  CT         275    45   M       9 40-49      23:58    7:44/M             
      94    Stephen Rainey                    Milford  CT           168    52   M       8 50-59      24:03    7:45/M             
      95    Lisa Marks                        Wallingford  CT       116    43   F       7 40-49      24:07    7:47/M             
      96    Jay Moran                         Milford,  CT          136    53   M       9 50-59      24:07    7:47/M             
      97    Cameron Lidestri                  Stratford  CT         108    49   M      10 40-49      24:09    7:47/M             
      98    Gregory Berry                     Waterbury  CT          26    26   M      10 19-29      24:10    7:48/M             
      99    Tom Beyer                         Milford  CT           398    59   M      10 50-59      24:14    7:49/M             
     100    Julia Maurer                      Milford  CT           119    15   F       4 14-18      24:19    7:51/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Tyler Brown                       New Haven  CT         340    20   M      11 19-29      24:20    7:51/M             
     102    Michael Zannis                    Milford,  CT          237    10   M       6 10-13      24:21    7:51/M             
     103    Gary Compare                      Milford  CT           243    59   M      11 50-59      24:24    7:52/M             
     104    Shane Romanchick                  Trumbull  CT          483    15   M      16 14-18      24:24    7:52/M             
     105    Rachel Doran                      Milford  CT           246    16   F       5 14-18      24:26    7:53/M             
     106    Janet Voelpert                    Shelton  CT           222    64   F       1 60-69      24:27    7:53/M             
     107    Steve Kalmanidies                 Milford  CT           412    35   M      17 30-39      24:28    7:54/M             
     108    Mark Weed                         Milford,  CT          226    45   M      11 40-49      24:28    7:54/M             
     109    Keith Wasik                       Seymour  CT           224    34   M      18 30-39      24:31    7:55/M             
     110    Chris Tyler                       Stratford  CT         219    46   M      12 40-49      24:32    7:55/M             
     111    Nicole Semanchik                  Milford  CT           389    32   F       3 30-39      24:33    7:55/M             
     112    Jonathan Carter                   Alpharetta,  GA        43    15   M      17 14-18      24:33    7:55/M             
     113    Andrew Carlson                    Milford  CT           318    41   M      13 40-49      24:34    7:55/M             
     114    Dan German                        Milford  CT           493    50   M      12 50-59      24:34    7:55/M             
     115    Keli Broccoli                     Hamden,  CT            35    33   F       4 30-39      24:34    7:55/M             
     116    Ben Mattheis                      Cheshire  CT          293    57   M      13 50-59      24:35    7:56/M             
     117    Leonid Zinenberg                  Stuttgart  GER        343    64   M       3 60-69      24:36    7:56/M             
     118    John Corporon                     Stamford  CT           54    52   M      14 50-59      24:37    7:56/M             
     119    Herlan Pedron                     Milford  CT           155    49   M      14 40-49      24:38    7:57/M             
     120    Laura Peters                      Orange,  CT           159    44   F       8 40-49      24:46    7:59/M             
     121    Denise Stein                      Orange,  CT           199    50   F       2 50-59      24:47    8:00/M             
     122    Nick Mauntz                       New York  NY          351    27   M      12 19-29      24:48    8:00/M             
     123    Carol Chiappone                   Woodbridge  CT        474    51   F       3 50-59      24:49    8:00/M             
     124    Kristen Degirolamo                Sandy Hook  CT         63    15   F       6 14-18      24:50    8:01/M             
     125    Sean Alexander                    Clinton  CT             5    39   M      19 30-39      24:51    8:01/M             
     126    Dotti Lupariello                  Shelton  CT           111    56   F       4 50-59      24:52    8:01/M             
     127    Frank Forte                       Milford  CT           449    52   M      15 50-59      24:54    8:02/M             
     128    Mackenzie Kelley                  Hamden  CT            250    32   F       5 30-39      24:55    8:02/M             
     129    Anne Spoerndle                    Orange  CT            194    34   F       6 30-39      24:56    8:03/M             
     130    Monica Simpson                    Milford  CT           192    24   F      13 19-29      24:56    8:03/M             
     131    Erik Olsen                        Milford  CT           148    28   M      13 19-29      24:57    8:03/M             
     132    Ana Babinec                       Weston  CT             13    15   F       7 14-18      25:00    8:04/M             
     133    Ray Bendici                       Shelton  CT           267    46   M      15 40-49      25:13    8:08/M             
     134    Nicole Simonson                   No Haven  CT          190    26   F      14 19-29      25:14    8:08/M             
     135    Anneliese Troidle                 Branford  CT          385    12   F       3 10-13      25:16    8:09/M             
     136    Chad Ondy                         Newtown  CT           316    35   M      20 30-39      25:20    8:10/M             
     137    Becca Hudson                      Avon  CT               89    20   F      15 19-29      25:21    8:11/M             
     138    Mike Buchina                      New Haven,  CT         38    52   M      16 50-59      25:26    8:12/M             
     139    Jeff Mitchell                     Westport  CT          490    51   M      17 50-59      25:29    8:13/M             
     140    David Rowe                        Branford,  CT         177    48   M      16 40-49      25:33    8:15/M             
     141    Brian Darrow                      Milford  CT           285    17   M      18 14-18      25:36    8:15/M             
     142    Cristina Delbuono                 Wolcott  CT           447    26   F      16 19-29      25:37    8:16/M             
     143    Rob Testo                         Milford  CT           373    41   M      17 40-49      25:39    8:16/M             
     144    Kevin Ryan                        Orange  CT            264    52   M      18 50-59      25:41    8:17/M             
     145    William Euerle                    Hamden  CT            394    66   M       4 60-69      25:43    8:18/M             
     146    Christina Fulco                   Trumbull  CT           72    20   F      17 19-29      25:43    8:18/M             
     147    Lisa Cervin                       Milford  CT           406    35   F       7 30-39      25:44    8:18/M             
     148    James  ,sr. Bedford               Shelton  CT            20    51   M      19 50-59      25:44    8:18/M             
     149    Mark Greene                       Milford,  CT           81    49   M      18 40-49      25:46    8:19/M             
     150    David Johnson                     Milford  CT           300    45   M      19 40-49      25:47    8:19/M             
     151    Mike Nolan                        Orange  CT            254    37   M      21 30-39      25:49    8:20/M             
     152    Bill Clark                        Milford  CT           473    50   M      20 50-59      25:51    8:20/M             
     153    Fred Bialka                       Milford,  CT           28    51   M      21 50-59      25:54    8:21/M             
     154    Ronald Glifort                    Hamden  CT             78    35   M      22 30-39      25:57    8:22/M             
     155    Margaret O Brien                  Guilford  CT          255    50   F       5 50-59      25:58    8:23/M             
     156    Advro Ashmeade                    Waterbury  CT         418    32   M      23 30-39      26:02    8:24/M             
     157    Jim Beecher                       Ansonia  CT            21    36   M      24 30-39      26:05    8:25/M             
     158    Caitlin Bosse                     Fairfield  CT          29    39   F       8 30-39      26:06    8:25/M             
     159    Patrick Bosse                     Fairfield  CT          31    50   M      22 50-59      26:06    8:25/M             
     160    Gerrit Blauvelt                   Milford  CT           469    51   M      23 50-59      26:06    8:25/M             
     161    Robert Kanoff                     Milford  CT           393    36   M      25 30-39      26:09    8:26/M             
     162    Bryan Weber                       Milford  CT           395    36   M      26 30-39      26:10    8:26/M             
     163    Brittani Clayton                  West Simsbury  CT      49    19   F      18 19-29      26:12    8:27/M             
     164    Elizabeth Okrant                  New Haven  CT         345    34   F       9 30-39      26:13    8:27/M             
     165    Emily McDonough                   Milford  CT           124    23   F      19 19-29      26:15    8:28/M             
     166    Mike Roberto                      Danbury  CT           173    30   M      27 30-39      26:16    8:28/M             
     167    Phire Dawson                      Hamden  CT            495    32   F      10 30-39      26:20    8:30/M             
     168    Joe Zalzillo                      Milford  CT           476    26   M      14 19-29      26:21    8:30/M             
     169    Blas Guigni                       Milford  CT           362    29   M      15 19-29      26:22    8:30/M             
     170    Eugene Torrenti                   Orange  CT            209    53   M      24 50-59      26:25    8:31/M             
     171    Stephen Simonson                  No Haven  CT          191    61   M       5 60-69      26:26    8:32/M             
     172    Carolina Lujambio                 Wallingford  CT       494    38   F      11 30-39      26:28    8:32/M             
     173    Madeline Rowe                     Branford  CT          496    11   F       4 10-13      26:28    8:32/M             
     174    Ageo Simin                        West Haven,  CT       188    23   M      16 19-29      26:29    8:33/M             
     175    Jason Rogers                      Milford  CT           175    40   M      20 40-49      26:29    8:33/M             
     176    Rosanne Delvecchio                North Haven  CT        65    45   F       9 40-49      26:29    8:33/M             
     177    Michael Bowler                    Orange  CT            244    43   M      21 40-49      26:31    8:33/M             
     178    Tom Conforti                      Milford,  CT           53    53   M      25 50-59      26:33    8:34/M             
     179    Barbara Williams                  West Bridgewater  M   364    47   F      10 40-49      26:37    8:35/M             
     180    Alise Cohen                       Vernon,  CT            51    29   F      20 19-29      26:41    8:36/M             
     181    Lynne Polino                      New Haven  CT         162    46   F      11 40-49      26:42    8:37/M             
     182    Karen Barnett                     Milford  CT            18    44   F      12 40-49      26:50    8:39/M             
     183    Mary Ellen Clark                  Milford  CT            48    49   F      13 40-49      26:51    8:40/M             
     184    Jill Marano                       Waterbury  CT         113    26   F      21 19-29      26:53    8:40/M             
     185    Harry Troidle                     Branford  CT          386    10   M       7 10-13      26:53    8:40/M             
     186    John Christensen                  West Haven  CT        289    15   M      19 14-18      26:57    8:42/M             
     187    John Coleman                      Trumbull  CT          249    54   M      26 50-59      27:00    8:43/M             
     188    Chris Murray                      West Haven  CT        337    49   M      22 40-49      27:00    8:43/M             
     189    Aram Nahabedian                   Newtown,  CT          140    59   M      27 50-59      27:03    8:44/M             
     190    Kathy O'Grady                     Milford,  CT          147    53   F       6 50-59      27:06    8:45/M             
     191    Bob Briggs                        Orange  CT            372    47   M      23 40-49      27:08    8:45/M             
     192    Jillian Gerzabek                  Branford  CT          310    21   F      22 19-29      27:10    8:46/M             
     193    Genie Tricarico                   Seymour  CT           213    40   F      14 40-49      27:11    8:46/M             
     194    Valentina Pirazzoli               West Haven  CT        302    29   F      23 19-29      27:14    8:47/M             
     195    Michael White                     Fairfield  CT         230    49   M      24 40-49      27:21    8:49/M             
     196    Eric Tashlein                     Orange  CT            342    44   M      25 40-49      27:26    8:51/M             
     197    Steve Mele                        North Haven  CT       312    56   M      28 50-59      27:27    8:51/M             
     198    Patrick Fitzgerald                Milford  CT           292    14   M      20 14-18      27:30    8:52/M             
     199    Bradley Fox                       Danbury  CT           375    12   M       8 10-13      27:34    8:54/M             
     200    Jon Hudson                        Avon  CT               90    48   M      26 40-49      27:35    8:54/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    Kevin Elliott                     Shelton  CT            70    28   M      17 19-29      27:36    8:54/M             
     202    Michelle Zalzillo                 Milford  CT           369    22   F      24 19-29      27:37    8:55/M             
     203    George Weber                      West Haven  CT        245    60   M       6 60-69      27:38    8:55/M             
     204    Brian Foote                       Orange  CT            325    36   M      28 30-39      27:41    8:56/M             
     205    Lisa Wnuck                        Cheshire  CT          384    48   F      15 40-49      27:44    8:57/M             
     206    Paul Grimmer                      Shelton  CT           286    45   M      27 40-49      27:46    8:57/M             
     207    Eugene Babinec                    Weston  CT             15    50   M      29 50-59      27:47    8:58/M             
     208    Carolyn Lobban                    Monument,             109    16   F       8 14-18      27:50    8:59/M             
     209    Valerie Carter                    Alpharetta,  GA        44    51   F       7 50-59      27:52    8:59/M             
     210    Joseph Steele                     New Haven,  CT        197    57   M      30 50-59      27:54    9:00/M             
     211    Jennifer Stein                    Orange,  CT           200    22   F      25 19-29      27:57    9:01/M             
     212    Caroline Cepetelli                Middletown  CT        403    29   F      26 19-29      27:57    9:01/M             
     213    Jaime Whittier                    Trumbull  CT          232    34   F      12 30-39      27:59    9:02/M             
     214    Peter Kaminsky                    Monroe  CT             97    21   M      18 19-29      27:59    9:02/M             
     215    Mike Repko                        Shelton  CT           170    32   M      29 30-39      28:00    9:02/M             
     216    Heather Persichilli               Milford,  CT          158    38   F      13 30-39      28:04    9:03/M             
     217    Jillian Walter                    Madison  CT           223    32   F      14 30-39      28:06    9:04/M             
     218    Amanda Wright                     Milford  CT           236    23   F      27 19-29      28:08    9:05/M             
     219    Julia Holthaus                    Milford  CT            87    29   F      28 19-29      28:09    9:05/M             
     220    Tim Sirov                         Trumbull  CT          448    24   M      19 19-29      28:10    9:05/M             
     221    Chris Carr                        Hamden,  CT            41    47   M      28 40-49      28:12    9:06/M             
     222    Jessica Marczyszak                Seymour  CT           115    23   F      29 19-29      28:13    9:06/M             
     223    Edward Marczyszak                 Seymour  CT           114    58   M      31 50-59      28:13    9:06/M             
     224    Michael Makabika                  Waterbury  CT         324    28   M      20 19-29      28:14    9:06/M             
     225    Ken Jarvis                        Milford  CT            93    40   M      29 40-49      28:14    9:06/M             
     226    Brian Walker                      Monroe  CT            251    58   M      32 50-59      28:23    9:09/M             
     227    Armando Pereira                   Milford,  CT          156    54   M      33 50-59      28:27    9:11/M             
     228    Fred Palmieri                     Trumbull  CT          273    47   M      30 40-49      28:29    9:11/M             
     229    Jerry Sawyer                      Stratford  CT         184    59   M      34 50-59      28:30    9:12/M             
     230    Joseph Burden                     Monroe  CT             39    53   M      35 50-59      28:31    9:12/M             
     231    Oscar Chavez                      Milford  CT           487    45   M      31 40-49      28:34    9:13/M             
     232    Rocco Guerrera                    Waterbury,  CT         83    62   M       7 60-69      28:39    9:15/M             
     233    Kyle Phillips                     Seymour  CT           315    34   M      30 30-39      28:48    9:17/M             
     234    Craig Renzulli                    Bridgeport,  CT       169    50   M      36 50-59      28:48    9:17/M             
     235    Joe Celentano                     West Haven  CT        307    50   M      37 50-59      28:52    9:19/M             
     236    Dawn Kalmanides                   Milford  CT           411    41   F      16 40-49      29:00    9:21/M             
     237    Bob Wellington                    Naugautck  CT         227    52   M      38 50-59      29:01    9:22/M             
     238    Leslie-Anne Maxwell               Guilford  CT          120    46   F      17 40-49      29:05    9:23/M             
     239    Clark Murray                      Avon  CT              139    19   M      21 19-29      29:07    9:24/M             
     240    Nikki Repko                       Shelton  CT           171    30   F      15 30-39      29:13    9:25/M             
     241    Matthew Ashby                     Seymour  CT           488    26   M      22 19-29      29:26    9:30/M             
     242    Jennifer MacAluso                 Killingworth  CT      112    36   F      16 30-39      29:34    9:32/M             
     243    William Nystrom                   Shelton,  CT          144    62   M       8 60-69      29:34    9:32/M             
     244    Ashley Fitzgerald                 Milford  CT           290    17   F       9 14-18      29:35    9:33/M             
     245    Ian Eller                         Sandy Hook  CT        268    36   M      31 30-39      29:36    9:33/M             
     246    Ryan Daly                         Shelton  CT           392     8   M       3  1- 9      29:39    9:34/M             
     247    Nicole Daly                       Shelton  CT            59    40   F      18 40-49      29:39    9:34/M             
     248    Victoria Edwards                  Wallingford  CT       485    22   F      30 19-29      29:40    9:34/M             
     249    Jay Divine                        Milford  CT           350    13   M       9 10-13      29:41    9:35/M             
     250    Pamela Cretella                   Wallingford  CT        55    26   F      31 19-29      29:41    9:35/M             
     251    Peter Mauntz                      Milford  CT           353    51   M      39 50-59      29:42    9:35/M             
     252    Adam Cervin                       Milford  CT           407    36   M      32 30-39      29:43    9:35/M             
     253    Denise O' Brien                   Branford  CT          320    43   F      19 40-49      29:45    9:36/M             
     254    Rachel Mezzoni                    Milford  CT           130    17   F      10 14-18      29:46    9:36/M             
     255    Suzanne Jagoe                     Milford  CT           291    42   F      20 40-49      29:47    9:36/M             
     256    Joe Gelb                          Milford  CT           376    57   M      40 50-59      29:48    9:37/M             
     257    Diane Maulton                     Milford  CT           422    33   F      17 30-39      29:53    9:38/M             
     258    Paul Turechek                     West Haven  CT        216    33   M      33 30-39      29:54    9:39/M             
     259    Elizabeth Murphy                  Stratford  CT         479    25   F      32 19-29      29:58    9:40/M             
     260    Patti Droney                      Orange  CT             69    45   F      21 40-49      30:00    9:41/M             
     261    Rebecca Marks                     Wallingford  CT       117    14   F      11 14-18      30:02    9:41/M             
     262    Robin Damato                      Stratford  CT          60    41   F      22 40-49      30:04    9:42/M             
     263    Jill Murray                       Trumbull  CT          338    16   F      12 14-18      30:07    9:43/M             
     264    Monica Roche                      Fairfield  CT         248    72   F       1 70-79      30:09    9:44/M             
     265    Matthew Kennelly                  Waterbury  CT         103    28   M      23 19-29      30:10    9:44/M             
     266    Taylor Jagoe                      Milford  CT           409    18   F      13 14-18      30:11    9:44/M             
     267    Elisa Rosner                      Orange  CT            272    53   F       8 50-59      30:11    9:44/M             
     268    Karin Nicoll                      Woodbridge  CT        309    52   F       9 50-59      30:12    9:45/M             
     269    Christina Gagstetter              Milford  CT           377    47   F      23 40-49      30:13    9:45/M             
     270    Amy Tufano                        Ansonia  CT           214    25   F      33 19-29      30:15    9:45/M             
     271    Sara Tufano                       West Haven  CT        215    24   F      34 19-29      30:16    9:46/M             
     272    Sarah Pell                        Monroe  CT            354    19   F      35 19-29      30:19    9:47/M             
     273    Joseph Carroll Jr                 Hamden  CT            478    49   M      32 40-49      30:24    9:48/M             
     274    Jenifer Rigby                     Milford  CT           296    28   F      36 19-29      30:26    9:49/M             
     275    Neal Wellins                      Cheshire,  CT         228    67   M       9 60-69      30:29    9:50/M             
     276    Jack Doyle                        Hamden  CT            276    71   M       1 70-79      30:31    9:51/M             
     277    Linwood Schulte                   Milford  CT           380    73   M       2 70-79      30:33    9:51/M             
     278    Tyler Schumacher                  Colebrook  CT         356    5    M       4  1- 9      30:36    9:52/M             
     279    Joshua Schumacher                 Colebrook  CT         358    8    M       5  1- 9      30:40    9:54/M             
     280    Joe Cullen                        Orange  CT            378    50   M      41 50-59      30:44    9:55/M             
     281    Leroy Simmons                     Bridgeport  CT        346    56   M      42 50-59      30:45    9:55/M             
     282    Christopher Gallo                 Shelton  CT            74    27   M      24 19-29      30:48    9:56/M             
     283    Larry Langello                    Plantsville  CT       339    54   M      43 50-59      30:59   10:00/M             
     284    Bill O'Grady                      Milford,  CT          145    62   M      10 60-69      31:14   10:05/M             
     285    Soukie Outhavong                  West Haven  CT        332    35   M      34 30-39      31:21   10:07/M             
     286    Richard Kabara                    Stratford  CT          96    60   M      11 60-69      31:23   10:07/M             
     287    Nadine Sun                        Newtown  CT           204    10   F       5 10-13      31:24   10:08/M             
     288    Lai Sun                           Newtown  CT           203    47   M      33 40-49      31:25   10:08/M             
     289    Bridget Araujo                    Shelton  CT           491    27   F      37 19-29      31:36   10:12/M             
     290    Ashley Bedford                    Seymour  CT            19    24   F      38 19-29      31:45   10:15/M             
     291    Jane Holler                       Milford  CT           471    61   F       2 60-69      31:50   10:16/M             
     292    Tom Clifford                      Ansonia,  CT           50    61   M      12 60-69      31:51   10:16/M             
     293    Madelyn Ciskowski                 Orange  CT            413    10   F       6 10-13      31:52   10:17/M             
     294    Jenn Vincent                      Orange  CT            486    36   F      18 30-39      31:52   10:17/M             
     295    Elise Carlson                     Milford  CT           317    40   F      24 40-49      31:53   10:17/M             
     296    Janis Bozzo                       North Haven  CT       319    54   F      10 50-59      31:55   10:18/M             
     297    Jennifer De Ponte                 North Branford  CT    252    28   F      39 19-29      31:57   10:18/M             
     298    Loretta Lesko                     Shelton  CT           106    47   F      25 40-49      32:07   10:22/M             
     299    Ashley Zennis                     Danbury  CT           239    26   F      40 19-29      32:15   10:24/M             
     300    Alexander Metro                   New Haven,  CT        129    70   M       3 70-79      32:18   10:25/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     301    Sammy Kruger                      Orange  CT            105    11   M      10 10-13      32:35   10:31/M             
     302    Kellie Griffin                    New Haven  CT          82    42   F      26 40-49      32:36   10:31/M             
     303    Monica Millspaugh                 Milford  CT           133    41   F      27 40-49      32:37   10:31/M             
     304    Kristen Wiley                     New Haven,  CT        233    30   F      19 30-39      32:40   10:32/M             
     305    David Backeberg                   New Haven,  CT         16    30   M      35 30-39      32:41   10:33/M             
     306    Jeff McMahan                      Norwalk  CT           344    38   M      36 30-39      32:44   10:34/M             
     307    Michelle Debs                     Milford  CT            61    16   F      14 14-18      32:45   10:34/M             
     308    Richard Kaplan                    Orange  CT             98    63   M      13 60-69      32:50   10:35/M             
     309    James Stevens                     Trumbull  CT          288    79   M       4 70-79      32:52   10:36/M             
     310    Patty Carton                      Stratford,  CT         45    73   F       2 70-79      32:52   10:36/M             
     311    Dawn Tutlis                       Milford  CT           408    36   F      20 30-39      32:54   10:37/M             
     312    Christopher Rosiak                Milford  CT           391    45   M      34 40-49      32:55   10:37/M             
     313    Maryann Pincheon                  Milford  CT           160    61   F       3 60-69      32:57   10:38/M             
     314    Andres Arteaga                    Hamden  CT              9    29   M      25 19-29      32:59   10:38/M             
     315    Bob Walter                        Westport  CT          294    56   M      44 50-59      33:00   10:39/M             
     316    Carole Urban                      Milford,  CT          220    46   F      28 40-49      33:13   10:43/M             
     317    William Bronson                   Orange  CT             36    48   M      35 40-49      33:15   10:44/M             
     318    Susan Silva                       Stratford  CT         500    25   F      41 19-29      33:16   10:44/M             
     319    Christian Piscitelli              Milford  CT           278     8   M       6  1- 9      33:21   10:45/M             
     320    Paul Terebesi                     Fredericksburg  VA    207    42   M      36 40-49      33:24   10:46/M             
     321    Tommy Wnuck                       Cheshire  CT          388    10   M      11 10-13      33:24   10:46/M             
     322    David Wnuck                       Cheshire  CT          387    48   M      37 40-49      33:26   10:47/M             
     323    Beth Carter                       Fairfield  CT          42    48   F      29 40-49      33:27   10:47/M             
     324    Taylor Lynn Martin                Orange  CT            334    10   F       7 10-13      33:29   10:48/M             
     325    Carol Martin                      Orange  CT            336    48   F      30 40-49      33:31   10:49/M             
     326    Peter Holmes                      Monroe  CT             86    48   M      38 40-49      33:33   10:49/M             
     327    Robyn Martin                      Orange  CT            335    46   F      31 40-49      33:37   10:51/M             
     328    Laura Jarvis                      Milford  CT            94    38   F      21 30-39      33:45   10:53/M             
     329    Michael Mazzacane                 West Haven  CT        122    48   M      39 40-49      33:48   10:54/M             
     330    Jessica Wilson                    Woodbury  CT          489    37   F      22 30-39      33:55   10:56/M             
     331    Holly Turner                      Milford  CT           270    35   F      23 30-39      33:59   10:58/M             
     332    Amy Kelly                         Milford  CT           101    27   F      42 19-29      34:07   11:00/M             
     333    Emily Reynolds                    Orange  CT            253    23   F      43 19-29      34:08   11:01/M             
     334    Jessica Kurek Warnken             Fairfield  CT         241    33   F      24 30-39      34:10   11:01/M             
     335    Alison La Luz                     Bridgeport  CT        287    29   F      44 19-29      34:10   11:01/M             
     336    Ken Ziman                         Orange,  CT           240    64   M      14 60-69      34:21   11:05/M             
     337    Larissa Ostrinski                 North Haven  CT       151    12   F       8 10-13      34:31   11:08/M             
     338    Walter Ostrinski                  North Haven  CT       152    53   M      45 50-59      34:31   11:08/M             
     339    Melanie Champion                  Meriden  CT            46    52   F      11 50-59      34:35   11:09/M             
     340    Elizabeth Babinec                 Weston  CT             14    49   F      32 40-49      34:39   11:11/M             
     341    Amy Schock                        West Haven  CT        185    25   F      45 19-29      34:41   11:11/M             
     342    Sue Doolan                        Orange  CT             68    51   F      12 50-59      34:59   11:17/M             
     343    Kara Doolan                       Orange  CT             67    20   F      46 19-29      34:59   11:17/M             
     344    Kyria Mann                        New Haven  CT         416    12   F       9 10-13      35:03   11:18/M             
     345    Lori Pippa                        Middlebury  CT        161    40   F      33 40-49      35:11   11:21/M             
     346    Colleen Kelly Alexander           Clinton  CT           102    35   F      25 30-39      35:12   11:21/M             
     347    Tracie Averaimo                   Milford  CT            12    35   F      26 30-39      35:18   11:23/M             
     348    Ellen Cupo                        New Haven  CT         329    23   F      47 19-29      35:19   11:24/M             
     349    Ruby Ciskowski                    Orange  CT            414    11   F      10 10-13      35:31   11:27/M             
     350    Bev Reynolds                      Orange  CT            415    43   F      34 40-49      35:31   11:27/M             
     351    Leasa Moon                        Milford  CT           370    47   F      35 40-49      35:36   11:29/M             
     352    Miranda Numberg                   West Haven  CT        142    16   F      15 14-18      35:36   11:29/M             
     353    James Csonka                      Ansonia  CT            57    32   M      37 30-39      35:41   11:31/M             
     354    Samantha Mingrone                 Shelton  CT           134    23   F      48 19-29      35:44   11:32/M             
     355    Denise Hofrichter                 Fayetteville  GA      481    43   F      36 40-49      35:50   11:34/M             
     356    Araceli Roldan                    New Haven,  CT        176    31   F      27 30-39      35:56   11:35/M             
     357    Jodi Viezel                       Orange  CT            221    44   F      37 40-49      36:01   11:37/M             
     358    William Bergeron                  New Haven  CT          25    57   M      46 50-59      36:02   11:37/M             
     359    Kevin Bosse                       Bridgeport  CT         30    55   M      47 50-59      36:06   11:39/M             
     360    Barbara Sampson                   Milford  CT           314    46   F      38 40-49      36:29   11:46/M             
     361    Carl Sylvester                    Shelton  CT           379    78   M       5 70-79      36:38   11:49/M             
     362    Mary Delaney                      Fairfield  CT         421    53   F      13 50-59      36:44   11:51/M             
     363    Anthony Cefalogli                 Bridgeport  CT        410    63   M      15 60-69      36:44   11:51/M             
     364    Stacey Fontana                    Orange  CT            396    37   F      28 30-39      36:46   11:52/M             
     365    Rahul Samanta                     Orange  CT            178    23   M      26 19-29      36:58   11:55/M             
     366    Trisha Dehart                     Shelton  CT            64    42   F      39 40-49      37:06   11:58/M             
     367    Myriam Hill                       Milford  CT           466    50   F      14 50-59      37:10   11:59/M             
     368    Bonnie Cohen                      North Haven,  CT       52    42   F      40 40-49      37:21   12:03/M             
     369    Tracy Pechkis                     Fairfield  CT         154    36   F      29 30-39      37:36   12:08/M             
     370    Grace Arpie                       Stratford  CT           7    23   F      49 19-29      37:48   12:12/M             
     371    Marissa Juliano                   Newtown  CT            95    28   F      50 19-29      37:48   12:12/M             
     372    Shanda Roberts                    New Haven  CT         174    32   F      30 30-39      38:05   12:17/M             
     373    John Hoctor                       Stratford  CT         468    50   M      48 50-59      38:06   12:17/M             
     374    Edward Snyder                     Wallingford  CT       193    64   M      16 60-69      38:25   12:24/M             
     375    Gus Davis                         Orange  CT            383    73   M       6 70-79      38:36   12:27/M             
     376    Amy Mueller                       Fredericksburg  VA    138    39   F      31 30-39      39:23   12:42/M             
     377    Veronica Piscitelli               Milford  CT           279    12   F      11 10-13      39:38   12:47/M             
     378    Theresa Piscitelli                Milford  CT           281    10   F      12 10-13      39:43   12:49/M             
     379    Paul Piscitelli                   Milford  CT           280    44   M      40 40-49      39:45   12:49/M             
     380    Mena Lettiero                     New Haven  CT         107    28   F      51 19-29      39:51   12:51/M             
     381    Darce Vedrich                     Milford  CT           349    48   F      41 40-49      39:57   12:53/M             
     382    Criag Lucca                       Norwalk  CT           348    37   M      38 30-39      40:37   13:06/M             
     383    Tricia Mariano                    New York  NY          361    33   F      32 30-39      40:46   13:09/M             
     384    Pat Mariano                       Cheshire  CT          360    59   F      15 50-59      40:47   13:09/M             
     385    Marla Serapiglia                  Hamden  CT            187    35   F      33 30-39      40:50   13:10/M             
     386    Sabrina Kensington                New Haven  CT         849    39   F      34 30-39      41:14   13:18/M             
     387    Sammy Reins                       Wallingford  CT       420    46   M      41 40-49      41:14   13:18/M             
     388    Alfred Charles                    West Haven  CT        326    48   M      42 40-49      41:20   13:20/M             
     389    Lola Palmer                       Waterbury  CT         417    34   F      35 30-39      41:26   13:22/M             
     390    David Shapiro                     Trumbull  CT          368    62   M      17 60-69      41:40   13:26/M             
     391    Sandra Charles                    West Haven  CT        327    47   F      42 40-49      42:04   13:34/M             
     392    Cynthia Bergman                   East Haven  CT        328    52   F      16 50-59      42:11   13:36/M             
     393    Ed Perkowski                      Stratford  CT         259    57   M      49 50-59      42:23   13:40/M             
     394    Joanna Piscitelli                 Milford  CT           247    38   F      36 30-39      42:41   13:46/M             
     395    Jonathan Tuxpan                   New Haven,  CT        217    14   M      21 14-18      42:57   13:51/M             
     396    Irma Santiago                     New Haven,  CT        182    34   F      37 30-39      42:57   13:51/M             
     397    Marj Haas                         Sedona  AZ            397    66   F       4 60-69      43:32   14:03/M             
     398    Asantewa Dawson                   New Haven  CT         497    36   F      38 30-39      43:44   14:06/M             
     399    Karleka Peters Babb               Hamden  CT            382    30   F      39 30-39      43:45   14:07/M             
     400    Marvis Brown                      Hamden  CT             37    44   F      43 40-49      43:51   14:09/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     401    Barbara Barrett                   Milford  CT           295    66   F       5 60-69      44:23   14:19/M             
     402    Rebecca Miller                    Milford  CT           132    41   F      44 40-49      44:28   14:21/M             
     403    Jenine Motasky                    Seymour  CT           137    43   F      45 40-49      44:29   14:21/M             
     404    Eileen Murphy                     Derby  CT             480    52   F      17 50-59      44:44   14:26/M             
     405    Kim Carolina                      New Haven  CT         419    42   F      46 40-49      44:51   14:28/M             
     406    Ruth Demand                       Oakville  CT           66    65   F       6 60-69      45:25   14:39/M             
     407    Madani Sallen                     Waterbury  CT         401    62   M      18 60-69      45:35   14:42/M             
     408    Marretje Kszywienski              Milford  CT           331    28   F      52 19-29      45:41   14:44/M             
     409    Jamie Rose                        Norwalk  CT           347    31   F      40 30-39      45:42   14:45/M             
     410    Kathie Marotta                    New Haven  CT         118    40   F      47 40-49      45:47   14:46/M             
     411    Erica Harris                      New Haven  CT          85    36   F      41 30-39      45:47   14:46/M             
     412    Annamarie Csonka                  Ansonia  CT            56    30   F      42 30-39      46:10   14:54/M             
     413    Laura Gravino                     Cheshire  CT           80    32   F      43 30-39      46:11   14:54/M             
     414    Cheryl Bergman                    New Haven  CT         330    58   F      18 50-59      46:50   15:06/M             
     415    Olivia Parcells                   Milford  CT           265     7   F       1  1- 9      47:03   15:11/M             
     416    Don Parcells                      Milford  CT           266    41   M      43 40-49      47:16   15:15/M             
     417    Kanicka Ingram                    New Haven  CT          92    35   F      44 30-39      47:23   15:17/M             
     418    Vanessa Woods                     Trumbull  CT          235    11   F      13 10-13      47:33   15:20/M             
     419    Jon Garrity                       Trumbull  CT           77    50   M      50 50-59      47:34   15:21/M             
     420    Herman Bershtein                  Hamden  CT             27    85   M       1 80-89      50:19   16:14/M             
     421    Ryan Tuxpan                       New Haven,  CT        218     7   M       7  1- 9      50:20   16:14/M             
     422    Selene Tepatzi                    New Haven,  CT        206    35   F      45 30-39      50:21   16:15/M             
     423    Teresa Mitchell                   Milford  CT           135    48   F      48 40-49      51:12   16:31/M             
     424    L'Tanya Artures                   West Haven,  CT        10    43   F      49 40-49      52:05   16:48/M             
     425    Laurie Gallup                     Milford,  CT           75    48   F      50 40-49      52:57   17:05/M             
     426    Grace Caplan                      East Haven  CT         40    35   F      46 30-39      52:57   17:05/M             
     427    Wayne Sasso                       Meriden  CT           183    54   M      51 50-59      1:14:20   23:59/M            

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men:1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Piazza New Haven CT

269

26

8

18:16

5:54/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Olivia Parcells Milford CT

265

7

415

47:03

15:11/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Endres New Canaan CT

71

13

29

20:16

6:32/M

2

Cheyenne Schumacher Colebrook CT

357

12

81

23:35

7:36/M

3

Anneliese Troidle Branford CT

385

12

135

25:16

8:09/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sabrina Olsen Thomaston CT

475

14

26

19:46

6:23/M

2

Valerie Hiller Milford CT

363

15

45

21:56

7:05/M

3

Julia Prusaczyk Stratford CT

165

14

82

23:36

7:37/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Gosselin Milford CT

79

20

18

19:16

6:13/M

2

Danielle Klein Trumbull CT

261

19

20

19:27

6:16/M

3

Alyssa Cole Woodbury CT

323

24

30

20:24

6:35/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Rhoda Kasparek Norwalk CT

99

35

51

22:10

7:09/M

2

Margaret Hull Ansonia CT

271

30

59

22:35

7:17/M

3

Nicole Semanchik Milford CT

389

32

111

24:33

7:55/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Romanchick Trumbull CT

482

46

49

22:06

7:08/M

2

Alice Genest Prospect CT

297

49

62

22:42

7:19/M

3

Lisa Driscoll Branford CT

400

43

79

23:32

7:35/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Allison Clark Guilford CT

256

50

85

23:45

7:40/M

2

Denise Stein Orange, CT

199

50

121

24:47

8:00/M

3

Carol Chiappone Woodbridge CT

474

51

123

24:49

8:00/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Janet Voelpert Shelton CT

222

64

106

24:27

7:53/M

2

Jane Holler Milford CT

471

61

291

31:50

10:16/M

3

Maryann Pincheon Milford CT

160

61

313

32:57

10:38/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

248

72

264

30:09

9:44/M

2

Patty Carton Stratford, CT

45

73

310

32:52

10:36/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Pretak New London CT

258

26

1

15:47

5:05/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Azaan Dawson New Haven CT

498

7

58

22:34

7:17/M

2

Jesse Schumacher Colebrook CT

355

9

89

23:53

7:42/M

3

Ryan Daly Shelton CT

392

8

246

29:39

9:34/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nick Zannis Milford, CT

238

13

27

20:12

6:31/M

2

John Sand Redding CT

181

13

31

20:32

6:37/M

3

Jeffrey Schumacher Colebrook CT

359

11

34

20:51

6:44/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matt Klein Trumbull CT

104

17

2

15:55

5:08/M

2

Jack White Fairfield CT

229

17

6

17:54

5:46/M

3

Calvin Park Trumbull CT

153

15

9

18:25

5:56/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Milenkevich Ansonia CT

277

29

3

16:54

5:27/M

2

Kevin Patterson Branford CT

298

27

14

18:54

6:06/M

3

Dominic Cincogrono New York NY

366

28

16

19:04

6:09/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Keenan South Glastonbury CT

322

38

4

17:03

5:30/M

2

Kevin Woodin West Haven CT

234

32

5

17:24

5:37/M

3

Jeremy Howard Easton CT

257

31

7

18:07

5:51/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Keith Guinta Fairfield CT

84

48

11

18:37

6:00/M

2

Gary Tressler Sandy Hook CT

212

45

35

20:52

6:44/M

3

Lawrence Regan Wallingford CT

321

45

38

21:21

6:53/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Tiroletto Orange CT

282

51

15

18:56

6:06/M

2

Timothy Beach Prospect CT

283

50

43

21:45

7:01/M

3

Tom Trufani West Haven CT

477

53

69

23:06

7:27/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

263

68

54

22:23

7:13/M

2

Rich Steeves Guilford CT

198

61

65

22:46

7:21/M

3

Leonid Zinenberg Stuttgart GER

343

64

117

24:36

7:56/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack Doyle Hamden CT

276

71

276

30:31

9:51/M

2

Linwood Schulte Milford CT

380

73

277

30:33

9:51/M

3

Alexander Metro New Haven, CT

129

70

300

32:18

10:25/M

 
Top

Male 80 to 89

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

27

85

420

50:19

16:14/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com